KABINET-DREES IS UITEENGEVALLEN Parijs is ongerust over de Britse bedoelingen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koningin ontvangt dr. Drees Ml ORRIS 'êefbrem/éut// HET WEER Socialistische ministers vragen ontslag, de anderen hebben hun portefeuilles ter beschikking gesteld Kerstgaven voor de „Stille Armen" TRESLONG - HILLEGOM Londen zou de kzvestie-Berlijn willen koppelen aan de vrijhandelszone MOGE NIEMAND ACHTERBLIJVEN! I Ontslag aangeboden van P.v.d.A.-ministers Dirigent van het verkeer Veel wind Extra radio-uitzendingen over kabinetscrisis Verzoeningspogingen faalden Petroleum cent duurder Luxemburg verwacht nieuwe coalitie-regering Alleen socialist Bodson zou worden vervangen Het woord is aan 10364,28 Britse bommenwerper na reddingswerk vermist KANDELAARS STUURMALS, COHEN 73e JAARGANG No 133 t Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapleinp TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 286 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 's GRAVENHAGE, 12 december - Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft hedenmorgen op het Huis ten Bosch de minister-president, dr. W. Drees, ont vangen. Dr. Drees heeft aan de Koningin een brief met de ontslagaanvrage van de minister van Financiën overhandigd, be nevens een brief, waarin, in aansluiting daarop, hijzelf en de ministers van Justitie, van Sociale Zaken en Volks gezondheid en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, en de staats secretarissen drs. E. H. van der Beugel, mr. dr. A. A. van Rhijn en M. van Veen aan de Koningin eveneens hun ontslag verzoeken en inhoudende de mededeling dat de overige ministers en staatssecre tarissen in verband met deze ontslag aanvragen hun portefeuille ter beschik king van Hare Majesteit stellen. De Koningin heeft de verzoeken in beraad genomen en de ministers en de staatssecretarissen verzocht al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten. De Koningin was om even voor tien uur bij het paleis Huis ten Bosch in Den Haag aangekomen. In haar gezelschap bevond zich de directeur van haar kabinet, me.j. mr. Tellegen. De minister-president, dr. W. Drees, arriveerde enkele ogenblikken later. Hij gaf de Koningin een uitvoerig beeld van de politieke situatie van het ogenblik en bood de ontslagaanvragen van de minister van Financiën en van de ove rige socialistische ministers en staatssecre tarissen aan. Ruim vijf kwartier heeft het gesprek tussen de Koningin en dr. Drees geduurd. Na afloop stond de minister-president de journalisten uiterst welwillend te woord, doch hij meende niet gerechtigd te zijn enige mededelingen over het gesprokene te doen. Wel verwachtte dr. Drees dat de Ko ningin onmiddellijk zou beginnen met het raadplegen van haar adviseurs, waarna zij over de ontslagaanvrage zou beslissen. Vanmiddag zal de normale zitting van het kabinet doorgang vinden. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING De Amsterdamse politie heeft proe ven genomen met een verbetering van de klassieke verkeersdirigeerwijze: agent Boers heeft op het kruispunt Apollolaan bij de Rijksverzekerings bank met een witte dirigeerstok vol- gens de politie fraaie resultaten bereikt: „De weggebruikers reageerden beter". Het elegante door lange traditie geschraagde hanteren van de „baton" door de Parijse agenten zal dus wellicht ook de Amsterdamse verkeersregelaars eigen gaan worden. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot stormach tige wind en langs de kust tijde lijk storm tussen zuid en west. Stijging van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Met het oog op de kabinetscrisis brengt de VARA vanavond na het nieuws van zes uur een extra commentaar door mr. M. Vrolijk. In het VARA-avondprogramma van vandaag komt de uitzending „Politieke parade" te vervallen. Daarvoor in de plaats wordt tussen halftien en tien uur een pro gramma uitgezonden, dat aan de actuele politieke situatie is gewijd. Hierin zal on der meer de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, het woord voeren. Op vrijdag 19 en zaterdag 20 december houdt de Partij van de Arbeid een con gres, dat aan de buitenlandse politiek ge wijd zal zijn. De VARA zal op zaterdag 20 december een reportage uitzenden van de slotrede van de heer Vermeer. De voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, prof. P. J. Oud, zal vanavond van vijf vóór half acht tot vijf over half acht over de zender Hilver sum I de kabinetscrisis bespreken. Dr. Drees verklaart dat de grondslag aan het kabinet zal ontvallen als de socialistische ministers aftreden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Met alleen de stemmen van de P.v.d.A. en de beide communistische fracties tegen heeft de Tweede Kamer gistermiddag om tien voor zes een door prof. Romme ingediende motie met 88 tegen 55 stemmen aangenomen. Deze was dinsdag ingediend naar aanleiding van de wetsontwerpen van minister Hofstra tot verlenging van de tijdelijke verhoging van een aantal belastingen. De minister wenste een verlenging voor twee jaar, maar de meerderheid van de Kamer wilde hem daarin zijn zin niet geven. In de motie-Romme werd verlenging voor één jaar voorgesteld. Als dan het S.E.R.-advies over de huren en de melksubsidie is verschenen, kunnen regering en Kamer overleg plegen over de vraag, of de verlenging ook voor 1960 nodig zal zijn. Vóór cïe stemming over de motie had minister Hofstra aangekondigd, dat hij politieke consequenties zou verbinden aan het aanvaarden van deze motie. In antwoord op vragen van prof. Oud had voorts minister-president dr. Drees medegedeeld, dat in het kabinet wel een stemmigheid bestond ten aanzien van de wenselijkheid van de tweejarige verlenging van de tijdelijke belastingen, maar niet ten aanzien van de opvatting, dat de kabinetskwestie zou moeten worden gesteld indien de wetsontwerpen niet in hun oorspronkelijke vorm zouden worden aangenomen. Dr. Drees voegde daar aan toe, dat het aannemen van de motie niet alleen het heengaan van minister Hofstra zou betekenen, maar dat de overige socialistische ministers in dat geval zeker niet zouden aanblijven, hetgeen de gehele basis van het kabinet zou raken. De Kamer nam echter met 88 tegen 55 stemmen de motie-Romme aan. Alleen de P.v.d.A. en de communisten stemden tegen. Aan de stemming over de motie en het amendement van de vaste commissie voor financiën over het beperken van ae ver lenging van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting tot één jaar, dat met gelijke stemmenverhouding werd aan genomen, was een soms verhit debat voor afgegaan, dat bijna vierenhalf uur duurde en herhaaldelijk door interrupties werd onderbroken. Alle fractieleiders namen aan dit debat deel, waarbij niet alleen de sterk uiteenlopende zienswijzen van de fracties over de belastingvoorstellen werden toe gelicht, maar ook de politieke tegenstellin gen zoals de binding van de regerings partijen aan het kabinetsprogramma een grote rol speelden. In de gespannen sfeer in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, waar het kabinet achter de regeringstafel was vertegenwoordigd door premier Drees en minister Hofstra, deed de leider van de Christelijk-Historische Kamerfractie, de heer Tilanus, nog een vergeefse verzoe ningspoging. Hij zei de redelijkheid van de argumenten van minister Hofstra te er kennen, maar de argumenten van de Kamermeerderheid wogen voor hem zwaarder. Hij stelde de vraag of het niet mogelijk was voor de minister om in over leg met de vaste Kamercommissie voor Financiën alsnog een uitweg te zoeken. In dat geval zouden de stemmingen over mo tie en amendementen kunnen worden aan gehouden. „Wijs beraad", aldus zeide hij, „is beter dan brokken". Minister Hofstra reageerde hierop met te verklaren, dat voor nieuw overleg alleen aanleiding zou bestaan, indien er een kans op overeen stemming zou zijn, die naar zijn mening echter niet meer aanwezig was. Minister Hofstra: „Neen!" „Van K.V.P.-züde is in de Kamer ge zegd", aldus minister Hofstra, „dat de minister van Financiën voor elk bedrag aan inkomsten maar hard moet vechten. Als Kamer en regering aldus tegenover elkaar staan, komt de basis van het onder ling vertrouwen te ontbreken. Soortgelijke uitdrukkingen zjjn van K.V.P.-züde bü herhaling gebruikt. Dat wordt ernstig als de Kamermeerderheid zich er achter schaart. Dan verzeilen wü geleidelyk in een situatie waarin het land door interne tegenstellingen niet meer bestuurbaar kan worden geacht. Het moment is gekomen dat ik tegen dergelijke voortdurende op positie „neen" moet zeggen. Bü aanvaar ding van de beperking van de tüdsduur van de belastingverhogingen zal ik de ver antwoordelijkheid voor het beleid niet meer kunnen dragen. Ik zal de consequen tie trekken en aftreden." Deze onder ademloze stilte afgelegde verklaring zei prof. Romme (K.V.P.) te betreuren, omdat minister Hofstra van de Kamer volledig zijn zin kan krijgen voor 1959, plus de toezegging dat tijdig over voorzieningen voor I960 moet worden ge praat. Hij betreurde de verklaring ook, omdat minister Hofstra het aan anderen overlaat voor 1959 de financiën in orde te maken. De minister vindt het onverant woord geen zekerheid te hebben voor 1960, maar hij laat het aan anderen over te zorgen voor de directe behoeften in 1959. meende prof. Romme. „Financiële wanorde," zei de heer Tilanus (C.H.U.), „kan de minister door zijn af treden toch niet willen. Ga als redelijke mensen rond de tafel zitten. Dan moet het toch menselijk zijn een uitweg te vinden?" „Ik heb zakelijke motieven," antwoordde minister Hofstra, „die voor mij doorslag gevend zijn. Ik kan geen verantwoorde lijkheid dragen zonder de redelijke zeker heid voor 1960. De verantwoording voor de toestand na mijn aftreden ligt bij de Ka mer. die iets van mij eist dat ik niet kan doen." „In feite komt het „onaanvaardbaar" niet van de minister," constateerde prof. Oud (V.V.D.), „maar van de P.v.d.A.-fractie. „Wij zuchten de laatste maanden onder het slechte humeur van mr. Burger als gevolg van de voor hem teleurstellende verkie zingsuitslagen. Als de Kamer hiervoor uit de weg zou gaan, zou de fractie van de P.v.d.A. ons land regeren. Zakelijk recht vaardigt het verschil van mening het „on aanvaardbaar" niet." Mr. Burger (P.v.d.A.) herhaalde, dat de beperking van de belastingverhogingen tot één jaar voor de P.v.d.A. onaanvaardbaar is, omdat helemaal niet wordt gedacht aan de minder draagkrachtigen, die alleen zou den kunnen worden geholpen door een loonsverhoging van bijvoorbeeld vijf per cent. Dat vond de heer Bruins Slot (A.R.) voor de kiezers een verkeerde voorstelling van zaken, omdat het gehele complex van het terugdraaien van de bestedingsbeper king in 1959 kan worden bezien na het advies van de S.E.R. over de huren en de melksubsidies. Voor 1959 blijven de belas tingen onveranderd. Als er sprake is van beperking geldt dat ook voor benzine en de omzetbelasting op sigaretten enz., waar door de prijzen zijn verhoogd en waarbij het volk belang heeft. Er was ook nog een levendige gedachten- wisseling tussen de heren Burger en Bruins Slot over de beschuldiging van „woord breuk" die mr. Burger zou hebben gericht aan het adres van de A.R. Dat had in de partijpers van de P.v.d.A. gestaan. De heer Burger verklaarde dat woord steeds zorg vuldig te hebben vermeden, hoewel het steeds door zijn hoofd spookte. Na de stemming werd de behandeling van de belastingontwerpen op verzoek van minister Hofstra geschorst. Tevoren had hij nog zijn zin gekregen omtrent de hem te verlenen machtiging tot beperking of opheffing van de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. De amendemen ten, die daartegen in gingen, werden in getrokken. Bij de stemming waren 143 leden van de 150 aanwezig. Afwezig waren prof Ger- brandy (A.R.), de heren Peters (K.V.P.), Van der Weyden (K.V.P.) en Wagenaar (comm.), allen wegens ziekte, voorts me vrouw Stoffels-Van Haaften V.V.D.) en de heren Ruygers (P.v.d.A.) en Hazenbosch (A.R.) wegens verblijf in het buitenland, de beiden eersten voor de Verenigde Naties en de laatste wegens de conferentie te Straatsburg. Als gevolg van de recente prijsstijging op de wereldmarkt zullen met ingang van heden 12 december de verkoopprijzen van enkele aardolieprodukten op de Neder landse markt worden verhoogd. Voor pe troleum voor huishoudelijk gebruik be draagt de verhoging V* cent per liter. De prijzen voor gasolie, auto-gasolie, huis brandolie en dunne stookolie worden 20 cent per 100 liter hoger. (Van onze correspondent in Brussel Het kleine Luxemburg is onverwacht in een regeringscrisis verwikkeld. Te Luxemburg werd al geruime tijd geklaagd over Victor Bodson, de socialistische mi nister van Justitie, tevens minister van Verkeer, die weigerde een corruptiezaak aanhangig te maken. Bodson wordt er, door de liberale oppositie in het bijzon der, van beschuldigd, dat hij nagelaten heeft de poging tot omkoping van een ambtenaar door een particuliere firma, die belang had bij een bouwproject van de staat, voor het gerecht te brengen. Bod son gaf in het kamerdebat toe, dat hij geen melding had gemaakt van de poging tot omkoping. Hij zei echter dat naar zijn mening het feit, dat de firma niet werd toegelaten tot de openbare aanbesteding al een voldoende straf was. De rooms-ka- tholieken en de liberalen steunden een motie tegen Bodson, waarop de premier, de rooms-katholieke professor Pierre Frieden, het ontslag van het kabinet aan de groot-hertogin Charlotte heeft aange boden. Er is nog discussie over de vraag, of het stemmen over de begroting moet worden beschouwd als een plicht van het demissionaire kabinet en zijn politieke meei-derheid. De liberale woordvoerders hebben verklaard dat zij in ieder geval in de oppositie blijven. Bodson had zich ook nog onbemind ge maakt, door het instellen van een staats controle op automobielen en vrachtwa gens. Ieder jaar moet een eigenaar van een personen- of vrachtauto zijn voertuig aan een verplichte controle onderwerpen in een dorpje niet ver van Luxemburg- stad. De controle is door de minister ge gund aan een particuliere firma. Er is zoveel protest tegen die verplichte tech nische controle, die ongrondwettelijk wordt genoemd, dat de regering de uit voering van het plan zes maanden heeft uitgesteld. De rooms-katholieke partij, die in de kamer over een comfortabele meerder heid beschikt, zal een homogeen rooms- katholiek kabinet kunnen vormen, maar men vermoedt dat de rooms-katholieken en socialisten verder zullen regeren, wel licht met een andere socialistische mi nister van Justitie, ondanks het feit, dat de rooms-katholieken tegen Bodson stem den. Het is de eerste werkelijke regerings crisis sedert de oorlog in het landje, waar de regeringsstabiliteit kenmerkend was. In Brussel hoopt men dat de regerings crisis in Nederland en Luxemburg de nor male werking van de benelux-ambtena- rencommissies niet zal verhinderen. (Van onze correspondent in Parijs In Parijs worden diplomatieke voorbe reidingen getroffen voor de conferentie op zondag tussen de ministers van Buiten landse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland, die zich in het bijzonder over de crisis in Berlijn zullen beraden. Voor maandag staat er een nieuwe samen komst der ministers van de Europese Or ganisatie voor Economische Samenwer king (O.E.E.S.) op de agenda en dinsdag begint de jaarlijkse ministersconferentie der vijftien NAVO-landen, die door de stafchefs wordt voorbereid. De bijeenkomst van de grote westelij ke drie plus West-Duitsland, dat met een delegatie van honderd leden, onder wie de burgemeester van Berlijn Brandt op het appèl verschijnt, lijkt voor het ogen blik in de dubbele zin des woords nog in onzekerheid gehuld. Men weet nog niet ze ker of minister Dulles vanavond al vol doende van zijn ziekte zal zijn hersteld om de reis naar Parijs te ondernemen, waar hij morgenochtend zou moeten aan komen. Diplomatieke waarnemers en be langhebbenden vragen zich met nog meer ongerustheid af, in welke stemming, en met welke heimelijke bedoelingen, de Bnjfcse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zich naar Parijs zal bege ven. Uit Britse persstemmen en ook officiële uitlatingen meent men in Parijs te moe ten opmaken, dat de kwestie-Berlijn in Londen niet met volledig dezelfde ogen wordt bekeken als in Washington. Parijs en in Bonn. Het ultimatum van Kroesj- tsjev, die de Berlijnse kwestie binnen zes maanden en volgens de Russische richtlijnen geregeld wenst te zien, wordt in alle westelijke hoofdsteden wel afgewezen. Maar vele waarnemers zijn in Parijs van oordeel, dat Londen toch de indruk geeft iets minder standvastig te staan op het klassieke standpunt, dat vrije verkiezingen in heel Duitsland aan iedere onderhandeling over een toekom stig statuut van het land vooraf dienen te gaan. Aan die indruk is veel voedsel ge geven door de uitlating, dat de Britse re gering de kwestie van de Vrijhandelszo ne en de Euromarkt aanzienlijk gewich tiger acht dan de huidige toestand in Ber lijn. Door beide problemen, waar weinig verband tussen bestaat, niettemin in een adem te noemen, vreest men in Parijs, dat Selwyn Lloyd ook op de aanstaande con ferentie deze twee kwesties onder eenzelf de noemer zal pogen te brengen. Somber vooruitzicht Anders, en duidelijker, gezegd, dat Groot-Brittannië zal trachten zijn zin met betrekking tot de Vrijhandelszone, waar over de laatste weken een opmerkelijke stilte was gevallen, tocH door te zetten in ruil voor „concessies" over Berlijn, ten aanzien van welke kwestie Londen het westelijke front weer zou willen sluiten. ons, doch de daad is aan u: Gedenkt de Stille Armen 12 december 1958 12e verantwoording Mevr. G. M. Z. v. Z. 25,—; Mevr. C. H. N.—M 25,—; Ir. H. v. H. 25,—; J. S. Czn 25,—; Dr. I. M. 20,—; K. B. S. 15,—; Dr. J. M. S. 10,—; J. D. v. d. S. 10,—; H. M. G.—J. 10,—; J. M. G. 10,—; R. H. 10,—; de N. 10,—; A. de M. 10,—; C. N. H. d J. 10,—; Mevr. M. G. 10,—; J. H. de P. R. 5,—; Fam. A. S. 5,—; P. K. 5,—; G. v. M. v. V. 5,—; M. A. B. v. Ov. H. 5,Boschhoeve 5, G. K. 5,—; G. B. 5,—; C. H. v. V. 5,—; A. L. 5,—; Mevr. G. K. 5,—; P. A. 3,—; B. D. 3,—; G. B. 2,50; S. C. 2,50; E. V. v. B. 2,50; L. v. d. B.— v. 't W. 2,50; W. A. d S. v. M. 2,50; N. W. T. 2,50; G. v. d. H. 2,50; N. N. 2,50; P. 1,—; E. W. B. 5,—; No. 14 1,—; C. L. 1,—; G. A. G. 10,—; K. T. 10,—; N. N. 1,60; D. D. 5,—; F. W. K. 2,50; A. A. 1,H. L. 2,50; C. L. 2,50; L. M. 2,50; P. M. Z. 2,50; F. D. 2,50; No. 13 10,—; P. W. S. 2,50; Klaverjas- club E.T.T.M. 8,—; Mevr. K. A. D. A. 5,-. Dagtotaal 382.10. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1, Haarlem of worden overgeschre ven op postgiro 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aanduiding de verantwoording moet plaatshebben (volle naam, initialen, pseudoniem enz.). SINGAPORE (UPI) Een Shackleton- bommenwerper van de Royal Air Force wordt vermist sedert kort na het ogen blik, dat het toestel per radio gemeld had, dat het dertien personen gezien had op een kaal rif in de Zuidchinese Zee. Men acht het mogelijk dat deze dertien over levenden zijn van de driemast-schoener Ian Crouch, die verdwenen is na in sep tember Hongkong verlaten te hebben op een reis naar Australië. Advertentie OOK VOOR KERSTGESCHENKEN nmil i hflllilha elegante tassen en byoux GR HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 1041S Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Advertentie <yx>yxccccc<xxc.rxcc~xoxrxx<xoyyyo^yxxccooxeccoyx}0oco SFEER EN GEZELLIGHEID ZATERDAG en ZONDAG DINER-DANSANT-MENU 6.— Reserveer tijdig voor KERSTDINER-DANSANT 22.50 p. c. Groot internation. artistenprogramma. Inl. en reserv. 0 2520 - 5347 XGCCOCOXX>ttX>3XCOXOSOZ<XC02X&XX>COXX<XOOCXXXCOXCO Mochten deze voornemens, die de Britse regering worden toegedicht, inderdaad op waarheid berusten, dan moet worden ge vreesd, dat de vooruitzichten voor de con ferenties van de O.E.E.S. en de NAVO, die er onmiddellijk op volgen, aanzienlijk somberder dreigen te worden. Over Berlijn leek in het westelijke kamp totdusver geen enkele onenigheid te heer sen, terwijl een compromis tussen Groot- Brittannië en Frankrijk over de vrijhan delszone nog geenszins in zicht was geko men. De houding die Londen wordt toe geschreven en die Moskou in een bekend making van de afgelopen nacht al lijkt te willen uitbuiten, zal de Franse gedrags lijn zeker beïnvloeden. Bij zijn laatste ont moeting in Bonn moet generaal De Gaul le het met bondskanselier Adenauer in grote lijnen wel eens zijn geworden over een gemeenschappelijk standpunt, zowel met betrekking tot de Vrijhandelszone als tot Berlijn. Die Frans-Westduitse solidari teit zal op een zware proef worden gesteld, indien Groot-Brittannië een wig tussen beide landen poogt te drijven. Voor het ogenblik ziet het er naar uit, dat Groot- Brittannië met de Vrijhandelszone, op nieuw als spelbreker wil optreden in het Europese huis, waarin Frankrijk en West- Duitsland zich juist broederlijk in een sui te-kamer hebben geïnstalleerd. (DPA) In Bonn verluidt dat de West- duitse minister van Economische Zaken, Erhard, premier De Gaulle in diens bui tenverblijf te Colombey-les-deux-Eglises een particulier bezoek zal brengen. Een datum is nog niet vastgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1