^Brieven aan de redactie Haarlems Dagblad Liefdadigheid en belasting Goed jaar voor leliekwekers Verkeerslichten op Kennemerplein worden morgen in werking gesteld „Hokjeskerk" in Huis van Bewaring veranderd in een kerkkapel Aanmeldingsformulier 7 Betaling abonnementsgeld per giro Prof. dr. W. Leendertz te Santpoort 75 jaar Bevestiging en intree van kandidaat A. van der Deijl Kort nieuws Tentoonstelling „Akkerbouw" - EEN WERELDBEROEMD PRODUKT VAN L' O R E A L Ontdek HUDSON - het is de moeite waard VERGADERING „DE LELIE" UIT STAD EN STREEK Minister Suurhoff spreekt over kabinetscrisis DINSDAG 16 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Woensdag zullen om half elf des mor gens de nieuwe verkeerslichten op het Kennemerplein in Haarlem in werking gesteld worden. Deze verkeerslichten zijn geplaatst op de kruising JanswegPrin sen BolwerkKennemerplein, op de T- splitsing in het midden van het Kenne merplein en op de kruising Kruisweg Staten BolwerkKennemerplein. Tevens wordt de bestaande installatie op de krui sing KruiswegStationspleinRozenstraat door een geheel nieuwe vervangen. In totaal komen er dus vier nieuwe installa ties, die aan elkaar gekoppeld zijn waar door men wil bereiken, dat het verkeer in een bepaalde richting de verschillende in stallaties zoveel mogelijk achter elkaar zonder oponthoud (dus by groen licht) kan passeren. Gezien de ingewikkeldheid van de situatie en gezien het feit, dat er uit vele richtingen verkeer nadert is het uit gesloten dit progressie-systeem voor alle richtingen tegelijk te laten gelden. In totaal zijn alleen al op het Kenne merplein zestien palen met lichtbakken geplaatst. Bovendien is er één lamp ge plaatst voor het verkeer, dat komende van het Kennemerplein rechtsaf de Jansweg wil oprijden. Deze lamp zal steeds groen branden, zodat dit verkeer steeds onge stoord kan doorrijden. De kruising Jansweg-Prinsen Bolwerk- Kennemerplein wordt geregeld in twee fasen, de T-splitsing, de kruising Kruis- wég-Staten Bolwerk-Kennemerplein en de kruising Kruisweg-Stationsplein-Rozen straat alle in drie fasen. Programma's Er zijn voor de verkeerslichteninstalla ties vier programma's ontworpen, en wel: programma 1, geldende voor de ochtend spitsuren. Deze heeft een omlooptijd van 75 seconden (totaaltijd van de fasen) en hierbij is de progressie ingesteld voor het verkeer komende over de Kennemerbrug van Haarlem-noord en gaande via de Jansweg naar de binnenstad. Daar tijdens de ochtendspits zeer veel rijwielen naar de binnenstad gaan, is de progressie zodanig geregeld, dat de verschillende lichten bij groen gepasseerd kunnen worden bij een snelheid van 4 m/sec., d.i. circa 14,5 km/u. programma 2 en 3. Dit zijn de dagpro- "occcccccocccrcc ïroocceocoocoooooc U kv.nt het uzelf gemakkelijk maken 8 door het abonnementsgeld t)oor het V, volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten 0 name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken 8 door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor- zieïi van uw juiste naam en adres. 3 Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u. voor een 8- ander gireert, wilt u dan het bezorg- 8 adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu- lieren op aanvraag gaarne ter be- schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de 8 giro-rekening zorg te dragen. 8 DE ADMINISTRATIE, jj »CO»^aX)OOCO^OCOCCCOOO<DCOOOCOCOODOCOCOOOCOCOK>DOOOOD Prof. dr. W. Leendertz te Santpoort oud-hoogleraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, viert heden zijn 75-ste verjaardag. Prof. Leendertz werd 16 december 1883 te Veenwoude uit een doopsgezind predi kantengeslacht geboren. Hij studeerde te Amsterdam en te Groningen, werd in 1908 proponent en 10 januari 1909 te Nes op Ameland in het predikambt bevestigd. In 1913 promoveerde hij aan de universiteit te Groningen op een dissertatie over Soren Kierkegaard. In 1922 legde hij het predikambt neer en werd hij wetenschappelijk assistent aan de Groninger universiteitsbiblotheek en te vens predikant van de Groningse straf gevangenis. Daarna werd hij eerst weten schappelijk bibliothecaris en later bijzon der hoogleraar aan de economische hoge school te Rotterdam, waar hij reeds als privaat docent optrad. In 1933 werd hij lector aan het doopsgezind seminarium. In juli 1944 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan het doopsgezind semina rium en in 1946 hoogleraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. Dit bleef hij tot aan zijn emeritaat in 1954. Hij do ceerde wijsbegeerte van de godsdienst en zedekunde. Van de hand van de 75-jarige verschenen enkele werken, alsmede tal van artikelen in tijdschriften en periodieken. gramma's, met een omlooptijd van 60 sec. Teneinde het ontstaan van opstoppingen onder het Kruiswegviaduct, aan beide zijden waarvan zich lichten bevinden, zo veel mogelijk te voorkomen, is de progres sie hier in hoofdzaak ingesteld in de rich ting van het Stationsplein naar het Ken nemerplein (via Kruisweg) bij programma 2 en in de richting van de Kruisweg (stadskant) naar het Kennemerplein bij programma 3. In de praktijk zal nagegaan moeten worden welke van de beide pro gramma's het beste bevalt. programma 4, geldende voor de avond spitsuren. Daar in deze tijd het verkeer van de Jansweg via het Kennemerplein naar Haarlem-noord het drukste is, is tijdens dit programma de progressie in die richting gesteld. De omlooptijd is hierbij gesteld op 75 seconden. De politie legt er de nadruk op, dat de tijden en de programma's uiteraard op papier moesten worden vastgesteld. De mogelijkheid is daarom zeker niet uitge sloten. dat de tijden en programma's in de praktijk niet voldoen. Verloopt het geheel niet naar wens, dan zullen andere tijden en programma's worden uitgedacht, waar bij het, om de schakelingen te wijzigen, nodig zal zijn de lichten voorlopig weer uit te schakelen. Kandidaat A. van der Deijl uit Over- veen zal zondagavond 11 januari om ze ven uur, na 's morgens om half elf te zijn bevestigd door ds. G. Toornvliet uit Bloe- mendaal, intree doen als predikant van de gereformeerde kerk van Dalfsen, waar hij beroepen is in de vakature van ds. H. Mool- huizen. Kandidaat Van der Deijl werd op 5 ok tober 1932 in Haarlem geboren. Hij bezocht hier eerst het christelijk lyceum en stu deerde verder aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, waar hij op 4 juli van dit jaar zijn kandidaatsexamen deed. Nadat hij op 9 september van dit jaar door de classis Haarlem beroepbaar was gesteld in de ge reformeerde kerken in Nederland, werd hij op 4 december door de classis Ommen peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de bediening des woords en der Sacra menten in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Politiek beleid. De raadsfractie van de Partij van de Arbeid in Haarlem geeft woensdagavond in het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht in Haarlem aan de leden van deze partij een verslag van het politiek beleid, dat in het afgelopen jaar is gevoerd. (Verkort weergegeven Haringbuis. Het lijkt nu toch wel defini tief gedaan te zijn met het laatste tolhuis in deze omgeving. Tientallen van deze his torische huizen zijn reeds verdwenen en er zullen zo langzamerhand nog maar weinig mensen zijn, die er zich een aantal van kunnen herinneren. Het Haringbuis is een „sta in de weg", dat staat als een paal boven water en naast het zogenaamde „eilandplan", waarbij het verkeer naar Zandvoort aan de achterkant van het tol huis passeert (voor de verkeerssituatie bij de viersprong zou dit Dlan, na sloping van het wijkgebouw der N.H.-kerk, overigens nog verrassende mogelijkheden bieden), schijnt sloping het enige alternatief. Dat het gemeentebestuur van Bloemen- daal na eerst getracht te hebben het tol huis in Arnhem kwijt te raken, nu dit als enige oplossing ziet, is een wel heel kwa lijke zaak. Blijkens een artikel in het H.D. van 18/4-'41 zag men toen nog kans het hele huis te verrollen, en als ik mij niet vergis, heeft de gemeente Bloemendaal, juist omdat het de laatste veertig jaar al zo enorm veel aan historische huizen heeft moeten missen, dit verrollen al meermalen toegepast. Het is wel een heel geringe honorering van de ontelbare pogingen die door de vroede vaderen in de loop dei- jaren gedaan zijn om het Haringbuis te behouden, om, nu de jaren wat „mager" zijn, alleen maar geld voor slopen te heb ben. Er zijn ongetwijfeld vele dingen die op de urgentielijst staan, maar een ver breding van de Kleverlaan (om maar iets te noemen) zou over twee jaar nog kunnen gebeuren, maar het verrollen van een ge sloopt huis niet. Als er in de hal van het raadhuis eens een grote spaarpot stond, waar de verenigingen op cultuur-histo risch gebied, de bloeiende Bloemendaalsc buurtverenigingen en allen, die het tolhuis zouden missen eens een kleinigheidje in stopten. dan was er met het beschikbare bedrag van de gemeente zeker genoeg (zo ook in Bergen bij de restauratie van de kerk) om te „rollen", op te knappen, een uithangbord te maken en eventueel het geheel in te richten als uitspanning, wat op deze unieke plaats bepaald geslaagd zou zijn. H. C. WIERINGA (B. en W. van Bloemendaal hebben in principe besloten het Haringbuis te slopen, hetgeen niet betekent, dat dit al op korte termijn zal gebeuren. Op het ogenblik wordt het oude tolhuis nog bewoond. Te zijner tijd, als de reorganisatie van de Zandvoorterweg aan de orde komt, is er echter voor het Haringbuis geen ruimte meer op de plaats, waar het nu staat. Van de zijde van Publieke Werken in Bloemen daal sprak men er zijn twijfel over uit, of het nog ivel de moeite loont hel tolhuis op een andere plaats neer te zetten, omdat het gebouwtje qua architectuur allesbe halve naaf is en slechts de voorkant ervan nog enige waarde heeft. Bovendien zou het voor bewoning niet geschikt zijn. Red.). Begraafplaats Vergierdeweg (I). Ik ben het volkomen eens met de inhoud van de brief, geschreven door de heer G. W. over het lawaai bij de begraafplaats aan de Vergierdeweg. Jaren geleden heb ik er al over geklaagd en toen werd mij gezegd dat het in de toekomst anders zou worden. Er is bij de speeltuin echter een clubhuis gekomen waar nu partijen gêgeven wor den. Er moet in deze ongewenste situatie verandering komen. E. M. E. v. W. Begraafplaats Vergierdeweg (II). Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer G. W. wil ik als voorzitter van de speeltuinvereniging Het Vondelkwartier toch even een protest laten horen. Onze vereniging krijgt slechts enkele keren per jaar vergunning voor het ten gehore bren gen van muziek op de tuin en dan alleen nog maar op zaterdagmiddag. De sport verenigingen moeten zich tevreden stellen met een geluidsinstallatie voor het doen van mededelingen, dus alleen op zondag. De leiding van onze vereniging let altijd goed op wanneer er een uitvaart plaats heeft want dan moet de vlag wanneer die op de tuin hangt neergelaten wor den. En ook met het maken van muziek zijn wij altijd erg voorzichtig. Het bestuur van Het Vondelkwartier weet namelijk welke bezwaren de ligging van de speel tuin ten opzichte van de begraafplaats heeft. En mocht er op onze tuin tijdens een uitvaart, eventueel toch iets niet in orde zijn, dan weet men op de begraafplaats altijd ons telefoonnummer. Alles wordt dan onmiddellijk in het werk gesteld om de rust te doen weerkeren. Bij informatie bij onze tuinopzichter over de vraag waar de keiharde mechanische muziek dan van daan kwam, kregen wij te horen, dat deze geproduceerd wordt op het militaire sport veld, gelegen achter de terreinen van de voetbalvereniging „Schoten". Ook onze tuinopzichter had zich geërgerd aan het lawaai. Overigens willen wij de heer G. W. in zoverre geruststellen met de verzeke ring, dat allen, die bij de begraafplaats hun terreinen hebben het uiterste doen om de rust hier te handhaven. Zeker tijdens de uitvaartplechtigheden. D. VAN MERKENSTEIN, Voorzitter van Het Vondelkwartier. Advertentie Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van tè abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 7.65 per kwartaal/of ƒ0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. die zich met ingang van 2 januari 1959 per kwa.rta.al abonneren, ontvangen de num mers tot en met 31 december 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 In een lokaal van de Prinses Marijke- school in I-Iillegom heeft de stichting „On derwijstentoonstellingen" een expositie over akkerbouw ingericht. Deze week zul len de leerlingen van alle plaatselijke scholen de tentoonstelling bezoeken. De ze heeft ten doel de kinderen bekend te maken met de verschillende facetten van de akkerbouw. Zij bevat naast veel plaat werk modellen op kleine schaal van vele soorten ploegen, boerderijtypen, dors- en rooimachines en een maquette, waarop een heel landbouwgebied is geprojecteerd. Wethouder W. F. van Dam heeft de ex positie officieel geopend, waarna de heer Ammerlaan namens de stichting „Onder wijstentoonstellingen" het woord voerde. Advertentie Nee. U behoeft niet te wachten tot de laatste dag, want elke goede kapper heeft Met een g{jX behandeling maakt hij Uw watergolf aanmerkelijk langer houdbaar. Dan hebt U dus veel meer plezier van Uw kapsel envan Uw geld! Onthoud dus de naam en v"ag erom. Uw kapper geeft 't U graag. Om U de zekerheid te geven dat het de echte fl)is, zal Uw kapper U de originele, gesloten flacon tonen, vol doende voor écn individuele behandeling. Zeg bij Uw kapper dus „fl!*" - en hij begrijpt, dat U prijs stelt op een watergolf die dagen langer keurig blijft zitten, (Van onze belastingmedewerker) De kersttyd, die vlak voor de deur staat brengt een zeer bijzondere sfeer met zich mede; een sfeer, die naar wij menen nog nooit beter beschreven is dan in Dickens' kleine boekje „A Cristmas Carol in Prose", waarvan wij onze lezers de lezing nog al tijd ten zeerste kunnen aanbevelen en die voor velen een zeer gerede aanleiding is, om eens extra in hun portemonnaie te tas ten ten bate van hen, wie de middelen voor een blijde kerstfeestviering ontbreken. Het is onder deze omstandigheden wel licht van belang eens na te gaan of de fis cus het beoefenen van liefdadigheid wer kelijk steunt en in welke mate dat gebeurt. De belastingwetgeving opent inderdaad de mogelijkheid voor giften, die men heeft gedaan, een vermindering van belasting aan 'de inspecteur te verzoeken. Alleen giften, waarvan een schriftelijk bewijs kan worden overgelegd, komen in aanmerking. Een lijst van zulke giften kan bij de aan gifte worden gevoegd. De bewijsstukken behoeven alleen te worden overgelegd, als de inspecteur er om vraagt, hetgeen overi gens zijn goed recht is. Komen alle giften in aanmerking? Neen, niet alle, maar wel vele. Voor aftrek ko men namelijk in aanmerking giften voor wat de wet noemt kerkelijke, charitatieve, culturele, wetenschappelijke en algemeen nut beogende instellingen. De meeste gif ten zullen hier toch wel onder vallen. Ver meld zij nog de bepaling, dat het werkelijk giften moeten zijn, uit vrijgevigheid ge schonken. Alleen voor kerkelijke belas tingen is een uitzondering gemaakt. Er mag dan ook geen „op geld waardeerbare" prestatie tegenover staan. Hierbij valt te denken aan het lidmaatschap van een culturele vereniging, dat recht geeft op het bijwonen van lezingen of waarvoor een tijdschrift wordt ontvangen. De contributie, verbonden aan zulk een lidmaatschap is dus geen „gift". Men ontvangt er immers iets voor. Ook gelden, betaald voor plaat sen in een kerkgebouw zijn geen giften. Men krijgt er immers de piaats voor. Alle giften, groot en klein, die dus wer kelijk giften zijn. kunnen bij elkaar geteld worden en het totaal kan voor aftrek wor den voorgedragen, maar alleen in het jaar. waarin zij zijn betaald. De inspecteur ver mindert dan hef belastingbedrag. Hii moet hierbij als volgt te werk gaan: Dé giften, voor zover zij tezamen minder zijn dan 1 percent van het aangegeven netto in komen en minder dan 100. tellen niet mee. Er is dus een dubbele grens. Hoeft iemand 8.0^0 inkomen, dan is 1 percent minder dan 100 en dan blijven de eerste f 100 buiten beschouwing. Heeft iemand anders 12.000 nette inkomen, dan is 1 percent f 120. dus meer dan 100. en blijven de eerste f 120 buiten aftrek. Meer dan 4 percent van het inkomen mag niet worden afgetrokken. Om tot de belasting vermindering te komen wordt eerst de belasting berekend over het aangegeven inkomen zonder aftrek van de giften, en daarna na aftrek van de giften. Het ver schil is de vermindering van de belasting. De regeling met het- dubbele minimum 1 °/o van het inkomen of f 100.— maakt, dat de aftrek wegens giften voor kleine in komens weinig interessant is. Heeft iemand f 4000.inkomen, dan moet hij eerst f 100.of 2°/o van zijn toch al niet hoge inkomen weggeven, voordat hij kans op vermindering van belasting voor het meerdere krijgt. En dan nog haalt de ver mindering niet zo bijzonder veel uit, om dat de progressie bij deze inkomensgrens nog niet zo hoog is. Anders is het voor grotere inkomens. Daar, kan de aftrek in verhouding tot een bepaalde giften op een gegeven moment belangrijk zijn. Een voorbeeld kan dit Advertentie De vereniging „De Lelie" heeft maan dagmiddag in het Krelagehuis te Haarlem vergaderd onder voorzitterschap van de heer D. Jonker, die terloops meedeelde, dat de prijzen in het afgelopen jaar zeer goed zijn geweest, die van lilium regale zelfs best. Hij laakte de kwekers, die hun produkten niet op tijd op de markt hebben gebracht in de hoop op nog hoger prijzen. Veel meer aandacht besteedde hij aan het zgn. „wild" in rubrums. In uitsteken de samenwerking met het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek stelt men de oorzaak hiervan vast. De eerste maatre gelen zijn bekend gemaakt per circulaire. De directe bestrijding wordt nog onder zocht. Voorts wekte hij de leden op deel te nemen aan de Internationale Tuinbouw tentoonstelling in Rotterdam in 1960. De heren J. P. v. d. Zwet te Roelof- arendsveen, C. Visser, Andijk West, KI. Mantel Dzn., Andijk Oost en H. C. Dijt, Texel zijn in het bestuur gekozen. In het keuringsverslag gaf de heer F. Limburg de strijd tegen allerlei aantastin gen weer, die de kwekers en controleurs gezamenlijk voeren. Men is niet ontevre den over de resultaten, maar wacht toch met enig verlangen naar de uitslagen van verschillende proeven, die in het Labora torium in Lisse en het Proefstation te Aalsmeer worden genomen. Drs. Slootweg heeft ontdekt, dat het wild een gevolg is van de activiteiten van aaltjes. Men zal trachten deze door een warmwaterbehan deling van de bollen te doden. De bestrij ding van het virusziek maakt ook goede vorderingen. Men heeft het percentage voor het A-certificaat voor rubrums zelfs van vijf naar twee percent kunnen terug brengen. Spreker wekte de kwekers op het selecteren door te zetten, speciaal bij Re gale Album. De heer Bakker van het proefstation te Aalsmeer houdt de leden jaarlijks op de hoogte van de bewaar- en broeiproeven. Gebleken is, dat men de bollen slechts en kele dagen bij zeventien graden Celsius mag bewaren en daarna bij twee graden. Men tast nog grotendeels in het duister over de oorzaken van misvormingen in de bloemen. De mening, dat het licht hierop van invloed zou kunnen zijn, is niet bewe zen. Bollen van zaaddragende planten zijn voor de broei waardeloos. Ook heeft men uitgezocht dat grond, waarin lelies hebben gestaan, in de kassen beslist moet worden ververst vóór men met andere er op terug komt. Naar mededelingen van de heer Koppes is men al aardig op weg om een goed type rubrum te vinden. Het bestuur heeft man daat gekregen om een collectieve inzen ding voor Rotterdam samen te stellen. Men i de „prijzencommissie" er op wij zen. de minimumexportprijzen te hoog zijn lo concurrentie tegen te gaan. Tot slot dankte de heer Schouten de aftreden de voorzitter voor zijn vele werk. het best illustreren. Vooraf merken we nog op dat zoals ieder weet de be lasting wordt berekend aan de hand van tabellen, waarop verschillende inkomens onder elkaar staan, met de verschuldigde belasting er achter. De inkomens zijn voor de wat hogere tot zeer hoge bedra gen aangegeven met telkens f 120.tus senruimte. Voor de tussengelegen inkomens wordt de belasting berekend naar het laagste bedrag. Verlaging van inkomsten belasting wordt dus alleen verkregen, wanneer de giften het inkomen over zulk een grens van f 120.heenbrengen. En nu het voorbeeld. Het is berekend voor gehuwden zonder kinderen. Wanneer iemand f 16.050 netto inkomen heeft en we willen daarvoor de belasting weten, dan zien we, dat f 16.050 ligt tus sen f 15.960.(waarbij aan belasting ver schuldigd is f 3.660) en f 16.080 (waar bij f 3.709 betaald moet worden). De be lasting wordt berekend naar het laagste bedrag, en is dus f 3.660.De eerste f 160.zijnde l°/o van het inkomen, geven geen belastingverlaging. Maar ook de volgende f 70.helpen nog niet, want het inkomen na aftrek van deze f 70. blijft nog boven het bedrag van f 15.960. waarnaar de belasting reeds is berekend. Zou onze denkbeeldige belastingbetaler echter nu nog eens f 25.geven voor de Kerstinzameling voor de stille armen, welke ons blad houdt, dan zou hij, als hij het uitrekende, tot zijn verwondering ont waren, dat deze laatste f 25.hem een belastingverlaging bezorgen van f 48. doordat nu zijn inkomen na aftrek van de giften is gedaald tot beneden de grens van f 15.960.en dus berekent de inspectie de belasting naar de naast volgende lagere tariefklasse. Dit voorbeeld maakt duidelijk, dat een extra vrijgevigheid een fiscale tegemoet koming kan teweeg brengen, die anders net nog verloren gaat. We zeggen nadruk kelijk k a n. want we zouden niet graag willen beweren, dat het altijd gebeurt. Dat hangt er immers geheel van af, hoe het inkomen voor en na de aftrek voor giften past in de opeenvolgende inkomens, die de label aangeeft. Het voorbeeld hebben we zo gekozen, dat het sprekend laat zien, welke mogelijkheden in de giften-regeling kunnen zitten. Daarom zijn we moeten uit gaan van een inkomen van 16.050.in plaats van rond 16.000.De lezer die dit is opgevallen, verklaren we gaarnr dat hier verder niets achter schuilt. Natuurlijk is de kans op een aftrek gro ter naarmate het bedrag aan giften, die gegeven zijn, groter is. Bedenken we nog even, dat de inkomens op de belasting tabel t 120.uit elkaar liggen, dan is het duidelijk, dat wie boven l°/o van zijn inko men nog f 120.— aan giften geeft, altijd een belastingvermindering moet krijgen. Hij komt immers altijd één inkomensklasse lager. We zouden niet gaarne vrijgevigheid willen aanbevelen omdat men er fiscaal gesproken beter van wordt. Naar onze mening moet men deze deugd om haar zelfswil betrachten. Maar men heeft daar bij de kans, en kan zelfs de zekerheid heb ben, dat de belastingadministratie de milde gever met een tegemoetkoming beloont. Wij wensen het onze vrijgevige lezers gaarne toe. AANBESTEDING De Belgische Zwindijk zal worden ver hoogd door een Nederlandse aannemer. De firma Verhaar uit Lisse had op dit werk ingeschreven met ruim vijf miljoen frank en was daarmee de laagste inschrijfster. De verhoging van het Nederlandse deel van de Zwindijk heeft destijds 550.000 gul den gekost. De hele Zwindijk zal dus ruim een miljoen gulden gaan kosten. Nieuws in het kort Kerstwyding. Op maandag 22 decem ber om acht uur 's avond zal in het kerk gebouw van de Ned. Prot. Bond aan de Postlaan te Heemstede een kerstwijdings- avond worden gehouden. Daarbij zullen mevrouw Alida Rebeira en de heren Ge rard Droog, J. Aij en Jos. Quakernaat hun muzikale medewerking verlenen. Kerstwijdingsdienst. Op donderdag 18 december zal in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat in Haarlem een kerstwij dings dienst worden gehouden. Hieraan werken onder andere mee ds. A. A. Leenhouts uit Amsterdam en het evangelisatiezangkoor „De Lofstem" uit Beverwijk. Verder zullen declamatie, solo- en samenzang het ge sprokene afwisselen. Op eerste kerstdag is er 's avonds om half acht in de Zuiderkapel een jeugdkerstwijding, geleid door ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal. Ncd. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-Noord van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond hoopt vrijdagavond om acht uur haar kerstwijding te houden in het hervormd wijkgebouw aan de Mole- naerstraat 18. Kerstzangdicnst. Woensdagavond 24 december om half elf is er in de Wilhel- minakerk aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem een kerstzangdienst. Ds. G. Rang, gereformeerd predikant uit Vijfhui zen, verzorgt de liturgie. Het gereformeerde evangelisatiezangkoor „Maranatha" uit Haarlem, onder leiding van de beer Joh. Silvis, zal kerstliederen zingen. A.R. Kiesvereniging. De A.R. Kies vereniging „Groen van Prinsterer" in Ben- nebroek houdt op 17 december om 8 uur een ledenvergadering in het gebouw ach ter de gereformeerde kerk. Kerstspel. Donderdagavond 18 decem ber zal in het Jeugdhuis aan de Donkere laan in Bloemendaal de kerstfeestviering van de gereformeerde kerk in Bloemendaal plaats hebben. Ds. G. Toornvliet zal ver tellen van de kerstboodschap en verder zal het kerstspel „Het wonder in de ga rage" van de Amerikaanse predikant St. B. Jackman worden opgevoerd door de Hervormde Spelgroep Heemstede, onder regie van Wim Paauw. Voorts werken aan deze avond mee mevrouw R. den Hartog-Overste, sopraan en de heer Cor Beek, bariton. Buurtver. Bloemendaal. In plaats van de bridgedrive, die aanvankelijk op vrij dagavond 19 december in het Jeugdhuis aan de Donkere laan in Bloemendaal zou worden gehouden onder auspiciën van de buurtvereniging „Bloemendaal", zal de heer K. J. Junius Ingerman spreken over zijn belevenissen in de Belgische Congo. Orgel geref. kerk. De helft van het geld, dat bijeengebracht moet worden voor het orgel van de nieuwe gereformeerde kerk in Bloemendaal is thans bijeen. Bij de zondag gehouden collecte zijn twee gif ten van elk vijfduizend gulden voor dit doel aangetroffen. Jubileum. Vrijdag 19 december hoopt de heer G. Sernee, werkzaam als hand- zetter op de afdeling zetterij van Joh. En schedé en Zonen Grafische Inrichting te Haarlem, de dag te herdenken, waarop hij vijfentwintig jaar bij deze vennootschap in dienst is. Geen spreekuur. De Haarlemse wet houder van Openbare Werken en stads ontwikkeling, de heer W. F. Happé, zal donderdag geen spreekuur houden. Lezing over bankwezen. Voor de Aca demie voor voortgezet economisch onder wijs zal de heer Th. Rebholz vrijdagavond in de aula van het Lourens Costerlyceum te Haarlem spreken over „Het bankwezen in internationaal verband". Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Haai-lem-Centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt vrijdagavond in het wijkgebouw Ged. Oudegracht 104 te Haarlem een kerstwijdingsbijeenkomst. Nadat Qnkele .jaren geleden de „hokjes- kerk" in de gevangenis aan de Harmen- .jansweg te Haarlem afgebroken was en vervangen door een ruimte, waardoor de gedetineerden naast elkaar zitten en dus niet meer afgesloten van elkaar zijn, is de afgelopen zondag een nieuwe kapel in bet huis van bewaring aan de Oostvest in gebruik genomen, nadat aldaar de hokjes waren afgebroken. Aan een minder gun stige toestand die meer dan vijftig jaar heeft geduurd is thans een einde gekomen en de nieuwe toestand is een gevolg van de hervorming van het gevangeniswezen Dat het zo lang heeft geduurd alvorens d hokjes in het Huis van Bewaring gewijzigd is heeft de ministei van Justitie, prof. mr. I. Samkalden, kort geleden in de verga dering van de Tweede Kamer uitvoerig uiteengezet. Leden hadden aangedrongen op een bespoediging van de uitbreking van de nog bestaande hokjeskerken en daarop had de minister geantwoord, dat met het uitbreken alleen de zaak nog niet is af gedaan. Om de ruimten als kerkzaal zelfs provisorisch bruikbaar te maken zijn vaak dure voorzieningen onmisbaar. Het stre ven is er ten departemente echter op ge richt om, naast het volledig verbouwen en inrichten van enkele kerken per jaar daar, waar zulks met weinig kosten een bruik bare kerkruimte kan opleveren, in eigen De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, geeft donderdagavond voor de leden van de Partij van de Arbeid in Haarlem, in hotel De Leeuwerik een toe lichting op de politieke achtergronden van de kabinetscrisis. beheer de hokjes te laten uitbreken. De minister kondigde toen aan, dat de hokjes in de kerkzaal van het Huis van Bewa ring te Haarlem zijn verdwenen en dat de nieuwe zaal voor Kerstmis in gebruik ge nomen zal kunnen worden. Voorts deelde de minister mee, dat bezien wordt voor welke der nog resterende hokjeskerken een dergelijke voorlopige oplossing uit voerbaar is. De minister meende wel het vertrouwen te mogen uitspreken, dat over enkele jaren niet meer over de hokjes kerken in gevangenissen zal worden ge sproken. In Haarlem De verbouwing van de oude hokjeskerk in de Haarlemse gevangenis heeft reeds enkele jaren geleden haar beslag gekre gen. In de huizen van bewaring is een langzamer tempo ingevoerd, omdat daar de situatie anders ligt. De ingeslotenen zijn nog niet veroordeeld en daarom dient het onderling contact minder te zijn dan in de gevangenissen. In het huis van bewaring aan de Oostvest te Haarlem is aan de toe stand een einde gekomen en ook daar heb ben zoals elders in het land gedeti neerden meegeholpen aan de verandering. De hokjes stonden op rijen en op verschil lende hoogten. Daarom moest een nieu we vloer worden gelegd, welke van beton is. Verder is een lambrizering aange bracht en ook zijn de muren geschilderd. Thans is een kapel tot stand gekomen, waarin de bezoekers zich voelen in een kerk te zijn. De kapel is thans voor 'n belangrijk deel gereed en zondag zijn onder leiding van dr. H. van der Loos en van de r.k. aal moezenier de eerste diensten gehouden. Op het ogenblik bestaat het meubilair uit stoelen, maar het is de bedoeling kerk banken te plaatsen in blank-eiken. Dank zij de medewerking van de ingeslotenen kon de vernieuwing in eigen beheer wor den uitgevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7