Nieuw kabinet zonder P.v.d.A. Sanering van Algemeen- en Spoorwegpensioenfonds ACHTERGRONDEN VAN DE CRISIS r Van dag tot dag Wat nu Mr. Burger: Wij willen alleen meedoen als men zich aan afspraken houdt Op en om het Binnenhof 3 Vier doden in het verkeer Vliegtuig met Belgische poolvorsers vermist De schrootzwendel Haagse metaalhandelaar in beroep tot anderhalf jaar veroordeeld Boycotactie tegen zaak gelastigde in Peking? tEiï öf bFrlpiifn fijii 200 Jaai geleden VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 Zodra het staatshoofd van de minister president vernomen zal hebben, hoe het met de ministers Individueel en met het kabinet in zijn geheel gesteld is, zal de Koningin zich voor de hierboven in twee woorden samengevatte vraag geplaatst zien. Geenszins ondenkbaar is, dat de Kroondraagster allereerst nog zou nagaan, of tenslotte niet het gehele kabinet zou kunnen aanblijven. De kans, dat daarop het antwoord bevestigend zal luiden, schijnt heel gering. Veeleer ziet het er naar uit, dat in elk geval de socialistische ministers hun verzoek om ontslag zullen handhaven. Intussen is het helemaal niet uitgesloten, dat zij nog wel bereid gevon den zouden worden hun portefeuilles te blijven torsen totdat hun opvolgers be noemd zullen zijn en derhalve als demis sionaire ministers „alles te doen wat in 's lands belang noodzakelijk te achten valt." Daartoe kan onder meer behoren, dat minister Hofstra er aan zou meewer ken het wetsonwerp inzake de tijdelijke verlenging van de bewuste belastingverho gingen voor 1 januari in het staatsblad ge plaatst te kunnen krijgen. Dan zou begin volgende week de Tweede Kamer het ont werp kunnen aannemen en vervolgens de Eerste Kamer dit nog tijdig voor oude jaar kunnen doen. Minister Hofstra gaat er mee akkoord, dat in 1959 de schatkist van de baten van deze wet zal kunnen profiteren daarom behoeft het voor hem geen beletsel te zijn om als demissionair bewindsman de eenvoudige hulp te verlenen, opdat zulks in elk geval bereikt worde. Terugkerend tot de vraag over de verder te verwachten gang van zaken in verband met de kabinetscrisis bestaat de mogelijk heid, dat na raadpleging van de vice-Pre- sident van de Raad van State, de beide Kamervoorzitters en de fractieleiders, een poging zal worden aangewend om een nieuw kabinet te vormen. Mocht dit on doenlijk blijken, dan zou het ogenblik kun nen aanbreken, waarop de niet-socialisti- sche ministers eventueel voor hun verant woording zouden kunnen nemen om (dan als niet langer demissionaire ministers) tot Kamerontbinding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen te adviseren. Ofschoon het onmogelijk is voorspellin gen te doen, moet men toch rekening hou den met Kamerontbinding als de meest waarschijnlijke mogelijkheid. De bevorde ring daarvan zou dan geschieden door de negen niet-socialistische leden van het vroegere Kabinet-Drees, wellicht aange vuld met een of enkele nieuwelingen. - Na de vergadering van de Tweede Kamer heeft de volledige ministerraad gister avond anderhalf uur vergaderd in de Treveszaal op het Binnenhof in Den Haag. Er werden na afloop van de by eenkomst geen mededelingen over het gesprokene gedaan. Ook de verschillende politieke partyen ontplooiden gisteravond een grote activiteit, zowel de leden van de K.V.P. als van de V.V.D. hielden intern beraad over de situatie, die voor ingewyden niet onverwacht was ontstaan. Immers, donder dagochtend was het al duideiyk dat de inzichten van minister Hofstra met de meerderheid van de Kamer dusdanig verschilden, dat een compromis niet meer mogeiyk moest worden geacht. De fractie-voorzitter van de P. v. d. A., de heer Burger, heeft tijdens een open bare vergadering een openhartige ver klaring afgelegd. Dat gebeurde tijdens een vergadering van de P. v. d. A. van de federatie Den Haag. „Er moet ernstig rekening mee worden gehouden, dat de Partij van de Arbeid voor geruime tijd uit de regering zou kunnen zijn", aldus mr. Burger. „Wij kunnen op grond van onze minderheidspositie slechts deelnemen aan een regering als er afspraken worden ge maakt. Anderen houden zich niet aan die afspraken, zoals thans is gebleken en dus kunnen wij er niet op vertrouwen. Het lijkt mij dan ook hoogst onwaarschijnlijk, dat er uit deze situatie nog iets voortkomt waaraan wij zouden kunnen meedoen." Mr. Burger zei voorts, dat de K.V.P.-fractie- leider, prof. Romme, „al weken schermt met de mogelijkheid van Kamerontbin ding". Een dergelijke ontbinding, waartoe de Koningin kan besluiten in geval van onovei'brugbaar meningsverschil tussen de volksvertegenwoordiging en de regering, zou betekenen, dat er verkiezingen zullen moeten worden gehouden. „Ik zou onder deze omstandigheden de uitslag van die verkiezingen best eens willen zien", aldus de heer Burger, „want Kamerontbinding als uitweg uit de crisis zou betekenen, dat de groeperingen, die 88 vóórstemmers voor de motie-Romme opleverden, niet bij machte zouden zijn een kabinet te vormen, nadat ze de regering-Drees eerst naar huis hebben gestuurd". De heer Burger merkte overigens op, dat er andere middelen zijn om uit de huidige impasse te geraken. Prof Romme: „Jammer!" Prof. Romme en minister Hofstra hebben gisteravond korte verklaringen voor de te levisie afgelegd. Prof. Romme zei het te betreuren, dat minister Hofstra in de uit slag van de stemming aanleiding had ge vonden zich op het standpunt te stellen, dat hij zijn verantwoordelijkheid niet meer kan dragen. De meeste andere ministers meenden, dat, hoezeer zij het zakelijk met de heer Hofstra eens zijn, zij toch vonden, dat hij de verantwoordelijkheid wel verder zou kunnen blijven dragen. Prof. Romme zei het ook jammer te vinden, dat de vier andere socialistische ministers zich hierbij hebben aangesloten. Minister Hofstra zei, dat hij zijn ontslag zo spoedig mogelijk aan de Koningin zou verzoeken en dat de vier andere socialis tische ministers dit ook zouden doen. Daar mee, aldus de heer Hofstra, is de grondslag aan het kabinet ontvallen. Wat intussen de overige ministers zulléri dóen en of het kabinet in zijn totaliteit demissionair is, kon de heer Hofstra nog niet zeggen. Daar over, zei hij, zou 's avonds in de minister raad moeten worden beslist. Het was half zeven toen de heer Hofstra deze verkla ring aflegde. De bijeenkomst van de mi nisterraad werd later op de avond gehou den. De tweede voorzitter van de Partij van de Arbeid, ir. H. Vos, heeft voor de tele visie verklaard dat de Partij van de Arbeid bereid blijft aan het bestuur van ons land te blijven deelnemen, dit echter alleen op de grondslag van een program en, zo voeg de hij daaraan toe, op voorwaarde dat men zich daaraan dan ook houdt. Algemeen was men in parlementaire kringen gisteravond van mening, dat door het aftreden van de socialistische ministers ook de overige leden van het kabinet geen verdere verantwoordelijkheid zullen willen dragen. Het is evenwel gebruikelijk dat een dergelijke beslissing pas bekend wordt ge maakt, nadat de minister-president de Ko ningin daarvan in kennis heeft gesteld. Dit is hedenmorgen geschied. Bij de Tweede Kamer hebben de minis ters van Financiën en van Binnenlandse Zaken thans een wetsontwerp tot sane ring van het algemeen burgerlijk pensioen fonds en van het spoorwegpensioenfonds ingediend. Op 1 januari 1955 bedroeg het tekort voor de burgerdeelgerechtigden in het eerstgenoemde fonds 4853 miljoen, waarvan 743 miljoen betrekking heeft op het na de balansdatum toetredende corps van ambtenaren. Conform het advies van de staatcommis- sie voor de pensioenwetgeving bevat het ontwerp een systeem van financiering, dat te beschouwen is als een tussenvorm van een consequent kapitaaldekkingsstel sel en van een consequent omslagstelsel. De ministers zijn het eens met de con clusie van de staatscommissie, dat de pre miebedragen van rijk, provincies, ge meenten en overheidsbedrijven zodanig moeten worden bepaald dat deze bij gelijk blijvende omstandigheden voor de toe komst dekkend zijn. Daar de pensioenen worden toegekend op basis van het salaris der laatste drie dienstjaren, moeten er, bij algemene salarisverhogingen, wel tekor- Al is formeel het bestaan van een kabi netscrisis nog niet aangekondigd, in feite hebben we er wel degelijk mee te maken. Wanneer de minister-president zich don derdagmiddag in dat opzicht nog ietwat gereserveerd uitdrukte, was dat vrijwel zeker alleen omdat men in de minister raad nog nader moest overleggen, welke vorm men dit keer zou kiezen. In werke lijkheid is door het besluit van de minister president en van de overige socialistische collegae van minister Hofstra, om tesamen met hem ontslag te vragen, de basis, waar op het kabinet-Drees rustte, volslagen komen weg te vallen. Het negental zal dit ongetwijfeld zelf grif erkennen. De oorzaak Wat nu? Deze vraag is thans op aller lippen. Om haar te kunnen beantwoorden zal men echter eerst moeten trachten zich rekenschap te geven van de oorzaak van de ontstane crisis. Indien deze louter ge legen ware in het verschil van mening, of de duur van de verlenging der tijdelijke verhoging van de belastingen in kwestie twee dan wel een jaar moest zijn, dan zou er veel te zeggen vallen voor kritiek op de beide elkaar hierover in de haren gezeten hebbende groepen. Voor kritiek De P.v.d.A.-fractieleider mr. Burger in gesprek met minister Hofstra. Minister-president Drees lijkt het alle maal maar somber in te zien. namelijk, dat zij over en weer daardoor de verantwoordelijkheid op zich hebben genomen om het op een kabinetscrisis te laten uitlopen. Trouwens, als men uit sluitend acht slaat op de zakelijke kant van deze strijdvraag en van de respectieve lijk voor twee- en voor eenjarige ver- lengingsduur aangevoerde argumenten, dan moet men, dunkt me, erkennen, dat er voor beide standpunten redelijke gronden zijn aangevoerd. Het ging echter helemaal niet alleen meer om dit probleem, zodat zelfs indien men op zichzelf prof. Romme's be toog tegen twee en voor één jaar misschien nog iets sterker zou kunnen vinden dan het hieraan tegenovergestelde pleidooi van minister Hofstra, toch uiteindelijk het standpunt van de minister dient te bil lijken, dat hij, nu een meerderheid in de Kamer zijn verlangen niet wenste in te willigen, niet langer zijn taak wil blijven verrichten. Niet overbodig acht ik het, hier even aan te stippen, dat onomstotelijk vast staat, dat men niet met alleen maar een wens van de minister van Financiën te maken had. Neen, het gehele kabinet acht te eenstemmig de termijn van twee jaar gewenst. Doch de eenstemmigheid hield op bij'beantwoording van de vraag, of men, zo beperking van de verlengingsduur tot één jaar te duchten viel, dan de kabinets kwestie moest stellen. De vijf socialistische ministers wilden dit wel, de negen andere daarentegen niet. En dat de vijf tot de P.v.d.A. behorende ministers er zo over dachten vindt, naar het mij wil voorkomen, bovenal zijn oorzaak in het bij de P.v.d.A. nu reeds meer dan een half jaar bestaande gevoel, dat de positie van die partij na en door de Staten- en Raadsverkiezingen een aanmerkelijk andere, laat ik meteen zeg gen, zwakkere is geworden, dan zij was, toen in 1956 het kabinet-Drees in zee ging. Genoemde verkiezin°en hebben aange toond, dat de aanhang, welke de P.v.d.A. thans bij het kiezerskorps geniet, heel wat geringer is dan zij twee jaar geleden was. Deze nuchtere werkelijkheid is enerzijds de P.v.d.A. zelf niet ontdaan en ander zijds niet aan de andere partijen. Met het gevolg, dat mr. Burger en zijn politieke vrienden zich bepaald in een heel wat minder prettige situatie voelen te ver keren, dan eertijds het geval was. Onprettig klimaat Er zijn in het donderdag gevoerde debat zo nu en dan wat minder vriendelijke woorden gevallen. Zo is er bijvoorbeeld ge- ten ontstaan. De minister stelt voor, dat het gehele tekort in de verstreken dienst jaren becijferd op 3840 mil joen voor rekening van de staat komt. Dit kan gebeuren door het ope nen van een inschrijving ten name van het pensioenfonds in een grootboek der natio nale schuld. Het ontwerp gaat uit van een rentevoet van 3 pet. De jaarlijkse rente zal 117 miljoen bedragen. Het thans vereiste premiepercentage, dat van 1 januari 1959 af zal gelden, is op 21 becijferd. De ministers zijn van mening, dat aan de provincies en de gemeenten via provin ciefonds en gemeentefonds een compensa tie gegeven dient te worden voor de lasten verzwaring der algemene middelen. De dekking van de pensioenaanspraken dei- militaire deelgerechtigden zal nader be studeerd worden. Bij het spoorwegpen sioenfonds beloopt het tekort over de ver streken dienstjaren 156 miljoen. Voor dit bedrag zal de staat eveneens een groot boekrekening openen, die jaarlijks een ren te van 5,6 miljoen zal afwerpen. Het wets ontwerp wil het premiepercentage voor vriende ministers omtrent een en ander contact heeft plaatsgevonden. Iets anders is, dat door de houding, die de fractie is gaan innemen, de verstandhouding ten op zichte van de andere groepen er zeker niet beter op is geworden. Maar ja, dit al les was nu eenmaal een gevolg van het onprettig geworden klimaat. Trouwens, hoe onprettig dat wel werd aangevoeld, kon men ook ter dege beluisteren in de zeer rustige, tevens waardige woorden, waarmee minister Hofstra de positie schetste, waarin hij zich meer en meer, onder anderen dank zij de houding van dr. Lucas (K.V.P.) en diens politieke vrien den geplaatst ziet. Alles tesamen genomen, geloof ik dan ook, dat het eigenlijk maar goed is, dat het nu op een botsing is uit gelopen. Het ging niet langer. En dan ver dient het uiteindelijk de voorkeur om, zo het samengaan tot telkens weer terug kerende twisten leidt, er een eind aan te maken. Twijfelachtig gehalte Na het aannemen van de motie-Romme en de aankondiging van het uittreden der socialistische ministers uit het kabinet, verlaat dr. W. Drees het ge- bouw van de Tweede Kamer. dit fonds zodanig stellen, dat het dekkend is voor de aanspraken van nieuw-toetre- dende spoorwegambtenaren. Dit percenta ge komt thans uit op 18,5. De ministers hebben in een afzonderlijk wetsontwerp, dat eveneens bij de Kamer is ingediend, schikkingen getroffen ter voorziening in de pensioenaanspraken van het personeel der Koninklijke hofhouding. Het voorziet onder meer in een eenmali ge verstrekking van 7 miljoen voor dit doel aan een door de Koningin aan te wij zen rechtspersoon. In het St. Jansziekenhuis te Laren is de vierjarige Hendrika Keizer uit Eemnes overleden, die woensdag bij het onvoor zichtig oversteken van de Wakkerendijk te Eemnes door een bestelauto uit Huizen werd aangereden. De 47-jarige mevrouw A. Weijers-Brou- wers uit Venlo is met haar auto tegen een boom op de weg Asten-Meijel gereden. Zij werd vrijwel op slag gedood. De wa gen werd zwaar beschadigd. De 72-jarige heer J. Pauwels uit Blerick is nabij de oprit van de brug over de Maas tussen Venlo en Blerick door een personenauto aangereden. De bejaarde wielrijder overleed op de plaats van het ongeval. Op de rijksweg te 's-Heerarendskerke is een bromfietser bij het oversteken van de weg door een personenauto aangere den. Het slachtoffer, de 49-jarige heer A. B. uit Heinekenszand werd op slag ge dood. MOSKOU (UPI) Te Moskou is donder dagavond vernomen dat zware sneeuwstor men het onmogelijk hebben gemaakt van de Russische zuidpoolbasis reddingsvlieg tuigen uit te zenden naar een sinds 6 december vermist Belgisch vliegtuig, dat vier leden van de Belgische zuidpcolexpe- ditie aan boord had en neergestort moet zijn. Het vliegtuig was vertrokken van het kamp Boudewijn. Een reddingsploeg, die na het bericht van vermissing uit deze basis over land naar de plaats zou gaan waar het vliegtuig is neergestort - op 250 kilometer van net kamp moest onver- richterzake terugkeren. De Russische zuidpoolbasis te Mirning is de enige bron van waar men inlichtingen kan vernemen over de reddingspogingen. Uit Brussel heeft men tot dusver geen radioverbinding kunnen krijgen met de Belgische zuidpoolbasis. Volgens Tass is het vliegtuig verongelukt op 72 graden zuiderbreedte 29 graden oos terlengte nabij de ijskristalbergen van Queen Mauds-land. Advertentie Gr. Houtstraat 86 - Haarlem - Tel. 10371 Speciaalzaak sinds 1883. indien ik zou menen, thans in 's lands be lang te moeten blijven. Veeleer zou ik daardoor bepaalde tegenstellingen binnen ons volk helpen versterken". In deze woor den kon men de figuur beluisteren, die ge durende een lange reeks van jaren heeft getoond bereid te zijn het belang van het land te dienen en deswege, als het moet, tegen het belang van zijn partij in te gaan. Dr. E. van Kaalte Addertjes Selim Hassan, de terecht zeer vermaarde Egyptische Egyptoloog, heeft zich een schone taak op de schouders gelegd, zij het niet een eenvoudige. Hij zal namelijk van Cleopatra, dat weliswaar ondeugende, maar heel charmante vrouwtje uit de oud heid, een eerzame, nette en dus waar schijnlijk stomvervelend vrouwspersoon draaien. Wat dit voor consequenties, ik mag ge rust zeggen vreselijke consequenties zal hebben zal ik u hierbij uit de doeken doen. Want wie en wat was Cleopatra? Een vrouw met een neus die in andere vorm de wereldgeschiedenis veranderd zou kunnen hebben, een vrouw boordevol gevaarlijke charme waar zekere Romeinen uit betere kringen van konden meepraten, een vrouw met een uitermate spitse geest en sluwe aard, een intrigante van het zuiverste wa ter, een groot minnares en dus een dank baar object voor kunstwerken van velerlei aard. Grote mannen hebben dankbaar haar liefde aanvaard, en ingewikkelde inter nationale narigheden waren er het gevolg van. En tenslotte zocht ze zich een schilder achtige dood met behulp van een addertje. En nu moet er aan dat alles een einde komen. Cleopatra wordt gerehabiliteerd en dus worden waarschijnlijk die Romeinen aan de kaak gesteld als onaangename fi guren. En alle onechte kinderen gaan de doofpot in. Cleopatra was een dame en verder geen gekheid. Maar nu die consequenties. Hordes kun stenaars hebben het stoute vrouwtje ver werkt in toneelstukken, in litteratuur, in muziek en in beeldende kunsten. Daar moet natuurlijk meteen een einde aan ko men, want dat haalt haar onnodig omlaag. Al die kunstwerken zullen bij de onechte kinderen in de doofpot verdwijnen. En dat kan men dan wel jammer vinden, maar als Egyptische zal Cleopatra bij haar roem rucht volk als een onberispelijke figuur blijven voortbestaan. Maar als men dat krantenberichtje nog eens goed doorleest dan blijkt er een ad dertje onder het gras te schuilen, evenals er een addertje in Cleopatra's vijgenmand school. Want wat staat daar? „Ze liet zich in haar besluiten alleen leiden door het welzijn van Egypte". Aha, ziet u wel, daar staat het, zwart op roit. Ze was geen ondeugend vrouwtje maar een van vaderlandsliefde blakend vrouwspersoon net als Kenau. Ze lijkt pre cies op al die moderne, ook van vader landsliefde blakende grootheden, die ook wel eens iets uithalen dat u en ik nu niet meteen zouden doen. En daarmee is dan natuurlijk alles meteen gladgestreken. Maar de hemel moge er ons voor be. waren dat er meer geleerden zullen op staan die min of meer laakbare figuren gaan oppoetsen op dezelfde manier. Want dan worden de Borgia's eerzame lieden, wordt Landru een fijne en hooggestemde figuur en gaat Kaïn met complexen werken. Sporry Het Haagse gerechtshof heeft vanmor gen, overeenkomstig de vordering van de procureur-generaal de directeur van de Zeeuwse Metaalhandel, B. M. uit Den Haag, veroordeeld tot een gevangenis straf van achttien maanden. Deze directeur, van wie men niet weet waar hij thans verblijft, had aan een thans geschorste, en eveneens veroor deelde, referendaris van het minister van Economische Zaken giften gedaan tot een totaal van ongeveer 87.000. De ambte naar gaf dan zogenaamde „derdelanden- verklaringen" voor schroot af, dat af komstig was uit K.S.G.-landen. Hierdoor „verdiende" men extra, omdat schroot, afkomstig uit andere dan de K.S.G.-lan den, duurder is. Het verschil wordt be taald uit de verenigingskas van de Kolen- en Staalgemeenschap. De Zeeuwse Me taalhandel moet aan dit handigheidje on geveer 600.000,overgehouden hebben. De Duitse onderneming „Hansa", vol gens de procureur-generaal de kwade ge nius in deze zaak, „verdiende" op deze manier zes miljoen extra. De rechtbank had M. veroordeeld tot dertien maanden gevangenisstraf. Het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid de heer F. J. Goedhart heeft de minister van Bui tenlandse Zaken gevraagd of het waar is, dat het Chinese personeel van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging in Peking een boycot-actie is begonnen tegen de Nederlandse zaakgelastigde al daar. De heer Goedhart vraagt voorts of de minister de indruk heeft dat deze actie door de regering in Peking geïnspireerd is. Uit de Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant van 12 december 1758 TE AMSTERDAM bij Adam Meyer, Boek verkoper in de Stilsteeg, wordt in het Frans en Nederduits uytgegeeven: De Naauwkeurige HOLLAND- SCHE ALMANACH voor 't jaar 1759, waarin het vaa- ren der Schuyten en ryden der Postwagens, beneffens de aanwyzige der Kermis, Jaar-, Paer- den-, en Beesten-Markten gevonden word; mitsgaders de Reglementen van alle thans in gebruykzijnde KAART-SPELLEN, als ,'t Quadrielje, Hombre, Piquet, Klaver- jasse, Moderne, Bel-Bruyten, 't Volte-Spel; beneffens de Ordonnantie van 't Biljart, Verkeer- en Kaatsspel, vercierd met 12 curieuse Kopere Plaatjes, de prys is in Beste Bandjes 22, Middelslag 16, en Ge- meene 8 Stuyvers; en zijn mede te be komen te Haerlem bij Bosch, Van Lee en Bohn. By dezelve is ook de HISTORIE van HOLLAND, verbeeld het Eyland Tes- sel en Wieringen in Brand staande; waar achter de MERCURIUS daarin veele dien stige en aanmerkelyke Zaaken, a 6 Stuy vers. sproken over het slechte humeur van mr. Burger. Ofschoon deze afgevaardigde soms inderdaad de indruk kan maken daarvan enige last te hebben, acht ik het toen niet billijk op rekening van zijn humeur zekere gebeurtenissen en verwikkelingen ln ons politieke leven te schrijven. Het is heus niet mr. Burger alleen of in de eerste plaats, die in een weinig zonnige stemming verkeert. Zo is het met de gèhele P.v.d.A. als zodanig gesteld en dit is eenvoudig een gevolg van het feit, dat zij onder een on prettig klimaat gebukt gaat. Het klimaat is immers voor haar veel ongunstiger ge worden. De niet-socialistische partijen hebben in het bijzonder sedert het de P.v.d.A. bii de stembus in de eerste helft van dit jaar allesbehalve voor de wind is gegaan, meer dan eens aan de P.v.d.A. on welgevallige beslissingen in de Kamer doorgezet. Dit is de P.v.d.A. tenslotte steeds meer gaan verdrieten. Toen bovendien op een gegeven ogenblik een niet-socialis tische meerderheid in flagrante strijd met het regeringsprogramma te werk ging, waaraan mr. Burger en diens geestver wanten nog zolang mogelijk trouw waren gebleven, was het geduld van de P.v.d.A. uitgeput. Zij was hierop alleen nog maar bereid er akkoord mee te gaan, dat vijf van haar voormannen in het kabinet bleven, indien zou blijken, dat zulks nog enige zin zou hebben. En dat kon slechts blijken, wanneer op een aantal punten het waren er zeven de vruchten van de samenwer king in het kabinet en van het gemeen overleg tussen kabinet en parlement ook aan de P.v.d.A. voldoende bevrediging zouden schenken. Nog steeds meen ik, dat er staatsrechtelijk nog politiek enig ge grond bezwaar kan bestaan tegen het feit, dat de fractie van mr. Burger dit stand punt is gaan aannemen, gelijk ik het even min ontoelaatbaar kan vinden, dat er tus sen de fractie en de met haar politiek be Mr. Burger heeft donderdag helaas niet in alle opzichten een gelukkige toon aan geslagen. Zeker, in sommige opzichten heeft hij wel rake opmerkingen gemaakt. Ook viel hier en daar een sympathieke rondborstigheid in enige zijner uitingen te waarderen. Doch daarnaast heeft hij an derzijds bijvoorbeeld met zijn geredetwist over de vraag, of hij de anti-revolutio nairen al dan niet van „woordbreuk" had beticht, geluiden laten horen, die beter achterwege gebleven waren in een ge- dachtenwisseling. die op een hoog peil ge voerd had moeten worden. Daarin is hij bepaald niet geslaagd. Te zeer scheen hij zich te laten meeslepen door het ver langen om verkiezingsmunt uit een en an der te slaan. Kortom, hoezeer er ongetwij feld allerlei goeds in zijn uiteenzettingen voorkwam, het geheel maakte bepaald heel wat minder gelukkige indruk dan het geval geweest zou zijn, zo de spreker zich er minder toe had laten verleiden zijn gehoor op een verkiezingsredevoering te onthalen. Daarvoor was het noch de tijd noch de plaats. Ook mr. Oud beging mijns inziens enige bedenkelijke misslagen. Allereerst door nog voor hij (wat vrijwel zeker zal ge beuren) evenals andere fractieleiders aan het staatshoofd advies zal hebben uit te brengen omtrent de vraag, hoe de inge treden crisis od te lossen, fluks publieke lijk al in de Kamer dat advies te open baren. Waarlijk, hier liet mr. Oud een steek vallen, want zulk een optreden kan mijns inziens niet helemaal door de beugel. Maar nog veel bedenkelijker waren twee door hem gemaakte opmerkingen. De eerste kwam er op neer, dat het wel dui delijk was, dat de vijf socialistische minis ters door de fractie van de P.v.d.A. onder druk waren gezet om wegens de aan neming van het hun onwelgevallige amen dement, ontslag te willen vragen. Minister Drees deed er goed aan kort en krachtig dit verhaal van mr. Oud als volstrekt ge fantaseerd, en zulks dan met overtuigende argumentering, te ontzenuwen. Intussen had de aanvoerder van de V.V.D. het hele maal bont gemaakt door de minister-presi dent er van te betichten het partijbelang boven het landsbelang te stellen. „Van mij zou het zelf-overschatting zijn,

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3