Moskou wil gesprek over Duits vredesverdrag Victoria Kühling Adenauer en Brandt gaan zich vandaag verzoenen Congres van de Europese cultuur door Prins Bernhard geopend Algemene Vergadering over de situatie in Hongarije Restant partij karpetten Amerikaans antwoord op dreigement: wij blijven West-Berlijn verdedigen Rapport-Walker vermeldt tenminste zestig doodvonnissen tot juni 1958 Socialist Kalbitzer oppert gesprek met Oostduitsers over confederatie 13 Michel Debré opvolger van De Gaulle als premier? Schelde kan zonder grote kosten verbeterd worden Burgemeester van Rotter dam schreef boze brief aan hoofdcommissaris Conflict is na bijgelegd voor oliéhaarden ESSO) PETROLEUM DE HAAKDOLIE met het hoogste rendement Engeland exporteert de meeste tractoren Raadselachtige dood van marmotten in sanatorium i Zojuist bekroond met de „Eurostar", de hoogste onderscheiding op de „Internationale Verpakkings- tentoonstellingte Parijs Akkoord tussen Frankrijk en Guinea over samen werking Immigratie in Canada meer dan gehalveerd Complot tegen Kassem uit nationalistische hoek? Koudegolf in Denemarken VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft zich bereid verklaard vier-mogend- hedcnbesprekingcn te houden over een Duits vredesverdrag. Het sluiten van een vredesverdrag behoort tot de bevoegdheid van de vier grote mogendheden, aldus een verklaring van het Russische persbureau Tass. De Russische regering is niet bereid deel te nemen aan besprekingen over de hereniging van Duitsland „zonder de Duit sers en achter hun rug om". De westelijke voorstellen voor vr\je verkiezingen in ge heel Duitsland worden als „louter dema gogie" van de hand gewezen. Het westen heeft zich niet bereid verklaard tot een zakelijke bespreking van de Russische voorstellen ter beëindiging van de vier- mogendheden-status van Berlijn, aldus de verklaring. (Reuter) De Verenigde Staten hebben in antwoord op de verklaring van Tass gezegd zich niet te zullen laten beïnvloe den door de Russische bedreigingen ten aanzien van Berlijn en de rechten van de Westberlijnse bevolking te zullen blijven verdedigen, alle communistische druk ten spijt. In de verklaring herhaalt het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken geen eenzijdige opzegging van ver plichtingen van Rusland te kunnen aan vaarden. MüNCHEN (Reuter) De Russische premier en partijleider Kroesjtsjev heeft in een interview met de Westduitse Süd- deutsche Zeitung gewaarschuwd, dat de Sovjet-Unie in geval van een aanval op Oost-Duitsland de Oostduitse grenzen zal verdedigen. In antwoord op schriftelijke vragen verklaarde hij, dat sommige „heethoofden" onder de westelijke mili taire leiders spreken over het forceren van een doorgang naar Berlijn met troepen en tanks. Is het niet duidelijk, zo vraagt hij, dat dit oorlog zou betekenen, omdat de andere partij ook tanks heeft en nog krachtiger wapens die niet ongebruikt zouden blijven? Geen verrassing Onze correspondent meldt uit Londen dat het Russische voorstel voor een vier- mogendhedenconferentie Britse diploma tieke kringen geenszins heeft verrast, aan gezien de Russen deze juist voor het begin van de Parijse NAVO-bijeenkomst aan de orde stellen. In december vorig jaar, voor de bijeenkomst van het westen in Parijs, stelden de Russen een topgesprek voor, waarvan niets terecht kwam. Ook thans hellen diplomatieke waarnemers in Lon den over naar de veronderstelling, dat er van een conferentie over Duitsland waar schijnlijk ook niets zal komen, omdat het aanbod gepaard gaat met onaanvaardbare voorwaarden. Vrije verkiezingen blijven voor het westen het centrale beginsel, dat het niet wil prijsgeven. Kroesjtsjev's oude denkbeeld van een Duitse confederatie, waarbij zowel het regime van Oost- als West-Duitsland zou worden gehandhaafd, heeft in officiële kringen totdusver geen weerklank gevonden. De eerste indruk is, dat Kroesjtsjevs dreigementen behoren bij Advertentie PARIJS (UPI-Reuter-AFP) Generaal De Gaulle zou voornemens zijn om, wan neer hij tot Frans president gekozen is, de huidige minister van Justitie, de 46-jarige Michel Debré, aan te wijzen als premier van de nieuwe Franse regering. Minister Soustelle (Voorlichting) zou de portefeuil le krijgen van de Franse gemeenschap van staten. Een officiële verklaring over de formering van de nieuwe regering wordt niet eerder dan in januari verwacht. Hippolyte Martel, oprichter van de „Fe deratie van goede mensen van Frankrijk", heeft meegedeeld, dat. hij zich kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap. De communisten hebben het voormalige par lementslid Marrane kandidaat gesteld. Martel en Marrane hebben echter geen kans tegenover De Gaulle indien deze zich kandidaat stelt. Martel heeft verklaard, dat hij De Gaulle van zijn „eenzaamheids- complex" heeft willen verlossen. De Nationale Vergadering is, na een redevoering van voorzitter Chaban Del ias, tot januari uiteen gegaan. Toen Cha ban Delmas zijn toespraak met een „Lang leven De Gaulle" eindigde, stonden vrij wel alle afgevaardigden op en applaudi- seerden. Afgevaardigden van Algerije en de Sahara naar de Nationale Vergadering hebben een parlementaire groep gevormd die integratie van Algerije met Frankrijk nastreeft. Vier socialisten, drie leden van de gaullistische „Unie voor de nieuwe re publiek" en een partijloze afgevaardigde wilden zich niet bij de groep aansluiten. In een verklaring wordt gezegd dat de groep geen discipline bij stemming zal eisen van haar leden behalve dan als er fundamentele vraagstukken inzake de toe komst van Algerije of/en de Sahara aan de orde worden gesteld. de zenuwoorlog, die ongetwijfeld in de komende zes maanden in volle hevigheid zal woeden. De opvatting in Londen is eerder, dat Kroesjtsjevs verklaring de wes telijke bondgenoten eerder nauwer bij elkaar zal brengen dan verdeeldheid zal zaaien. Bonn, Parijs en ook Washington houden totnutoe voet bij stuk, maar de rede van de Britse minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd, op 4 december in het Lagerhuis, betekende voor de Russen een zekere aanmoediging, omdat hij verklaar de dat de Britse regering bereid is be sprekingen te heropenen over het Duitse vraagstuk als geheel en over de Europese veiligheid, hoewel Lloyd de westelijke troef van vrije verkiezingen in handen hield. De scherpe Russische aanval op de Westduitse bondskanselier is klaarblijkelijk hoofd zakelijk gericht op de Westduitse oppositie. Het is duidelijk dat Kroesjtsjev de Oost duitse regering wil laten deelnemen aan een conferentie over een vredesverdrag. Aangezien het westen weigert met de Oostduitsers te onderhandelen, acht men het in Londen niet uitgesloten, dat Kroesj tsjev Oost-Berlijn mogelijk binnen zes maanden aan Oost-Duitsland zal over dragen. De westelijke mogendheden zullen in elk geval toch met de mogelijkheid van een vierlandenconferentie over Duitsland, eventueel gevolgd door een topgesprek, rekening moeten houden. (Reuter) In de Russische verklaring wordt gezegd, dat geen van de leden van N.A.V.O. zich zo scherp tegen de Russische voorstellen heeft verzet als bondskanselier Adenauer. Als het aan hem lag, zou hij, naar het lijkt, alles doen om de sfeer rond om Berlijn te vergiftigen om „de oorlogs brand weer over Duitsland te doen op laaien". De haat tegen het communisme, die steeds door Adenauer aan de dag wordt gelegd, brengt hem of hij wil of niet, op de weg die eens Hitier bewandeld heeft. Adenauer en alle Duitsers die hem steunen bij zijn pogingen de bezetting van West- Berlijn te handhaven, willen West-Berlijn gebruiken als een basis voor een aanval op de Duitse Democratische Republiek, aldus de Russische verklaring. Volgens het Belgische blad „De Nieuwe Gids" is de heer Bonnet, die door het stadsbestuur van Antwerpen is belast met het opstellen van plannen voor het be vaarbaar maken van de Schelde voor grote schepen, van mening dat deze rivier op korte termijn en zonder veel kostbare aan- passingswerken voor schepen van 50.000 ton toegankelijk gemaakt kan worden. De heer Bonnet heeft ook de bevaar baarheid van de Schelde nagegaan voor schepen tot honderdduizend ton. Ook dit blijkt mogelijk, maar dan pas na uitvoe ring van werken van grote omvang. Daar toe dienen, aldus de heer Bonnet, drie hindernissen, die de vaart naar Antwer pen belemmeren, te worden weggenomen. Dit zijn de ondiepe drempels van de Wan delaar, van het Zuidergat en van Bat- Zandvliet. Een andere Antwerpse ingenieur, de heer Gaston Goossens, heeft zich eveneens met het probleem beziggehouden. Hij komt tot de slotsom dat de kanalisatie van de Schelde volstrekt dient verworpen te wor den. De Schelde zou volgens hem door het rechttrekken van de stroom tussen Vlis- singen en Zandvliet aanzienlijk verbeterd kunnen worden. Advertentie MILAAN (UPI) Prins Bernhard heeft donderdagavond de leiding gehad van een persconferentie, die in Milaan werd ge houden door de organisatiecommissie van de Europese Stichting voor de Cultuur, waarvan de deelnemers vandaag, zater dag en zondag bijeenkomen. Hij zei onder meer, dat de Europese cultuur de basis moet worden voor beter onderling begrip. Op een vraag, of op de conferentie ook de affaire Pasternak ter sprake zal komen, antwoordde de Prins, dat de kwestie niet op de agenda is geplaatst, omdat deze een politieke betekenis heeft. Na de perscon ferentie onderhield Prins Bernhard zich op gemoedelijke wijze met verscheidene jour nalisten. De Italiaanse president Gronchi en pre mier Fanfani zullen zaterdag aanwezig zijn als Prins Bernhard de Erasmusprijs bestemd voor de Oostenrijkse president Adolf Scharf, uitreikt. Talrijke andere hoogwaardigheidsbekleders en geleerden uit alle delen van Europa zullen de con ferentie, die in het museum van weten schap en techniek te Milaan gehouden wordt, bijwonen. Achttien Europese lan den zijn in de stichting vertegenwoordigd. Ter opening van het tweede congres van de „Fondation Européenne de la Culture" hield Prins Bernhard een toespraak, waar- In de vergadering van de gemeenteraad van Rotterdam heeft burgemeester Van Walsum medegedeeld dat het conflict, dat tussen de hoofdcommissaris van politie en hem was gerezen, door tussenkomst van de minister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris der Koningin tot een op lossing is gebracht. Er bestond verschil van inzicht tussen de hoofdcommissaris en de burgemeester over de vraag of aan een agente van politie, wier proeftijd was verstreken, al dan niet een vaste aanstelling diende te worden verleend. Het conflict is ontstaan, doordat de burgemeester op een brief van de hoofd commissaris. waarin hem op zijn verzoek nadere inlichtingen over deze zaak waren verstrekt, heeft gereageerd met. een brief, die in zodanige bewoordingen was gesteld, dat de hoofdcommissaris daarop antwoord de met een ontslagaanvraag. De burgemeester verklaarde in de raad dat hij het. achteraf gezien, betreurt, dat de inhoud van zijn brief minder gelukkig is geweest. De hoofdcommissaris is er thans van overtuigd, dat het niet de bedoeling is geweest hem te kwetsen. Hij heeft het verzoek om ontslag ingetrokken Het be sluit om te blijven is nog vergemakke lijkt door het feit dat de betrokken agente de Rotterdamse politiedienst zal verlaten. Advertentie zuimg- o geen, roet meer. wafmte in hij na een dankwoord voor de Italiaan se gastvrijheid in het kort de geschiedenis der stichting recapituleerde: „Er bestond sinds 1950 in Genève het Centre Européen de la Culture, dat zich ten doel stelde een Europees reveil te bevorderen. De oprich ters waren diep doordrongen van de nood zaak der Europese samenwerking, wil ons werelddeel niet ten onder gaan tegen die machte'n, die tegengesteld zijn aan allps wat het leven van de vrije mens inhoud en bezieling geeft. Wil Europa de strijd tegen deze bedreiging met kans op succes kunnen voeren, dan zal het als eenheid moeten optreden. Dan zal het zich moeten verenigen met opoffering door elk indivi dueel land van een deel der eigen souve- reiniteit. Een kleine vriendenkring, gelei delijk gegroeid, heeft vervolgens het ini tiatief genomen tot de oprichting in het najaar van 1954 van de Europese Cultuur stichting, waarvoor een taak is wegge legd, die nog niet door andere organisa ties werd vervuld." Hiertoe behoort, zo zette Prins Bernhard uiteen, niet alleen een herwaardering van het verleden, maar ook een positief gerichte interpretatie van de toekomst, in het bijzonder wat betreft de problemen van Europa en de wereld. Na een bescheiden werkzaamheid van enkele jaren werd in 1957 de behoefte ge voeld de onderbouw te verbreden. Zo is men gekomen tot het grote en zo geslaag de congres van Amsterdam van novem ber 1957, waar Adenauer en Spaak van hun geloof in dat nieuwe Europa getuigden. Het resultaat van Amsterdam, aldus Prins Bernhard, was tweevoudig. In de eerste plaats werd een niet onbelangrijk aantal personen uit verscheidene landen individueel lid van de stichting, deze aldus het gewenste grotere platform gevend. In de tweede plaats verleenden speciaal het Nederlandse en het Duitse bedrijfsleven belangrijke financiële steun. Tot de plannen van de stichting behoort het verlenen van steun aan een reeds be gonnen Europese geschiedschrijving. Daar naast. overweegt men een commissie in te stellen om het vraagstuk van een of meer Europese academies wel te on derscheiden van dat ener Europese uni versiteit in studie te nemen. (Van onze correspondent in Londen Engeland exporteert thans meer land- bouwtractoren dan de Verenigde Staten en Duitsland samen. Vorig jaar bedroeg het aantal 115.000. De Verenigde Staten ex porteerden 49.000 en Duitsland voerde 36.000 tractoren uit. De export naar het Europese vasteland steeg gedurende dit jaar met tien percent. De vuur-rood ge schilderde tractoren van allerlei makelij trekken sterk de aandacht op de deze week in Londen geopende Smithfieldshow de grootste landbouwtentoonstelling ter wereld. Mede door de oorlog, toen het toch al chronisch tekort van arbeidskrachten op het Engelse platteland nog schrijnender was dan thans, is de landbouw in Enge land sterker gemechaniseerd dan in enig ander land. Dit jaar zijn op de Smithfield show 37 machines te zien, die nog nooit, el ders zijn getoond. De export van Britse landbouwwerktuigen is zeer belangrijk. Desondanks is er op de tentoonstelling een plaats ingeruimd voor Nederlandse ma chines. Te zien zijn ondermeer sorteermachi- nes, bollenpïantmachines en kistenstape- laars. Voorts ziet men pakmachines en een bollentelmachine van Nederlands ma kelij. Behalve de vele uiteenlopende machi nes en werktuigen toont de Smithfield show een prachtige verzameling vee. De Britse eilanden bieden zulk een grote va riëteit dat menige koe of schaap een Ne derlander vreemd aandoet. In de afgelopen weken zijn in het sana torium Beatrixoord in Appelscha vierhon derd marmotten op raadselachtige wijze gestorven. Het gerechtelijk laboratorium van het departement van Justitie stelt thans een onderzoek in naar de oorzaak van de dood der dieren. De marmotten werden in het sanatorium gebruikt als proefdieren bij het onderzoek van de patiënten. Het is mogelijk, dat er onder de proef- marmotten een epidemie van tot nu toe onbekende ziekte is uitgebroken. Ook wordt echter rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de dieren zijn vergiftigd. De geneesheer-directeur heeft verklaard, dat de dood van de marmotten geen ern stige gevolgen heeft voor .de gang van za ken in het sanatorium. Advertentie n VICROKANT Hartige biscuitjes voor haïtige hapjes en om zo te eten.. J NEW YORK (Reuter) De Australi sche afgevaardigde Walker heeft donder dag als waarnemend rapporteur van de UNO-commissie voor Hongarije een aan vullend verslag bij de Algemene Verga dering ingediend, dat naar hij verklaarde een aantal „niet prettige" feiten bevat. Het verslag noemt de terechtstelling van oud-premier Imre Nagy, generaal Pal Maleter en anderen, na een geheim pro ces, „opvallende, maar helaas niet op zichzelf staande voorbeelden van de aan houdende onderdrukkingspolitiek in Hon garije." De Hongaarse onderminister van Bui tenlandse Zaken, Janos Peter, verklaarde, dat Nagy „op verschillende manieren" voor de opstand van 1956 reeds jarenlang had samengespannen „om de legale orde omver té werpen". Het is tragisch, aldus Peter, dat de „gemeenschap niet zonder de doodstraf kan worden beschermd". Maar geen van de mensen, die na de op stand zijn aangeklaagd, zijn „alleen op grond van deelneming" op de revolutie vervolgd. Het rapport, dat op 14 juli is gedagte kend, verklaart, dat er tot juni 1958 ten minste 60 doodvonnissen en vele zware ge vangenisstraffen zijn geveld. Nadat Wal ker het rapport had ingeleid verklaarde hij, nu als vertegenwoordiger van zijn land sprekend, dat de UNO haar werk ten aanzien van Hongarije nog niet voltooid heeft. De UNO moet duidelijk maken, dat zij het Hongaarse volk niet vergeet en het niet in de steek zal laten. De volkerenorga nisatie moet erop blijven aandringen, dat de Hongaren het recht krijgen om hun eigen regering te kiezen zonder overheer sing van buitenaf. Voorts moet de UNO zich gereed houden om bij een eventuele gunstige wending van de toestand als gevolg van een zich wijzigende houding der Oosteufopèsé 'lan den, te helpen. De Amerikaan Cabot Lodge verklaarde nog dat zijn regering over betrouwba re berichten beschikt volgens welke Istan Bibo, de leider van de Petöfi-boerenpartij en minister in het laatste kabinet van Na gy, in augustus tot levenslange gevange nisstraf is veroordeeld. De Hongaarse onderminister Peter merkte nog op. dat al les wat met de revolutie van 1956 samen hing volledig onder de zeggenschap van Hongarije viel. Woensdag hebben 37 landen, onder wel ke de Westelijke grote drie, een resolutie ingediend waarin de Algemene Vergade ring de „aanhoudende veronachtzaming" van de UNO-resoluties inzake Hongarije door Rusland en Hongarije veroordeelt. De Rus Zorin zei, dat de UNO zich niet in dienst mag stellen van de agressieve plannen, die sommige landen jegens an dere koesteren. Dat zou de zaak nog maar verslechteren. Er kunnen honderden voor beelden worden genoemd, zei hij, van bui tenlandse revolutionaire activiteit jegens Hongarije. De Nederlandse afgevaardigde dr. J. F. E. Einaar betreurde de schending van de mensenrechten in Hongarije en de veron achtzaming van de UNO-resoluties. de Al gemene Vergadering moest duidelijk la ten uitkomen, dat zij zich blijft bekomme ren om de toestand in Hongarije. De Indonesiër Ali Sastroamidjojo heeft donderdag op de vierde dag van de be handeling van de Algerijnse kwestie in de politieke commissie gezegd, dat de UNO Advertentie zuiver wollen wiltons 170 x 240 slechts 85.— 200 x 280 slechts 129.— solide wollen bouclé 140 x 190 slechts 47.50 160 x 220 slechts 65.— 200 x 280 slechts 95.— 220 x 310 slechts 119.75 sisal bouclé tapijt 100 cm breed p.m. 5.95 ALLEEN Bil Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel ANEGANG 27a TELEF. 12610 moet aandringen op onderhandelingen tussen de twee partijen. De UNO moet Frankrijk helpen de weg te zoeken naar een vreedzame oplossing in overeenstem ming met zijn oude traditie van vrijheid, voordat dat grote land geheel losraakt van degenen, met wie het zulke nauwe ban den heeft. „Wij zijn hier niet om Frankrijk te ver oordelen .Wij zijn hier om een einde te maken aan een oorlog, die al zoveel men senlevens en menselijk leed heeft geëist", aldus Ali Sastroamidjojo. Bij het begin van de bijeenkomst werd gezegd, dat leden van de Afrikaans-Aziati sche groep, die 28 landen telt, van plan zijn een resolutie in te dienen, waarin \yordt aangedrongen op een oplossing van het Algerijnse probleem door onderhan delingen. (UPI) Met 35 tegen 22 stemmen bij 2 onthoudingen heeft de beheerschaps- commissie van de UNO donderdag een voordracht aan de Algemene Vergade ring aangenomen, waarin geadviseerd wordt de republiek Guinea toe te laten tot het lidmaatschap van de UNO. Dins dag heeft de Veiligheidsraad een soortge lijk advies opgesteld, en algemeen wordt aangenomen dat de Assemblee met de beide voorstellen zal instemmen. Advertentie CONAKRY (Reuter) Franse deskun digen en Guinese regeringsvertegenwoor digers zijn in beginsel tot overeenstem ming gekomen over samenwerking op technisch en administratief gebied tussen beide landen. Beide regeringen moeten het akkoord nog bekrachtigen. OTTAWA (UPI) De immigratie in Canada heeft de eerste negen maanden van dit jaar nog niet de helft bedragen van dezelfde periode in 1957, als gevolg van de recessie. Van januari tot oktober kwamen er 100.131 immigranten binnen, het vorig jaar 244.266. Van hen kwamen 22.620 uit Groot-Brittannië, 21.821 uit Italië, 12.202 uit West-Duitsland, 8.040 uit de Ver enigde Staten en 6.838 uit Nederland. De helft van hen vestigde zich in Ontario. In juli 1957 werd beperkingen gesteld aan de immigratie. Immigranten worden niet toegelaten als zij gesteund worden door familieleden in Canada, zeker zijn van werk of een vak kennen waarvoor in Canada emplooi bestaat. (Deze beperkingen gelden niet voor Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten, maar de emi granten in spe hier werden gewaarschuwd tegen mogelijke werkloosheid.) Zulke be perkingen worden gewoonlijk twee keer per jaar ingesteld, als het werk van de zomer afloopt en als de winter begint, maar de beperkingen van vorig jaar zijn nog niet opgeheven. BEIROET (Reuter) Rasjid Ali Gay- lani, een Iraakse nationalistische leider, is zondag aangehouden, meldt het „Ara bische Nieuwsbureau." Een kleine groep jonge nationalisten, die van plan was ge neraal Kassem als premier af te zetten ten gunste van Gaylani, is eveneens gear resteerd, aldus het nieuwsbureau. Het voegt daaraan toe dat Gaylani, die uit ballingschap in Irak is teruggekeerd na de revolutie van 14 juli, niet op de hoogte was van het complot. BAGDAD (UPI) De ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek in Bagdad, Faik el Samarrai, is na langdu rige besprekingen met de Iraakse premier Abdel Kerim Kassem naar Cairo terug gekeerd. El Samarrai zou aanvankelijk tot begin volgende week op zijn stand plaats blijven. Algemeen wordt aangenomen, dat zijn plotseling vertrek verband houdt met het ontdekken van een samenzwering tegen de regering van Kerim Kassem, aan het be gin van de week. CAIRO (Reuter) Irak heeft besloten zich in februari terug te trekken uit het Pact van Bagdad, zo meldt het Egyptische persbureau voor het Nabije Oosten uit Bagdad. In februari loopt het huidige lid maatschap van Irak ten einde. Het zal niet verlengd worden, aldus dit bericht- Op het ogenblik zijn Engeland, Pa kistan, Turkije, Perzië en Irak lid van het pact. KOPENHAGEN (UPI) Denemarken behoorde vannacht tot de koudste plekken van Europa, met temperaturen tot —14 gra den Celcius. Door de koude bevangen, stierf een 55-jarige steenzetter toen hij op zijn bromfiets reed. De weerkundigen voorspellen aanhoudende vorst en mis schien sneeuwval in het zuidelijk deel van het land. (Van onze correspondent in Bonn) Het meningsverschil tussen bondskan selier Adenauer en de burgemeester van West-Berlijn. Brandt, zou vandaag te Rhöndorf in Adenauer's woning uit de weg worden geruimd. Officieel is het on derwerp van gesprek de houding van de bondsrepubliek en West-Berlijn ten op zichte van de Russische nota over Berlijn, maar het staat vast dat het geschil over Adenauers bezoek aan West-Berlijn even eens ter sprake zou komen. Het gesprek zou eveneens worden bijgewoond door de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, die als Brandt te Parijs aan de ministersconferentie over Berlijn zondag zal deelnemen. Inmiddels zijn de eerste stappen tot verzoening reeds gedaan. Adenauer heeft Brandt telegrafisch gelukgewenst met het verkiezingsresultaat van de beide grote Westberlijnse partijen, de S.P.D. en de C.D.U. Brandt heeft gisteren nog een maal stelling genomen tegen de mening van Bonn over Adenauer's bezoek aan West-Berlijn, maar hij zei geen reden te zien de polemiek voort te zetten. Daarmee kan gevoeglijk worden aangenomen dat het geschil bijgelegd wordt en dat de poli tieke overeenstemming tussen Brandt en Adenauer, zich ook tot het persoonlijke vlak zou uitbreiden, te meer, daar Brandt heeft laten blijken dat zijn deelneming aan de ministersconferentie te Parijs zich vanzelfsprekend zal moeten beperken tot de rol van adviseur. Hij heeft verklaard zich geen illusies te maken over zijn po sitie.' Adenauer en Brandt zijn van mening, dat' het de eerste eis is dat het Russische ultimatum inzake een half jaar onder handelingsvrijheid over West-Berlijn in getrokken dient te worden alvorens er met de Sovjet-Unie onderhandeld kan worden. Deze mening wordt niet gedeeld door de socialistische oppositie te Bon, de S.P.D. Vorwarts" In het S.P.D.-orgaan „Vorwarts" heeft het Bondsdaglid Kalbitzer de vraag ge steld: waarom de bondsregering niet wil onderhandelen met de Oostduitse re gering over het Oostduitse voorstel om een con-federatie tussen Oost- en West- Duitsland te scheppen. „Waarom wil zij dat niet doen? Omdat dat voorstel zo slecht is? Natuurlijk is het slecht, maar hebben wij in West-Duitsland een alterna tief? Over dit artikel is men te Bonn bij zonder ontstemd. Van de zijde van de C.D.U. noemt men het voorstel een capi tulatieaanbod en een in gevaar brengen van Brandt's positie te Berlijn. Van de zijde van de S.P.D. is evenwel gezegd dat van alle leiding gevende figuren te Bonn tot dusverre alleen de huidige minister van Justitie Schaffer met Oostduitsers heeft gesproken. In elk geval bestaat er tussen Adenauer en Brandt meer overeenstemming over Berlijn dan tussen Brandt en zijn eigen partij te Bonn Inmiddels is te Bonn het Westduits, Frans, Brits en Amerikaans overleg over de Russische nota geëindigd. Zondag ont vangt Adenauer te Rhöndorf zijn Italiaan se ambtgenoot Fanfani en men hoopt te Bonn dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles volgende week een bezoek aan de bondskanselier zal brengen. De wens tot een gesprek tus sen Dulles en Adenauer heeft de West duitse regering te Washington kenbaar ge maakt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13