Italiaanse basketballers wonnen kersttoernooi The Blue Stars Nederlandse tafeltennisploeg naar de wereldkampioenschappen Verkeersdelicten worden veel te licht gestraft „DE IJSMAN KOMT" VAN EUGENE O'NEILL IN STERK GEREGISSEERDE VERTONING 11 Verenigde Staten en Australië wonnen een enkelspel Gedecideerde overwinnin gen van De Blinkert Na 1945 gevallen militairen in Amsterdam herdacht Herb Elliott de beste sportman van het jaar Broekman reed in Hamar Ericsson won in Trondheim Finale Davis Cup Bokser Jordan in arrest Kerkelijk Nieuws PRESIDENT AMSTERDAMSE HOF: MAANDAG 29 DECEMBER 1958 Door een ruime 9560 overwinning: is ploeg: van Moto-Morini uit Bologna {Italië) er in geslaagd het Belgisch-Bra bantse selectieteam terug te wijzen en be slag te leggen op de eerste prijs van het wederom zeer geslaagde kersttoernooi van fhe Blue Stars. Zonder twijfel is de zege terecht gekomen bij de ploeg die hierop de meeste aanspraken kon doen gelden. Landlust klopte de organiserende vereni ging en werd derde. De winnaar van vorig jaar Shape werd ook door Heidelberg ge- Klopt en eindigde daardoor als laatste. In de wedstrijden om de finaleplaatsen op zaterdagavond werd bewaarheid wat reeds na de eerste wedstrijden verwacht Kon worden. Moto-Morini en de selectie uit Belgisch-Brabant plaatsten zich voor de strijd om de eerste plaats. Moto Morini, dat Heidelberg uitschakel de maakte ook nu weer de indruk iets in reserve te houden. Heidelberg speelde weer onsamenhangend en vrij hard. Hoe wel het scoreverschil in de eerste helft niet groot was, bleek toch reeds duidelijk dat Moto Morini aan het langste eind ?ou gaan trekken. Vooral dank zij De Carli en Innis hadden de Italianen steeds een voorsprong, welke door de gebroeders Brydniak binnen de perken gehouden werd. Na 815 na tien minuten, bleven beide ploegen om beurten scoren en gingen bij 2226 rusten. Ook nu ging Moto Morini in de tweede In de jaarlijkse „poll' van U.P.I., om de beste sportman van het jaar te vinden, aan welk opinieonderzoek is deelgenomen door 61 sportjournalisten uit 20 landen aan beide zijden van het ijzeren gordijn, is de Australiër Herb Elliott met grote meerder heid aangewezen als de sportman van 1958. De 20-jarige atleet had deze keuze te danken aan twee grote prestaties: een enomenale 3 min. 54.5 sec. op de mijl op I augustus te Dublin, 22 dagen later in Gothenburg gevolgd door een record van J min. 36 sec. op de 1500 meter. De complete lijst (gebaseerd op 15-12- 10-8-6-5-4-3-2-1 punten voor de 1ste t/m Ode plaats) is: 1. Herb Elliott, Australische midden- afstandloper 723 punten (39 eerste plaat sen); 2. Rafer Johnson, Amerikaans tienkam per 500 (9); 3. John Konrads, Australisch zwemmer 396 (4); 4. Het Braziliaans voetbalelftal 323 (1); 5. Roger Rivière, Frans wielrenner 264 (Dl 6. Toni Sailer, Oostenrijks skier 219 (0); 7. Yolanda Balas, Roemeense atlete 101 (Dl 8. Armin Hary, Duits atleet, 100 (0); 9. Sugar Ray Robinson, Amerikaans bokser 97 (0); 10. Zdzislaw Krzyskowiak, Pools atleet 92 (0); 11. Ilse Konrads, Australisch zwem ster 73; 12. Ian Black, Brits zwemmer 62: 13. Juste Fontaine, Frans voetballer 55; 14. Glenn Davis, Amerikaans atleet 54: 15. Mike Hawthorn, Brits coureur 52; Charly Gaul, Luxemburgs wiel renner 52 (1) Dawn Fraser, Australisch zwem ster 52; 18. Boris Shaklin, Russisch gymnast 49; 19. A. Novikov, Russisch atleet 47; 20. Donald Campbell, Britse speedboat- racer; Ashley Cooper, Australisch tennis speler 42. De Amerikaan Johnson heeft zijn twee de plaats te danken aan zijn fameus wereldrecord van 8.302 punten, gevestigd in de atletiekwedstrijd RuslandAmerika in Moskou, Voor het tweede achtereenvol gend jaar werd een Amerikaan tweede. Vorig jaar was dat de atleet Bob Gutows- ki, achter de Russische atleet Kutz. Op drie na alle plaatsen bij de bovenste tien worden ingenomen door amateurs (of wat daar tegenwoordig nog voor doorgaat), en 5 er van gingen naar de atletiek. De andere topplaatsen kwamen terecht bij het skiën, boksen, voetbal, wielrennen en zwemmen. De lijst weerspiegelt de grote rol die Australië in de sport is gaan spelen, de vaste rol van de Verenigde Staten als leverancier van kampioenen en de terug gang van Rusland. In de zes jaar dat UPI deze „Poll" nu gehouden heeft, is het de eerste maal, dat de „titel' niet bij een Europeaan terecht kwam. Doch de traditie werd gehandhaafd dat de beste middenafstandloper alsjnan van het jaar gekozen werd. In 1957 en 1956 viel de keus op de Rus Wladimir Kutz, die op zijn beurt de opvolger was van de Hongaar Sandor Iharos, de Engelsman Roger Bannister en de Tsjech Emil Zatopek. helft de break-out gebruiken en wederom met succes 2331. Nog eenmaal kwam Heidelberg in de buurt (3337). Doch ook de bezwerende toespraken van Maria Nagy tijdens time-outs, konden niet verhinde ren dat Moto Morini dank zij Innis en Vannello onbedreigd gingen winnen 4369. De topscorers waren: Moto-Morini: Innis 12—15; De Carli 7—5; Vanello 2—9. Hei delberg: Hans Brydniak 78, Peter Bryd niak 101. Tegen de aangeslagen Shape-ploeg trok Brabo ook nu stevig van leer. Vooral Van Nuys was de schrik der Amerikanen en bleek in de eerste helft wederom niet te stuiten. Via 60 en 149 liepen de Belgen snel uit en vergenoegden zich er mee het scoreverschil op peil te houden. Bij Shape was Bohanon in deze eerste helft, die met 3121 werd afgesloten, het produktiefst. Na de hervatting was het Buelens die zijn aandeel in de Belgische score opeiste, ter wijl Phipps zorgde dat de Amerikanen niet te veel achterbleven. Het gebrek aan schulterskwaliteit werd bij deze Shape- ploeg geaccentueerd door het missen van veel strafworpen. Nu bleven de Belgen leiden en via 4534 wonnen zij met 5140. Topscorers: Schape: Andy Bohanon: 73; Louis Phipps 48: Belgisch-Brabant: Van Nuys: 184; Jean Buelens 0—8; Cnockaert 0—6. Heidelberg en Shape gingen dus om de vijfde en zesde plaats strijden. De Neder landse deelnemers stegen een trapje hoger op de toernooiladder en betwistten elkaar de derde en vierde plaats, terwijl de nieuwelingen in dit toernooi, Moto Morini en Belgisch-Brabant, in hun wedstrijd de hoogste plaats als inzet hadden. Shape heeft het ook in haar laatste wed strijd niet tot een overwinning kunnen brengen. De wel zeer teleurstellende Amerikanen zagen zich hierdoor de laatste plaats toebedeeld (5148). The Blue Stars en Landlust streden met een vuur en overgave of nu reeds de na tionale titel op het spel stond. Landlust won met 5851. De finale tussen Moto Morini en Bra bant was ook in technisch opzicht het hoogtepunt van het toernooi. Met volledige inzet van alle krachten trachtten de Ita lianen een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Zowel aanvallend als verdedi gend was de ploeg een hechte eenheid. De na tien minuten spelen bereikte 921 stand door fraaie doelpunten van vooral Vittorio en De Carli, was dan ook geenszins geflat teerd. De Belgen zaten intussen ook niet stil, maar de door De Carli perfect gedirigeerde verdediging, stond hen niet toe van hun gevreesde snelheid te profiteren. Toen ook de lange Innis op toeren kwam steeg de Italiaanse score snel en slechts Van Nuys en Buelens konden door schoten van halve afstand de stand een redelijk aanzien geven. Na 17—32 na 15 minuten kwam het einde van de eerste helft met 2442. Ook na de hervatting bleef Moto Morini „doorgaan" als wilde het het Nederlandse publiek ten afscheid zijn volledig kunnen tonen. De razendsnelle en beheerst afge ronde aanvallen deden Brabant steeds meer wegzakken en van werkelijke strijd was allang geen sprake meer. Wel bleven Buelens en Van Nuys dapper meescoren, maar tegen de doelpuntengolf die uit de vingers van Innis, Conti en Vanello kwam. was geen kruid gewassen. Via 3867 werd het 60—95. Innis, de 23-jarige Amerikaanse college speler, gastspeler bij Moto Morini. werd door de pers uitgeroepen tot beste speler van het toernooi. Mevrouw BillerNagy was de beste coach. Topscorer was de Belgische speler met de Nederlandse nationaliteit Van Nuys met 74 punten, op de voet gevolgd door Innis met 70. In Hamar zijn zondag bij een tempera tuur van zes graden onder nul nationale schaatswedstrijden gehouden, waaraan ook Kees Broekman deelnam. Alv Gjest- vang won de 500 meter in de snelle tijd van 42.8 sec., Arve Schoeyen eindigde in 44 seconden precies op de tweede plaats en Roald Aas werd met 44.1 seconde der de. De tijd van Kees Broekman, die ex aequo als tiende eindigde, was 46.1 sec. De 5000 meter verliep voor onze landge noot beter. Ditmaal eindigde hij als der de met een tijd van 8 min. 35.4 sec. Odd Lundberg werd winnaar van de race in 8 min. 29.7 sec. en Roald Aas kwam met 8 min. 33.9 sec. op de tweede plaats. Op de 1000 meter waren Alv Gjestvang en Arve Schoeyen weer de snelsten. Hun tijden waren respectievelijk 1 min. 30.1 sec. en 1 min. 35.1 sec. In Trondheim werden bij een tempera tuur van acht graden onder nul interna tionale schaatswedstrijden gehouden. De Zweed Sigge Ericsson won twee afstan den, de 1500 meter in 2 min. 17.3 sec. en de 5000 meter in 8 min. 26.3 sec. In het klassement over vier afstanden bezette hij de eerste plaats met een totaal van 189.330 punten. Tennis De Challenge Round om de Davis Cup, de finale tussen bekerhouder Australië en de ploeg van de Verenigde Staten, is van daag in Brisbane begonnen met een sen sationele Amerikaanse zege in het eerste enkelspel. Alex Olmedo, de voor Amerika spelende Peruaan, versloeg Mai Ander son met 8-6, 2-6, 9-7, 8-6. Amerika leidt dus met 1-0. In het tweede enkelspel won Ashley Cooper (Austr.) met 4-6 6-3 6-2 6-4 van de Amerikaan Barry Mackay. Achttienduizend toeschouwers hebben in Brisbane met stijgende verbazing zitten toekijken hoe de 22-jarige Peruaanse Ame rikaan Alex Olmedo in het eerste enkelspel van de eindstrijd om de Davis Cup de als favoriet gekwalificeerde Mal Anderson in vier sets versloeg. Olmedo, die als student aan de universi teit van Zuid-Californië al meer dan vijf jaar in de Verenigde Staten verblijft en daardoor het recht heeft verkregen voor Amerika uit te komen, bleek geen enkele last te hebben van de drukkende atmosfeer in het tropisch hete Brisbane. Hij speelde met overtuiging en een enorme vechtlust. Juist op de momenten, dat de situatie kritiek was, toonde deze betrekkelijke nieu weling in het grote tennis een bijzondere beheersing en een groot doorzettingsver mogen. In de eerste set overleefde hij een set- point, in de derde set deed hy niet minder dan 5 setpoints te niet en in de vierde set tenslotte nog eens twee. Het was een partij, die door de spanning en de onverwachte uitslag niet snel ver geten zal worden, maar werkelflk toptennis was er slechts bij vlagen te zien. In de tweede set leek Anderson zonder al te veel moeite te gaan winnen. Olmedo maakte veel fouten en Anderson scheen de zwakke plekken te hebben gevonden. Met 6-2 won hij de set. Maar Olmedo's grote vorm meest nog komen. Met een zeer sterke service, waar mee hij menige ace sloeg, en met scherpe passerende drives langs de lijnen beant woordde hij het spel van de Australische routinier. In de veertiende game kwam Anderson vijf maal op setpoint, maar vijf maal deed de gebruinde atleet aan de andere zijde van het net deze voorsprong te niet en na acht maal deuce won hij de game: 7-7. Zoals ook in de eerste set was gebeurd, brak Olmedo nu onmiddellijk door de ser vice van zijn rivaal heen en won de set met 9-7. De vierde set gaf hetzelfde beeld: beide spelers beheersten hun service, Olmedo duidelijker dan Anderson, en weer werd het een lange set. Een dubbele fout van Anderson gaf Olmedo in de dertiende game een voorsprong: 7-6 met zelf nog de ser vice. Weer kwam Anderson op setpoint, en nóg eens, maar weer klemde Olmedo in uiterste concentratie de kiezen op elkaar en won spel, set en partij. Ashley Cooper bracht het evenwicht te rug, door Barry Mackay in drie sets op zeer efficiente wijze te verslaan. Hij bracht daarmee voor de 18.000 toeschou wers iets terug van de glorie die zij in Anderson's spel gemist hadden. De wereldkampioen in het welterge- wicht Don Jordan is gearresteerd nadat politiebeambten een smeulende marihua- na-sigaret in zijn auto hadden gevonden. Ook vier andere inzittenden werden in hechtenis genomen. De politie greep in, omdat de wagen, met Don Jordan aan het stuur gevaarlijk slingerde. Don Jordan, die op 6 maart in St. Louis zijn pas gewonnen titel tegen de oud-kam pioen Virgil Akins moet verdedigen, zeide dat hij niets van narcotica afwist en in het bijzonder niet van marihuana op de hoogte was. De damesploeg van De Blinkert speel de zondag de eerste zaalhandbalwedstrij den in de gecombineerde competitie van de afdelingen Alkmaar en Haarlem. Dat de groenwitten te sterk spelen voor de tweede klasse blijkt wel uit de gedecideer de overwinningen. Geel-Zwart werd na de ruststand 8-0 met 10-1 verslagen en veldhandbalrivale I.Tmond moest met 5-0 de kracht van de Haarlemse dames erkennen. Martie Bloem en Noortje Bos in de aanval en Sonja Walters in de verdediging traden op de voorgrond in de goed sluitende de Blin- kert-ploeg. Tweede kerstdag eindigde de damesploeg van De Blinkert met drie ruime overwin ningen als eerste in haar afdeling in het monsterzaalhandbaltoernooi, dat in Utrecht werd gehouden. De meisjesploeg van de groen-witten behaalde de eerste prijs in de A-afdeling in een zaalhandbal- toernooi in Alkmaar. Voor de wereldkampioenschappen tafel tennis, die van 27 maart tot en met 5 april 1959 in Dortmund worden gehouden, heeft het bestuur van de Nederlandse Ta- feltennisbond in principe één ploeg inge schreven. De vertegenwoordigende Neder landse ploeg zal na de interlandwedstrijd tegen Engeland op 10 januari in Birming ham en de internationale kampioenschap pen van Nederland op 31 januari en 1 fe bruari in Eindhoven door bondscoach dr. Simon worden samengesteld. Voor de landenwedstrijd tegen Engeland in Birmingham heeft het bestuur de vol gende deelnemers aangewezen. Dames: Noortje van Megen (Nijmegen) en Agnes Simon (Rotterdam), heren: Bert Onnes, Frans Schoofs, Jan Scheffer en reserve Paul Gimbel (allen uit Amsterdam), Ge heel in tegenstelling met een normale lan denwedstrijd worden er 6 herenenkelspe len, 2 damesenkelspelen, 1 gemengd dub bel en 1 herendubbel gespeeld. Voor de internationale kampioenschap pen van Nederland in de Philipshal in Eindhoven zijn officieel Noortje en Cobie van Megen, Agnes Simon, Bert Onnes, Frans Schoofs, Paul Gimbel en Piet Weel uitgenodigd. Alle overige Nederlandse top- spelers kunnen voor dit toernooi inschrij ven. Van buitenlandse zijde is er grote be langstelling voor deze kampioenschappen. Reeds hebben Engeland (met Ann Hay- don, Diane Collins-Rowe, Brian Kennedy en Johny Leach) Polen, Oostenrijk (met Carli Wcgrath), Joegoslavië, Tsjechoslo- wakije, Duitsland, België en Luxemburg ingeschreven. In de Lutherse Kerk aan het Spui en bij het monument op de Dam te Amsterdam is zaterdagmiddag een nationale vetera- nenherdenking gehouden, ter nagedachte nis van de Nederlandse militairen, die na 1945 zijn gevallen. In de Lutherse Kerk spraken de majoor-aalmoezenier Th. H. M. Fritschny en de reserve-majoor-veld prediker ds. J. Matzer van Bloois. Bij het monument op de Dam werden kransen gelegd o.a. door vice-admiraal H. H. L. Pröpper, bevelhebber der zeestrijd krachten, de voorzitter van het Vetera- nenlegioen Nederland, de vereniging op welks initiatief de herdenking was geor ganiseerd, het Nederlands Oorlogsgraven- comité en vertegenwoordigers van de Ne derlandse Padvinders. De Koninklijke Mi litaire Kapel verleende medewerking bij de plechtigheid. De voorzitter van het Veteranenlegioen, de heer S. Camping hield een toespraak, waarin hij onder meer zei, verheugd te zijn dat de overheid thans meer aan dacht voor deze herdenking heeft. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommen A. J. de Jong te Scheveningen. Bedankt voor Opheusden J. Hovius te Dordrecht. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam-IJsselmonde K. Schouten te Lisse. Congres van gemeenten. Op uitnodi ging van burgemeester Willy Brandt zal de „Union internationale des Villes et pou- voirs locaus" haar tweejaarlijkse congres van 18 tot 23 juni in West-Berlijn houden. Prof. mr. P. J. Oud zal als voorzitter optreden. Er worden ongeveer duizend afgevaardigden uit 33 landen, waaronder Nederland, verwacht. De om gezondheidsredenen op de meest eervolle wijze uit zijn functie ontheven president van het gerechtshof te Amster dam, jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, heeft in een buitengewone open bare zitting afscheid genomen van zijn col lega's uit de rechterlijke macht. In zijn afscheidsrede heeft hij gesproken over de verkeersonveiligheid. In 1957 vie len er in ons land 1700 doden op de open bare weg en waren er ruim 23.000 ernstig gewonden. Volgens cijfers van de Ver enigde Naties moet het aantal doden in 1957 als gevolg van het wegverkeer alleen in West-Europa op 65.000 en dat der ernstig gewonden op 800.000 worden geschat. De scheidende president noemde deze toestand „een smaad en schande voor de maatschap pij, die een dergelijk gebeuren met een machteloos schouderophalen aanvaardt als zou het de onontkoombare consequentie zijn van het moderne verkeer". De rege ring beschouwt thans de verhoging van de verkeersveiligheid als een belang van de eerste orde en de president achtte dit be grijpelijk en juist, ook al gezien het feit, dat de overheid op andere gebieden van het maatschappelijk leven „voor de veiligheid en gezondheid van de mens in ons land met minutieuze, soms overdreven zorg waakt". Dat de snelheid van gemotoriseerd verkeer de oorzaak van de meeste verkeersonge lukken is, noemde hij een waarheid als een koe. „Maar het ongelukkige is, dat de wetgever aarzelt deze koe bij de horens te pakken en veel te veel aarzelt met ge biedende voorschriften ten aanzien van maximum snelheden", zei hij. Wel is de snelheid van het stadsverkeer thans aan banden gelegd, doch de president was van mening, dat voor het gemotoriseerd ver keer ook op alle wegen buiten de bebouw de kommen, die geen specifieke autosnel wegen zijn, de maximum snelheid op 60 a 70 km moet worden gesteld. Een econo misch argument kan ter verklaring van de aarzeling geen rol spelen. Tijdverlies is er nauwelijks en zou er al enig econo misch belang aantoonbaar ziin, dan zou dit toch moeten wijken voor hogere men selijke waarden, zo zei hij. De president sprak zich daarna uit voor strenge controle en strenge straffen. Auto's van de politie moeten niet herkenbaar zijn en tegen „autovallen" had hij geen enkel bezwaar. Beperking van de maximum snelheid in het gewone verkeer zal daar om reeds betekenis hebben, omdat zij ge leidelijk aan de egoïstische en onbeheerste mentaliteit van zo menige geheel op de snelheid gerichte autorijder zal ombuigen tot een gevoel van verantwoordelijkheid, aldus de president, die van mening was, dat de rechter strenge straffen voor ver keersdelicten dient uit te delen. „Naar mijn mening getuigt de rechtspraak in dit opzicht met loffelijke uitzonderingen van een haast onbegrijpelijke lankmoedig heid. De rechter ziet, vrees ik, het afzon derlijke feit niet voldoende als onderdeel van een maatschappelijk euvel van angst wekkende omvang. Ik zou al mijn collega's in de rechterlijke macht ten afscheid wil len toeroepen: spaart de roede niet. Denkt bij de berechting van verkeersdelicten aan het nameloos leed, dat veroorzaakt is of veroorzaakt had kunnen worden. Maandagavond om half acht is in het Nieuwe de la Martheater te Amsterdam de Nederlandse première van „De ijsman komt" van Eugene O'Neill in de op het gehoor buitengewoon knappe vertaling van Marie-Sophie Nathusius door de to neelgroep „Theater" begonnen. Vijf uur later, ver na middernacht, was de voor stelling afgelopen. Men vraagt zich af, hoe men een dergelijk langdurig stuk het is nog sterk bekort ook! ooit wil spelen in plaatsen, waar een groot deel van het publiek van buiten moet worden aangetrokken. Maar ach, men kan zich zoveel afvragen. Bij voorbeeld moet men er zich opnieuw over verwonderen, waarom men O'Neill eigenlijk met de Nobelprijs heeft onderscheiden. Het is al zo dikwijls opgemerkt, doch het heeft zin het nog maals te herhalen: zelden was een toneel schrijver zozeer beroemd en zo weinig ge liefd. Hij was onmiskenbaar Amerika's eerste werkelijke dramaturg, hetgeen achter slechts een bètrekkelijke reden tot waardering oplevert. Hij verkondigde denkbeelden met reusachtige hoofdletters en mogelijk steekt daarin het kapitale van zijn betekenis. Naarmate men, zoals ook in dit geval, gedwongen wordt tot respect voor zijn kolossale ambities, beseft men te sterker zijn artistieke onvermogen daaraan te beantwoorden. Misschien mag men op zijn rekening een heel en een half meesterwerk boeken dat zouden dan naar mijn mening „Liefde onder de ol men" en „Rouw past Electra" zijn. Voor de rest heeft men, zeker wat „De ijsman komt" betreft, het gevoel het allemaal al eens eerder en beter te hebben gehoord, bij Dostojewski, bij Pirandello, bij Strind- berg, bij Ibsen vooral, maar dan niet zo onontwarbaar door elkaar.. Het spijt mij het te moeten neerschrij ven, maar de opvoering van dit stuk, die over het algemeen bevredigend en bij vla gen imposant moet worden genoemd, heeft mijn hekel aan O'Neill versterkt. Mógelijk vindt men een dergelijke subjec tieve reactie niet verantwoord, zeker niet van iemand die ambtshalve tot objectivi teit verplicht wordt geacht. Akkoord, maar ik kan nu eenmaal slecht tegen val se pretenties. „De ijsman komt" bevestigt mijn reeds eerder geformuleerde opinie, dat hij minder presteerde naar gelang hij meer pretendeerde. Waarbij dan nog komt. dat men zich achteraf toch wel afvraagt: wat wilde hij nu precies? Dat men soms onder de indruk komt, is geen gevolg van kunstzinnige opzet, maar van een zekere authenticiteit. In zijn eerste zwerversja ren heeft O'Neill een „hotel-restaurant" gekend als het hier ten tonele gebrachte: een toevluchtsoord voor de gestranden en aan lager wal geraakten in een haven kwartier. Jimmy-the-priest werd de eige naar genoemd, die nu even veelzeggend als Harry Hope wordt aangeduid. De „echtheid" is evenwel geen hoofdzaak, zij speelt er slechts in mee. O'Neill wekt namelijk urenlang de suggestie een „bood schap" te willen verkondigen en men komt er zelfs met de meeste moeite niet achter welke dat dan wel zou kun nen zijn. Goed, ik mag geen vooroordeel kweken. De feiten dus. Het doek gaat op. Men ziet een stuk of twaalf zuiplappen (er komen er later nog een paar bij) over hun stoelen hangen, allemaal mensen die in het leven mislukt zijn en zich met alcoholisch ge stimuleerde drogredenen in stand hou den. Zij koesteren één voor één hun „opiumdroom". Zij schakelen door mid del van steeds meer whisky hun bewust zijn uit en kletsen vaag over betere kan sen, die zich „morgen" zullen voordoen en over edele voornemens, waaraan zij dan gehoor willen geven. Men herkent de ingrediënten van het romantisch realis me. Het café is een soort „nachtasiel" (het voorportaal van de hel zeggen de commentators, die zich door eigen wijs heid tot interpretatie van ongeformu leerde bedoelingen laten verleiden). Al die „slappelingen" wachten op de toffe" handelsreiziger Theodore Hick man, bijgenaamd Hickey, een kwartaal drinker, die het feest van hun uitgebluste levens moet animeren. Zij drinken im mers om te vergeten waarom zij drinken. Deze Hickey verschijnt inderdaad, uiter lijk dezelfde joviale pretmaker met een gladde tong, maar innerlijk veranderd tot een soort sociale missionaris. Hij houdt de uitgebluste zonderlingen voor, dat zij hun illusies moeten herzien, dat zij deze moeten enten op een werkelijkheid om trent zichzelf, die zij eerst dienen te aan vaarden. Als zij de waarheid van hun be staan accepteren, zullen zij bevrijding vinden uit de onwezenlijkheid van hun dromen. Deze Hickey treedt dus op als de grote ontmaskeraar van een zielige komedie Het valt hem gemakkelijk aan te tonen dat de anarchist Hugo Kalmar het prole tariaat verafschuwt en dat de onverschil lige syndicalist Larry Slade zijn doods verachting tot levensangst zou kunnen herleiden, dat „generaal" Wetjoen een lafaard en zijn tegenstander „kapitein' Lewis een oplichter is, dat de barkeepers gecamoufleerde souteneurs en hun vrien dinnen geen „uitgaande dames" maar prostituées zijn en dat een gelijksoortige luiheid en geenszins het verdriet om zijn dertig jaar geleden gestorven vrouw de kroegbaas tot huisarrest veroordeelt. Ook bij de anderen slaagt hij erin de schijn te doorbreken en de kwetsbare plekken bloot te leggen. Tussen de bedrijven (een derge lijke bekering was zelfs O'Neill te mach tig om te proberen) weet hij hen aan te zet ten tot een daadwerkelijke poging de afge knapte draad van hun bestaan weer op te nemen. Natuurlijks is dat vergeefs. Zij keren zich tegen hem. Op hun beurt ont maskeren zij hem, doordat zij hem in zijn hartstochtelijke bekeringsijver teveel la ten zeggen: zichzelf niet tot verandering in staat wetende heeft hij zijn vrouw ver dere teleurstellingen bespaard door haar te vermoorden. Dat biedt de reddelozen de kans tot hun oude kwaal terug te keren: zijn mooie praatjes waren de wartaal van een krankzinnige. Van al zijn stukken is „De ijsman komt het meest representatieve voor wat O'Neill met een eigenaardige term het su- pernaturalisme noemde. Het is nooit dui delijk geworden, wat daaronder verstaan moet worden. Maar blijkbaar ging het de schrijver om de verbindingen van de reali teit met de goddelijke beginselen, om de metafysische elementen van het abnorma le. Vandaar dat men nauwelijks van enige karaktertekening kan gewagen. „Hickey" is een langs ondoorgrondelijke wegen be dachte symbolendrager, de anderen nau welijks van elkaar verschillende variaties van een deerniswekkend type. Het zijn al lemaal figuren, die eens iets geweest zijn (de ex-inspecteur van politie, de ex-oor logscorrespondent, de oud-student enzo voorts) ontredderden, waarvan vrij wel niets menswaardigs meer over is. Zij leven niet, zij leiden een voortbestaan als stoffelijke overschotten; Bij de schilde ring van hun kleurloze ellende toont O'Neill een treffend medelijden, het meest waarachtig in zijn ruwe sentimentaliteit. Men blijft daar niet onbewogen bij, maar wat moet de toeschouwer beginnen met zijn in de ruimte hangende gevoelens? Tot op zekere hoogte worden wij met O'Neill de dupe van zijn vage stelling, dat het genoeg is de eenheden van tijd en slaats in acht te nemen, omdat voor de rest „de mensen genoeg zijn". Inderdaad wordt men hun alternatieve mogelijkhe den gewaar, maar er is in deze vermoeien de voorstelling van zaken in één vlak geen enkel perspectief. De enige uitweg is de zelfmoord, waartoe de jonge verrader Don Parritt zich laat overhalen. Maar wat maakt dit lot voor verschil met dat der an deren? Men kan daar eindeloos over filo soferen. Doch daarbij valt nauwelijks te ontkennen, dat dit werk zich alleen maar voor velerlei uitleg leent, omdat het voor wat buiten de werkelijkheidsschildering omgaat nergens op berust, letterlijk noch figuurlijk. Welbewust heeft de auteur vrijwel elke uiterlijke handeling ver smaad, maar dat is een lastig en afmat tend principe als het wordt toegepast op lieden, die niet meer tot zinrijke innerlijke actie bij machte zijn. De constructie is me de daardoor onhoudbaar. Des te meer waardering moet men heb ben voor regisseur Richard Flink, die dit eindeloos lijkende praatstuk op zeer sug gestieve wijze voortdurend onder span ning heeft weten te zetten. Hij leverde hier een formidabel bewijs van bekwaamheid mee. Het is uiteraard onmogelijk om in deze reeds lange recensie ook nog de gehe le bevolking van het een ontluisterde sfeer dragende decor van Wim Vesseur te beschrijven. Slechts voor enkele presta ties moet ik een uitzondering maken. In de eerste plaats voor Hans Tiemeyer, die in geen enkel opzicht aan de voorschriften van O'Neill beantwoordde en desondanks de lamme goedzak van een logementhou der de natuurlijkheid van een uitgedoofde vulkaan gaf. Meer nog dan met zijn aandoenlijke woorden wist Frits van Dijk met een en kel gebaar de gedoemdheid tot werkloos vegeteren prachtig te illustreren. Vervol gens dringt de naam van Bernhard Droog zich aan mij op, wiens geraffineerde nachtkelner het diabolische element mee slepend belichaamde. Robert de Vries was als Hickey aanvankelijk iets te stereotiep in zijn gladde vrolijkheid, doch hij vond voor zijn bekentenis in het laatste bedrijf het ontstellende accent van krampachtige waarheid. Doorleefd en doordacht speelde Ben Groenier de gedesillusioneerde dema goog, die nog net intellectueel genoeg is gebleven om zichzelf te bedriegen. Wat ge wenst pathos kwam met verbetenheid uit de mond van Hans Culeman, een iets te gemaniëreerde stakkerigheid uit die van Maxim Hamel, wat humor dankte men aan Wim Kouwcnhoven en Lucas Wensing als de beroepsklaplopers. Aparte waarde ring verdient Gerard Hardkamp voor zijn erupties van diepe verachting. Anny de Lange en Tine de Vries onderscheidden zich als luidruchtige juffertjes van de vlakte. Verder werkten Winnifred Bos boom, Paul Storm, Wim Hoddes, Henk Schaer, Piet van der Meulen en John de Freese aan deze late kennismaking (het stuk werd geschreven in 1939 en voor het eerst gespeeld in 1946) over het algemeen bevredigend mee. Ter toelichting van de titel diene, dat de ijsman destijds men wordt verplaatst naar omstandigheden anno 1912 in New York als bezorger van staven voor de nog niet elektrische koelkasten „uit hoofde van zijn beroep" toegang had tot de woning en dus werd beschouwd als de grote verzoe ting voor de huisvrouw. De verdere asso ciaties liggen te gereder voor de hand als men bedenkt, dat in talrijke spelen van O'Neill erotiek en doodsdrift synoniemen zijn. Herb Elliott Robert de Vries met Gerard Hartkamp en Ben Qroenier in „De ijsman komt" van Eugene O'Neill, waarvan de toneel groep „Theater" deze week onder regie van Richard Flink de Nederlandse première gaf. David Koning

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11