ONGEKENDE TOERISTENINVASIE IN WEST-NEDERLAND VOORZIEN o 995.- 975.- SPECIALE KERSTAANBIEDING Maximumsnelheden in België Nijpend tekort aan recreatieruimte moet doeltreffend en snel verholpen worden SaaC-Ccvtia Tuinders L.T.B. willen teeltordening door Landbouwschap geregeld zien ^firaatótoel TANDPASTA 3 Ernstige waarschuwing van Nationale Plandienst DEHOUTWERFN. V. EETKAMER PRBMA BANKSTEL Puzzel no. 11 komt op 10 januari ^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: GEWETEN v*.J ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 Advertentie Bedriegen de voortekenen niet, dan zullen zich over ruim twintig jaar (in 1980 3,3 miljoen Nederlandse toeristen en 1,2 miljoen buitenlandse vakantiegangers in het westen van ons land verdringen. Thans zijn deze aantallen 1,8 miljoen Nederlandse en 400.000 buitenlandse toeristen (in Noordholland, Zuid-Hollanc en Utrecht). Onder de meest gunstige omstandigheden kunnen de tegenwoordige recreatiegebieden in het westen van ons land „slechts" rond 2 miljoen personen opnemen. En dan te bedenken, dat zich op top-dagen straks zeker 2,5 a 3 miljoen ontspanning-zoekenden zich in het westen zullen ophoudenWaarbij dan nog komt dat de recreatiegebieden gedurig kleiner van omvang worden. Geven de binnen- en buitenlandse toe risten thans in ons land reeds gezamenlijk ongeveer een half miljard gulden per sei zoen uit waarvan de buitenlanders circa 200 miljoen voor hun rekening nemen (1,7 pet. van de ontvangsten op de betalings balans) binnenkort zal dit bedrag vol gens een prognose van de Rijksdienst voor het Nationale Plan wel aangegroeid zijn tot één miljard, méér dan het tegenwoor dige aandeel van landbouw en visserij in het nationale inkomen. Aantallen en bedragen, die tot nadenken stemmen, daar strand, duinen, bossen, heide, waterplassen, oeverlanden, open- luchtbaden, buitencafé's e.d. momenteel zoals reeds aangestipt maximaal 2,3 mil joen personen kunnen opnemen en dit bovendien alleen nog op de vrij zeld zame dagen met zeer fraai strandweer. Bij iets minder gunstige weersgesteldheid neemt de recreatie-capaciteit zeer snel af, daar immers juist het strand (123 km van Camperduin tot en met Goeree) verreweg het grootste recreatieve reservoir vormt: naar schatting één miljoen personen. Zaak is het dus, zich ernstig te beraden op middelen, die aangewend kunnen wor den, om de recreatie-mogelijkheden, die het westen van ons land biedt, niet alleen tegen de voortschrijdende verstedelijking te be schermen, maar vooral ook te verruimen. Zal dit namelijk niet geschieden, dan lopen de zakfen vast. Dogrecreatie De mogelijkheden voor de (zeer belang rijke) dagrecreatie nabij de woonplaats zijn bovendien voor grote delen van het westen thans reeds schaars tot onvoldoen de. Men mag in dit verband namelijk niet vergeten, dat circa twee-derde deel van de op vrije dagen naar buiten trekkende be volking binnen een straal van 30 km van het eigen huis blijft. Het planologische beleid zal dus mede gericht moeten zijn op het verruimen van de recreatie-mogelijkheden nabij de be volkingscentra, niet alleen naar capaciteit, maar ook wat betreft de variatie. De dagrecreatie rondom de wooncentra zal er bovendien in hoge mate mee gediend zijn, indien tussen de verschillende agglo meraties scheidende stroken worden open gehouden, zoals op grond van stedebouw- kundige motieven door de „Werkcommissie westen des lands" wordt bepleit. Met dit alles zullen grote sommen gelds gemoeid zijn. Maar deze moeten worden beschouwd als onafscheidelijk behorend bij de voortgaande verstedelijking, industriali satie en rationalisatie van de landbouw. De rijksdienst voor het Nationale Plan heeft zich reeds langdurig met deze proble men bezig gehouden bovenstaande con clusies werden dan ook door deze dienst getrokken en een aantal wensen voor de ruimtelijke plannen geformuleerd ten behoeve van de „Werkcommissie westen des lands". Slaapplaat sennood Uit het voor dit rapport verzamelde cijfermateriaal valt af te lezen, dat het aantal slaapplaatsen (in hotels, pensions, bij particulieren, in bungalowbedrijven, kampeerhuizen, jeugdherbergen, kampeer boerderijen en tenthuisjes in forensenkam pen) in de gemeenten, die meer dan vijftig bedden bieden, in '56 in de provincie Utrecht rond 30.000 bedroeg, in de provin cie Noordholland rond 90.000 en in de pro- Advertentie BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN De plasticbekledingsplaat Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 -11932 vincie Zuid-Holland rond 50.000. In totaal dus ongeveer 200.000 toeristische slaap plaatsen, indien men ook de bedden in de kleine centra meerekent. (Recentere gege vens vermeldt het rapport nietIn de drukke vakantieweken kunnen in 1580 ech ter circa 900.000 vakantiegangers in het westen verwacht worden. Al blijft niet iedereen een of meer nachten over, toch zal een groot tekort in de verblijfs- accommodatie ontstaan. Ruimte voor 2 miljoen Een analyse van het opname-vermogen van de verschillende vakantie-oorden laat zien, dat er plaats is voor ruim 2 miljoen dagjesmensen, weekeinders en vakantie gangers. De capaciteit van de speeltuinen in de kuststrook (voor kleine kinderen) bedraagt 5000 personen (gemiddeld bezoek op top dagen 14.000 personen), die van de speel tuinen in het Gooi en de streek van de Utrechtse heuvelrug 7.100 (41.000). De thee- schenkerijen in het westen des lands kun nen 3000 personen opnemen (15.500), de dierenparken te Amsterdam, Wassenaar, Rotterdam en Amersfoort 44.000 (67.000), en de „overige attracties" (Linnaeushof, Keu kenhof, Schiphol, Avifauna, Madurodam, rondvaartboten te Rotterdam en Amster dam en het restaurant van het dierenpark te Amersfoort 36.500 (132.000). Daar ver der wel aangenomen mag worden, dat de capaciteit van de kleinere tuinen en bui tencafé's 5000 personen bedraagt, kan uit deze cijfers geconcludeerd worden, dat zich op één moment circa 100.000 personen in het westen des lands in dit soort toe ristische ondernemingen kunnen ophouden. Uit een analyse van het aantal zeil- en motorboten, kano's, roeiboten, wherry's en gieken, dat gesignaleerd kan worden op de verschillende plassen en wateren, valt af te leiden, dat ook op het water zich op een gegeven moment 100.000 (voor hpt meren deel jeugdige) personen kunnen ontspan nen. Een belangrijke toeneming van het aan tal boten is echter geenszins onmogelijk en het is dan ook wel zeker, aldus de Rijks dienst voor het Nationale Plan, dat de watersport zich nog aanzienlijk kan uit breiden, zonder dat de maximum-capaciteit zal worden bereikt. - Strand en bos Het strand kan zeker één miljoen bezoe kers (gezinnen met kleine kinderen) op nemen. Op drukke dagen kunnen zelfs op de meest bezochte gedeelten niet minder dan 3000 badgasten per hectare geteld worden, tegenover ongeveer 150 bezoekers per hectare in de drukste gedeelten van het Amsterdamse bos. Duinen, bossen en heide waarvan de gezamenlijke oppervlakte echter voortdu rend afneemt kunnen (vrij hoog ge raamd) rond 400.000 personen opnemen, de oeverlanden 150.000, de sportvisserij 250.000, de openluchtbaden, inclusief de zeebadbe- drijven (160 in aantal) 100.000 en tenslotte, ruw geschat, het polderland en de wegen 200.000. Bezoek'Van-verre Ruimte dus voor 2.300.000 toeristen. Op het eerste gezicht een indrukwekkend aan tal, maar in een nabije toekomst reeds te weinig recreatieruimte biedend. Heeft enerzijds immers de toenemende industria lisatie de behoefte aan recreatiemogelijk heden vergroot, anderzijds heeft o.a. de motorisering van het toerisme grote ver schuivingen in het vreemdelingenverkeer veroorzaakt. Het kustgebied van de Noord zee is hierdoor niet alleen meer van belang voor de bevolking van de daarin gelegen centra van handel en scheepvaart, maar begint ook meer en meer bereikbaar te worden voor de massa-bevolking van de industriegebieden van Noord-Frankrijk, Benelux en West-Duitsland. Voor de be woners van het Rijnland en het Roergebied is de Nederlandse Noordzeekust bovendien beter bereikbaar dan de Duitse badplaat sen aan Noord- en Oostzee. In toenemende mate zal dan ook met een taak voor weste lijk Nederland in de recreatie van vei'deraf gelegen gebieden rekening gehouden moe ten worden, hetgeen de problematiek er niet eenvoudiger op maakt. Tien meter per man. Zuid-Holland is zeer arm aan recreatie gebieden: aan vrij toegankelijke terreinen heeft deze ruim 2,5 miljoen inwoners tel- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiillli. 1 VOORKEUR MUZIEK Sommige lieden hebben vreemde voorkeuren, zoals weer eens blijkt uit deze in het Dagblad voor Coevorden Te huur gevraagd een kl. kamer met slaapkam. door 1 pers. liefst w. veel valt te melken. Br. aan F. J. Smit, agent Wierden. 1 HORECA Wanneer u zelf van een mals kip petje houdt en uw vrouw van een tikje magerder, dan kan ik u hotel „De Plattenberg" te Maarn aan bevelen, waar ik op een bord aan een boom las: 3,50 half gemeste kip Hoezeer muziek ook het menselijk gezichtsvermogen kan beïnvloeden, blijkt uit deze kop in het Nieuws-s blad van het Noorden: Verblindend spel van pianist Daniël Wagenberg BEESTJE In Zutphens Dagblad: een wonderlijk beestje: Te koop een bok met wringer en een step. Frans Halslaan 2. RAAD Niet smakelijk, doch wel goed voor de gezondheid is de raad, die Else- viers Weekblad geeft in de kop: Doorbraken waar het nodig is. TALAR1US 1 lende provincie slechts 20 m2 per persoon, de oppervlakte dus van een klein kamertje. De provincie Utrecht daarentegen biedt 119 m2, Noordholland 42 m2 per inwoner. Verdeling budget Uiteraard oefent ook de welvaartsstijging grote invloed uit op het aantal vakantie gangers en op de door hen gekozen vakan tieplaats. Globaal genomen is het bedrag, dat in de verschillende inkomensgroepen voor vakantie-doeleinden wordt uitgegeven, vrij constant, namelijk van 3 pet (bij de laag ste inkomensgroepen) tot 4 pet (bij de in komensgroepen boven 10.000,Boven dien treedt er weinig variatie op in het bestedingspatroon: een kwart van het va kantiebudget is voor reiskosten, de helft voor verblijfkosten en het resterende kwart voor de overige vakantie-uitgaven. Daar met het stijgen van het inkomen ook de reiskosten stijgen, zal de actie radius van de vakantieganger gedurig gro ter worden. Steeg van '47 tot '54 het aantal vakantie gangers, dat per auto reisde, van 13 tot 23 pet., aan te nemen valt, aldus de samen stellers van dit uitvoerige rapport, dat in 1970 reeds 40 tot 50 pet de auto als ver voermiddel zal gebruiken. Buitenlands bezoek Deze ontwikkeling zal van meer beteke nis zijn voor de recreatiegebieden in het westen des lands dan elders, omdat juist dan de aldaar wonende grote bevolkings massa's mobieler worden. De trek van de buitenlanders naar ons land, welke de laatste jaren een sterke stijging vertoont en nog verder zal toe nemen, richt zich voor circa twee-derde op het westen. De grote steden, gelegen in dit deel van ons land, trekken van deze toeristenstroom het leeuwendeel tot zich, waarbij Amsterdam aan de top staat. Daar naast zijn het de Noordzeebadplaatsen, die grote belangstelling trekken. Gebieden als het Gooi, de Utrechtse heuvelrug, de Veluwe en Zuid-Limburg zijn voor de bui tenlanders aanmerkelijk minder attractief. In de periode mei/september '56 werden in ons land circa 2,3 miljoen overnachtingen van buitenlanders genoteerd, waarvan 1,7 miljoen in hotels tegenover 700.000 in 1938/'39. Badplaatsen favoriet Van de Noordzeebadplaatsen bezet Sche- veningen de eerste plaats bij het buiten landse bezoek: rond 30 pet. Noordwijk komt op de tweede plaats met circa 25 pet, gevolgd door Zandvoort met 12 pet. (Het Duitse aandeel van het buitenlandse be zoek aan de badplaatsen is '56: 40 pet ('52: 20 pet). Niet onmogelijk wordt het geacht, dat het internationale toerisme zich over de periode '50'80 zal verdrievoudigen waarbij men dan nog aan de veilige kant blijft hetgeen dus zes miljoen over nachtingen voor 1980 zal betekenen. De spreiding van het buitenlandse bezoek over he;t jaar ligt echter gunstig als gevolg van het vroeg vallende bollenseizoen, zodat in de drukke augustusmaand vermoedelijk niet meer dan 15 tot 20 pet van het aantal overnachtingen van de buitenlanders ge boekt zal worden. Planologisch beleid Een betere ontsluiting met wegen en rij wielpaden, het aanbrengen van luwte, het verschaffen van overnachtingsmogelijkhe den en van de nodige divertissementen zijn noodzakelijk voor het beter bruikbaar ma ken van de beschikbare recreatieruimte. Programma's dienen hiervoor opgesteld te worden. Verder dient nieuwe recreatieruimte ge creëerd te worden, hetgeen soms in het kader van grote technische werkgn moge lijk is. Daarnaast zal het soms nodig zijn om vaak tegen hoge kosten als zelf standig werk recreatiegebieden te maken. Tenslotte kan vakantiespreiding zo wel naar de tijd als in de ruimte in be- crecliet service Wil ETALEREN Gematigd moderne teakhouten Dressoir 220 cm lang. sierlijk model, zeer handig van indeling, langwerpige tafel met tuimelblad, lang 140 cm, 4 stoelen bekleed met uitgeschoren wol moquette bekleed in de kleuren zilvergrijs en blauw. Geheel overtrokken met wollen uitge schoren meubelstof KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM - TEL. 11491 De tuinders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond zijn niet tevreden over het Produktschap voor Groenten en Fruit. Tij dens de vrijdag in Haarlem gehouden ver gadering van hun vakgroep hebben zij een motie aangenomen, waarin zij hun afkeu ring uiten over een besluit van het pro duktschap. Dit publiekrechtelijk orgaan heeft namelijk een besluit genomen, waar bij de mogelijkheid werd geschapen sper ziebonen en spinazie te doen telen door niet? als tuinder erkende personen ten be hoeve van de conservenindustrie. De tuinders achten door dit besluit de teeltordening in de tuinbouw ernstig in ge vaar gebracht. Zij zullen de K.N.B.T.B. verzoeken via het Landbouwschap stap pen te ondernemen dit besluit van het pro duktschap ongedaan te maken. De vak groep tuinders heeft voorts zijn ernstige ongerustheid uitgesproken over de be sluitvorming in het produktschap en is van oordeel, dat de teeltordening door het Landbouwschap dient te worden geregeld. de recreatiegebieden te verminderen en de rentabiliteit van de toeristische bedrijven te vergroten. De Rijksdienst voor het Nationale Plan verwacht verder, dat als uitvloeisel van het Deltaplan ergens op de kop van de Zuidhollandse eilanden een grote badplaats zal kunnen ontstaan. Verder zal Voorne in de nabije toekomst van zeer veel waarde als recreatiegebied worden. Een uiterst zorgvuldig beheer van het thans nog aan wezige natuurschoon is dan ook vereist. Verder wordt gewezen op een ruimer gebruik van de duinen als recreatiegebied, al zullen daaraan dan ook meer kosten en moeilijkheden verbonden zijn dan bij de huidige beheerswijze (waterwinning en zeewering) het geval is. Voor het Gooi en de Utrechtse heuvel rug dient men zorgvuldig na te gaan, in hoeverre een verdere uitbreiding van de bebouwing nog verantwoord is. Waar nog aaneengesloten recreatiegebieden van enige omvang aanwezig zijn, dienen deze met kracht te worden beschermd. Tenslotte worden de Deltawerken (Gre- velingenbekken) en de inpolderingswerk zaamheden van het IJselmeer van het grootste belang genoemd in verband met het scheppen van nieuwe recreatieruimte. Enkele voorstellen om de contractteelt langrijke mate bijdragen om de druk op voor de industrie geheel af te schaffen of AFSTAND VAN 15 km Wl ELRIJDERS MET KINDEREN) I AFSTAND VAN 20 kmfWIELRIJDERS ZONDER KINOEREN) I AFSTAND VAN 30 km( BROMFIETSEN) [AGGLOMERATIE OMSTREEKS I960 I RECREATIEGEBIEDEN RECREATIESTREKEN MEREN BINNEN BROMFIETSBEREIK te verminderen werden niet aanvaard Naar het oordeel van het vakgroepbestuur moet de industrie concurrent op de markt blijven. De contractteelt mag echter niet vrij zijn en de industrie moet bereid zijn een gegarandeerde prijs te betalen. Afschaffing van teeltregelingen werd voorlopig ongewenst geacht. Zo nodig moet controle op de naleving van de regeling worden uitgeoefend. Het bestuur werd verzocht bij de over heid aan te dringen op steunverlening aan de kwekers van: slabonen, augurken, kro ten, peen en vroege koolsoorten. Het be stuur meende echter dat de tuinbouw niet door sociaal-economische bijstandregelin gen op de been moet worden gehouden De regering dient steun te verlenen, als dit in de tuinbouw nodig is. Hiertoe zou een pro-memoriepost op de begroting van landbouw kunnen worden gesteld. Ge streefd zal worden naar een steunverle ning voor de reeds genoemde produkten. Ten aanzien van het Benelux-verdrag werd gesteld, dat de gelijkschakeling van het landbouwbeleid in de aangesloten lan den in de volgende vier jaren een feit moet worden. De kostprijzen zouden in die periode moeten worden genivelleerd. De vermindering van de verschillen moet worden bereikt door verlaging van de hoogste kostprijs. Door deze gelijk schakeling zou België de kans worden ont nomen tegen lage prijzen op onze markt af te zetten. Niet akkoord 'ging men met een voorstel van de kring Gouda om de doorgedraaide produkten te vernietigen. Men vond het beter als deze als veevoeder worden ver kocht. De mogelijkheid is dan aanwezig dat er toch nog een prijs wordt verkregen. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische regering heeft besloten, de snelheid van de auto's en vrachtwagens in de bebouwde kommen van de vijf grote steden van het rijk: Brussel, Antwerpen, Gent, Luik en Charleroi tot zestig kilome ter per uur te beperken. Gedurende het weekend zal de snelheid op alle gewone wegen de tachtig kilometer per uur niet mogen overschrijden, althans tussen vijf uur 's avonds en 1 uur 's morgens. Op de grote, erkende, autowegen wordt de snel heid niet beperkt Om het verkeer der voetgangers te vergemakkelijken, zal in de steden een groot aantal tunnels worden gebouwd. Alle auto's, die meer dan vijf jaar oud zijn zullen ieder jaar een ver plichte technische controle moeten onder gaan. Kleine verkeersovertredingen zul len ter plaatse door de politie gestraft kun nen worden met boete, die meteen vol daan kan worden. Grotere overtredingen, en dronkenschap zullen door de rechtban ken strenger dan tot nu toe worden ge straft Tenslotte wordt in België eindelijk het rijbewijs ingesteld. Alleen wie op het ogenblik een auto bestuurt, zal het rijbe wijs zonder formaliteiten en examen ver krijgen. De regering treft deze maatregelen, die waarschijnlijk met ingang van 1 januari van kracht zullen worden, om het groeiend aantal dodelijke verkeersongevallen te remmen. Een werkgroep van verkeers- deskundigen was maanden geleden tot de slotsom gekomen, dat alleen door een drastisch ingrijpen van de regering, de toestand zal kunnen verbeteren. Een van de meest doelmatige maatregelen is het intrekken van het rijbewijs van autobe stuurders, die een zwaar vergrijp tegen de verkeersregelen plegen. Slechts na een grondig technisch examen, medisch onderzoek en psychotechnische proef zal de overtreder, die zijn rijbewijs kwijt raakte, het opnieuw kunnen aanvragen en verkrijgen na betaling van alle onkos ten van de procedure. Strenge sancties worden voorzien tegen overtreders, die dronken achter het stuur worden gearres teerd. De dronkenschap zal door de bloed proef worden geconstateerd. De rijks wacht of politie moet hiervoor een beroep doen op een erkend geneesheer. Volgens het nieuwe reglement is iemand onverant woord dronken achter het stuur, wanneer zijn bloed een bepaald alcoholgehalte te boven gaat. Al zijn Haarlem en de IJmond bevoor recht door de nabijheid van de kust strook, volgens de Rijksdienst voor het Nationale Plan zal een functieverdeling tussenverschillende strandvakken, afhankelijk van de daar aanwezige mogelijkheden, nodig zijn om tot een zo doelmatig mogelijk gebruik van de recreatieruimte te komen. Hierbij ivordt gedacht aan een scheiding van de verschillende belangen van de be volking, dagbezoekers en toeristen. Qp de Het Kerst- en mijn Papiermannetje Nou zal ik jullie es wat zeggen. Je kunt kerstfeest vieren op de Paas-eilanden, of Pasen op de Christmas Islands; ik heb al es op een schip gezeten, met motorstoring, voor de kust van een onbewoond eiland, en daar hebben we toen zelfs ouwejaar ge vierd. Allemaal erg interessant als je er aan terugdenkt, maar dat eenvoudige kerstverhaaltje dat m'n papiermannetje me vertelde zal me m'n leven lang bijblijven. Hij is een mannetje zonder gezellin of kinderen. Hij woont alleen, en als ie te voorschijn komt om een klant te bedienen is het alsof hij ineens uit het donker op duikt, als een spin die op zijn prooi af komt, alleen is hij stukken gemoedelijker en vriendelijker. Zo stond hij daar dan nu ook met die beminnelijke glimlach op het perkamenten gezicht, het hoofd ietwat scheef, mij aan te zien. Ik begon wat kerstkaarten uit te zoeken. „Het is stil in de zaak", zei ik en schoof hem een sinaret toe. „Het is stil in de zaak", herhaalde hij en keek nadenkend naar buiten. „U bent m'n tweede klant". Ik keek vragend even on. „M'n tweede klant, of liever de eerste, want die vóór u binnen kwam was een klein meiske, zo'n dingchie van een jaar of zeven". Zijn hand wees een goeie meter van de grond. De sigaret tussen zijn lip pen sloeg het ritme van zijn woorden toen hij vervolgde: „Ja, en dat kind kivam niets halen, maar iets brengen'. Ik had m'n keuze in kerstkaarten gedaan en zette me op een stoel voor de toonbank te luisteren. „Ik zit. er al een hele tijd over na te denken hoe raar de wereld kan zijn", ver telde hij. „Het klinkt misschien een beetje mal, maar de komst van dat kind is me in m'n droom, voorzegd, al een tijd geleden. Ik hoorde een stem, die me aankondigde dat me met Kerstmis een verrassing te wachten stond. Ik heb er lang over ge piekerd, van waar en van wie die verras sing nou wel komen kon, want familie heb ik niet voor zover ik weet. En behalve een paar prettige klanten heb ik ook geen vrienden. En daar werachies komt me van morgen dat kleine meiske een pakkie bren gen om, voor ik nog iets vragen kon, de winkel weer uit te wippen. In dat pakje zat een herdertje van ruw wit hout, zo'n manneke met een schaapje in zijn armen. Een leuk dingchie. Het staat nu op de schoorsteen. Ik denk dat ik er met de kerst een kaarsje bij zal branden". Toen ik naar huis wandelde zag ik in m'n gedachten dat manneke daar zitten op kerstavond, in die donkere kamer achter de winkel; de rechte stoel, waarop het pa piermannetje, dat met zijn vriendelijke glimlach opzag naar het kleine houten herdertje met het schaapje in zijn armen, bij het simpele licht van een kaars, en ik bedacht dat de kerstman vaak de wonder lijkste vormen aanneemt om zich aan de mensen te vertonen, hetzij op Paaseiland, op de Christmas eilanden, of op het onbe woonde eilandje Doemdoem in de Zuid- chinesë zee. De hoofdzaak'is echter wèl, dat je de kerstman ook ziet! Want hij schijnt er toch altijd wel te zijn. Jan van Ees Adveiientie DE BÉSTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct In verband met een heden beginnende Kerst- en Nieuwjaarsprijsvraag, bestaande uit een reeks van twaalf vraagstukken, waarvan het eerste heden wordt gepubli ceerd, schorten wij onze wekelijkse puzzel op tot 10 januari. Wij hopen onze trouwe puzzelaars intussen te ontmoeten tussen de vele oplossers van de „Piekeraars Pick nick", waarover men op pagina 9 nadere bijzonderheden kan lezen. Oplossing puzzel no. 10: Horizontaal: 1. paraat, 6. aeneas, 11. Ida, 12. nader, 13. nap, 14. ra, 15. Ina, 16. gom, 17. la, 19. artis, 22. arak, 25. tor, 26. gage, 28. tarra, 30. parel, 31. alcohol, 32. seraf, 34. pogen, 37. atol, 38. pas, 40. Pali, 41. rente, 43. po, 45. moe, 46. ink, 47. eb, 48. Ida, 50. breed, 51. cru, 52. gereed, 53. relaas. Verticaal: 1. piraat, 2. Ada, 3. Ra, 4. Anna, 5. taart, 6. Aegir, 7. eros, 8. en, 9. aal, 10. spatel, 18. sar, 20. tobogan, 21. kar, 23. raket, 24. kraal, 26. galop, 27. gevel, 29. alf, 30. pop, 32. sappig, 33. rok, 35. gal, 36. nim bus, 38. peerd, 39. stier, 41. robe, 42. ende, 44. ode, 47. era. 49. ar, 51. ca. De prijswinnaars zijn: 7,50: Mevr. W. C. Vermeer-Van Ooijen, Ch. de Bourbonlaan 24, Santpoort. 5,H. J. Schuhman, Zijlweg 165, Haarlem. 2,50: H. P. van Schaik-Van Kralingen, Lange Veerstraat 25 a, Haarlem. Natuurlijk is er verwantschap tus sen het zelfstandig naamwoord gewe ten en het werkwoord weten, waarvan het voltooide deelwoord immers ook: geweten luidt. Maar geweten in de be tekenis van: bewustzijn van goed en kwaad, is toch niet hetzelfde als het voltooide deelwoord. Men moet terug gaan tot het latijnse conscientia, waar in con- betekent: samen, mede en scientia: kennis, weten. Lettelijk is conscientia dus: mede(ge)weting. Het Duits kent Gewissen, dat in de vorm gewisse bijvoorbeeld in Vondel's Gijs- brecht voorkomt. In het vierde bedrijf zegt Gozewijn: ick heb een rein ge wisse. Ook komt geweten voor in de betekenis: medeweten. Eigenlijk is ge weten dus: het bij zichzelf iets weten en vandaarl zedelijk bewustzijn.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3