Elf Europese landen besluiten tot vrijere valuta-inwisselbaarheid De Franse kleine man betaalt het hoogste gelag HET WEER Franse invoer tot 90 pet. vrij en frank 17,55 pet. goedkoper Egyptisch-Russisch akkoord getekend Het nieuwe Franse budget Socialisten in nieuwe regering in oppositie Het woord is aan Franse prijsreducties voor toeristen ingetrokken Tito vertrekt via Bali uit Indonesië De Assoean-dam minister meer Betrekkelijke rust op de Parijse goudmarkt Bemiddeling tussen Jordanië en VAR? van heden Driewielers in gelid Ontvangst op Elysée Nog zestig Japanse vissers vermist EUROPESE MONETAIRE OVEREENKOMST VERVANGT E.B.U. Jongetje gewond bij botsing Post en spoor duurder in Frankrijk Zelfde temperatuur Betere vooruitzichten voor Vrijhandelszone Ir. Staf na maart geen 73e JAARGANG No 145 MAANDAG 29 DECEMBER 1958 303e JAARGANG No 298 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 j j j I II I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Ëbbze» 1 I B I Verschijnt dageHjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 1 f 1 f 1 I I I I j| ff Jj ff ff J| ff Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JL A JL Sa gJL ho$ JimfF VöAi X fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnr-uniD nAnnuDiviounD uuuj\niN i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT jêee MORRIS '(xtj'w:i/odtiuj/f BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. J 3439 Confucius Ach kon ik u slechts duidelijk maken dat ik u leren wil uzelf te volgen inplaats van mij achterna te lopen. De gulden thans 130 franken De devaluering van de Franse frank met 17,55 percent betekent dat men een Nederlandse gulden tegen 130 Franse franken kan inwisselen; voor 100 Franse franken krijgt men dus 77 cent. Frankrijk heeft de prijsreducties van tien percent voor toeristen die in reis- cheques of buitenlandse valuta betalen, ingetrokken, zo meldt de Franse staats courant. Hierbij wordt gezegd, dat door de devaluatie van de frank de wissel koersen gunstiger voor toeristen wor den. De reductie blijft gelden voor be talingen die vóór de devaluatie zyn verricht. Voor een benzinecheque van duizend franken zal voortaan door buitenlanders 790 frank moeten worden betaald in plaats van 670. De Banque de France heeft de vol gende wisselkoersen voor de zware frank bekend gemaakt: Amerikaanse dollar 4,93705; Pond sterling 13,82376; Duitse mark 117,549; Zwitserse frank 112,9033; Belgische frank 9,87412; Deen se kroon 71,47763; Nederlandse gulden 129,9210; Zweedse kroon 95,43513; Joe goslavische dinar 1,64568; Tjechoslo- waakse kroon 68,57027; Italiaanse lire 7,899296. DJAKARTA (Reuter) President Tito van Joegoslavië die een bezoek van tien dagen aan Indonesië brengt, is met zijn jacht van Java "vertrokken. Hij zal nog en kele dagen op Bali vertoeven. Tito verklaarde bij zijn vertrek, dat er bij de besprekingen met de Indonesische leiders volledige overeenstemming is be reikt. Hij is door president Sukarno on derscheiden met de guerillamedaille, In- donesië's hoogste onderscheiding. LONDEN (Reuter/AFP) Vertegen woordigers van de Sovjet-Unie en de Ver enigde Arabische Republiek hebben zater dag te Cairo een akkoord gfetekend, op grond waarvan eerstgenoemd land finan ciële hulp verleent voor de bouw van het eerste stadium van de dam van Assoean, zo meldt radio-Cairo. De Sovjet-Unie zal 400 miljoen roebels lenen, alle noodzakelijke materiaal voor het werk leveren en deskundigen sturen. Engeland en de V.S. trokken na de na tionalisatie van het Suezkanaal door pre sident Nasser, hun aanbod tot financie ring van het project in. De totale kosten van de bouw worden geschat op ruim 4'/2 miljard gulden. Advertentie AMMAN (UPI) De Soedanese en Ma rokkaanse ambassadeurs in Amman heb ben zaterdag besprekingen gevoerd met koning Hoessein, naar aanleiding van een door de Libanese ambassadeur namens president Sjehab van Libanon overhan digd voorstel tot bemiddeling in het ge schil tussen Jordanië en de Verenigde Arabische Republiek. In kringen van waarnemers te Amman wordt het niet waarschijnlijk geacht dat Jordanië het Libanese voorstel zal aanvaarden, al acht men het niet uitgesloten, dat koning Hoes sein de bemiddeling als zodanig accep teert, maar dan van een ander Arabisch land. Op de Franse geldmarkt zyn de pryzen van goud en gouden munten vanochtend snel, maar toch niet erg hoog, opgelopen. Het eerste oordeel van deskundigen op de goudmarkt was dat er van een rush op het goud na de devaluatie van de frank geen sprake is. Zij meenden echter een defini tief oordeel te moeten opschorten tot de markt over enkele dagen, voor valuta zo wel als aandelen, gereageerd heeft op De Gaulle's versoberingsmaatregelen, en tot rust is gekomen. Goud per baar deed bij de opening van ochtend 557.000 tot 560.000 franken. Woens dag, toen de devaluatie nog niet openbaar was gemaakt, was de notering 546.000 franken. De gouden Napeion deed 3680 tot 3710 franken, tegen een notering van 3580 franken op woensdag. De nieuwe notering van de frank te Parijs is 493,70 tegen de dollar. De gaande en komende man op het Elysée, het presidentiële paleis in Parijs. President Coty gaf er vorige week een korte ontvangst ter ere van zijn opvolger, generaal De Gaulle. Op de achtergrond mevrouw De Gaulle. De fietstaxibestuurders, die men in de meeste Aziatische steden aantreft, zijn meestal politiek zeer meelevend. Men ziet er hier een aantal in een Vietna mese stad demonstreren, ten behoeve van landgenoten, die door de Vietminh zijn gevangengezet omdat zij door dit bewind beheerste gebied hadden ge tracht te ontvluchten- TOKIO (UPI) Ten minste zestig Ja panse vissers zijn hoogstwaarschijnlijk om gekomen in een storm, die sinds vrijdag Japan teistert. Er worden namelijk nog zes schepen met in totaal zestig opvarenden vermist. Hèt stoffelijk overschot van een visser is aangespoeld. Eerder was de ver missing van honderd Japanse vissers ge meld. Ir. C. Staf, die sinds 1951 minister van Defensie is, zal zich niet kandidaat stellen voor de in maart te houden Tweede Kamerverkiezingen. Hij ambieert ook geen zetel in het na die verkiezingen te vormen kabinet. Enkele weken geleden heeft de voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink, reeds verklaard dat de C.H.U. na de verkiezin gen, gesteld dat zij in de nieuwe regering zou zijn vertegenwoordigd, niet meer de portefeuille van Defensie voor haar reke ning zou nemen. Er is wel een goede kans dat ir. Staf lid der Eerste Kamer zal worden, een functie die veel minder tijd vergt dan het lidmaat schap der Tweede Kamer. De andere C.H.U.-minister in het hui dige kabinet, mr. G. Ph. Helders, zal zich wel kandidaat stellen voor de Tweede Kamer. De verwachting is dat dr. H. W. Tilanus wederom lijsttrekker voor de C. H. U. zal worden, hoewel deze 74-jarige politicus het voorzitterschap der partij heeft neergelegd. De kandidatenlijsten der C.H.U. zullen 17 januari worden vastge steld door in zeven plaatsen van het land te houden groepsvergaderingen. Zaterdagmorgen om kwart voor elf zijn op de kruising van de Wilhelminastraat en de Raaks in Haarlem een bestelauto en een vrachtwagen tegen elkaar gebotst, waarbij een achtjarig jongetje uit Haar lem, dat in de bestelauto zat, werd ge wond. De vrachtauto, bestuurd door een 50-ja rige chauffeur uit Hardegarijp reed in de Wilhelminastraat in noordelijke richting en verleende geen voorrang aan de be stelauto, bestuurd door een 60-jarige Haar lemmer, die op de Raaks in westelijke richting reed. Bij de botsing sloeg een achtjarige jongen, die naast de bestuur der van de bestelauto zat, tegen de voor ruit. Hij werd aan de kin gewond en kreeg vermoedelijk een lichte hersenschudding. Na in het Grote Gasthuis verbonden te zijn werd de jongen naar huis gebracht. (Van onze correspondenten te Parijs, Londen, Bonn en Brussel Generaal Charles de Gaulle heeft zaterdagavond via de Franse radio en televisie, geflankeerd door zyn minister van Financiën Antoine Pinay, tekst en uitleg gegeven inzake de jongste devaluatie van de frank, die nu officieel met 17,55 per cent in waarde is verminderd. De frank zal worden terug gebracht naar de waarde, die zy in 1914 vertegenwoordigde, de tyd, dat Frankryk bankier van Europa en zelfs van Amerika was. In de loop van het komende jaar zal er een nieuwe of zware frank worden geschapen, waarin honderd actuele frankjes zullen worden opgelost. Frankrijk staat dus een inwisseling van alle biljetten en munten, die nu nog in omloop zyn, te wachten. Ongeveer vyf van die zware franken zullen dan samen de waarde van een dollar vertegenwoordigen. Tot de gulden wordt de verhouding van de Franse frank ongeveer 1 1,3. Deze devaluatie is onmiddellijk voortgevloeid uit de Engelse beslis sing het pond weer inwisselbaar te maken. De Britse regering heeft namelijk thans aan buiten Engeland en het sterlinggebied gevestigde personen en firma's volledige vrijheid gegeven om ponden in dollars om te wisselen. Hiermee is voor het buiten land een recht hersteld, dat het voor de oorlog bezat, maar de vooroorlogse toestand is toch nog niet helemaal teruggekeerd, want buitenlands kapitaal- en effectenbezit in sterling is nog van de nieuwe maatregel uitgesloten. Ook voor de gewone Britse staatsburger blijft het dollar verkeer nog geheel aan banden gelegd. De Britse regering tracht echter algehele valuta vrijheid te verwezenlijken. West-Duitsland, Italië, Zwitserland, de Scandinavische landen, België, Nederland en Luxemburg hebben tezelfdertijd gelijksoortige maatregelen als Engeland ten opzichte van hun eigen valuta bekendgemaakt. „Externe convertibiliteit" betekent dat voortaan iedere buitenlander, die in het bezit is van geld van een dezer landen, het vrijelijk mag inwisselen tegen „harde" Amerikaanse of Canadese dollars. Tot dusver kon het alleen tegen „zachte" valuta worden ingewisseld. PARIJS (Reuter) In het kader van de Franse financiële maatregelen zal het briefporto voor het binnenland worden verhoogd van 20 tot 25 frank en voor het buitenland van 35 tot 40 frank met ingang van 1 januari. Ook de vervoerstarieven voor het personenvervoer bij de spoor wegen worden verhoogd en wel van 6,8 tot 8 frank per km voor de tweede klas en van 10,5 tot 12 frank per km voor de eer ste klas. De spoorwegvrachttarieven wor den met gemiddeld 10,5 percent verhoogd, behalve voor de trajecten waarop een druk vervoer plaats vindt en waarvoor de verhoging slechts 5,2 percent zal bedragen. SUèDE DAMES - HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige wind tus sen west en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S IN EEN OFFICIEEL COMMUNIQUé VAN HET FRANSE KABINET werd bekend gemaakt dat de Franse regering haar goedkeuring heeft gehecht aan de door Pinay ingediende voorstellen: de 17,55 percent devaluatie van de Franse frank, de creatie van een harde Franse frank, de 90 percent liberalisatie van de invoer in Frankrijk en de afschaffing van een groot aantal economische subsidies, evenals het vermin deren van het budgettair tekort tot 600 miljoen frank. Pinay deelde mede dat de instelling van de nieuwe „zware frank" vöèr 1 januari 1960 zal plaats vinden, dus in de loop van 1959. De commissie van de Europese Economische Gemeenschap deelt mede, dat zij na een eerste onderzoek tevreden is over de algemene aard van de door Frankrijk genomen financiële en monetaire maatregelen. „Door zijn invoer voor 90 percent vrij te geven, voert Frankrijk de verplichtingen, die het in O.E.E.S.- verband had aangedaan, ten volle uit. De invoering van een nieuwe wisselkoers zal Frankrijk in staat stellen zijn betalingsbalans in evenwicht te brengen. Deze finan ciële en monetaire saneringsmaatregelen zullen de samenhang van de Europese Economische Gemeenschap verstevigen. Zij vormen de nodige basis voor het voeren van een politiek van produktie-uitbreiding, steunend op een stevige munt", aldus de E.E.G.-commissie, die bovendien haar tevredenheid uit over het herstel van de om- wisselbaarheid van het pond sterling en de valuta's van de landen der gemeenschap. De Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (O.E.E.S.) heeft zaterdagavond het einde van Europese Betalings Unie (E.B.U.)de clearinginstelling voor betalingen tus sen O.E.E.S.-Ianden, bekendgemaakt. De E.B.U. wordt vervangen door de Europese Monetaire Overeenkomst (E.M.O.) (zie ook ons blad van za terdag pag. 1), waarvoor het plan in 1955 werd ontworpen ter voorziening in een multilateraal betalingsstelsel nadat men tot inwisselbaarheid zou zijn teruggekeerd. De O.E.E.S. deelde mede, dat er bij haar een verzoek was binnengekomen tot beëindiging van de E.B.U. afkomstig van de zes landen der Europese Gemeenschap pelijke markt, en van het Verenigd Koninkrijk. De drie Scandinavische landen hebben volgens de mededeling erin toegestemd, dat dit zou gebeuren. De organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking heeft de onder- staande lijst gepubliceerd van ledenlanden der nieuwe Europese Monetaire Overeen komst met het percentage dat elk land bijdraagt in het totaal der quota in de Europese Betalings-Unie (eerste cijfer) en het percentage der bijdrage in het nieuwe Europese Fonds (tweede cijfer). W.-Duits- land 12,0, 12,8; Oostenrijk 1,7, 1,5; Belg.- Lux. Ec. Unie 8,7, 9,1; Denemarken 4,7, 4,6; Frankrijk 12,5, 12,8; Griekenland 1,1, 0,9; IJsland 0,4, 0,3; Italië 4,9, 4,6; Noor wegen 4,8, 4,6; Nederland 8,5, 9,1; Portugal 1,7, 1,5; Gr. Brittannië 25,5, 26,4; Zweden 6,3, 4,6; Zwitserland 6,0, 6,4; Turkije 1,2, 0,9. Duitse steun aan Frankrijk De Westduitse minister van Economische Zaken prof. Erhard heeft de 29ste decem ber 1958 een historische datum genoemd, „bijna een keerpunt in de economische betrekkingen tussen de diverse staten". Voor het goed functioneren van het nieuwe Europese valutabedrag stelt de Westduitse regering aan Frankrijk een krediet ter beschikking van 60 miljoen mark, teneinde de Fransen wat minder risico te laten lopen bij de invoering van de convertibiliteit. Voorts is Bonn bereid te onderhandelen over haar tegoed bij de Europese Betalingsunie ten bedrage van 4,5 miljoen mark en zal de Westduitse re gering een bedrag ad 252 miljoen mark als krediet aan het Europese valuta-verdrag geven. Tenslotte zal aan Frankrijk nog een bijzonder krediet worden verstrekt, waar over de geruchten zeggen, dat het ligt tus sen 250 en 500 miljoen mark. De West duitse minister van Financiën Etzel zou de Franse regering dezer dagen hebben meegedeeld, dat de voornaamste West duitse voox-waarde voor dit krediet de Franse toezegging moet zijn, dat dit geld niet besteed zal worden voor de strijd in Algerije, die per dag 2 miljoen mark zou kosten. Per Jacobsson, directeur van het Inter nationale Monetaire Fonds, verklaarde za terdag in Washington dat de nieuwe mo netaire maatregelen in West-Europa ge troffen zijn „uit een machtspositie" en een teken zyn van „de terugkeer van Europa in wereldaangelegenheden". Over de nieuwe waardering van de Franse frank verklaarde hij dat deze „binnen en buiten Frankryk vertrouwen verdient". Labour-critiek Het Britse besluit heeft bittex-e tegen stand bij de Laboui'-oppositie gewekt. Hugh Gaitskell, Labours fractieleider in het Lagerhuis en oud-minister van Finan ciën, vei'klaarde dat hij de besluiten tot opheffing van de Europese Betalings Unie en tot beperkte omwisselbaarheid van het pond als ex-nstige fouten beschouwt. Gaits kell acht het hoogst onverstandig om de Europese Betalings Unie te vex-nietigen op een ogenblik dat werkelijk gevaar voor nieuwe handelsbelemmeringen dreigt. Men kan dit volgens hem alleen maar beschou wen als een capitulatie voor krediteur- landen en kx-editeur-instellingen, welke Europa nog meer deflatoire maatx-egelen willen opleggen. Het is in werkelijkheid een terugkeer naar de oude gouden stan daard uit de twintiger jaren aldus Gaitskell en zal ongetwijfeld leiden tot aandrang voor een politiek van nog meer restx-icties en inkrimping van kredieten. Dit zal het voor Engeland nog moeilijker ma ken om volledige werkgelegenheid en in dustriële expansie te herstellen. Voor de Benelux-landen is aldus Bel gische waarnemers voornamelijk de con vertibiliteit van het pond sterling een goede zaak, daar een groot aantal takken van bedrijf naar de stexdinglanden meer exporteren dan naar de landen van de ge meenschappelijke markt. Het pond ster ling is bovendien ook een veel grotere in ternationale valuta dan de Eux-opese valu ta's en zelfs belangrijker voor de wereld handel dan de dollar. Er blijven nu acht tien maanden ovex-, tot 1 juli 1960. voor de tweede etappe van de gemeenschappelijke markt van kx-acht wox-dt met een nieuwe verlaging van de douanerechten ten belope van tien percent, om het internationale vei-di-ag over de Vrijhandelszone klaar te stomen. De formidabele gebeurtenissen bij dit jaax-einde, aldus de Belgische waarne mers, zullen de onderhandelingen die nu opnieuw tussen Engeland, de zes landen van de Europese Gemeenschap, de Scandi navische landen, Zwitserland en Oostenrijk wox-den aangepakt, waarschijnlijk kunnen bespoedigen. Verklaring van S er gent René Sergent, secretaris-generaal van de Ox-ganisatie voor Europese Economische Samenwerking, heeft zondag vex-klaard, dat de leden van de Europese Betalings Unie zes maanden de tijd hebben om te ondex-handelen over een bilaterale regeling van hun schulden aan de unie, die ophoudt te bestaan. Ingeval er in die tijd geen x-e- geling wordt gevonden, zullen de sommen binnen drie jaar moeten wox-den terug betaald. Sex-gent zei, dat de ministers van Financiën van de betrokken landen binnen een paar weken bijeen zullen komen om verdere bijzonderheden van de nieuwe re geling uit te werken. ER WORDT IN HET FRANSE BUDGET voor 1959 sterker dan vorig jaar met de noodzaak van hogere investeringen rekening gehouden en voorts worden tal van subsidies afgeschaft, die de werkelijke prijsverhoudingen verdoezelden. Maar door de opheffing van die subsidies zullen anderzijds tal van prijzen voor transport, gas, kolen, elektriciteit en ook voor levensmiddelen automatisch stijgen in prijs, waar door de frank opnieuw bedreigd zou kunnen worden. Weliswaar zullen er ook nieuwe belastingen worden afgekondigd, waardoor in het bijzonder de kapitaalkrachtiger bevolkingsklasse zal worden getroffen. Maar niettemin lijkt de vrees niet ongewet tigd, dat het vooi-al weer de kleine man zal zijn, die het hoogste gelag moet betalen. Het belastingsysteem, dat in Frankrijk vanouds vooral op indirecte inkomsten is ingesteld, werd namelijk niet herzien en de sociale onrechtvaardigheden werden vroeger gedeeltelijk nu juist door die subsidies op levensmiddelen en dagelijkse gebx-uiksartikelen enigszins gecorrigeerd. De socialistische ministers in de regering De Gaulle hebben zich met de plannen van hun conservatieve collega Pinay, on danks een lichte salarisverhoging, die voor 1 februari aanstaande wordt afge kondigd, dan ook niet kunnen verenigen en slechts door de persoonlijke tussen komst van de generaal hebben zy hun portefeuilles nog enkele dagen willen be houden. Er is echter geen twyfel aan, of de socialisten zullen in de oppositie gaan, zodra na 8 januari aanstaande een nieuwe regering is gevormd. De zwaarste hypotheek, die op de Franse economie blijft rusten en die, trots zijn krachtige pogingen in die richting, ook door generaal De Gaulle niet kon worden opgeheven, betreft echter nog steeds de oorlog in Algerije. Door deze oorlog zal Frankrijk in de komende maanden, zo geen jaren, nog altijd voor uitzonderlijk hoge militaire en dus improduktieve lasten blijven gesteld. De Franse regering heeft het afgelopen weekeinde een beslissing van zeer verre draagwijdte genomen, zowel voor het binnenlandse als voor het buiten landse financiële en economische verkeer. Generaal De Gaulle staat sterker dan een zijner voorgangers uit de vierde repu bliek en onmiddellijke politieke reacties heeft hij niet te duchten. Terecht konden regeringskringen ook nog opmerken, dat Frankrijk bij. het referendum en bij de jongste verkiezingen zich voor het behoud van Algerije heeft uitgesproken. Met de devaluatie en vooral met de nieuwe be lastingen en de prijsverhogingen, die weer in uitzicht zijn gesteld, is het Franse volk nu de rekening van die politiek overhan digd. De vraag is nu, of de Fransen, die de hand alijd graag dicht op de porte feuille willen houden zodra de belasting inspecteur in zicht is gekomen, dit keer die rekening zonder morren en loyaal zul len willen betalen. En uit het antwoord op die vraag zal dan tevens blijken, of Frankrijk zijn ambitieuze rol opnieuw wereldmogendheid te worden „op deze basis van waarheid en gestrengheid", zo als De Gaulle zich zaterdag uitdrukte, metterdaad zal kunnen spelen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1