$ee MORRIS before t/oc/ëis/// NOG 3 DAGEN! Borgward HET WEER „Atlas" zendt kerstgroet van Eisenhower uit Kerstgaven voor de „Stille Armen" Bonn bereid tot gesprek over Duitse kwesties VVoorwalt-foto CITROEN Garage Verbeek Evert Cornelis benoemd tot intendant van Nederlandse Opera „Erbij" komt woensdag wordt nog interessanter Tweede deel van radio-experiment Mits Moskou zijn Berlijn-plan opgeeft alles voor het kantoor De kabinetscrisis Koningin ontving dr. Drees en mr. Struijcken Parlement van Luxemburg bij decreet ontbonden NOORSE TRUIEN - SOKKEN 2CV I.D. 19 VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Vloerenhuis „LINORUB" Speciaalhuis Kleine Houtstraat 76 - Telef. 12695 138988 DAT IS GOED GEZIEN WATERDICHT DAKWERK Minder zacht De Kruislaan-tragedie Het woord is aan Hoofddader „Rooie Henk" bekent gruweldaad maar vandaag begint een groot puzzelfestijn Geneefse conferentie komt op 5 januari weer bijeen Drie doden in het verkeer 15.425,85 Venlose vrachtauto in Italiaans ravijn gestort President en kerstman 73e JAARGANG No 140 ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 303e JAARGANG No 293 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. gT?! 1 O I I W*\ I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- |j E J| J| |j lil ff JÊ (f, J| li JI I 1 i f 1| 1| Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapleinp Tel. 57755 A JLt X M Vi^| JJL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L, Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Advertentie O.'ïh.'SDaixtunta jlstraat 90 Haarlem Tel. 111é De Koningin heeft hedenmorgen in Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangen de minister-president, dr. W. Drees, en de minister van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie, mr. A. A. M. Struijcken. De N.C.R.V. is voornemens om, als de Kamervoorzitter daarvoor toestemming geeft, maandag een rechtstreekse radio uitzending te verzorgen van de zitting van de Tweede Kamer, waarin de beide belas- tingontwerpen, die aanleiding gaven tot de kabinetscrisis, opnieuw aan de orde zijn gesteld. Daar de vergadering om één uur begint, zal de uitzending van de nieuwsberichten een kwartier worden vervroegd. LUXEMBURG, (AEP) Groothertogin Charlotte van Luxemburg heeft 'n decreet getekend waarbij 't Luxemburgse eenka- merparlement wordt ontbonden. Zondag 1 febr. zullen algemene verkiezingen worden gehouden. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 Advertentie f 3987.V'a' ƒ9375.— Hoofdagent voor Haarlem en omstreken: Korte Kleverlaan 30-38 Bloemendaal Telefoon 51301 President René Coty van Frankrijk is voor het laatst gastheer geweest op de jaarlijkse kerstviering, die in het Ely- sée, de ambtswoning van het Franse staatshoofd, voor Parijse kinderen wordt gegeven. Men kan aannemen dat generaal De Gaulle, thans premier, volgend jaar de kerstman en de schare kinderen zal ontvangen. Morgen wordt de opvolger van Coty gekozen in de nieuwe vijfde republiek en De Gaulle is de best-geklasseerde kandidaat. De Gaulle's rivalen zijn de communist George Marrane, burgemeester van de Parijse voorstad Ivry, en professor Albert Chatelet van de Sorbonne, kan didaat van de linkse „Unie van demo cratische krachten". De ambtsperiode van de nieuwe president, die zeven jaar duurt, begint in de eerste week van janu ari. Coty zal zich dan terugtrekken op zijn boerderij in Normandië. Advertentie LINOLEUM - RUBBER - PLASTIC COLOVINYL enz. - Vakkundig gelegd Advertentie Opel Advertentie EEN BRIL VAN KEIP GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie Bl'daalseweg 5-7 - Bloemendaal - Tel. 52301 PERSONEN- en VRACHTAUTOMOBIELEN NU met onze gebr. winter- korting voor vernieuwingen van mastiekdaken e.d. Vraagt prospectus N. H. VOCHTUNIE DEJOBO Haarlem - Marnixstraat 19 Telefoon 61419 valt buiten de wetenschappelijke explora ties van het internationale geofysische jaar. Dit is een zuiver militaire onderne ming, die effect op de politieke verhou dingen in de wereld beoogt te sorteren. In tegenstelling met andere experimenten is deze poging tevoren zeer geheim gehou den. In totaal waren slechts 35 mensen in gewijd omtrent de ongewone reis die de Atlas ging ondernemen. Het zal wellicht enige moeite kosten om te voorkomen, dat de Amerikanen thans op hun Atlas-lauweren gaan rusten. De indrukwekkende Atlasraket, die enkele weken geleden zijn interconti nentaal examen met goed gevolg af legde door een doel opm bijna tiendui zend kilometer afstand te bereiken, werd vrijdag de ruimte ingeschoten. Het gevaarte dat nu ook de Amerika nen in staat zal stellen door een druk op de knop een stad op een ander con tinent in een radioactieve woestijn te veranderen, droeg voor de gelegenheid een kerstboodschap van Eisenhower met de wens: „Vrede op aarde". Het bestuur van de Nederlandse Opera deelt mede, dat mr. Evert Cornelis met ingang van 1 september 1959 is benoemd tot intendant en in die functie belast met de algemene leiding van de Nederlandse Opera. De heer P. J. Tiggers, die enkele jaren deze functie heeft waargenomen en aan wie grote dank is verschuldigd voor de diensten die hij de Nederlandse Opera heeft bewezen, zal zijn plaats in het be stuur weer innemen. Voorts is de heer Frans Vroons benoemd tot artistiek-organisatorisch directeur en mr. J. den Daas tot directeur voor perso neelsaangelegenheden en publieke contac ten. Deze beide benoemingen eveneens met ingang van 1 september 1959. De heer Piet Tiggers is thans directeur en de heer Vroons adjunct-directeur van de Nederlandse Opera. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen, maar ook opklaringen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UTE ZESTIEN PAGINA'S Vraagt prospectus bij Overveen - Tel. 60753 Parkeergelegenheid ons, doch de daad is aan u: Gedenkt de Stille Armen Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger met PRIMOTAR 3.5/50 375.— met T-JENA 2.8/50 465.— Voor deze en andere camera's leveren wij een complete uitrusting voor macro- en microfotografie, alsmede diacopieer-apparaat. coaccocoxcccoa<xcooccoocccccc<x>occccocccc<xx>3cocccccc<x Teneinde onze lezers met de kerst- p dagen een zo gevarieerd mogelijke hoe- 8 veelheid lectuur te kunnen bieden, laten 3 3 wy de wekelykse aflevering van „Erby"g niet vandaag maar met vergrote om- p vang op woensdag verschynen. Men g behoeft zich echter voor zover wij daar iets aan kunnen doen dit week- P 3 einde niet te vervelen. Op pagina 9 van 3 deze editie treft men het eerste gerecht 8 8 van onze „Piekeraars picknick" aan, een g 3 reeks van twaalf puzzels, die in vyf o 8 gangen wordt opgediend. Op de aan- 8 3 gegeven plaats vindt men alle voor- g S waarden en nadere bijzonderheden, ook 3 over de aantrekkelijke pryzen. g De viering van het gouden jubileum van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" is besloten met een gala diner in het Amstelhotel. Deze foto werd gemaakt tijdens het uitbrengen van een dronk op de Koningin. Advertentie GENèVE (Reuter) De driemogend- heden-conferentie in Genève over een verbod van kernwapenproeven is ver daagd tot 5 januari. De Rus Tsarapkin verklaarde tegenover verslaggevers dat het aannemen van de eerste vier ont- werpartikelen niet te optimistisch moet worden uitgelegd omdat er nog zeer grote moeilijkheden moeten worden overwon nen voordat men van een succesvolle af sluiting der onderhandelingen kan spre ken. Een van de grootste problemen noem de hij het bemannen van de grondcon- troleposten, waarvoor het westen inter nationaal personeel wenst en de Sovjet- Unie louter landslieden. Van de zijde der Britse delegatie werd vernomen dat een der moeilijkheden wordt gevormd door de „intense achterdocht" van de Russen dat het westen tracht door ilJdel van con troleposten een uitgebreid spionagenet in de Sovjet-Unie te organiseren. Te Heiloo is bij het oversteken van de Rijksstraatweg hoek Zeevanghuizerlaan, de 75-jarige aldaar wonende mevrouw De Boer aangereden door een auto. Het slacht offer overleed ter plaatse. De 24-jarige ongehuwde H. de Raden uit Drunen die donderdagmorgen betrok ken was bij een aanrijding in de Grote straat in Drunen, is in het ziekenhuis St. Nicolaas te Waalwijk aan de opgelopen verwondingen overleden. In de loop van de vrijdagmiddag is in het Diakonessenhuis te Emmen de 27- jarige mevrouw J. Dokter-Telkamp over leden aan de gevolgen van een verkeers ongeval, dat op 6 december is gebeurd, en waarbij haar echtgenoot J. Dokter, om het leven kwam. Het echtpaar dat door een autobestuurder zonder rijbewijs die onder invloed van sterke drank verkeerde, werd aangereden te Emmererfscheiden- veen, laat een baby van zes weken achter. Advertentie President Eisenhower heeft de uitzen ding, zoals die op Cape Canaveral werd opgevangen, via een lijnverbinding be luisterd in het kantoor van zijn perschef op het Witte Huis. Waarschijnlijk zal de satelliet de bood schap ongeveer twee dagen uitzenden, op de frequenties 132,45 en 132,905 megacy cles. Daarna zal een andere boodschap van de aarde uitgezonden en in het „geheu gen" worden opgenomen. Dat is dan het tweede deel van het radio-experiment met de „Atlas". Het instrumentarium is berekend op het ontvangen, bewaren en heruitzenden van gegevens, die de aarde opzendt. Dat de „Atlas" een bewaard sig naal kan uitzenden is nu bewezen, nu moet echter nog blijken of de instrumenten de ze funkties alle drie goed kunnen verrich ten. LONDEN (UPI) Radio-Moskou heeft in zijn nieuwsuitzending van vijf uur Greenwichtijd vrijdag een bericht opge nomen over de lancering van de Ameri kaanse aardsatelliet „Atlas". De voor Rusland bestemde uitzending werd te Lon den opgevangen. Volgens radio-Moskou is de nuttige lading (het instrumentarium) van de satelliet 67,5 kg. zwaar, terwijl de draagraket, die meecirkelt, 3915 kg. weegt. De 1.327 kg. van de derde Spoetnik was louter nuttige last, haastte het Oostduitse persbureau A.D.N. zich hieraan toe te voegen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van defensie heeft medege deeld, dat de Atlas satelliet 2.59 meter lang is en een doorsnede heeft van 30 cm. Het laatste, uitgebrande deel van de raket motor is echter niet afgevallen. Het Amerikaanse departement van de fensie heeft zijn berekeningen over de baan van de „Atlas" satelliet vrijdagavond her zien. Ingevolge deze herziening geldt thans dat de satelliet zijn dichtste bij de aarde gelegen punt in de omloop heeft op 184,270 km. van de aarde, terwijl het verste punt van de ellips 1485,060 km. van de aarde ligt. PASADENA (AFP) William Picker ing, directeur van de laboratoria voor straalvoortstuwing van het technologisch instituut in Californië, heeft vrijdag ver klaard, dat de V.S., ondanks het lance ren van de nieuwe satelliet van het type Atlas, nog steeds achter zijn bij de Sov jet-Unie. „Wij hebben de kloof zodanig vernauwd, dat wij nog slechts een jaar bij de Sovjet-Unie achter zijn. Tot dusver wa ren wij nog drie tot vijf jaar achter". Pickering, die als een der meest voor aanstaande Amerikaanse geleerden op het gebied der straalvoortstuwing wordt be schouwd, zei: „Alles wat wij naar boven hebben gestuurd is een omhulsel met een gewicht aan apparatuur, dat reeds door de twee eerste Spoetniks in de ruimte is gebracht". Onze correspondent te Washington schrijft: Amerika's kerstkaart van vierenhalve ton met een wens van Eisenhower voor vre de en goede wil ten opzichte van de hele mensheid cirkelt rond de aarde en zal ge durende de komende feestdagen de stem ming in de Verenigde Staten veel goed blijven doen. De Amerikanen blaken van voldoening over dit succes in de raketwe tenschap en de communicatietechniek. Hun opleving toont pas duidelijk aan hoe zeer zij sedert oktober 1957 gedeprimeerd waren over het feit, dat de Russen hen wa ren voorbijgestreefd op een terrein dat zij voor hun nationale bestaan van vitaal be lang achten. Het is niet zozeer de grootte van de nieuwste satelliet alswel zijn richt- systeem en communicatiemiddelen, die technisch georiënteerde Amerikanen heb ben geïmponeerd. Dit laatste experiment De 25-jarige gearresteerde Amsterdam se chauffeur H. B. („rooie Henk") heeft vrijdag bekend de drie schoten op de Har- derwijkse slagerszoon Gerrit Pfrommer te hebben gelost. Voor alle zekerheid is na zijn bekente nis de zogenaamde sorteerproef gehou den. Daarbij worden metalen buisjes ge bruikt. Zowel de verdachte als enige me dewerkers van de politie men had na tuurlijk peisonen uitgezocht, die niet in de opgespoordee wagen waren geweest kregen elk gedurende een kwartier een dergelijk buisje bij zich. Daarna werden de buisjes op de binnenplaats van het bureau Linnaeusstraat gelegd en kreeg een speurhond de reuk van een Voorwerp uit de auto. Daarvoor werd de rubberkop van een van de pedalen gebruikt. Tot driemaal toe duidde de speurhond daarbij het buisje aan, dat „Rooie Henk" bij zich had gehad. In de loop van de dag is ook het pak met bebloede kleren, dat de verdachten na de moordaanslag in het water hadden ge worpen, opgehaald. In de kleding werden twee zwarte maskers aangetroffen. Vol gens de politie hebben de verdachten, toen zij woensdagmorgen naar Duitsland wil den, kennelijk de bedoeling gehad, daar deze maskers en de revolver te gebruiken bij een roofoverval. Omdat de mogelijk heid niet uitgesloten is, dat zij op een van hun vorige tochten naar Westduitsland al op roof zijn uitgeweest, zal commissaris L. A. A. Cohen contact met zijn collega's in Westduitsland opnemen. Maandag wordt het tweetal ter beschik king van de officier van justitie gesteld. De toestand van het slachtoffer was vrijdagmiddag iets gunstiger dan in de morgenuren. De hoop op zijn herstel is nog niet opgegeven. Enkele vertegenwoordigers uit Bussum en omgeving, die met hun auto's en soms veel geld op zak het hele land doorkruisen, hebben naar aanleiding van de moordaanslag op de Kruislaan met elkaar afgesproken, onder geen enke le voorwaarde meei lifters mee te nemen. Zij zullen vierkante, gele schildjes laten maken met het opschrift „Geen lifters" en zijn van plan, zich hieraan te houden. 18e verantwoording C. B. V. 10,—; B—R N.V. 200,—; J. H. 100,—; N. N. 25,—; J. C. V. 25,—; Jan Kalebas 25,L. L. 15,W. P. f 10,—; E. J. W. M. 10,—; M. H. B. 10,—; A. J. F. S. 10,—; M. S. 10,—; W. V. 10,—; N. N. 10,—; A. H. K. 10,—; J. A. F. 10,—; M. B. 10,—; L. Sch.—K. 10,—; H. C. v. L. 10,—; W. H. 5,—; A. J. v. M. f 5,Kerstkind 5,Bobbij 5,—; N. N. 5,—; Dr. N. J. J. de V. 5,—; de G. 5,—; N. N. ƒ5,—; G. M. 5,—; G. J. H. S. 5,—; G. P. v. K. f 5,Mevr. M. E. B.de G. 5,Mevr. C. M. M. S.—v. P. 5,—; H. V. 3,—; Kok kie en Ronnie 3,K. W. 2,50; R. M. A. f 2,50; R. D.—W. 2,50; A. T. A. 2,50; E. K.—v. d. B. 2,50; W. v. 't S. 2,50; S. S. 2,50; v. R. f 2,50; Mevr. A. C. V.—A. 2,50; J. E. G. A. 2,50; W. S. 2,50; J. A. P. 2,50; Mevr. P. 1,50; J. P. H. Jr. 1,—; M. J. 10,—; J. M. C. 5,—; P. C. 2,50; J. V. 2,50; M. v. d. B. 2,50; M. Z. 2,50; A. J. R. 5,—; N. S. 1,25; A. A. A. 25,—; M. B. C. 5,—; N. N. 5,—; K. M. 2,50; N. N. 25,—; Frank en Robbie de R. 1,A. S. 1,N. N. 1,Mevr. L. T. 2,50; Mevr. R. M. 2,50; N. N. 5,—; H. 5,—; Jeannet 1,—; fam. D. 2,—; N. N. 5,—; C. J. M. 10,—; W. D. 2,50; Mevr. P. P. v. R. f 2,50; Mei. J. C. v. VI. 10,—; B. W. V. D. 2,—; Roeki 10,—; Mevr. P. J. O. 2,50; F. S. 7,50; G. H. 2,50; H. K. 5,—; L. J. H. S. 2,50; Mevr. A. K. K. 2,50; C. R. 2,50; A. B. 2,50; L. L. 2,50; G. W. f 10,—; Das 2,50; J. A. S. 2,50; W. E. H. f 10,—; H. H. 10,—; R. M. f 2.50; F. V. 25,—;G. P. S. 10,—; J. L-. W. 5,—. Dagtotaal 887,75. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS BLAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG VAN Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1, Haarlem of worden overgeschreven op postgiro 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aanduiding de verant woording moet plaatshebben (volle naam, initialen, pseudoniem enz.). (Reuter) West-Berlijn zal, behalve de reeds toegewezen 354 miljoen mark, nog een extra bedrag van 250 miljoen mark ontvangen uit de Westduitse tegenwaarde rekening van de Marshall-hulp. Het doel van deze aanvullende hulp is het verster ken van de investeringsactiviteit in West- Berlijn. Tevens wordt gehoopt dat West duitse ondernemingen hierdoor zullen wor den aangemoedigd tot het plaatsen van grote orders in de stad. West-Berlijn zal tevens rechtstreeks steun ontvangen van de Verenigde Staten, voor dit jaar tot een bedrag van ongeveer twintig miljoen dol lar. Dreigementen (UPI) Generaal Zaharov, bevelheb ber van de Russische strijdkrachten in Duitsland, heeft, in antwoord op een ver klaring van de Amerikaanse generaal Ho- des bekendgemaakt dat de Russische divi sies in Oost-Duitsland elke westerse po ging om naar Berlijn door te breken zul len verhinderen. Generaal Hodes, bevel hebber van de Amerikaanse strijdkrach- WASHINGTON (NPI). De Amerikaanse aardsatelliet „Atlas" heeft vrijdagavond een bandopname afgedraaid en uitgezonden van een toespraak door president Eisenhower. De stem van de president werd duide lijk herkend, maar de uitzending was niet van goede kwaliteit, waarschijn lijk omdat de weergever in het appa raat niet geheel volgens plan functio neerde. Desondanks kon men te Cape Canaveral, waar de uitzending werd opgevangen, Eisenhowers toespraak goed verstaan. Eisenhowers „kerst boodschap" was kort. „Hier spreekt de president van de Verenigde Staten. Dankzij de wonderen van de weten schappelijke vooruitgang komt mijn stem tot u uit een satelliet, die in de buitenste ruimte cirkelt. Mijn bood schap is eenvoudig. Met dit unieke middel breng ik aan u en de gehele mensheid Amerika's wens over voor vrede op aarde en goede wil voor alle mensen". (Van onze correspondent in Bonn) De drie westelijke grote mogendheden en West-Duitsland zijn bereid over het ge hele Duitse probleem, en daarmee over de Europese veiligheid en de ontwapening te onderhandelen, zo heeft de Westduitse regeringsperschef-staatssecretaris von Eckardt verklaard. Voorwaarde daartoe is, dat de Sovjet-Unie haar Berlijnse plan nen niet zal verwezenlijken en zich bereid toont zonder voorwaarden te stellen over alle ter tafel komende onderwerpen te praten. Voorts dat iedere schijn van pro paganda wordt vermeden en dat er geen ultimatums gesteld worden. Men meent te Bonn dat onder dergelijke voorwaarden een ministersconferentie gehouden zou kunnen .worden tussen de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Zou hierop een redelijk resul taat bereikt worden, dan zou de weg zijn vrijgemaakt voor een topconferentie. Van Westduitse zijde legt men er de na druk op, dat bij dergelijke onderhandelin gen niet. slechts, gelijk de Russen dat wen sen, over een vredesverdrag voor Duits land, maar ook over de Duitse hereniging van gedachten moet worden gewisseld. De Russen menen dat de herenigingskwestie een zaak is van de Oost- en de Westduitse regering, samem. ten in Europa heeft verklaard dat de Ver enigde Staten Berlijn zullen verdedigen wanneer het bedreigd wordt: Een blokka de van West-Berlijn zou beschouwd wor den als een aanval op de Verenigde Sta ten. Na een bijeenkomst van de Oostduitse regering is in een verklaring gezegd dat het „van gebiedend belang is uitvoering te geven aan de Russische plannen voor Berlijn, nu de Noordatlantische raad zich met deze kwestie gaat bezighouden." Op een met sneeuw bedekte bergweg in de Italiaanse plaats Colle-Isarco is een zwaar beladen vrachtauto met aanhang wagen van een Venlose transportonder neming geslipt en in een vijftien meter diepe bergkloof gestort. De 26-jarige chauffeur T. Klabbers en diens helper wis ten zich bijtijds in veiligheid te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1