Panda en de olie^boerties Wereldnieuws j Iets minder zacht weer Verstrekkende bevoegdheden in belang van volksgezondheid JOHNNIE WALKER Decentralisatie van nucleaire activiteit waarschijnlijk 2 Euratoomcommissie maakt balans op JuleTuvft Gebouweninvestering bood HBU goede bescherming tegen koersverliezen Hausse op goudmarkt Parijs Tarweverbouwers uit V.S. openen kantoor in R'dam Grofsmederij Leiden Jhr. Loudon over zijn gesprek in Cairo Zaandamse scheepswerf ontslaat personeel Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland OMEGA HORLOGES Omzetbelasting op stookolie in West-Duitsland Kartel steenkool-olie Terugbetaling aangenomen bij Watoetoelis Poppoh Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 15 tot en met 19 december Centrale comité te Moskou besluit zijn zitting Verhoging van landbouw- produktie eerste taak Landbouwcomité wil geen vestigingseisen Kerkelijk Nieuws M ZATERDAG 2 0 DECEMBER 1958 (Van onze Haagse redacteur) In het afgelopen jaar heeft de Europese gemeenschap voor atoomenergie aanzien lijke vorderingen gemaakt, zowel wat be treft de stimulering van de toepassing der kernenergie in de zes landen der Europese gemeenschap als ten aanzien van de voor waarden waaraan het gebruik van kern energie zal worden onderworpen ten be hoeve van de volksgezondheid. Dit verklaarde het Nederlandse lid van de Euratoomcommissie, mr. E. M. J. A. Sassen, op een persconferentie welke vrij dag in Den Haag tussen twee beraadsla gingen op Europees niveau werd gehou den. De oud-minister wees erop, dat de commissie een jaar lang had geleefd on der de guillotine van het Euratoomver- drag, dat termijnen in maanden en kwar talen stelde voor de oplossing van vraag stukken waarover de regeringen na twee jaar onderhandelen nog geen overeen stemming hadden bereikt. Zo heeft men binnen drie maanden de ontwerp-statuten opgesteld voor het Voor zieningsagentschap, waarvan de direc teur-generaal, de Belg Louis de Schrijver, dezer dagen werd benoemd. Dit voorzie ningsagentschap zal het evenwicht tussen vraag en aanbod van splijtbaar materiaal bevorderen en de verbruikers de vrije toe gang tot dit materiaal waarborgen. Voor lopig behoeft echter nog niet aan voor- raadvorming te worden gedacht, want in de uraniumproduktie laat een groot over schot zien, dat dalende prijzen veroor zaakt. Binnen zes maanden werd vervolgens het verlangde rapport uitgebracht om trent de stand van zaken met betrekking tot de kernenergie in de industrie, zodat men althans enig overzicht heeft over de reeds tot stand gekomen of in voorberei ding verkerende installaties en toepassin gen. Hierdoor hoopt men in de toekomstige eigen nucleaire activiteit doublures te voorkomen. Over het „hoe, waar en wat" van deze eigen werkzaamheid wilde mr. Sassen nog niet veel zeggen. Gedacht wordt aan geheel nieuwe combinaties van fysisch, chemisch en ander onderzoek ter wijl het antwoord op de vraag naar de ves tigingsplaats wellicht meervoudig zal lui den: concentratie van het atoomapparaat brengt te veel nadelen met zich. In elk ge val zal de Commissie de andere landen met dat oogmerk nog bezoeken, in Neder land is zij al geweest. De vestiging van een opleidingsinstituut op universitair ni veau wordt nog bestudeerd, ook dat hangt weer af van de inventarisatie der bestaan de mogelijkheden en realiseringen. Wel staat vast, dat de Commissie nog voor het einde van het jaar een voorstel zal doen voor een gemeenschappelijk „buitentarief' voor de landen welke niet bij de Europese gemeenschap zijn aange sloten. De zes landen van deze gemeen schap zijn zelf weliswaar niet tot over eenstemming hierover kunnen komen, maar mr. Sassen hoopte dat de aanbeve lingen van de Euratoomcommissie als aanvaardbare tussenoplossing zouden kunnen dienen. De commissie heeft in het afgelopen Advertentie het vertrouwde merk maand tampon» géén verband géén gordel onmerkbare - onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische rtiethode. In het bekende blauw/witte dcfcsje. Het past tn het kleinste hundtasie. Uw apotheker of drogitf heeft het interna 10 tampons f 1.20 Interna z.lc. (zonder inbrengsysteem)' 10 tampons 4 1 In de aandeelhoudersvergadering van de H.B.TJ. heeft mr. N. E. Rost Onnes, lid van de hoofddirectie, in antwoord op vra gen meegedeeld dat in het verstreken boekjaar juist de resultaten van de Neder landse kantoren van de H.B.U. achteruit zijn gegaan tegenover een stijging van de resultaten in andere landen. Deze laatste werden echter weer gedrukt door een da ling van de remisekoersen. Voor de ko mende kwartalen van het lopende boek jaar is de hoofddirectie, wat de gang van zaken betreft, gematigcf optimistisch. De investeringen van het verstreken boekjaar (op remisekoersen) in nieuwe gebouwen, inclusief Maracaïbo en Para maribo en verwerving van het Erasmus- huis in Rotterdam, kunnen gesteld worden op rond f 6 miljoen. Bij deze reële aanwas is de gebouwenrekening slechts met 2,8 miljoen omhoog gegaan, namelijk van 31,4 tot 34,2 miljoen. Mr. Rost Onnes on derstreepte, dat de bank onderhevig is aan de reglementen van negen verschillende staatsbanken, hetgeen tal van problemen met zich meebrengt. Hij zei voorts, dat de gebouweninvestering de grootste bescher ming heeft geboden tegen de dalende re misekoersen. Daardoor hebben deze da lingen slechts zeer ten dele de kapitalisa tie beïnvloed en is de bank beschermd voor veel grotere verliezen op remisekoersen. De stand van het bedrijfskapitaal op H.B.U.-koersen is zodanig, dat „indien wij morgen al deze zwakke valuta's met nul zouden waarderen er niet meer voor nodig was dan 1/5 van de echte reserves, name lijk 3 miljoen. Indien de sterke valuta's ook op nul worden gewaardeerd, dan zou nog eens 3 miljoen daar voldoende voor zijn". Tenslottte zei mr. Rost Onnes in ant woord op een desbetreffende vraag, dat de bank de koers ter beurze van het aandeel H.B.U. volkomen wenst vrij te laten. Daar op enige invloed uit te oefenen is beslist on_ nodig en bepaald ongewenst. jaar niet alleen onderhandeld of contact opgenomen met overeenkomstige instan ties in Engeland, de Verenigde Staten, Zwitserland, Canada, Mexico en Brazilië, maar stelde ook adviezen op ten behoeve van het investeringsprogramma en een reglement voor de controle op het vreed zame gebruik van de splijtstof. Bescherming Bevolking Het belangrijkste en meest tijdrovende werk dat werd verricht was wel de uitwer king der basisnormen ter beveiliging van de bevolking in het algemeen en de werk nemers in het bijzonder tegen de schade lijke invloed van ioniserende stralen, het definiëren van de maximaal toelaatbare bestraling en het voorkomen van besmet ting door opslag van radio-actieve afval stoffen. Het staat vast dat de Europese ministerraad zich maandag met deze ma terie gaat bezighouden nadat de Commis sie nogmaals in dit weekeinde daarover zal beraadslagen. In de woensdag gehou den vergadering van de Assemblée bleek namelijk op een belangrijk punt een ver schil van opvatting met de commissie, die zich op haar beurt heeft laten leiden door twaalf deskundigen. Het is namelijk de bedoeling, dat de Europese gemeen schap een reeks directieven uitvaardigt, welke uniform in de zes aangesloten lan den opgevolgd dienen te worden, echter niet bij wijze van supra-nationale wet, maar juist geïncorporeerd in de bestaan de nationale wetgeving. De Euratoom commissie houdt er toezicht op, dat de na tionale voorschriften niet onder die van de Europese gemeenschap blijven en ze is daartoe, ook wat de repressie betreft, toe gerust met verstrekkende bevoegdheden. Nu is het Europese parlement veel ver der gegaan dan de adviezen van de twaalf deskundigen beoogden, bijvoorbeeld ter bescherming van vrouwen en jeugdigen. Maar de Assemblée wilde ook voor alle kernenergie-installaties een uitdrukkelijke vergunning eisen, waar de deskundigen genoegen namen met een technische ver klaring wanneer het om minder grote pro jecten ging. Mr. Sassen vond dat de As semblée de zaak eenvoudiger heeft gezien dan zij in werkelijkheid is. In de eerste plaats moet de industriële ontwikkeling niet geschaad worden, hetgeen het gevolg zou zijn wanneer veiligheidseisen zouden worden gesteld welke in geen relatie meer staan tot de werkelijke gevarenkans en de economische mogelijkheden. Ten tweede is juist de kans op ontduiking bij een ver gunningstelsel groter, omdat men dan al spoedig tot de uitreiking van algemene vergunningen voor de eenvoudiger geval len zou overgaan, waarbij dus onder het mom van onschuldige voorzieningen aller lei riskante projecten zouden kunnen wor den binnengesmokkeld. De Assemblée zou daardoor juist het beoogde doel, de bevei liging der bevolking, missen. Een deze week begonnen geleidelijke prijsstijging op de goudmarkt te Parijs heeft zich vrijdag ontwikkeld tot een ware hausse. Dit was hoofdzakelijk toe te schrij ven aan omvangrijke dekkingsaankopen van financiële belangen en handelaars, die gegrond waren op overigens onbevestig de geruchten, dat het begin van de Euro- markt waarschijnlijk gepaard zal gaan met een monetaire hervorming in Frank rijk. De stijging van de goudprijzen werd voorts in de hand gewerkt door geruch ten, volgens welke Engeland er waar schijnlijk toe zal besluiten de convertibili teit van het pond sterling te herstellen. De prijs van fijn goud steeg 10.000 frank tot 540.000 frank. Ook de goudstukken stegen. De notering van vreemde valuta ver toonde een overeenkomstige ontwikke ling. De dollar steeg van 458 tot 465, de Zwitserse frank van 109,25 tot 110.75 en de Duitse mark van 111 tot 113 frank. De „Great Plains Wheat Growers of the United States of America" hebben volgens de Amerikaanse Voorlichtingsdienst be kend gemaakt, dat zij midden-januari 1959 onder directie van Harvey E. Bross een Europees bureau zullen openen te Rotter dam in het Groothandelsgebouw. Rotterdam is gekozen, omdat het de grootste haven van Europa is en centraal gelegen in het gebied van de tarwe-impor- terende landen Nederland, België, Duits land, Engeland, Finland, Italië, Oostenrijk, Portugal, Spanje en Zwitserland. Doel van het bureau is de belangstelling in Europa voor goede tarwe uit de „great plains" van de Verenigde Staten te vergroten. De „great plains" omvatten de staten Colora do, Kansas, Nebraska, Oklahoma, Zuid- Dakota en Texas. Het bedrijf van de n.v. Koninklijke Ne- derlandsche Grofsmederij-Leiden heeft tengevolge van de recessie een verscherpte concurrentie ondervonden: voor sommige van de produkten is dan ook de winst marge gedaald. Gedurende de laatste maanden van het jaar kon echter enig her stel worden geconstateerd. De gang van zaken in 1958 kan, gezien de algemene te ruggang, bevredigend worden genoemd, al dus de directie. De orderportefeuille overtrof die van het vorige jaar nog enigszins. Het was moge lijk de bedrijfsbezetting te handhaven ter wijl de directie niet genoodzaakt werd tot werktijdverkorting over te gaan. Bij zijn terugkeer van Cairo (zie ook ons blad van gisteren, pag. 3) heeft jhr. mr. J. H. Loudon, president-directeur van de n.v. Koninklijke Nederlandse Petro- leurmaatschappij en managing-director van de Koninklijke Shell groep, meege deeld dat de onderhandelingen in een zeer vriendschappelijke atmosfeer zijn ge voerd. Jhr. Loudon deelde mede, dat de Koninklijke/Shell Groep meent te mogen verwachten, dat de Anglo-Egyptian Oil fields en de Shell Company of Egypt hun bezittingen terug zullen ontvangen, waar door de werkzaamheden in Egypte kun nen worden hervat. Wegens gebrek aan orders zal de Zaan damse scheepswerf De Beer n.v. binnen kort dertig personeelsleden, hoofdzakelijk uit de tekenkamer en van de administra tie, afvoeren. Een volgende groep van dertig ook uit andere sectoren van het be drijf zal volgen, als in de ontwikkeling geen wijziging ten goede komt. De direc tie heeft de maatregelen besproken met de ondernemingsraad. Daar er op het ogenblik geen nieuwe opdrachten zijn is een personeelsterkte van 200 man, aldus de directie, niet te handhaven. Koersen gouden munten H. Drijfhout en Zoons Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gou den munten: tientjes 27,75—29,00 (onv.), pon den 33,00 - 30,00 34,00—36,50), Napoleons 28,00—29,50 28.00—30,00), Vreneli 27,75— 29,00 27,75- 29,00). 20 Belgische francs 28.00 29,25 28.00—29,10). De goud- en zilverno teringen bleven onveranderd. Scheepsoverdracht uitgesteld De overdracht van het tankschip „Reza Shath the Greath" door Verolme Ver. Scheepswerven op Rozenburg aan de Iranian Tankers Cy, die op vrijdag was vastgesteld, is uitgesteld omdat, naar de directie van de werf meedeelt, enige docu menten nog niet in orde waren. Waarschijnlijk zal het schip volgende week worden overgedragen. Advertentie MIDO - ETERNA De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft een ver gaande beslissing genomen inzake het ko- lcnprobleem. Deze komt er op neer dat in de toekomst ook stookolie met omzetbe lasting zal worden belast en voorts dat een kartel tussen de mijndirecties en de oliemaatschappijen tot stand kan komen. Daarmee hoopt men een eind te maken aan de steeds groter wordende onverkoop bare kolenvoorraden bij de mijnen in het Roergebied, die thans meer dan twaalf miljoen ton groot zijn. Tot dusverre werd in West-Duitsland stookolie niet, steenkool wel met omzetbelasting belast. Van regeringszijde werd gisteravond ge zegd, dat door de heffing op olie thans de concurrentievoorwaarden gelijk zijn ge maakt. De mineraalolie-industrie heeft zich voorts bereid verklaard om geduren de een periode van twee jaar de stookolie in West-Duitsland niet onder de wereld marktprijs te verkopen. De kolenhandel maatschappijen, die voor het grootste deel in handen zijn, van de steenkolenmijnen in het Roergebied, zullen ondanks Ame rikaanse officiële protesten en de gewel dige bedragen die hiermee zijn gemoeid hun contracten voor de invoer van goed kope Amerikaanse kolen mogen annule ren. Over het kartel tussen steenkool en olie is niet veel bekend gemaakt. Dat de mi nister van Economische Zaken Erhard er zijn toestemming voor zal geven, wordt als vaststaand beschouwd. Ook op andere wijze grijpt de Westduitse regering actief in deze kolencrisis in: zij heeft namelijk bekendgemaakt, dat de Westduitse spoor wegen 1,2 miljoen ton kolen meer zullen gebruiken en dat er een miljoen ton steen kool in het kader van de bijzondere over eenkomst geleverd zal kunnen worden aan Oost-Duitsland. De grootste moeilijkhe den baart op het ogenblik de opzegging van het contract voor de Amerikaanse ko len, waarmee meer dan een miljard mark is gemoeid. De Amerikaanse leveranciers eisen namelijk voor iedere niet geleverde maar contractueel wel bestelde ton kolen een schadevergoeding van ongeveer 20 mark. Tijdens de tweede buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders" in de n.v. Cultuurmaatschappij Watoetoelis- Poppoh is de voorgestelde statutenwijzi ging, houdende terugbetaling van 52 per cent van het nominaal bedrag der aan delen, met algemene stemmen aanvaard. Dit voorstel was reeds besproken op een buitengewone algemene vergadering op 26 november. Toen konden echter geen be sluiten worden genomen wegens het ont breken van het quorum. Ingevolge het genomen besluit tot sta tutenwijziging, zullen de aandelen worden afgestempeld tot een nominale waarde van f 600.Het nominaal bedrag van het aan delenkapitaal zal van 1.200.000 worden teruggebracht tot 576.000. In antwoord op vragen van een aandeelhouder, de heer Van der Werff, deelde het bestuur mede dat de waarde van het vermogen der n.v. in Nederland kan worden gesteld op 1,1 a 1,2 miljoen gulden. Hierbij is reeds reke ning gehouden met het aan de aandeelhou ders terug te betalen bedrag ad 264.000, en met de kosten voortvloeiende uit het ontslag van personeel van 125.000. De nu nog niet bekende belastingschuld zal ech ter nog in mindering moeten worden ge bracht. Vrijdag 19 december 1958 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 12 dec. Alg. Kunstzijde Unie') 239% 245% 239% Vz Van Berkel's Patent 203 204% Deli Mij. ƒ132,— 137,50 134,90 2,35 Van Gelder Zonen 183% 186185 1% Kon Ned Hoogovens 327 330 330 7 Ned. Kabelfabriek 290 297% 297% 6% Philips 449 480 460% 20% Unilever (oud) 391% 402% 394% 6% Unilever (nieuw) 385 388% 388% 7% Wilton-Fijenoord 194 195% 194 4% Kon. Petroleum 180,30 183,50 ƒ181,55 —ƒ3,40 Holland-Amerika Lijn 149% 153% 152^ 4- 3H Kon. Ned. Stoomboot Mij151 154% 154% -f 4% Ned. Scheepvaart Unie2) 131 135% 134% 1% Van Ommeren (oud) 235% 237% 236% 1% Van Ommeren (nieuw) 221 224 222 2 Amsterdam Rubber 67% 83 80% 13% H.V.A127 133 128% 1% 3%% Staffellening 1947 89% 90 892,,/m 3% Invest, cert. Nederland 95s/i« 95"/ie 95% 5/»2 3% Nederland 1962—64 94>/i« 94% 94Vsz Vu 6% Nat. Woningbouwlening '57 109% 110% 110% Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) Aandelen 15.433.833,— Obligaties 16.126.384, Deze week (voorl.) Aandelen 16.227.550,— Obligaties 18.113.028,— 4°/o interimdividend 1958 in contanten d.d. 16 december 1958. 2) l,9°/o slotdividend 1957 d.d. 16 december 1958. 44. In de ondergelopen benedenverdieping sprak de minister van Buitenlandse Zaken kalmerende woorden tot de hoteleigenaar. „Archibald Smurk zal die woeste Joppe- stam wel klein krijgen", sprak hij. „Hij heeft nog nooit gefaald. En hij weet het altijd op zo'n diplomatieke manier te re gelen! Zijn mond is zijn grootste wapen; daarmede heeft hij de meest woeste krij gers reeds vele malen overwonnen. Wees dus gerust, hijDe minister brak af en staarde ontzet naar een verkleefde fi guur, die naderbij kwam. Slechts met moeite kon hij in deze vluchteling zijn on berispelijke m.eester-diplom.aat herkennen. „Archibald Smurk!" riep de minister ont steld, „wat is er gebeurd?!" De diplomaat antwoordde met een dof, onverstaanbaar gemompel. „Ik zie het al", zei de minister verslagen, „ze hebben zijn mond gesnoerd, en dat is het ergste, wat men een diplo maat kan aandoen!" Archibald Smurk wrong enkele plakkerige lollies en drop stengels uit zijn mond tot hij zijn kaken weer een beetje kon bewegen. „Ja", zei hij moeilijk, „dit is het ergste, wat ik ooit heb meegemaakt. Aan vijandschap en aan slagen ben ik gewend, maar de zoete toe genegenheid van hun kinderen kon ik niet verdragen. Ik geef het op". MOSKOU (AFP) De bijeenkomst van het centrale comité van de communistische partij der Sovjet-Unie is vrijdag geëindigd. Deze bijeenkomst was op 15 december in Moskou begonnen. Kroesjtsjev heeft, na af loop van het debat over zijn economische stellingen, nogmaals het woord gevoerd. Deze stellingen zijn in een resolutie ver vat die door het centrale comité werd goedgekeurd. Vandaag komt de Opperste Sovjet het parlement van de Sovjet- Unie in voltallige zitting bijeen. (Reuter). Het centrale comité heeft verklaard dat de snelle ontwikkeling van de landbouw de belangrijkste taak van de partij en het volk is. Het comité verklaar de dit na goedkeuring van het rapport van premier en partijsecretaris Kroesjtsjev over deze kwestie, waarin de anti-partij- groep van Boelganin, Molotov, Malenkov, Sjepilov en Kaganowitsj beschuldigd wordt van het belemmeren van maatregelen ter verhoging van de produktie. Verachtelijk Het centrale comité constateert dat de landbouwproduktie niet voldoende is ge weest om de groeiende behoeften te dek ken, hetgeen „gevaarlijke gevolgen voor de landbouw en voor de ontwikkeling van het land naar het communisme" kan heb ben. De ant.i-partijgroep wordt gebrand merkt als „de groep van slopers, die kop pig optraden tegen de verwezenlijking van de zeer belangrijke maatregelen der partij op het gebied van de landbouw." „Het is allen duidelijk hoe smadelijk de misluk king was van deze verachtelijke groep van reactionairen, door het centrale comité aan de kaak gesteld en verpletterd en dooi de partij en het volk verworpen". Voorts wordt in de verklaring gezegd dat de strijd van partij en volk voor de opleving van de landbouw was bekroond door een schitterende overwinning. In het laatste vijfjarenplan is de produktie van landbouwgoederen aanzienlijk gestegen, hetgeen een weldadige invloed op de le vensstandaard heeft gehad. Het partijplan voor het in cultuur brengen van onont gonnen en braakliggende gebieden heeft een nettowinst van ruim achttien miljoen roebel opgeleverd, niettegenstaande de op positie van de anti-partij groep, aldus het centrale comité. In de vrijdag gehouden vergadering van het Utrechts Landbouwgenootschap, heeft de voorzitter, jhr. mr. L. A. Quarles van Ufford, gezegd dat het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité tegenstander is van vestigingseisen in de landbouw. Het KNLC kan zich voorts slechts verenigen met het verdwijnen van kleine bedrijven, indien dit op geheel vrijwillige wijze gebeurt. Het acht een verschuiving van kleine boer naar werknemer ongunstig voor de platteland samenleving. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Baarn: H. Harkema te Zeist. Geref. Kerken Aangenomen naar Dwingelo: D. Brem- mer te Numansdorp. Advertentie GOOD SCOTCH WHISKY Bom 1820 still going strong Gevoelsredenen. In opdracht van ex-pre sident Peron, die als politiek balling in de Dominicaanse republiek woont, heeft een advocaat te Buenos Aires van daag het Argentijns congres per brief verzocht om teruggave van het stof felijk overschot van Evita Peron. Pe ron wil het stoffelijk overschot van zijn in juli 1952 aan kanker overleden echtgenote opnieuw ter aarde bestellen, „om gevoelsredenen". Kindermoord. Twee kinderen van een functionaris van het Engelse ministe rie van buitenlandse zaken zijn donder dag op een landhuis in Surrey met ste ken in de hals om het leven gebracht. De moeder werd gewond aan haar hals en was vrijdag nog buiten bewustzijn. De twee kinderen, 13 en 10 jaar oud, waren juist van hun kostschool geko men voor de kerstvakantie. Bosbrand. Een groep van 160 ervaren brandbestrijderr is vrijdag per heli copter naar Zuid-Californië gezonden om de grootste bosbrand sinds jaren te helpen blussen. De brand heeft reeds een uitgestrekt gebied geblakerd, maar volgens het hoofd van de blus- singsoperaties, Elmer Osterman, is ruim 80 percent van de brand thans ge- isoleerd. Aftreden. Het hoofd van de gereformeer de kerk in het gebied van de Donau in Hongarije, Albert Bereczky, is om ge zondheidsredenen afgetreden, zo be richten Hongaarse kranten. Hij lijdt aan een verlamming. Bereczky geldt als communistisch gezind. Tijdens de Hongaarse opstand hebben veel predi kanten aangedrongen op zijn aftreden. Lekke band. Een superconstellation van de Trans-Canada Airlines heeft heden morgen vroeg een noodlanding moeten maken op de Londense luchthaven. Een band van een van de wielen onder de neus was bij het opstijgen gesprongen. Het toestel, dat 57 passagiers en be manningsleden aan boord had en naar Montreal zou vliegen, bleef ruim drie uur boven het vliegveld cirkelen, ter wijl de brandstof werd geloosd, voor dat het ging landen. Reclame. Een vindingrijk beambte op het bureau van de Britse luchtvaartmij B.O.A.C. in Bagdad voegde aan een op de ramen gekladderde slogan „Rountree, ga naar huis", de woorden toe: „per Comet" (van de B.O.A.C. uiteraard). Verder. De staking van 42.000 arbeiders in de Amerikaanse automobielindus trie is vrijdag beëindigd en de Chrys ler Corporation heeft aangekondigd de produktie maandag te willen hervat ten. De staking die op 2 december in de metaalafdeling van de Dodgefabriek begon, bracht de gehele produktie van Chrysler, behalve in de „Imperial"-af- deling, tot stilstand. Explosie. Tengevolge van het ontploffen van een gastank in een restaurant in de stad Mexico zijn vrijdagavond ten minste vier personen om het leven ge komen en twintig gewond. De explosie had plaats tijdens een feestdiner ter ere van de pas benoemde perschef van het ministerie van marine, José Barros Sierra. Op Goede Vrijdag. Het hooggerechtshof van Nebraska heeft het doodvonnis, uitgesproken over de massamoorde naar Charles Starkweather bevestigd en bepaald, dat hij op Goede Vrijdag 27 maart zal worden terechtgesteld op de elektrische stoel. De jongeman be dreef in januari van dit jaar elf moor den. Ouderwets. Het Amerikaanse program voor de produktie van geleide projec tielen van het type „Regulus II", die een afstand var 1.600 km. kunnen af leggen, is stopgezet. Men wil het geld besteden voor de vervaardiging van moderner wapens. Dit is het derde wa penprogram dat in enige weken is ge staakt. Gasleiding. De Hongaarse pers meldt dat tussen Hongarije en Roemenië een buisleiding van 365 kilometer in ge bruik is genomen. Via deze buisleiding wordt aardgas van Roemenië naar Hon garije gebracht. Bepaald is dat Roeme nië jaarlijks 220 miljoen kubieke meter gas zal leveren, hetgeen in waarde als brandstof neerkomt op bijna een mil joen ton Hongaarse steenkool. Lawines. Het Zwitserse instituut voor la- wineonderzoek heeft skiërs gewaar schuwd voor lawinegevaar boven de 1800 meter. Sinds het begin van het winterseizoen zijn in Zwitserland twee skiërs ten gevolge van lawines om het leven gekomen. De kern van een zeer diepe depressie, die al enkele dagen over een groot deel van de oostelijke oceaanhelft stormweer heeft veroorzaakt, lag vanmorgen bij de westkust van Ierland. Ze beweegt nog slechts langzaam en vult geleidelijk op. Aan de oostelijke flank van de depressie hebben zuidelijke tot zuidwestelijke win den een enorme hoeveelheid zachte lucht naar West-Europa getransporteerd. De temperaturen zijn daarom bijzonder hoog voor de tijd van het jaar. Op verscheidene plaatsen in het midden- en zuiden van Nederland werden de afgelopen nacht mi nimumtemperaturen van 9 a 10 graden ge meten. Het frontsysteem van de depressie, dat ons land al is gepasseerd, is door de West- Alpen geruime tijd tegengehouden. Zware regenval, vooral aan de Italiaanse en Franse Rivièra was het gevolg. In Nice viel de laatste 24 uur 130 mm. Langs het front bewegen zich kleine storingen naar het noorden. Waarschijnlijk zullen deze morgen plaatselijk in ons land enige regen brengen. De komende dagen zal om de bij Ierland gelegen depressie langzaam iets minder zachte lucht naar onze omgeving stromen. De temperatuur gaat daarom ge leidelijk naar beneden, maar blijft de eerste dagen nog ver boven normaal. WEERRAPPORTEN Maandag 22 december Zon op 8.46 uur, onder 16.31 uur. Maan op 14.29 uur, onder 4.47 uur. Maanstanden 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 20 december Hoog water 11.25 en uur. Laag water 6.39 en 19.10 uur. Zondag 21 december Hoog water 0.04 en 12.35 uur. Laag water 7.53 en 20.17 uur. Maandag 22 december Hoog water 1.09 en 13.33 uur. Laag water 8.56 en 21.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten land maxima van Eistfc- 00 CQ e ren. Binnenland heden «3 d H E 50 a 7 uur. Neerslag: laatste 3-S g U - O 24 uui 2 85 Den Helder geheel bew z 8 6 Ypenburg geheel bew. z 11 4 Vlissingen zwaar bew. z 9 3 Eelde regen z 8 3 Twente zwaar bew. z 11 2 De Bilt geheel bew. z 10 2 Eindhoven lichte regen zzo 11 4 Vlv. Z.-Limb lichte regen z 11 2 Helsinki geheel bew. O -8 0 Stockholm geheel bew. ozo 4 2 Oslo geheel bew. nw -3 10 Kopenhagen regen zo 5 3 Aberdeen zwaar bew. zo 9 15 Londen zwaar bew. z 11 0 Amsterdam geheel bew. z 10 4 Brussel geheel bew. z 11 3 Luxemburg regen z 8 13 Parijs geheel bew. z 10 3 Bordeaux onbewolkt z 7 4 Grenoble half bew. zzw 12 0.2 Nice regen nnw 10 130 Berlijn zwaar bew. zo 4 0 Frankfort regen ono 6 6 München geheel bew. z 8 0 Zürich zwaar bew. windst. 2 0 Genève regen nno 5 0,5 Locarno regen 0 4 39 Wenen mist nno 1 0 Innsbruck zwaar bew. zo 11 0 Rome geheel bew. zzo 14 0 Ajaccio regen nno 15 1 Algiers zwaar bew. zzw 15 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2