Heden het valt de lot van beslissing over het kabinet Cats van Hamburg OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Kans op een compromis lijkt vrijwel uitgesloten MORRIS Tifsseling Kerstgaven voor de „Stille Armen" NOG TWAALF DAGEN! Dameskapsalon Schoonheidssalon Uc wil Buigen of barsten Stormde pressies naderen Regen of natte sneeuw Stortregens in Brazilië Voorstellen in Genève ejoreo SUÈDE DAMES - HERENJASJES K E l P Gr. Hóul,t'fLt 1*3/ naast 'Limbr- Drie doden in het verkeer Wy syn dolgelukkig... Meubelfabrieken in Nijkerk! 9982,18 Ontbreken van Europazetel is sterk kostenverhogend Paul Chaudet president van Zwitserland Het woord is aan 73c JAARGANG No 132 DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 303e JAARGANG No 285 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein,, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In een zeer gespannen sfeer is hedenmiddag de Tweede Kamer bijeengekomen om een beslissing te nemen over de wetsontwerpen tot verlenging van de tijde lijke verhoging van enige directe belastingen en maatregelen met betrekking tot de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek en de verlenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen. Voor deze vergadering bestond grote belangstelling. De tribunes zijn overvol. Aan de regeringstafel had met minister Ilofstra minister-president dr. Drees, plaats genomen. Aan de orde werd gesteld de stemming over de motie-Romme. In deze motie wordt de regering uitgenodigd de Kamer tijdig in de gelegenheid te sttllen dé vraag van de al dan niet verlenging over het jaar 1960 van de tijdelijke belasting verhogingen te bezien in het kader van de regeringsbeslissingen omtrent de sub sidies waarover door de S.E.R. zal worden gerapporteerd. Mr. Burger (P.v.d.A.) zegt dat hij een pleidooi wil houden om de orde zo danig te wijzigen dat deze stemming wordt gehouden bij de discussie over het be treffende artikel. De voorzitter zegt dat op de agen da nu eenmaal de stemming over de motie staat. Mr. Burger (P.v.d.A.) bestrijdt de opvatting, dat dit een algemene gang van zaken is. Bij de motie zou al een beslissing worden genomen, die van belang kan zijn voor de verdere behandeling van het wets ontwerp. Het ligt zijns inziens voor de hand. dat over de motie gestemd wordt als het gehele wetsontwei-p tot het einde toe is behandeld. Hij heeft bijzonder grote bezwaren om een beslissing over de motie te nemen. De uitslag van de stemming is van invloed op nog te behandelen amende menten. Door de motie zal men zich dan al hebben gebonden. Wie nu voor de motie- Romme stemt heeft zich vastgelegd voor een amendement, dat nog aan de orde moet komen. De motie en de amende menten zijn een twee-eenheid. Prof. Romme heeft te kennen gegeven dat de motie pas betekenis heeft als de amende menten zijn aangenomen. Worden de amendementen aangenomen dan is stem ming over de motie zinloos geworden. Prof. Romme heeft de motie ingediend als een verzoeningspoging. Wanneer er nu voor tijdig over gestemd wordt, wordt ze een guillotine voor de regering. De heer Bur ger zou het betreuren als de termijn amendementen geen behandeling zouden krijgen. Het zou geen gunstige indruk ma ken als er een onregelmatige behandeling zou geschieden. Hij geeft in overweging de stemming aan fe houden tot de eindstem ming of tot de betreffende amendementen. Prof. Romme (K.V.P.) herinnert aan de eerste gedachtenwisseling over zijn motie. In de motie ligt tweeërlei beslissing. Er wordt nu geen oordeel geveld over wat er voor het jaar 1960 moet geschieden en de uitnodiging aan de regering om de Kamer tijdig in de gelegenheid te stellen te bezien wat er naar aanleiding van het S.E.R.- advies moet worden gedaan. Toen heeft de heer Burger zich in het debat niet ge mengd. Thans heeft hij enige bezwaren ge opperd. Indien hij of wie ook behoefte zou hebben over de motie zich nog te uiten, zal prof. Romme zich niet verzetten tegen heropening der beraadslagingen. Maar hij dacht dat het onderwerp volledig is be handeld. Nadat nog enige tijd was gediscussieerd over deze procedurekwestie kwam minister H o f s t r a aan het woord. Hij merkte op dat de motie-Romme geen soulaas kan bieden omdat de budgettaire situatie daar door te onzeker zou worden, want men weet niet wanneer de S.E.R. haar advies zal uitbrengen en het zal niet mogelijk zijn zonder richtlijn en zonder stuur een be groting voor 1960 op te stellen. Minister (Van onze weerkundige medewerker) Deze herfst mag wel een bijzondere herfst worden genoemd, want gedurende zeven weken behoefde de Wind- en Storm- waarschuwingsdienst van het K.N.M.I. niet in actie te komen. Hogedrukgebieden bo ven het vasteland van Europa bepaalden het weer. De oceaandepressies werden keer op keer naar IJsland gestuurd, maar in het begin van deze week tekende zich de eerste verandering af, een verandering die zich de komende dagen verder voltrekt. Het Europese hogedrukgebied poetste de plaat, de barometer begon ook bij ons snel te dalen en de eerste depressies, hoewel nog niet bijzonder actief, konden passeren woensdagmorgen vooral in Zuid-Holland net natte sneeuw. Boven de oceaan heeft zich inmiddels een krachtige westelijke luchtstroom ont wikkeld, waarin nieuwe depressies met een snelheid van 80 tot 100 kilometer per uur de oceaan oversteken in de richting van de Britse eilanden. Nu er geen sterke hogedrukgebieden meer in onze naaste om geving zijn om dit depressieoffensief op te vangen en vóór de Noordzee af te slaan, wijzen de vooruitzichten op onbestendig weer. Verwachting tot morgenavond: Vanavond enkele opklaringen en in het oosten van het land tem peraturen om het vriespunt, daarna overwegend zwaar be wolkt met regen of natte sneeuw en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hofstra verklaarde dat dc motie voor hem onaanvaardbaar was en dat hij uit aan neming ervan de consequenties zou trekken. Prof. Oud (V.V.D.) vroeg hierna wat bij aanneming van de motie zal gebeuren: treedt alleen minister Hofstra af, gaan alle socialistische ministers heen of zal het gehele kabinet ontslag nemen? (Bij het ter perse gaan van deze editie was nog geen beslissing over de motie- Romme gevallen). Minister Hofstra Onderstaande beschouwing schreef onze Kamerverslaggever, voordat de heden middag in de Tweede Kamer gevallen beslissing bekend was. Ofschoon een compromis nog altijd mogelijk blijft en daar is hard aan gewerkt wordt toch vrij algemeen vandaag het aftreden van de socialistische ministers verwacht, waaruit dan een kabinetscrisis voortvloeit en heel misschien vervroegde verkiezingen voor de Tweede Kamer. Aangenomen wordt dat in de gisteren gehouden ministerraad, ter bespreking .van de kwestie of kan worden tegemoetgekomen aan het verlangen van de Tweede Kamer om de tijdelijk verhoogde belastingen niet met twee jaar doch met één jaar te verlengen, de niet- socialistische ministers zich tegen dat verlangen niet wilden verzetten, zodat minister Hofstra niet namens het kabinet de amendementen, die de verlenging willen beperken tot één jaar, onaanvaardbaar kan verklaren. Door de verdeeld heid in het kabinet over deze zaak moeten de socialistische ministers dus zelf beslissen welke houding zij willen aannemen, voorzover althans de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer hen vrij zou laten. Dat zal mr. Burger vanmiddag wel laten blijken. De laatste dagen vallen er stortregens in de streken van Brazilië die sedert maart van de droogte te lijden hebben gehad, met name de staten Rio-Grande do Norte, Per- nambuco en Paraiba. Men hoopt dat hier mede een einde is gekomen aan de periode van droogte die de uittocht van duizenden naar andere streken tengevolge heeft ge had en tot plunderingen heeft geleid. De vluchtelingen maken zich thans op om naar hun haardsteden terug te keren. GèNEVE (UPI) Rusland heeft voor gesteld, dat controle-posten voor het toe zicht houden op het verbod van kern proeven gevormd zouden moeten worden uit onderdanen van de landen, waarin zij gevestigd zullen worden, terwijl de con trole door internationale vertegenwoordi gers alleen maar symbolisch zou moeten zijn, aldus verluidt in Genève. Dit plan is vervat in het jongste Russische ontwerp voor de controle-organisatie, die een over eenkomst inzak*' het verbod van kern proeven zou moeten doen respecteren. Op de conferentie worden thans de tegenover gestelde plannen van Oost en West over de omvang, de samenstelling en de werk zaamheden van de intei'nationnle controle organisatie besproken, waarbij de Russen aandringen op een vetorecht. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Wanneer de socialistische ministers af treden is het te verwachten dat ook de andere ministers aan de Koningin hun ontslag zullen aanbieden. Het is echter zeer de vraag of dan kan worden gecon cludeerd tot Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen, omdat niet het gehele kabi net de amendementen van de Kamer on aanvaardbaar heeft verklaard. Indien het thans zittende kabinet moet worden „op gelapt" door vervanging van de socialis tische ministers, zou de P.v.d.A. dus tot midden 1960 (de normale datum voor nieuwe verkiezingen) oppositiepartij kun nen zijn, overeenkomstig haar verlangen om daardoor verloren aanhang terug te winnen. Men zou direct nieuwe verkiezin gen kunnen verlangen op grond van het feit dat de Tweede Kamer niet meer de gevoelens van het volk weerspiegelt blij kens de resultaten van de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de gemeen teraden, maar het is heel moeilijk dit overtuigend te motiveren. Als het uiteen gevallen kabinet moet worden aangevuld, is het niet waarschijnlijk dat K.V.P., A.R. en C.H.U., die dan nog in het kabinet ver tegenwoordigd zijn, personen uit de V.V.D. als ministers zullen pogen aan te trekken Bovendien is het zeker dat de V.V.D. geen vertegenwoordiging wenst in het kabinet alvorens nieuwe verkiezingen zijn gehou den. De wind is in dat opzicht gunstig voor de V.V.D. Er kunnen zich nog bijzondere moeilijk heden voordoen met de belastingen als minister Hofstra na de aanneming van een amendement schorsing van de beraadsla ging zou vragen omdat hij meent verder de verantwoordelijkheid niet te kunnen dragen en aftreedt. Dat zou betekenen dat de tijdelijke belastingverhogingen op de Advertentie Do bril en de mode Steeds de mooiste modellen bij vennootschappen, het vermogen, benzine, auto's, motorrijwielen, televisietoestellen en sigaretten, 1 januari aanstaande af lopen. Dat is voor de schatkist een nadeel van 117 miljoen gulden in 1959. Daartegenover staat een voordeel van 35 miljoen gulden, doordat er geen wijziging komt in de ver vroegde afschrijving en de investerings aftrek. 1-Iet nadeel blijft dan 82 miljoen. De Koningin kan uiteraard het kabinet, dat zijn ontslag heeft aangeboden, verzoeken de lopende zaken af te doen en alles te verrichten wat in het landsbelang nodig is. Daartoe zou men dan ook de verdere behandeling van de belastingontwerpen kunnen rekenen, maar wie zal en wil die voorstellen in de Tweede Kamer en de Eer ste Kamer verdedigen? Over de consequenties van de aanneming van de amendementen zal vanmiddag in de Tweede Kamer nog wel het nodige worden gezegd. Er is bovendien ook nog de kwes tie van de machtiging die minister Hof stra heeft gevraagd om buiten de Kamer om de vervroegde afschrijving en de in vesteringsaftrek te beperken of eventueel geheel op te heffen. Ook omtrent dit punt is nog geen overeenstemming bereikt. Ook dat kan nog een rol spelen in de discussies. Een compromis is tot het laatste ogenblik niet uitgesloten maar het lot van het ka binet werd gisteravond toch heel somber beoordeeld. De 31-jarige T. Kranenburg uit Zwam- merdam is met zijn bromfiets, rijdende op de Kortsteekterweg te Alphen aan de Rijn over een hond gevallen, waarbij hij een schedelbasisfractuur opliep. Hij werd naar het Akademisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd, waar de man in de loop van de morgen aan de gevolgen is overleden. De 40-jarige schildersbaas H. van Loo uit Gulpen is op de Valkenburgerweg te Hulsberg in volle vaart met zijn auto tegen een boom gereden. Hij overleed kort na het ongeval. Hij laat een vrouw en twee kin deren achter. De 30-jarige heer C. Hoogenboom uit Den Helder is op de Jan Verfailleweg met zijn fiets onder een militaire auto geraakt. In het gemeenteziekenhuis is hij aan zijn ernstige verwondingen overleden. Advertentie Advertentie DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. dat wij al onze meubelen gekocht hebben bij Levering rechtstreeks van de fabriek Catalogus F gratis op aanvraag In verscheidene plaatsen is men op het ogenblik al weer bezig met het opstellen van kerstbomen op markan te punten. Ook op de grote Markt in Haarlem zal dit jaar weer een boom komen. Vrijdag 19 december zal de kerstboom door Hout en Plantsoenen worden opgesteld en van dan af aan zullen de Haarlemmers weer kunnen genieten van een prachtig gezicht als dit 11 december 1958 11de verantwoording Mevr. C. H. K. 10.—; Mevr. A. E. F.-S. f 3,50; X. Y. Z. 10.—; Mej. C. G. de G. 3.—; Mevr. J. G. G. H.-C. 10.—; J. v. W. f 2.50; H. L. 10.—; A. E. de B.-B. 2.50; T. K.-O. 10.—; E. M. 2.50; J. G. J. G. 2.50; H. G. i. B. 25.—; M. 5.—; J. S. V. 5.—; A. J. B. 25.—; J. H. 10.—; C. E. 5.—; P. H. S. 1.—; Prof. Dr. H. J. v. d. S. f 10.—; L. M. 5.—; Mr. R. M. B. 10.—; v. o. 5.—; E. v. G. f 10.—; Mevr. M. Th.- W. 25.—; Dr. W. M. W. 10.—; J. d. V.- D. 5.Mevr. J. v. d. H. R.-v. D 5. F. Z. 10.Mevr. J. J. v. d. V.-v. d. S. 5._; w. J. S. 5.—; H. T. K. 10.—; A. T. 2.50: H. J. K. 5.—; D. S. 5.—; D. S. v. d. H. f 10.—; M. H. 2.50; L. Ph. 2.50; E. M. v. D. 25.—; C. He. 2,50; N. N. 5.—; D. L. 2.50; H. en H. 10.—; C. H. 25.—; D. S. P. f 2.50; N. N. 2.50; N. N. f 5.—; S. R. 2.50; Mevr. S. 2.50; Dames C. f 5.Spaarpot W. v. K. 5. S. B. 2.—; A. L. 5.—; V. O. M. 2.50; P. T. f 2.— A. v. D. f 5.—; H. de G. 3.—; M. II. D. 5.—; A. B. 2.—; N. H. 5.—; C. P. C3; Liquidatiepot „Het Schemer lampje" 77.02; H. M. 1.—; H. S. 10.—; A. J. 10.Mevr. v. d. H. 5.S. v. H. 10.Dagtotaal 559.52. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1, Haarlem of worden overge schreven op postgiro 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aan duiding de verantwoording moet plaats hebben. (Volle naam, initialen, pseudo niem enz.). Een Amsterdamse dame heeft haar hondje geleerd om bij het oversteken een poot in haar hand te leggen en van viervoeter tweevoeter te worden. Zo blijven de dame en haar hondje bij elkaar in de „uren des gevaars". Ze hebben de „oversteek" nog altijd veilig volbracht. Een voorbeeld tot navolging? In het verslag dat het Nederlandse Ka merlid M. M. A. A. Janssen namens de commissie van het Europese Parlement voor de begroting van de gemeenschappen heeft uitgebracht, wordt critiek geoefend op de raden van ministers der zes landen van de Europese Economische Gemeen schap en Euratoom ten aanzien van de door hen gevolgde procedure bij de ont werp-begroting 1959. In het bijzonder wordt de raden van mi nisters verweten de ontwerp-begroting 1959 niet op hun vergadering van 4 novem ber te hebben vastgesteld (de ministers achtten deze toen namelijk te hoog en eis ten een besnoeiing der daarop voorko mende posten met ongeveer 30 percent waardoor deze niet op de zitting van het Europese Parlement, die van 15 tot 17 de cember in Straatsburg wordt gehouden behandeld zal kunnen worden. Bovendien vindt de parlementaire commissie het on juist dat de raden op hun vergadering van 4 november besloten hebben de ontwerp begroting 1959 te verwijzen naar een comi té van door de regeringen aan te wijzen financiële deskundigen, dat tot taak heeft gekregen na te gaan welke begrotingspos ten verminderd kunnen worden. De parlementaire commissie wijst er in haar verslag met klem op dat de spreiding van de instellingen en het voorlopige ka rakter daarvan als gevolg van het uitblij ven van een beslissing over de zetel, zowel de personeels- en de materieeluitgaven aanzienlijk verhogen. BERN (AFP) Het Zwitserse parle ment, de raad van staten en de nationale raad, hebben Paul Chaudet, de radicale minister voor Militaire Zaken, gekozen tot president van Zwitserland voor het ko mende jaar. Chaudet die 54 jaar is, maakt sinds 1955 deel uit van de bondsregering. Het parlement koos professor Friedrich Wahlen tot lid van de regering als opvol ger 'van de overleden Markus Feldmann, die minister van Justitie en Politie was. Paul Richard: Als een vagebond veel geld heeft, noemt men hem een toerist. De malaise-stemming, die nu al sedert enige maanden in het Nederlandse parle mentaire leven heeft geheerst, is de laatste weken, en vooral de laatste dagen, in steeds snellere mate verergerd. Vooral sinds de dag, waarop mr. Burger op de Fakkeldragersdag van de Partij van de Arbeid zijn intussen befaamd geworden zevenklapper lanceerde, heef* men in Den Haag het gevoel gehad, dat er een kabi netscrisis „in de lucht hing", ook al was niet precies met zekerheid te zeggen op wélk van Burgers zeven punten indien het al een van die punten zou zijn de samenwerking tussen regering en parle ment zou stranden. Alle tekenen wijzen er nu op (de be slissende vergadering van de Tweede Kamer is op het ogenblik, waarop wij dit schrijven, nog niet begonnen) dat de bom gaat barsten naar aanleiding van de op het oog zo onschuldige vraag of de tijde lijke belastingverhogingen nog één of nog twee jaar zullen worden geprolongeerd, of liever want zo is de vraag er na het Kamerdebat van dinsdag uit gaat zien of het één jaar wordt, met eventuele ver lenging tot twee jaar, dan wel twee jaar, met eventuele verkorting tot één jaar. De meeste Kamerleden zijn vorstanders van de eerstgenoemde mogelijkheid, minister Hofstra houdt vast aan de laatstgenoemde. Men zou zo zeggen, dat de kloof tussen de twee opvattingen: „één jaar maar mis schien twee" en „twee jaar maar misschien één" nu niet zo bijster groot is en in elk geval niet de indruk maakt dat hier twee onderling tegenstrijdige principes fel tegen over elkaar staan. Onder normale om standigheden zou dan men danook gerust kunnen aannemen, dat de kleine afstand, die de twee voorstellen (in feite beide al compromisvoorstellen) nog van elkaar scheidt, op de een of andere manier zou worden overbrugd. Maar nu ligt daar dat stukje van de zevenklapper, dat heet: „het verwerke lijken van een conjunctuurbeleid en het wettelijk vastleggen van - daartoe nood zakelijke bevoegdheden, zoals voorgesteld in het wetsontwerp getiteld „Verlenging van de tijdelijke verhoging van enige di recte belastingen alsmede r ->atregelen met betrekking tot de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek". Het is een hele mondvol,'maar er valt toch wel uit op te maken dat de P.v.d.A. vasthoudt aan het genoemde wetsontwerp in zijn geheel, en niet slechts aan de kwestie van de „nood zakelijke bevoegdheden", die dinsdag al heel dicht bij een oplossi ig was gebracht door het Antirevolutionaire voorstel om gebruik van di."1 bevoegdheden te binden aan parlementaire goedkeuring achteraf. Over de vraag of het verstandig van de P.v.d.A. is, zo hardnekkig vast te houden aan de tijdsduur van de verlenging der belastingverhoging, kan men van mening verschillen, maar consequent is het wel. Vermoedelijk heeft mr. Burger gerede neerd dat toegeven op dit punt, en zelfs maar op een onderdeel van dit punt, de kansen van de P.v.d.A. om ook de andere zes punten van de Fakkeldragersver klaring door te zetten, in psychologisch opzicht anmerkelijk zou verzwakken. Het is nu dus een kwestie van buigen of barsten geworden. Minister Hofstra heeft te kennen gegeven dat h ij niet voor nemens is, te buigen. De andere socialis tische ministers schijnen zich de één, naar beweerd wordt, met meer geestdrift dan de ander bij dit standpunt te heb ben aangesloten. De enige vraag, die nu overblijft, is of de niet-socialistische leden van de Tweede Kamer bereid zijn te bui gen en dus de termijn van twee jaar te aanvaarden, vertrouwend op de ministe riële toezegging dat er, als het kan, later toch nog e n jaartje af gaat, dan wel of zij het op barsten willen laten aankomen. Als zij de eerste keus maken, hebben zij het kabinet althans voor het ogenblik het leven gered; doen zij de tweede keus, dan ligt de Brede Basis aan scherven, het geen nauwelijks te betreuren valt omdat de coaliti'- toch reeds lang zienderogen aan het aftakelen was. Onder zulke omstandig heden is het altijd beter, met een schone lei te beginnen. Simon Koster Advertentie FRANS HALSSTRAAT 23 - TEL. 16566 Prettige beschaafde bediening. Bespreekt u tijdig voor de feestdagen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1