Werd Finse Henni met opzet of per ongeluk gedood? £sso Woudengebied in Rhodesia verdwijnt in een stuwmeer De eerste Erasmusprijs voor president van Oostenrijk Kort en bondig Tragedie op de „walletjes" Vijf jaar geëist tegen verdachte Noorse zeeman UNO-Assemblee aanvaardt resolutie over Cyprus ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE Kracht van Zambesi ingetoomd ten behoeve van industrialisatie jaai-iüïia WITTE KRUIS T entoonstelling door Anna Terpstra in „De Ark" 3 Mexicaans compromis eenparig aangenomen UNO-Assemblee komt weer bijeen in februari Toekomst der Kameroens komt dan aan de orde Onder zand bedolven en gestikt Alleen ESSO BENZINE geeft Uw motor de EXTRA bescherming van BOVENSMERING. *s Winters belangrijker dan ooit! Esso Extra (Winter Grade) voor zomerprestaties in de winter! „Ghanakust" moet gesloopt worden J. M. ridder van Rappard overleden 0/? de Zaïsdvcortse anti-slipschool verliest kort geding Nationaal Rheumafonds houdt propaganda-bijeen- komst ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 Zoals men zich herinneren zal, is in de nacht van 21 op 22 mei in „donker Amsterdam" een vrouw van lichte zeden, de 27-jarige Henni Hyvarinnen in haar buurt bekend onder de bijnaam „Finse Henni" om het leven gebracht. Pe vermoedelijke dader, de 36-jarige Noorse zeeman F. F. E., heeft vrijdag voor de Amsterdamse rechtbank te rechtgestaan. Tegen hem werd wegens doodslag moord was niet ten laste gelegd vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Tijdens het vooronderzoek is gebleken, dat de Noor de vrouw in haar kamertje aan de Sint Olofsteeg met een lege cognac- fles op haar hoofd zou hebben geslagen na een ruzie over de vraag wie een nieuwe fles cognac zou gaan kopen. Hij zou voorts volgens de dagvaarding met een scherp voorwerp de vrouw zodanig aan de hals hebben verwond, dat zij kort daarop aan verbloeding overleed. Lichaam uit raam gegooid De verdachte, die door een tolk bijge staan werd, verklaarde zich van die ver wonding niets te kunnen herinneren. Wel weet hij vaag, dat hij Henni na de slag met de fles uit het raam heeft geschoven. Het ontzielde lichaam kwam op een acht meter lager, juist boven het water van de Oude Zijds Voorburgwal gelegen vlonder terecht, waar het spoedig daarna door om wonenden werd gevonden. De Noor kon in een der cafeetjes in de omtrek worden gearresteerd. Hij had bloedvlekken aan zijn kleding en schoenen. Met diapositieven gaf de gerechtelijke deskundige dr. J. Zeldenrust de rechtbank een beeld van de aard der toegebrachte wonden aan de hals en de borst van de vrouw. Deze wonden moeten met flinke kracht met een scherp voorwerp zijn toe gebracht. De raadsman opperde de mogelijkheid dat de vrouw wellicht in een der drink glazen is gevallen en toen door de man is voortgetrokken, waardoor de wonden zou den zijn ontstaan. Dr. Zeldenrust achtte die mogelijkheid niet aanwezig. Als getuigen a charge werden gehoord een rechercheur van politie, de chef van de dactyloscopische dienst en de café houder-buurman van het slachtoffer in NEW YORK (Reuter) De UNO-As semblee heeft vrijdag een resolutie over Cyprus aanvaard waarin uiting wordt ge geven aan haar vertrouwen dat de par tijen verdere pogingen zullen doen om een vreedzame, democratische en recht vaardige oplossing in overeenstemming met het UNO-handvest te bereiken. De Assemblee had slechts enkele minu ten nodig om de kwestie af te handelen, waar in de politieke commissie acht dagen lang en dikwijls fel over Cyprus is gede batteerd. Een ontwerp-resolutie die de politieke commissie had aanvaard werd niet in stemming gebracht, maar een Mexicaan se compromis-resolutie waarover met de drie voornaamste partijen De Britse, Griekse en Turkse delegaties was on derhandeld. De Russische afgevaardigde zei, tenslot te het te betreuren dat de Assemblee ge dwongen was haar besluit van 1957 te her halen, in plaats van vorderingen te ma ken in de richting van een oplossing „in de zin van het fundamentele beginsel van zelfbeschikking". NEW YORK (Reuter-AFP) De UNO- Assemblee heeft met algemene stemmen besloten haar huidige zitting op twintig februari voort te zetten om te spreken over de toekomst van Brits en Frans Ka meroen. Op twaalf december zal de As semblee op reces gaan. De beheerschaps- raad is gevraagd zo spoedig mogelijk het rapport te behandelen van een UNÖ-mis- sie, die op het ogenblik de Kameroens be zoekt, en hierover verslag uit te brengen. Frankrijk heeft Frans-Kameroen be loofd op 1 januari 1960 onafhankelijkheid te verlenen. Groot-Brittannië heeft toege zegd hetzelfde te doen met Nigeria, waar van Brits-Kameroen administratief een onderdeel vormt. De twee gebieden wor den op grond van een akkoord met de UNO beheerd. De Assemblee nam ook een resolutie aan, waarin „met bezorgdheid" wordt ge constateerd dat de beherende mogendhe den in de Europese Economische Gemeen schap niet hebben voldaan aan een ver zoek van de Assemblee om inlichtingen te verstrekken over de mogelijke gevolgen van de E.E.G. voor de gebieden welke zij beheren. De betrokken mogendheden wordt verzocht, de gevraagde gegevens op de volgende zitting van de Assemblee te verstrekken. De Assemblee heeft de commissaris voor de Vluchtelingen aanbevolen zijn ac tie voor de vluchtelingen in Tunesië voort te zetten en een dergelijke actie in Ma rokko te beginnen en er bij de leden-sta- ten en gespecialiseerde organen op aan gedrongen het werk onder de vluchtelin gen te steunen door financiële bijdragen en aanbiedingen tot vestiging. Tenslotte besloot de Assemblee eenstemmig 1961 tot wereldgezondheidsjaar uit te roepen. In een resolutie wordt er bij de Wereldge zondheidsorganisatie op aangedrongen me thoden te vinden voor vergroting van de internationale samenwerking. wiens café de Noor kort voor het gebeurde enige tijd had doorgebracht. Paniekdaad De officier zei in zijn requisitoir, dat deze trieste zaak is ontstaan uit een „on nozele ruzie" om een fles cognac. De Noor heeft volgens de officier in blinde woede op het hoofd der vrouw geslagen. Hij geraakte daarna in paniek en besloot de vrouw uit de weg te ruimen. Met een kapot drinkglas bracht hij de vrouw de dodelijke wonden toe aan haar hals, waar bij de slagader doorboord werd. De officier zei voorts dat de verdachte bekend is als een ambitieus man, die, volgens zijn kapi tein, „behoort tot een categorie zeelieden die legende gaat worden". Het psychiatrisch rapport gaf geen aan leiding tot verzachtende omstandigheden. Wel zei de officier in zijn eis rekening te willen houden met het feit, dat de man zwaar onder invloed van sterke drank heeft gehandeld". „Geen misdadiger" De raadsman noemde in zijn pleidooi deze zaak „ontstellend moeilijk". Hij zei, dat de zeeman een ernstige persoon is, met wie iedereen goed kon omgaan. „Deze man is geen misdadiger en men mag aannemen dat hij het op de bewuste avond ook niet is geworden." De vrouw is volgens de advocaat na -de slag op haar hoofd met de hals in het glas gevallen. De vingerafdrukken op het glas wijzen uit dat er niet of nauwelijks met grote kracht mee kan zijn gestoken Pleiter achtte de doodslag niet bewezen, ook al omdat de opzet ontbreekt. De man heeft alleen de bedoeling gehad de vrouw te slaan. Hij vroeg tenslotte vrijspraak of uiterste clementie, indien de rechtbank mishandeling bewezen mocht achten. De rechtbank zal 19 december uitspraak doen. In Luttendorp is gisteren de 26-jarige ongehuwde losarbeider A. A. de Ruiter onder neerstortend zand bedolven geraakt en gestikt. Hij werkte onderin een kuil, toen plotseling een grote massa zand naar beneden kwam. Toen men hem had uitge graven, waren de levensgeesten reeds ge weken. Advertentie MET ESSO BENT U BETER UIT! SALISBURY, RHODESIA (UPI) —De ze week begonnen zich tonnen water uit te storten over een onafzienbaar gebied van struikgewas en wouden, een begin makend met wat in de naaste toekomst het grootste meer zal zijn dat ooit door mensenhanden tot stand kwam. Dit meer, dat 280 kilometer lang en 32 kilometer breed zal zijn en een oppervlak van ruim een half miljoen hectaren zal hebben, wordt „in de rug gesteund" door de 145 meter hoge nieuwe Karibadam in de ri vier de Zambesi, die door Rhodesia loopt. De laatste gaten in de dam werden door twintig-tonsvrachtauto's met ladingen rots en gruis terwijl bulldozers nog meer tonnen rots tegen het stalen netwerk druk ten, dat al in stelling was gebracht. Toen het water begon uit te vloeien het zal in twee dagen tien meter hoger worden toonde een laatste blik in het rond aan, dat er zich nog vele dieren in de Kariba- vallei bevinden. Zij zullen door het was sende water verdreven worden, zo zij al niet verdrinken. De jaarlijkse trek is toevallig juist dit keer later dan anders. Er zijn verse spo ren van kudden olifanten, buffels, koe- doe's, antilopen, impala's, bavianen, wil de zwijnen en zelfs luipaarden. De door- Prins Bernhard heeft als inspecteur- generaal van de Koninklijke Land macht te Hilversum- de jaarlijkse artil- lerieprijzen uitgereiktVan links naar rechts: kolonel R. H. Ie Febre de Mon- tigny, commandant van de Artillerie- school te Breda, generaal-majoor J. Th. Winkelman, inspecteur der artillerie, Prins Bernhard en adjudant M. Stof regen. nige bosjes, die vol nesten van wevervo gels zitten, zullen spoedig onder het op pervlak van het water verdwijnen. Het jachtdepartement van Rhodesia is nog. altijd doende zoveel mogelijk dieren, die in moeilijkheden raken, in veiligheid te brengen. Het meer zal echter pas in 1960 vol zijn, want het werk zal in etappen geschieden. Dan zal het viermaal zoveel water bevat ten als met meer van de fameuze Hoover- stuwdam in de Verenigde Staten. Het verzegelen van de rivier de Zambe si vormt de climax van een plan, dat in de eerste dagen van de federale regering uit gedacht werd, teneinde Brits Centraal- Afrika tot het meest geïndustrialiseerde gebied van dit vasteland te maken. Goedkope stroom Het doel van de dam is te zijner tijd goedkopere elektriciteit te kunnen leveren aan de kopermijnen in Noord-Rhodesia en aan de industrieën in Zuid-Rhodesia. De energievoorziening ondervindt op het ogen blik een grote belemmering in het feit, dat de enige steenkoolmijn van de federa tie op zo'n grote afstand ligt. Als de eerste etappe van het werk aan de Karibadam voltooid zal zijn, dat zou in 1960 moeten zijn, zal zij een capaciteit van 500 megawatt opleveren. De tweede etap pe zal in 1970 voltooid zijn, waardoor de energieproduktie tot 1200 megawatt op zal klimmen of misschien zelfs tot meer. De hele dam zal in totaal ongeveer 1.150 mil joen gulden kosten. De autoriteiten van Rhodesia hebben meegedeeld, dat zij van plan zijn om het meer te gebruiken voor het vissen en voor toerisme. Door twee seizoenen, die enorme overstromingen met zich mee brachten, is de aanleg van de dam belemmerd en stortte de onvoltooide dam op verscheide ne plaatsen in. Vele duizenden Afrikanen moesten uit de Kariba-vallei verhuizen en krijgen ergens anders woningen of hutten. Door .een overeenkomst met de Portu gese regering zal de waterstroom, door de dam veroorzaakt, de 500 kubieke meter per seconde niet overschrijden. Dat heeft ten doel te verhinderen, dat lager gele gen land, daar, waar de Zambesi Portu gees West-Afrika binnenstroomt geïnun deerd zou worden. Het Nederlandse vrachtschip „Ghana kust" (4680 t.), dat in september na een aanvaring op de Garonne aan de grond is gelopen, kan niet worden geborgen. Het zal gesloopt worden. Te Naarden is op 76-jarige leeftijd over leden de kolonel der artillerie b.d. J. M. .ridder van Rapparc.. Kolonel ridder Van Rappard was in der dertiger jaren met verschillende belangrijke commando's be last. In 1933 was hij commandant van het regiment kustartillerie, in 1934 comman dant van het regiment motor-artillerie, in 1936 de eerste commandant van het toen geformeerde k'>rps luchtdoelartillerie en in 1938 toen dit korps een brigade werd, ook brigade-commandant. In 1939 werd hij gepensionneerd. Prins Bernhard zal zaterdag 13 decem ber in de aula van de universiteit van Mi laan als regent van de stichting „Prae- mium Erasmianum" voor de eerste keer de Erasmusprijs uitreiken. Het is dr. A. Scharf, president van de republiek Oos tenrijk, die met deze prijs, groot honderd duizend gulden is begiftigd. Jaarlijks, aldus de doelomschrijving in artikel twee van de statuten van de uit Nederlands initiatief geboren stichting, worden een of meer geldprijzen uitge reikt als onderscheiding voor personen of instellingen, werkzaam op cultureel, so ciaal, of sociaal-wetenschappelijk terrein, die een bijzonder belangrijke bijdrage hebben geleverd tot de geestelijke eenheid of tot de eenwording van Europa of die door hun werk deze eenheid of eenwor ding hebben gemanifesteerd. i CURIOSITEIT In het Algemeen Handels blad stond een advertentie met deze aanhef: „The Oxford-Academy of En glish. Engels Internaat v. Buiten landse Studenten. Trimesters van 3 maanden". Zo heb ik eens van een internaat gehoord waar de jaren 365 en de weken 7 dagen hadden. OVERAL Hoedenhuis Dechesne (Franeker) adverteert: „Ziet, sprak zwarte Piet, zo'n grote keuze in mutsen, hand schoenen en shawls als bij Hoe denhuis Dechesne zag ik nergens niet". Dat wil dus zeggen dat Piet overal zo'n grote keuze als bij Dechesne zag. U behoeft er dus niet expres voor naar Franeker. ALTIJD „De verdenking rust op twee bekkende figuren uit de Amster damse onderwereld", vertelt D e Telegraaf. Dit gaat meestal zo: als ze hun mond voorbij praten, zijn ze er bij. „MUSISCH" Kan mij de tijd niet herinneren dat ik een gedetailleerde nuancering ervaren heb, maar de muziekcriti- cus van De Telegraaf heeft gelukkige kerel! onlangs meer geluk gehad dan ik, schrijvende hij naar aanleiding van een concert: „Men beluisterde een musische vervoering, een gedetailleerde nuancering, die men niet veel er- vaart". PAUL De Zeister Nieuwsbode ver- telt: „Eva krijgt een baan bij een vriend van Kollanski, die zich bezighoudt met roofovervallen. Kollanski komt hier achter, haalt Paul uit de bende en rolt hem vervolgens op". Dit laatste lijkt mij verre van ge- makkelijk voor Kollanski en Paul zal wel naar adem gesnakt hebben in die houding. Talarlus De plechtige uitreiking van deze door het Nederlandse volk als resultaat van een bijzondere actie bijeengebrachte prijs geschiedt op de voorlaatste dag van de conferentie in Milaan van de Fondation Européenne de la Culture. Prins Bern hard is voorzitter van het college van gou verneurs van deze stichting. In deze kwa liteit en die van regent van het Prins Bern- hardfonds is hij „stichter" van „Prae- mium Erasmianum". Doordat dr. Scharf verhinderd is op de vastgestelde dag de prijs persoonlijk in ontvangst te nemen, zal deze worden over handigd aan ir. L. Figl, minister van Bui tenlandse Zaken van Oostenrijk. Het bestuur van de stichting met aan het hoofd dr. P. Rijkens, voorzitter, drs. J. Henrick Mulder, secretaris, prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, penningmees ter heeft de door Prins Bernhard aan vaarde gronden, waarop aan dr. Scharf de prijs is verleend, als volgt geformu leerd: Oostenrijk werd tot een voorbeeld van cultureel herstel, van Europese moed, van Europees elan, van Europese gezindheid en vertrouwen. Zeer belangrijke cultuur monumenten uit het verleden zijn in hun oude luister hersteld, het muziekleven staat weer op het oude beroemde peil, de beeldende kunsten worden krachtig be vorderd, aan het internationale culturele verkeer neemt Oostenrijk vooral ook door Wenen en Salzburg weer met glans deel. Een zeer breed opgezet programma van sociale cultuurspreiding en culturele vor ming, vooral van de jeugd, zorgt ervoor, dat niet alleen de Europese cultuur behou den blijft, maar dat daarvoor tevens een nieuw en hecht fundament wordt gelegd. Regent en bestuur van de stichting „Praemium Erasmianum" zijn dank baar en achten het een eer het Oosten rijkse volk in de persoon van zijn presi dent met deze prijs te mogen onderschei den. Met het reeds genoemd hoofdbestuur maken achtentwintig vertegenwoordigers van onderscheiden sectoren van het cultu rele, sociale en sociaal-wetenschappelijke leven in Nederland deel uit van meerge noemde stichting. Als adviserende leden heeft „Praemium Arasmianum" geassu- meerd Robert Schuman en prof. Gaston Berger uit Frankrijk, Carl Burckhardt uit Zwitserland, sir Oliver Franks uit Enge land en prof. dr. H. Brugmans, dr. W. A. Visser 't Hoofd en prof. dr. J. G Wille- brands uit Nederland. Prinses Irene. Prinses Irene is voor nemens deel te nemen aan enkele onder delen van de Nederlandse skikampioen schappen die gehouden zullen worden op 7 en 8 januari te Val d'Isère in Frankrijk. Bottensurprise. Werklieden, die een kelder moesten uitdiepen bij verbouwings werkzaamheden in een Valkenburgse café- taria, zijn gestoten op een verzameling schedels en beenderen, die tezamen een twaalftal menselijke geraamten bleken te vormen. De beenderen lagen kris-kras door elkaar. Men vermoedt dat het stoffe lijke resten zijn van belegeraars van het oude kasteel Valkenburg. De eetgelegen heid ligt namelijk aan de voet van de wes telijke hoektoren van de burcht. Het bol werk werd in december 1672 voor de laat ste maal belegerd en#toen verwoest. Dubbelboekhouder. Anderhalf jaar met aftrek van preventief is voor de Dordt- se rechtbank gevorderd tegen een 37-jarige boekhouder en verzekeringsagent G. S. uil Dordrecht, wie ten laste gelegd wordt dal hij zich ten nadele van een cliënt 10.000 gulden heeft toegeëigend. Hij zou tevens de verzekeringsmaatschappij, waarvan hij agent was, hebben benadeeld en verder ten behoeve van cliënten de fiscus te kort heb ben gedaan. Ook moet hij het spaargeld van zijn zuster opgemaakt hebben. Lyceïsten contra politie. Vierhonderd leerlingen van het Amsterdams Lyceum aan het Valeriusplein in Zuid hebben vrij dagmorgen omstreeks elf uur enkele po litieagenten een druk ogenblik bezorgd De leerlingen bevonden zich op de rijbaan van de Pieter Lastmankade om een groepje jongelui gade te slaan, dat op het dak van de school Sint Nicolaasliedjes ten beste gaf. Zij wilden niet voldoen aan het verzoek van de agenten om van de rijweg af te gaan. Daarop trokken de agenten hun gummistok om de jongelui uiteen te drijven. Er werd niemand gewond en er werden geen arrestaties verricht. Geen vergoeding. Op grond van de Wet Financiering Wederopbouw Publiek rechtelijke Lichamen heeft de gemeente Amsterdam destijds vergoeding gevraagd van de. oorlogsschade, geleden als gevolg van het verloren gaan van veertien schil derijen, behorende tot het bezit van het Stedelijk Museum. De minister van Finan ciën heeft deze vergoeding geweigerd, om dat de aankoop van soortgelijke schilde rijen. indien mogelijk, betrekking zou heb ben op goederen, waarvan het bezit niet noodzakelijk is voor de taakuitoefening der gemeente. De Kroon heeft thans het beroep, dat tegen deze beslissing van de minister, door Amsterdam was ingesteld, ongegrond verklaard. Goede wil. Een Duitser heeft onlangs in ons land voordrachten gehouden. Het honorarium heeft hij niet willen behouden. Hij zond het naar Rotterdam met het ver zoek daarmee „een heel klein beetje het onrecht en het leed te verzachten, dat de stad door ménsen is aangedaan". Hij is er zich van bewust dat het maar een kleinig heid is in verhouding tot de verschrikke lijke oorlogsgebeurtenissen, maar, zo schrijft hij, „misschien is belangrijker dan het bedrag het feit, dat het als een teken van goede wil mag worden beschouwd". Inbreuk op octrooirecht De president van de rechtbank in Haar lem heeft vanmorgen uitspraak gedaan in een kort geding, dat de anti-slipschool Amsterdam had ingesteld tegen de dooi de heer A. R. Slotemaker geleide anti-slip school Zandvoort, omdat deze laatste een geoctrooieerd remsysteem van de eerste school zou toepassen. De Amsterdamse school gebruikt bij de instructie een rem systeem. waarbij de naast de bestuurder gezeten instructeur in staat wordt gesteld door middel van twee extra rempedalen de achterwielen onafhankelijk van elkaar af te remmen en te blokkeren. Geëist werd dat aan de Zandvoortse school verboden zou worden dit systeem toe te passen. De rechtbank heeft deze eis ingewilligd en de school uit de badplaats op straffe van een dwangsom van duizend gulden verboden constructies of installaties te gebruiken, die het octrooi van de Amster damse anti-slipschool dragen. De recht bank is tot deze uitspraak gekomen na de overweging, dat volgens getuigenverkla ringen de systemen van beide scholen on geveer gelijk zijn. Voordat de Amsterdamse school het korte geding aanhangig heeft gemaakt, heeft zij de door de heer Slotemaker gelei de anti-slipschool voorgesteld haar voor het gebruik van de geoctrooieerde vinding een hoge vergoeding te geven. De Zand voortse school is hierop niet ingegaan, om dat de heer Slotemaker van oordeel is, dat het door hem gebruikte systeem sterk ver schilt van dat der Amsterdamse school. Dus zou ook geen inbreuk op het octrooi recht worden gemaakt. De heer Slotemaker past namelijk vol gens zijn verklaring een systeem toe, waarbij de beide achterwielen via een extra pedaal gelijktijdig worden afgeremd. Wel heeft hij het systeem van de Amsterdam se school enige tijd gebruikt. Toen hij had vernomen, aldus de verklaring, dat op dit systeem een octrooi rust, is hij een eigen systeem gaan experimenteren. Naar zijn oordeel is dit systeem aanmerkelijk beter dan het Amsterdamse. De heer Slotema ker zal in hoger beroep gaan. i Geheimpje Inzage gehad van geheim militair dos sier. Dienstbrief gelezen van luitenant-kolo nel Heemschot aan majoor Slagveldt: „Klacht over onbruikbaarheid van nieuw model koffieketels doorgezonden aan Dienst Voorziening Materieel Kazerne ringsaccommodatie tot Areaal Fouriersaan- koop. Genoemde Dienst heeft bewuste koffieketels een jaar lang beproefd en zeer bruikbaar bevonden. Wacht nieuw rapport af". Dienstbrief van majoor Slagveldt aan luitenant-kolonel Heemschot: „Inzake on bruikbare koffieketels nogmaals vastge steld, dat inhoud eruit loopt op tijdstip dat dit ongewenst is. Oud model voorlopig weer in gebruik genomen. Wacht rapport af". Dienstbrief aan majoor Slagveldt van luitenant Heemschot: „Rapport Dienst Voorziening Materieel Kazerneringsaccom modatie tot Areaal Fouriersaankoop be vestigt volkomen bruikbaarheid nieuwe koffieketels. Concludeert dat gebruiksaan- wijzigingen niet zijn opgevolgd. Ik schrijf scherpe controle van afdelingscommandant in keukens voor. Wacht uw rapport af". Dienstbrief van afdelingscommandant aan majoor Slagveldt: „Controle op gebruik nieuw model koffieketels heeft aangetoond, dat voorschriften in acht worden genomen. Desalniettemin loopt inhoud eruit op ongewenst tijdstip, in casu op alle tijd stippen na vullingVerzoeke Dienst Voor ziening Materieel Kazerneringsaccommoda tie tot Areaal Fouriersaankoop bevestiging te geven van de gebruiksvoorschriften ter controle. Apparaten zijn opgesteld volgens aanwijzing D.V.O. (Dit Van Onderen) die op elk apparaat voorkomt". Dienstbrief van luitenant-kolonel Heem schot aan majoor Slagveldt: „Dienst Voorziening Materieel Kazerneringsaccom modatie tot Areaal Fouriersaankoop deelt mede, dat opschrift „D.V.O." op de bo venzijde der betrokken apparaten is aangebracht en betekent: Departement van Oorlog". Dienstbrief je van majoor Slagveldt aan luitenant-kolonel Heemschot: Nieuwe koffieketels thans zeer bruikbaar. Stonden inderdaad ondersteboven". R. Agteran Advertentie Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. 'tabletten, poeders of cachets! Tot 14 december is bij „De Ark" aan het Nieuw Heiligland te Haarlem werk van Anna Terpstra te zien. De ontdekking van de waarde van het werk van een zondags schilder als de Franse douanebeambte Rousseau en de abstracte kunst zijn er toch wel voor een belangrijk deel oorza ken van, dat zovele dilettanten thans on ze aandacht vragen voor hun pogingen met verf of tekenkrijt. De beoefening der scho ne kunsten lijkt zo moeilijk niet meer. Veelal ergert mij de domheid waarvan het optreden van sommigen het gevolg is. Een enkele keer ontroert een zekere naïviteit. Op Anna Terpstra's tentoonstelling trof ik een uit een krant geknipt artikel aan van een geachte collega, wiens onderstreepte zinnen het bestaansrecht van Anna Terp stra's pogen vermoedelijk moeten waar maken. Nu mag een ieder leuke dingen met verf presteren. Maar als men gaat exposeren moet men toch wel erg zeker van zichzelve zijn dat men iets te vertel len heeft en dat men zulks duidelijk kan doen of op een wijze, waarvan men over tuigd is dat deze eens duidelijk zal worden. Dan uit men zich ook met enige stelligheid. En die stelligheid is voor de ingewijde te lezen uit de manier, waarop het materiaal gebruikt werd. En zelfs dan kan het moei lijk blijven te schatten wat er van een en ander zal overblijven. Want bij zovelen is het middel doel geworden. Anna Terpstra maakt het mij echter ge makkelijk. Gezien haar materiaalgebruik acht ik haar een dilettante. Wel vertoont zij stelligheid in het kleurgebruik, dat meestal weinig fraai is. De echte schil der weet dat hij, wanneer hij in zijn went tot grote kracht van kleuren wil komen, deze moet doseren. Een teveel aan kleuren van gelijke kracht vertroebelt alleen maar het beeld. Beperking levert vaak de groot ste kracht op. Het kan echter ook met een grote veelheid aan kleuren. Maar dan moet men de gevoelige en critische instel ling van bijvoorbeeld een Bonnard heb ben, die zelfs op zijn in een museum op gehangen werk heimelijk enige retouches aanbracht. Schilderkunst is niet zo gemak kelijk als sommigen blijkbaar denken. Bcb Buys Vrijdag 12 december wordt in het Mi- nervatheater te Heemstede een propagan- dabijeenkomst gehouden van de Stichting „Het Nationaal Rheumafonds". Een film zal worden vertoond over het werk der stichting en een toelichting worden gege ven. Na de pauze zal mevrouw J. Tadema- Sporry een en ander vertellen over een van haar reizen langs de Westkust van Afrika; kleurendia's zullen worden ver toond.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3