Lidii d'Or HBS-A en HBS-B zaterdag officieel tot Lourens Costerlyceum samengevoegd Inspecteur VHMO: „Bewogen jaar voor beide scholen kreeg happy ending brieven aan de redactie Amsterdamse Beurs REMBRANDT B. en W. willen verzoek om schadevergoeding afwijzen Rijksvoorschot voor liet opknappen van woningen Route van buslijn 8 in Bloemendaal gewijzigd Sinds 1 januari 945 GEWONDEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED WIE VEILTG LOOPT LOOPT LANGER MEE Sociëteitsgebouw wordt gerestaureerd Opening Boekenweek met opera „De zwarte bruid" Afdeling Haarlem opgericht van Anti Atoombom Actie Van Esmond won eerste onderdeel van vijf kamp Onderzoek van Haarlems voorzien ingspeil Pis Beek keerde terug uit Amerika Ziekenfonds opent eigen rusthuis op de Veluwe Honoraria van pocket boeken in Amsterdam besproken Mmisters herhalen Motie-Biewenga is in strijd met regeringsprogram Kamer verwerpt motie betreffende sportnota Tiende „dag van de rechten van de mens" Dirigent Piet van Egmond werd gehuldigd UIT STAD EN STREEK Ontdek HUDSON - het is de moeite waard Dr. H. Jonkers benoeming tot kerkelijk hoogleraar Gesprekcentrum voor overheid en burgerij in Groningen Bloemendaalsestraatweg gesloten voor verkeer Conflict Stormvogels Vice-voorzitter schrijft felle open brief aan voorzitter Suwerink Burgerlijke Stand van Haarlem MA A .DAG 8 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN '1 Tijdens een bijeenkomst ln de aula van het schoolgebouw aan de Zijlvest in Haar lem heeft de Haarlemse wethouder van on derwijs, de heer D. J. A. Geluk, zaterdag de officiële opening van het Lourens Cos- ter Lyceum verricht. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich ondermeer de burgemeester van Haar lemmermeer, inr. G. C. van der Willigen, wethouder mevr. mr. E. A. J. Scheltema- Conradi, verscheidene leden van de Haar lemse gemeenteraad, de inspecteur van het v.h.m.o., dr. L. M. van Dis, en voorts rec toren. docenten, oud-docenten en hoofden van Haarlemse scholen, alsmede vertegen woordigers van de ouderverenigingen van de HBS A en de HBS B. De rector van het Lourens Costerlyceum, drs. K. Gorter, heette hen allen van harte welkom. De heer Geluk zei in zijn toespraak dat met de stichting van het nieuwe lyceum een eind was gekomen aan he bestaan van de HBS A en de HBS B, twee scholen die volgens hem gedurende een lange reeks van jaren belangrijk werk hebben ver richt. De in 1864 opgerichte HBS B was een van de eerste middelbare scholen in Ne derland. Zij heeft onder haar leerlingen tal van thans bekende Nederlanders ge teld. Ook leidde de school vele vorstelijke personen van Indische bloede op. De in 1909 gestichte HBS A bezat eveneens een grote faam. De ledenlijst van de H.H.V., de vereniging van oud-leerlingen van de HBS A, vermeldt de namen van een groot aantal industriëlen. Het besluit van het Haarlemse gemeentebestuur om deze beide •litstekend aangeschreven middelbare scholen tot een lyceum samen te voegen is dan ook pas na rijp beraad genomen, sldus de wethouder. Burgemeester en wet houders onderkennen de nieuwe mogelijk heden, welke zich bij het onderwijs voor doen en de groeiende belangstelling voor 'mt lvceum-sohooltype. De wethouder ver- ->elde zich niet dat de groei van de twee scholen naar één schoolgemeenschap niet zonder moeilijkheden gepaard zal "oan. Hij deed daarom een beroep op leer lingen en leraren tot deze éénwording sa men te werken. Met de stichting van het Lourens Costerlyceum en het Karei van Manderlyceum is, zo zeide de heer Geluk verder, de eerste stap gezet op de weg van de reorganisatie van het middelbaar on derwijs in Haarlem. Met het oog op het nieuwe wetsontwerp betreffende het v.h.m.o. zullen wellicht in de naaste toe komst nog meer vernieuwingen doorge voerd dienen te worden, waarbij tal van vraagstukken om een oplossing vragen. Tot de ouders, die moeilijk in de opheffing van de HBS A of HBS B kunnen berusten, wilde de heer Geluk zeggen dat dit moest geschieden in het belang van de ontwikke ling van het onderwijs in het algemeen en het belang van de school in het bijzonder. Zich tot de heer Gorter wendend sprak de wethouder de wens uit dat het deze zal mogen gelukken het Lourens Costerlyceum tot: een bloeiende school te maken, waarna hij het lyceum voor geopend verklaarde. „Happy ending" De inspecteur van het v.h.m.o., dr. L. M. van Dis, feliciteerde het gemeentebestuur met de besluiten, welke het in de afgelo pen zomer met betrekking tot het Lou rens Costerlyceum heeft genomen. Hjj noemde 1958 voor de school een be wogen jaar, dat echter een „happy ending" kreeg, met als belangrijkste data 29 maart en 29 oktober, resp. de dag waarop de ge meenteraad het besluit nam beide HBS-en tot een lyceum samen te voegen en die, waarop de heer Gorter tot rector van het lyceum werd benoemd. Beide beslui ten juichte dr. Van Dis van harte toe. Wanneer hij niettemin een woord van kritiek wilde laten horen dan betrof dit fle vraag waarom deze beslissingen niet eerder konden worden genomen. Daardoor hadden wellicht veel persoonlijk leed en strubbelingen voorkomen kunnen worden. Met veel waardering onderstreepte dr. Van Dis de verdiensten van de HBS A en HBS B en hun directeuren alsmede de "litiatieven, die oud-leerlingen van bei- 'e scholen hebben genomen om het onder sts te blijven dienen. De naam Lourens Costerlyceum achtte Advertentie nog slechts tot en met donderdag FANFARE Van vrijdag a.s. af de veelbesproken film: „Het gebeurde op klaarlichte dag" met Heinz Rühmann, Michel Simon. Hert Fröber. (Verkort weergegeven Bakenessergracht. Naar aanleiding van t verdrinkingsgeval, dat onlangs in de 'ikenessergracht heeft plaatsgehad, wil i er gaarne op wijzen, dat op deze gracht Ie verlichting veel te wensen overlaat. Zo is het gebeurd, dat twee lantaarns het veer ben dagen achtereen niet deden. Soms is bet op de hobbelige gracht aardedonker, 'k vraag mij af of het gemeentebestuur hi eindelijk eens iets aan de gracht gaat ioen. Men moet niet blijven praten over de °hoonheid van de Bakenessergracht, '•int voor wie er zelf woont is deze gracht et zo mooi. Laat men eens met een goed an, aangepast aan deze tijd, voor de dag men En laat men dan geen twintig jaar 'chten. J. M. PEL (Tijdens de begrotingsdebatten is dit on- i'werp aangesneden door raadslid de "■er Spek, die demping van de Bakenes- i'gracht bepleitte. In zijn antwoord deel- de heer Happé, wethouder van Open- re Werken, mee, dat de dienst Openba- Werken het plan van vóór 1940 weer Ht opgenomen en aan de eisen des tijds aanpassen. Red.). .99 dr. Van Dis minder juist gekozen omdat een lyceum immers het geven van gymna siaal onderwijs verondei-stelt. Deze mislei ding zou volgens de spreker weggenomen kunnen worden indien aan de naam van het lyceum als ondertitel toegevoegd werd „HBS A en HBS B". Dr. Van Dis sprak de hoop uit dat het verblijf op het nieuwe lyceum voor velen een belangrijke periode in het leven zal betekenen en het begin zal vormen van een actief deelnemen aan de cultuur. Namens de kring van directeuren en rectoren van inrichtingen voor v.h.m.o. in Haarlem bood vervolgens de heer R. Prosée, rector van het Karei van Man- derlyceum, gelukwensen aan. Hij herinner de aan de vijfentwintigjarige prettige na buurschap tussen de heer Gorter en hem toen zij beiden directeur waren van resp. de HBS B en de HBS A. Drs. E. van Meir, rector van het Ken- nemerlyceum riep de gastvrijheid weer in het geheugen welke zijn school gedurende de bezettingstijd in het gebouw aan de Zijlvest mocht genieten. Hij meende dat na jaren van herstel en voorspoed thans in ons land een moment van verzadiging is ingetreden, die ook voor het onderwijs gevaarlijk kon zijn. Leraren en leerlingen opwekkend met volle energie aan de natio nale zaak te blijven werken besloot drs. Van Meir met de veelzeggende woorden: „Al maakt de regering in haar wijsheid het ons leraren, wel moeilijk iedere nieuwe dag met vreugde te beginnen." Nadat de heer Van Boeschoten namens de oudervereniging van het Lourens Cos terlyceum en Damiaen van Doorninck na mens de leerlingen school en leraren een goede toekomst hadden gewenst dankte de heer Gorter de onderscheidene sprekers. Hij bracht onder de aandacht dat de in stelling van proefklassen aan het lyceum een zeer positief resultaat had opgeleverd Tenslotte sprak de heer Gorter de wens uit dat conrectoren en docenten naast het geven van goed onderwijs de aan hun zor gen toevertrouwde leerlingen in de eerste plaats zullen voorbereiden voor de belang rijkste taak die hun zijns inziens straks in de maatschappij te wachten staat, name lijk het dienen van de mensheid. Advertentie Iedere morgen een heerlijk kopje koffie HOTEL CAFé RESTAURANT Afsluiting Tempeliersstraat B. en W. van Haarlem stellen de raad voor afwijzend te beschikken op een aan vrage om schadevergoeding, die een win kelier uit de Tempeliersstraat in maart van dit jaar had ingediend, omdat hij schade zou hebben geleden van het afslui ten van de Tompeliersstraat van 2 okto ber 1957 tot 11 januari 1958 met het oog op bestratingswerkzaamheden. B. en W. motiveren dit voorstel door te zeggen, dat het een belemmering voor een behoorlijke uitoefening van de overheids taak zou betekenen, als de overheid bij-Ü elke bestuursdaad de kans loopt met een eis tot schadevergoeding te worden be sprongen. Wel mag, volgens B. en W„ van de overheid worden verlangd, dat zij bij de uitoefening van haar taak binnen de gren zen der mogelijkheden in redelijke mate maatregelen treft tot beperking van de schade. Zou er desondanks in een bepaal de situatie ernstige schade worden veroor zaakt, dan kan ei aanleiding zijn om op andere dan rechtsgronden in de geleden schade een financiële tegemoetkoming te verlenen. B. en W. hebben naar aanleiding van het verzoek van de winkelier naar dit speciale geval een onderzoek doen instel len, waarbij zij tot de conclusie zijp ge komen dat er hierbij geen sprake is van ernstige financiële moeilijkheden. De Haarlemse gemeenteraad heeft in februari 1957 aan de Stichting voor Wo ningverbetering voorschotten van respec tievelijk 229.445, 275.655 en f 485.700 beschikbaar gesteld voor herstelwerk zaamheden aan enkele complexen wonin gen. Tot uitvoering van deze werkzaam heden kon niet worden overgegaan, we gens het gebrek aan geldmiddelen. Thans echter kunnen voor de verbeteringswerk zaamheden riiksvoorschottcn tot een be drag van driehonderdduizend gulden wor den verkregen. B en W. willen het aanbod accepteren en met het voorschot de vol gende werken financieren: het complex van 85 woningen aan de Harmenjansstraat. Voor verbetering van daken en schilderwerk aan deze huizen is f 41.000.- nodig, voor het. vernieuwen van ramen en deu ren en schilderwerk van 107 woningen aan de Adriaan Loosjesstraat, de Busken Huet- straat, de Dr. Schaepmanstraat, het Drils- maplein, de Hieronymus van Alphenstraat, de Peperstraat en de Potgieterstraat is 82.000 nodig Voorts moeten 184 huizen aan de Alber- dingk Thiimstraat de De Genestetstraat, de Ter Haarstraat., de Hieronymus van Al phenstraat, de Ten Katestraat. de Van Zeggelenstraat en de Zomerkade worden verbeterd, waarmee een bedrag van f 177.000.- is gemoeid. B. en W. stellen de raad voor het ge noemde rijksvoorschot aan de Stichting voor Woningverbetering beschikbaar te stellen. Sinds vanmorgen acht uur is de Alber- dingk Thijmlaan in Boemendaal voor alle verkeer afgesloten. De bussen van lijn 8 rijden thans in de richting van Haarlemstation langs Park weg, Rusburglaan, Van Dalenlaan, en Bloemendaalseweg. De halte in de Alber- dingk Thijmlaan is tijdelijk verplaatst naar de Rusburglaan (halte lijn 9). In de richting Santpoort blijven de bussen van lijn 8 normaal rijden. In de afgelopen week zijn in Haarlem en omstreken zestien ongelukken ge beurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal gewonden in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeersgebied gestegen tot waren er zeventien dodelijke ongeval len. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade Bevordert de veiligheid van uzelt en uw medemensen door ote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik Het perceel Grote Houtstraat 115 in Haar lem, in welk pprceel de sociëteit „Trou moet blijeken" is gevestigd, dient te wor den gerestaureerd Het perceel komt voor op de lijst van Nederlandse monumenten en is een uniek voorbeeld van een zeven- tiende-eeuwse patriciërswoning met inte ressante toevoegingen uit de achttiende eeuw. Het rijk heeft reeds een subsidie toegezegd van veertig percent in de tota le restauratiekosten van 47.700.-. B. en W. achten het gewenst dat ook de gemeen te een bijdrage in de restauratiekosten verleent. Zij verzoeken de gemeenteraad voor twintig percent in de herstelkosten bij te dragen en een subsidie van 9.540.- te verstrekken. Onder auspiciën van de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boek handels wordt op 27 februari ter gelegen heid van de opening van de vierentwin tigste Boekenweek in de Stadsschouwburg in Amsterdam door de Samenwerkende Instituten kunstopleiding Amsterdam de opera-parodistica „De zwarte bruid" ten tonele gebracht op muziek van Geza Frid en op tekst van C. J. Kelk. Vele kunstenaars op allerlei gebied zul len aan de opera „De zwarte bruid" hun medewerking verlenen, onder anderen de bariton Jan Derksen, de altmezzr. Tony van Dijk. de tenor Otmar Fraai en de bari ton Alois Frings. Voorts de toneelspelers Joop Admiraal. Jules Hamel, Hans Bos winkel, Petra Laseur en Jules Royaards. In Den Haag en Utrecht zullen herha lingen van deze voorstelling worden ge geven. respectievelijk op 28 februari en 3 maart. Ook in Haarlem is thans een afdeling van de Anti Atoombom Actie opgericht. Het werkcomité bestaat uit mejuffrouw C. P. Bal, mejuffrouw L. J. Berg, mejuffrouw A. Bèrgstra, mevrouw H. G. Hessen Heek en de heren H. Bakker, G. A. de Bock, W. A. A. Gcldof en J. S. Zuêlen. In het comité van aanbeveling hebben verscheidene vooraanstaande inwoners zitting genomen. Op 19 december houdt de afdeling in res taurant Brinkmann de eerste openbare vergadering. Prof dr. A. J. Rasker, dok ter E. J. Elzinga en de voorzitter van de plaatselijke afdebng. de heer G. A. de Bock zullen verscheidene problemen, de proefexplosies en de kernbewapening be treffende, bespreken. Binnenkort zullen ook prof. dr. A. de Froe. pater S. Jels- ma M. S. C. en prof. dr. B. R. A. Nijboer voor de pas opgerichte AAA-afdeling spre ken. Voor eind januari staat een Hiroshima- avond op het programma met het oog op de internationale actie, die begin 1959 start voor de slachtoffers van Hiroshima en Nagasaki. De Haarlemse wielerclub „De Kampioen" heeft zondag een begin gemaakt met de vijfkamp om de H. J. Kessler-beker In het eerste onderdeel, de 100 meter hardlopen, toonde Jan van Egmond zich de snelste. Hij klopte met 0,2 sec. bekerhouder Frans Vaars en Piet Steenvoorden, die gezamen lijk op de tweede plaats eindigdon De uitslag luidde: 1. J. van Egmond in 12,6 sec.. 2. ex aequo F. Vaars en P Steen voorden in 13 sec.; 4. ex aequo G Fennis en H v d. Geest ln 13,4 sec.: R. ex aequo A. van Dijk, Tjeert.es, Th. Mathot en L. Vaars, allen in 13.8 sec. 10. ex aequo C. Jansen, H. van Weeren, S. Smit en L. Nijssen, allen in 14 sec. B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van f 7.500 voor het doen in stellen van een meer gedetailleerd onder zoek naar de kosten van het voorzienings- peil betreffende het begrotingshoofdstuk onderwijs, kunsten en wetenschappen van Haarlem ten opzichte van een aantal an dere grote gemeenten. Voor een onderzoek naar de andere begrotingshoofdstukken stellen B. en W. zich voor later voorstel len te doen. Deze onderzoekingen zijn no dig met het oog op de komende financiële verhouding tussen rijk en gemeenten en de plaats, die Haarlem daarbij door het rijk wordt toegekend. De Westerdam van de Holland-Amerika Lijn is maandag uit Amerika in Rotterdam teruggekeerd met de jazz-zangeres Pia Beek aan boord. Eind september is Pia Beek naar Ame rika vertrokken. Tien dagen eerder dan de bedoeling was is ze in ons land terugge keerd. Deze week zou ze nog in Venezuela optreden, maar door de daar te houden verkiezingen werd dat belemmerd. Het op treden zal nu volgend jaar geschieden. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft in Nunspeet een rusthuis voor vrouwen ge opend, gesticht door het Algemeen Neder lands Onderling Ziekenfonds (A.N.O.Z.). Het rusthuis heeft de naam „C. J. van Liendenhuis" gekregen, naar de voorzitter van de A.N.O.Z., lid van de Ziekenfonds raad en lid der Tweede Kamer. In dit huis zullen 55 vrouwelijke verze kerden van het fonds, van 21 jaar en ouder, die wegens ziekte of door andere omstan digheden een periode van rust en herstel nodig hebben, gedurende veertien dagen kunnen verblijven. De kosten zullen door de aanvullende verzekering van het zie kenfonds worden gedragen. De minister zei o.m. dat in Nederland de bouw van particuliere en gemeentelijke ziekenhuizen eigenlijk alleen mogelijk is door het bestaan van vrijwillige en ver plichte ziekenfondsen. Niemand in Neder land behoeft meer af te zien van een ver pleging in een ziekenhuis, aldus de heer Suurhoff, die echter met nadruk de aan dacht vestigde op de vele problemen, die er op dit gebied nog bestaan. Het grootste probleem noemde hij de kosten van verpleging van langdurige zie ken zoals bijvoorbeeld ouden van dagen en geesteszieken. „Als hiervoor op korte termijn geen gel den bijeengebracht kunnen worden, dan vraag ik me af, of het niet beter zou zijn minder belangrijke verstrekkingen te be perken. aldus de minister. Hij stelde het initiatief van de A.N.O.Z. andere ziekenfondsen ten voorbeeld.- De Vereniging van Letterkundigen heeft zaterdag in Krasnapolsky in Amsterdam een zeer druk bezochte buitengewone ver gadering gehouden, die gewijd was aan de problemen inzake het pocketboek. Na een openingswoord van de voorzitter, prof. dr. Garmt Stuiveling, hield de prozaschrij ver A. den Doolaard een gedocumenteerd betoog, waarin de eis van tien percent royalty als minimumeis werd toegelicht. De dichter Hans Andreus gaf nog enige aanvullende opmerkingen. Algemeen was men van oordeel, dat de nieuwe ontwik keling in de litteratuur ook aan de litte rator ten goede dient te komen, en dat de betaling van het pocketboek thans ver be neden het minimum ligt. Het bestuur deed bij monde van de voorzitter de toezegging, dat de Vereniging van Letterkundigen op korte termijn tot concrete daden zal over gaan. In de memorie van antwoord van de mi nisters Vondeling en Samkalden op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de Vervreemding van Landbouw gronden zetten zij nog eens uiteen waarom naar hun oordeel het gewijzigde amende- ment-Biewenga - strekkende tot handha ving van het tijdelijk karakter van deze wet zeer beslist in strijd was mei de re geringsverklaring van oktober 1956. Er dient volgens de ministers een nauwe sa menhang te bestaan tussen de prijsbe- heersing van landbouwgronden en het door de regering te voeren garantiebeleid. Met vele senatoren verklaren do minis ters dan nok teleurgesteld te zijn over de aanvaarding door de Tweede Kamer van het amendement-Biewenga, waardoor de Wet op de Vervreemding van Landbouw gronden andermaal een beperkte wer kingsduur zou verkrijgen. Naar hun me ning had een blijvende voorziening moe ten ziin getroffen Verschillende Eerste Kamerleden gaven bij de bespreking van de vraag of aan het wetsontwerp een beperkte geldigheids duur moet worden gegeven, te kennen dat men zich daarbij wenst te distantiëren van een bespreking van het vraagstuk, of in strijd was gehandeld met hei program van het thans zittende kabinet. De ministers wensen er geen twijfel aan te laten be staan, dat naar hun oordeel, door de beslissing van de Tweede Kamer het re geringsprogram op dit punt niet is verwe zenlijkt. Slotkoers Voorbeur vrijdag koersen 3-3'/,% Nederl. '47 89"Vte 94 Yz 90 3% Nedl. 1962/64 9454 Woningbouw 6% 10913/i0 10954 Pr. A'dam '56 I 87 Pr. A'dam '56 II 94% Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. 96lS/,# Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... 104 A.K.U 238 239 X Calvé Delft 362 370 Van Gelder Zonen 185K 186 K. N. Hoogovens. 330 330 Nederl. Ford 188 190 N. Kabelfabriek. 297 298 gew.Philips Gloeil 41754 429* Pref.PhilipsGloeil. 188 Unilever 460 V, 47' Wilton Fyenoord. 207 208 150 150 Dordtsche Petrol. 762 y, 765 Kon. Petroleum f 188,40 f 188.50 Billiton 180 181 A'dam Rubber 67 X 67 Y, K.L.M 1 104,— f 104 Holl Amer. Lijn 150 <4 149 y, K.N.S.M 151 15014 N. Scheepv. Unie 133 132 v. Nievelt Goudr. 134 133 Phs. v. Ommeren H.V.A 127 127 Delimaatschappij f 133,80 f 133.50 ^msterd. Bank. 239 239 Nat. Handelsbank 127 127 Ned. Handel Mij 180/4 Rotterd. Bank.... 196 196 Pwentsche Bank. 181 Anaconda Copper 57*A 56 X Sethlehem Steel.. 4854 48 y3 J.S. Steel 86K 86 General Motors.. 4754 47 y* Shell Union 79 7854 2254 22 M ex dividend De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 47 tegen 55 stemmen de motie ver worpen van de heer Vroljjk (P. v. d. A.) en mevrouw Ten Broeke Hoekstra (V.V.D.), waarin de regering wordt uitgenodigd de toegezegde sportnota voor september 1959 te doen verschijnen. Voor stemden P. v. d. A., V. V. D. en de communisten, tegen K. V. P., A. R., C. H. U. en S. G. P. Woensdag zal het tien jaar geleden zijn, dat in het Palais de Chaillot in Parijs de algemene UNO-vergadering de universele verklaring van de rechten van de mens met algemene stemmen aanvaardde. In vele landen zal meer dan normale aandacht aan de tiende herdenking van de dag van de rechten van de mens wor den besteed. In ons land houdt de Vereni ging voor Internationale Rechtsorde woensdag een nationale herdenking in de Geertekerk in Utrecht, waarop een bood schap van de secretaris-generaal der UNO zal worden voorgelezen. Staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp en prof. mr M. Bos. hoogleraar in het volkenrecht in Utrecht, zullen het woord voeren. In een aantal gemeenten zullen speciale raadsvergaderingen worden gehouden. In Haarlem, Maastricht en Ammerzoden is of zal een gedeelte van de raadsvergade ring aan de rechten van de mens worden gewijd. Het Unesco Centrum Nederland zal in verscheidene plaatsen filmvoorstellingen geven en bijeenkomsten houden. In Utrecht zal op 19 december een herden kingsconcert worden gegeven. Piet van Egmond was zaterdag in het stampvolle Concertgebouw in Amsterdam niet alleen dirigent maar ook jubilaris. Hij dirigeerde het Amstei-damse Oratorium koor. dat door hem vijfentwintig jaar ge leden werd opgericht. Ter gelegenheid daarvan voerde het koor zaterdag een bij zonder werk uit, dat voor zover bekend, tot dusver nog niet in Nederland werd uit gevoerd namelijk '"Allegro il pensieroso ed il moderato" van Handel. Het werd ge zongen in Engelse tekst met medewerking van zes solisten en het Utrechts Stedelijk Orkest. Daarna volgde de huldiging van Piet van Egmond. Namens het hoofdbestuur van het Amsterdams Oratoriumkoor voerde prof. dr. mr. K L. Piccardt het woord. Hij belichtte de bijzondere kwaliteiten van de jubilaris, die reeds op zeer jeugdige leeftijd aan het hoofd van het koor werd geplaatst. In de huldiging betrok spreker ook mevrouw Van Egmond, die zelf als lid van het koor meezong bij de sopra nen. Nieuws in het kort Betere riolering. De riolering in de Van 't Hoffstraat in Haarlem moet drin gend worden verbeterd. B. en W. vragen de raad hiervoor een krediet van 77.800. Sanering. Met het oog op de sanering van oude stadswijken stellen B. en W. van Haarlem de raad voor het perceel Rozen- prieelstraat 41 zwart en rood aan te kopen tegen de prijs van tweeduizend gulden. Voor vijfhonderd gulden kan het in slechte staat verkerende perceel Boeresteeg 24 worden aangekocht. Ook het bezit van dit perceeltje is voor de gemeente van be lang. Garantie van lening. Het Haarlems Speeltuinverbond wil ten behoeve van de speeltuinafdelingen Jeugdland en Nieuw Leven twee clubgebouwtjes (aan Theems- plein en Boezemkade Spaarndam) aan kopen, waarvoor zij bij de Nutsspaarbank een lening van 12.000 tegen 5 percent kan sluiten. B. en W. stellen de raad voor deze lening tegen 4 1/8 percent te garan deren. Coöperatiedag. Op maandag 22 decem ber houdt de L.T.B. in het Concertgebouw in Haarlem een coöperatiedag. Mr. Ph. C. M. van Campen, directeur van de Coöpe ratieve centrale boerenleenbank te Eind hoven, zal spreken over „knelpunten bij de financiering van de land- en tuinbouw". De juridische adviseur van de Belgische Boerenbond, dr. A. van Hulle, spreekt over het onderwerp „Coöperatie waarborg voor de toekomst". Herschudding. Zondagmiddag om streeks half vier heeft zich op de hoek van de Voorzorgstraat en de Brouwerstraat in Haarlem een aanrijding voorgedaan tussen een personenauto en een bromfiets, waar van de berijder, een vijftienjarige jongen, geen voorrang verleende. De jongen moest met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis gebracht worden. Kerststukjes maken. De Haarlem se bloemenarrangeur de heer D. Schuyt zal dinsdagavond op een bijeenkomst, uit gaande van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, afdeling Haarlem en omstreken, in het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem aanwijzingen geven bij het maken van een aantrekkelijke kerststukje. De be- zoekers(sters) dienen zelf vaasjes, schaal tjes, bloemen, bessen en dergelijke mee te brengen. Het bestuur zorgt voor bind- en stopmateriaal. Er zijn mooie prijzen voor vaklieden en liefhebers. De bijeenkomst begint om acht uur. Instuif. De Haarlemse Volksdans Federatie houdt zondagavond 14 december weer een instuif in de school aan de Bad huisstraat in Haarlem. Aanvang acht uur. Henk Honhof zal de dansen leiden, terwijl Mies van Schaik de begeleiding verzorgt. Nationale Partij. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nationale Partij be legt donderdagavond in café-restaurant Brinkman aan het Houtplein in Haarlem een bijeenkomst, waar de heer J. Fabius zal spreken over „De huidige situatie van en in Nederland". Advertentie Naar aanleiding van de benoeming door de hervormde synode van dr. H. Jonker te Amsterdam, benoemd tot kerkelijk hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, hebben enkele studenten aan de Theologi sche faculteit aldaar onder leiding van de heer L. A. Hoedemaker, oud-praeses van de Utrechtse theologische studentenfacul teit, een adres inzake deze hoogleraars benoeming aan de synode samengesteld. Naar aanleiding van de jongste benoe ming van een kerkelijk hoogleraar te Utrecht willen de adressanten zich geen oordeel aanmatigen over persoon en kwali teiten van de genoemde hoogleraar, maar zij menen wel te constateren, dat deze be noeming voornamelijk geschied is op grond van kerkpolitieke óverwegingen, zoals met name blijkt uit het feit, dat de opdracht van de nieuwe hoogleraar niet in overeen stemming is met zijn wetenschappelijke specialiteit. Zij hebben nu de indruk, dat in de toe komst de theologische faculteit van de rijksuniversiteit te Utrecht voor die stu denten. die niet tot de Gereformeerde Bond der Nederlands Hervormde Kerk behoren, of daartoe affiniteit gevoelen, een groot deel van haar aantrekkelijkheid zal ver liezen, nu twee van de drie kerkelijke hoogleraren tot deze bond behoren. De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, heeft het initiatief genomen tot vorming van een gesprekcentrum door een aantal vooraanstaande inwoners van zijn stad. De bedoeling daarvan is de problemen, die zich bij de ontwikkeling van Groningen voordoen, op de meest openhartige wijze in een vertrouwelijke sfeer te bespreken en te bestuderen. Aanleiding tot dit initiatief was het feit, dat in de loop van dit jaar herhaaldelijk in het openbaar is blijk gegeven van een sterk groeiende belangstelling van de zijde van de burgerij voor de vraagstukken die verband houden met de positie van de stad Groningen als centrum van de provincie, maar ook van een groot gedeelte van Noord-Nederland. Die belangstelling is nog toegenomen, toen uit de laatste industriali satienota bleek, dat de regering omvang rijke maatregelen overweegt om de ont wikkeling der drie noordelijke provinciën te stimuleren. B. en W. van Velsen brengen ter open bare kennis, dat in verband met de uit voering van herstratingswerkzaamheden het gedeelte van de Bloemendaalsestraat- weg in Santpoort-Zuid, gelegen tussen de Van Dalenlaan en de zogenoemde Kerk- laan, met ingang van maandag tot nader order, in gedeelten voor alle verkeer zal zijn afgesloten. De vice-voorzitter van Stormvogels, de heer Kerst de Jong. heeft in een open brief opnieuw een felle aanval gedaan op het beleid van de heer Chr. W. Suwerink, voorzitter van Stormvogels. Hij verwijt de Stormvogels-praeses het niet voorlezen van compromiterende ingezonden stukken ter ledenvergadering, het ontbreken van het juiste psychologische inzicht om de voetballers in „een veilige haven" (de ere divisie) te loodsen en het niet beantwoor den van de vragen omtrent het beleid ten opzichte van het plan voor de fusie met de voetbalvereniging VSV. Het beleid ten opzichte van het pen ningmeesterschap noemt de heer K. de Jong een kwestie van opvatting. „Ik sta op het standpunt, dat het niet nodig is om twee van de belangrijkste functies (pen ningmeester en secretaris) in één hand te houden. Afgezien nog de financiële offers, die een gevolg zullen zijn van het toepas sen van uw systeem. Met negen mensen (het voltallige dagelijkse bestuur), die ieder op de juiste plaats zitten, is een goed rendement verzekerd. Aan een administra teur hebben wij geheel geen behoefte", al dus de heer K. de Jong in zijn open brief. Hij komt tevens tot de conclusie, dat de leden van Stormvogels „bang zijn voor de macht van de heer Chr. W. Suwerink, die als hoofdambtenaar geen andere meningen dan zijn eigen mening over het bestuurs beleid duldt". INDOORTRAINING VOOR HAARLEM Naast de twee wekelijkse technische veld- trainingen, zal Haarlem met haar keur- ploeg in den vervolge ook nog een avond per week besteden aan indoor-conditie- training. Dat gebeurt in de sportacademie van de heer Nauwelaerts de Agé in Bloemendaal. BEVALLEN van een zoon: 4 decem ber: G. Vlasveld-Markus; 5 december: E. Klingenberg-Reijntjes; E. M. C. Hirs-Smid; 6 december: D C. Vogelsang-de Vries. BEVALLEN van een dochter: 4 de cember: H. A. Brinck-de Jong; 5 december: A. Th. van der Slot-van Loenen; M. A- de Graaff-van den Berg; 6 december: S. Komen-van der Vliet; J. M. Meeuwes- Harren. ONDERTROUWD: 6 december: R. J. Groos en Ch. L. M. Gerritsen. GEHUWD: 6 december: L. Smink en G. K. A. Plöger; H- G. Deen en G. Assendelft; T. J. Kaart en Ch. W. Woning. OVERLEDEN: 4 december: J. Keeman, 64 j., Klein Heiligland; 5 december: N. H. Weijers, 72 j., Raadhuisplein; M. E. Land de Vries, 71 j„ Wilhelminastraat; G. On- rust-Folkerts. 91 j„ Waarderpolder; N. van Helden-Tak. 67 j-, Kamperlaan; R. Koop man, 66 j„ Pres. Steijnstraat.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5