K.P.M.-geschil met Rott. Lloyd en Mij. Nederland bijgelegd Panda en de ©Koeboertjes Wereldnieuws j Zwaar bewolkt; oostenwind ió het zo NAAIMACHINES 2 SPOEDIG NIEUWE BESTUURSVORM Bestuur heeft vertrouwen in de Oranjelijn Kroesjtsjev rechtvaardigt zijn landbouwbeleid Felle aanval op de oude „anti-partij gr o ep" Ontwerp monetair akkoord van Frankrijk en Guinea Dr. Vondeling sprak over landbouwproblemen Misschien krijgt u wel een betere minister' Kolen goedkoper België gaat kolencrisis krachtig bestrijden Kortere werktijd door Werkspoor aangevraagd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Industriële produktie weer op niveau van begin 1957 Hammarskjoeld bezorgd over toestand in Galilea f I.- Wereldbank leent 58 min. dollar van Duitse Bank Weinig verandering in de kosten van levensonderhoud Beurs gesloten op Oudejaar Protest van V.S. tegen het verlagen van kolenimport Hoogste begroting in tijd van vrede in V.S. verwacht Nota van NAVO-landen aan V.S. over goedkope vlaggen DINSDAG 16 DECEMBER 1958 IN DE K.P.M.-jaarvergadering heeft de voorzitter, C. J. baron Collot d'Escury, meegedeeld dat met vertegenwoordigers van de Stoomvaartmij. Nederland en de Kon. Rott. Lloyd gesproken is over de voortzetting der samenwerking op basis van gelijkheid in cle Scheepvaart Unie. In een voorstel over de door de Indone sische situatie noodzakelijk geworden nieuwe bestuursvorm, mogen de namen worden verwacht van twee directeuren van de genoemde rederijen. Uit een aanvaarding door hen van die functies zal dan kunnen worden afgeleid dat de K.P.M.-transactie met de Oranjelijn voor hen geen beletsel meer vormt. De voorzitter deelde verder mee dat de resultaten 1957 hoewel 4 miljoen lager dan die van 1956 gezien de omstandigheden niet onbevredigend zijn. De voorzitter zei dat de K.P.M. uit de Indonesische moeilijkheden weliswaar haar schepen heeft overgehouden, maar dat deze veel geld kosten. In de eerste vier maanden van 1958 werd 8 miljoen ver lies geleden op de vroegere Archipelvloot van veertig schepen. Bovendien konden pas definitieve beslissingen over heroriën tering en inkrimping van het bedrijf wor den genomen, toen vaststond dat de vaart in Indonesië voor de K.P.M. gesloten was. Inmiddels zijn In 1958 zevenentwintig sche pen verkocht, die in de vaart buiten Indo nesië niet meer renderend konden worden gemaakt. Voor twee schepen die in Indo nesië achterbleven werd van molestassu- radeuren een uitkering ontvangen, die de boekwaarde te boven ging. Thans telt de K.P.M.-vloot 71 schepen, metende 182.472 brt Matig dividend Zodra een inzicht was verkregen welke schepen onder de huidige omstandigheden emplooi konden vinden, werd overgegaan tot inkrimping van het varend personeel en verdere beperking van de bouworgani- satie. Tot zijn genoegen kan het bestuur constateren, dat door deze maatregelen de kosten sinds april een steeds dalende lijn vertonen. Toch wordt over de periode van mei tot en met december het exploitatie verlies op de vroegere Archipelvloot even eens getaxeerd op ongeveer 8 miljoen voor afschrijving. Ten slotte is het buiten gewoon nadelig geweest dat het bedrijf zo sterk getroffen is in een periode van lage vrachten. Het bestuur neemt aan, dat de verliezen en de kosten van inkrimping en heroriëntering, die gedeeltelijk ook nog op 1959 zullen drukken, kunnen worden ge dekt uit de uitkering van molestassuradeu- ren en uit de gemaakte voorzieningen, eventueel aangevuld met enige vrijgeval len reserves bij verkoop van schepen bo ven de boekwaarde. Het bestuur vertrouwt dat de inkomsten van de K.P.M. uit ande ren hoofde dan uit haar eigen scheepvaart bedrijf voldoende zullen zijn voor de uit kering van een matig dividend. Er werden in Indonesië nagenoeg geen inkomsten verkregen, terwijl de kosten grotendeels doorgingen. De monetaire maatregelen van juni 1957 veroorzaak- MOSKOU (AFP) Het Russische pers bureau „Tass" meldt, dat maandag te Moskou een openbare zitting van het cen trale comité der Russische communisti sche partij is begonnen, waarop premier Kroesjtsjev rapport uitbracht over de ont wikkeling van de landbouw in de afgelo pen vijf jaar. „Reuter" meldt, dat Kroesjtsjev een felle aanval deed op de „anti-partijgroep van Malenkov, Molotov, Kaganovitsj, Boelganin en Sjepilov", die de uitvoering van de partijbesluiten met betrekking tot basisvraagstukken in de ontwikkeling der Sovjet-Unie hadden willen verhinderen en de leninistische denkwijze hierover niet hadden willen volgen. „In het licht van hetgeen in de land bouw wordt bereikt kan een ieder zien, dat de anti-partijgroep zich gekeerd had tegen de vitale belangen van het Russi sche volk", aldus Kroesjtsjev. (UPI) Hij zei, dat de algemene graan- produktie in de afgelopen vijf jaar met 57 miljoen is toegenomen en dat de pro- duktie van dit jaar, te weten 140 miljoen ton, een record is. Het „plan van het maagdelijke land", een van de geliefde projecten van Kroesjtsjev, heeft in de laatste drie jaren 36 miljoen nieuwe hec taren onder de ploeg gebracht. De Sovjet- Unie is nummer een in de katoen-produk- tie van de wereld en per hectare is de op brengst in Rusland anderhalf maal zoveel als in de Verenigde Staten, aldus Kroesj tsjev, die verder wees op een produktiever- hoging van vlees, melk, wol en eieren. Kroesjtsjev noemde de uitgestoten lei ders „een verachtelijke groep akelige scheurmakers", aldus radio-Moskou. PARIJS (Reuter) Robert Bargues, leider van de Franse financiële missie naar Guinea, heeft de Franse regering een ontwerpovereenkomst voorgelegd, waarbij Guinea deel van de zone van de Franse franc blijft uitmaken. Hij deelde mede, dat Ghana, na de lening van tien miljoen pond sterling, die dit land on langs aan Guinea heeft verstrekt, de hoop koestert een „vollediger" overeenkomst met Guinea te kunnen sluiten, die zou in houden, dat Guinea de franczone verlaat en zich aansluit bij het sterlinggebied. Franse functionarissen te Parijs ver klaarden, dat de totstandkoming van een monetaire overeenkomst tussen Frankrijk en Guinea deze hoop de bodem zal in slaan. ALGIERS (Reuter) Bij een vechtpar tij tussen militairen uit Guinea, die deel uitmaken van het Franse leger in Algerije, is in een kamp te Oran een man gedood en tien gewond. Nadat Guinea tégen de Franse grondwet en vóór onafhankelijk heid had gestemd, kregen de leden van een bataljon soldaten uit Guinea de keus of zij al of niet in het Franse leger wilden blijven. De helft van hen wilde naar huis terug. ten een zeer aanzienlijke stijging van de transferkosten der K.P.M. Het resultaat van haar scheepvaartbedrijf in Indonesië was daardoor rond 10 miljoen lager dan over 1956. Dankzij diverse voorzieningen bleef het uiteindelijk voordelig saldo van de exploitatierekening 1957 slechts 4 mil joen onder dat van 1956. Vertrouwen in Oranjelijn In augustus werd het gehele aandelen pakket van de Oranjelijn overgenomen. De koopsom ad 43 miljoen is betaald. Sinds haar oprichting zijn de resultaten van de Oranjelijn zodanig geweest, dat zij zich door interne financiering heeft kunnen uitbreiden. In 1958 zullen de resultaten van de Oranjelijn aanzienlijk lager liggen dan in vorige jaren, maar de mogelijkheden die in de toekomst geschapen zullen wor den door de opening van de St. Lawrence Seaway in 1959 en de ontwikkeling van Canada en het midden-westen van de Ver enigde Staten zijn zodanig, dat het be stuur vertrouwen heeft in de toekomst van de Oranjelijn. Het dividendvoorstel van 7 percent werd aangenomen met tien stemmen tegen. Aanwezig waren 27 aandeelhouders uit brengend 28.573 stemmen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, heeft in Groningen op de algemene ver gadering van de Groninger Maatschappij van Landbouw, een rede gehouden over de moeilijkheden en de mogelijkheden van de landbouw. „Er dreigt minder geld te komen voor de minister van Financiën, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat er minder mogelijkheden zullen zijn voor de minister van Landbouw. Een mogelijk heid is verder, dat u een betere minister van Landbouw krijgt dan u hebt. Het valt mij mee, dat er geen stem opklinkt uit de zaal die zegt: „Maar dat is zeker", al dus de minister. Hij besprak onder meer het probleem van de prijzen en het garantiebeleid, waar in tegenover elkaar staan het naoorlogse streven van de Nederlandse regering naar een redelijke bestaanszekerheid voor iedereen en het feit, dat de produktie op de behoefte gericht moet blijven. Een ga rantieprijs kan alleen maar gehandhaafd worden als nationale produktie en con sumptie met elkaar in evenwicht zijn. De financiering van het garantiebeleid hangt hiermede nauw samen. De mogelijkheden hangen af van de landbouwers zelf, van de steun en de solidariteit van het Neder landse volk, van de ontwikkeling van de vraag in de wereld en van de ontwikkeling van wetenschap en techniek. Verder waarschuwde de minister voor de concurrentie van het Russische blok. Rusland heeft de mogelijkheid, op elk mo ment onze fijngevoelige economie te ver storen. We kunnen de concurrentie wel eens heel sterk gaan voelen. Een belang rijke factor vond de minister de bereid heid van het eigen volk, de landbouw niet in de steek te laten. De minister van Land bouw is onder de huizige omstandigheden afhankelijk van de minister van Finan ciën. De minister van Landbouw, die niet solidair is met de minister van Financiën, wanneer die meer geld vraagt, is geen knip voor de neus waard, aldus dr. Von deling. De minister stelde het volgende alterna tief: Of de landbouw-garantieprijzen zul len in de toekomst meer geknepen worden, of de belastingen zullen op het huidige peil moeten blijven. Café's gesloten. Te Hulst heeft de rijkspolitie een inval gedaan in twee café's, die daarna op last van B. en W. van Hulst zijn gesloten. De exploitanten, van wie één gemeenteraadslid is, zijn gearresteerd, ver dacht van overtreding van de politiever ordening met betrekking tot de openbare orde en zedelijkheid. Reeds lang vermoed de de politie, dat in de café's gelegenheid tot rendez-vous werd geboden. De Belgische minister van Economische Zaken, de heer Van der Schueren, heeft maandag In het kernkabinet voor de econo mische coördinatie een actieplan tot sane ring van de Belgische kolenmijnindustrie uiteen gezet, dat vrijdag ter bekrachtiging aan het kabinet zal worden voorgelegd. Het actieplan omvat in de eerste plaats een beperking van het gebruik van afval- produkten in België en vervanging van deze produkten door Belgische steenkolen. Hierdoor zal het verbruik van Belgische steenkolen met 780.000 ton stijgen. Voorts is België van plan de voorziene globale invoer voor het jaar 1959 met 2,3 miljoen ton te beperken. Over deze twee voorstellen be staat reeds overeenstemming tussen de producenten en de verbruikers. Om de afzet van Belgische steenkolen te stimu leren ligt het in de bedoeling op 1 januari de kolenprijzen te verlagen. De omvang van de prijsverlaging kan nog niet nauw keurig bekend worden gemaakt. Deze zal afhangen van de kwaliteit der kolen. Ten slotte zal de Belgische regering haar sub sidies voor de steenkolenmijnen verlagen. Dit betreft de subsidies met een economisch en niet de subsidies met een sociaal karak ter. Deze verlaging en uiteindelijke af schaffing van de subsidies zullen naar de regering verwacht ongetwijfeld economi sche gevolgen hebben en leiden tot de sluiting van verscheidene mijnzetels. Er zal een omvangrijk investeringsprogramma worden ontworpen door de regering en het openbare en particuliere bedrijfsleven voor de streken, die door het sluiten van mijnen worden getroffen. Voor dit doel is reeds over enige dagen de oprichting te verwachten van een nieuwe maatschappij, die in deze streken nieuwe industrieën wil vestigen. De hoofddirectie van de n.v. Werkspoor te Amsterdam heeft bij het arbeidsbureau een vergunning aangevraagd voor een ver korting van de werktijd in haar ijzergiete rij te Utrecht. In deze gieterij, waar gietstukken wor den vervaardigd voor de machinefabriek in Amsterdam, werkt speciaal geschoold personeel. De aanvrage tot werktijdver korting betreft 200 tot 300 personen. Hollandsche Beton Mij. In de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de Hollandsche Beton Maat schappij n.v. gevestigd te 's Gravenhage. is jhr. ir. H. S. van Lennep. die de wens te kennen had gegeven per 1 januari 1959 als directeur af te tre den, per genoemde datum benoemd tot gedele geerd commissaris. De vergadering benoemde in de vacature van directeur dr ir. H. C. Duvster. gedelegeerde van de Strabed te Brussel en advi seur van de Hollandsche Beton Maatschappij n.v. Ir. J. F. R. van de Wall Per 1 december 1958 is aan de heer ir. J. F. R. van de Wall. oud-hoofd van de dienst der Zui derzeewerken, op zijn verzoek ontslag verleend als voorzitter van de raad van bestuur van de n.v. Aannemerscombinatie Haringvliet. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend en in zijn Statistisch Bulle tin gepubliceerd, dat de algemene produk- tie-index van de industrie (1953 100) in de maand oktober 141 bedroeg. Dit cijfer is 10 punten hoger dan in de voorafgaande maand (131) en 8 punten hoger dan ok tober 1957 (133). De sterke toeneming ten opzichte van dc maand september is ten dele te danken aan het groter aantal werkdagen in ok tober (oktober 25, september 24), ten dele aan normale seizoenfaktoren, voor een ge ring deel ook aan het herstel van de con junctuur. De gemiddelde dagproduktie be droeg in oktober 133, dit is 5 punten meer dan in september (128) en 8 punten meer dan in oktober 1957 (125). Wanneer de reeks gecorrigeerd is voor seizoeninvloe den blijkt dat de omvang van de produk tie in de loop van dit jaar is gestegen en zich thans weer bevindt op het hoge niveau van begin 1957, dat bereikt werd voordat de teruggang inzette. NEW YORK (Reuter) Secretaris-gene raal Hammarskjoeld heeft maandag be kendgemaakt, dat hij bij zijn komende be zoek aan het Nabije Oosten met vertegen woordigers van de regeringen van Israel en de Verenigde Arabische Republiek van gedachten zal wisselen om hun medewer king bij de oplossing van de hangende kwesties te verkrijgen. Hammarskjoeld zei dit in de Veilig heidsraad, die zich weer bezig hield met de Israëlische klacht tegen de V.A.R. be treffende een „ernstige daad van agres sie". Deze klacht slaat op het Syrisch-Is- raelische grensincident van 3 december in Noordoost-Galilea. De secretaris-generaal zei zeer bezorgd te zijn over de toestand in het betrokken gebied. Men mocht niet toestaan, dat er een kettingreactie ontstond met alle ge varen van dien. CAIRO (AFP) De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, wordt op 4 januari met een aantal specialisten in Cairo verwacht, zo is uit officiële bron in Cairo vernomen. Hij zal vier dagen met de autoriteiten van de V.A.R. besprekingen voeren over de kwestie van de Arabische vluchtelingen. Advertentie KING SIZE FILTER BIJ HET optreden van vergiftigingsver- shijnselen ivordt wel eens aangeraden veel melk te drinken, wat in de regel dan ook wel een gunstige uitwerking heeft. Hier door is de opvatting ontstaan dat de melk inderdaad het wonderprodukt bij uit nemendheid stoffen zou bevatten die als tegengif werken. Dat is beslist niet het geval. Bij vergiftiging (waaronder we in dit geval uitsluitend verstaan de verschijn selen die optreden als gevolg van het feit, dat vergiften door de mond zijn ingenomen) moet in de eerste plaats ge- tracht worden de gevaarlijke f stoffen zo spoedig mogelijk uit de maag te verwijderen. MELK ALS Hiervoor kunnen braakmid- TFFFMC TI? delen en laxans dienen en ook 1 EAjE/lNljrlr stoffen met een sterk door spoelende werking, zoals wa- ter. Vervolgens dient de werk zaamheid van het gif zoveel mogelijk te worden beperkt, bijvoorbeeld door het slikken van dierlijke kool, waardoor een belangrijk deel van de vergiften geabsor beerd kunnen worden. In dit laatste geval kan soms ook melk worden gebruikt, want de werking daarvan is doorspoelend ten gevolge van het hoge watergehalte, en te vens vaak omhullend omdat de gifstoffen door de melkeiwitten en -vetten als het ware van de buitenwereld worden afge sloten, waardoor de resorptie dus de op name in het bloedl wordt vertraagd. Melk vervult in dit geval dus dezelfde functie als water en dierlijke kool samen, met dit verschil echter, dat het opname vermogen van kool aanzienlijk groter is. Tegenover dit voordeel dat we ten opzichte van melk rondborstig hebben erkend, staat echter een overweldigend nadeel. Wanneer namelijk vergiften zijn geslikt die in vet oplossen, werkt melk niet in het voordeel van de patiënt, maar eerder catastrofaal. Want in die gevallen wordt de opname van het vergif in de bloedbaan juist bevorderd, zodat de toestand van de patiënt, niet ver betert, maar aanzienlijk verslechtert. Juist daarom zal een leek, die in de meeste ge vallen niet weet wat de oorzaak van de vergiftigingssymptomen zijn, veiligheids halve de eerste hulp liever op water en kool moeten baseren dan op melk. Da; de arts de aangewezen man is om werkelijke hulp te bieden behoeven we natuurlijk niet meer uiteen te zetten. Hebben we melk in algemene zin de werking als tegengif ontzegd, we zouden schromelijk in onze taak tekort schieten, wanneer we er niet bij vertelden, dat in sommige gevallen melk wel eens als tegengif kan dienst doen. Vergiftiging door zware metalen kunnen bijvoorbeeld bestreden worden door het toedienen van eiwitten, waardoor de me talen neerslaan, zodat in deze gevallen met genoegen een beroep op melk kan worden gedaan. Maar dit zijn uitzonderingsgeval len, waarmee een leekjiiets te maken moet hebben, zodat voor hem de stelregel blijft gelden dat melk niet tot de antidota kan worden gerekend, althans niet, wanneer de melk door de mond wordt toegediend. Wordt dit voedsel ingespoten, dan krijgen we heel wat anders te zien. Maar daar over moeten we het een volgende keer maar weer eens hebben, omdat dit niet in de éne regel, die ons nog rest, kan worden afgedaan. Daarvoor is de zaak te inge wikkeld. H. Vétillon (Nadruk verboden). 40. Onder de bewonderende blikken van Panda bracht Archibald Smurk de olie kan aan zijn mond en nam enkele flinke slokken van het vettige goedje. Slechts een licht knipperen van zijn oogleden verried de walging, waarmee hij deze diplomatieke handeling volbracht. Vervolgens gaf hij de kan met een gesmeerde glimlach aan Groova terug. „Dat was blub hik verrukkelijk", sprak hij. „De smakelijkste olie, die ik ooit geproefd heb". „Mooi", bromde Groova, „neem dan maar die olie en geef ons wapens om tegen de Jensens te vechten". „Uitstekend", zei de diplomaat. „Teken even dit verdrag, dan zult u alle wapens krijgen, die u nodig hebt, om uw buurvolk uit te roeien". Groova keek ver baasd naar het papier, dat Archibald Smurk hem voorhield. Toen begon hij dreigend te fronsen. „Waar zijn de wa pens?" gromde hij. „Die staan op dat pa pier", trachtte Panda uit te leggen, maar hier maakte hij de zaak alleen maar erger mee. Papieren wapens?!" loeide Groova, zijn geweer grijpend, „stadse fratsen! Geef ik daar onze lekkere olie voor? Maar zo stads laat een Joppe zich niet fratsen!" Dreigend drong de familie rond de diplo maat, zodat een breuk in de diplomatieke betrekkingen onvermijdelijk scheen. „Oei", dacht Panda, „dat loopt mis!" Maar Archi bald Smurk dacht er anders over. Hij on derdrukte een geeuw en mompelde. „Altijd hetzelfde. Wat is de diplomatieke dienst toch eentonig. Ik zal dit maar weer op de oude afgezaagde manier moeten afhan delen". De Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw (Wereldbank) heeft regelin gen getroffen voor het lenen van 58 mil joen Amerikaanse dollars van de Deutsche Bundesbank, zo is door het hoofdkantoor der Wereldbank bekendgemaakt. Van dat bedrag zullen 25 miljoen dollar dienen tot betaling van de op 16 januari 1959 verval lende 25 miljoen dollar, van een reeds eer der door de Deutsche Bundesbank aan de Wereldbank verstrekte lening. Als onderpand zal de Wereldbank bij de Deutsche Bundesbank een uitgifte depone ren van 3-jarige 3% percent schuldbiljetten (notes) gedateerd op 16 januari 1959 en vervallende op 16 januari 1962. De nieuwe notes zullen in Amerikaanse dollars luiden. Het netto door de Wereldbank bij de Deut sche Bundesbank geleende bedrag zal na uitvoering van de lopende transactie in to taal overeenkomen met 348 miljoen Ame rikaanse dollars, waarvan 300 miljoen dollar luidend in Amerikaanse dollars en D.M. 200 miljoen (48 miljoen dollar) lui dend in Duitse marken. Het landelijk prijsindexcijfer van het C.B.S. voor het levensonderhoud van ge zinnen van hand- en hoofdarbeiders, op basis 1951^100. onderging van 15 oktober tot 15 november 1958 slechts een geringe wijziging. Het indexcijfer exclusief A.O.W. bleef onveranderd staan op 116, terwijl het indexcijfer inclusief A.O.W. in verband met afronding der cijfers steeg van 120 medio oktober tot 121 medio november. Binnen de groep „voeding" steeg het in dexcijfer voor aardappelen en dat voor groenten, terwijl het indexcijfer voor fruit een daling vertoonde. Voorts werd een prijsstijging geregistreerd voor zuivelpro- dukten (in hoofdzaak kaas). Buiten de voedingssector onderging onder andere het indexcijfer voor verplichte sociale ver zekeringen een daling in verband met de uitbreiding van da A.O.W.-uitkering per 1 november waardoor de premie ten opzich te van de uitkering, daalt. Gezien het voorstel van de commissie van bijstand voor de uitvoering van de Beurswet 1914, ingediend ingevolge het verzoek van het bestuur van de Vereenig- ing voor den Effectenhandel, heeft de mi nister van Financiën besloten, dat de beur zen voor de geld- en fondsenhandel op 31 december 1958 gesloten zullen zijn. De Amerikaanse regering heeft gepro testeerd tegen het Westduitse voornemen, de koleninvoer uit de V.S. te beperken. Naar de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken Lincoln White meedeelde, heeft C. Douglas Dillon vorige week woensdag zijn bezwaren kenbaar gemaakt tegenövèr dé Westduitse staatssecretaris van Economi sche Zaken, Ludgher Westrick. (UPI). Men verwacht te Washington, dat de begroting van president Eisenhower voor het fiscale jaar 1959-'60, dat op 1 juli be gint, zal voorzien in uitgaven van ongeveer 80 miljard dollar. Dit zal de hoogste be groting zijn, die ooit in vredestijd is voor gekomen. De begrotingsvoorstellen moeten de volgende maand in het Congres worden ingediend. Uit gezaghebbende bron te Washington is vernomen dat de Nederlandse ambassa deur, dr. J. H. van Royen, vrijdag aan de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Herter, een nota heeft overhandigd welke gezamen lijk is opgesteld door de regeringen van Nederland, Engeland, Frankrijk, Noorwe gen. Denemarken, Italië, West-Duitsland en België. Tn deze nota vragen de regerin gen met klem om een „drastische herzie ning van de Amerikaanse scheepvaart- politiek", aldus de zegsman. (UPI) Blank. Sora, een stad van 22.000 inwoners 80 km. ten zuidoosten van Rome gele gen, staat blank. De rivier de Liri is door zware regenval buiten de oevers getreden. In sommige wijken, die ont ruimd zijn, staat het water een meter hoog. Ook andere streken in Italië heb ben van het water te lijden. Drukte. Op grond van reeds gedane boe kingen voor hotels verwacht men dit jaar met kerstmis een record aantal bezoekers in Nazareth. Spoorveer. Zaterdag is de eerste spoor- veerpontverbinding van Noorwegen met het buitenland geopend. Dit veer verbindt de Noorse met de Deense spoorwegen, via Kristiansund en Hirts- hals op Skagen Dat niet. De Russische regering heeft ge weigerd deel te nemen aan door Enge land in april voorgestelde besprekingen over vrijheid van voorlichting en reizen voor Britse journalisten in de Sovjet- Unie, zo is maandag aan het Britse par lement in Londen meegedeeld door een ondersecretaris voor buitenlandse za ken. Vechtlust. De ambassadeur van Mexico in Argentinië, Francisco J. Aquilar heeft de Argentijnse afgevaardigde Agustin Rodriguez Arraya uitgenodigd te duel leren tot de dood er op volgt. Arraya had Aguilar ervan beschuldigd in diplo matieke bagage damesondergoed naar Argentinië te hebben gesmokkeld. Het duel moet volgens Aguilar in een neu traal land worden gehouden. Rusjc. In Zuid-Kazakhstan woont een jon getje van nog geen vier jaar dat vijftig kilo weegt, bijna twee kilo zwaarder dan zijn 24-jarige moeder. Het knaapje, dat bij zijn geboorte zeven kilo woog, is niet alleen bijzonder sterk hij tilt met gemak een gewicht van zestien ki lo op maar ook erg schrander, aldus meldt radio-Moskou. Weer terug. Het hoofd van de bacteriolo gische afdeling van de universiteit van Malakka heeft meegedeeld dat de Azia tische griep weer terug is in Singapore en Malakka. Hij verwachtte dat de ziek te zich weer over Europa en Afrika zal verspreiden. Reddende engel. Op de autobahn tussen München cn Neurenberg botsten maan dag twee auto's in voïle vaart tegen el kaar. Een van de inzittenden werd le vensgevaarlijk gewond. Hij dankt zijn leven aan de omstandigheid, dat een Amerikaanse helikopter hem naar een ziekenhuis bracht. Begin. „Magyar Ifjusag" een weekblad voor de communistische jeugd in Hon garije bericht, dat uit de leidende func ties in het hotel- en restaurantwezen de klassevijanden zijn verwijderd en dat dit nog maar een begin is van een grootscheepse zuivering van het toeris tische bedrijf. Minuten. Tijdens het onderzoek, gehouden in verband met de noodlottige brand in een school te Chicago, heeft de brand weercommissaris meegedeeld, dat het tijdelement een rol heeft gespeeld en dat een te laat gegeven brandalarm, en een verkeerde adresopgave er aanmer kelijk toe hebben bijgedragen, dat de brand 92 slachtoffers heeft geëist. Reislust. Een woordvoerder van het Ame rikaanse State Department heeft er bij de subcommissie voor binnenlandse veiligheid uit de Amerikaanse Senaat op aangedrongen, dat het Ameri kaanse Congres zijn goedkeuring hecht aan een beteugeling van de reislust van Amerikaanse communis ten. Sinds de uitspraak van het opper ste gerechtshof is het ministerie van buitenlandse zaken genoopt geweest, 642 paspoorten af te geven aan lieden, die ervan verdacht worden communist of sympathiserend te zijn. Overleden. Professor dr. Wolfgang Pauli die in 1945 de Nobelprijs voor natuur kunde kreeg, is maandag in Zürich overleden. Hij is 59 jaar geworden. Oppas. Op een katoenplantage bij Clarks- dale in Mississippi zijn maandagavond zeven negerkinderen van negen tot an derhalf jaar oud om het leven gekomen bij een brand. Een zestienjarig meis je, dat op de kinderen paste, wist een meisje van veertien maanden te redden door haar uit het brandende huis in de sneeuw te werpen. Zelf liep zij ernsti ge brandwonden op bij haar pogingen om ook de andere kinderen te redden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Op de oceaan houdt de grote depressie activiteit aan, echter op zeer zuidelijke breedte. Een nieuwe storing, die maandag bij de Azoren snel in diepte begon toe te nemen, bevond zich dinsdagmorgen reeds bij de Spaanse noordkust met een lucht- drukwaarde in het centrum van ongeveer 975 millibar. Het front van de vorige de pressie, welke boven de Golf van Biscaye zware westerstormen veroorzaakte, pas seerde in de nacht met regen ons land, waarbij ook de luchtdruk nog weer wat lager werd. Er strekt zich nu een strook van lage luchtdruk uit van onze omgeving over Zuidwest-Engeland naar het zeege bied ten zuidwesten van Ierland. De de pressie bij Spanje zal waarschijnlijk in noordoostelijke richting verder trekken en de wind in ons land tijdelijk naar het oos ten doen draaien, waarbij het zwaarbe wolkte weer voortduurt. WEERRAPPORTEN Woensdag 17 december Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 12.25 uur, onder uur. Maanstanden 18 dec. 00.52 uur eerste kwartier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 16 december Hoog water 7.36 en 19.57 uur. Laag water 3.03 en 15.27 uur. Woensdag 17 december Hoog water 8.24 en 20.49 uur. Laag water 3.47 en 16.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten land maxima van giste- Si ren. Binnenland: heden ■os d 7 uur. Neerslag: laatste is 24 uur. ei Den Helder lichte regen zzo 5 6 Ypenburg geheel bew. z 7 5 Vlissingen geheel bew. zzo 7 4 Eelde lichte regen zzo 5 5 Twente geheel bew. z 7 7 De Bilt geheel bew. zzo 6 6 Eindhoven geheel bew. zzo 6 6 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw 7 1 Helsinki geheel bew. nnw -6 6 Stockholm sneeuw n -4 5 Oslo sneeuw nno -5 3 Kopenhagen geheel bew. ozo 3 5 Aberdeen regen nno 4 6 Londen geheel bew. windst. 6 4,3 Amsterdam zwaar bew. z 6 7 Brussel regen zzo 7 5 Luxemburg regen zzw 5 7 Parijs geheel bew. zzw 8 1 Bordeaux regen ozo 8 8 Grenoble geheel bew. zzw 8 1,6 Nice onbewolkt nnw 6 2 Berlijn onbewolkt zzo 2 0 Frankfort regen zzw 7 2 München licht bew. z 0 0 Zürich zwaar bew. z 3 0 Genève geheel bew. wzw 7 1 Locarno geheel bew. ozo 1 4 Wenen mist windst. -0 0 Innsbruck licht bew. wnw -2 0 Rome regen windst. 11 15 Ajaccio half bew. windst. 9 19 Madrid regen windst. 7 10 Mallorca zwaar bew. z 15 0 Algiers half bew. zw 18 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2