Horen en zien Puin en Doppie n lv. LU r r\ IS GISPEN Gevangene ontsnapt Agenda voor Haarlem Eerste schooltelevisie-uitzending was een teleurstelling en Ned. Kamertoneel met „Het Zwijgen" eb (Uit het Engels vertaald) DOOR BELTON COBB 4 radio 'televisie* AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Eerst ditdan dat „A Christmas Carolvoor NCR Vtelevisie Nieuwsuitwisseling via Eurovisie-net ,De verkochte bruid K.R. O.-scherm op De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Bezwaren tegen opvoering voor t.v. van stukken uit lopend repertoire Een maand hechtenis geëist tegen uitvoerder Ongeluk met in aanbouw zijnde toren kostte negen mensenlevens Kerkelijk Nieuws Violist Jo Juda vervangt Carlo van Neste l) l Haagse zakenwijk vraagt proef met parkeerschijf Ballon legde reeds 1300 kilometer af DINSDAG 16 DECEMBER 1958 In het NTS-programma werd op slor dige wijze in een onsamenhangend pro gramma herdacht, dat vier jaar geleden het statuut voor Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen ondertekend werd. Met wat muziek, foto's, filmfragmenten en een kinderlijk decor in de studio was het programma in elkaar gezet, waarin echter ook minister Helders het woord voerde: rustig, instructief en duidelijk. De aanbieding van bloemen aan de Koningin door drie kinderen, die de rijksdelen ver tegenwoordigden was ook nog even te zien. Leo Akkermans voerde de regie zo goed als hij kon, maar het bleef rommelig. Het hierop volgende AVRO-programma bestond uit een politiek overzicht door mr. G. B. J. Hilterman en de Perry Como Show met Amerikaanse „top-artiesten". Het heeft geen zin te zeggen dat men zich met die Como-show verveelt, want de grote man staat zich in zijn eigen pro gramma zo ontzettend te vervelen, dat het weer spannend wordt. Zolang we niet iets anders kunnen vinden waarom het pro gramma slecht is, blijven we ons geboeid mèt Perry Como vervelen. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen Aan de vooravond van Kerstmis zal de NCRV-televisie het beroemde werk van Charles Dickens „A Christmas Carol" uit zenden. De Nederlandse televisiebewerking verzorgde David Koning. Het stuk zal on der de titel „De geest van Kerstmis" wor den opgevoerd. De voornaamste rollen worden vertolkt door Herbert Joeks, Do- rie Smit en Bert van der Linden. De regis seur Peter Koen krijgt voor het eerst de beschikking over de nieuwe NTS-studio „Eltheto" in Bussum. Onder voorzitterschap van de heer J. W. Rengelink, programma-commissaris van de N.T.S., heeft in Rome een commis sie uit de Europese Radio Unie vergaderd, die belast is met het onderzoeken van de mogelijkheden van een nieuwsuitwisseling via het Eurovisie-zendernet. De commis sie heeft geconstateerd, dat het eerste, in oktober van dit jaar gehouden experi ment met dit uitwisselingssysteem goed is geslaagd. Teneinde de opgedane erva ring te verruimen, werd een tweede expe riment met meer landen wenselijk geacht. Derhalve werd besloten in maart van het komend jaar nogmaals een experiment uit te voeren, waarbij dan ook meer lan den betrokken zullen worden. De opera „De verkochte bruid" van Sme- tana, die de K.R.O. op eerste kerstdag overneemt van de Duitse televisie, zal vol gens het „Playback" systeem worden op gevoerd. Dat wil zeggen, dat acteurs en actrices de rollen spelen, die al eerder door beroepszangers en -zangeressen wer den gezongen en waarvan het geluid op een band werd vastgelegd. Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 De stille overwinning, hoorsp. 12.20 Land- en tuinb.meded. 12.33 Omr.koor. kamerorkest en solist. 12.37 Ad- ventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Instr. septet. 13.40 Gram. 15.00 Jeugd- ork. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Een goed woord voor een goede zaak, causerie. 18.00 Gram. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en ver enigingsleven. 18.30 Vocaal ens. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. caus. 20.00 Radio- philharmonisch ork. en solist. 21.00 De existentie filosofie, caus. 21.20 Vocaal ens. 21.50 Dit kleine, grote land, klankb. 22.15 Gram. 22.25 Mil. orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaal sportuitslagen. 23.20 —24.00 Platennieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz.. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hawaiian-ens. en orgel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Pro menade-orkest. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.45 Jazzmuz. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. op het nieuws. 18.20 Hammond orgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 V.V.D. of V.V.H.? causerie. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Gram. Plm. 20.55 Wat brengt het podium? Plm. 21.05 Operamuz. Plm. 21.40 Wat brengt het podium? Plm. 21.55 Operamuz. 22.20 Lichte muz. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 15.00 Ork.concert. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Vocaal kwart. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 13.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Causerie voor ouders. 22.25 Ethnische muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Voor de kinderen. NCRV: 17.10 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Weekoverz. VARA: 20.30 De kleine prins. TV-spel. Advertentie Van Nelle bestellen! De Stichting contactcentrum bedrijfsle ven-onderwijs heeft een samenvatting ge publiceerd van de „Kijkrapporten", die zijn opgesteld naar aanleiding van de eerste experimentele schooltelevisie-uit zending op 5 november over „Vloeibare gassen". Aan alle middelbare scholen had de Stich ting contactcentrum bedrijfsleven-onder wijs de gelegenheid geboden een televi sietoestel aan te vragen. Van dit aanbod hebben vijfendertig scholen gebruik ge maakt. Hiervan hebben negenentwintig rapporten ingezonden, waardoor de en quête zich uitstrekte over ongeveer twaalfhonderd leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen van gymnasium en h.b.s. Alle ingezonden rapporten heb ben betrekking op het volgen van de uit zending door docenten en leerlingen. Het merendeel van de docenten is van mening, dat met behulp van bestaande middelen, zoals film en filmstrook, de zelfde of betere resultaten zijn te berei ken dan met dit specifieke televisiepro gramma. Men acht in het algemeen, al dus de samenvatting, van de kijkrappor- ten, de aan een dergelijk onderwerp be stede tijd wel verantwoord gebruikt, maar dan met de voorwaarden, dat via de tele visie iets wordt gebracht, dat de school zelf niet kan brengen, en dat het program ma aansluit op de in de klas behandelde stof en deze niet alleen oppervlakkig her haalt In het rapport wordt daarom ook gewaarschuwd tegen behandeling van teveel stof in te weinig tijd. Naar de me ning van de docenten stond de uitzending, nog afgezien van de tekortkomingen van technische aard, niet op het juiste niveau voor een vierde klas. Naar de mening van de leerlingen werd het onderwerp te oppervlakkig behandeld. Nagenoeg alle leerlingen zouden meer te- levisielessen op prijs stellen, maar er zou den dan onderwerpen aan de orde moeten komen, die op school niet of niet volledig behandeld kunnen worden. Velen stellen als eis, dat dieper op de zaken moet wor den ingegaan. Ondanks de teleurstellingen over deze uitzending staan verreweg de meeste do centen positief ten opzichte van herhaling Advertentie Van Nelle bestellen De Vereniging van Culturele Organisa ties in Nederland is van mening dat het repertoire van de toneelgezelschappen in het lopende seizoen niet door de televisie moet worden uitgezonden. De uitkoopor ganisaties kunnen dan op voorstellingen zijn aangewezen, die reeds langs andere weg aan het publiek zijn voorgezet. Aan leiding tot deze verklaring zijn de onlangs gerezen bezwaren van het V.C.O. tegen de televisie-uitzending van „De misantroop" van Molière op 10 december door het Rot terdams Toneel. De vereniging „Kunst aan het volk" in Delft voelde zich ernstig be nadeeld toen zij gewaar werd dat Het Rot terdams Toneel deze televisie-uitzending zou geven voor de data waarop deze to neelgroep hetzelfde stuk voor „Kunst aan het volk" zou spelen. De V.C.O. deelt mee dat het overleg van de Delftse uitkoopvereniging en Het Rot terdams Toneel ertoe geleid heeft, dat er een regeling is getroffen waarbij het to neelgezelschap zich bereid heeft ver klaard een belangrijk deel van het even tueel door de vereniging door verminder de publieke belangstelling te lijden verlies voor zijn rekening te nemen. De hele kwestie zal op de jaarvergade ring van de V.C.O. op 3 januari in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam aan de orde worden gesteld. Deze vergadering wordt gevolgd door een congres, waarop vooraanstaande toneel figuren zullen spreken over het onderwerp Waar liggen de grenzen der toneelsprei ding". Advertentie Van Nelle bestellen en uitbreiding van televisie-experimenten als hulpmiddel bij het onderwijs. Velen wijzen daarbij op de moeilijkheid van de intergratie van dergelijke lessen in het schoolprogramma. In vele gevallen zal de beste oplossing zijn een uitzending onmid- delijk na schooltijd. Voor de meeste scho len zou het bijwonen van eventuele vol gende experimenten van vier tot tien over half vijf op maandag-, donderdag- of vrij dagmiddag de beste tijd zijn. De stichting Nederlands Kamertoneel on der directie van Frans Vasen en Fred Os- ter heeft onder regie van eerstgenoemde in het Nieuwe de la Martheater te Am sterdam, zaterdagmiddag haar tweede première gegeven. Daarvoor was het door P. Steeman vertaalde stuk „Het Zwijgen" van de Poolse auteur Roman Brandstaetter gekozen, In het program ma staat te lezen, dat „de openhartige wijze, waarop het probleem (de tragedie van de menselijke eenzaamheid, een pro test tegen de slaafse unanimiteit van het leven onder een dictatuur) is gesteld, de dii-ecte zegging, strakke bouw en scherp gesneden scènes" passen in de stijl, die men zich voorstelt. Nu hoop ik, dat men van mij gelooft, dat ik een warm voor stander ben van alle eerlijke pogingen om publiek met hart en ziel voor het toneel te winnen, ook als dat met bescheiden middelen moet geschieden. Daarom had ik de verwachting een onderneming in de trant van de gelijknamige avantgardisti- sche in Antwerpen aan te treffen. Maar blijkbaar gaan de gedachten alleen in de richting van eenvoudig te monteren, klein bezette spelen. Daar is op zichzelf niets te gen. Alleen bestaat het gevaar dat men zich moet behelpen met afdankers of met niet de moeite waard geachte stukken van de grote gezelschappen. Men zal zich al leen op een artistiek niveau kunnen be wegen, als men ten minste een eigen ge zicht kan vertonen. Het tweede gevaar is, dat men stukken met een inslag van actualiteit gaat overschatten. Dat laatste is met „Het Zwijgen" zeker gebeurd. Het toneel leek herschapen in een clichéfabriek van enerzijds pamflet ten en anderzijds traktaatjes. De ver moedelijk bij gebrek aan vrijheid van meningsuiting in de alcoholische roes ge vluchte schrijver Xaver Ponilowski neemt als wederdienst voor hem vroeger verleende hulp een oude vriend als onder duiker in zijn huis. Deze wordt niet ver dacht van illegale activiteit, hij is een soort zondebok van nature. De voortvluch tige wordt echter verraden door de doch ter uit het derde huwelijk van de hoofd persoon, die als een grammofoonplaat de vooi'geschreven idealen van de commu nistische machthebbers herhaalt, zoge naamd om haar vader op het rechte spoor terug te helpen. Diens vierde vrouw loopt daarom van hem weg, echter nog juist, op tijd terugkerend om de zelfmoord te constateren, die het publiek allang had zien aankomen. Er worden twee uur lang waarheden als oude koeien gedebiteerd in nogal onhandig in scène gezette gedach- tenwisselingen. Eén voorbeeld kan de on mogelijkheid van dit tweedehandseboe- kendrama illustreren: Xaver Ponilowski beklaagt zich ergens over zijn verloren dichterschap met de woorden: „Mijn poë tische kijk op de wereld hebben ze kapot gemaakt". In het kale decor kon de regisseur wei nig fantasie laten meespelen. Een dwaas voorbeeld van een in dubbel opzicht fausse sortie zagen we, toen Bert Dijkstra als de onderduiker verontwaardigd wilde heen gaan en vervolgens bij de deur aarzelde, in plaats van eerst zijn jas van de kapstok te halen.Maar enfin, we mogen de me dewerkenden geen verwijten maken. Van het. drama, dat zichzelf verstikt in sche matische bedoelingen, kon men niets an ders dan een krampachtige opvoering ge ven. Wat Fien Berghegge, Robert Sobels, Frits Butzelaar en de reeds genoemde hoorspelacteur ervan gemaakt hebben was betrekkelijk verdienstelijk. Pim Mal- lan kon de verdwaasde dochter uiteraard niet waarmaken. Laten wij voor een vol gende keer hopen op wat meer artistieke durf. Kamertoneel behoeft echt geen huis kamertoneel te zijn. David Koning Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft een gehele dag besteed aan de be handeling van een ernstig ongeluk, dat op 30 december 1955 is gebeurd bij het stikstofbindingsbedrijf van de staatsmij nen te Stein. Daar was een toren in aan bouw, waarvan de bovenste, ongeveer 35 meter hoog gelegen betonnen vloer in stortte. Bij dit ongeluk verloren negen per sonen het leven. Onder beschuldiging verantwoordelijk te zijn voor deze instorting, stonden in be roep terecht de uitvoerder A.G. en de ci- vielingenieur F. W. beiden verbonden aan het aannemersbedrijf dat het bouwwerk uitvoerde. Zij waren door de rechtbank te Maastricht vrijgesproken. Tien getuigen en twee getuigen-deskun- digen werden gehoord over de vraag, waaraan het ongeluk te wijten is geweest. De deskundigen waren tot tegenstrijdige conclusies gekomen. De procureur-generaal achtte, wat ook de juiste oorzaak van de ramp is geweest, toch in ieder geval de tekortkoming van G. ten aanzien van de veiligheid bewezen. Hij vorderde een maand hechtenis. Voor ir. W. vroeg hij vrijspraak. Mr. Toxopeus uit Breda, die G. ver de- digde, betoogde dat het steigerwerk, dat onder leiding van G. was aangebracht, herhaaldelijk, ook door het bouwbureau der staatsmijnen, was gecontoleerd en in orde bevonden. Het arrest van het hof volgt op 29 de cember. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden J. C. Schuurman te Bleskengraafdoor de Gene rale Synode als predikant voor de geeste lijke verzorging van de gerepatrieerden in het noorden: A. L. Labré te Groningen, voorheen predikant in Indonesië. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J. van der Haar): G. H. van Kooten te Genemuiden. Geref. Kerken Tweetal te Hoogeveen (vac. L. H. Kwast): M. J. C. Bosscha te Westerbork en M. N. de Wolf te Klazienaveen. Beroepen te Eindhoven (zesde pred.pl.): J. Ccuvée te Velp; te Tholen-Poortvliet: W. H. van Hal- sema, kand. te Zwolle. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Gouda: M. Baan te Dordrecht en G. Bilkes te Amsterdam-Zuid, waarvan laatstgenoemde is beroepen. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Treebeek: F. E. Huizinga ite Hengelo (O.). Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Scheveningen: L. Gebraad te Sint Philipsland. Vrye Evang. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam-Oost: M. Nij- kamp te Meppel. Carlo van Neste, die zou meew'erken aan het zondagmiddagconcert op 21 december van het Rotterdamsch Filharmonisch Or kest, is door ziekte verhinderd. De violist Jo Juda heeft zich bereid verklaard dit concert over te nemen. Het programma blijft ongewijzigd. 1 p Pum en Doppie waren van alles voorzien hoor; dat was wel in orde. Ze hadden dus ook een houten hamer bij zich. „Ik zal 'm er wel even inslaan!", zei Doppie. Hij nam de hamer, zette de tentstok rechtop in het zand en begon fiks te rammen. Maar op een ogenblik vergat hij, dat hij ook een duim had „Aaaaiü" schreeuwde hij opeens. Hij liet de hamer vallen en stak zijn duim in de mond, terwijl hij van pijn stond te dansen.... 1213 Vijf Haagse instellingen, alle gevestigd in het centrum van de Haagse zakenwijk, de Parkstraat, hebben B. en W. van Den Haag verzocht in deze straat een proef met het Parijse systeem der parkeerschijven te nemen. Vele zakenlieden arriveren 's mor gens per auto en laten de wagen de hele dag voor hun kantoor staan, hoewel enkele honderden meters verder ruime parkeer gelegenheid aanwezig is. De vijf verzoekende instellingen ont vangen alle zeer veel bezoekers, waarbij vele buitenlandse zakenlieden en toeristen zijn, die veel tijd verliezen met het zoeken naar parkeergelegenheid. SANTA CRUZ (UPI) De ballon „The small world" met zijn last van drie man nen en een vrouw veilig aan boord heeft op zijn minst 1300 kilometer van haar tra ject over de Atlantische Oceaan afgelegd, aldus werd maandag vernomen. Uit krin gen, die in nauw contact staan met de hier op Tenerife achtergebleven grondstaf ver neemt men, dat als de vlucht met hetzelfde tempo zou worden voortgezet, de ballon binnen 12 tot 15 dagen Amerika zou be reiken. De radio, die de enige band is tus sen de vier mensen aan boord van de gon del en naar schatting een 800 speciaal uit gezochte radio-amateurs, heeft sedert het vertrek zwakke signalen uitgezonden. De bemanning had voorraden meegenomen voor drie maanden, maar een groot ge deelte daarvan is overboord gegooid, om de last lichter te maken, toen bij het op stijgen de gondel onder de ballon over het zand van het strand de zee in werd ge sleurd. SANTA. CRUZ, Een Duits schip heeft, naar verluidt, de ballon boven de oceaan gezien. Zij zweefde op 700 meter hoogte met een snelheid van 9 knopen voort in westelijke richting. Het Duitse schip, de „Bertha Entz", heeft hiervan bericht ge geven aan de Spaanse kustwacht. Advertentie CULEMBORG 42. „Dat is helemaal niet waar! Het was een ongelukje en dat was haar eigen schuld, omdat ze het verkeer de uit de provisiekast nam, toen ik haar zei, dat ze zelf maar wat moest nemen.. Het was niet mijn schuld, dat ze toen eten nam, dat niet helemaal meer was zo als het behoorde te zijn ..O, niet bedorven, want ik heb nooit iets bedorvens in mijn provisiekast, zelfs niet voor het personeel, maar het was alleen niet meer honderd procent, begrijpt u? Ze at het eten haastig op, zoals meisjes op die leeftijd doen.." „En toen dr. Session u dus naderhand vertelde, dat Jenny een maagaanval had gehad, tengevolge waar van zij was overleden, en aan u vroeg wat zij gege ten had.." merkte Cheviot op. Ze viel hem heftig in de rede. „Het was mijn schuld niet en ik wilde niet, dat erover gepraat zou worden, dat zij tengevolge van slecht voedsel in mijn huis was gestorven. Dat zou ruïneus voor mij zijn geweest! Ik doe altijd mijn best en tracht iedereen het beste te geven, ook al stijgen de prijzen voortdurend en is het bijna uitgesloten er nog iets op over te houden om van te leven. Ik zei dus tegen dr. Session, dat ze uit stekend voedsel had gehad, precies zoals u allemaal, en ik zei ook tegen hem precies zoals ik dat tegen uw vrouw zei, meneer Burmann dat ik geen ge klets over haar dood wenste. En daarom vertelde ik iedereen, dat het meisje mij plotseling in de steek had gelaten. Het leek me het verstandigste wat ik kon doen. Mensen met vakantie willen niet met vervelende dingen lastig gevallen worden en sommigen zouden stellig hun koffers gepakt hebben, als.." „Juist," zei Cheviot, „ik begrijp het." Dr. Session merkte op: „Dat is dus gelukkig opge helderd, mevrouw Rattan! Ik begrijp niet, waarom u dit niet eerder vertelde. Vanzelfsprekend, als dat meis je bedorven voedsel had gegeten.." Mevrouw Rattans blos maakte thans plaats voor een dodelijke bleekheid. „Bedorven voedsel!" riep ze uit. „Ik heb u gezegd, dat het alleen niet helemaal fris meer y?as, een paar dagen oud. Om u de gaarheid te zeggen, ik had het zelf de volgende dag voor mijn eigen lunch willen eten." „Als u het gegeten had, zou ik u stellig ook als pa tiënt gekregen hebben," merkte dr. Session op. „Hoe dan ook, die maagaanval van het meisje is thans vol komen verklaard. Ze was die avond als ik me goed herinner bovendien enigszins opgewonden en zenuw achtig, waardoor die maagstoornis extra-ernstige ge volgen gehad kan hebben. Al dat gepraat over vergif lijkt me derhalve onzinnig vergeeft u mij dat ik het zo moet uitdrukken." „Hoewel ze stellig leed aan een normale maag-stoor nis," zei Cheviot, „werd ze óók vergiftigd, dokter! Er is een lijkschouwing gehouden en een dodelijke dosis arsenicum werd in naar lichaam aangetroffen." Cheviot vervolgde: „We gaan dus verder met ons verhaal, waar we gebleven waren. Ik vermoed, dat Jenny de eerste symptomen van die maagstoornis in de loop van de avond voelde, dat ze daardoor ook last van haar hart kreeg, dat een gevoel van benauwdheid haar beving en dat ze daarom 's avonds om ca. half twaalf de tuin inliep, om wat frisse lucht in te ade men. Ze liep door de tuin rond en trof daar achter het prieel een tafereel aan, dat niet voor haar ogen bestemd was! Hierna werd het voor enkele mensen van groot belang, dat ze voor het aanbreken van de volgende dag dood zou zijn. In de tuin stond een bus onkruidverdelgingsspul, dat arsenicum bevat. Hier van werd haar een dosis toegediend, precies zoals de bedoeling van die bepaalde lieden was." •Frank Moss merkte op: „U kunt mij hiermee niet in verband brengen. Ik wilde helemaal niet, dat ze zou sterven. Ik had er niets mee te maken. We stuur den Joe weg en.." „Wé..?" vroeg Cheviot „Tracht u nu niet me te slim af te zijn," antwoord de hij. „Ik bedoel natuurlijk: ik. Joe stemde ermee in. Hij ging dus weg en ik ging terug naar het pen sion, naar mijn kamer. Ik kwam daar niet vandaan vóór de volgende morgen." „Als dat waar is," zei Cheviot, „dan moet de moord toegeschreven worden aan onze onbekende meneer X." „Er bestaat geen meneer X," zei Frank Moss, „dat heb ik u al verscheidene keren trachten duidelijk te maken." „Ja, dat weet ik. Maar zo juist vergiste je je lelijk en had je het over „wij". En dan heb ik ook nog een uitleg nodig voor het feit, dat je gebruik maakte van juffrouw Goulby's auto. De eenvoudigste verklaring is, dat X, die aanvankelijk bereid was met jullie sa men te werken, na de moord daar niét meer voor voelde. Als die ontsnappings-geschiedenis misliep, dan wilde X niet in verband gebracht worden met jou of Joe en daardóór met de moord op Jenny." Frank Moss herhaalde met nadruk: „Er is niemand anders." „Dat zullen we nog wel eens zien", zei Cheviot. „In tussen gaan we eens kijken, op welk moment het meis je die dosis arsenicum toegediend kan zijn. Het was half twaalf, toen ze in de tuin kwam. Mijn vrouw en ik vonden haar ziek in haar kamertje om ca. kwart over twaalf. Dat betekent een tijdsverloop van drie kwartier, nietwaar? Dr. Session, kunt u mij iets ver tellen over de eerste symptomen van arsenicum-ver- giftiging?" „Luistert u eens, meneer Burmann", viel de dokter uit, „ik vind deze hele gang van zaken hoogst vreemd. U legt maar verklaringen af en u suggereert allerlei dingen, en u gaat bijna over tot beschuldiging, zón der één enkel bewijs te leveren. Ik kan tegenover al uw theorieën stellen, dat dr. Ryand en ik, die beiden het meisje onderzochten, volkomen tevredengesteld waren en geen ogenblik twijfelden. U ziet dat mis schien over het hoofd, maar..." „Allerminst!" onderbrak Cheviot hem. „Vanzelf sprekend houd ik rekening met de verklaring van u en dr. Ryand. Ik heb met dr. Ryand gesproken en hij ver klaarde mij even nadrukkelijk als u, dat de sympto men van het meisje die van een normale maagaan val waren. Dat is dus wel in orde". (Wordt vervolgd) Nederlanderschap. Bij de Tweede Ka mer is ingediend een ontwerp van rijks wet tot wijziging van de Wet op het Neder landerschap en het Ingezetenschap. Wijzi gingen van deze wet worden voorgesteld in verband met verbinding van het Neder landerschap aan geboorte in Suriname, de invoering in het Nederlandse recht van het recht van adoptie en een in de praktijk wenselijk gebleken regeling van de aan erkenning en wettiging verbonden natio- naliteitsrechtelijke gevolgen. Doodgeboren ijsbeertjes. „Ik had het afgelopen seizoen liever 50.000 bezoekers minder gehad, dan dat me dit moest over komen", dat was het commentaar van de heer Ouwehand. toen hij melding maakte van twee doodgeboren ijsbeertjes in het dierenpark te Rhenen. De geboorte van ijs beren in gevangenschap is een grote zeld zaamheid. In het dierenpark te Rhenen kwam in 1939 ook een ijsbeertweeling ter wereld, die toen in leven is gebleven, doch die in 1944 bij de evacuatie door de be zetters werd doodgeschoten. Dodelijk ongeluk. Aan boord van het vrachtschip „Almdijk", dat aan de Wilhel- minakade te Rotterdam ligt, heeft zich een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 44-jarigê N. Teerds. Met de 52-jarige collega-bankwerker G. de Raaij was hij bezig een dieselmotor te starten. Opeens sloeg de slinger van de as en beide mannen werden erdoor aan het hoofd ge troffen. Teerds was op slag dood. De Raaij moest met ernstige hoofdwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. .'eri'Ar DINSDAG 16 DECEMBER Stadsschouwburg: Toneelvereniging „J. J. Cremer" met „Taloelah". TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Henk Broer, tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13) Expositie Anna Terpstra, tot 22 uur. Brinkmann: Foto-expositie, de gehele dag geopend. FILMS Cinema Palace:: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De strijd in de Birma- jupgle", 18 jaar, 20 uur. Li'do Theater: „Ik was aan hem verslaafd", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De sloppen van Li verpool", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Op hoop van zegen", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Het ge beurde op klaarlichte dag", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De vlucht der plunderaars", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „A tale of two cities", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De graaf van Luxemburg", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN Lourens Costerlyceum: Discóclub: Klas siek grammofoonplatenconcert, 19A5 uur. „In 't Goede Uur": Klassiek grammo foonplatenconcert, 2122 uur. WOENSDAG 17 DECEMBER Concertgebouw: „Door Zang Vriend schap" geeft met N.Ph.O. een opvoering van „De Messias", 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Restaurant Brinkmann: Foto-expositie, de gehele dag geopend. Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie uit aanwinsten collectie Regnault, 1012.30 en 1417 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Henk Broer, 1022 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13): Expositie Anna Terpstra, 914 en 1922 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland): Expo sitie Hans Wiesman, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De strijd in de Birma-jungle", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De sloppen var. Liverpool", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Besloten voorstelling. Rembrandt Theater: „Het gebeurde op klaarlichte dag", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De vlucht der plunderaars", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „A tale of two cities", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De graaf van Luxemburg", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN „In *t Goede Uur": Klassiek grammo foonplatenconcert, 2122 uur. Ned. Herv. Kerk: Het Overveens Chr. gem. koor en het kinderkoor geven een kerstconcert, 20 uur. Remonstrantse Gereformeerde kerk: P.T.T.-mannenkoor en „De Haarlemse Postfanfare": Kerstconcert, 20 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4