TIP VAN BOOTZ Raad Heemstede niet overdreven somber over gemeentebegroting Interieur Petrus en Pauluskerk Reorganisatie van administratie van afdeling pensioenen gereed Efficiënte werkmethode in belang van publiek en ambtenaren DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Verhoging van straatbelasting voorgesteld om de financiële positie te verbeteren Drie wethouders in Heemstede Bezwaren van P.v.d.A. en enkele K.V.P.-ers Bloem sierkunstenaar gaf demonstratie M. Geertsma neemt op 22 december afscheid Wandeltocht „Jan Passtoors" het vanouds bekende aperitief Nobelprijs uitgereikt in de Zweedse hoofdstad Huldebetuiging aan de afwezige Pasternak - Kort nieuws DE GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE heeft vandaag de gemeentebegroting voor volgend jaar behandeld De besprekingen werden vanmorgen ingezet met de algemene beschouwingen, die voor de eerste maal werden geopend door mr. J. W. Rutgers, fractievoorzitter van de V.V.D. Na een excuus „als nieuweling voer ik door de omstandigheden teveel het hoogste woord" hield hij een uitvoerige be schouwing over de positie van zjjn party in het politieke bestel. Ook betrok mr. Rutgers de gemeentelijke autonomie in zyn beschouwing. Namens de fractie van de Partij van de Arbeid drong mevrouw H. van der Meulen-Houwer aan op een construe, tief en zeer actief gemeentelijk beleid. De heer Th. J. H. Verhoeven (K.V.P.) toonde rich niet zo somber gestemd ten aanzien van de begroting. Namens de protestants- christelijke groep leverde mr. K. A. F. J Pliestcr een beschouwing over het gemeen telijk beleid. In de verschillende beschouwingen kwam de verhouding tussen de politieke partijen ter sprake en werden enkele verlangens kenbaar gemaakt. Mr. Rutgers stond geruime tijd stil bij de verhouding tussen zijn partij en de P.v.d.A. Hij maakte de P.v.d.A. het ver wijt dat tijdens de verkiezingsstrijd voor de raadsverkiezingen naar belediging nei gende onwaarheden waren gelanceerd. Hij zag een grote kloof vooral waar het landspolitiek betreft tussen de P.v.d.A. enerzijds en de andere democratische partijen anderzijds. Opvoering van de gemeentelijke in komsten achtte mr. Rutgers noodzakelijk, gezien het begrotingstekort van bijna vier ton. Naar zijn oordeel moet echter niet de oplossing worden gezocht in een verhoging van de straatbelasting, omdat „de belas tingen reeds tot onverantwoorde hoogte zijn opgevoerd". Ten aanzien van de ge meentelijke autonomie zei mr. Rutgers een conjunctuur- en structuurpolitiek van dé centrale overheid te billijken. Echter moet duidelijk zijn, welk stukje vrijheid de gemeenten wordt geboden. Na zijn licht te hebben geworpen op de verhou ding politiek-levensbeschouwing, zei de woordvoerder dat zijn fractie geen be zwaar zou maken tegen een voorstel tot subsidiëring van het Humanistisch Thuis front. Hoewel hij lof had voor de krantenver slagen over de raadsvergaderingen, meen de hij toch dat er in de publikatiesector iets niet goed zit. Hij vroeg B. en W. hier over hun gedachten te laten gaan. ..De ge meenteraad van Heemstede heeft bepaald minder gelijkenis met Zwinderen dan soms uit de krantenver: ogen blijkt". Mr. Rutgers zei het ongewenst te vinden dat publikaties verschijnen over in openbare vergaderingen te behandelen zaken, waar omtrent het vooroverleg aan de gang is. Hij achtte dit publiceren over zaken die nog in de openbare vergaderingen moeten worden behandeld, bedenkelijk. Mr. Rutgers zei voorts dat de gemeente in de mist vaart. Ten aanzien van de toe komst past enig optimisme. Het opstellen van een urgentieplan is gewenst.. Samen werking met naburig.' gemeenten verdient aanbeveling. Enkele lichtpunten Mevrouw Van der Meulen-Houwer wil de zich in haar beschouwing beperken tot die zaken, die met de gemeentelijke poli tiek verband houden. Ten aanzien van de stemmenwinst van de V.V.D. merkte zij op, dat de toekomst wel zal uitmaken of deze winst blijvend is, of met een oplos sing van de conjunctuurmoeiliikhoden weer zal verdwijnen. „De begroting draagt nog de sporen van de investerings- en bestedingsbeperking." Spr. zag enkele lichtpunten. De liquiditeitspositie van de gemeente is belangrijk verbeterd en er zijn weer mogelijkheden tot het aangaan van leningen. De woordvoerster vond, dat B. en W. de onzekere factoren ten aan zien van de gemeentelijke financiën nu eens gebruiken om pessimistisch en dan weer om optimistisch te zijn. Oneens was mevrouw Van der Meulen het met het standpunt van B. en W. dat geen gemeentelijke belastingen moeten worden verhoogd. „Ten opzichte van de straatbelasting is Heemstede een goed- koopte-eiland". „De raad moet zich afvra gen, of het wel verantwoord is voor een matige belastingverhoging op zij te gaan." De begroting biedt namelijk geen ruimte Voordat, de Heemsteedse gemeenteraad vanmorgen met de behandeling van de ontwerp-begroting begon, is uitvoerig ge sproken over het aantal wethouders. De vergadering begon met de beëdiging van de heer P. J. van Resteren (V.V.D.). Ten aanzien van het aantal wethouders zoals bekend is zijn er door het aftreden van wethouder A. J. van Houten thans drie wethouders was er een voorstel van de zijde van de V.V.D., de prot.-christelijke groep en de K.V.P. om het aantal wethou ders op drie te bepalen. De heer Rutgers (V.V.D.) zei hierover dat onder de huidige omstandigheden drie wethouders voldoende zijn. Zo de omstan digheden dit noodzakelijk maken, zou het aantal tot vier kunnen worden uitgebreid. Mevr. Van der Meulen-Houwer (V.V.D.) noemde het dan weer benoemen van drie, dan weer van vier wethouders ..geen stijl, een gemeente als Heemstede onwaardig." Spr. vreesde dat de nieuwe wethouder, de heer Corver, te zwaar belast zal worden. Daarom is een aantal van drie wethouders thans onvoldoende. Mr. P 1 i e s t e r (Prot.Chr.) vond dat het thans bestaande college zijn taak verstaat en zich voldoende aan zijn taak kan wijden. ..Gesol met het aantal wethouders" noem de ir. Tinbergen (Arb.) de gang van zaken. De heer Zegwaar t (K.V.P.) verklaarde zich voorstander van een college van vier wethouders. Dit standpunt werd bij de later gehouden stemming gedeeld door zijn fractiegenoten, wethouder Van L i e m t en de heer Van der Linden. Een beschouwing in ons blad over deze kwestie kreeg weinig waardering van de beer Scheer (V.V.D.). Zoals bekend is, 'chreef ons blad dinsdag, te verwachten dat het aantal wethouders van vier op drie zou worden teruggebracht. De heer Scheer "ond het teleurstellend dat de geheim houding bij het vooroverleg is doorbroken. Tenslotte werd gestemd over het voor del tot het bepalen van het aantal wet houders op drie. Tegen waren: mevrouw Van der Meulen-Houwer en de heren Ver- kouw. ir. Tinbergen (allen Arb.), Van Lent, Zegwaart en Van der Linden (allen K.V.P.). om enkele gerechtvaardigde wensen in vervulling te laten gaan. Op het verlanglijstje van de P.v.d.A. staan: doorlichting van de gehele bevol king; het stichten van nieuwe zwemvij vers, het aantrekken van een zangpeda goog, de mogelijkheid van verantwoord jeugdtoneel, verbetering van wegen, uit breiding van het raadhuis en de bouw van een politiebureau. Mevrouw Van der Meulen kondigde een voorstel aan tot verhoging van de straat- belasting tot zes percent voor bebouwde percelen en drie percent voor onbebouwde percelen. Spr. bleef aandringen op het ont werpen van een urgentieplan voor de ko mende jaren. Zij achtte de subsidiëring van landelijke organisaties gerechtvaar digd. Voorts stelde mevrouw Van der Meu len een voorstel in het vooruitzicht tot sub sidiëring van het Humanistisch Thuis front. „Wij hebben een open oog voor de vooral financiële moeiijkheden, waar mee B. en W. worstelen. Onze fractie ziet echter nog mogelijkheden voor een con structief en actief beleid", aldus mevrouw Van der Meulen tenslotte. „Voor de eerste maal in de geschiede nis van Heemstede is de fractie van de K.V.P. niet als de grootste uit de verkie zingsstrijd te voorschijn gekomen", zei de fractievoorzitter van de K.V.P., de heer Verhoeven. Hij meende dat vele rooms- katholieken op de V.V.D. hadden gestemd, omdat de K.V.P. naar hun oordeel te veel in het vaarwater van de socialistische par tij zou varen. Zoals gebruikelijk sierde de heer Verhoeven zijn betoog op met Franse, Engelse en Italiaanse citaten. Ten aanzien van de verhoudingen in de raad zei de heer Verhoeven te hopen, dat de fractie van de V.V.D. nimmer van haar positie als grootste misbruik zal maken. „In de toekomst zal blijken dat de grote fractie van de V.V.D. voor de gemeente niet zo veel meer kan doen dan de kleine re V.V.D.-fractie in samenwerking met de andere partijen heeft bereikt." Geen hogere belastingen Hoewel de ontwerp-begroting geen aan leiding tot juichtonen gaf. achtte de heer Verhoeven evenmin een al te groot pes simisme op zijn plaats. „Dit pessimisme beeft zich kennelijk meester gemaakt van die raadsleden, die de grondbelasting wil len verhogen en reinigingsrechten willen invoeren." Namens zijn fractie deelde de heer Verhoeven mee geen voorstander van het stichten van buurthuizen te zijn. Hij vond de stroomtarieven voor de midden stand en regelmatige grootverbruikers tc hoog. Met de gemeente Haarlem kan contact worden opgenomen over een verbetering van het contract. Gemeentelijke zorg voor bejaarden vond de fractie van de K.V.P. ongewenst. Verbeteringen in het woonwagenkamp zijn noodzakelijk. Onjuist achtte de heer Verhoeven het, als hier permanent niet- trekkende bewoners verblijven. Constant toezicht is noodzakelijk. De woordvoerder deed de suggestie de provincie om een sub sidie voor het wandelbos Groenendaal te vragen. Het inrichten van een woningkar- totheek alleen om een inzicht te krijgen in het aantal onderbezette woningen vond de heer Verhoeven tenslotte niet noodza kelijk. Een pleidooi voor samenwerking tussen de verschillende fracties leverde m r. P1 i e s t e r (Prot. Chr. groep), nadat, hij zich had afgevraagd, wat de oorzaak is van de groei der V.V.D.-fractie. Daar de frac tie van de heer Pliester anders denkt over het begrip „vrijheid" dan de V.V.D., zou wel eens verschil van mening kunnen ont staan. Ten aanzien van het verdere finan ciële beleid heerst volkomen onzekerheid. Slechtere uitkomsten dan thans zijn haast ondenkbaar. Mr. Pliester voelde niets voor belastingverhogingen, zolang niet vast staat, hoe groot het te dekken tekort is. Zeker moeten niet alleen de huiseigenaren zwaarder worden belast voor uitgaven, waarvan alle inwoners profiteren. Zo nodig zou eerder aan bijvoorbeeld een woon plaatsbelasting kunnen worden gedacht. De raad zal zich echter bij zijn uitgaven de grootst mogelijke beperkingen moeten opleggen. Een uitzondering moet worden gemaakt voor de urgente kapitaalswerken. „Geen zuinigheid, die de wijsheid be driegt". Spreker drong bij B. en W. aan op grote activiteit wat betreft het verkrijgen van een grotere vergoeding uit het ge meentefonds en het verkrijgen van meer bouwvolume. Voor particuliere initiatieven moet de gemeente voldoende ruimte laten. Voor een groot aantal leden van de af deling Haarlem der Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, en belangstellenden, ook uit vakkringen, heeft de Haarlemse blocm- sierkunstenaar D. Schuijt in het Krelage- huis in Haarlem een demonstratie gegeven van het vervaardigen van een eenvoudig bloemstukje, dat met de kerstdagen als ta fel- of wandversiering kan dienen. Hij pas te hierbij een nog weinig bekend bevesti gingsmateriaal, namelijk boetseerklei toe. In enkele minuten toverde de heer Schuijt huiselijke gebruiksvoorwerpen, zo als schaaltjes, schoteltjes en asbakjes in een sierlijk bloemstukje om. Na de demonstratie hield men een wed strijd, waarbij voor het vervaardigen van een stukje een half uur tijd werd gegeven. Daarna beoordeelde een jury het werk: Vierendertig liefhebbers (sters) en tien vaklieden namen aan de wedstrijd deel. Bij de eerste groep kénde de jury twaalf en bij de tweede groep vier prijzen toe. j De afdeling van Tuinbouw en Rlantkun- de had in ruime mate materiaal beschik- j baar gesteld. Zo ziet de nieuwe r.k. kerk, toegewijd aan de H.H. Petrus en Paulus, gelegen aan de Tesselschadestraat in Haarlem-Noord er van binnen uit. De kerk biedt plaats aan duizend personen. Zij is gebouwd naar een ontwerp van ir. Harry Nefkens uit Rotterdam. De kerk, die 46 meter lang en 24 meter breed is, maakt een frisse, oor spronkelijke indruk. Het middenschip is twaalf meter hoog, de zijbeuken, gesteund door veertien geprefabriceerde schokbe- t.onnen kolommen, hebben een hoogte van negen meter. Aan het eind van de kerk is het ver hoogde koor met altaar en doopvont aan gebracht. welke ruimte strijklicht ter weerszijden vanaf de achterwand ontvangt. Links van het koor is een zwevend plateau waarop het orgel is geplaatst. De gehele kerk krijgt trouwens veel licht van buiten omdat in de voor- en achterwand ruimte voor niet. conventioneel glas- in loodwerk is aangebracht en ook van boven lichtval mogelijk is. Behalve een verbinding met de kerk heeft de pastorie ook nog een diénst-ingang. De sacristie heeft behalve via de kerk ook nog een ingang vanaf de De Haarlemse raad heeft in zijn ver gadering van woensdagmiddag eervol ont slag verleend, met dankbetuiging voor de aan het Haarlemse onderwijs bewezen diensten, aan de heer M. Geertsma. hoofd van de Prinsenschool in de Soendastraat. Maandagavond 22 december zal de heer Geertsma. die benoemd is tot leraar aan de hogere landbouwschool te Dordrecht, in de gymnastiekzaal van de Prinsenschool afscheid nemen, tijdens een receptie, die om acht uur begint. De heer Geertsma is ruim tweeëntwintig iaar in Haarlem bij het onderwijs werk zaam geweest. Eerst gedurende tien jaar als hoofd van de openbare lagere school in Spaarndam, daarna twaalf jaar als hoofd van de Prinsenschool. Voorts heeft de heer Geertsma veel voor de belangen van het openbaar lager onderwijs gedaan als bestuurslid van de afdeling Haarlem van de Nederlandse On derwijzersvereniging en als lid van het Haarlemse schoolparlement. Bovendien is hij ruim twintig jaar secretaris geweest van de Friese vareniging „Gysbert Japicx" te Haarlem. Zaterdag 13 en zondag 14 december houdt de wandelsportvereniging „Jan Pas stoors" de eerste tocht van de winterserie. De start is zaterdags vanuit café „Het Wa pen van Kennemerland", Ramplaan 125 in Overveen, tussen twee uur en half drie. De afstand is 10 km., en zondags vanuit ge bouw „Rosehaghe", Hoofmanstraat 12 in Haarlem, tussen elf uur en half een: af standen 10 en 15 km. De volgende tocht, van deze serie van 4 zal worden gehouden op zaterdag 10 en zondag 11 januari 1959. Muiderslotweg. De centrale verwarming voor de pastorie bevindt zich onder dit gebouw, die voor de kerk wordt onder het verhoogde koor gebouwd. In de gevel langs de Muiderslotweg zijn vier biecht stoelen van elk 7 vierkante meter aan de buitenkant van de kerk gebouwd die ver sierd zijn met voorstellingen op religieus gebied van geglazuurd ceramiek in felle kleuren. Zoals wij reeds eerder berichtten zal de kerk donderdag 18 december plechtig wor den ingewijd. De plechtigheden voor de leken beginnen des avonds om half zeven. Om ongeveer acht uur wordt begonnen met de plechtige avondmis. Advertentie STOCKHOLM (AFP) In afwezigheid van de Russische schrijver Boris Paster nak, die de nobelprijs voor litteratuur heeft geweigerd, hebben de Russische, Amerikaanse en Engelse winnaars van de prijzen voor natuur-, scheir en genees kunde woensdag in de Zweedse hoofdstad uit handen van Koning Gustaaf Adolf VI een diploma, een gouden medaille en een herdenkingsgeschrift waarin het bedrag van de prijs (160.000 gulden) is vermeld in ontvangst genomen. Dr. Oesterling, permanent secretaris van de Zweedse Academie, die volgens de traditie de literatuurprijs uitreikt, her innerde eraan, dat de prijs aan Pasternak is toegekend wegens de „belangrijke bij drage die hij heeft geleverd zowel op het gebied van de hedendaagse poëzie als op dat van de grote epische traditie van Rus land". Hij verklaarde, dat de weigering van de auteur van „Dr. Zjiwago" geen enkele verandering brengt in de waarde van de onderscheiding. De Zweedse academie kan slechts met. spijt vaststellen dat de prijs niet kan worden uitgereikt, aldus dr. Oesterling. Het publiek applaudiseerde, maar zong het Zweedse volkslied dat met een werd ingezet, niet mee zoals in andere jaren. Pasternak zet zijn letterkundige arbeid in zijn buitenverblijf bij Moskou voort, aldus wordt uit Moskou gemeld. Hij werkt aan de vertaling van een drama van de Poolse schrijver Julius Slowatski, dat hem, op verzoek van de vereniging van Poolse schrijvers is opgedragen. Pasternak ont vangt nog steeds talrijke brieven van bui tenlandse bewonderaars. Hot laatste door Pasternak vertaalde werk, „een drama" van Shakespeare, wordt now steeds te Moskou opgevoerd. De aanwezige prijswinnaars waren de Russen Pavel Tsjerenkov, IIja Frank en Tgor Tamm (natuurkunde) de Amerikanen George Beadle. Edward Tatum en Joshua Lederberg (geneeskunde) en de Brit dr Frederick Sanger (scheikunde). De vijfde Nobelprijs, die voor de vrede, werd in Oslo uitgereikt aan de Belgische nater Georges Pire, de stichter van dorpen voor vluchtelingen die in kampen leefden Het geheel vernieuwde interieur van de afdeling pensioenen en sociale ver zekeringen van de gemeente Haarlem. Op de voorgrond de ruime balie; achterin de zaal de eenvoudige stalen kasten, die in de plaats gekomen zijn voor de logge, onhandelbare opbergruimtes. Een besparing van vele arbeidsuren per dag, een groep ambtenaren, die en thousiast en met meer liefde dan voorheen het werk doet, een vriendelijker contact tussen die ambtenaren en het publiek, een efficiënte werkmethode, dat is het resul taat van een ver doorgevoerde reorgani satie van de secretarie-afdeling pensioe nen en sociale verzekeringen van de ge meente Haarlem. Met deze reorganisatie werd op 6 januari van dit jaar begonnen en dank zij een nauwe samenwerking tus sen de diverse gemeentelijke diensten en vooral dankzij de belangstelling van de leiding en het personeel van de betreffen de afdeling in deze verbeteringen is men erin geslaagd thans een administratie op te bouwen, die baar weerga in Nederland niet heeft. Men zou de veranderingen, die deze af deling heeft ondergaan in feite kunnen splitsen in een „uiterlijke" en een „innere- lijke". Onder leiding van ir. H. A. Breu- ning van de dienst Openbare Werken is het oude kantoor van de ontvanger name lijk verbouwd en gemoderniseerd, waar door men de beschikking kreeg over een ruime en vooral lichte werkgelegenheid, waarbij een balie de plaats van de zo langzamerhand verouderde loketten in neemt. Vooral dit laatste is op deze afde ling van de secretarie zo bijzonder belang rijk, aangezien vooral het contact tussen 't publiek en de ambtenaren voor beide par tijen van bijzonder belang is, hetgeen door de open balie uiteraard bevorderd wordt. Verder zijn de schrijftafels vervangen door kleine bureaux en bovendien kreeg men de beschikking over een uitstekende ver lichting, die deze afdeling een bijzonder frisse indruk geeft. Ter versiering van het lokaal zijn diver se werken opgehangen van jonge Haar lemse kunstenaars, zoals van F. H. Ver poorten, J. K. Veerman, Roelof Klein, Hans Mulder en Anton Heijboer. En ook deze schilderijen en tekeningen geven de afdeling pensioenen iets „huiselijks", het geen door alle betrokkenen op prijs wordt gesteld. Hoe belangrijk deze verbouwingen en vernieuwingen echter ook zijn, belangrij ker is in feite de reorganisatie van de af deling zelf. Tot voor kort was de pensioenadmini stratie bijvoorbeeld nog op de oude leest geschoeid. De verschillende kaartsyste men, met kaarten van groot model, wa ren in grote ladenkastcn opgeborgen, waardoor het geheel bepaald niet over zichtelijk was. Ei werd dus gezocht naar een methode, waarmee men efficiënter zou kunnen werken en die zou voldoen aan de eisen van de moderne administratie. Na lang zoeken en vooral met medewer king van de ambtenaren op de afdeling, die steeds weer met nieuwe suggesties naar voren kwamen, en na overleg met deskundigen is er een kleine kaart voor de pensioenadministratie tot stand geko men volgens een systeem, dat in het par ticuliere bedrijfsleven reeds op ruime schaal werd toegepast en dat talrijke niet te onderschatten voordelen biedt. De kaar ten kunnen bijvoorbeeld gemakkelijk in een kleine ruimte worden opgeborgen en door het toepassen van coderingen en kleu rencombinaties werkt dit systeem zeer tijdbesparend temeer doordat alle gege vens 'tezamen op één kaart bijeen zijn ge bracht. Voorts was het zeer gewenst dat de op berging van de personendossiers verbe terd werd. Volgens het oude systeem wa ren er op deze afdeling twee stapeldozcn- kasten in gebruik met een zeer beperkte mogelijkheid, maar thans heeft men de beschikking over een systeem, waarbij de veel dunnere dossiers worden opgehangen in plastic houders van een centimeter dik te. Op de rug van een dergelijk dossier wordt weer een uitgebreide codering aan gebracht, waardoor men diverse gegevens onmiddellijk bij de hand heeft. De firma, die dit systeem in de handel heeft gebracht en die er tevens mee op de najaarsbeurs in Utrecht heeft gede monstreerd is zo enthousiast over de wij ze waarop de gemeente Haarlem, en dan speciaal de afdeling pensioenen, het heeft toegepast, dat men thans de in Haarlem aanwezige administratie bij andere over heidsinstellingen tot voorbeeld stelt. Met al deze verbeteringen is men er overigens nog niet. want ook de admini stratie van de ziektekostenvoorziening heeft een zeer belangrijke wijziging on dergaan. Daarbij is men overgegaan tot het in gebruik nemen van diverse nieuwe machines. Een geheel nieuwe werkwijze en een herindeling van de afdeling maak te een modernere werkwijze mogelijk. Niet alleen dat hiermee tijd wordt be spaard maar bovendien zijn verschillende minder prettige karweitjes, zoals het op bergen van de talloze stukken, het opzoe ken van dossiers en kaarten, tot het ver leden gaan behoren. Voorts moesten vroe ger de schadekaart en het schaderegister apart en met de hand worden bijgehouden, maar tegenwoordig gebeuren beide han delingen gelijktijdig, in een aanzienlijk kortere tijd, met een elektrische boek houdmachine. Het grote voordeel daarvan is uiteraard, dat men thans bijzonder ge regeld kan werken terwijl er tevens, ook in de drukste tijden, nauwelijks meer over een achterstand in de administratie kan worden gesproken. Al deze wijzigingen, uitgevoerd onder leiding van het hoofd van de afdeling, de heer J. J. Loerakker, en diens plaatsver vanger, de heer F. Houtstra, betekenen uiteraard evenzovele verbeteringen. Voor de ambtenaren en voor het publiek, dat nü zelf kan constateren, dat ook de over heidslichamen althans in Haarlem streven naar een efficiënte en dus min der kostbare werkmethode. „Belloweg". De Kroon heeft de be zwaren van inwoners van Bergen (N.H.) tegen aanleg van een weg over de voor malige trambaan ongegrond verklaard. Wel hebben enige bebouwingsvoorschriften in het uitbreidingsplan bij de Kroon bezwa ren ontmoet, zodat het desbetreffende be sluit van Gedeputeerde Staten gedeeltelijk is vernietigd. AMSTERDAM Onder leiding van certificaten Unilever, zowel oude als nieuwe, plus stock-divi denden, zetten de internationale waarden ter beurze de haussestemming voort. Dit gold in het bijzonder voor de Unilever- en Philipspapieren, terwijl de overige waar den in deze sector een dankbaar gebruik maakten van de vaste tendentie. Officieel is nu door het Unileverconcern meege deeld, dat notering voor de certificaten van gewone aandelen Unilever op de West- duitse beurzen te Frankfort, Dusseldorp, Hamburg, München en West-Berlijn is aangevraagd. De introductie kan in de tweede helft van januari 1959 een feit worden. Hierdoor krijger de Unilever- papieren een nog grotere Europese sprei ding en dit wordt ter beurze als een gun stig teken opgevat. Het was bi' de opening in de hoek van het margarinefonds weer een zeer ver warrende situatie, doordat vrijwel alle pa pieren in één hoek werden verhandeld. De drukte was enorm en overtrof die van de vorige dag. De prijzen fluctueerden be hoorlijk. Zowel het buitenland, het publiek en de speculatie wierpen zich op de stuk ken, waardoor de prijzen snel stegen. De oude certificaten openden op 403, werden daarna 410 en vielen op dit niveau een paar punten terug. De vorige slotkoers was 384. De winst bedroeg derhalve ruim 20 punten. Voor de nieuwe certificaten be liep de winst ruw geschat eveneens een twintigtal punten. De stockdividenden lie pen op van f 985 tot f 1005 waarna een lichte reactie optrad. De vorige slotprijs voor deze dividenden was f 945. Het Uni leverconcern heeft haar Noorse belangen verkocht voor f 26.6 miljoen. Deze mede deling werkte een haussestemming voor de margarinepapieren in de hand. Na de vrij stille dinsdag was er gisteren ook voor de Philipsaandelen weer grote vraag aanwezig. Na een opening op 444 steeg de koers van deze aandelen tot 449%, tegen de vorige dag 427'/2. Tegen het slot trad een lichte reactie in. De 5 percent converteerbare obligaties Philips mochten er met een koerswinst van ongeveer 8 punten ook weer zijn. A.K.U. wilde niet achter blijven en no teerde 6 punten hoger. Kon. Olie was 70 cent beter en K.L.M. een paar dub beltjes hoger. De dalende prijzen van de trampv: achten brachten voor de scheep- i vaarten dalende koersen van 1 tot 3 pun ten bij geringe omzetten. Cultures waren ongeveer 1 gulden beter voor Deli. Staats fondsen nriishoudend tot iets hoger. Woensdag 17 december a.s. zal de in schrijving worden opengesteld op f 30 mil joen 5% percent 17'/2-jarige obligaties n.v. Rotterdam-Rijn Pijpleiding Maatschappij tegen de koers van 100 percent. De eerste verhandeldag van claims Vulcaansoord n.v. bracht een adviesprijs van 190 tot f 200 tegenover een theoretische waarde van 227 per claim. Prolongatie 3% percent. (ANP). NEW YORK Het koevsniveau steeg tot bijna het re cordniveau dat in de derde week van no vember werd bereikt. De beurs opende ho ger en monteerde gestaag; belastingdruk verkopen hadden blijkbaar niet meer plaats en investeringsvraag nam toe. De handel investeerde de ontvangen rente en dividenden en de stijging werd ter beurze beschouwd als het begin van de traditio nele jaareinde-stijging. Aanvankelijk mon teerden vooral de metaal- en oliewaarden; daarna sloeg de vraag over op alle secto ren. In enkele dunne markten werden ex ceptioneel hoge winsten gemaakt. De han del nam flink met de koersstijging toe. De tikkers bleven achter. Het beursslot was zelfs stormachtig. Het industriegemiddelde kwam van 558.13 op 564.98: dat voor spoorwegen van 153.94 op 155.64 en dat voor openbare nutsbedrijven van 87.45 op 87.95. De omzet steeg van 3.790.000 tot 4.340.000 aandelen. Van de 1245 verhan delde fondsen stegen er 709 en daalden er 337. (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3 Nederl. '47 90 903/is 3% Nedl. 1962/64 94% 94% Woningbouw 6 109,3/i(, 10913/l6 Pr. A'dam '56 I. 86 Pr. A'dam '56 II. 94 Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I, 96% Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... 104% A.K.U 245% 246% Calvé Delft 377 380 Van Gelder Zonen 184% 185 K. N. Hoogovens. 330 330 Nederl. Ford 186 185 N. Kabelfabriek. 298 gew.Philips Gloeil. 445 449 Pref.PhilipsGloeil. 186 Unilever 402 398 Wilton Fyenoord 198% 198 Werf Gusto 148 148 Dordtsche Petrol. 767% 770 Kon. Petroleum.. f 189.60 f 189 Billiton 179% 178 A'dam Rubber. 67% 67% K.L.M f 104,80 f 104, Holl. Amer. Lijn. 148% 149 K.N.S.M 147 146 N. Scheepv. Unie 133 132% v. Nievelt Goudr. 127% 128 Phs. v. Ommeren H.V.A 127 128 Delimaatschappij 138,— 140,— Amsterd. Bank.. 238 238 Nat. Handelsbank 125 125 Ned. Handel Mij 179 Rotterd. Bank 199 199 Twentsche Bank. 178 Anaconda Copper 57 58% Bethlehem Steel.. 47% 49 U.S. Steel 87% 89 General Motors.. 46% 48 Shell Union 79% 79% 22% 23%

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7