Industrie kan door interne financiering komende kapitaalbehoefte niet dekken HENSEN Bewijsmateriaal tegen Senembah niet door Bank Indonesia gevonden CPanda en de olie^boertjes Wereldnieuws Het weer blijft onbestendig u 2 IR. OTTEN OVER DE GROTE ONDERNEMING: REGENKLEDING MONTYCOATS LEDEREN KLEDING PAARLAARSTEEG 1 Henri Sijthoffprijs De ontdekkingy welke het kunstgebit vasthoudt! zoals de kaak de tanden vasthoudt. Verhoging van ijktarieven Zuid-Afrika voert het decimale muntstelsel in Werkloosheid in de V.S. Bandoengsche Kininefabriek Holland naar de beurs Voorlopig geen terug betaling bij Bandar maatschappijen Amerikaanse lening aan Indonesië in overweging „ARCHIEF LIGT DOOR ELKAAR Nieuw zoutbedrijf Suikersilo in bedrijf Kentering ingetreden voor de baksteenindustrie O.E.E.S.-ministers komen 15 december bijeen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nog 14 dagen TlkVUlIa». te 1 DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 TER GELEGENHEID van de uitreiking van de Henri Sijthoff-prijs heeft ir. P, F. S. Otten, voorzitter van de raad van bestuur van de n.v. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven, een inleiding gehouden over „De financiering van de grote onderneming". Financieren, aldus ir. Otten, betekent niet alleen de aanpassing van de financiële middelen aan de behoeften van het ogenblik, maar vooral ook het zo goed mogelijk voorzien in de kapitaalbehoefte, voortvloeiend uit de te verwachten toekomstige activiteit van de onderneming. Daarbij moeten de mogelijkheden op de geld- en kapitaalmarkt in aanmerking worden genomen en het geheel moet thans, aan de vooravond van de Europese economische integratie, meer nog dan voorheen, behalve in nationaal ook in internationaal verband worden bezien. De spreker stelde als uitgangspunt, dat geen rationeel financieel beleid mogelijk is zonder een diep gaand inzicht in de totale toekomstige activiteit van de onderneming. De duurzame produktiemiddelen treden hierby op de voorgrond in verband met de kettingreactie die zich als gevolg van in vesteringen in deze activa kunnen voor doen en door de specifieke eisen ten aan zien van de financiering. Bovendien moet men op grond van de lange levensduur er van ernstig rekening houden met de mo gelijkheid van geldontwaarding. Niet zon der meer mag worden aangenomen dat versleten kapitaalgoederen ook inderdaad moeten worden vervangen. Het is wense lijk dat vervangingsinvesteringen niet wor den goedgekeurd zonder dat de leiding zich afvraagt of de hiermee gemoeide bedragen elders in de onderneming niet een grotere bijdrage tot de rentabiliteit zouden kunnen leveren. Het is sprekers vaste overtuiging dat het mogelijk moet zijn als gevolg van de te verwachten specialisatie in de Euromarkt, de voorraden relatief te verkleinen. Gezien de omvangrijke bedragen die met het aan houden van voorraden zijn gemoeid, ziet spreker in het voorraadbeheer een belang rijk beleidselement inzake de financiering. De financier moet een open oog hebben aldus ingenieur Otten voor de steun die de kredietverlening kan en moet geven aan de ondernemingsactiviteit, maar het in debiteuren geïnvesteerde kapitaal mag nooit groter worden dan de structurele marktpositie van de onderneming recht vaardigt. Bij de grote onderneming zal er steeds toenemende behoefte aan kapitaal aan wezig zijn. Vooral de behoefte aan kapitaal op lange termijn zal zich in stijgende lijn Advertentie Zware plastic REGENJASSEN ƒ18.50 REGENSCHERMEN met en zonder capuchon v.a7.95 REGENBROEKEN zwart en grijs 7.90 - f 8.75 bijpassende jasjes ƒ15.75 WATERDICHT zuiver wol heerlijk warm leeftijd 8 jaar 35. Lange jassen - jekkers - en vesten bewegen. Zonder de liquiditeit in gevaar te brengen kan in ruime mate gebruik worden gemaakt van de prijsverhoudingen op de onderscheiden deelmarkten van de geld- en kapitaalmarkt, teneinde de ge middelde kosten van de aangetrokken mid delen zo laag mogelijk ie houden. De spre ker stond daarna stil bij de bronnen van risico-aanvaardend kapitaal, die gevormd worden door de eigen besparingen van de onderneming, door particuliere binnen landse besparingen en door risico-aanvaar dend kapitaal uit het buitenland. De be langrijkste bron voor eigen kapitaal vor men reeds vele jaren de besparingen dooi de onderneming zelf, in de vorm van winstinhouding. Zonder deze interne finan ciering zou de industrialisatie van Neder land niet zo succesvol zijn verlopen als tot heden is geschied. Het blijft te betreuren, dat de interne financiering wordt bemoei lijkt door het hoge tarief van de vennoot schapsbelasting. Concluderend stelde ir. Otten, dat de industrie in het algemeen niet in staat zal zijn de toekomstige behoefte aan eigen kapitaal door interne financiering te dek ken, zodat in vele gevallen een beroep op de kapitaalmarkt noodzakelijk zal zijn. Er moet naar wegen worden gezocht om het aanbod van risico-aanvaardend kapitaal te In Carlton te Amsterdam is voor de vijfde maal de Henri Sijthoff-prijs uit gereikt voor het beste jaarverslag dat door een vennootschap is uitgebracht. Deze prijs wordt beschikbaar gesteld door de heer H. A. H. Sijthoff, algemeen directeur van de n.v. Hendrik Sijthoff's Financiële Bladen. De prijs bestaat uit een bronzen muurplaquette naar ont werp van de beeldhouwster Grada Rueb. De prijswinnaars zijn de AKU te Arn hem. voor de groep der internationale fondsen, de Geldersche Tramweg Maat schappij te Doetinchem voor de groep handel en diversen en De Key en Kra mer Asphalt Rubberoid n.v. te Rotter dam voor de groep der kleinere indu strieën. De uitreiking werd gevolgd door een inleiding over „De financiering van de grote onderneming" door ir- P. F. S. Otten, voorzitter van de raad van be stuur van de n.v. Philips' gloeilampen fabrieken te Eindhoven. bevorderen. De meest directe weg, ver mindering van de progressie van de inkom stenbelasting, zou daartoe welkom zijn. De spreker wees vervolgens op andere wegen die naar het doel kunnen leiden. Het Duit se systeem om uitgekeerde winsten lager te belasten dan ingehouden winsten verdient zijns inziens ook in ons land alle aan dacht. Voorts zou het nuttig zijn indien op ruimere schaal bekendheid werd gege ven aan de grote betekenis van het aandeel als inkomstenbron en beschermer tegen geldontwaarding. Ir Otten noemde de mo gelijkheid voor een verbreding van de markt door het op grotere schaal doen no teren van de aandelen van onze onderne mingen op de buitenlandse beurzen. Hier door zou de belangstelling van de interna tionale beleggers worden gestimuleerd. Advertentie Noch pasta Noch poeder Noch rubberplaatjes Maar kussentjes van soepel plastic waardoor het kunstgebit aan de vorm der kaken uordt aangepast. Nieuw De SMIG-kussentjes sentje blijft soepel. Laat zich voor kunstgebitten verlos- gemakkelijk verwijderen als sen U dadelijk van de pijn en liet vervangen moei worden, het ongemak tengevolge van Smaak- en geurloos. 100% Hy- ecn loszittend gebit. Het zachte gienisch. Kan worden schoonge- plastic houdt het gebit stevig op maakt in een handomdraai. Geen Een stel van twer kus sentjes. Eén vonr onder en één voor bovëhgeb il. zijn plaats, omdat het soepel en elastisch is als het vlees zelf. U kunt ongedwongen eten, spreken, lachen. Het kunstgebit volgt alle bewegingen van de kaak en Uw tandvlees doet geen pijn meer. Het SMIG-kus- klccfmiddelcn" meer, die men iedere dag weer moet opbren gen. Vraag de SMIG-kussentjes en maak een einde aan het ongemak dat het kunstgebit U bezorgl. Bij alle apotheken en drogisten verkrijgbaar. De tarieven voor het ijkwezen zullen op 1 januari verhoogd worden met 20 tot 25 percent. De staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. M. M. J. Veldkamp, heeft deze maatregel aangekondigd in een ver klaring die hij op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid J. M. Peters heeft gegeven. In 1959 zou bij voortzetting van de huidige tarieven een tekort van onge veer 400.000,ontstaan. In januari vorig jaar was het tarief reeds verhoogd met ongeveer 30 percent. De Zuidafrikaanse minister van Finan ciën heeft aangekondigd dat Zuid-Afrika in de gehele unie het decimale muntstelsel zal gaan invoeren. Verwacht wordt, dat de invoering van het nieuwe stelsel begin 1961 zal geschie den. In het komende jaar zal de noodzake lijke wetgeving worden ingediend en de voorbereidingen voor de overgang zullen spoedig beginnen. Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is in november met 28.000 toege nomen tot 3.833.000. Deze seizoenstoene ming is veel kleiner dan men had ver wacht. In een gemeenschappelijke mede deling van de ministeries van Handel en van Arbied wordt gezegd, dat het cijfer vrijwel geen verandering onderging. Bevredigend dividend verwacht Blijkens een gezamenlijk bericht, uit gegeven door de Nederlandsche Handel maatschappij n. v. en de Excompto Bank n. v., zullen op dinsdag 16 december a.s. voor de eerste keer ter beurze van Am sterdam verhandeld worden gewone aan delen aan toonder groot nominaal 150,-, in de Bandoengsche Kininefabriek Hol land n. v. gevestigd te Amsterdam. De vennootschap werd in 1953 opgericht om een scheiding tot stand te brengen tussen het Indonesische en het Nederland se bedrijf van de te Semarang gevestigde n. v. Bandoengsche Kininefabriek. Voor de bedrijfsuitoefening in Nederland is een combinatie gevormd in de vorm van een maatschap met de n. v. Amsterdamse Chininefabriek en de n. v. Nederlandsche Kininefabriek te Maarssen, waarin ook is ingeschakeld de n. v. Nederlandsche Com binatie voor Chemische Industrie (Ned- chem) te Amsterdam. In het aandelenka pitaal van deze maatschappij neemt de Bandoengsche deel voor gedeelte. De produktie, die organische, chemische en farmaceutische artikelen omvat, ge schiedt door de Nedchem. De verkoop voor de export geschiedt door de combinatie. Met de afzet op de binnenlandse markt is belast een dochterondex-neming van de Nedchem, de n.v. v/h Pharmaceutische Groothandel van de Amsterdamse Chinini- fabriek. In 1957 werd 39 percent van de totale omzet geëxporteerd. De inkomsten van de Bandoengsche komen voor het belangrijkste deel voort uit de resultaten van de deelnemingen; daarnaast worden zij gevormd door de op brengsten uit beleggingen. Over 1956 en 1957 werd 11 percent dividend uitgekeerd. Het bestuur heeft alle aanleiding om aan te nemen aldus het bericht dat de re sultaten over het boekjaar 1958 niet veel zullen afwijken van die over 1957 en het hoopt een bevredigend dividend te kunnen voorstellen. Zolang een onderzoek niet heeft uit gemaakt, dat voortzetting van de bedrijven in Indonesië of elders van de Bandar Rub ber Maatschappij n.v. en de Bandar Olie- palmen Cultuur Maatschappij onmogelijk is, zullen beide vennootschappen voorlopig niet overgaan tot een terugbetaling op het uitstaande aandelenkapitaal. Beide maat schappijen worden beheerd door dezelfde raad van commissarissen en dezelfde di rectie. De beslissing is genomen in een voltallige zitting. Over niet al te lange tijd zullen aandeelhouders nader worden ingelicht. Deze mededelingen werden' van be stuurszijde verstrekt in de jaai-vergade- ring. Een aandeelhouder drong voor beide maatschappijen aan op een terugbetaling van ongeveer 25 percent. Hij was be vreesd, dat de kleine aandeelhouders niets te vertellen zouden hebben, omdat een grote post aandelen in Noorse handen is. Hierdoor zouden bepaalde plannen van Noorse zijde kunnen worden doorgedrukt. Wat dit laatste betreft, antwoordde het bestuur, dat het de verantwoordelijkheid voor eventueel te nemen besluiten volledig op zich neemt. De opponei-ende aandeel houder stemde later tegen de jaarstukken en het beleid van commissai-issen en di rectie, welke punten overigens werden goedgekeurd. Een andere aandeelhouder vroeg zich af, of de Bandar Oliepalmen, gezien het winstsaldo ad 241.937, niet tot de uit kering van een klein dividend had kunnen overgaan. Het bestuur zei echter de over weging te hebben gehad, dat een even tuele terugbetaling op de aandelen belas tingvrij kan geschieden. De uitkering van een dividend is daarentegen aan belasting heffing onderhevig. De Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, Howard P. Jones, heeft medege deeld dat het bestuur van het Amerikaan se „Ontwikkelingsleningsfonds" machti ging heeft verleend tot het voeren van be sprekingen over een lening aan Indonesië tot een maximum van drie miljoen dol lar. Deze lening is bestemd voor hulp in de kosten in buitenlandse valuta voor her stel van de spoorlijn tussen Bukit Assam en Tandjung Enim in Zuid-Sumatra, ten behoeve van het vervoer van steenkolen uit Bukit Assam. Verwacht wordt, dat de besprekingen met de Indonesische rege ring binnenkort zullen beginnen. (PIA). Woensdag is voor de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, het proces over een partij van zeven celen tabak voortgezet, dat de Senembah Maatschappij in kort geding tegen de Bank Indonesia aanhangig heeft gemaakt. Het was op 14 november aangehouden om de bank in de gelegenheid te stellen alsnog per luchtpost uit Indonesië twee valutacontracten (betrekking hebbende op de eerste 2 van de 7 celen tabak) over te leggen, die volgens mr. D. J. Veegens uit Den Haag, raadsman van de bank, destijds door de Senembah Maatschappij waren getekend. Mr. J. T. Asser, die voor de Senembah pleitte, ontkende dit. Gisteren bleek, dat de valutacontracten niet zijn gearriveerd „Het kantoor in Medan wordt verbouwd, het archief ligt door elkaar", aldus verklaarde mr. Veegens, „er is uitvoerig met het kantoor getelefoneerd en naarstig naar de contracten gezocht, maar men kan ze niet meer vinden." Wèl echter had men andere stukken aan getroffen, die waren opgezonden. Daaron der bevond zich een formulier, dat voor de uitvoer van de thans in Amsterdam opge slagen partij tabak was ingevuld en ge tekend door een gevolmachtigde van de Senembah Maatschappij. Op dat formulier staan allerlei vakjes en in één daarvan stond vermeld, dat er een valutacontract was afgesloten. Daartegen stelde mr. Asser echter, dat deze formulieren in In donesië inderdaad altijd geheel door de exporteur worden ingevuld en getekend met uitzondering van het vakje waarin vermeld staat of er een valutacontract is afgesloten. Het ingevulde formulier wordt steeds naar.de Bank Indonesië gebracht en daar vult men dan later het nog open gebleven vakje in. De eerste twee celen van de 6262 pakken tellende partij tabak werden vóór de derde december van het vorig jaar verzonden, in een periode dus, dat de Nederlandse cul tuurondernemingen in Indonesië nog on der Nederlands beheer stonden. De andere vijf werden later naar Nederland geëxpor teerd. Daarvan bestaan geen valutacontrac ten, aangezien er in Indonesië toen geen Senembah-personeel meer aanwezig was. De Senembah Maatschappij nam tot vorig jaar toe van de Bank Indonesia rupiah- kredieten op om de jaarlijkse tabaksoog sten te financieren. Daarvoor kreeg de bank dan de oogst als onderpand onder zich. De lopende schuld was 38 miljoen rupiah. Zonder medeweten van de Se- nemba verkocht de bank in de afgelopen maanden een partij tabak, die nog in Me dan lag voor 51 miljoen rupiah. De Senem bah Maatschappij meent dus, dat zij geen schuld meer heeft en eist thans dat de partij van 6262 pakken in Amsterdam, die eveneens nog als onderpand in handen van de Bank Indonesia is, door deze bank thans moet worden vrijgegeven De maat schappij heeft deze partij zelfs al aan Denemarken verkocht. Mr. Veegens zette bij de eerste behande ling van deze zaak uiteen, dat de bank de partij nog steeds als onderpand wenst te houden, aangezien zij de opbrengst van de partij in Medan gebruikt heeft voor de aan plant van de nieuwe tabaksoogst. Mr. Asser zei ter zitting: „Maar van die oogst ziet de.Senembah immers nooit iets terug", waarop mr. Veegens repliceerde: „Be schouwt de Senembah Maatschappij de komende oogst dus niet meer ais haar eigendom?" „Dat wel," antwoordde mr. Asser, „maar als een eigendom, dat zij niet in haar bezit kan krijgen". De president bepaalde de uitspraak op 22 december a.s. Er worden goede vorderingen gemaakt met het nieuwe zoutbedrijf, dat op de ter reinen van de n.v. Koninklijke Nederland se Soda-industrie te Delfzijl in aanbouw is. De nieuwe fabriek zal in het tweede kwar taal van het volgende jaar in bedrijf wor den genomen. Er zal uitsluitend industrie- zout worden geproduceerd dat voor be langrijk deel naar de Scandinavische lan den zal worden geëxpoi'teerd. Met het oog op het dicht vriezen van vele Scandinavische havens gedurende de wintermaanden, waardoor de export ge hinderd wordt, wordt direct achter de Zeedijk bij de sodafabriek een grote zout- silo gebouwd. Hierin kan te zijner tijd 3G.000 ton zout worden opgeslagen. De produktiecapaciteit van de zoutfabriek zal waarschijnlijk 300.000 ton per jaar bedra- gen. Woensdag is te Puttex-shoek door de Coö peratieve Suikerfabriek en Raffinaderij „Puttershoek" een suikersilo in gebruik genomen. Deze eerste silo voor suiker in ons land heeft een ronde vorm en een capaciteit van 10.000 ton. De hoogte ervan is 43 meter en de diameter 22'/2 meter. De heer E. van de Pol, vice-voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bak steenindustrie", heeft in de jaarrede die hij op de in Arnhem gehouden Baksteen- dag uitsprak in de plaats van de wegens ziekte verhinderde voorzitter, de heer O. C. Huisman, meegedeeld dat in de eerste helft van dit jaar een kentering is inge treden. De voorraden metselsteen waren tot april opgelopen tot 300 miljoen, die van de straatsteen tot 145 miljoen in juni. Deze aantallen zijn sindsdien gezakt en, gezien de herleefde bouwactiviteit en de uitge geven bouwvergunningen, mag men 1959 wat optimistischer tegemoet zien dan 1958. In de huidige bouwwijze is een sterker wordende tendens te bespeuren om min der baksteen te gaan toepassen. Een tijde lijke belemmering in de toepassing van baksteen voor industrie- en kantoorge bouwen heeft in de afgelopen jaren de toepassing van andere bouwmaterialen gretig ingang doen vinden. Straatsteen wordt voor de hoofdvei'keerswegen niet meer gebruikt. De baksteenindustrie moet er zich van bewust zijn, aldus werd ver- der in de jaarrede gezegd, dat deze en vele andere verschijnselen niet van voor bijgaande aard zijn. Het zijn uitingen van een structurele ontwikkeling, welke een ernstige bedreiging vormen voor haar be staan. Men zal alle energie moeten con- centreren op de vraag, hoe de baksteen industrie haar apparaat in de meest uit gebreide zin des woords zal kunnen aan passen aan de ontwikkeling van het bou wen, voor zover dit als juist en vei'ant- woord kan worden aangemerkt. De O.EE.S. heeft bevestigd dat haar raad van ministers op 15 december in Parijs bijeenkomt onder voorzitterschap van de Britse minister van Financiën De- rick Heathcoat Amory. Reginald Maudling, de Britse „paymaster general", zal ver slag uitbrengen over het werk van zijn intergouvernementele, commissie, die in oktober 1957 is opgericht om te onderhan delen over een Europees Vrijhandelsgebied. De raad is bijeengeroepen om de toe stand te bespreken die is ontstaan door het mislukken van de onderhandelingen over het Vrijhandelsgebied. Verwacht wordt dat do ministers van gedachten zullen wisse len over de maatregelen die de zes van de Gemeenschappelijke Markt va'rx plan zijn op 1 januari te nemen ter vermindering van de discriminatie jegens de andere elf leden van de O.E.E.S. Maintz en Co. In verband met de veranderde situatie in Indo nesië, waardoor de activiteiten van de n.v. Han delsvennootschap voorheen Maintz en Co. niet onbelangrijk werden verminderd, is in de buiten gewone vergadering de directeur ir. E. van Elk als zodanig afgetreden. Hij zal vanaf 1 januari a.s. als commissaris (met algemene stemmen be noemd) met do vennootschap verbonden blijven. Boerenleenbanken in november Bij de stichtingen Spaarbank van de Boeren leenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht be droegen de stortingen en terugbetalingen in no vember 1958 respect, 144.500.000 en 92.600.000. zodat er een spaaroverschot was van 51.900.000. In oktober was het spaaroverschot 31.900.000. Advertentie dan Is het weer Kerstfeest! Natuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise In huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achter etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van Slordig. Een handelaar in tweede-hands goederen te Cagliari op Sardinië heeft onlangs in een oude broek, die met an dere gebruikte kledingstukken uit Ame rika afkomstig was, een cheque van een miljoen dollar gevonden. De cheque, in 1956 gedateerd, was betaal baar door de „Chase Manhattan Bank" in New York, getekend door John Tip ton en bestemd voor een zekere Moses. Volgens de Italiaanse wetgeving kan de handelaar aanspraak maken op tien percent van de waarde van het gevon den stuk. Naastenliefde. De Israëlische posterijen hebben ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van de UNO-verklaring in zake de rechten van de mens een post zegel uitgegeven waarop in zes talen staat „Hebt uw naasten lief gelijk u- zelve." Nieuwe wereld. De 53-jarige Pete Mac- Kenzie heeft de gevangenisautoriteiten te Dallas in Texas gevraagd of hij weer opgesloten kan worden. Hij heeft een gevangenisstraf van 34 jaar uitgezeten wegens een in 1923 gepleegde moord. „Het is dezelfde wereld niet meer," zo klaagde hij, „je kunt niemand meer vertrouwen." Ondraaglijk. Voor de Turkse cabaretiers wordt het leven ondraaglijk. De Turk se veiligheidsdienst heeft alle critiek of ironische uitlatingen over de binnen landse toestand en de hoge kosten van levensonderhoud verboden. In werking. De vierde, en laatste, reactor te Calder Hall, de Britse kernenergie centrale in Schotland is thans in wer king getreden, aldus is officieel mee gedeeld. Met nadruk. Px-esident Eisenhower heeft op een persconfei'entie in Washington ontkend dat hij al zes jaar boos is op Truman, zoals de oud-president heeft beweerd. Eisenhower verklaarde met nadruk dat niemand kan zeggen dat hij ooit rustig was blijven staan als iemand in zijn aanwezigheid generaal Marshall belasteide. Veroordeeld. Pastoor Fiut Faczynsky van de parochie Tomaszow in het zuidoos ten van Polen, is door de regionale rechtbank van Lublin tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het houden van preken die gericht waren tegen de „volksmacht en het socialis- ïTie". Volgens het orgaan van de Poolse jeugdbeweging, was dit het ne gende proces van deze aard tegen een priester sedert mei. Ondergedoken. De anti-semiet Zind uit Of- fenburg, die zich als „Herr Vollmer" heeft laten inschrijven in het Nasser hotel te Cairo, is ondergedoken, waar schijnlijk met hulp van de hoteldirec tie, want hoewel de naam Vollmer uit het register geschrapt is wijst alles er op dat Zind nog in het hotel woont. In tussen zou mevrouw Eisele, wier echt genoot ook naar Cairo as gevlucht zich bij haar man hebben gevoegd. Eisele woont in de villawijk Maadi. Doodvonnissen. Het Roemeense dagblad „Scanteia" heeft gemeld dat vier Roe menen, ingevolge een door het militai re gerechtshof te Boekarest gewezen vonnis, ter dood zijn veroordeeld. Vijf andere kregen levenslange gevangenis straf. De veroordeelden waren ervan bescnuldigd drie leden der staatsmili- tie te hebben gedood. Ook zouden zij zich goederen uit regeringsmagazijnen hebben toegeëigend. Koningin. Elisa Volta Mantovani, bijge naamd „De koningin van de trapeze", aan wie tsaar Nicolaas II als eerbe wijs een trapeze van goud aanbood, is op 86-jarige leeftijd te Florence over leden. Zij trad bijna vijftig jaar lang in de wereld op. Tijdens een tournee in Amerika liep zij met haar Franse le- raar Blondin over een stalen draad die boven de Niagara waterval was gespan nen. Verkeerd aangesloten. De huisvrouwen in Frizington in het Engelse graafschap Cumberland die dinsdagochtend voor- bereidingen voor 't ontbijt troffen, kre gen water uit het gasstel toen zij de kraan opendraaiden. Op straat spoten de gaslantarens als fonteinen. Een buis van de waterleiding was gebroken en het water was doorgedrongen in de gas- toevoer. Gastvrij. Zeventien Westduitse organisa ties voor verbetering van de interna tionale betrekkingen hebben de West duitsers verzocht buitenlandse studen ten en leden van de NAVO-strijdkraoh- ten in West-Duitsland uit te nodigen Kerstmis bij hen thuis to vieren. Ook de Hongaarse vluchtelingen zouden niet vergeten moeten worden. 36. Klimmend en zwemmend werkten Panda en Archibald Smurk zich omhoog tegen de bruisende waterval, waarin de trap was herschapen. „Wel, tolk", zei Ar chibald Smurk, „als ik het goed begrijp, wil deze Joppestam een oliebron verkopen, nietwaar?" Jab lub", antwoordde Panda. „En wat willen ze ervoor hebben?" vroeg de diplomaat verder. „Blub wa pens blub", borrelde Panda. „Wa pens mompelde Archibald Smurk te leurgesteld, „zeker om hun buren te be vechtenJa, ja, altijd hetzelfde. De diplomatieke dienst wordt eentonig". In middels hadden zij de kamer van de fa milie Joppe bereikt, Panda greep de deur knop en keerde zich aarzelend tot de on verstoorbare diplomaat. „Ik geloof werke lijk, dat u het wat te gemakkelijk inziet", begon hij, „heus, die Joppes„Kom aan, open de deur, tolk", viel Archibald Smurk hem ongeduldig in de rede, „ik weet, hoe ik met dergelijke primitieven moet omgaan. Eer ze mij uit mijn even wicht brengen, moetDe rest van zijn woorden ging verloren in het geraas van de wilde vloed, die uit de kamer stroomde en hem overspoelde.... Nabij de Azoren handhaaft zich een ho- gedrukgebied. Aan de noordelijke flank ervan komt vooral in de hogere luchtla gen een zeer sterke westelijke stroming voor, waarin een aantal depressies mee drijven. Een van deze storingen passeer de vandaag ons land vergezeld van regen. Een volgende bevond zich vanmorgen midden op de oceaan met een luchtdruk- waarde van ongeveer 977 millibar. Ze werd toen nog snel dieper. Tussen de twee storingen bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vermoedelijk in de voornacht zal voorbijtrekken. Daarna kan de volgende oceaandepressie het weer in Nederland gaan beïnvloeden. Het onvaste weer zal dan ook aanhouden. WEERRAPPORTEN Vrijdag 12 december Zon op 8.38 uur, onder 16.28 uur. Maan op 9.48 uur, onder 18.55 uur. Maanstanden 18 dec. 00.52 uur eerste kwartier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 december Hoog water 3.43 en 16.00 uur. Laag water 11.43 en uur. Vrydag 12 december Hoog water 4.31 en 16.46 uur. Laag water 0.09 en 12.32 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Temperaturen buiten OS en binnenlanc heden- s morgen 7 uur. Neerslag: 6 8 laatste 24 uur. tSfl il Den Helder lichte regen ozo 4 7 Ypenburg regen zzo 5 5 Vlissingen geheel bew zw 6 7 Eelde lichte regen o 2 4 Twente geheel bew. ozo 2 3 De Bilt regen zo 3 2 Eindhoven regen zzo 4 6 Vlv. Z.-Limb geheel bew. z 4 2 Helsinki sneeuw nnw •10 3 Stockholm onbewolkt nw -10 0 Oslo onbewolkt rerand.- 11 0 Kopenhagen onbewolkt no -3 0 Aberdeen zwaar bew O 3 2 Londen onbewolkt w 3 3 Amsterdam regen ozo 4 2 Brussel regen zzw 6 3 Luxemburg regen zw 4 7 Parijs licht bew. wzw 6 8 Bordeaux regen wzw 10 Grenoble regen zzw 11 1 Nice onbewolkt nnw 4 0 Berlijn sneeuw z 1 0,1 Frankfort regen windst. 1 2 München licht bew. ozo 0 0,2 Zürich geheel bew ozo 1 0,1 Genève regen wzw 6 1 Locarno half bew. zo -4 0 Wenen zwaar bew. zw 2 0 nnsbruck mist windst. -6 0,3 Rome zwaar bew. zzw 12 0 Ajaccio zwaar bew. no 9 0,2 Madrid zwaar bew. wzw 7 0 Mallorca licht bew. n 6 0 .Algiers onbewolkt wzw 8 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2