Raad wil drie in plaats van twee operavoorstellingen dit seizoen LANCOME Lion d'Or Lion d'Or Neon I^rouueI) HAARLEMSE VROEDE VADEREN BIJEEN Motie-Albrecht noopt college tot extra subsidie van f 750.- REI NO" Alledagkerk belegde bijbel conferentie „Ieder normaal kind kan Montessori-onderwijs volgen" SI-SI VRUCHTENLIMONADE ^Brieven aan de redactie DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Oorzaken van verminderde interesse onderzocht Kerstnachtdienst in de Grote Kerk Burgerlijke Stand van Haarlem Automobilist bij botsing gewond Examens Uitspraken Haarlemse rechtbank Een uiterste UIT STAD EN STREEK DE HAARLEMSE RAAD heeft zich woensdagmiddag door aanneming van een motie-Albrecht uitgesproken voor het doen geven van drie operavoorstel lingen in Haarlem gedurende het lopende seizoen. B. en W. hadden voorgesteld een subsidie van 1000 per voorstelling toe te kennen aan het operagezelschap ^Forum" uit Enschede met een maximum van 2000, terwijl voor de Italiaanse opera van de concert- en theaterdirectie „Internationale" geen subsidie zou worden gegeven. Het college wilde aan dit voorstel vasthouden, waardoor er gedurende het lopende seizoen slechts twee operavoorstellingen in Haarlem gegeven zouden worden. Overigens waren B. en W. niet onverdeeld voor afwijzing van een subsidie van 750 voor de Italiaanse Opera (waartoe de subcommissie voor de toneelkunst had geadviseerd) en voor verstrekking van subsidie aan „Forum", want de heer Geluk verklaarde tijdens het debat, dat hij het volkomen eens was met de indieners van de motie en wethouder Schippers zei geheel tegen een subsidiëring van „Forum" te zijn, omdat dit gezelschap zijn ideële taak van het geven van „kameropera's" niet naar genoegen zou hebben vervuld. Het debat ging over de vraag, of het voorzieningspeil door het beperkte voorstel van B. en W. al dan niet zou worden aangetast. De heer A 1 b r e c h t, waarbij zich later aansloten de fracties van K.V.P. (met uitzondering van twee leden), P.S.P. en Communisten, meenden van niet. Hun motie werd met 22 tegen 16 stemmen aanvaard, waarna B. en W. 750 extra ter beschikking zouden stellen voor het doen geven van een derde operavoorstelling. De andere voorsteilen met inbegrip van de eerste faze van de verjonging van de Hout en het aangaan van twee geldleningen van samen meer clan twee miljoen gulden werden zonder of met geringe discussie aangenomen. Met betrekking tot de subsidiëring van de operagezelschappen meende de heer Albrecht (Arb.), dat de gemeentelijke voorzieningen zouden worden aangetast, indien dit seizoen maar twee voorstellin gen zouden kunnen worden gegeven. Om de belangstelling voor de opera levend te houden gaf hij het college in overweging te bewerkstelligen, dat er drie zouden ko men. Bij dit betoog sloot zich de heer Proper (Comm.) aan, die een warm plei dooi ten gunste van de Italiaanse opera hield. Wethouder Geluk moest namens het college echter meedelen, dat voor de sub sidiëring niet meer dan vorig jaar kon worden uitgetrokken. Aangezien echter „Forum" om een grotere subsidie had ge vraagd, hield dit noodgedwongen in, dat er voorstellingen minder zouden moeten worden gegeven. In antwoord op een vraag van de heer Albrecht, zei de wethouder nog geen kans te zien de toneelruimte van de stadsschouwburg te vergroten. „Het plan ervoor is nog niet helemaal uitge werkt en er zal vermoedelijk ook wel geen rijksgoedkeuring voor afkomen" deelde hij mee. De heer Albrecht vond het antwoord van het college ten aanzien van de opera voorstellingen niet voldoende en hij vroeg daarin gesteund door de heer Van Liemt (KVP) om een meer positieve toezegging van B. en W. om alsnog tot een derde voorstelling in dit seizoen te komen. Na enig beraad moest wethouder Geluk meedelen, dat het college hiertoe niet be reid was. Zijn ambtgenoot Bakker licht te de financiële zijde nog eens toe: het subsidiebeleid mocht niet méér kosten dan Advertentie ff REINIGT REIN Dagelijks schoonhouden van kantoren, scholen en werkplaatsen. Telefoon 16254 „De massa leest de bijbel niet meer. En nu kan men zich ervan afmaken met de opmerking, dat dit niet aan de bijbel zelf kan liggen, omdat die immers het Woord van God is, daar ben ik het alleen mee eens zolang het over de inhoud gaat, maai er valt wèl af te dingen op de vorm waar in de bijbel gepresenteerd wordt. Het is een dik boek, een zwart boek, een boek dat op zichzelf reeds een verscheidenheid van boeken bevat, een boek, dat zich niet gewoon van het begin tot het einde laat lezen zoals alle andere, het is niet over zichtelijk en het blijft voor een niet inge wijde vaak moeilijk om tot de kern er van door te dringen en zo zijn er nog meer overwegingen, die alle aandacht verdienen wil men de bijbel weer laten spreken voor de massa." Dit zei dinsdagmiddag ds. F. Visser, secretaris van het Comité tot be vordering van het goede bijbelgebruik, in een inleiding op een conferentie, welke was belegd door de Alledagkerk in het ge bouw van de Broedergemeente aan de Parklaan in Haarlem. Het initiatief tot de ze bijeenkomst, die ook. 's avonds voort duurde was genomen door ds. D. E. Boe- ke, secretaris van de Zakbijbel Bond (die, zoals de naam reeds zegt, het bij zich dra gen van een bijbeltje propageert) in sa menwerking met de Internationale Bijbel- bond. De voorzitter van het comité Alle dag Kerk, ds. H. Schütz had de conferen tie geopend. Deze had onder meer de ab soluutheid van de bijbel voor het christe lijk leven vooropgesteld en gewaarschuwd tegen tradities, die naast of zelfs boven de bijbel uit kunnen groeien en meer gezag krijgen dan de bijbel zelf. Ds. Boeke vestigde de aandacht op het vele werk. dat reeds gedaan wordt om te bevorderen, dat de bijbel niet alleen ver spreid wordt maar ook wezenlijk beteke nis krijgt voor het mensenleven. Hij ves tigde de aandacht op het door honderddui zenden over de gehele wereld tegelijk ge bruikte bij belrooster van de Internationa le Bijbelbond, waarmee hier in Nederland met name ook de jeugd wordt benaderd. Het is in niet minder dan honderddrie ta len vertaald. In de conferentie waren ook verscheide ne predikanten uitgenodigd om hun erva ringen en adviezen voor goed bijbelge bruik uit te wisselen met de deelnemers. In de middagvergadering spraken reeds gereformeerde predikant ds. L. Hoor weg en de hervormde predikant dr. J. P. Scheers en later voerden ook nog andere predikanten het woord. vorig jaar. Naar zijn mening was er geen sprake van een aantasting van de voorzie ningen, omdat hetzelfde bedrag beschik baar komt. De heren Spek (Prot. chr.) en Stof fels (VVD) waren het hier mee eens, na dat gebleken was, dat de heer Albrecht niet tevredengesteld was en nadat deze zijn motie had ingediend. De heer Spek vroeg nog naar het bezoek van de drie voorstel lingen, die „Forum" het afgelopen seizoen had gegeven. Daarvan was de eerste matig bezocht, aldus de wethouder, de tweede had een redelijk bezoek en de derde lag daar tussenin. De heer Proper merkte nog op, dat hij een tegenstrijdigheid zag tussen de bij de begroting door de wet houder van Financiën gedane mededeling, dat naar een dynamisch voorzieningspeil gestreefd zou worden en de houding nu van de meerderheid van het college ten aanzien van de operasubsidiëring. „Deze houding is eerder statisch te noemen", al dus de communist. Nadat de motie in stemming was ge bracht bleken P. v. d. A„ K.V.P. (met uit zondering van de heren Schreurs en Vis sers), P.S.P. en comm. vóór te zijn. Voor het college behoorde alleen de heer Geluk tot de voorstemmers. De motie werd met 22 tegen 16 stemmen aangenomen. Daar mee wordt de subsidie met 750 verhoogd, opdat „drie operavoorstellingen zullen kunnen worden gegeven," Geen schadevergoeding Met het voorstel van B. en W. om geen schadevergoeding te geven aan een winke lier uit de Tempeliersstraat, die daarop had aangedrongen, omdat hij schade zou hebben geleden, toen deze straat gedurende enige maanden gesloten was wegens be stratingswerkzaamheden, kon iedereen zich verenigen. De heer De Leeuw (Arb.) wilde zich echter distanciëren van de motivering, die B. en W. hun voorstel hadden meegegeven. „Daarbij is volkomen de moderne jurispru dentie over het hoofd gezien", meende de socialistische spreker, die vond, dat de zaak aanmerkelijk genuanceerder lag, dan het college wilde doen geloven. Hij kon zich de verbittering van de winkelier wel enigszins voorstellen, vooral ook omdat de door deze aangevraagde ventvergunning pas zo laat was verstrekt. De heren Van Duin (Prot. chr.) en V o s (KVP) meenden ook, dat men bij dergelijke kwesties voor zichtig tewerk moet gaan. De eerste drong aan op maatregelen om eisen tot schade vergoeding zoveel mogelijk te voorkomen en beiden achtten het van groot belang, dat bij bestratingswerkzaamheden de be trokken winkeliers tijdig gewaarschuwd dienen te worden. Ook de heer B e 11 i n k (V.V.D.) bepleitte een zoveel mogelijk be perken van schade. De voorzitter zei, dat behoudens een onrechtmatige daad, geen rechtsplicht tot schadeuitkering voor de overheid bestaat. Wel zou ieder geval afzonderlijk bekeken moeten worden. Wet houder H a p p deelde mee, dat dit ook was gebeurd. Aanvankelijk had men de ventvergunning aan de winkelier gewei gerd, omdat men geen precedent wilde scheppen, maar bij nader inzien had men voor de betrokken winkelier een uitzonde ring willen maken. Overigens vond de wethouder, dat winkeliers heel verschil lend reageren op straatvernieuwingen: „Velen juichen deze toe". De wethouder zegde loe ter beperking van onnodige scha de nóg duidelijker bepalingen in de be stekken op te nemen en zoveel mogelijk overleg te zullen plegen met betrokkenen. B e graaf plaatsen Met de nieuwe verordeningen op be graafplaatsen en grafrechten was iedereen het eens. Vooral de afschaffing van het klassestelsel werd toegejuicht. Dc heer Prikkel (Arb.) vroeg tegemoetkomingen voor mensen, die de grafrechten buiten hun wil niet zouden kunnen voldoen en meende, dat de verzorging van de begraaf plaatsen niet altijd even goed zou zijn: hij kende gevallen van verzakkende paden. De heer Proper schrok van de verho gingen en bepleitte een geleidelijke toe passing. Dit ging moeilijk deelde wethou der Bakker mee, evenals het instellen van een tarief naar draagkracht, nu er nog slechts uniforme tarieven bestaan. Wèl konden de rechten, indien dit nodig was, worden kwijtgescholden. Zijn ambtgenoot Happé noemde het onderhoud van de be graafplaatsen zeer bevredigend. De ver zakkingen die alleen in het algemene vak voorkomen, kunnen met het oog op het ruimen slechts periodiek worden verhol pen, hetgeen ook gebeurt. Bij het voorstel om een krediet van 7.500 beschikbaar te stellen voor het in stellen van een meer gedetailleerd onder zoek naar het voorzieningspeil van de ge meente, waarschuwden de heren A1- brecht, Spek en Dogger (P.S.P.) er voor, dat dit niet louter een kwestie van cijfers, maar ook van beleid is. De heer Spek meende, dat het onderzoek even eens een weerspiegeling van de sociaal- culturele taak moet zijn en vroeg of hier over geen nota of voorwoord kon worden bijgevoegd. Wethouder Bakker was het met de sprekers eens en zegde toe de gedane sug gesties te zullen overwegen. Bij de vaststelling van de jaarstukken van de stichting werkplaats tot herstel van antiek textiel sprak de heer Van V e 1 s e n (K.V.P.) zijn waardering over het werk van deze stichting uit en vroeg de heer Proper of niet op de goede weg van verbeteringen voor de mensen, die er werken, kan worden voortgegaan. Wethou der mevrouw S c h e 11 e m aC o n r a d i beloofde dit laatste nog eens te zullen be kijken, al was zij wel van mening, dat men hierbij voorzichtig te werk zal moeten gaan, omdat de G.S.W.-regeling, volgens welke de werknemers zijn aangesteld, aan door het rijk vastgestelde normen is on derworpen. Advertentie PARFUMERIE Depositaire van o.m. het volledige assortiment GROTE HOUTSTRAAT 128 ZANDVOORT KERKSTRAAT 23 Onder leiding van de Bavo-Commissie in het bijzonder kerkewerk der hervorm de gemeente te Haarlem zal ook dit jaar op 24 december een kerstnachtdienst wor den gehouden. In deze dienst, welke om half elf begint, zal het jeugdkoor „Inter Nos", dirigent Jan Booda, een aantal liederen zingen, aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden. Het orgel zal worden bespeeld door Piet van Egmond. De predikatie wordt ge houden door dr. G. Snijders, hervormd predikant te Haarlem. Op deze kerstavond zullen van het ca rillon der Grote Kerk kerstliederen ten ge hore worden gebracht (van 20 tot 21 uur). Van 21 tot 22.30 uur zal Hendrik Lasschuit het orgel bespelen en het spel zal via luid sprekers om de Bavo te horen zijn. Na afloop van de dienst zullen extra bussen van de N.Z.H. voor afvoer van het publiek zorgen. De dienst zal omstreeks tien over twaalf geëindigd zijn. Advertentie Koninginneweg 6 Tel. 14024 BEVALLEN van een zoon: 9 decem ber: R. M. Prins-Pauletta; E. W. B. Ten- sen-van Tol; 10 december: M. Degenaars- Buijs. BEVALLEN van een dochter: 9 de cember: W. E. Siemers-Post; M. A. Ver hoeven-van Bezu; E. J. Speelman-Scheur kogel; E. van Eeden-Ingerman; 10 de cember: H. Sluiter-Kroon- ONDERTROUWD: 6 december: J. C. A. Jansen en C. A. Th. Wiercx; P. J. P. Ekel- schot. en P. W. J. Bosman; J. H. Huijnen en Vrenegoor; D. C. Rosekrans en M. Drommel; H- J. M. Molenkamp en A. J. Ran; J. G. F. Beuk en P. S. Riteco; H. Haalebos en A. G. Sybrandi; M. Fennema en Sh. Lips. GEHUWD: 10 december: J. Engel en N. Marsman; P. Metseloar en J. Ch. van Hooff; M. Vogelsang en A. H- A. Langers; N P. van Paassen en A. G. M. Mudde; B. E. Zwarts en J. G. de Jong; M. A. van Milt en A. E. Monfils; J. A. J. Schardijn en M- H. Gigengack; K. van Waveren en M. Keulen; P. Hameteman en A. W. Vogels; W. H. Medenblik en J. H. van Gelder; H. Poelman en M. P. Klooster. OVERLEDEN: 9 dec.: R. Peperkoorn, 23 j„ Hazepaterslaan; H. Volger, 76 j., Ha- zepaterslaan; W. A. Hommersen. 58 j., Zijl- weg; J- P. F. Janssen, 83 j., Kamperlaan. Advertentie HOTEL CAFé RESTAURANT serveert u een voortreffelijk diner BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: C. A. OeverhausDodd, dr. C. J. Brouwervan Zeijl, zn. A. Schel- tensvan der Zwan, dr. ONDERTROUWD: A. C. Scholten en E. H. H. Kalt. H. H. Kroon en Th. P. Janssen. GETROUWD: A. J. van Oosten en C. P. Roeien. P. J. M. Warmerdam en J. H. Schellevis. C. Kamerling en H. J. Tjabbes. OVERLEDEN: S. Metz, 76 jr. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. Jongepier en T. Otten. P. Kuijpers en J. M. P. Moone. B. C. H. M. te Marvelde en H. S. Th. Kemper. GETROUWD: S. de Regt en N. B. Vos. J. H. Bruin en L. A. Jansen. A. P. M. Pe perkamp en A. Th. M. Smit. GEBOREN: Irene Margaretha José, dr. v. A. G. J. Sein en A. R. Steenweg. Frank Napoleon, zn. van N. D. Schuitevoerder en L. Hessels. Josephina Maria, dr. van J. van Bentum en G. van Hal. Ingrid, dr. van W. van Bakel en M. W. Scheepmaker. Bart, zoon van R. Pan en A. M. van Hoorn. OVERLEDEN: Mevr. Th. M. M. Loots, 56 jr. Mevr. C. J. OnvleeVan Mastber- gen, 77 jr. E. Borsjes, 82 jr. M. Brinkhuis, 78 jr. Advertentie Drs. J. A.Schreuder op bijeenkomst Ned. Montessori-vereniging De Nederlandse Montessori-vereniging heeft dit keer haar jaarvergadering in Haarlem gehouden. Deze had 's middags plaats in de Linnaeusschool aan de Wil genstraat in Haarlem-noord. Was deze bijeenkomst uiteraard alleen voor de le den bestemd, men hield 's avonds in het zelfde gebouw een openbare propaganda- avond, waartoe ook de ouders van de leerlingen en de leerkrachten van de in Haarle men omgeving gevestigde Montes sorischolen uitgenodigd waren. De voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandse Montessori-vereniging, drs. H. J. Jordan, verwelkomde onder andere de rijksinspecteur lager onderwijs van de inspectie Haarlem, de heer H. J. M. Bou- chette, de gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, de heer E. J. Lodewijks, en de hoofden van scholen en de ouder raad. Drs. Jordan achtte het noodzakelijk voor het behoud van het Montessori-onderwijs, dat de ouders meer en meer doordrongen worden van de wijde visie, die mevrouw Montessori aan haar onderwijs ten grond slag heeft gelegd. Leerlingen van de Linnaeusschool ver zorgden onder leiding van mejuffrouw E. Ruts en op de pianomuziek van mevrouw Piekhaar een ritmische uitvoering. De aanwezigen konden zien hoe de kinderen spontaan reageerden op de muziek en door beweging, houding en gebaar hun beleving uitdrukten. Drs. J. A. Schreuder, leraar aan een Montessori-lyceum in Amsterdam, hield een causerie over „Waarom sturen wij on ze kinderen naar een Montessorischool?" Drie pijlers De pijlers, waarop het Montessori-onder wijs rust, zijn de omgeving (in de school), de leerkracht en het kind plus de ouders, aldus spreker. De omgeving is aangepast aan de be hoefte van het kind, niet uitgedacht ach ter ëen schrijf taf el." Het materiaal is ex perimenteel ontstaan, uit de gedachten- gang van het kind. Het Montessori-onder wijs wil niet in eerste instantie knappe kinderen afleveren. Op de school legt men het contact met de maatschappij, terwijl het kind opgroeit in het eigen tempo. Men kan een kind alles leren, maar met het overgieten van gemakkelijk reproduceer bare kennis bereikt men niets essentieels, aldus drs. Schreuder. Het materiaal, uit gedacht na observatie en op het goede mo ment aan het kind gegeven, moet de wer kelijkheid openbaren. Een leider of leidster moet veel weten en toch zijn of haar mond weten te houden. Spreker trok een vergelijking met zaad, dat verborgen in de grond opgroeit. Het steeds kijken of het wel opschiet, komt de ontwikkeling niet ten goede. Tenslotte het punt kind en ouders be sprekend, meende drs. Schreuder, dat elk normaal kind het Montessori-onderwijs kan volgen. Het gaat alleen mis, als de ouders van zichzelf uit denken in plaats van het kind uit. De ouders moeten zich zo min mogelijk bemoeien met wat er in de school gebeurt. Zij dienen hetzelfde ge duld te trainen, dat ook de leerkracht heeft moeten leren. Samenvattend achtte spreker het Mon tessori-onderwijs verkieslijk, omdat het het kind leidt naar de ontdekking van het leven, zoals het is. „Een kind is geen vat, dat men vol moet gieten, maar een vuurtje, dat men aan steekt", zo besloot drs. Schreuder zijn met grote aandacht gevolgde inleiding. Een forumdiscussie over de causerie van drs. Schreuder besloot deze geslaagde propaganda-avond. Woensdagmorgen om tien over acht zijn op de hoek van de Jan Gijzenkade en de Vondelweg in Haarlem-noord twee per sonenauto's tegen elkaar gebotst, waarbij een der bestuurders werd gewond. De ene auto, bestuurd door een 26-jari- ge Haarlemse vertegenwoordiger reed over de Vondelweg in zuidelijke richting en verleende geen voorrang aan de voor hem van rechts komende over de Jan Gij zenkade in oostelijke richting rijdende wa gen, bestuurd door een 43-jarige Haarlem se procuratiehouder. Deze laatste liep bij de botsing een fractuur aan het linkerbeen op en werd in 't Diaconessenhuis in Haar lem opgenomen. Beide wagens werden zo ernstig bescha digd, dat men ze moest wegslepen. De politie verzoekt getuigen zich te mel den. Amsterdam. (Gem. Univ.). Geslaagd voor het doctoraalexamen rechten: mej. J. 1. M. Th. Koten, mej. J. C. van Hinte en R. F. W. Boom, allen Amsterdam. Bevorderd tot arts: R. C. Boon, J. C. W. M. Vaessen en A. Jansz, allen Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte: mej. E. G. Harff, J. Boomgaard en J. L. van der Horst, allen Amsterdam. Nijmegen. Geslaagd voor het kandidaatsexamen psychologie: J. M. Wijnen Venlo; J. L. Oudenho ven. Venray en A. J. M. van der Ree, Tilburg. Doctoraalexamen psychologie: mej. C. M. Wils, Nijmegen en W. W. Pott, Scheveningen. Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraalexamen economische wetenschappen: Raden Iman Surach- r.o, Amsterdam en J. Lindenbergh, Rotterdam. Leiden. Geslaagd voor het kandidaatsexamen sociologie: mej. L. E. de Wijn, Ridderkerk; H. E. Ruitenberg. Den Haag; F. E. Pels Rij eken, Den Haag. Groningen. Geslaagd voor het doctoraalexamen sociale wetenschappen: G. J. Bent, Groningen. Doctoraalexamen sociale aardrijkskunde; S. Zijl stra, Groningen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 25-jarige Haarlemse automonteur conform de eis veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor twee jaar. Op 14 september reed de man op de Haarlemmerstraatweg in Halfweg onder invloed zo roekeloos, dat hij de wagen van een tegenligger schampte. Verdachte was doorgereden en toen de aangeredene hem had achterhaald, was hij er opnieuw van door gegaan, waarbij hij bijna een botsing met een motorrijder veroorzaakte. De rechtbank veroordeelde een 52-jarige chauffeur uit Amsterdam tot zes weken gevangenisstraf en intrekking van het rij bewijs voor zes maanden. De officier van Justitie had in deze zaak eveneens een maand gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor twee jaar geëist. De man was op een augustusavond vast in slaap aangetroffen ochter het stuur van zijn auto, die onverlicht en met draaiende motor in de berm van de Lijnderdijk in Zwanenburg stond. Ter zitting verklaarde verdachte niet meer dan twee glaasjes bier en een borrel te hebben gedronken. De president kondig de op deze zitting tegen een caféhouder uit Zwanenburg, die over de hoeveelheid ge dronken sterke drank een tegenstrijdige verklaring had afgelegd, een vervolging wegens meineed aan. Advertentie Nu GEVITALISEERD Nü nog aromatischer Nog gezonder Welk merk vruchtenlimonade u nu moet vragen is geen kwestie meer. Si-Si was al de edelste vruchtenlimonade, maar nu deze gulden genieting nog bovendien gevitaliseerd is moet u er beslist op stóan dat u dat merk krijgt. In uw eigen belang Si-Si geeft namelijk méér aroma, méér smaak, méér geur omdatSi-Si alleen de laat ste verse sinaasappeloogst verwerkt. De smaak is hierdoor „jonger" en verlevendigd. Alsof de zomerzon sprenkelt in uw glas! Ver-ruk-ke-Ujk (Verkort weergegeven De feestmaand. December is de maand der feesten en al deze feesten behoren naar hun wezen in de huiselijke kring ge vierd te worden. Dat is altijd zo geweest en moet zo blij ven. Nu is het alleen maar jammer, dat vele mensen menen, dat men geen feest kan vieren zonder alcohol, want zonder drank is er volgens hen geen feestvreugde moge lijk. Dat is een verkeerde gedachte, want de feestvreugde moet niet uit de alcohol ko men, maar uit de mensen zelf. Men moet feest vieren, omdat men er gens blij om is en die blijdschap zal de bron van de feestvreugde moeten zijn. Alcoholgebruik maakt de zedelijke rem men los en men zegt en doet allerlei din gen, die men in gewone omstandigheden nooit gezegd of gedaan zou hebben. Bovendien weet men nooit met zeker heid, of er in het gezelschap geen mensen zijn, die aanleg voor drankzucht hebben. Laten die zich overhalen mee te drinken, dan kunnen de gevolgen voor hen heel ernstig zijn. Bovendien handelt men ge vaarlijk tegenover de aanwezige kin deren. Die Ieren bij zulke gelegenheden het drankgebruik kennen als iets, dat on schuldig lijkt en de mensen alleen maar „lollig" maakt. Dat zal tengevolge heb ben, dat zij later niet afwerend tegen de alcohol zullen staan, zodat zij gewoon meedoen. En niemand kan zeggen, voor wie van hen dat van nature heel erg ge vaarlijk is. Onlangs lazen we in het blad van de Anonieme Alcoholisten, d.w.z. een groep mensen, die elkaar willen helpen hun al coholisme te overwinnen, dat de decem bermaand voor hen zo'n gevaarlijke maand is. Velen van hen zien de feesten met angst en beven tegemoet, want zij zijn pa tiënten. die wel graag anders willen, maar niet altijd de kracht hebben om anders te zijn. Mogen wij het leven van onze mensen nog moeilijker maken? Neen! En dus doen we verstandig, de komende feesten alcoholvrij te vieren. Cenrtaal Drankweer Comité Haarlem Niet pieus. Nu B. en W. zich tot de raad gewend hebben met enkele verordeningen inzake de begrafenisrechten lijkt het mij wel de juiste tijd om ook eens te wijzen op het ongepaste, dat tijdens het ter aarde bestellen op de Noorder Begraafplaats(en) in de onmiddellijke omgeving daarvan mu ziek of zang ten gehore wordt gebracht. Bij een begrafenis, die ik bijwoonde, werd op de naast aangelegen speeltuin blijkbaar ter ere van een of andere functionaris „Lang zal hij leven" gezongen. Onlangs verstoorde keiharde mechanische muziek, afkomstig van een nabijgelegen sportveld, een plechtigheid. Hier moet beslist iets aan gedaan worden en zo er al een ver ordening bestaat, die hierop van toepassing is, dan moet daar ook behoorlijk -op toe gezien worden. G. W. Het was een alledaags politierechter- zaakje, waarbij de belangstelling op de publieke tribune inkromp tot de gepensio neerde meneer, die er altijd staat, en een dik zakenmannetje, dat blijkens het on afgebroken raadplegen van zijn horloge met ongeduld wachtte totdat hijzelf zou moeten voorkomen. Een winkeldiefstal. De parketwachters gingen verveeld verzitten in de houding, die zij vijf minuten geleden juist hadden opgegeven. De politierechter richtte zijn blik peinzend op een bovenraam van iemand in toga denkt men tenminste, dat hij in zo'n geval altijd peinst, maar hij kan ook gewoon gekeken hebben of het nog regende. Toen kwam de verdachte binnen, een oude grijze dame, die zich er kennelijk over geneerde, dat er zoveel werk werd gemaakt van haar misstap. Zij draaide in het aangezicht van de magistraat haar tas zó, Cat deze de goede kant ervan zag en niet de kant met de uitgescheurde rits sluiting. Zij corrigeerde nog even vlug met een hand een draai in haar ceintuur, die aan de randen al bedenkelijk glom evenals uitgestrekte delen van haar zwarte mantel. Toen zag zij met een lichte zucht haar lot, in casu de politierechter, onder ogen. Diefstal van een paar blikken erwten en een fles slaolie uit een zelfbedienings winkel zij knikte en zette zich vast schrap om de straf aan 'te horen. Maar de politierechter wil ook altijd weten hoe de mensen tot zoiets komen. Daar had zij niet op gerekend. Het bracht haar zichtbaar in vertegenheid in tegenstelling tot de meeste andere verdachten, die op zo'n vraag gre tig ingaan om allerlei narigheid uit te stallen. Zij zei niets. De politierechter drong aan. Zij zou er niet in slagen haar jarenlange eenzame strijd nog langer voor de buitenwereld verborgen te houden. De erkenning daarvan scheen haar zwaarder toe, dan de bekentenis van haar diefstal. „Geen geld", zei de vrouw. Die indruk had de politierechter al, zei hij, want het betrof hier een paar eerste levensbehoeften en geen snoeperij, zoals zo vaak bij winkel diefstallen. „Kon u dat dan niet betalen?", zei hij verbaasd. „U heeft toch wel een pensioen of een lijfrente of Drees of zoiets?" „Mijn man is ziek", zei zij. „En het ziekenfonds?", opperde de po litierechter. „Hij moet medicijnen hebben, die het ziekenfonds niet betaalt, daar gaat het meeste geld aan op", zei de vrouw. „Hoe lang is dat al zo?" „Zes jaar". De magistraat scheen de dringende vraag in haar ogen te begrijpen en vroeg niets meer. Hij bladerde met gefingeerde toewijding in zijn papieren. De geëiste boete werd voorwaardelijk opgelegd, maar er was geen opluchting bij de vrouw te zien. „Heeft u geen kinderen?", werd haar ge vraagd toen zij uit het verdachtenbankje stapte. „Neen, we hebben geen kinderen". Men scheen haar nog meer te willen vragen, maar zij kapte alles af met een vriendelijk „Goedenmiddag heren" en liep de rechtzaal uit. Terwijl de deurwaarder achter haar aan liep om de afkondiging van de volgende zaak door de gang te doen schallen, keek de politierechter opnieuw schuin omhoog naar dat bovenraam. Het was nu wel zeker, dat hij over iets peinsde. Het is maar een herinnering aan een onbeduidend zaakje. Maar zij komt toch weer bij ons boven nu de inzameling voor de stille armen gaande is. Giro 273107. Advertentie Zalen voor vergaderingen en recepties HOTEL CAFé RESTAURANT Nieuws in het kort Ouderavond Thüsselyceum. Op dins dagavond 16 december zullen de heren drs. L. H. Boschma en H. A. Zwietering, docen ten in de klassieke talen aan het Jac. P. Thijsselyceum in de benedenhal van die school in Overveen een lezing houden over: „Nieuwe mogelijkheden voor het onderwijs in de oude talen". Bovendien zal de heer Boschma ook nog het een en ander ver tellen over reclame en affiches. Kerkconcert. Op woensdagavond 17 december zal de christelijke muziekver eniging „Sursum" te Bloemendaal onder leiding van de heer C. Fijma, met mede werking van het Haarlemse dubbel- mannenkwartet ,.De Harmonie" onder lei ding van de heer H. J. Arisz in de her vormde kerk in Bloemendaal een concert geven. Politiek en religie. Vrijdagavond houdt de afdeling Zuid-Kennemerland van de Jongerenorganisatie Vrijheid en Demo cratie in het pand Nieuw Heiligland 1-3 in Haarlem een bijeenkomst, waar het Heemsteedse gemeenteraadslid mr. J. W. Rutgers zal spreken over „Politiek en reli gie". Kerstfeest. Op donderdag 18 december des middags om twee uur houden de Haar lemse bestuurdersbond en de Vrouwen bond N.V.V. in de tuinzaal van het Haar lemse Concertgebouw een kerstfeest voor de bejaarden, waarbij men een programma krijgt aangeboden van zang, toneel en declamatie. Des avonds wordt het pro gramma om acht uur herhaald voor de leden van de Vrouwenbond N.V.V. Genealogen. Op 15 december, des avonds om acht uur, zal in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haar lem in een bijeenkomst van de Nederland se Genealogische Vereniging, afdeling Haarlem het medelid jhr. mr. C. C. van Valkenburg spreken over „Huwelijk en maatschappelijk leven in regentenkringen". De inleider is onder andere voorzitter van het Centraal bureau voor Genealogie in Den Haag. Parapsychologie. In de aankondiging van de bijeenkomst van de Studievereni ging voor Psychical Research is gisteren de datum weggevallen. De heer G. Zorab spreekt niet vanavond, doch donderdag avond 18 december in restaurant Brink mann over „De huidige stand der Para psychologie". Vice-president. Tot vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden is be noemd dr. mr. P. H. Smits, thans raads heer in de Hoge Raad.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5