Horen en zien Pom en Doppic Csso Gevangene ontsnapt Oplossing van landbouwproblemen ligt op internationaal vlak ESSO BENZINE Agenda voor Haarlem kerko aankondigingen en nabeschouwingen ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE (Uit het Engels vertaald) DOOR BELTON COBB 9 David en Goliath PERSIANER MANTELS KAMPERMAN De radio geeft vrijdag Nieuwe berijming van 110 psalmen in proefbundel Voorzitter Hollandse Mij. van Landbouw: Ruim 21 miljoen voor herbouw in Amsterdam Geen Amerikaanse raketten voor Nederland? Bootje omgeslagen op de Merwede; 77-jarige visser verdronken Gevecht met een haai werd Nederlander in Australië noodlottig Alleen geeft Uw motor de EXTRA bescherming van BOVENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooit! Esso Extra (Winter Grade) voor zomerprestaties in de winter! MET ESSO BENT U BETER UIT! Samenvoeging van Opmeer en Spanbroek Tussen hond en locomotief Motie van leraren Elisa Volta Mantovani in Florence overleden Verzending van zeepost Kerkelijk Nieuws Classic Line1 AwJco:-c&vt zit u/e£>gocci DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 Na wat er reeds over de toneelvoorstel ling van „De Misantroop" is geschreven kunnen wij kort zijn nu het de televisie uitzending aangaat, welke de V.P.R.O. er woensdagavond uit de Rotterdamse schouwburg van verzorgde. Die uitzending immers was weinig meer dan een be wegende fotografische weergeving. Moliè- re's spel in de opvoering van de Rotter damse Comedie onder regie van Ton Lutz werd zo goed als dat in de beperkende omstandigheden mogelijk was met de ca mera's gevolgd, die het toneelgebeuren registreerden op de minst hinderlijke ma nier, dat wil dan zeggen: naar twee kanten tekorten openbarend. Men zag toneel, dat regisseur Jack Dixon vergeefs tot tele visietoneel trachtte te herleiden en aan schouwde televisietoneel, dat op die be naming geen aanspraak mocht maken. Het zat allemaal vol goede bedoeling, maar het bleef geïmproviseerd: de kijker moest zich tevreden stellen met een halve realiteit op het beeldscherm, welke zijn fantasie en inleving verder diende aan te vullen. Nu is dat voor een keer niet zo erg. Tenslotte moest deze uitzending een andere echte fc,v.-produktie vervangen. We zijn er graag voor gaan zitten en hebben onze bewonde ring voor de toneelprestaties van vooral Guus Hermus en Ann Hasekamp niet ver heeld. Wij refereren ons oordeel zonder enige discrepantie aan dat van onze col lega, die de toneelvoorstelling reeds op haar verdiensten heeft onderzocht. We waren zelfs geneigd na afloop te applaudis seren, zozeer voelden wij ons in de schouwburg. Voor deze ene keer dus nemen wij genoegen met zo'n uitzending: we zagen in elk geval mooi toneel. Doch Jack Dixon houde het ons ten goede, dat wij de televisieregie een maar zeer onop vallend waardecijfer in de balans van de avond toekennen. Het zat er niet in. Het kwam er niet uit. Wanneer deze uitzen ding tot iets heeft geleid, dan is het tot de erkenning, .dat de t.v. een eigen vorm heeft gevonden, die de toneelwerkelijk heid tot haar meer absorberende, sterker omlijnde en effectief de ruimte met de begrenzing van het beeldvlak te lijf gaan de t.v.-werkelijkheid heeft herleid. Of, om het in deze term te zeggen: de t.v. dwingt Goliath om David te zijn. De een kan men zich niet voorstellen zonder de ander en toch moet de een het winnen Beeldschermer Advertentie Speciale aanbieding: Enkele stuks tegen ZEER GEREDUCEERDE PRIJZEN Wagenweg 11 - Haarlem Tel. 12924 HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 1.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middag klok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerkoor. 14.25 Gram. 14.35 Sopr. en piano. 15.00 Schoolradio. 15.35 Voor de zieken. 16.30 Muzikale caus. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital. 18.05 Dansork. en sol. 18.30 Strijkork. 18.50 Regerings- uitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Gram. 19.25 Pol. caus. 19.35 Verz.progr. voor de militairen. 20.30 Rep. K.V.P.-congres. 21.30 Gram. 21.50 Limburgs symf.orkest en sol. 22.50 Weduwe zijn, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbljtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Sopr. en piano. 11.15 Voor de kleuters. 11.30 Lichte platen. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitzend. L-.iidbouwrubriek. 1. Goed en voordelig boeren. 2 De opleiding en de praktijkschool voor lana- ouwmechanisatie te Slootdorp. 12.30 Land- en 'ulnb.meded. 12.33 Sporten prognose. 12.50 Piano- spet 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Tiieaterork. en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Cello en piano. 14.30 Litteraire rubriek. 14.45 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgelspel. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Gram. 18.50 De punties op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 Het kunstleven in Arnhem, caus. 19.50 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 On derling verkeer, toespr. 20.20 Boekbespr. 20.25 De film als lijdend voorwerp, caus. 20.35 Regerings- uitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, door rar. C. W. A. Schürmann Nederlands per manent vertegenwoordiger bij 'de Verenigde Na ties. 20.45 Voordr. en muziek. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorspel. 21.20 Lichte muziek. 21.35 Pol. parade. 22.05 Jazzmuz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerbericht. 12.35 Voor de landbouwers. 12.45 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Or- sestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Kamermuz. 20.00 Vrijdagavondconc. 20.48 Kunstkaleidoscoop. 21.03 Vrijdagavondconc. (verv.). 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Gram. 22.55 —23.00 Nieuws. Naar men ons van de zijde van de In terkerkelijke stichting voor de psalmberij ming berichtte, zal een proefbundel, die reeds 110 psalmen bevat, nog vóór de kerstdagen in de boekhandel verkrijgbaar zi.in. Deze bundel, aangeboden door de stichting, zal worden uitgegeven door vier in dezen samenwerkende uitgevers (de firma's Boekencentrum n.v. te Den Haag, A. Jongbloed's uitgeverij c.v. te Leeuwar den, Proost en Brandt n.v. te Amsterdam en uitgeversmaatschappij Zomer en Keu- n'ng n.v. te Wageningen). De proefbundel is het resultaat van een samenwerking ge durende vele jaren van een aantal dich ters en theologen in de interkerkelijke stichting voor de psalmberijming. De bun del draagt nog het karakter van een proe ve omdat de stichting van mening is, dat de berijmingen slechts goed te beoordelen zijn, wanneer zij ook gezongen worden. „Het garantiebeleid is een noodzakelijk kwaad. Zonder hulp van de overheid zou echter het in stand houden van het land bouwbedrijf onmogelijk zijn. Jammer ge noeg is dat de noodlottige ontwikkeling van deze tijd en deze wereld." Met deze woorden opende de aftredende voorzitter van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, de heer J. C. Dijksen, woensdag de in hotel Krasnapolsky in Amsterdam ge houden algemene vergadering van de maatschappij. De voorzitter betreurde het dat hij het roer in zo'n moeilijke tijd aan zijn opvolger moest overgeven. Een oplos sing voor de moeilijkheden, waarmee de Nederlandse landbouw worstelt, diende naar zijn oordeel op internationaal niveau te worden gezocht. De heer Dijksen r/oemde het landbouw bedrijf een uiterst dynamische onderne mingsvorm. Mechanisatie en automatise ring zullen hoge eisen aan de boeren stel len. De vernieuwingen zullen belangrijke investeringen vragen, die een verlaging van de produktiekosten kunnen bevorde ren. Ten aanzien van het garantiebeleid zei de heer Dijksen voorts: „Het is triest dat we daarvoor op dit ogenblik de hulp van de staat moeten inroepen. Want daarom staan wij voor de noodzaak van een van de minst aantrekkelijke vormen van koe handel. En voortdurend lopen wij de kans aan het kortste eind te trekken. Ieder een bemoeit zich met ons en iedereen zal wel zeggen, hoe het moet." Naar het oor deel van de voorzitter zal het garantie beleid gericht moeten zijn op een inko men, waarbij het bedrijf in produktieve staat kan worden gehouden en de gezin nen sociaal en economisch gezond kunnen blijven. „Nimmer mogen wij bereid zijn beneden een maatschappelijk verant woord peil te leven en werken." Mogelijkheden voor een verbetering van de positie der landbouw kunnen liggen in de Euromarkt en de Vrijhandelszone. „Tenslotte zal de Euromarkt bepalend zijn voor ons nationale landbouwbeleid." Als zij onze produkten in de Euromarkt kunnen afzetten, dan zal het op den duur met onze nationale landbouwpolitiek ook wel gaan." De heer Dijksen zei dat de maatschap pij in de nabije toekomst voor een onge looflijk zware taak staat. Het landbouw beleid zal sterk internationaal gericht moeten zijn. Het is sterk afhankelijk van een autarkisch gerichte landbouw in de voornaamste afnemerslanden. Door het grote aantal onteigeningen van landbouwgronden ten behoeve van stads uitbreidingen enz. is het bureau grondza ken van de H.M.v.L. sterk gegroeid. „Het schijnt wel een uitgemaakte zaak dat men per se het westen wil volproppen. Van een weldoordachte spreiding van bevolking en industrie komt weinig terecht. Men moet nu eenmaal onze grond hebben, die tot de meest produktieve van het land mag wor den gerekend." Tenslotte zei de heer Dijksen dat door de uitbreiding van de werkzaamheden een contributieverhoging noodzakelijk is. Later ging de vergadering hiermee akkoord. Tot opvolger van de heer Dijksen werd gekozen de heer J. A. van Nieuwenhuyzen in Ooltgensplaat. Na de afhandeling van het huishoudelijk gedeelte sprak ir. M. C. van Hameien, landbouwattaché in Bonn, over: Duits land, grootafnemer van Nederlandse land en tuinbouwprodukten. Hij constateerde dat een vierde deel van onze agrarische export naar Duitsland gaat, waardoor dit land een zeer belangrijke afnemer is. Een belangrijk deel van de agrarische export naar Duitsland wordt gevormd door groen ten. Er wordt in Duitsland echter minder groente dan in ons land verbruikt, zodat er nog mogelijkheden voor een uitbreiding van de export in deze zijn. De Nederlandse land- en tuinbouwpro dukten hebben in Duitsland een belang rijke voorsprong op die van andere lan den door de goede sortering en de uitste kende kwaliteit. Onze siergewassen zullen hier echter in de toekomst concurrentie kunnen ondervinden; de produktie van siergewassen stijgt namelijk in Duits land. De totale agrarische export naar de Bondsrepubliek omvat ongeveer een mil jard gulden. Groenten, siergewassen en zuivelprodukten zijn de belangrijkste ex- portprodukten. Door de totstandkoming van de gemeenschappelijke markt kan de uitvoer naar Duitsland nog worden ver hoogd. In Duitsland worden echter maat regelen ter opvoering van de landbouw- produktie genomen, ondermeer bestaande uit structuurverbeteringen en verkavelin gen. Dr. Tj. Bakker, landbouwattaché in Londen, sprak over de landbouw in het Verenigd Koninkrijk. Zijn conclusie was dat Engeland een belangrijke markt voor de Nederlandse produkten kan blijven als de Britse regering de landbouwproduk- tie blijft afremmen. De uitvoer naar En geland is mede afhankelijk van een goe de propaganda, die niet alleen op Londen mag zijn gericht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft kredieten tot een totaal van ruim 21 mil joen gulden gevoteerd voor wederopbouw- en uitbreidingswerkzaamheden van de stad. Ruim drie miljoen gulden is bestemd voor uitvoering van het wederopbouwplan- Jodenbreestraat. Met een onderdeel van dit plan is reeds een begin gemaakt, namelijk met de bouw van de nieuwe Hortusbrug. Hiervoor stelde de raad indertijd reeds 2.252.000 gulden beschikbaar. Ruim acht miljoen gulden is benodigd voor de werken van het wederopbouw- plan-Wcesperstraat. Deze werken omvat ten het slopen van gebouwen, het verbre den van de weg en vernieuwing van de vier bruggen in deze straat. Tenslotte bestemde de raad tien miljoen gulden voor ophoging en bouwrijp maken van terreinen tussen de begraafplaats Zorgvlied en het Beatrixpark, rond het oostelijk deel van de Zuidelijke Wandel weg- .wwtï WASHINGTON, (UPI) De Amerikaan se regering zal de NAVO-landen voldoen de raketten voor de middelgrote afstand leveren ter bewapening van tien raket eskadrons. Italië en Engeland zullen waar schijnlijk de enige Europese landen zijn die raketbases kunnen bouwen en inrich ten. Nederland, Griekenland en Turkije, landen die eveneens belangstelling hebben getoond, zouden echter geen raketten krij gen, omdat de tien eskadrons niet „dunner uitgesmeerd" kunnen worden dan over twee landen, aldus werd woensdagavond in Amerikaanse regeringskringen te Was hington vernomen. Naar verluidt zullen Nederland, Grie kenland en Turkije zelfs geen demonstra tiemodellen van de raketten krijgen. Zij zullen moeten wachten totdat een tweede serie raketten is geproduceerd en Euro pese bedrijven kunnen worden ingescha keld bij de vervaardiging van deze wa pens. Wanneer dit gebeuren zal kan men in Washington op het ogenblik niet zeggen. Opeens wees Pum naar de oever. Kijk 'es, Doppievind je het daar niet leuk om te stoppen, by die bomen?" vroeg hij. „Daar zouden we goed onze tent kunnen neerzetten!" „Mij best", knikte Doppie. ,,'t Lijkt me ook wel een goed plekje!" Ze haalden hun peddels in en lieten de kano zachtjes naar de kant drijven. „Ik zal er uit stappen en de kano vastleggen!", zei Pum. En hij stond rechtop in het bootje. 45 Advertentie Uw levenslust bewaren met ffOPS oude klare! De 77-jarige visser J. Klop uit Hendrik- Ido-Ambacht is op de Merwede door ver drinking om het leven gekomen. Zijn 70- jarige neef C. Klop kon op het nippertje gered worden toen hun stalen vissers bootje met aanhangmotor zonk. Het ongeluk gebeurde toen de vissers een draad overgooiden naar een sleepschip om zich te laten trekken. Achter dit schip hingen ankerdraden in het water. Toen een van deze kabels strakgetrokken werd, raakte die beklemd tussen zwaard en romp van het vissersbootje. Dit werd ge deeltelijk uit het water gelicht en kap seisde. Visser C. Klop kon zich vastklem men aan het sleepschip en werd daar aan boord getrokken, maar de 77-jarige J. Klop viel in het water. De kraandrijver T. Put ters van scheepswerf De Hoop te Hardinx- veld sprong direct in een roeiboot en haal de de bewusteloze visser uit het water. Er werd geruime tijd kunstmatige adem haling toegepast, maar men slaagde er niet in de levensgeesten op te wekken. De 21-jarige Peter Pronk, afkomstig uit Schiedam, is bij Brisbane in Australië door een haai aangevallen, terwijl hij aan het zwemmen was. Leden van de kustwacht die de strijd tussen mens en dier op een kleine driehonderd meter uit de kust zagen, schoten met bootjes te hulp. doch toen zij Pronk bereikten, was deze al zo zwaar ge wond dat hij overleed voordat men het strand had bereikt. Advertentie De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat aan de samenvoeging van de gemeen ten Opmeer en Spanbroek voorrang moet worden verleend, omdat deze in het cen trum van West-Friesland gelegen gemeen ten, zij het op beperkte schaal, industriële mogelijkheden bieden, die door de be staande grens worden geremd. Aan de nieuwe gemeente zal de naam Opmeer worden gegeven, omdat deze in zuivel- kringen bekendheid geniet. Omdat een negenjarig meisje in Schie dam bang was voor een hond is het trein verkeer en het wegverkeer op de Over- schiesestraat geruime tijd gestremd ge weest. Uit angst voor de hond liep zij de spoorbrug op. Van de andere kant naderde een elektrische lokomotief. De machinist zag het kind bijtijds en kon nog op het nippertje stoppen. Het meisje holde weg, maar de lokomotief kon niet voor- of ach teruit. omdat op de brug geen elektrische bovenleiding aanwezig is. Een personen trein heeft daarna de lokomotief van de brug geduwd. Al die tijd was niet alleen het spoorwegverkeer gestagneerd, maar ook het wegverkeer, omdat de afsluit bomen van de overweg bij de brug ge sloten bleven.... De algemene vergadering van de Ver eniging van Leraren aan de rijks hogere burgerscholen heeft tijdens een vergade ring in Amersfoort in een motie het hoofd bestuur opgedragen met alle kracht te blijven ijveren voor de inwilliging van de gerechtvaardigde eisen der leraren. Het hoofdbestuur werd gemachtigd in overleg met andere lerarenorganisaties en op een door het hoofdbestuur geschikt geacht tijd stip. die maatregelen te nemen die het nut tig of noodzakelijk acht om het gestelde doel te bereiken. FLORENCE (UPI) Dinsdag is de zesentachtigjarige Elisa Voita Mantovani die wereldberoemd is geweest als „Luisa koningin der trapeze" in Florence overle den. Zij werd in Boedapest geboren. Haar ar tiestenleven begon in het circus van haar vader, toen zij vijf jaar was. In de daarop volgende vijftig jaar zijn haar verrichtin gen aan de trapeze in de gehele wereld toegejuicht. In 1913 trad zij voor de tsaar van Rusland op, later voor de koninklijke huizen in Nederland. Engeland en Italië. In Amerika heeft zij bovendien roem ge oogst door over een stalen kabel te lopen die over de Niagarawaterval gespannen was. 38. Ik was niet aanwezig bij de grootse scène, welke zich om 9 uur 's avonds in de conversatiekamer van het pension afspeelde. Ik wilde er liever niet bij zijn Ook al wist ik, wat er zou gebeuren, toch zou het mijn zenuwen geen goed doen. Ik kan dus alleen vertellen, wat Cheviot mij na afloop mededeelde. Mevrouw Rattan kreeg die avond Je eerste en stel lig niet de laatste schok toen ze uit het raam kijkend, drie auto's op het pension zag toerijden. Ze had slechts twee éénpersoonskamers vrij op dat ogenblik Hoe jammer! Natuurlijk zouden er andere kamers binnen enkele dagen vrij komen en voor augustus was ze ook nog lang niet volgeboekt, dus als deze lieden even ge duld wilden hebben Er werd aan de voordeur gebeld en met een zenuwachtig blosje op haar wangen holde ze weg om de deur open te maken. Er stonden slechts twee mannen op de stoep. De één kende ze niet, de ander was inspecteur Shanks. „Goedenavond, mevrouw Rattan", zei Shanks, „ik wilde u graag even spreken. Kunnen we in uw kan toortje gaan?" Toen ze daar binnen gegaan waren, zei hij: „Ik ben bezig met het onderzoek betreffende de ontsnapping uit de gevangenis, welke op dinsdag jl. plaatsvond. Ik wéét, dat de ontsnapte gevangene zich naar de tuin van dit pension begaf en hier iemand ontmoette. Ik moet derhalve iedereen ondervragen, die op die avond hier aanwezig was. Natuurlijk zou ik hen allemaal op het politiebureau kunnen ontbieden, maar dat zou mis schien allerlei moeilijkheden opleveren. Het leek me veel eenvoudiger hen hier, in uw pension, te ondervra gen. U hebt stellig geen bezwaar Mevrouw Rattan mompelde: „Wel eh.. bedoelt u iedereen?" „U zelf incluis, mevrouw Rattan. Inderdaad, ieder een behalve het meisje, dat Jenny's plaats heeft inge nomen, en ook lijkt het me niet nodig om mevrouw Bur- mann lastig te vallen, die natuurlijk liever bij haar ba by wil blijven". „U kunt ze niet allemaal ondervragen. Twéé zijn er vertrokkenjuffrouw Goulby en meneer Pacocks". Shanks glimlachte. „Ik geloof wel dat ik over die moeilijkheid heen kan komen", zei hij. „Misschien wilt u de andere gasten vragen om in de conversatie kamer te komen, voor zover ze daar nog niet zijn „Misschien zijn enkele van hen nog uit". „Toevallig zijn ze allemaal thuis. We hebben dit huis geobserveerd sinds vijf uur vanmiddag en we hebben hen allemaal terug zien komen van hun ex pedities. En als iemand nu het huis zou willen verla ten, om aan deze ondervraging te ontkomen... wel, mijn mannen hebben een ring om het huis getrokken en. „Grote genade", riep mevrouw Rattan uit. „Dat zó iets hier moet gebeuren! Ik zou het nooit geloofd heb ben... Hoe dan ook, u zult mij even moeten excuse ren. Ik zag nog twee andere auto's aan komen rijden, behalve de uwe, en als daar mensen in zitten, die hier wensen te logeren, dan moet ik hen te woord staan Hoewel ik me niet kan voorstellen, dat iémand hiei zou willen logeren, met de politie in huis en al dil vreemde gedoe..." „Het waren niet de auto's van eventuele andere gasten", zei Shanks. „Het waren allemaal politie auto's. U behoeft dus geen moeite te doen wat dat be treft. Wilt u er nu voor zorgen, dat iedereen in de conversatiekamer komt? Of moet ik dat zelf doen?" „O lieve mensen", zuchtte mevrouw Rattan, „als het dan werkelijk moet gebeuren... ik neem aan, dat u het récht hebt..." Inspecteur Shanks liep, tezamen met zijn assistent ichter mevrouw Rattan de conveisatiekamer binnen Zijn aanwezigheid zette mevrouw Rattans woorden kracht bij. Ze kondigde zijn bedoelingen aan met veel woorden van verontschuldiging. „Ik kan er niets aan doen, dat begrijpt u wel, nietwaar? Ze zeggen, dat het moét gebeuren, en we kunnen er dus niet onderuit..." Hoe dan ook, inspecteur Shanks verspilde geen tijd. Hij mompelde iets tegen zijn assistent, die verdween, en even later kwamen twee mannen en een vrouw, onder politiegeleide het vertrek binnen. Intussen waren de gasten verschenen; juffrouw Hig- gins was een en al opwinding, meneer Lamartine daar entegen zwijgzaam en onbewogen. Dr. Session deed alsof hem dit alles nauwelijks aanging. Mevrouw Rat tan werd steeds zenuwachtiger en Cheviot... wel, ik weet niet hoe hij zich gedroeg, maar ik neem aan, dat hij zijn best deed er ongeïnteresseerd uit te zien. Shanks begon: „De bedoeling van deze bijeenkomst is, zoals mevrouw Rattan u al uiteenzette, u een tocht naar het politiebureau te hesparen. Het is mijn be doeling u allen, die op die bewuste dinsdagavond in het pension aanwezig waren, hier bijeen te hebben, en dat is de reden, dat ik ook juffrouw Goulby en meneer Pacock heb meegebracht..." Dr. Session interrumpeerde: „Excuseert u mij inspecteur u bént toch inspec- eur, niet waar? maar zei u meneer Pacock? Ik zie hem niet. Vergist u zich niet?" Shanks wees op één van de mannen die onder poli tiegeleide het vertrek waren binnengekomen. „Dat is meneer Pacock. Hij draagt dit keer géén baard. Dat is ongetwijfeld de reden, dat u hem niét herkende, dokter. Niettemin heeft hij bekènd, dat hij in het pension heeft gelogeerd onder de naam Pacock". Zich tot Frank Moss wendend, zei hij: „We hoeven hier niet opnieuw op in te gaan, nietwaar?" „Nee", zei Frank, „Het is in orde. Ik ontken het niet. Gaat u door en laat dit zo spoedig mogelijk voorbij zijn". „Maar het kan meneer Pacock niet zijn", riep juf frouw Higgins uit. „Dat is niet zijn stem!" „Die stem verdween mét de baard", legde Shanks uit. „Om door te gaan met voorstellen: dit is meneer Burmann, die u allen kent. Hij beweerde journalist te zijn. Maar zoals enkele van u wel weten, is hij hele maal geen journalist, maai inspecteur van Scotland Yard. Centrale Recherche. Juffrouw Higgins staarde Cheviot aan. Haar ogen vielen bijna uit haar hoofd. „Allemensen, is dat heus waar?" riep ze uit. Meneer Lamartine zei niets. Hij scheen het allemaal weinig interessant te vinden. „En die meneer daar", ging Shanks door is Joe Moss de man die uit de Dartmoor-gevangenis ont snapte op dinsdag jl." Juffrouw Higgins' mond ging open, ze kon echter geen woord uitbrengen. Maar thans kwam er een reac tie van meneer Lamartine. „Luistert u eens", viel hij enigszins heftig uit. „wat heeft dit allemaal te betekenen? Een man ontsnapte uit de gevangenis en jullie kregen hem te pakken, wat reuze pech voor de arme drommel was. Maar wat heeft dit allemaal met ons te maken? Wat betekent deze the atrale scène?" (Wordt vervolgd) Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Brasil Star" (15 dec.); Australië s.s. „Nuddea" (18 dec.); m.s. „Nestor" (20 dec.); Brazilië m.s. „Brasil Star" (15 dec.); Canada m.s. „Byklefjell" (15 dec.); s.s. „Kerkedijk" (17 dec.); s.s. „John Sergeant" (20 dec.); Chili via New York (17 dec.); Indonesië m.s. „Balong" (18 dec.); Ned. Antillen m.s. „Prins der Nederlanden" (16 dec.); en m.s. „Poseidon" (19 dec.); Suriname m.s. Doris" (17 dec.); Unie van Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika m.s. „Pretoria Castle" (19 dec.); Brits Oost-Afrika s.s. „La Bourdonnais" (19 dec.). Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwe Tonge B. J. Zaal te Houten (U.). Aangenomen naar Dwingelo H. Bosma te Beers (Fr.). Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Moerwijk (2de pred.pl.) D. Bouwknegt te Wolphaarts- dijk te Mariënberg Th. P. van Belzen, kand. te Arnemuiden te Grouw-Irn- sum G. O. N. Veenhuizen, kand. te Ede. Advertentie Effen wit in Super Kerkoline of met fijn Engels dessin. En natuurlijk... Doublefront. DONDERDAG 11 DECEMBER TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie uit aanwinsten collectie Regnault, tot 17 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie Anna Terpstra, tot 22 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Henk Broer, tot 22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman, tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Slavinnen van de Amazone", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Jeanne d'Arc", alle leeftijden, 20 uur. Luxor Theater: „Het kermismeisje", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Besloten voorstelling. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leeftijden. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Jungle-duivels", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De rode schoentjes", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „De zwarte baret ten", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert van werk van Corelli en Bach, 21 tot 22 uur. VRIJDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Olympia" voor Geloof en Wetenschap, 20 uur. Concertgebouw: Kamermuziekavond met Irma Kolassi, 2, uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kamper! tan): Expositie uit aanwinsten van collectie Regnault. 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. „In t Goede Uur" fKorte Houtstraat 1): Expositie Henk Broer. 10 tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie Anna Terpstra, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman, 11 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud". 14 iaar, 14, 16,15. 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: De strijd in de Birma-jungle", 18 jaar. 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Ik was aan hem ver slaafd", 18 jaar, 14, 16.15, 1P en 21.15 uur. Luxor Theater: „De sloppen van Liver pool", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Und abends in die Scala", alle leeftijden, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Het gebeurde op klaarlichte dag". 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Jesse James, de wraakzuchtige bandiet", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „A tale of two cities", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert van werk van Corelli en Bach. 21 tot 22 uur. Gebouw „Domi": Schoolconcert, 13.45 u.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9