/-GEDENKT DE STILLE ARMEN^ Wegens verkoop nog niet afbetaalde goederen acht maanden geëist 273107 Sinterklaas als dirigent en bondig STORT UW BIJDRAGE OP GIRO NO. KAASENBROOD HAARLEMSE RECHTBANK Hof houdt zaak tegen Haarlemse schilder aan Gezellig feest van twee Heem steedse scholen BREI WOL Eerste paal gaat op 6 januari de grond in Aankoop grond voor verkeersverbetering Bouw zeven woningen nabij Hospeslaan Bouw garage en showroom in Oud-Schoten Haarlem wil ruim twee miljoen gulden lenen Wie zag dit ongeval? In Min. v. d. Leeuwschool komt klas voor cerebraal gestoorde kinderen Verbouwde zaak heropend Succes voor nertskwekers Sinterklaas op bezoek bij eerste-klassers Sint Nicolaas bezoekt kinderen van „Flora" St. Nicolaas kwam uit de lucht vallen Meer bescherming voor voetgangers op „zebraY9 TELEyiSIt Burgerlijke Stand van Haarlem Nieuw carillon in Hilversum A G b E C E M R E R 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onder beschuldiging van flessentrekkerij had zich donderdag een 65-jarige Haar lemse schoonmaker voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. In de loop van 1957 en 1958 had hij in winkels in Am sterdam en Heemstede een groot aantal goederen op „soepele betalingscondities" gekocht en later weer verkocht voordat zü volledig waren afbetaald. De dagvaarding vermeldde onder meer een kachel, gouden ringen, een polshorloge, een gasfornuis, perzische kleedjes en een kastje. De lijst was echter verre van volledig, zo merkte de officier van Justitie op. Hoogstwaar schijnlijk heeft verdachte op die manier nog veel meer winkeliers benadeeld. Verdachte gaf het hem tenlastegelegde vlot toe. Hij was hoe langer hoe meer in de schuld geraakt. Met het geld dat hij van de verkoop van de afbetalingsgoederen ontving, betaalde verdachte zijn zeer vele schulden af. Dat kon hij van salaris en ouderdomspensioen niet doen. De officier eiste acht maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Hij herinnerde er aan dat verdachte in 1953 tot een jaar gevangenisstraf was ver oordeeld voor een soortgelijk misdrijf. Mr. Van der Valk Bouman wilde echter reke ning houden met de verminderde toereke ningsvatbaarheid van verdachte. Verdachte's raadsman, mr. H. Luijken, meende dat zijn cliënt niet helemaal door eigen schuld in moeilijkheden was ge raakt. Zijn schulden die zich steeds meer opstapelden noopten hem tot een wan- hoopssprong. Mr. Luijken wees er op dat zijn cliënt allerminst tot zijn daden was gekomen om er een goed leventje van te leiden. Hii drong op uiterste clementie aan. Van buurvrouw Een 61-jarige Haarlemse koopman in tweedehands goederen, die een drietal Per zische kleedjes en een kastje van de schoonmaker had gekocht, hoorde wegens schuldheling 300 boete en een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. Deze verdachte hield staande dat hij geen moment had getwijfeld aan de her komst van de goederen die de schoon maker hem had aangeboden. „Hij zei dat hij ze voor zijn buurvrouw moest verkopen. Het was alles zo kleurecht, edelachtbare, ik geen geen ogenblik gedacht dat het geen zuivere koffie was", zo verdedigde de koopman zich. Op de vraag van de presi dent mr. E. J. W. Top waarom hij had na gelaten de van de schoonmaker gekochte goederen in zijn register in te schrijven, antwoordde verdachte dat hij dit op diens verzoek niet had gedaan omdat deze an ders moeilijkheden zou kunnen krijgen met zijn ouderdomsverzekering. Zijn raadsman, mr. S. Groen, achtte schuldheling niet bewezen en vroeg vrij spraak. Verder bracht hij onder de aan dacht dat zijn cliënt reeds door de kanton rechter tot 500 boete was veroordeeld wegens het niet inschrijven van de goe deren in zijn register. Hospita beroofd De rechtbank hervatte voorts de be handeling van de zaak tegen een 22-jarige loswerkman, bewoner van een woon wagenkamp. die op 28 mei van dit jaar in zijn kosthuis in Haarlem-Oost zjjn 58- jarige hospita van een portemonnee met 25 zou hebben beroofd na haar eerst met een zware leren riem bewusteloos te heb ben geslagen. Deze zaak was op 11 september ver- Reeks inbraken gepleegd Het gerechtshof te Amsterdam heeft donderdag na in raadkamer te zijn ge weest de behandeling van de zaak tegen een achtentwintigjarige Haarlem.-e schil der, die wegens het plegen van inbraken door de Haarlemse rechtbank veroordeeld was tot een gevangenisstraf van drie jaar, aangehouden voor het inwinnen van een voorlichtingsrapport over de laatste ja ren; ook bepaalde het hof dat een onder zoek naar de geestvermogens van de schil der zal worden ingesteld. Voordat het hof besloot tol aanhouding van de zaak had de procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank geëist. De raadsvrouw mejuffrouw mr. G. Gui- chelaar verzocht een voorlichtingsrapport te laten uitbrengen. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat de verdachte zich aan een lange reeks van delicten had schuldig gemaakt. Van de vijftien vergrijpen, zoals diefstal, in braak en oplichting, waren er slechts twee ten laste gelegd. In maart van dit jaar zou bij zich schuldig hebben gemaakt aan een inbraak in een kantine van een Haarlemse machinefabriek en een bedrag van f 105 ten nadele van de Volksbond tegen Drank misbruik hebben meegenomen. Verder gaf hij toe op 21 april uit een woning aan het Kennemerplein te Haarlem een bedrag van 245 te hebben gestolen. Voorts bekende hij inbraken en diefstallen in Utrecht. Am sterdam. Veendam, Muiderberg, Voorscho ten en Egmond aan Zee. Voor het gerechtshof toonde de schilder berouw te hebben. Hij verklaarde de delic ten gepleegd te hebben omdat hij wegens gebrek aan werk geen geld had. Als hem een voorwaardelijke straf zou worden op gelegd was hij bereid de schade te ver goeden. De procureur-generaal was van mening, dat het aantal strafbare feiten zo groot is dat een flinke straf moet volgen. Daarom eiste hij bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank. De raadsvrouwe achtte verdachte geens zins een beroepsmisdadiger. Bij beoordeling van de schilder dient men er volgens haar rekening mee te houden, dat hij in vele tehuizen verpleegd is geweest. Toen hij ontslag genomen had als schilder, omdat hij geen ziektegeld had' gekregen wegens een nalatigheid van kennissen is hij gaan zwerven en pleegde hij een aantal inbraken en diefstallen. Doordat hij geen familie had kon hij zich tot niemand om hulp wenden. Ook had hij geen onderdak. Mejuffrouw mr. Guichelaar verzocht daarom een voorlichtingsrapport te laten uitbrengen, aan welk verzoek het hof voldeed. daagd teneinde een psychiatrisch rapport over verdachte te doen samenstellen. De officier van Justitie achtte geen wettig bewijs aanwezig voor de mishandeling, wel voor de diefstal met braak. Overigens kon hij zich aansluiten aan de conclusie van het psychiatrisch rapport, dat een goed toezicht verdachte in het rechte spoor zou houden. Hij vorderde acht maanden ge vangenisstraf waarvan vijf onvoorwaarde lijk met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. De uitspraak in bovenvermelde zaken werd bepaald op donderdag 18 december a.s. om half tien. Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij- Schagchelstr. 14 De samenwerking tussen de Voorweg- en de Crayenesterscholen in Heemstede ter gelegenheid van de Sint Nicolaasvièring voor de leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen, heeft ook vanmorgen tot een allergenoeglijkst familiefeest in het Minervatheater geleid. Een groepje onderwijzeressen en onder wijzers van beide scholen heeft onder regie van mejuffrouw L. Hof van de Voorweg school de meisjes en jongens in de klucht ..Het geheim van Pandolio" laten zien dat ze nog wat meer beheersen dan de kunst van het bijbrengen der onregelmatige werkwoorden en de repeterende breuken aan een soms wel eens weerbarstig publiek. Sommige van deze gelegenheidsacteurs bleken over onweerstaanbare komische talenten te beschikken, zoals de heer Tie- man, die de rol van de tovenaar randolio voor zijn rekening nam. en de heer Bom- hof, die als de domme bakker Joris Bloem zijn jeugdig gehoor voortdurend liet scha teren van het lachen. Mejuffrouw Hof ver zuimde trouwens geen enkele gelegenheid tot een lacheffect in dit dwaze verhaal van behekste dorpelingen, die door Pandolio's toverkaars in hanen en kippen worden veranderd. Men kon dus hartelijk instemmen met de waarderende woorden welke het hoofd van de Crayenesterschool, de heer C. A. Tie- meyer, na afloop tot het geestdriftige groepje sprak. De heer Ti em ever leidde trouwens ook op geestige wijze de samen zang der traditionele liederen en coachte de charmante zangerses van de pittige band van de Voorwegschool, die met veel flair een paar populaire melodieën speelde. Deze moedige jongedame mocht dan ook een bloemenhulde van haar klasse-onder wijzer in ontvangst nemen. De uitreiking van de gebruikelijke taaipop besloot dit geslaagde festijn. Advertentie Gratis patronen en onderricht TEMPELIERSSTRAAT 68 Winkelcentrum Delftwijk Dinsdag 6 januari om elf uur zal de di recteur van het Reambtenfnnds van het Mijnbedrijf, drs. Fr. A. Kraajjeveld, de eerste paal in de grond slaan van het nieuwe winkelcentrum aan het Marsman plein in Delftwijk, dat onder architectuur van de Rotterdamse architect E. F. Groos- man door de n.v. Koninklijke Rotterdamse beton- en aannemingmaatschappij v.h. Van Waning en Co. zal worden gebouwd. Het gehele project, dat bestaat uit 31 winkels, 65 woningen, een kiosk, een bioscooo annex café-restaurant, alsmede een vrijstaand pand voor de vestiging van een zelfbedieningszaak, is verkocht aan het Beambtenfonds van het Mijnbedrijf. Ten behoeve van de in de loop van dit jaar uitgevoerde reorganisatie van de Ju- lianalaan te Haarlem, die noodzakelijk was door de openstelling van de Westelij ke Randweg, is gebruik gemaakt van een deel van de tuin van perceel Julianalaan 322, gelegen op de hoek van de Zijlweg. B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor de grond, welke een oppervlakte heeft van vijfentwintig vierkante meter, te kopen tegen de prijs van zestig gulden per vierkante meter. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan de bouwonderne ming „De Beek" n. v. te Haarlem tegen de prijs van 25,05 per vierkante meter te verkopen een strook grond, groot onge veer 443 vierkante meter aan de westzijde van de Hospeslaan, ten behoeve van de bouw van zeven woningen en een garage. De Amsterdamse Rijtuig Maatschappij n.v. te Amsterdam is voornemens aan de Vondelweg, hoek Geusevesperstraat in Haarlem-Noord een garage annex show room, kantoor, magazijn, kantine, was plaats, winkel en doorsmeerafdeling. als mede een bovenwoning te bouwen. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor grond beschikbaar te stellen op deze plaats. De oppervlakte bedraagt ongeveer veertienhonderd vierkante meter en de prijs zesentwintig gulden per vierkante meter. Tekening Kathe Kolhvitz Het gemeentebestuur van Haarlem heeft aanbiedingen ontvangen tot het verstrek ken van leningen in totaal van ruim twee miljoen gulden. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad zullen voorstellen van B. en W. aan de orde ko men tot het aangaan van een lening van 1.500.000 een van 620.000, beide tegen een koers van 100 pet., met een looptijd van dertig jaar en tegen een rente van 414 pet. per jaar. De opbrengst van de le ningen zal dienen tot het financieren van kapitaalsuitgaven. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor een is de 48-jarige mevrouw J. S.- v. S. uit Heemstede met haar bromfiets op de Wagenweg in Haarlem tegen een be stelauto opgereden, die rechtsaf een inrit wilde inrijden. Met een hersenschudding is zij naar het Diaconessenhuis vervoerd. De bestelauto kwam uit de richting Spanjaardslaan. Vermoedelijk heeft de be stuurder mevrouw S. niet opgemerkt. Op het moment dat hij naar de inrit wilde afbuigen hoorde hij een harde klap. Toen hij uitstapte zag hij een dame naast haar bromfiets op de weg liggen. De Haarlemse politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met haar in verbinding te stellen. Het ligt in de bedoeling van B. en W. van Haarlem per 1 februari aan de Mi nister van der Leeuwschool de gemeen telijke school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden een klas voor cerebraal gestoorde kinderen te verbin den. Door interne verschuivingen kan deze klas worden gehuisvest in het lokaal, dat tot nu toe werd gebruikt als kamer voor het hoofd en voor de administratie. Daar om zal in het schoolgebouw aan de Oos- terhoutlaan een ander vertrek als kamer voor het hoofd ingericht moeten worden. B. en W. vragen hiervoor de raad een kre diet van 5000. Donderdagmiddag is op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem heropend de zaak van de firma W. Hendriks in radio's, koelkasten en huishoudmachines. Dank zij een vrij ingrijpende verbouwing is ge deeltelijk een nieuwe gevel ontstaan, die zich zeer goed aanpast bij de andere gevels van de Gedempte Oude Gracht, of schoon hij modern is uitgevoerd. Er is een ruime etalage ontstaan, waardoor 't front over de gehele breedte uit glas bestaat. De winkelruimte zelf is door een interne ver bouwing belangrijk vergroot en tevens geheel gemoderniseerd. Aan de landelijke tentoonstelling van nertsen, die in 's Hertogenbosch werd ge houden, namen ook drie Zandvoortse nert senkwekers deel, die in de duinen achter het circuit hun kwekerijen hebben en te zamen thans ongeveer tweehonderd dieren bezitten. Het succes was voor deze inzen ders bijzonder groot. Niet minder dan ze ven premies konden zij mee naar huis ne men. De heer W. Driehuizen kreeg twee tweede premies en een derde, de heer K. van Noort en de heer L. van der Mije ieder twee derde premies. In alle zalen van het Concertgebouw in Haarlem was er vanochtend feest. Bene den was de Sint bij honderden kinderen van de lagere scholen en boven bezocht de bisschop de leden van Eet Noordhol lands Philharmonisch Orkest. Het was pre cies elf uur toen Sinterklaas en zijn drie knechtjes daar binnen kwamen. En hoe wel men mag aannemen, dat hier niemand meer in Sinterklaas gelooft, waren er juist hier wel degelijk angstige gezichten. En terecht. Want wel was deze'Sint een aar dige vriendelijke heer, maar hij was bo vendien een man, die het gehele jaar zo veel mogelijk klachten over de leden van het orkest had verzameld. Hij voerde van uit Spanje veel correspondentie. Zo schreef hij geregeld de heren Piet Maarsen en .Tan Kroon uit Aalsmeer over de fagott.ist Wim Stok. die alsmaar zijn instrument in de bus liet liggen omdat hij teveel aan Agaat dacht Agaat is het kantoormeisje van het N.Ph O. En ook zij was aanwezig en moest bij de Sint een verklaring afleggen. Boven dien moest ze maar eens vertellen Waarom ze het autootje van een van de orkest leden te oud had gevonden, zodat hij spoor slags een nieuwe wagen had gekocht. „Ze moest goed begrijpen", zei de Sint, „dat het tenslotte een hele eer is om met be roemdheden als Mulder en Stevens te mo gen samenwerken". Ook de dirigent, de heer Henri Arends moest op het matje verschijnen. Van hem had Sinterklaas allerlei klachten van ver zekeringen ontvangen. „U kunt niet zo goed autorijden hè?" vroeg de Sint een beetje hatelijk. „Ik deed dertien keer rij examen" was het antwoord. „Weet u eigenlijk iets van die motor af, mijnheer Arends?" Geen antwoord. „Weet u zich soms ook dat voorval aan de Am sterdamse vaart niet meer te herinneren?" De heer Arends knikte alleen maar. En toen vertelde Sinterklaas met een spottend lachje de leden van het orkest: „Uw diri gent was op weg naar een concert in Am sterdam, met. de wagen. Plotseling wilde de auto niet. meer verder rijden. De heer Arends dacht aan een defect met de motor en ging kijken. Daar hij echter niets kon vinden beide hij een garage op. die de auto terug naar Haarlem sleepte. En daar bleek toen spoedig, dat de motor prima in Piet kwam per ballon aan.... Donderdagmiddag was het écht .Sinter klaasfeest in het Concertgebouw in Haar lem. Hét was dan ook bijna 5 december. Dat kon men aan alles merken, aan het grote toneel, waar nu geen decor, maar de grote zetel van Sinterklaas stond, aan de vele eerste klassertjes, die zenuwachtig en wat aarzelend de welkomstliedjes zon gen en zélfs aan de ouders, die zich als maar omdraaiden om te kijken, of de Sint nog niet in aantocht was. Dat omdraaien was echter helemaal niet nodig geweest. Voordat eigenlijk iemand er op verdacht was, kwam Zwarte Piet. via een grote mand met een ballon naar beneden zak ken, op het toneel. Alle kinderen gingen vlug staan en riepen: Oho. Piet. Piiieeelü" Maar toen werd het al gauw stiller, want Piet was alléén. En wat vertelde hij? Dat Sinterklaas uit de lucht ballon gevallen was en op het dak van de Grote Kerk was terechtgekomen. Er werd toen verschrikt gevraagd of Sinterklaas dan niet kwam. Piet stelde de kinderen echter onmiddellijk gerust, want vooral met die televisiemasten tegenwoordig op die daken was de Sint heel wat gewend. En inderdaad bleek, dat Sinterklaas niet veel moeite had gehad om van het dak af te komen. Om kwart over twee gingen namelijk de grote deuren van het Con certgebouw weer open en de Sint schreed binnen. Hij groette de kinderen vriende lijk, die meteen hun angst vergaten. Toen Sinterklaas eindelijk op zijn zetel zat, leek het éven de omgekeerde wereld. Want niet de kinderen, maar hij kreeg allereerst cadeautjes: een chocolade kikker en een taai-taai-pop. Twee Robby's zongen op het grote podium „Zie de maan schijnt door de bomen". De Sint was er wat beduusd van. Hij bedankte de kinderen hartelijk en vroeg toen of ze allemaal wilden' gaan staan, zodat hij kon zien. hoeveel groter ze waren geworden. Tot slot ging Piet wat somme tjes met de jongens en meisjes maken. Én toen bleek, dat de kinderen allemaal heel goed rekenen konden, waren Sinter klaas en Piet erg tevreden. Daarom wer den toen allemaal cadeautjes uitgedeeld en snoep. Maar voordat dat gebeurde, nam de Sint weer afscheid. Bij het einde van de zaal keerde Sinterklaas zich nog even om. En met zijn Pieten riep hij toen: „Dag allemaal tot volgend jaar!" Zaterdagmiddag om halfdrie arriveert Sint Nicolaas per boot aan de Emmaka- de nabij de Schouwtjesbrug te Haarlem om een bezoek te brengen aan de leden van de afdeling „Flora" van het Haar lems Speeltuinverbond. De kinderen wor den om twee uur in de tuin der vereniging verwacht en met het korps van „Bato" wordt naar de Leidsevaart gewandeld. Aanvankelijk was het de bedoeling Sint Nicolaas aan het station te Aerdenhout te ontvangen, maar de bezoeker heeft zijn plannen gewijzigd. orde was, maar dat er geen benzine meer was. Het orkest lachtle, de heer Arends keek wat beschaamd. Sinterklaas gaf de heer Arends tenslotte nog de opdracht een tech nische cursus te gaan volgen. Dan vraagt hij de vier Jannen van het orkest naar voren te komen om met de Pieten als finale van dit bezoek „Zie ginds komt de stoomboot" te zingen. Hij zal dirigeren. En dan kan de dirigcnl Henri Arends hard lachen, want dirigeren doet hij in ieder geval veel beter dan de oude Sinterklaas. Sint Nicolaas heeft vanmorgen een ver rassend en spectaculair bezoek gebracht aan het Mendelcollege in Haarlem-Noord. Hij kwam in de dubbele zin van het woord daar zo maar uit. de lucht vallen. Toe gejuicht door honderden leerlingen, landde hij per helikopter op een weiland achter het schoolgebouw. Ditmaal was het niet één van zijn zwarte knechten, die hem vergezelde, maar piloot Eelco Schuller, die de „kist" met de hoge gast omstreeks kwart over twaalf bekwaam aan de grond zette. De Spaanse bisschop was van zijn frisse luchtreis in de open cockpit wat stijfjes, maar dapper antwoordde hij op onze vraag, of hij een goede reis had ge had: „Ik zit natuurlijk wel wat comfor tabeler op mijn trouwe schimmel, maar dit vliegtochtje is me toch uitstekend be vallen". De rector van het Mendelcollege, pater V. Hutjens, verwelkomde de goed heiligman, waarna het gezelschap, aange vuld met. drie zwarte Pieten en omstuwd en toegezongen door de leerlingen, het schoolgebouw binnen ging. Hoewel de invoering van de beschermde oversteekplaatsen de veiligheid van het voetgangersverkeer zeker ten goede is ge komen. mag niet worden ontkend, dat de bereikte resultaten nog niet bevredigend zijn. Het experimentele stadium is nog niet beëindigd. Mede doordat, er nog zo weinig beschermde oversteekplaatsen zijn, is de voetganger daarmee nog niet voldoende vertrouwd en aarzelt hij veelal, van zijn recht van voorrang gebruik te maken. De vraag, of het gewenst is, de voetganger een zekere mate van bescherming te ver lenen op alle door een zebra-patroon aan gegeven voetgangersoversteekplaatsen dus ook die zonder knipperbollen is thans in studie bij de Commissie Veilig heid wegverkeer. De werkcommissie. die onderzoekt op welke wijze de geluidsoverlast van het ver keer verminderd kan worden, heeft thans van haar bevindingen een rapport uitge bracht- Omtrent de daarin gedane voor stellen heeft minister Van Aartsen zijn standpunt nog niet bepaald. Advertentie Het adres Is en blijft GROTE HOUTSTR. lit cn SMEDESTR. 7 Keuze uit- wereldmerken BEVALLEN van een zoon: 2 decem ber: M. J. Bergman-Veen; 3 december: C W. van Brummelen-Winter; A. A. Huizink- Dijkstra; M. L. H. O. Joosten-Engelen; P. G. A- Beeren-Mertens; J. van Opzeeland-Mei- boom. BEVALLEN van een dochter: 2 de cember: M. Nelten-Staal; 3 december: O. J. M. Steffers-Grootaert: M. E. J. Oomen van de Ven; I. van der Hoeven-Lampe; 4 december: S. J. van Latum-Backer; E. C. Butot-Nieste. ONDERTROUWD: 3 december: M. Snoep en A. J. Mook; W. Slicht en M- van War merdam; 4 december: R. Remmé en J. J. Koster. GEHUWD: 4 december: H. Takken en A. C. van Wel. OVERLEDEN: 2 december: N. Windt, 68 j„ Wagenweg; A. Snapper 52 j., Gast- huisvest. College van Beroep. Tot bijzonder lid van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven is benoemd A. M. H. Berge te Bloemendaal. Tiende lustrum. De Nederlandse Zio nistische Studentenorganisatie (N.Z.S.O.) viert deze maand haar tiende lustrum. De op 13 juli 1908 te Haarlem met 42 leden opgerichte N.Z.S.O. telt thans circa 250 leden, met afdelingen in Amsterdam. Delft, Utrecht en Leiden. Het doel van deze enige Joodse studentenvereniging in ons land is steun verlenen aan de staat Israel. Verder wordt gezamenlijk de Hebreeuwse taal en de Joodse cultuur bestudeerd. Boordonderwyzcr. De heer Romkés uit Vollenhove is benoemd tot onderwijzer aan boord van het kustvaartuig „Calvijn". Hij zal privé-lessen geven aan de kinde ren van de leden van de bemanning. Het kustvaartuig vaart voornamelijk van Ne derland naar België, Engeland, Frankrijk en Scandinavië. Geen monument. Aan het plan van een drie jaar geleden in Den Haag ge vormd comité tot oprichting van een mo nument, waardoor alle Hagenaars, zowel burgers als militairen, die in de oorlog hun leven gaven, zouden worden geëerd, zal geen uitvoering kunnen worden gegeven, daar men er niet in is geslaagd, het be nodigde bedrag, dat op 200.000 gulden wordt geschat, bijeen te krijgen. Verstekelingen. Toen de „Dintel- dijk" bij de werf van Wilton Fijenoord te Schiedam aankwam, heeft de Schiedamse politie een verstekeling uit Guadaloupe gearresteerd. De politie te Rotterdam had gewaarschuwd dat zich twee verstekelin gen aan boord bevonden. De andere is nog onvindbaar. Verduistering. Een 32-jarige ge huwde vrouw, die wegens de St. Nicolaas- drukte in een Haags warenhuis tijdelijk als cassière in dienst was genomen, heeft 3800,verduisterd. Zij vervalste de kas- sastaten en nam het daardoor vrijkomende geld mee. Bij controle van de totaalstaten in de kassa kwam echter alles uit. De vrouw is gearresteerd. Zij had nog 2300 van het verduisterde geld over. Bij de intrede van het nieuwe jaar zal het nieuwe Hilversumse carillon het radio- tijdsein verzorgen. De Big Ben van de AVRO, die tot nu toe voor de tijdsaandui ding zorgt, zal dan van 1 januari af alleen nog maar dienst doen op die dagen, waar op de AVRO-zender- in de lucht is. De overige omroepbedrijven zenden dus het carillontijdsein uit. De AVRO houdt de Big Ben in dienst. Deze klok, een geschenk van de propagandisten aan het bestuur van de Hilversumse draadomroep, waaruit later de AVRO voortkwam, heeft sedert 3 mei 1926 onafgebroken het tijdsein voor de AVRO, en later ook voor de andere omroepbedrij ven, verzorgd. Het precisietijdsein blijft naast het carillontijdsein gehandhaafd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5