Wetsontwerp voor weduwen- en wezen verzekering op het laatste ogenblik nog ingediend OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kerstgaven voor de „Stille Armen" HET WEER Koningin sprak met fractievoorzitters Kassem ontdoet zich van vele aanhangers van Nasser Communistische agitatie neemt intussen hand over hand toe CITR0ËN Bodemvoorziening voorziet in eerste levensbehoeften van alleenstaande moeders en weduwen boven vijftig jaar Kouder WATERDICHT DAKWERK /See M( R11S tjefore/joif fitst// EXQUISE ZWEEDSE KERSTDINERS Svenska Restaurangen „BOLWER K" Het woord is aan Twee doden in het verkeer Van 1 januari af: Bromfietsen in bebouwde kom maximaal 30 km/u. 11.112,43 MET ALLEN VOOR ENKELEN! Russische nota's aan alle vijftien NAVO-landen Raket met aapje gelanceerd Militairen tonen grote animo voor Nieuw-Guinea Eerste vrijwilligers vertrekken in januari S.E.R.-advies over de melksubsidies pas in mei 1959 Vloerenhuis „LINORUB" Speciaalhuis Geen extra lasten Ministerraad bijeen Nieuwe president 73e JAARGANG No 134 ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 303e JAARGANG No 287 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L, Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT S 11 B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. i9™9! V* I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I I J I S i ill I JCJLjflCJC.^1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein* TeL 57755 Ja Ja JL JU Ja hj? \A A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Enkele opklaringen, maar ook hier en daar enige regen. Van nacht plaatselijk mist en in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgen iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWTttW PAGINA'S NU met onze gebr. winter koning voor vernieuwingen van mastiekdaken e.d. Vraagt prospectus N. H. VOCHTUNIE DEJOBO Haarlem Marnixstraat 19 Telefoon 61419 Advertentie BARItLJÜRlSSTR HAARLEM IEL. 13439 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Wij serveren beide Kerstdagen in onze intieme bovenzaal waarbij beschaafde muziek. Ook dit jaar zijn er, uitsluitend in de bovenzaal, originele Zweedse surprises voor de dames. In onze Benedenzaal serveren wij buiten onze prima diners in verschil lende prijsklassen tevens GAENDE SMORGASBORD RESERVEER TIJDIG UW TAFEL Haarlem - Tel. 16840 - Kennemerplein 5 La Rochefoucauld: Huichelarij is het eerbetoon van de on deugd aan de deugd. Vrijdagmiddag is de ministerraad in de Treveszaal in Den Haag bijeen gekomen voor het bespreken van de problemen, ontstaan door de huidige kabinetscrisis. Deze overzichtsfoto toont om de tafel, van geheel links de heren: Suurhoff, v. d. Beugel, Luns, Struijcken, Drees, 1 V Cals, Van Aartsen, Helders, Zijlstra, Staf, mejuffrouw Klompé, achter haar ge deeltelijk zichtbaar de heren Sam- kalden, Witte, Hofstra. en met de rug naar de camera de heer Vondeling. In de westelijke buis van de Maastunnel te Rotterdam, de verbinding noord-zuid, is de 42-jarige havenarbeider C. A. Smits Schouten uit de Jaffadwarsstraat te Rot terdam op zijn motorrijwiel tussen twee auto's ten val gekomen en door een vracht auto overreden- Hij werd direct naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst bleek dat hij was overleden. In de Dr. Noletstichting te Schiedam is oveleden de vijfjarige Hendrikus Lans bergen uit Kethel (gem. Schiedam). Het ventje werd zondag op de Vlaardingerweg te Kethel door een personenauto aange reden, toen hij bang voor een hond plotseling de rijweg opliep. Met ingang van 1 januari 1959 zullen bromfietsen in bebouwde kommen niet harder dan dertig kilometer mogen rijden. Daarbuiten zal men maximaal 40 kilometer per uur mogen rijden. En andere wijziging in het wegenver keersreglement behelst de mogelijkheid, in bebouwde kommen wegen of weggedeelten aan te geven, waarop tot 70 kilometer mag worden gereden. Op alle andere wegen in bebouwde kommen wordt de maximum snelheid van 50 km. gehandhaafd. Op rijkswegen zal de aanduiding 70 km. door de minister van Waterstaat geschieden, op andere wegen door Gedeputeerde Staten. Het einde van een bebouwde kom zal wor den aangegeven door een rond wit bord met een zwarte balk van links onder naar rechts boven door de grijze cijfer 50 met de letters km er onder. (UPI) Naar in Beiroet wordt verno men heeft premier Abdul Kerim Kassem van Irak één van zijn vijf legerkorpsen ontwapend en ten minste 375 personen Ia- ten gevangennemen. De arrestaties zou den de afgelopen zes dagen in Kirkuk, Bagdad, Basra en Mosul zijn uitgevoerd. Tot de gearresteerden behoren rechts ge- riënteerde landeigenaren en linksge oriënteerde, maar anti-communistische aanhangers van president Nasser. In de steden zijn „volksverzef'-eenheden onder communistische leiding georganiseerd, die door de straten patrouilleren en 's avonds auto's en voorbijgangers aan houden. Tot de gearresteerden behoren Rashid Ali Kilani, een bekend nationalist, zijn zoon Mundir Kilani, het hoofd van de po litie en veiligheidstroepen Taher Yehia en twintig jongere officieren. Een van de vijf legerkorpsen waaruit de meeste gearresteerde officieren af komstig zijn is van zijn transportmid delen en automatische wapens beroofd. Elke soldaat beschikt nog slechts over vijf patronen. Het eerst zou de chef van de politie en de veiligheidstroepen, Yehia, zijn gearres teerd. Thans zou een communist het be vel voeren over de politie. Men verwacht dat de ministers Shanshal en Ribaki spoedig van hun functies zullen worden ontheven. Beiden zouden huisar rest hebben. Ribaki werd beschouwd als de woordvoerder van de Nassergezinde leden van de Baath-partij. Ook meent men aanwijzingen te hebben voor enige onrust in het leger. Reeds eer der zijn eenheden die op de hand van kolo nel Aref waren buiten Bagdad gestatio neerd. Alle vijf corpscommandanten be tuigden na het bekendworden van de sa menzwering publiekelijk hun aanhanke lijkheid aan premier Kassem. Men acht het veelbetekenend dat de regering ken nelijk de loyaliteit van het leger openlijk wil demonstreren. (Reuter) Het schijnt, dat het in Irak op het ogenblik niet gaat om een simpele samenzwering van ontevreden of ambi tieuze elementen, maar om een werkelij ke regeringscrisis, uitgelokt door nationa listische groepen en voorstanders van aan sluiting bij de V.A.R., die zich de laatste tijd ongerust maakten over de evolutie van Irak in de richting van het communisme. 13 december 1958 13e verantwoording Mr. A.W.H. 5; Ir! H.v.d.W. 25; F.G.J.B. 200; N.v.S. 50; C.T.A.B. f 25; Bridgepot f 25; mr. W.B.J.A. 25; mevr. J.v.S.-G. 25; A.P.T. 10; mr. J.C.H. 10; J.T. 10; mevr. E.M.-L. 10; mr. M.A.v.E. 10; N.N. f 10; S.S.S.E. 10; F.V. 10; Ea 10; H.C.V.B. 5; D.O. 5; J.W.F. 5; H.J.v.d.L. 5; mej. W.J.D. 5; W.J.G. 5; D.B. ƒ5; M.W. 5; N.N. 5; R.H.V. 5; J.L.M.M. 4; M.B. 2,50; mej. M.H.S. 2,50; G.C.F. 2,50; weinig, maar uit 'n goed hart 2,50; C.O. 2,50; J.H.L.-v.d.G. 2,50; M. 2,50; N.N.W. 2,50; E.L.-S. 2,50; M.E.M. 2,50; H.H. 2,50; N.N. 2; S.D. 50; S.C.M. f 10; M.J.F. 2,50; R. 10; E.L. 3; A.M.B. 10; C.J. 2,50; L. de H. 1; L.S.W. 10; N.N. f 2,50; A.D.v.S. 5; zr. A.D. 2,50; C.W. 2,50; M.N.T.V. 4,65; N.H. 2,50; Tonny V. 5; L.S. 1; Rio 2; R. de R. 10; J.M.H. 1,50; Van R. 5; J.S. 2,50; W.G. 2,50; B.v.T. 10; S.C.P. f 5; C.v.'tW. 2,50 fam. v.d.B. 5; A. en W. 5; Tanja Tamara f 5; D.S. H'stede 2,50; Z.Z. 1; C.A.W. 2,50; R.B. 3; M.M.L. 2,50; M.B. 2,50. Dagtotaal 748.15. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1, Haarlem of worden overgeschre ven op postgiro 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aanduiding de verantwoording moet plaatshebben (Volle naam, initialen, pseudoniem enz.). Advertentie Het is zeker en gewis dat de Opel in zijn klasse de beste is. MOSKOU (UPI) De Russische rege ring heeft vandaag nota's doen toekomen aan alle ambassades van de NAVO-landen, aan de vooravond van de jaarlijkse minis ter-bijeenkomst van het westelijke bond genootschap in Parijs zal worden gehouden. De inhoud van de nota's is nog niet bekend. CAPE CANAVERAL, (Reuter/UPI) Het Amerikaanse leger heeft vandaag een „Jupiter",-raket gelanceerd met een aapje in de neuskegel. Het projectiel leek vlot omhoog te gaan. Een woordvoei'der van de luchtmacht zei, dat men hoopte de neuskegel terug te vin den op 1500 zeemijlen ten zuid-oosten van Cape Canaveral. De schepen en vliegtui gen kijken daar in dat gebied naar het projectiel uit. Dit is de vierde keer, dat er een dier in een Amerikaans projectiel is afgeschoten. Het Amerikaanse leger deelde vanmid dag mee, dat de neuskegel van de Jupiter- raket in het doelgebied is neergekomen, zij dook in de oceaan op 1500 zeemijlen van Cape Canaveral. Daar zal zij nu door de marine worden opgevist. In de loop van de volgende maand zal de eerste afdeling vrijwilligers van de Koninklijke Landmacht per vliegtuig naar Nieuw Guinea vertrekken. De manschap pen staan onder commando van majoor C. A. A. Kanters. Zij zijn thans in de leger plaats Oirschot tezamen gebracht, waar de laatste voorbereidingen voor hun uitzen ding getroffen worden. De komende feest dagen zullen zij thuis doorbrengen. De animo om zich als vrijwilliger voor Nieuw Guinea op te geven bleek boven verwachting groot te zijn. Het aantal aan meldingen heeft de behoefte zelfs enige malen overtroffen. De uitzendtijd varieert van zes tot twaalf maanden al naar ge lang de dienstplichtige in Nederland in speciale opleiding is geweest. Bij uitzen ding moet vaststaan, dat de vrijwilliger in Nieuw Guinea nog tenminste zes maan den dienstplichtig is. De welzijnsverzorging valt onder de Koninklijke marine. De Sociaal-Economische Raad heeft aan de regering meegedeeld, dat de raad niet kan voldoen aan het verzoek van de re gering om op dit moment een tussentijds advies uit te brengen over de afschaffing van de subsidie op de consumptiemelk. De raad heeft het voornemen deze kwestie te behandelen in het kader van het meer omvattende advies, dat door de S.E.R. zal worden uitgebracht over een aantal fun damentele aspecten van het sociaal-econo mische beleid. Er wordt naar gestreefd met dit advies uiterlijk 1 mei 1959 gereed te zijn. Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Advertentie LINOLEUM - RUBBER - PLASTIC COLOVINYL enz. - Vakkundig- gelegd Kleine Houtstraat 76 - Telef. 12695 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Advertentie 2CV I.D. 19 3987.— V'a' 9375.— Hoofdagent voor Haarlem en omstreken: VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 Bloemendaal Telefoon 51301 Advertentie In de stromende regen werden vrijdag de verschillende uitrustingen gedemon streerd, die op Nieuw-Guinea worden gedragen door het contingent vrijwilli gers, dat daarheen rvordt uitgezonden. Het passen verwekte nogal hilariteit. ziet men gedemonstreerd een veld-werktenue, een uitgaanstenue met korte broek, hetzelfde met lange broek en een sporttenue. Paul naudet is gekozen als president van Zwitserland in het komende jaar. De Zwitserse bondsregering kiest elk jaar uit haar midden een nieuwe president. De Koningin heeft hedenmorgen in Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangen de fractievoorzitters van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, van de afzonder lijke communistische groep, van de Com munistische Partij Nederland, van de Staatkundig Gereformeerde Partij en van de Christelijk Historische Unie, respectie velijk de heren prof. mr. P. J. Oud, H. Gortzak, S. de Groot, ds. P. Zandt en dr. H. W. Tilanus. Gistermorgen, na het onderhoud met dr. Drees, heeft de Koningin achtereenvolgens gesproken met mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State. Des middags ontving de Koningin ach tereenvolgens de fractievoorzitters van de P.v.d.A., de K.V.P. en de A.R. partij, respectievelijk mr. J. A. W. Burger, prof. mr. C. P. M. Romme en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. In hoeverre aan dit voornemen door de thans gewijzigde politieke situatie uitvoe ring kan worden gegeven, is natuurlijk een open vraag. Ook zonder politieke verwik kelingen zou er door regering, parlement en uitvoerende organen stevig de pas in gezet moeten worden om de wet per 1 januari 1960 van kracht te doen worden, zoals in het voornemen lag. En het is wel zeker dat duizenden weduwen in het land naar die dag reikhalzend uitkijken, omdat zij dan althans voor de eerste levensbe hoeften wat soelaas krijgen. Door de aanvaarding van de Algemene Weduwen- en wezenverzekering waar bij op enkele details na het advies van de Sociaal-Economische Raad is gevolgd wordt de materiële situatie van weduwen en wezen, welke zoals de ervaring heeft geleerd, meestal weinig rooskleurig is, beter gefundeerd. Het gaat hier om een verdere uitbreiding van ons stelsel van volksverzekeringen, waarvan de Algemene Ouderdomswet het klassieke voorbeeld vormt en waartoe het nog niet door het parlement behandelde wetsontwerp voor een Algemene kinder- beslagverzekering de tweede stap was. De consequentie daarvan is ook, dat het om een globale regeling gaat met grote voor delen voor de gehele gemeenschap, waar bij men enkele kleine nadelen op de koop toe moet nemen. Zo kunnen er bijvoorbeeld voor bepaalde personen geen uitzonderin gen worden gemaakt wegens hun particu liere omstandigheden. Inkomensgrenzen zijn trouwens ook minder gewenst omdat degene die vandaag in goede doen is, zeer wel in betrekkelijk moeilijke omstandig heden kan overlijden. Wat wel gebeurt is de aanpassing van bestaande regelingen, welke gedeeltelijk door de nieuwe W.W.- wet worden overlapt. In dat opzicht valt te denken aan de weduwen- en wezenvoor zieningen voor ambtenaren, aan de uit keringen ingevolge de Ongevallenwet en de toelagen krachtens de Invaliditeitswet. Ten aanzien van bedrijfspensioenen en der gelijke zijn echter geen overgangsbepalin gen gemaakt: de noodzaak daartoe is veel geringer dan bij de A.O.W., omdat het in het algemeen met de weduwen en wezen voorzieningen in het particuliere bedrijfs leven niet zo best is gesteld. Overigens gaat het ook bij de W.W.-wet om een bodemvoorziening, dat wil zeggen dat in de particuliere sfeer allerlei maatregelen kunnen worden genomen om deze mini male garantie voor het levensonderhoud wat te verbreden. Verder zullen de uitkeringen „welvaarts- vast" zijn, dus gebonden worden aan het loon-indexcijfer. Dit hangt uiteraard samen met de financiering volgens het omslag stelsel, waardoor elke generatie niet alleen voor de in haar midden levende bejaarden betaalt, zoals thans ook bij de A.O.W. het geval is, maar tevens voor de weduwen en wezen. Hierdoor kunnen de bij het van kracht worden van de wet reeds aanwezige weduwen naar schatting 125.000 in getal onmiddellijk als verzekerd worden be schouwd. Voor 1960 en 1961 worden de kosten van de W.W.-wet op 180 tot 190 miljoen gulden per jaar geraamd, welk bedrag door alle ingezetenen van vijftien tot vijfenzestig jaar door middel van premieheffing zal worden opgebracht. De premie zal ongeveer 1,15 °/o van het inkomen bedragen. Nu r«a enige jaren praktijk is gebleken, dat de eerste termijn van vijf jaren vastgestelde premie van 6,75 voor de A.O.W. wat aan de ruime kant is, moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de premie voor de A.O.W. met een gelijk percentage zal wor den verminderd, zodat de nieuwe volks verzekering niet met zwaardere lasten ge paard behoeft te gaan. Overigens is de premievaststelling in de eerste plaats een kwestie van de Sociale Verzekeringsbank, welke met de uitvoering der wet zal wor den belast. (Men zie voorts pagina 3) (Van onze Haagse redacteur) Donderdagmiddag is ter griffie van de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend, dat de handtekening draagt van twee sedertdien afgetreden socialistische ministers, de heren J. G. Suurhoff en S. J. Hofstra. Het is de langverbeide Algemene Weduwen- en wezenverzekering, waaraan de Sociaal-Economische Raad en de ministeries van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Financiën enige jaren lang hebben gewerkt. De lange duur der voorbereiding reeds in 1952 werd aan de S.E.R. advies gevraagd werd overigens niet alleen veroor zaakt door de ingewikkelde materie. De Algemene Ouderdomswet kreeg immers voorrang en ook werd reeds een Algemene Kinderbijslagwet ingediend. Toch adviseert de S.E.R. aan de Weduwen- en wezenwet prioriteit te verlenen boven die Kinderbijslagwet.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1