Grote Drie beraden zich over antwoord op Russische nota Nieuwe taak voor dr. Den Hollander Ook JunoII HET WEER komt er niet Berlijns stembus drijft wig tussen Brandt en Adenauer Kerstgaven voor de „Stille Armen" TENMINSTE 1000 GEVALLEN MOETEN GEHOLPEN WORDEN! Voorzitter van beoordelingscommissie voor staalproject op Rozenburg Koersafwijking en te lage snelheid CITR0ËN Juichende klas f 8181,41 Prinsenbrug maandag en dinsdag voor verkeer te land gesloten f&ce MORRIS 'fjefore(/otréist// WATERDICHT DAKWERK Vannacht lichte vorst De Gaulle bezoekt Franse oliewinning in de Sahara Het woord is aan 73e JAARGANG No 128 ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 303e JAARGANG No 281 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 jg j| i B i Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Et^HI TP I f I 1 lr% I ^ll Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J| Ij |f Ij §j ^tSEI I i JÉ Él J| IE Jf 1 IT Jj jl Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein,, TeL 57755 msm b A JL A i fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. *T|nntr Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman gelijk bezoek, omdat de bondskanselier zich enerzijds kan voordoen als de leider van de Westduitse regering, die daadwer kelijk hulp aan West-Berlijn biedt en an derzijds zijn C.D.U. vertegenwoordigt, die poogt in West-Berlijn de burgemeesters zetel voor de minister van Alduitse Zaken, Lemmer, te veroveren. Brandt uitte zich gisteravond op een verkiezingsvergade ring bijzonder scherp na een bespreking van West-Berlijn met Adenauer en de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken Von Brentano. Volgens Brandt moet Bonn een andere buitenlandse politiek voeren en zich niet beperken tot het be antwoorden van Russische nota's maar zelf met voorstellen komen om de nood van de Westberlijners te lenigen. Omvangrijke hulp Tevoren had Brandt verklaard, dat de Westduitse industrie en handel voorzich tig zijn met het geven van opdrachten aan Westberlijnse bedrijven en zelfs terughou dend als het gaat om opdrachten, die ge bonden zijn aan bepaalde termijn. Hij eiste daden, geen woorden van de rege ring. Adenauer heeft gistermiddag overi gens een omvangrijke hulpverlening toe gezegd. Zo wil men West-Berlijn van le vensmiddelen en grondstoffen voorzien. Adenauer legde er de nadruk op, dat er tussen de Senaat van West-Berlijn en de Westduitse regering geen meningsver schillen bestaan. Hij verklaarde dat de westelijke mogendheden achter Berlijn staan. „U kunt werkelijk rustig aan uw werk gaan en in vrede Kerstfeest vieren. Ik ben er werkelijk van overtuigd, dat er niets zal gebeuren. Uw lot is ons lot," al dus Adenauer. Het verschil van mening tussen Brandt en Adenauer acht men te Bonn onver kwikkelijk. Men wijst er op, dat Brandt, die in het centrum van Westberlijnse po litiek staat een radicaler denkbeeld aan gaande Westduitse en westelijke hulp zal hebben dan Adenauer, wiens gedachten mede bepaald worden door zijn contacten met de westelijke mogendheden. Dat de bondskanselier zich naar West-Berlijn heeft begeven voor de verkiezingen, acht men zijn goed recht en niet abnormaal, ook al wordt niet ontkend, dat Adenauer er zo zijn eigen opvattingen op na houdt over ingrijpen bij verkiezingen, gelijk hij dat nog onlangs ook in Hessen heeft ge toond. Indringers (Reuter) Vrijdagmiddag sprak Ade nauer in de Westberlijnse Vrije universi teit voor een 1200 studenten. Honderden Oostberlijnse studenten hadden gepoogd zich toegang te verschaffen, doch dit was slechts aan enkelen gelukt. De indringers floten en sisten herhaaldelijk tijdens de toespraak van de bondskanselier. In een vraaggesprek met de onafhanke lijke Münchense „Süd-Deutsche Zei- tung" heeft burgemeester Brandt ver klaard, dat als Oost-Duitsland Oost-Berlijn inlijft, dit wellicht mogelijk zal maken dat West-Berlijn met West-Duitsland wordt verbonden door een beschermende corri dor. Brandt acht het niet onmogelijk dat een Westduits aanbod om af te zien van kernbewapening mogelijk een punt voor onderhandelingen met de Russen zou kun nen uitmaken. De federatie der Westduitse industrie heeft verklaard, dat zij Berlijn economi sche hulp zal verlenen. Op 19 december zullen industriëlen met burgemeester Brandt nagaan hoe West-Berlijn doelma tig geholpen kan worden. Advertentie Klas 1 A van de landbouwhxiishoud- school in Barendrecht is bij de ver koopactie voor de kinderpostzegels met de hoofdprijs uit de bus gekomen: veertien dagen vakantie in Nederland. De voorzitter van het Nederlands co mité voor Kinderzegels, prof. R. Horn- stra (midden) kwam de kinderen de blijde tijding brengen. De Zambesi wordt in Rhodesia be teugeld ten behoeve van de industria lisatie van een grote landstreek. Een woudengebied van 280 km. lang en 32 km. breed zal in een reusachtig stuw- bossen binnen. meer gaan veranderen. Deze foto geeft een overzicht van de 145 meter hoge dam, die in de Zambesi is gebouwd en dezer dagen gereed is gekomen. Het eerste water stroomt reeds de (Men zie ook pagina 3) 8ste verantwoording W. B. C. 400, mevr. J. SI. bridge p. 75, A. D. V. f 50, W. J D. B. 25, E. F. v. S.- van H. 25, W. A. 25, M. K. 25, A. 20, H. E. P. G. 20, P. R. 20, H. E. 15, mr. MS 15, E. J. V. 10, mevr. M. J. W.-v. d. V. 10, W. G. K. te A. 10, mevr. G. C. K.- S. 10, Dra 10, H. T. 10, N.N. 10, mevr. F. W. 10, S. en M. 10, M A. C. 10, F. M. S. f 10, J. C. S. 10, N N. 10, mevr. W. S.-H. G. 10, Th. A. A. 10, H. A. O. te S. 10, J. F. 10, C. J. H. 10, fa. J. v. d. N en Zn 7.50, F. H. 5, C. W.- R. 5, W. van R. 5, M. S.-Z. 5, C. R. v. L. f 5, H. S. 5, M. J. B. 5, J. A. v. d. W.- B. 5, A. de K. 5, N.N. 2.50, EN2.50, mej. v. d. W. 2.50, Merlijn 2.50, J. L. f 2.50, H. G. T. 2, D. V. 2.50, v. d. L. 2.50, J. G. f 2.50. N.N. 2.50, R F. 1, S. G. 5, D. H. T. 2.50, Hans 5, fam. V. 2.85, mevr. J. T. 10, Dat nooit de rech terhand vermoedt wat goeds gij met de linker doet 2, W. v. d. S. 2.50, Antoon en Delij 10, v. d. P. 10, J. S. U. 2.50, N. P. V. f 2.50, Traditie 1, W. J. H. 10, K. B. 5, K. 5, Tante Pietsje 5, N.N. f 11.50, A. E van T. 2.50. Dagtotaal f 1067,85. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93 en Floresstraat 1, Haarlem, of worden over geschreven op postgiro 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aan duiding de verantwoording moet plaats hebben (volle naam, initialen, pseudoniem, enz.). Advertentie DE MEEST VERKOCHTE WAGEN ZAL OOK U ZEKER BEHAGEN. Veerpont hij Droste fabriek zal weer varen De Prinsenbrug over het Noorder Bui ten Spaarne in Haarlem zal op maandag 8 en dinsdag 9 december voor het verkeer te land gesloten zijn. Deze stremming houdt verband met werkzaamheden aan het tweede beweegbare gedeelte, de hef- brug, welke tot dusverre nog niet in ge bruik is. Ten behoeve van voetgangers en fietsers zal op genoemde dagen de ge meentelijke veerpont nabij de fabriek van Droste de verbinding tussen beide Spaar- ne-oevers in stand houden. Het overige verkeer zal over de Catharijnebrug wor den omgeleid. Zoals bekend is waren tijdens de bouw van de Prinsenbrug en in het bijzonder bij het beproeven van de hefbrug enige on volkomenheden in de constructie aan het licht gekomen. Men wil nu maandag en dinsdag het hefgedeelte opnieuw aan di verse proeven onderwerpen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal het landverkeer na 's middags vijf uur nor maal van de Prinsenbrug gebruik kunnen maken. Van de zijde van de havendienst kon men ons niet meedelen hoeveel tijd de werkzaamheden in beslag zullen nemen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het verkeer te land buiten de werkuren van de brug gebruik kan maken. Naar wij vernemen zal de president der Nederlandsche spoorwegen dr. ir. F. Q. den Hollander, die aan het einde van de ze maand als zodanig zal aftreden, zich gaan wijden aan de bestudering van de plannen om op het eiland Rozenburg een hoogovenbedrijf en staalindustrie te stich ten. Binnenkort is namelijk de benoeming te verwachten van de heer Den Hollan der tot lid van het curatorium van de staalstudiestichting en tot voorzitter van de technische commissie van deze stich ting. Dr. ir. F. Q. den Hollander Deze technische commissie heeft tot taak het voorproject, dat door het Duitse staalconcern Krupp is gemaakt, te beoor delen. Dit voorproject behelst, behalve een advies voor de technische opzet, ook een kostenraming en een rentabiliteitsbereke- ning. Volgens dit plan zal de Rozenburg- se staalindustrie aanvankelijk een staal- produktie van 300.000 ton per jaar berei ken. Later kan de produktie worden ver hoogd tot 3 miljoen ton staal. Indien de produktieomvang inderdaad dit laatste cijfer zou bereiken zou het staalbedrijf aan de mond van de Nieuwe Waterweg tot de allergrootste ter wereld behoren. Voor de opzet is in eerste aanleg geraamd ruim 300 miljoen. Vermoedelijk zal worden begonnen met 600 arbeiders. Uiteindelijk zullen bij de staalindustrie maximaal 12.000 arbeiders werk kunnen vinden. Afscheid van N.Z.H. Vrijdag heeft de raad van Commissaris sen van de N.Z.H. in het hoofdkantoor van de vervoermaatschappij te Haarlem voor het laatst onder voorzitterschap van dr. ir. F. Q. den Hollander vergaderd. Tijdens de na afloop van de vergade ring, waarin de stand van zaken in het bedrijf werd besproken, gehouden lunch in hotel „Duin en Kruidberg" heeft de oudste commissaris, ir. W. J. Burgers- dijk, de waardering van zijn medecom missarissen jegens de scheidende presi dent vertolkt, welke toespraak vergezeld ging door de aanbieding van een atlas van Nederland. Van zijn kant heeft dr. ir. den Hollander in een hartelijke en gevoelige tafelrede bijzondere hulde gebracht aan de direc teur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurris- sen, en al diens medewerker(st)ers. In zonderheid getuigde hij van zijn respect voor chauffeurs en wagonvoerders, die vaak onder de slechtste omstandigheden voor een veilig vervoer der passagiers zorg dragen. De heer Den Hollander noemde de N.Z.H. een mooi, maar moei lijk bedrijf door de intensiteit van het ver voer en het verkeer in het verzorgingsge bied en de lange reeks van reorganisa ties welke dit vroegere trambedrijf in een volledige autobusonderneming moeten veranderen. De heer Jurrissen sprak een woord van dank namens het personeel en namens zijn echtgenote, die om haar mee levende belangstelling in de lof van de voorzitter betrokken was. Overigens betekende deze bijeenkomst nog niet het definitieve afscheid van dr. ir. den Hollander van de N.Z.H. Dat heeft plaats in de voor het einde van het jaar te houden vergadering van aandeelhou ders. Daarin zal tevens zijn opvolger als voorzitter worden benoemd als mede zijn vervanger als commissaris. Op de aanbe veling voor de nieuwe president-commis saris staat drs. D. J. Wansink, directeur van de n.v. Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, en als opvolger in de Raad van Commissarissen wordt ir. J. Lohmann, die van 1 januari af als president-directeur van N.S. optreedt, voorgedragen. Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM IEL. 1343<» SUÈDE DAMES - HERENJASJES NU met onze gebr. winter koning voor vernieuwingen van mastiekdaken e.d. Vraagt prospectus N.H. VOCHTUNIE DEIOBO Haarlem Marnixstraat 19 Telefoon 61419 WASHINGTON (UPI) Ook het schot van de Amerikaanse landmacht op de maan heeft niet aan de verwachtingen be antwoord. Om tien over half tien heden morgen, drie uur na de lancering, werd meegedeeld, dat het ruimtescheepje niet voldoende snelheid heeft gekregen om in de nabijheid van de maan te komen. De koers was ook niet juist. Hij lag drie en een halve graad te laag. Bij het mislukte maanschot van de luchtmacht in oktober lag de koers drie en een halve graad te hoog. (Reuter) De Juno-2 is ongeveer 25 meter lang en heeft een gewicht van bijna 61 ton. Men hoopte door radiosignalen ge gevens te verkrijgen over de stralingsgor del rondom de aarde, aangezien men daar eerst meer van moeten weten voordat er bemande raketten de ruimte in gaan. De neuskegel is voorzien van een apparatuur om foto's van de maan te maken. Als alles naar wens was gegaan zou de neuskege' in 34 uur in de omgeving van de maan zijn aangekomen. Zou zij de maan niet geraakt hebben maar er voorbij zijn ge schoten, dan had de mogelijkheid bestaan, dat zij in een baan om de zon was geko men. Het zou dan de eerste kunstplaneet zijn geworden. In de neus van de raket was een kegel van kunstglas met een laagje goud aan- Advertentie 2CY I.D. 19 ƒ3987.— V'a' 9375.— Hoofdagent voor Haarlem en omstreken: VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 Blocmendaal Telefoon 51301 Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en slechts en kele verspreid komende buien. Vannacht in het binnenland lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noordwestelijk. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S F WAARIN OPGENOMEN ERBIJ gebracht. Deze kegel, die naar het leger hoopt in de omgeving van de maan komt, weegt ongeveer zes kilogram. (AFP) Genex-aal John Medaris, hoofd van de afdeling raketten van het Ameri kaanse leger, heeft twee en een half uur na de lancering van de Juno-2 aan de pers meegedeeld, dat de raket niet genoeg snelheid heeft gekregen. Het schijnt, dat de eerste trap niet lang genoeg gewerkt heeft. De radiotelescoop van Jodrell Bank (En geland) heeft het zoeken naar de neuske gel van de Juno-2, die Pionier-3 is ge doopt, tijdelijk moeten staken. De door de Amerikanen geleverde speciale appara tuur bleek niet te functioneren. Men heeft geen tijd gehad om het materiaal van te voren te beproeven, aangezien het woens dag pas is aangekomen. De snelheid lag 400 meter per sekonde te laag. De aanvangssnelheid, die 24.300 mijl per uur had moeten bedragen, was onge veer 900 mijl minder. Dr. Abe Silverstine, het technisch hoofd van het nationaal ruim tevaartbureau die dit meedeelde, zei dat het nog te vroeg was om te zeggen, welke hoogte de pionier III nu zal bereiken. Volgens nadere berichten heeft de eerste trap drie seconden korter gefunctioneerd dan voorzien was. Tweeëneenhalf uur na het afschieten had de kegel een hoogte van ongeveer 35.200 kilometer bereikt en ver plaatste zij zich met een snelheid van ongeveer 12.500 km per uur. Volgens dr. Pickering van het bureau voor ruimtevaart zal het verscheidene dagen duren voordat de Pionier III (de nuttige lading van de Juno II), zijn hoogte punt bereikt heeft. De ontvangst van ge gevens over de stralingsgordel noemde hij goed. Het is uitgesloten, zei hij. dat de kegel in een baan om de zon komt of ook maar de omgeving van de maan bereikt. TOEGGOERT, (AFP-Reuter) Gene raal De Gaulle is vrijdagavond per vlieg tuig te Toeggoert in dc Sahara aangeko men, na overdag de Franse oliewinnings- bedrijven in dit gebied te hebben bezocht. Toen De Gaulle de stad binnenreed, werd hij door verscheidene duizenden Algerij nen, die zich om zijn auto verdrongen, warm begroet. Zij riepen „De Gaulle, De Gaulle" en „Algérie frangaise", toen de generaal in het duister zijn auto verliet, om hen de hand te drukken. Van tijd tot tijd gaf dit aanleiding tot bezorgdheid onder het Franse gezelschap dat het contact met hem in de menigte ver loor. In het officiële programma was za terdag gereserveerd voor „rechtstreeks contact met de bevolking". De leiders der Franse oliebedrijven, hebben De Gaulle de verzekering gege ven dat Frankrijk binnen vier jaar in staat zal zijn olie uit te voeren. De aandacht, die De Gaulle aan de Franse oliebedrij ven in de Sahara heeft besteed, wordt alge meen opgevat als een aanwijzing, dat hij van mening is dat Frankrijk zijn moeilijk heden in Algerije grotendeels op econo misch terrein moet overwinnen. Shakespeare: De goede dingen der aarde worden hef tiger nagejaagd dan genoten. 6 december 1958 Dit beeld van Sir Winston Churchill, dat vervaardigd is door David McFall uit Chelsea, in opdracht van de con servatieve kiezers in Churchill's dis trict Woodford in Essex, heeft een storm van verontwaardiging gaande gemaakt. Er is gezegd dat Churchill gelijkenis vertoont met een gorilla. De beeldhouwer beweert dat hij Churchill ziet als een grimmige, strenge, on genaakbare oude man, die het hoofd agressief naar voren steekt. Het kunst werk, dat twee en een halve meter hoog is, twee ton weegt, kost vijftig duizend gulden. Advertentie WASHINGTON, (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft laten weten dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland overleg plegen over een gemeenschappelijk antwoord op het Rus sische voorstel om van West-Berlijn een vrye stad te maken wordt aandacht ge schonken aan „een aantal mogelijkhe den". De woordvoerder lichtte niet verder toe, welke deze mogelijkheden zijn. LONDEN, (AFP) In de Britse hoofd stad verluidt dat op 13 december deskun digen van de vier landen te Parijs bijeen komen om de kwestie Berlijn te bespre ken. Daags daarop zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de westelijke „Grote Drie" zich met de kwestie bezig houden. Op 15 december vergaderen de ministers van de Westeuropese Unie (W.E.U.), waarna de zestiende bijeen komst van de NAVO-raad begint. Intussen zouden de drie ministers hun gesprek over Berlyn voortzetten. Men meent te we ten, dat de Fansen, en waarschijnlijk ook de Amerikanen, een ontwerp voor het ant woord aan Kroesjsjev zullen indienen. Het antwoord van de Russische pre mier op Macmillans jongste boodschap is te Londen aan de Britse premier overhan digd. De Britse premier heeft in een per soonlijke brief aan Kroesjtsjev verklaard dat het Westen zijn verplichtingen te genover Berlijn zal nakomen. Macmillans brief is niet gepubliceerd en ook Kroesj- tsjevs antwoord zal niet voor publikatie worden vrijgegeven. Onze correspondent te Bonn- voegt hier aan toe: De verkiezingen die morgen in West- Berlijn worden gehouden hebben een wig gedreven tussen de Westberlijnse burge meester Brandt en de Westduitse bonds kanselier Adenauer. Dit weekeinde zullen beide mannen elkaar niet ontmoeten, zo als oorspronkelijk was gedacht, maar Brandt zal Adenauer binnenkort te Bonn bezoeken. Tussen Brandt en Adenauer zouden persoonlijke verschillen van me ning bestaan, die ondermeer samenhan gen met het bezoek van de bondskanse lier aan West-Berlijn vlak voor de ver- kiezingen. In socialistische kringen Brandt is de S.P.D.-leider in Berlijn is men niet erg gediend geweest van een der-

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1