Uitgaan in Haarlem O O O O O O O p O O O O POLITIEK, POËZIE FILATELIE PUZZEL No. 9 Garage Verbeek Borgward Op en om het Binnenhof zaterdag 6 december 1958 9 toneel muziek volksuniversiteit geloof en wetenschap filmvoorstellingen diversen Duitse coaster gezonken na botsing op de Waal tentoonstellingen voor óliehaarden £SS0) PETROLEUM DE HAARDOLIE met het hoogste rendement Prof. Witteveen benoemd tot Eerste Kamerlid Museum in Rotterdam is tijdelijk gesloten U leest 't in de krant... u ZIET JT IN PANORAMA! Kort nieuws 2 3 6 7 8 10 II 12 13 Richtlijnen voor het opslaan van huisbrandolie Examens Automobilist reed door na botsing: f250 boete Zaterdag 6 december, Stadsschouwburg, 20 uUr: Het toneelgezelschap Joh. Kaart geeft een voorstelling van „Potasch- Perlemoer en de Pekinees" van G. M. Montague onder regie van Louis Borel. De voornaamste medewerkenden zijn: Johan Boskamp, Johan Kaart, Jopie Tourniaire, Wilma van Waveren en Willem Faassen. Maandag 8 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Oscar" van Claude Magnier onder regie van Henk Rigters, met in de hoofdrollen: Ko van Dijk en Guus Oster. In de andere rollen ziet men Mimi Boesnach, Joka Beretty, Rita Maréchal en Cor van Rijn. Vrydag 12 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de stichting „Geloof en Wetenschap" geeft de Haagse Comedie een voorstelling van „Olympia van Ferenc Molnar. De regie is van Joris Diels, die tevens een van de rollen vertolkt. Verder werken - mee Kitty Kluppell, Ida Wasserman, Elisabeth An dersen, Coen Flink, Gijsbert Tersteeg, en Johan Valk. De vertaling is van Nel Bakker. Maandag 8 december, Grote Kerk, 15.30 16.30 uur: De beiaardier Arie Peters geeft een concert. Het programma wordt op de dag van uitvoering bekend gemaakt. Dinsdag 9 december, Concertgebouw, 19.30 uur: Onder auspiciën van de Volks universiteit geeft de toonkunstenaar Paul Chr. Westering een inleiding tot het concert van het N. Ph. O. Dinsdag 9 december, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft het vierde concert in de serie D onder leiding van Henri Arends met als solist de violist André Gertler. Het programma omvat werken van Béla Bartók. Donderdag 11 december, Concertgebouw, 12.4013.20 uur: Concert door de organist Piet Kee. Hij zal enige werken van Bach, Sweelinck, Wesley en Franck uitvoeren. Vrijdag 12 december, Concertgebouw, 20 uur: Kamermuziekavond met als soliste de mezzo-sopraan Irma Kolassi. Zij wordt begeleid door Jacqueline Bonneau. Vry'dag 12 december, Grote Kerk, 11.30 12.30 uur: De beiaardier Arie Peters geeft een concert. Op het programma staan Nederlandse en Franse volksliederen en enige werken van Boutmy. Maandag 8 december, Frans Halsmuseum 20 uur: Dr. J. Meijer houdt zijn derde lezing over „Van Israëlieten tot Israë liërs. Dinsdag 9 december, Coornhertlyceum 20 uur: De heer L. Postma houdt zijn laat ste voordracht over „Plastische vorm geving in diverse materialen". Vrydag 12 december, Concertgebouw 20 uur: Kamermuziekavond serie A (zie onder muziek); Maandag 8 december, Bisschoppelijk mu seum, 20 uur: De heer H. van Haaren houdt tweede cursus over „Middeleeuwse kunst in Noord-Nederland". Vrydag 12 december, Stadsschouwburg 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voor stelling van „Oscar" van Ferenc Molnar. (Zie onder toneel). Zondag 7 december, Rembrandt theater 11 uur: Een reprise van de film „Het grote avontuur", 11 uur. Zondag 7 december, Studio theater, 11 uur: Een vertoning van de film „De prairie verdwijnt". Zondag 7 december, Lido theater 11 uur: De film „Wereld der stilte" wordt ver toond. Maandag 8 december, Concertgebouw 14.15 uur: Voor de Nederl. Ver. van Huisvrou wen afdeling Haarlem en omstreken wordt een film vertoond, die een reis dwars door Europa laat zien. Dinsdag 9 december, Brinkmann 13 uur: Voor de Nederl. Maatschappij voor Nij verheid en Handel houdt de heer Jac. Fahrenfort een lezing over „De finan ciële koerier". Dinsdag 9 december, De Leeuwerik 19.30 uur: De eerste selectiewedstrijd van de stichting „d'Oprechte Aamateur", afde ling Kennemerland. Er zal gezongen, gedeclameerd en gegoocheld worden. Woensdag 10 december, Linnacusschool Advertentie Bl'daalseweg 5-7 - Bloemendaal - Tel. 52301 PERSONEN- en VRACHTAUTOMOBIELEN Vrijdagmiddag is de Duitse kustvaar der „Alex" (148 ton) uit Ems na een aan varing met de Nederlandse sleepboot "Berdien", die deel uit maakte van een sleep, in de Waal gezonken. De aanvaring ontstond even ten zuiden van Nijmegen, nabij de plaats waar elektriciteitskabels in de Waalbodem liggen. De „Alex" voer stroomafwaarts en wilde een sleepboot die vijf schepen trok, pas seren. De kapitein van de „Berdien" zag dat er te weinig ruimte zou zijn tussen de kustvaarder en de laatste twee boten in de sleep en probeerde de situatie door oen manoeuvre nog te redden. Dit gelukte echter niet. De sleepboot boorde zich in de romp van de „Alex", die onmiddellijk zoveel water binnenkreeg dat zij tot de stuurhut zonk. De opvarenden, de Duitse eigenaar-schipper Schwartz, zijn nicht en drie matrozen werden later door de ri vierpolitie van het dak van de stuurhut -■geplukt". Zij zijn in Nijmegen onder dak gebracht. Het Duitse schip was op' weg naar een van de Nederlandse havens met een lading potas. Gisteravond is het gelukt, het ge zonken schip tussen twee kribben te sle pen, waar het geen gevaar meer oplevert voor het scheepvaartverkeer. Vandaag zal getracht worden, het schip te bergen. 19.30 uur: Propaganda-avond van de Ne derlandse Montessori-vereniging, waarbij onder meer de heer drs. J. A. Schreuder een lezing houdt over „Waarom sturen wij onze kinderen naar een Montessori school." Woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Hout weg 103): Geopend iedere donderdag van 1012.30 en 13.3017 uur; zondag van 1417 u. Aanwinsten collectie Regnault en tekeningen uit gemeentelijk bezit, tot 14 december van 10—12.30 en van 13.30 17 uur (zondags van 1417 uur). Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur en op zon- en feestdagen van 1417 uur. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten. 10—17 uur. Bisschoppelyk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10—17 uur (zondagen 13—16 uur). Cruquiusmuseum, historische machines, maquette van Nederland met waterstan den. 9—12.30, 13.30—16 uur. Galerie Espace: Expositie van gouaches van Wiesman, tot 20 december, geopend van 1117 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Tentoon stelling van werken van Johfra tot 15 december dagelijks van 1117 uur ge opend, des zondags van 1417 uur (woensdag gesloten). „In 't Goede Uur": Expositie van Henk Broer 10—22 uur. Raadhuisstraat IJ15, Heemstede: Rijden de tentoonstelling van het Bouwfonds Nederlandse gemeenten, op 27, 28 en 29 november, van 14.3021 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Anna Terpstra van 1 tot 14 decem ber dagelijks geopend van 9—14 en van 1922 uur. Des zondags 1422 uur. Advertentie zuinig geen roet .meer warmte De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer in de vacature-wijlen prof. Molenaar prof. dr. H. J. Witteveen, hoog leraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Prof. Oud, die eerst benoemd verklaard was in deze vacature, heeft de ze benoeming niet aanvaard, daar hij lid is van de Tweede Kamer. Prof. Witteveen heeft over het aanvaarden van deze be noeming nog geen beslissing genomen. De zalen voor de oude schilderkunst van het museum Boymans-Van Beuningen in Rotterdam zullen van 11 tot 20 december gesloten zijn. Deze sluiting is nodig daar de schilderijen en andere kunstwerken van de collectie Van Beuningen in deze periode in de verzamelingen van het museum zul len worden opgenomen. Advertentie U hoort 't door de radio... REPORTAGES HEET VAN VE NAALD: Ziekenfondspremie. De Staatscourant van vrijdag bevat de beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid waarbij de ziekenfondspremie voor 1959 wordt vastgesteld op 4,5 percent van het loon in de zin der Ziektewet. Vul horizontaal in: 1. overijling; 2. zuivelprodukt; 3. houten schoeisel; 4. maand van het jaar; 5. koren; 6. kunstmens; 7. gewaagde toer met een vliegtuig; 8. onderdeel van de rug; 9. eiland tussen Sicilië en Tunis; 10. deel van een huis; 11. adellijke titel; 12. bekend dier; 13. oogvocht. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes 3 plaatsnamen in Nederland, e.w. gem. in N. H.; gem. Z. H. en gem. in Utrecht. Oplossingen op briefkaart uiterlijk woendagavond inzenden aan een van onze bureaus. Prijzen f 7.50, f 5.en f 2.50. De oplossing van puzzel no. 8 luidt: Horizontaal: 1. kabel; 5. gevel; 10. oran; 12. bete; 13. tin; 14. das; 16. leg; 17. te; 18. kapel; 20. ra; 21. lak; 22. nek;24. rein; 27. nail; 29. besteding; 32. lor; 33. ida; 34. one; 36. an; 37. aarde; 38. op; 39. mis; 41. rie; 42. abe; 43. emballage; 46. ster 47. kilo; 49. tam; 51. leo; 52. re; 54. mijter; 56. el; 57. aga; 59. lus; 60. era; 61. nero; 63. leem; 64. klein; 65. hanna. Verticaal: 1. kotter; 2. arie; 3. ban; 4. en; 6. eb; 7. vel; 8. eter; 9. legaal; 11. rap; 14. dak; 15. sen; 18. kans; 19. leni; 21. lier; 23. kano; 25. eboniet; 26. gedrild; 28. ignobel; 30. tiara; 31. dadel; 32. lam; 35. epe; 40. smet; 42. agio; 44. bram; 45. aker; 46. sprank; 48. oelama; 50. mijl; 51. les; 53. egel; 55. tuk; 56. eren; 58. are; 60. een; 62. oi; 63. la. De prijswinnaars waren: f 7.50: J. Tromp- v. d. Putten, Regulierstraat 30, Haarlem; mevr. Kok, Ahornstraat 30, IJmuiden-O.; f 2.50: C. H. Nirue Nieuwenhuizen, Sterre- bosstraat 48, Haarlem. U Daar het gebruik van oliehaarden en -kachels de laatste jaren sterk is toege nomen zijn in of nabij vele woningen gro tere voorraden vloeibare brandstoffen op geslagen dan voorheen het geval was. Dit feit heeft bij vele gemeentebesturen vra gen doen rijzen omtrent de hoeveelheid vloeibare brandstof die per woning toe laatbaar kan worden geacht en de wijze waarop deze dient te worden opgeslagen, omdat deze opslag in geval van brand ern stige gevaren kan opleveren. De minister van Binnenlandse Zaken heeft over deze kwestie uitvoerig overleg gepleegd met de Brandweerraad. Dit heeft geleid tot het vaststellen van richtlijnen voor het opslaan van brandbare vloeistof fen voor huishoudelijk gebruik. Bij het ontwerpen van de richtlijnen is overwogen, dat het opslaan in of nabij de woningen van een kleine hoeveelheid brandbare vloeistof sinds jaren normaal is en dat het niet nodig is de wijze van bewaren van dergelijke kleine hoeveelhe den te binden aan andere eisen dan die, welke tot dusverre voldoende zijn geble ken. In het algemeen mag worden aange nomen, dat deze kleine hoeveelheden ten hoogste vijf liter per woning zullen bedra gen. Aan de opslag van grotere hoeveelhe den dan vijf liter zouden volgens de mi nister echter bijzondere eisen gesteld moe ten worden. De grootst toelaatbare hoe veelheid is in de richtlijnen gesteld op 225 liter. Een grotere hoeveelheid brand bare vloeistoffen dient in het algemeen niet in een woning of in de onmiddellijke nabijheid daarvan te worden opgeslagen Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexamen filosofie: Th. de Boer, Bierum (Gr.) cum laude. Kandidaatsexamen sociologie: mej. J. Gierveld, Den Haag, cum laude. Leiden. Kandidaatsexamen rechten: mej. H. H. v d. Most. Bloemendaal; inej. L. H. v. d. Vlerk, Leiden: mej. C. C. de Ridder, Den Haag; mevr. A. F. de Vos van Steenwijk-Elias, Den Haag: J- W. Boeke, Noordwijk: J. Jonker, Amsterdam: J. A. Willinge. Den Haag: C. J. Bleeker, Leeuwar den: H. M. v. d. Beek. Amsterdam; D. Knotten belt, Hengelo: H. C. Wieringa. Haarlem; N. A. W. Lunsingh Tonckens. Wassenaar; W. Bosman, Den Haag; A. C. P. van Leeuwen, Leidschendam. Rotterdam. Nederlandsolvj Economische Hooge- school. Bevorderd tot accountant: P. F. Dijkstal, Vlaardirgen. Nijmegen. Kandidaatsexamen Engels: M. J. J. van Buuren, Amsterdam. „Ziet de maan schijnt door de bomen, Makkers staakt uw wild geraas". Toen minister Drees, twee dagen voor Sinterklaas, in de Eerste Kamer uitsluitsel verstrekte over hetgeen er onlangs tussen de vijf tot de Partij van de Arbeid be horende ministers en het bureau van de Tweede Kamerfractie dier partij was voor gevallen, moest ik bepaald aan boven staande dichtregels denken. Op de hem ten volle toevertrouwde rustige wijze trachtte de minister-president degenen, die ten gevolge van dat gebeuren, met inbe grip van de ter Utrechtse bijeenkomst van de Fakkeldragers door mr. Burger afge legde verklaring, nogal opgewonden ge raakt waren, te kalmeren. Inhoud, vorm en toon van 's ministers betoog waren er duidelijk op gericht het „wild geraas", dat men hier en daar in politieke kring had kunnen beluisteren, tot staken te brengen. Trouwens, van hun zijde bleken bijkans alle senatoren, die bij het algemeen poli tiek debat in de Kamer van vijfenzeventig het woord voerden, een soortgelijk doel na te streven. Dit dan met name ten opzichte van hen, die het in de laatste tijd zijn gaan doen voorkomen, alsof een krachtige stro ming het verlangen zou koesteren het tegenwoordige kabinet te zien verdwijnen. Vrijwel om strijd legden de senatoriale sprekers er zich op toe, minzame woorden tot de ministersploeg te richten. Kortom, het had er niets van, alsof men met een zeker welgevallen een botsing met het kabinet-Drees, of tweespalt daarbinnen, zou begroeten. Intussen is het nu eenmaal een feit, dat in dit opzicht de Tweede Kamer veeleer de plaats is, waar het zwaartepunt ligt met betrekking tot het vellen van beslissingen, van betekenis voor de algemene landspolitiek. De vraag kan misschien rijzen of de in onze Senaat in de afgelopen week ten beste gegeven zoetaardige klanken ondèr meer ten doel hadden, mogelijk wat wilde makkers aan de overzijde van het Binnenhof tot grotere kalmte aan te manen. „Vol verwachting klopt ons hart, Wie de koek krijgt, wie de gard". Ook dit rijm met actuele inhoud kwam me woensdag j.l. voor de geest. En wel tijdens de openhartige uitee .zettingen van minister Drees met betrekking tot de een paar weken geleden in de Tweede Kamer, en vervolgens eveneens daarbuiten, bij monde van mr. Burger geuite klacht. De klacht betrof het optreden van een meer derheid, dat op zijn minst te beschouwen viel als in te gaan tegen iets, dat in het kabinetsprogramma was vastgelegd. Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake vervreemding van landbouwgronden wa ren amendementen aangenomen, waardoor aan dat programma geweld was aange daan, zo had mr. Burger verwijtend op gemerkt. Met veel klem was echter door prof. Romme betoogd, dat de voorzitter van de fractie van de P.v.d.A. er naast was. Hierop gingen tal van mensen er van uit, dat mr. Burger, mogelijk ten gevolge van al te grote politieke geprikkeldheid, zich had vergist. Thans is heel duidelijk aan het licht ge treden, dat hij het wel degelijk bij het rechte eind heeft gehad. Minister Drees toch verklaarde onomwonden, dat het twee stemmingen waren geweest „waarmee inderdaad tegen essentiële zaken van het regeringsprogramma werd ingegaan". Be grijpelijk was dan ook, dat de minister president tevens aankondigde, dat het in de bedoeling van de regering ligt om het probleem in kwestie nu in zijn geheel aan de Staten-Generaal voor te leggen. Voor prof. Romme deze keer dus niet de koek, maar de gard! Ik stap nu van Sinterklaasverzen af, om. eveneens in onmiddellijk verband met de jongste gedachtenwisseling in de Eerste Kamer en met het belangrijkste thema daaruit, bij niemand minder dan Heinrich Heine terecht te komen. Voor wat er thans gaat volgen, komt het namelijk zo uit stekend van pas, de volgende dichtregels in herinnering te brengen: „Blamier mich nicht, mein schönes Kind, Und griiss mich nicht unter den Linden: Wenn wir nachher zu Hause sind Wird sich schon Alles finden". Jaren geleden heeft mr. H. P. Marchant, toen de aanvoerder van de vrijzinnig democraten, dit gedichtje van Heine ten volle van toepassing verklaard op de ge dragslijn van meer dan één politieke partij, die het naar buiten deed voorkomen, niets te maken te hebben met een kabinet, waarin ministers zaten, voortgekomen uit of behorende tot zulk een partij. Het kabi net was dan aan het bewind gekomen, zon der dat vooraf de partij in kwestie, dus de desbetreffende Kamerfractie, ten aanzien van steunverlening aan het kabinet open lijk een toezegging had willen doen. Zo was het veelal voor 1940 gesteld en zo is ook sinds 1945 menigmaal de situatie ge weest, laatstelijk eveneens ten opzichte van het in 1956 gevormde kabinet. Nie mand minder dan dr. Drees heeft, laat het dan ziin in nuchter prozaïsche vorm, in feite precies hetzelfde gezegd, wat het hierboven aan Heine ontle^-ide citaat be vat In het beginstadium van de langdurige en afwisselende formatiepogingen, is er een on iwer p-programma ter tafel ge komen. Omtrent een aantal punten daar van bleek er bij de fracties, uit welker midden uiteindelijk ministers deel van het kabinet-Drees zijn gaan uitmaken, instem ming met die punten te bestaan. Daarna traden er verscheidene fases in het for matie-tijdperk in. Tenslotte nodigde de definitieve formateur van het laatste uur een reeks personen uit om met hem als minister-president in zee te gaan op de grondslag van een hun voorgelegd pro gramma, dat de zoëven bedoelde punten bevatte. Alvorens aan de aanstaande for mateur hun jawoord te geven, klopten de uitgenodigde dame en heren bij hun frac tievoorzitters aan ten einde te vernemen, of deze bezwaar maakten. En pas nadat gebleken was, dat zulks niet het geval was, traden de aangezochten tot het kabinet toe. Waarlijk, het was wel uitermate zacht zinnig van minister Drees om, zij het dan met een glimlach op het gelaat het had er veel van, dat die glimlach iets mee warigs liet zien! op te merken, dat het wel een heel ingewikkelde zaak is, als men dan leukweg zegt: wij, fracties, zijn hele maal niet aan het programma gebonden, wij zijn niet met het kabinet getrouwd. Nogmaals, de minister-president drukte zich uitermate mild uit. In feite toch doen de gedragingen van de fracties, welke de hier geschetste houding aannemen, geheel en al denken aan hetgeen er in Heine's dichtregels te lezen staat. Ja, als dit ar tikel niet juist het licht zou zien op de dag, waarop wij het feest van „een goed heilig man" hebben gevierd, zou ik de nei ging niet kunnen weerstaan om de hier be doelde gedragingen te kenschetsen met een allesbehalve vriendelijk bijvoeglijk naam woord, waarvan „heilig" slechts een be standdeel is! Kabinet-ministers-fractie Over het voorgevallene tussen de vijf socialistische ministers en de Tweede Kamerfractie van de partij, waarvan zij deel uitmaken, heeft minister Drees naar mijn persoonlijke mening zeer juiste dingen gezegd. Het is op zichzelf volkomen normaal en logisch, dat leden van een ka binet van tijd tot tijd met eigen geestver wanten samenkomen. Ik ga nog verder: het zou bepaald ongezond zijn, indien zij dat geheel nalieten. Zo licht zou dan het gevaar kunnen ontstaan, dat zij de mi nisters te veel vervreemd geraken van wat er in hun eigen staatkundige kring leeft. Er steekt evenmin iets bedenkelijks in, als van haar kant een partij, bijvoor beeld bij monde van haar Kamerfractie, openlijk verklaart, welke staatkundige wensen zij koestert en welke gedragslijn zij van plan is te volgen. Daarentegen zou het staatsrechtelijk on juist zijn, wanneer een fractie aan minis ters van haar politieke richting, zou voor schrijven hoe deze zich straks, als er be paalde in het kabinet nog niet eens be sproken punten ter tafel komen, dan ook te dien opzichte hebben te gedragen. En niet minder bedenkelijk ware het, zo hun nerzijds de ministers in kwestie zich met betrekking tot dergelijke punten al te voren tegenover de fractie zouden binden Welnu, rustige lezing van het door de minister-president in de Eerste Kamer verkondigde over de aard van het contact dat met het bureau van de fractie van de P.v.d.A. plaats heeft gevonden, rechtvaar digt de stelling, dat er van zulk een staats rechtelijk en politiek ongetwijfeld ver keerde binding bij voorbaat geen sprake is geweest noch is. Juist om te laten uit komen, dat elke grond voor beduchtheid dienaangaande ontbreekt, heeft minister Drees onderstreept, dat de ter Fakkel dragersbijeenkomst door mr. Burger af gelegde verklaring er een is, louter van de fractie. De verklaring zelf is een frac tie-verklaring, niets anders, zo volgde er later nog een. Dr. Drees had voordien ronduit verklaard, niet te willen zeggen, dat hij met de zakelijke inhoud van de verklaring niet zou instemmen. Met de meeste punten zijn wij het eens, zei hij nog, maar op bepaalde punten ook dat kreeg men van hem te horen hebben wij nog enig voorbehoud. Terloops stip ik hier even aan, dat in het in de Eerste Kamer gehouden debat terecht is opge merkt, dat er onder „de zeven punten van mr. Burger" heel wat voorkomt, waarmee ook andere partijen kunnen instemmen. Intussen was mijns inziens misschien wel bovenal van belang, dat dr. Drees kon ver melden, niet alleen dat uitdrukkelijk (van de zijde van hem en zijn socialistische mede-ministers) is gesteld en door de fractie aanvaard, maar dat bovendien zijnerzijds ook nog schriftelijk was vast gelegd, dat de positie van de ministers een andere is dan die van de fractie. Wij, mi nisters, kunnen ons niet naar buiten uit spreken over onderwerpen, die eerst nog in de ministerraad besproken moeten worden. Geen blindelingse binding Aldus de minister-president. Terecht heeft hij dit standpunt ingenomen. Er kan immers nog niet zulk een gering verschil bestaan, ja veelal bestaat dat ook, tussen een kort geformuleerd programmapunt enerzijds en anderzijds een na onderling beraad in de ministerraad uitgewerkt wetsontwerp. Bovendien ka vervolgens bij het gemeenschappelijk overleg tussen kabinet en Kamer een aanvankelijk ont broken hebbende overeenstemming met een of meer bezwaard geweest zijnde par tijen worden bereikt. Met andere woorden, als ministers verstandig zijn, slaan zij na tuurlijk wel acht op wat er in hun partij leeft, maar zij laten na om zich, met be trekking tot kwesties, waarover men eerst nog in de ministerraad samen moet gaan praten, blindelings te binden aan hetgeen hun politieke vrienden hun te voren zou den willen voorschrijven. Juist omdat dr. Drees veel te verstandig is om iets dergelijks te doen en juist omdat hij als minister-president meer dan wie ook weet. hoe groot ue betekenis van het gezamenlijk beraad tussen de verschillende ministers onderling kan zijn, heeft hij, naar uit zijn jongste verklaring bleek, ten opzichte van de fractie van de P.v.d.A. de nodige zelf standigheid inzake nog in het kabinet te bespreken punten zeer nadrukkelijk op de voorgrond genlaatst. Wanneer de basis wegvalt Alles tezamen genomen moet het mij dan ook van het hart, dat in mijn ogen minister Drees een alleszins logisch stand punt heeft ingenomen. Eveneens juist was zijn verklaring, dat wanneer aan ministers, die in het kabinet zitting namen, aangezien zij wisten, dat hun partijgenoten daarmee akkoord konden gaan en vertrouwen stel den in een aldus samengesteld kabinet, hel vertrouwen is komen te ontvallen, zij dan niet langer hun portefeuilles kunnen blij ven torsen. Indien namelijk, om dit voor beeld te nemen, de fractie van de P.v.d.A. openlijk in 's lands vergaderzaal blijk zou geven niet langer vertrouwen in het kabi net te kunnen stellen, dan komt daarmee de basis weg te vallen, waarop het door een tot de P.v.d.A. behorende minister president geleide, bovendien nog vier uit de P.v.d.A. voortgekomen andere ministers tellende kabinet, bij zijn optreden steunde. Het zou van al heel ver-gaande onwezen lijkheid getuigen, als men niet zou in zien, dat bij een dergelijke gang van zaken het ogenblik om heen te gaan is aange broken. Trouwens, er zijn vooi*beelden te over van zulke gevallen. Zo ligt nog kers vers in het geheugen, hoe in 1951 een dus danige door de V.V.D. aangenomen hou ding tot het aftreden van mr. Stikker en, daarmee in onmiddellijk verband, van het gehele kabinet leidde. Pas nadat de vrede met de V.V.D. was hersteld, hetgeen des tijds nog heel wat moeite heeft gekost, kon het op een enkel onderdeel gereconstrueer de kabinet, met Stikker weer in zijn midden, de reis voortzetten. Dr. E. van Raalte INDIA. Honderd jaar geleden werd Bipin Chandra Pal (1858-1932), politiek denker en een van de leiders van de vroegere vrijheidsbeweging, geboren Dit feit is herdacht met een postzegel van 15 n.P., waarop zijn portret is af gebeeld. VER. ARABISCHE REP. (EGYPTE) Voor de Economische conferentie voor de Afrikaans-Aziatische landen, die op 8 december in Kairo wordt gehouden, zal die dag een postzegel van 10 mills (blauw) worden uitgegeven met een symbolische voorstelling. Voorts zullen op 10 december twee postzegels in cir culatie worden gebracht ter herinne ring aan de afkondiging van de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens, 10 jaar geleden. De waarden zijn: 10 mills (violet) en 35 mills (groen). Op beide zegels ziet men een vlammende toorts, het V.N.-embleem en het portret van dr. Mahmoud Azmy, die Egypte's permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties was. Hij overleed op 3 november 1954 op het spreekgestoelte tijdens een zitting van de Veiligheids raad. VERENIGDE STATEN. Volgend jaar is het 150 jaar geleden, dat Abraham Lin coln (1809-1865), de 16de president van de Verenigde Staten, werd geboren. De Amerikaanse posterijen zullen drie her denkingspostzegels laten verschijnen in de waarden 1, 3 en 4 cent. De 1 c. ver toont het baardloze portret, in 1860 ge schilderd door George Peter Alexander Healy tijdens het leven van Lincoln. Op de 3 cents ziet men de gebeeldhouwde kop van Lincoln, in 1906 vervaardigd uit marmer door Gutzon Borglum en nu staande in de rotonde van het kapi- tool te Washington en op de 4 cents een detail van het standbeeld vervaardigd door Daniel Chester French, dat zich bevindt in het Lincoln Memorial te Washington. De eerste dag van uitgifte van de 1 cent is 12 februari, van de 3 cents 27 februari en van de 4 cents 30 mei 1959. BELGIëOok de Belgische posterijen zullen op 10 december een postzegel het licht doen zien ter herinnering aan de afkondiging van de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens. Het is een zegel van 2,50 frdie in het em bleem van de V.N. een kind, dat door twee handen wordt gedragen, vertoont. Het ontwerp is van E. Meert uit Meche- len en de gravure van H. de Cuyper uit Dilbeek. Haarlemse politierechter De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft vrijdagmorgen een 35-ja- rige Haarlemmer wegens het doorrijden na een verkeersongeluk zonder zich be kend te maken, veroordeeld tot f 250 boe te subs, een maand hechtenis en voor twee maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda had dezelfde geldstraf, doch daarnaast zes maanden intrekking van het rijbewijs geëist. Op 20 september had verdachte 's mor gens om zes uur in Hoofddorp de macht over het stuur van zijn auto verloren. Hij botste tegen een drie meter hoge autobus- haltepaal, die met het zware betonnen voetstuk uit de grond werd gerukt, ter wijl een betonnen hectometer paal in tweeën brak. Met hulp van omwonenden had verdachte zijn zwaar beschadigde wagen weer op de weg gekregen. De auto kon toch nog rijden en verdachte had zijn weg naar huis vervolgd. Ter zitting vertelde hij buitengewoon geschrokken te zijn van de aanrijding. Hij had eigenlijk alleen op de schade van zijn auto gelet. Deze zou hij juist inruilen bij de aanschaf van een nieuwe. De officier van Justitie meende, dat verdachte onder invloed had gereden. Hij zou die morgen teruggekeerd zijn van een ontgroeningspartij. De officier noemde dit een van de ernstigste gevallen in zijn soort. Bovendien liep verdachte nog in een proeftijd. Mr. H. M. Voetelink uit Amsterdam be streed, dat verdachte zich bekend had moeten maken, omdat de omstanders hem niet hadden verteld welke schade hij had aangericht. De politierechter achtte het gebeurde ook zeer ernstig en legde de gevraagde geldstraf op, alsmede twee maanden intrekking van het rijbewijs. Militaire oproep genegeerd Een negentienjarige fabrieksarbeider uit Heemskerk werd veroordeeld tot 40 boete subs. 12 dagen, omdat hij op 10 juni en 10 juli van dit jaar niet had voldaan aan een oproep om zich in een kazerne in Maastricht voor eerste oefening te mel den. Verdachte was hiertoe gekomen op grond van zijn geloofsovertuiging. De officier van Justitie trok een parallel met de stemplicht. Verdachte had kunnen voldoen aan de oproep, eerst wat daarna gebeurd zou zijn, had hij dan als in strijd met zijn overtuiging kunnen beschouwen, aldus de officier, die f 60 boete eiste.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9