Zeer bevredigende resultaten van HBU gedrukt door vier muntontwaardingen Panda en de olie^boertjes JOHNNIE WALKER Wereldnieuws Droog en opklaringen Grote omzetstijging in het lopende boekjaar in Nederland ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 2 Nederland bleef achter ten opzichte van de vestigingen GOOD SCOTCH WHISKY Nederlandse reders hekelen fiscale verslechtering voor de scheepvaart Honderd jaar Blijdenstein in Londen feestelijk gevierd Vereenigde Blik verwacht bevredigend dividend Bod op Pradjekan definitief Standard Vacuum vraagt Indonesië olieconcessies Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Emissie Heineken's Q.'ïfi.&asxtïïnta Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 NIEUWE KOFFERSCHRIJFMACHINES Binnenkort bijeenkomst van O.E.E.S-ministers Textielimporten uit Japan zijn geen dumping Schepen, rederijen en werven Revalidatieschool in sanatorium „Heliomare" Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 1 tot en met 5 december Grote eenheid van actie van protestanten in Kongo Zes doden in het verkeer Vergadering Vulcaansoord Ïj li *1 II 3 0,3 3 1 0 0 0,5 4 0.3 0 0 0 0 0 3 0 0 0 -4 0 0 0 -0 0 1 0 Over de gang van zaken in het boekjaar 1 juli 1957 tot 30 juni 1958 is de directie van de Hollandsche Bank-Unie n.v. zeer tevreden. De resultaten zijn ln de lands- valuta gerekend belangrijk hoger over vrijwel de gehele linie, behalve in Nederland. Door een depreciatie van de zwakke overzeese valuta's is het resultaat bij omrekening evenwel iets lager dan het vorige jaar. Ook de afschrijving is lager. Het dividend wordt op 12)4 percent gehandhaafd. De belangstelling is echter weer met 1 miljoen gestegen. Blijkens de winst- en verliesrekening zijn de bruto resultaten gestegen van 57,6 miljoen tot 66,5 miljoen. Na aftrek van honoraria en sociale lasten ad 42,9 miljoen en onkosten ad 14,7 miljoen, resteert een bedrijfsresultaat van 8,8 miljoen tegen vorig jaar f 9,3 miljoen. Hiervan wordt toegevoegd aan de reserves tegen eventuele risico's en belastingen 4 miljoen, voorts afgeschreven op gebouwen en toegevoegd aan extra reserve 1,7 miljoen, waarna resteert voor dividendbetaling over het kapitaal van 25 miljoen een bedrag van 3.125.000 (onveranderd). De niet-onbelangrijke stijging van het generale balanstotaal (van 1046,1 miljoen tot 1144,3 miljoen) getuigt van een aan merkelijke uitbreiding van zaken en een toeneming van het aantal rekeninghouders bij vrijwel alle vestigingen. De cijfers van de buitenlandse kantoren zijn omgerekend in guldens op basis van de koersen van het I.M.F., waarmee een vaste verge lijkingsbasis wordt verkregen. In het thans lopende boekjaar valt een zeer grote toe neming van de omzetten te constateren. Dit Advertentie Bom 1820 still going strong In een adres aan de Tweede Kamer, heeft de Koninklijke Nederlandsche Ree- dersvereniging te 's Gravenhage, enige bezwaren kenbaar gemaakt tegen het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot verlenging van de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen, alsmede maatregelen met betrekking tot de ver vroegde afschrijving en de investerings aftrek. De K.N.R.V. acht het teleurstellend dat zonder enige motivering een verslech tering van het voor de Nederlandse scheepvaart geldende fiscale regime wordt voorgesteld. In het adres wordt de aandacht geves tigd op de belastingfaciliteiten die de scheepvaart geniet in het Ver. Koninkrijk, Denemarken, Noorwegen en Duitsland. In dien Nederland, aldus het adres, in zijn fiscale maatregelen niet min of meer ge lijke tred houdt met deze maritieme lan den, ontstaat een situatie, welke, zoals thans reeds moet worden geconstateerd, voor de Nederlandse scheepvaart betekent dat naast de concurrentie van de „goed- kope-vlaggen" groep, ook van die tradi tionele maritieme landen verscherpte con currentie wordt ondervonden. De K.N.R.V. acht het met name wenselijk de in ieder geval noodzakelijk geachte inves teringsaftrek van 20 percent over vijf ja ren te verdelen (in het wetsontwerp was voorgesteld 16 percent gelijkelijk te ver delen over twee jaar) en voorts de wille keurige afschrijving van een derde deel van de kostprijs niet alleen, zoals thans, vervroegd, maar ook desgewenst ver traagd, toe te passen. B. W. Blijdenstein en Co., de enige Ne derlandse bankinstelling in Londen, heeft het honderdjarig bestaan gevierd. Er was een grootse ontvangst in het Savoyhotel. waar honderden uit het bankwezen, handel en scheepvaart, hun opwachting maakten bij de tegenwoordige firmanten, de heren R. A. Vreede en H. H. Oerlemans. De heer W. J. H. Blijdenstein, kleinzoon van de oprichter en tot enkele jaren geleden firmant van de Londense bankfirma, werd door de Nederlandse regering benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje welke hoge onderscheiding hem vrijdag op de ambassade werd uitgereikt door de ambassadeur, baron Bentinck. Daarna volgde nog een afzonderlijke huldiging ten huize van de Nederlandse handelsraad, mr. H. van Blankenstein. De financiële attaché in Londen, mr. P. C.Witte, las een felicitatie brief voor van onze minister van Financiën, de heer Hofstra, die.in zijn schrijven de geschiedenis ophaalt van de samenwerking tussen Blijdenstein en Co. en de regering, in het bijzonder tijdens de oorlog, toen de firma voor de Nederlandse regering de functies verrichtte welke normaal door de Nederlandsche Bank worden uitgeoefend. De grootvader van de in Londen wonen de heer W. J. H. Blijdenstein richtte in 1858 de thans jubilerende bankinstelling op, welke nu een dochteronderneming is van de ook door hem in 1861 opgerichte Twent- sche Bank. De Twentsche Bank en de Nederlandse Handelmaatschappij hebben thans ieder voor de helft belangen in Blijdenstein en Co. geldt in de eerste plaats voor Nederland. Terwijl de resultaten in Nederland niet onbelangrijk verminderden en die in Tur kije vrijwel felijk bleven, vertoonden de resultaten in het afgelopen boekjaar van de overige vestigingen een aanmerkelijke vooruitgang. Het kantoor Paramaribo wekte bevrediging door de geleidelijke verbetering van zijn resultaat in de aan loopperiode. In landsvaluta geven de resul taten der vennootschap in totaal een aan merkelijke stijging te zien. Echter moesten de bruto bedrijfsresultaten intern met een belangrijk hoger bedrag worden vermin derd dan verleden jaar (gevolg van munt- ontwaarding in landen met een zwakke landsvaluta), om daaruit dusdanige interne voorzieningen te treffen, dat de buiten landse kantoren hun winsten op basis van „remisekoersen" kunnen remitteren. Uitsluitend is het te wijten dat het in guldens gepubliceerde bedrijfsresultaat een daling vertoont van ongeveer 5)4 percent. Nimmer is het voorgekomen dat in één jaar vier devaluaties van een omvang als ditmaal zich hebben aangediend, te weten de Braziliaanse cruzeiro en de Uruguayse peso, en na afsluiting van het verslag het Turkse pond en de Argentijnse peso. Besloten is aan de extra reserve nog een belangrijk extra bedrag te onttrekken ter De directie van de n.v. Vereenigde Blik- fabriek te Amsterdam bericht, dat zij na het. beschikbaar komen van de cijfers tot half november 1958 kan mededelen dat, nadat de resultaten over de eerste maan den van het jaar merkbaar waren achter gebleven, het verloop sindsdien zodanig is geweest, dat deze achterstand thans reeds is ingelopen- De directie meent dan ook tezijnertijd ook over het lopende boekjaar een voorstel tot uitkering van een bevre digend dividend te kunnen doen (v.j. 9 per cent). Vermeer en Co. te Amsterdam en A. van Hoboken en Co. te Rotterdam delen mede, dat een voldoende aantal aandelen n.v. Cultuurmaatschappij Pradjekan-Tanga- rang vóór 5 december 1958 ten verkoop is aangeboden, zodat committenten besloten hebben deze te accepteren. Aangezien comittenten zich bereid heb ben verklaard de termijn van aanbieding tot 1958 te verlengen, kunnen tot die da tum nog aandelen worden ingeleverd. Volgens het persbureau Antara heeft de Amerikaanse oliemaatschappij Standard Vacuum bij de regering van Indonesië een verzoek ingediend om meer exploratie concessies. De Stanvac baseert, dit verzoek op produktiecijfers, die tot een in econo misch opzicht gevaarlijk peil zijn gedaald. Informatiekoersen H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 28.00—20.00 I 28.00— 28.90); ponden 34.00—36.50 35.50-/ 37.25): 20 Franse francs (Napoleons) 27.50—29.50 27.5029.50. onv.); 20 Zwitserse francs (Vre- neli) t 27.50—28.50 (onv.); 20 Belgische francs 27.50—28.50 (onv.). Amstel Brouwery In de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de Amstel Brouwerij n.v. werd op hun verzoek aan de heren M. van Mar wijk Kooy en jhr. Six van Hillegom, leden van de raad van beheer, per 1 januari 1959 eervol ontslag verleend. Beide heren werden benoemd tot commissaris van de vennootschap. Tot leden van de raad van beheer werden per 1 januari 1959 benoemd de heren mr. E. J. Egberts, ir. R. van Marwijk Kooy, P. Kranenberg en mr. J. M. Elink Schuurman. versterking van de interne reserves voor koersverschillen met betrekking tot de marges tussen „remisekoersen" en de in terne waardering van de buitenlandse ka pitaalsinvesteringen. Deze extra reserve kan dienen om van buiten af komende on heilen zoals muntontwaardingen op te vangen. De kapitalisatie wijst nu een be drag aan van 58 miljoen, namelijk kapi taal 25 miljoen, openbare reserves 18 miljoen en extra reserve 15 miljoen. Bij de op 4 dezer gehouden inschrijving op aandelen Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij hebben nagenoeg alle hou ders van claims van hun recht van voor keur gebruik gemaakt. Advertentie van 225.— tot ƒ465.— Nieuw Engels voorstel De door Engeland voorgestelde vergade ring van de Maudling-commissie over een Vrijhandelszone op 9 december in Parijs gaat niet door. In plaats daarvan heeft En geland voorgesteld in de nabije toekomst de ministerraad van de O.E.E.S., de Orga nisatie voor Europese Economische Samen werking, te laten bijeenkomen. Dit is vrij dag officieel in Londen bekendgemaakt. Engeland heeft drie weken geleden de onderhandelingen over een Vrijhandels zone in de speciale O.E.E.S.-commissie, waarvan de Britse minister zonder porte feuille Maudling voorzitter is, opgeschort als gevolg van Franse verklaringen, waar in de Britse voorstellen voor een Vrijhan delszone verworpen werden. Enige dagen geleden stelde Maudling nieuwe bespre kingen voor, doch de zes van de E.E.G. voelden hier weinig voor. Zij vaardigden de Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, namens de ministerraad van de E.E.G. naar Londen af om Maudling over zijn plannen te polsen en hem op de hoogte te brengen van de mening der Zes. Voorts stelde Erhard Maudling in kennis van de maatregelen die de E.E.G.-landen denken te nemen om te voorkomen dat de eerste E.E.G.-tariefverlaging van 1 januari tot discriminatie van de niet-E.E.G.-landen der O.E.E.S. zal leiden. Na het onderhoud met Erhard heeft En geland besloten een vergadering van de Ó.E.E.S.-ministerraad voor te stellen, De raad zal de maatregelen van de E.E.G. moeten bespreken en Maudling zal verslag uitbrengen over de werkzaamheden van zijn commissie, aldus een bekendmaking die het Britse ministerie van Financiën vrijdag in Londen heeft uitgegeven. De zes E.E.G.-landen zouden, naar verluidt, de onderhandelingen over een Vrijhandels zone op een andere basis willen plaatsen, en daarbij een belangrijke rol toekennen In antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Néderhorst op de investeringspolitiek ten opzichte van Japanse goederen heeft de minister van Economische Zaken medegedeeld dat het hem bekend is dat in textielkringen onge rustheid bestaat met betrekking tot de in- voerpolitiek ten opzichte van Japan en in het bijzonder met betrekking tot de conse quenties welke een volledige toepassing op Japan van de bepalingen van de Algeme ne Overeenkomst voor Tarieven en Han del (de G.A.T.T.) zou hebben voor de Ne derlandse textielindustrie. Volgens het E.E.G.-verdrag zullen de lidstaten gedurende de overgangsperiode overgaan tot coördinatie van hun handels betrekkingen met derde landen. Zij blij ven echter gedurende de eerste twee etap pes van de overgangsperiode een autono me handels-politiek voeren. Ofschoon in derdaad erkend moet worden, dat bepaal de Japanse produkten en met name som mige text.ielprodukt.en niet zelden worden aangeboden tegen aanmerkelijk lagere prijzen dan in West-Europa gebruikelijk zijn, behoeft zulks nog allerminst te bete kenen, dat van dumping sprake is. Gezien de lagere loonstandaard en de afwijkende sociale omstandigheden in Ja pan lijken de door de Japanse exporteurs berekende prijzen kostprijstechnisch niet verantwoord. Aangezien dus vanuit dit ge zichtspunt beschouwd geen dumping aan wezig moet worden geacht, ligt het niet in het voornemen van de minister deze kwes tie voor onderoek voor te leggen aan de welke kunnen dienen als wintkeringen of Europese Economische Commissie. De motorkotter Frederika Maria IJM 52, die een grote reparatie heeft ondergaan, onder andere is een nieuwe verschansing aangebracht, werd woensdag weer in de vaart gebracht. Van IJmuiden nemen thans drie schepen deel aan de haringspanvisserij vanuit Breskens. Het zijn de Jaap IJM 62 met de Michiel IJM 63 van de Rederij Klaas Ju nior en de Zuiderkruis IJM 7 van de c.v. De Dageraad. De motorloggers Noordzee KW 47, Annie KW 54 en Nederland VII KW 130 hebben de haringdrijfnetvisserij beëindigd en zijn inmiddels naar Katwijk vertrokken. De Dirk KW 19, Neptunus KW 45, Maria Jacoba KW 73, Toenadering KW 95, Bor neo KW 127, Voorwaarts KW 140, Onder neming KW 175 en de motorkotter Dine- marie KW 57, die eveneens aan de haring drijfnetvisserij hebben deelgenomen, zijn deze week reeds ter trawlvisserij uitge varen. De minister van O., K. en W. heeft toe stemming verleend aan de stichting R.-K. Herstellingsoorden vuor Longlijders en Zwakke kinderen om tot de aan het sana torium „Heliomare" in Wijk aan Zee ver bonden school voor buitengewoon lager onderwijs ook spastische kinderen toe te laten. De school, die hierdoor het karakter krijgt van een revalidatie inrichting, zal ook kinderen in de dagverpleging opnemen, die in de omgeving van Wijk aan Zee wonen./ Het schoolbestuur heeft het Beverwijkse college van B. en W. verzocht een jaar lijkse vergoeding van 900 te willen ver lenen voor het gebruik van de tot het sanatorium behorende lokalen. Bovendien vraagt het schoolbestuur 2100 om enig meubilair aan te schaffen. Het bedrag per leerling (men rekent op zestig kinderen) voor de exploitatievergoeding zou vastge steld moeten worden op 170. B. en W. hebben tegen deze verzoeken aan de voorzitter van de uitvoerende com- geen bezwaar en verzoeken de raad aldus missie van de E.E.G.prof. Hallstein. te besluiten. Vrijdag 5 december 1958 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum 186,80 Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommerer Amsterdam Rubber H.V.A Deli Mij 3)4% Staffellening 1947 3% Invest, cert Nederland 3% Nederland 1962—64 6% Nat. Woningbouwlening '57 Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) Aandelen 15.638.630,— Deze week (voorl.) Aandelen 12.025.073,— Laagste Hoogste Laatste koers koers tijdvak t.o.v. 28 n( 231 239/4 231% H 202 204 203 183)4 185 'A 185)4 2% 327 335 330 2 291 298)4 297 1 402 418 417% 4)4 446 461 /4 460)4 5)4 197 207 207 - 186,80 190,90 188,30 2,20 149 152)4 150)4 2% 148 153 151 5 129 135 133 - 2% 253 253 65 Yt 68 67 y, 126 132 12744 y. 131,— 135,— f 133,75 4- f 3,05 89 90 K 891R/,„ 0 95 X 95»/, 95)4 4- r/s2 93,R/td 94M 94V,„ 4- 109,8/iê 110 109'3/i6 4- hil Obligaties 17.124.323,— Obligaties 16.200.061,— 32. Schoten weergalmden door het anders zo rustige hotel en water begon reeds langs de trappen te vloeien, toen Panda beneden kwam. „Ik heb er genoeg van", dacht hij. „De Joppes begrijpen mij niet en ik begrijp de Joppes niet. Dat wordt niets dan narig heid! Ik ga weg!!" Ook de hoteldirecteur had meer dan genoeg van de Joppes. Hij stond tussen enkele klagende gasten en voerde een dringend telefoongesprek met de minister van Buitenlandse Zaken. „Ze breken mijn hotel af!" riep hij overspan nen, „al mijn gasten klagen! Maar de po litie doet niets, omdat het een buitenlandse volksstam betreft, die naar ons land is ge komen om olie voor wapens te ruilen". Aan de andere kant van de lijn luisterde de mi nister belangstellend toe. „Een vreemde volksstam, die olie voor wapens wil rui len?" herhaalde hij, „zeer interessant. Ja, dat moet door mijn departement behandeld worden. Welke taal spreken de wilden? Kunnen zij zich verstaanbaar maken?" „Erg duidelijk drukken zij zich niet uit", antwoordde directeur Sneutjes, „maar zij hebben een tolk bij zich, die hen volkomen begrijpt". En bij die laatste woorden deed hij een snelle greep naar Panda, die voor bij kwam. Het zag er naar uit, dat Panda nog verder betrokken zou worden in de moeilijkheden rond de familie Joppe (Van onze correspondent in Brussel) Dat de protestantse kerken in Belgisch Kongo, die reeds in 1878 met zendings werk begonnen, hun invloed in dat land solide hebben gevestigd moge blijken uit het feit, dat er momenteel 1.556 blanke en ongeveer 1.100 zwarte protestantse zende lingen aldaar werkzaam zijn. In de loop van 1957 hadden de protestantse kerken in Kongo niet minder dan 255.800 doopleer lingen en werd 56.000 maal de doop be diend. Het totaal aantal protestanten in Kongo kan men momenteel op een kleine 900.000 schatten en het aantal missiepos ten bedraagt, ongeveer 270. De Protestant se raad voor Kongo verstrekt geregeld sta tistieken en publiceert een orgaan, het „Congo Mission News". Het aantal lagere scholen, dat door protestantse missies werd opgericht bedraagt thans 10.395 en het aantal leerlingen 340.575. De missies richtten ook 45 lagere middelbare scho len, 232 bijzondere en 15 beroepsscholen op. In de meer dan 170 protestantse hos pitalen en geneeskundige posten werden 10 miljoen consultaties gehouden. Het missioneringswerk wordt meestal verricht door Engelse, Skandinavische en Amerikaanse missionarissen. Sedert 1924 is het permanente secretariaat van de Protestant council in de hoofdstad van Bel gisch Kongo, namelijk te Leopoldstad, ge vestigd. In die raad hebben alle 35 protes tantse kerken, die in Belgisch Kongo of in het mandaatgebied Roeanda-Oeroen- di een taak vervullen, zitting. Sedert ge ruime tijd worden er pogingen gedaan om de samenwerking tussen de protestantse kerken nog te verstevigen en meer con creet. te maken. Men wil komen tot een geünificeerde kerk van Christus in Kon go. Een lidmaatschapkaart van een pro testantse kerk is op het ogenblik al vol doende om in een andere kerk, in een an der gebied van Kongo geholpen te worden. In het mandaatgebied Roeanda-Oeroendi, met zijn zeer dichte bevolking, waar de protestantse kerken nauw samenwerken, wordt een ontwerp van gemeenschappelij ke liturgie geredigeerd. In tegenstelling tot de periode tussen de beide wereldooi- logen toen enkele Engelse missies in Kon go door de autoriteiten van anti-Belgische actie werden verdacht, is de samenwer king van alle protestantse missies met het gouvernement-generaal thans uitstekend. De bejaarde arts W. R- van Haga uit Amsterdam, is vanochtend aangereden en gedood toen hij op de Zuiderzeeweg, nabij de Schellingwouderbrug te Amsterdam- Noord nog even stond te praten met de 36-jarige ir. W. Baer, die even tevoten met zijn auto van dc weg was geslipt en enkele ontvellingen aan het gezicht had opge lopen. De arts was met zijn 35-jarige zoon eveneens een medicus uit zijn auto gestapt om hulp te bieden. Terwijl het drietal stond te praten slipt een van de brug komende zware betonmengwagen, die op het groepje toeschoof. De bejaarde arts overleed op slag. Zijn zoon en de uit de cabine van de betonmengmolen geslin gerde chauffeur werden zwaar gewond. De 83-jarige veehouder J. Galesloot uit W e e s p e r.k a r sp e 1 is, toen hij onoplet tend de provinciale wég BussumWeesp Amsterdag overstak bij de Dammerweg, door een uit de richting Bussum naderen de auto aangereden. G. werd ernstig ge wond. Hij is naar de Mapellastichting te Bussum overgebracht, waar hij in de af gelopen nacht, is overleden'. Op de weg van E i b e r g e n naar Groen- lo is de Duitser H. Niklaus uit Ahaus door een motorrijder aangereden en gedood, terwijl hij gehurkt zat om zijn bromfiets motor te repareren. Op het kruispunt bij de Lijnweg te Rh enen stak de 21-jarige D. E. Rijkse uit Achterberg plotseling de weg over. Hij werd door een auto geschept en was op slag dood. Bij de uitgang van de Beatrixtunnel te Hilversum is de 68-jarige wielrijder J. Haverlach uit Hilversum tegen een auto bus van de N.B.M. gebotst en met zeer ernstige verwondingen naar het r.-k. zie kenhuis te Hilversum overgebracht. Het slachtoffer is daar aan zijn verwondingen bezweken. In Marrum (Fr.) is de heer T. Dijk uit Akkerwoude met zijn motor geslipt en tegen een hek gebotst. Hij werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij later in het Diaco- nessenhuis in Leeuwarden aan de verwon dingen is bezweken. Verschrikkelijk. Het hoofd van de afde ling beeldhouwwerk van het Oostber- lijnse staatsmuseum is deze week naar West-Berlijn gevlucht. Hij had onlangs voor een Westduits blad een artikel ge schreven over een collectie beeldhouw werk, die de Sovjet-Unie aan Duits land heeft teruggegeven, maar daarin niet de rede geciteerd, die de Oostduit- se premier Grotewohl bij die gelegen heid had gehouden. Ook had hij zijn artikel niet eerst laten censureren. Uitgelatenheid. De Amerikaanse lucht macht in Europa heeft alle vliegers ge waarschuwd dat spiegelgevechten waarvoor geen opdracht is gegeven streng zullen worden bestraft. Een Amerikaanse piloot die zijn super-Sa- bre laag over een Canadeze luchtbasis stuurde, in de veronderstelling dat er wel een Canadees zou opstijgen voor een luchtgevechtje, is voor een krijgs raad gedaagd. Er zijn ook klachten ont vangen over een dergelijke uitgelaten heid van de Amerikaanse vliegers in Duitsland. Vindplaatsen. Dr. Hugh Odishaa, leider van het Amerikaanse nationale comi té voor het Internationale Geofysische Jaar, heeft verklaard, dat binnen een eeuw de oceanen de mededingers van het vasteland kunnen worden als vind plaatsen van grondstoffen. In het zuid oosten van de Stille Oceaan bijvoor beeld zouden op de bedding mangaan, ijzer, kobalt en koper te vinden zijn voor een waarde van naar schatting een 500.000 dollar per vierkante mijl. Ponpo. Een Tibetaanse volksstam, die in een dorpje woont op bijna vijf kilome ter hoogte in het Himalaya-gebergte, vormt waarschijnlijk de laatste aan hang van de pre-boeddhistische gods dienst „Ponpo" die ontstond in de zes de eeuw voor Christus, zo heeft een Japanse expeditie medegedeeld. Herkozen. De i-aad van de C.E.R.N., de Europese organisatie voor kernonder zoek in Genève, heeft vrijdag de Frans man F. de Rose herkozen als voorzit ter. Ook de vice-voorzitters prof. W. Heisenberg (bondsrepubliek) en J. Wil- lems (België) werden herkozen. De Ne derlander J. H. Bannier is herkozen als voorzitter van de financiële commissie van de raad. Beperking. De Britse regering en de La- bouroppositie hebben vrijdag in het La gerhuis een motie verworpen, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke actie om te voorkomen, dat leeglopers en onbekwame of misdadige elementen Engeland zonder enige beperking kun nen binnenkomen. In de motie wordt nadrukkelijk geen ï-ekening gehouden met ras of huidskleur. De motie was ingediend door het conservatieve lager huislid Cyril Osborne. Collaborateur. De Franse lompenmiljar dair Joanovici, die naar Israel was uit geweken om te ontkomen aan vervol ging in Frankrijk wegens collaboratie met de Duitsers, zal uitgeleverd wor den. De Israëlische hoge raad heeft een beroep, dat hij had aangetekend tegen een Israëlisch uitwijzingsbevel, verwor pen. Difterie. In het gebied van Charleroi is een difterie-epidemie uitgebroken, die reeds aan vier mensen het leven heeft gekost. In de afgelopen twintig dagen zijn 115 ziektegevallen gemeld, aldus heeft een woordvoerder van het Belgi sche ministerie van gezondheid vrijdag in Brussel bekendgemaakt. De epidemie is vrijwel gelocaliseerd. Staking. In het Casino te Nice krijgt voor lopig nog niemand de kans de bank te laten springen. Al zes weken staken de croupiers, de „fysionomisten" en de bankiers van het Casino. (Fysionomis ten zijn mannen, die bij de ingang staan en opdracht hebben beruchte gokkerj of onderwereldmensen buiten te hou« den). Sinds het uitbreken van de staking heeft de directie nog geen nieuwe loon- voorstellen gedaan. In de te Ai-nhem gehouden buitenge wone algemene vergadering van aandeel houders in de n.v. Vulcaansoord te Ter- borg werd het voorstel om het maatschap pelijk kapitaal te bi'engen op 3 000.000.- en de statuten dienovereenkomstig te wij zigen met algemene stemmen aangenomen. De noordelijke tot noordwestelijke stro- ming, die droge poollucht over de Noord zee naar Nederland transporteert, is in kracht afgenomen. In deze lucht komen naast flinke opklaringen enkele versprei de buien voor. Hoewel deze lucht van arctische oorsprong is, wordt zij op haar weg boven het Noordzeewater nog tot on geveer 8 graden verwarmd voordat zij de kust bereikt. Op de oceaan treden in een groot gebied ten westen van lex-land en bij IJsland dx-ukdalingen op, waardoor de luchtdx-ukvex'deling een belangx-ijke ver andering ondergaat. Zo wox-dt het hoge- drukgebied bij de Britse eilanden in om vang kleiner, maar hoe de uiteindelijke circulatie wordt die uit deze veranderin gen resulteert, is op dit ogenblik nog niet met zekerheid vast te stellen. De komen de 24 uur hebben deze veranderingen in onze omgeving alleen een verzwakking van de stroming van poollucht tot gevolg, waardoor de komende nacht door de uit straling de temperaturen in het binnenland tot een paar gi-aden beneden het vries punt kunnen dalen. Overigens blijven er opklaringen en wordt de kans op buien gering. WEERRA PPORTEN Zondag 7 december Zon op 8.33 uur, onder 16.30 uur-. Maan op 4.02 uux-, onder 14.36 uui\ Maandag 8 december Zon op 8.34 uur, onder 16.29 uur. Maan op 5.21 uur, onder 15.13 uur. Maanstanden 10 dec. 18.23 uur nieuwe maan. 18 dec. 00.52 uur eei-ste kwax-tier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water ln IJmuiden Zaterdag 6 december Hoog water 11.24 en uur. Laag water 6.41 en 19.13 uur. Zondag 7 december Hoog water 0.02 en 12.33 uur. Laag water 8.00 en 20.23 uur. Maandag 8 december Hoog water 1.06 en 13.31 uur. Laag water 9.08 en 21.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen bulten- ,2 en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: al laatste 24 uur. P g Den Helder licht bew. n 6 1 Ypenburg half bew. n 6 2 Vlissingen licht bew. nno 6 2 Eelde onbewolkt wnw 1 Twente licht bew w 2 0,1 De Bilt zwaar bew nw 2 1 Eindhoven licht bew. w 1 Vlv. Z.-Limb licht bew. w Helsinki sneeuw n -6 0.1 Stockholm zwaar bew wnw -1 Oslo onbewolkt nnw 1 Kopenhagen onbewolkt nw 0 0,1 Aberdeen onbewolkt w 1 Londen licht bew. windst. 1 0 Amsterdam licht bew. nnw 2 2 Brussel regen w Luxemburg half bew. nnw 1 Parijs zwaar bew nno 1 Bordeaux onbewolkt no -1 Grenoble geheel bew -2 Nice onbewolkt n 2 0 Beiiijn geheel bew wnw 2 Frankfort half bew. zw -1 München geheel bew wzw -2 Zürich geheel bew zzo -5 Genève zwaar bew. n Locarno onbewolkt -7 Wenen zwaar bew. w 0,1 Innsbruck onbewolkt windst.- •11 Rome onbewolkt windst. 1 Ajaccio onbewolkt nno 1 Madrid regenbui zw 9 17 Mallorca ï-egenbui ono 12 14 Algiers zwaar beu zzw 11 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2