LUYCKS Gezien schoolhoofd verlaat na 40 jaar Christelijke Dreefschool s ELNA naaimachine <^LOeek DE BEURS van gisteren SLOT DEFECT? TRAIT/1L 3 Amsterdamse Beurs ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT AFSCHEID F. VAN WOERDEN Leger des Heils start met kerstactie 1.2.3.4.5 wmmmmmmm. ilmó va mm De onzichtbare man keert terug Het kermismeisje WW*»* m Reeds - koopt U een voor I 1.1 Ui originele ELEKTRISCHE LEWENSTEIN Medische verzorging tijdens het weekeinde Rod an F anfare Langzaam maar zeker Liane Les Girls Barharossa Journaal UIT STAD EN STREEK Archeologische expositie in Arnhem Tijdelijk wijziging van route van lijnen 1 en IA Mevrouw M. E. Land De Vries overleden - Pover gedoe WASSERIJ DUYN amstekdamsevaart?0 tel. 11053 Burgerlijke Stand van Haarlem Zoals wij dezer dagen berichtten zal de heer F. van Woerden deze maand wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leefi.id afscheid nemen als hoofd van de christelijke opleidingsschool en' inrichting voor mulo aan de Dreef in Haarlem, in de wandeling kortweg de Dreefschool ge noemd. Bijna veertig jaar heeft de heer Van Woerden aan hel hoofd van deze school ge staan, zowel van de lagere school als van fle afdeling mulo. Men mag zeggen, dat het voor een niet gering deel aan zijn be kwaamheid en werkkracht is te danken dat de Dreefschool tot zo een grote bloei kwam. Begonnen met 38 leerlingen telt de school momenteel ver over de 500 meisjes en jongens. Het schoolgebouw moest dien tengevolge verscheidene keren worden uit gebreid. Ondermeer werd het perceel Flo rapark 1 bij de school betrokken, hetgeen echter niet voldoende bleek op het stijgen de aantal leerlingen te huisvesten. Er be staan reeds vergevorderde plannen voor een nieuw gebouw voor de lagere school, zodat mettertijd het gebouw aan de Dreef geheel ter beschikking zal staan van het onderwijs aan de MULO-afdeling. De heer Van Woerden werd in 1893 in De Haag geboren. In 1912 trad hij voor het eerst als onder wijzer in functie in Breskens. Van 1913 tot 19i9 was verbonden aan het onderwijs in Amsterdam, o.a. aan het Instituut Schreu- der. Toen in 1919 in Haarlem de Dreef school werd opgericht, werd de heer Van Woerden benoemd tot hoofd van deze school. Sedertdien hebben ontelbare kin deren uit Haarlem en omgeving op de schoolbanken in de Dreefschool plaatsge nomen. Vele oud-leerlingen kwamen na verloop van jaren op het spreekuur van de heer Van Woerden een plaats bespreken voor hun kinderen De heer Van Woerden heeft steeds aan het persoonlijk contact met zijn leerlingen veel waarde gehecht. Tot het laatste toe stond hij een respectabel aantal uren zelf nog voor de klas ondanks het vele werk dat de leiding van twee scholen met zich bracht. Naast deze drukke werkkring overdag, bekleedt de heer Van Woerden nog diver se neven-functies. O.m. is hij directeur van de christelijke Opleidingsschool voor kleu teronderwijzeressen in Haarlem (aan wel ke school hij tevens alle paedagogiekles- sen geeft) en voorzitter van de commissie Kinderfeesten. Na zijn pensionering gaat Advertentie Advertentie OOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOO DE DOELMATIGSTE VOETENVEGER Hygiénisch. oraeH<eh <tn onvcrilijtbaa/ Koopt uitsluitond opon nngmotton. hot onder houd is gomaldtolijkor on voordoligor Aan boido ziidon gokartold. daardoor doelmatiger Roforontios van 25 iaat intonsiol gobruik tor inzago. Golovord aan do grootste instel lingen in NEDERLAND on hot BUITENLAND RECHTSTREEKS VAN FABRIEK 55.per m2 Leverbaar in iedere gewenste maat of vorm in 1—6 dagen. Standaardmaten met bodem 113/77 cm a 22-50 R. R. R. W53CHEN Telefoon K 8894 - 293 G GOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOO de heer Van Woerden in Den Haag wonen. Voor oud-leerlingen en ouders bestaat er gelegenheid afscheid van deze geziene Haarlemse onderwijskracht te nemen op de receptie, die op zaterdag 20 decem ber van 's middags drie tot vijf uur in het gebouw Dreef 20 wordt gegeven. Wij twij felen er niet aan dat velen deze mogelijk heid zullen gebruiken om de heer Van Woerden nog eens de hand te drukken. ALLEENVERKOOP Tempeliersstr. 68 Het Leger des Heils in Haarlem zal ook deze maand zijn traditionele kerstactie op touw zetten. Deze activiteit behelst, onder meer kerstfeestvieringen in het Haarlem se Concertgebouw en in Heemstede voor vele honderden bejaarden. Verder wordt een kerstfeest gegeven voor de massa- jeugd en een met de jongens uit het te huis van het Leger aan het Spaarne. Deze avonden zullen zoals gebruikelijk gevuld worden met het zingen van de oude kerst liederen en het luisteren naar kerstver halen. De tractaties zullen ook ditmaal niet ontbreken. Verder houdt de kerstactie in het zorgen voor kerstpakketten voor 200 behoeftige gezinnen. De padvinders van het Leger en andere jeugdafdelingen gaan op bezoek bij langdurige zieken. Het mu ziekkorps en het zangkoor treden in di verse rust- en ziekenhuizen op. In de ko mende dagen zullen ze weer present zijn, de mannen en vrouwen van het Leger bij de bekende kerstpotten. Moge ook deze ac tie in dubbele zin een traditie met rijke in houd zijn. Advertentie In alle haastqevallen Bel een „ATAX". dag en nacht. Advertentie SINDS{60/JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP (Frans Hals) Indertijd verwekte de film „De onzichtbare man" een ware sen satie. De technische middelen van de film maakten immers het onbestaanbare moge lijk! De verrassing is er nu af en dat houdt in dat het verhaaltje, de. intrige wel van zeer goede makelij moet zijn om nog een boeiende film op te leveren. Men zocht het dit keer in de misdaad: Er-is wel veel tijd voor nodig om het verhaal op gang te bren gen. Dat is het voornaamste bezwaar tegen „De onzichtbare man keert terug", waarin overigens voldoende trucages zijn verwerkt om de toeschouwer te amuseren en te ver bazen. Aan de gechargeerde speelstijl - van het toneel herkent men de bejaardheid van dit op eerder succes steunend kijkspel. (Luxor) Men zou „Het kermis meisje" een Italiaanse versie van het bij na klassiek geworden verhaal „Alleen op de wereld" kunnen noemen. Alleen is het gegeven in de film meer van de kant van de ouderen benaderd en meer aan onze eigen tijd aangepast, waardoor het een tikje onwaarschijnlijk werd. Immers nie mand gelooft in deze tijd meer aan het kind, dal. aan een circus of een kermis wordt verkocht. Bovendien is regisseur G. Vari er niet in geslaagd de melo-dra- matiek geheel te vermijden. Een rijk meisje wordt verliefd op een arme pianist met een dochtertje. De voogd van het wel gestelde meisje wil echter zelf met haar Advertentie Denk 9oed naH HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 1 2472 haarlem Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: Jan Heek, Koninginneweg 51, Haarlem, telefoon 13174. Tandartsen: J. van Hartesveldt, Staten Bolwerk 12, telefoon 14098. Apotheken: Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 181, telefoon 52956; Apotheek Remmers, Kruisstraat 6, telefoon 10354; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg no. 3, telefoon 12038. bloemendaai, Artsen: J. H. M. Egberts, Z. Stationsweg 12, Bloemendaai, tel. 57458; Overveen: P. M. Wijkmans, Julinnalaan 152, Over veen, tel. 61054; Aerdcnhout: .T. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerdcnhout. tel. 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307. Overveen, tel. 12698 en zuster A. G. Haagsma, Teding van Berkhoutlaan 15, Aerdcnhout, tel. 26390, b.g.g. 27343. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 13 deecmber voor spoedeisende gevallen geopend de Elswout Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen. tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560—8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. heemstede Artsen: W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, telefoon 34606 en K. L. Kout, Johan de Witt.laan 23, telefoon 38411. Wijkverpleegster: Zuster G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509 (en in de week van zaterdag 6 tot en met vrijdag 12 december, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 162, telefoon 26772 (en in de week van zaterdag 6 tot. en met vrijdag 12 december, des avonds na zes uur). ZANDVOORT Artsen: .1. F. Zwerver, .Julianaweg la, telefoon 2499. Wijkverpleegsters: Zuster M. E. Niesen, Van Lennepweg 42. telefoon 2382. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Heek. Koninginneweg 31, Haarlem, telefoon 13174. Apotheken: Van zaterdag 6 tot en met 12 december na 6.30 uur 's avonds: avond-, nacht- en zondagsdienst de Zee- straat-apotheek, M. J. Kerckhoven Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Echter uitsluitend voor recepten en spoedgevallen. De diensten wisselen's za terdagsavonds om 6.30 uur. LISSF, Artsen: F. .T. L. H. Haase jr., Heereweg no. 337, telefoon 3685. HALFWEG Artsen: A. Hoekstra, telefoon 454. BENNEBROEK Artsen: G. Mansholt, Rijksstraatweg 34, telefoon 02502 430. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Teding van Berkhoutlaan 15, tel. 26390 (b.g.g. 27343). HAARLEMERMEER: Hoofddorp: dokter Roemelingh Frima, Kruisweg 1013, tel. 6220. Nieuw-Vennep: dokter Van der Weg, telefoon 280. Zwanenburg: dokter A. Hoekstra, tel. 454. Badhoevedorp: dokter Faber, tel. 2377. trouwen. Om dit te bereiken ontvoert hij het dochtertje van de pianist en geeft het aan een kermisklant. De pianist is uiterst bedroefd en breekt de betrekkingen met zijn verloofde af, die tenslotte met haar voogd trouwt. Na zes jaar keert de pianist inmiddels beroemd geworden terug naar Italië en dan komt langzamerhand alles goed, echter niet dan nadat men nog een spannende'jacht op de steigers van een in aanbouw zijnd hoog bouwwerk te zien krijgt, aan het slot waarvan de boze echtgenoot-voogd naar beneden stort. (Lido) De „toekomstfantasie", die tot maandag in dit theater wordt vertoond is er een uit de koker van een in enormitei ten denkend man. Een monster bedreigt de wereld en alle middelen der techniek, waarover de mensheid beschikt, moeten in stelling worden gebracht om het weg te vagen. Veel sensatie dus en een speculatie op de verbeeldingskracht. Maandag kan men Ingrid Bergman thans weer Zweed se triomfen zien in „Jeanne d'Arc". (Rembrand t) Voor de zevende week in successie en met succes draait de Nederlandse speelfilm „Fanfare". Een unicum en tegelijk een goede aanbeveling. (Studio) Bij de première voor Ne derland hebben wij reeds over deze film verteld. Een droge Engelse filmkomedie, ook al handelt ze dan ook over water. Een zeereis op een niet dadelijk betrouwbaar aandoend scheepje vormt het uitgangspunt voor vele complicaties en soms heel rare avonturen. Vooral tegen het einde komen we voor verrassingen te staan. Er is weer een heel goede rol in van de wat schorre John Gregson. Dat de film een lange aan looptijd nodig heeft om op dreef en het scheepje op drift te komen, vergeet men spoedig. (Cinema Palace) Ook deze voor avontuurlijke gemoederen gemaakte film wordt geprolongeerd. (Minerva) Een zeer geestige en vrolijke musical, die met hartverkwikkende ironie de showwereld op de korrel neemt en intussen een charmant pleidooi levert voor de goede show zoals ze in deze film is verwerkt. „Les Girls" houden ons tijdens het weekend gedurende de avondvoorstel lingen bezig. In de matinees vertoont Harold Lloyd zijn duizelingwekkende toe ren als „De geveltourist". Maanaag ver toont dit theater voor de 53ste maal „Als de dauw hangt, komt er regen". (R ox y) Tot maandag fungeert John Payne brede kaken, brede schouders als onverschrokken piraat in „Barbarossa, de zeeschuimer". Hij vervult alle wens dromen, maar dan op die hardhandige wijze, waaraan wij zo'n behoefte kunnen hebben, een manier, die hem vele verove ringen veroorlooft en op het eind het respect van zijn tegenstanders. Avontuur derhalve en romantiek. Tot donderdag heerst de verschrikking voor de oorlog tegen Japan in de film „Jungle-duivels". De makers van het journaal Spiegel van Nederland meenden grote aandacht te moeten besteden aan het toneelspelen in hun vrije tijd van een aantal leden van het corps diplomatique, toonde de in Ja pan gebouwde supertanker „Eindhoven" en een veldloop van de Dordtse vereniging Nieuws in het kort Fokvereniging. De rundveefokvereni- ging „Haarlem" houdt dinsdagavond in café-restaurant Brinkmann haar halfjaar lijkse vergadering. Brons. De eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is toegekend aan de heer C. de Bruin in Voorhout, schuurchef bij gebr. Zonneveld en Philippo n.v. in Sassenheim. Filmavond. Dank zij een actie van de Sociëteit „Harmonie" zal aan de Hoofd- dorpse bejaarden op 16 december een film avond worden aangeboden. Vertoond wordt een film van de in juli van dit jaar gehou den bejaardentocht. Medewerking verleent de heer Bob Kion uit Vijfhuizen met een film over de door hem en zijn gezelschap gemaakte tocht naar Afrika. Advertentie Op zaterdag 13 december zal in het Ge meentemuseum Arnhem de tentoonstelling van bekeraardewerk uit de jonge steentijd „Uit groeven en graven" geopend worden door mr. F. P. Th. Rohling, chef van de afdeling Oudheidkunde en natuurbescher ming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof. dr. A. W. Byvanck, voorzitter van de Rijkscommis sie voor het oudheidkundig bodemonder zoek, heeft zich bereid verklaard deze expositie in te leiden. AMSTERDAM De nieuwe wetsontwerpen hadden op de omvang van de omzetten ter beurze vrijdag geen invloed. De handel had voor de laatste beursdag van deze week niet veel om het lijf. Men was kennelijk in gedachten meer bij de Sint Nicolaasviering, dan bij de zaken. Een zeer gunstige factor is. dat de koersen van de meeste internationale waarden in deze stille markt boven de slotkoersen van donderdag uitkwamen. Hiervoor zorgde wederom het buitenland, dat door blijft gaan, de Philips- en Uni- lever-aandelen uit de markt te nemen. Philips, met. een onveranderd interimdivi dend van 6 pet., schommelde om de 417 tegenover de vorige slotprijs van 415. Uni lever kwam ruim een punt hoger op 461. AKU en K.L.M. goed prijshoudend Conver teerbare obligaties Philips monteerden ruim 2 punten. Koninklijke Olie op ƒ188.60, 1.50 beneden donderdag ingevolge de lager afgekomen koers van deze aandelen uit Wallstreet. De scheepvaartfondsen sloten de week af met over de gehele linie lagere koersen. De donderdag behaalde winsten in de sec tor gingen goeddeels verloren. Hiervoor was slechts gering aanbod nodig. Van de cultures valt weinig te vermelden. De tendentie in deze afdeling was gemakkelijk behalve voor Senembah's, die een puntje hoger noteerden. Staatsfondsen kalm en goed prijshoudend. Van de locale markt werd Twentscbe Kabel iets hoger geadviseerd. Deze maat schappij heeft een aanzienlijke order, groot 1,2 miljoen ontvangen van de Indian Railways voor 160 km signaalkabel. Ver enigde Blikfabrieken was gevraagd op een mededeling van de directie dat ever het lopende boekjaar een bevredigend divi- dendvoorstel kon worden verwacht Op de incourante markt werden de aandelen van de Koninklijke fabriek F. W Braat ver handeld tegen 300 percent. De laatste prijs was 260 pet. Op deze aandelen wordt door een bekend commissiehuis ter beurze de aandacht gevestigd. De toewijzingen op de donderdag plaats gehad hebbende inschrijvingen op de obli gatielening van 100 miljoen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, zullen dit maal niet centraal plaatsvinden. In plaats hiervan zullen alle emittenten de toewij zingen zelf behandelen. Prolongatie 3',4 pCt NEW YORK Met onsuccesvolle pogingen om tot een hoger koérsniveau te komen sloot de beurs gisteren een onregelmatige en vrij rustige week af. De farmaceutische sector trok de meeste aandacht. Tabaks-, enkele chemie-, vliegtuigbouw-, gedistilleerd- en elektro- mische fondsen hadden enkele willige plekken. De aandelenomzet daalde van 3.630.000 tot 3.360.000. De handel nam een afwachtende houding aan. Zenith steeg 8 dollar. De farmaceutische fondsen stegen 2 tot 4 dollar. De olie-, staal-, auto- en metaalwaarden sloten over het algemeen flauwer. Er werd selectief gehandeld. Eastman Kodak was op hoogste dagwaar de 2 dollar hoger. De spoorwegen stegen fracties. De voornaamste autowaarden liepen licht terug, American Motors en Studebaker uitgezonderd die beide scher pe produktiestijgingen bekend maakten. American Telephone was op zijn hoogste dagwaarde plus een dollar; Boeing meer dan een dollar. De voornaamste olies wa ren gedrukt. Continental. Richfield. Stan dard Oil of California en Standard Oil of N.J. moesten een dollar of meer prijsgeven. Du Pont en Union Carbide verloren elk ongeveer een dollar in de chemiesector. Het industriegemiddelde kwam van 559.10 op 556,75; dat voor spoorwegen van 154.01 op 154.07 en dat voor openbare nutsbe drijven van 88,16 op 86,47. Van de verhan delde fondsen sloten er 479 hoger en 499 lager. (UPI) Advertentie „D E SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 „Hercules", zij gaf verder een paar in drukken van de mislukte boycot der Pan- honlibco-schepen en besloot met een schetsje naar aanleiding van de nieuwe leningsmogelijkheden bij de Twentsche Bank. Wat er weerspiegeld werd, was weinig belangwekkend. Nederlands Nieuws van Polygoon heeft deze week opnamen van een veldloop in Dordrecht en verder aardige reportages van de grootscheepse „fietsenactie" van de Amsterdamse politie, waarbij duizenden onbeheerde rijwielen werden opgepikt, en van oefeningen met vliegtuigen van de „Karei Doorman". Tenslotte ging de ca mera naar Rhenen, waar een nieuw caril lon voor de herbouwde Cunera-toren werd beproefd. Roos verdwijnt met anti-roos.1 Alleen Traltal 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. vraag T R A I TA L 3. Voor de handel N V Handelmij R F M Wernekinck, Amsterdam Met ingang van aanstaande maandag zullen de routes van de Haarlemse stads- lijnen 1 en la van de N.Z.H. tijdelijk enigs zins gewijzigd worden met het oog op her stelwerkzaamheden aan de Willem de Zwijgerlaan en Prins Mauritslaan. De bussen rijden nu van Haarlem komen de de Middenlaan uit (in plaats van de Willem de Zwijgerlaan) en volgen dan de Heemsteedse Dreef tot aan de Pieter Aerts- laan, vanwaar zij rechtsaf weer hun oude route volgen. In omgekeerde richting wordt tijdelijk dezelfde route gevolgd. Vrijdag is te Haarlem op de leeftijd van eenenzeventig jaar overleden mevrouw M. E. Land-De Vries, die in diverse vereni gingen en comité's in Haarlem veel en nut tig werk heeft verricht voor haar stadge noten. In haar jeugd bezocht zij scholen in instituten in he. buitenland en daarna trad zij in het huwelijk met dr. A. A. G. Land, die vele jaren in Haarlem een art senpraktijk heeft uitgeoefend. Als moeder van vier kinderen voelde me vrouw Land zich aangetrokken tot de ideeën van dr. Montessori en op 5 oktober 1916 werkte zij mee aan de oprichting van de eerste Haarlemse Montessorischool. De start was bescheiden, toen mevrouw Land de voor die tijd nog nieuwe onder wijsmethode in praktijk bracht. Haar werk bleef beperkt tot èen kleine groep van par ticulieren. Aanvankelijk werd onderwijs gegeven in een gebouw aan de Kamper vest, later in een villa in het Frederikspark en in 1932 kwam het gebouw aan de Mid denlaan tot stand; door de uitbreiding van het aantal leerlingen was het nodig een nieuw gebouw te stichten aan de Louise de Colignylaan, dat in 1937 in gebruik werd genomen. Mevrouw Land werkte in 1918 mee aan de oprichting van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederland se Montessorivereniging, waarvan zij een aantal jaren voorzitster is geweest en ook heeft zij deel uitgemaakt van het hoofd bestuur. Door haar arbeid is de Montesso- rigedachte in Haarlem verspreid en in di verse delen der stad zijn scholen tot stand gekomen. Niet alleen aan het Montessorionderwijs heeft de thans overledene haar krachten gegeven, maar ook aan andere verenigin gen. Wij noemen haar bestuurslidmaat schap van het Fonds tot behartigiging der belangen van hulpbehoevende kraamvrou wen, haar voorzitsterschap van het be stuur van het Herstellingsoord voor zenuw zieken en rustbehoevenden van Zuster Planteydt te Bloemendaai, haar bestuurs lidmaatschap van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Handenarbeid en haar lidmaatschap van vele plaatselijke comité's om acties te voeren voor maat schappelijke en liefdadige doeleinden. Dinsdagmiddag na aankomst van trein 12.05 uur zal haar stoffelijk overschot op de begraafplaats Westerveld ter aarde worden besteld. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK OVERLEDEN: N. J. Ilulsbosch, oud 83 jaar, wed. v. H. C. Aartman. H. v. d. Lin den, oud 84 jaar, echt. v. J.' F. Hassing. Slotkoers Ochtend gisteren koersen 3-3 5*% Nederl. '47 89,s/i6 3 °/o Nedl. 1962/64 9444 Woningbouw 6 °/o 10913/i8 Pr. A'dam '56 I.. 87 Pr A'dam '56 II. 94% Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. 96,8/ig Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 104 5* A.K.U 238 Calvé Delft 362 Van Gelder Zonen 1855* K. N. Hoogovens. 330 188 N. Kabelfabriek. 297 gew.Philips Gloeil. 4175* 427 Pref.PhilipsGloeil. 188 Unilever 4605* 465 Wilton Fyenoord 207 Werf Gusto 150 Dordtsche Petrol. 762 5* Kon. Petroleum.. f 188,40 f 188,— Billiton 180 A'dam Rubber 675* K.L.M f 104,— Holl.. Amer. Lijn. 1505* K.N.S.M 151 N. Scheepv. Unie 133 v. Nievelt Goudr. 134 Phs. v. Ommeren H.V.A 127 5* Delimaatschapplj f 133,80 Amsterd. Bank.. 239 Nat. Handelsbank 127 Ved. Handel Mij 1805* Rotterd. Bank 196 Twentsche Bank. 181 Anaconda Copper 57 Vs Sethlehem Steel.. 484* J.S. Steel 865* Genera] Motors.. 475* 79 224* AMSTERDAM, november Te lang heb ik u al niet meer voorgelicht over de vor deringen, die mijn dochter in het leven maakt. Die vorderingen zijn niet gering hoe kan het ook anders, ze is nu al een vrouw van drie-en-een-half. Een „jönge- vroow" zoals dominees op de radio dat zo treffend kunnen uitspreken, met haar eigen meningen en haar eigen problemen. Weinig dingen interesseren haar zó inten sief als de vraag welke jurk zij iedere dag zal gaan dragen en speciaal welke jurk het meest geschikt is a) voor partijtjes en b) voor een bezoek aan oma. Maar goed, over dat alles wilde ik nu niet vertellen. Want welke gelegenheid is zo geschikt om een tijdlang verwaarloosde draad weer op te vatten als Sinterklaas? Geeft u maar geen antwoord. Dit is een retorische vraag. Het antwoord is: „Geen". Sinterklaas dus, die nu voor het eerst wat aarzelend in haar leven begint door te dringen. Mijn dochter is nog in een vóórstadium van de massale kinder zwen del, die wij de mooie, ideologisch zelfs vaak goedgeprate naam van een katho lieke heilige hebben gegeven. Verre van de toestand, waarin zij de grap zal door zien, begrijpt zij haar nog niet eens geheel. Volgend jaar zal de goedheiligman onge twijfeld een harde realiteit voor haar ge worden zijn een man, waar zij al van eind oktober af mee tot verantwoord ge drag zal worden geprest. Nu is dat alles nog wat moeilijk. Sinterklaas is voor haar een wat vage figuur, die echter in elk geval de verdienste heeft dat hij of wie dan ook op bepaalde ochtenden geschenken in haar schoen achterlaat. Zulks in ruil voor een appel, die mijn echtgenote voor het naar bed. gaan gretig heeft opgegeten enige symbolische associatie met het wezen, dat Sinterklaas in feite draagt en in stand houdt mag hier niet uit het oog verlor-en worden- Vorige week nu ontmoette ik een Haar lemse kennis in een hotel te Maastricht, waar wij beiden bleken te logeren. Denkt u niet, dat ik afdwaal ik kom weer ter zake. Het is een normaal verschijnsel, dat mannen, die tezamen in een vreemde stad verblijven, nog wel eens geld willen uit geven aan niet geheel verantwoorde doel einden, zoals het in stand houden van brouwerijen en de vaderlandse industrie in gedistilleerd. Overigens, als u eens aan alle werknemers in die branches denkt, krijgt ook deze vorm van verspillen een sociaal tintje.In elk geval voelden wij ons de volgende ochtend tezamen gedrongen tot het plengen van gewetensgeld. Wij deden dat in een Maastrichtse speelgoedwinkel. Hij kocht een popperegenjas, ik een auto bus. Jongstleden zaterdag zagen wij elkaar terug. Zijn regenjas, zei hij, was een vol strekte mislukking geweest. Zijn dochter had het kledingstuk achteloos afgekeurd. Welnu, mijn autobïis was een even opmer kelijke. flop geworden. Wij hebben de ge schenken dus uitgewisseld. Daarop hebben zowel regenjas als autobus allebei een doorslaand succes gehad in de St. Nicolaas- schoen van het kind, waar zij niet voor bestemd waren. Mijn dochter is diep-ge- lukkig met de regenjas voor de pop die Elleke heet. Maar Sinterklaas heeft zij nog niet helemaal begrepen. De volgende ochtend, toen zij wakker werd, heeft zij onmiddellijk gevraagd: „En wat is er vandaag van Sinterklaas?" Er was niets, want je moet zulke dingen niet overdrijven. „Dat is ook wel pover van die Sinter klaas", zei mijn dochter, gebruik makend van een uitdrukking, die zij van mij heeft gehoord. Het heeft een kwartier gekost om het haar allemaal een beetje uit te leggen- Pover! Voor Sinterklaas! Ofschoon ik nog helemaal niets in mijn schoen heb gehad. A. S. H. Advertentie Advertentie DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu, ZIJIWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1959 met direct ingaande rechten HAARLEM, 5 december 1958. BEVALLEN van een zoon: 3 dec.: M. E. Koks-Tooi; M. J. Schoorl-Nijssen; 4 dec.: J. Steenkist-Mol; H. A. H. van Zonneveld- Laurijsen; M. T. Duyff-Felix; 5 dec.: C. van der Vecht-Kroezen; J. van der Werff- van der Steen. BEVALLEN van een dochter: 4 dec.: J. A. Boerendans-Fijnheer; 5 dec.: R. Ren- kema-Zwiers; M. S. J. Molenaar-van Brus sel. ONDERTROUWD: 4 dec.: L. Smink en G. K. A. Plöger; 5 dec.: J. A. Gelaudie en M. L. Wajer; A. C. Wijkhuijzen en H. Kramer. OVERLEDEN: 3 dec.: G. Katoen, 77 j., Hazepaterslaan; 4 dec.: Th. H. van der Wielen, 4 dagen, Schollevaarlaan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5