Panda en de olie^boertjes (^Wereldnieuws^ Het zachte weer houdt aan Het betalingsverkeer en de nieuwe valutabepalingen Nog geen vrije inwisselbaarheid voor alle doeleinden Toelichting van de Nederlandsche Bank Indonesisch toezicht op oliemaatschappijen 4 MAANDAG 29 DECEMBER 1958 2 DAAROM is Mascotte 3x beter! De valutamaatregelen Dr. Holtrop verwacht geen grote moeilijkheden voor Nederland Grotere armslag voor de wisselarbitrage „De Schelde" is tevreden over 1958 Reorganisatie bij Fongers Havenwerken overweegt deelneming in Mersin Vertrouwen bij Spanjaard Monetaire hervorming in Argentinië verwacht Jeugdbond voor Natuur studie houdt vijfdaags congres Honderden mijnstutten aangespoeld J. van der Woude krijgt culturele prijs van Groningen Heer van Middachten overleden Voorrang in Amerika voor toegepaste wetenschap 1 Sa 1 1 Advertentie In een toelichting op de nieuwe Europe se Monetaire Overeenkomst (EMO) waarbij, zoals wij zaterdag gemeld heb ben, de tot nog toe onder de Europese Be talingsunie gebruikelijke automatische kredietverlening (voor 25 pet. der maan delijkse verrekeningen) komt te verval len, deelt de Nederlandsche Bank onder meer het volgende mede: In wezen betekent het elimineren van het automatische kredietelement uit het compensatiesysteem het tot stand bren gen van feitelijke externe omwisselbaar- heid van de valuta's der deelnemende landen ten aanzien van het onderlinge be talingsverkeer voor toegestane transac ties. De Nederlandse deviezenbepalingen worden aldus aan de gewijzigde omstan digheden aangepast, dat de deviezenban- ken voortaan krachtens een haar te ver strekken algemene vergunning in het lo pende verkeer convertibele valuta's zullen kunnen verhandelen ten gunste, respectie velijk ten laste van guldenstegoeden op transferabele rekening. Dollarkoers ongewijzigd Voorts zullen tegoeden, uitstaande op guldensrekeningen voor het lopende beta lingsverkeer van niet-ingezetenen, woon achtig in een der landen, behorende tot de transferabele guldenszone, voortaan vrij kunnen worden overgedragen aan niet-in gezetenen, woonachtig in de V.S. of in een der andere zg. dollarlanden. De koersen, waartegen de centrale ban ken van de E.M.O.-landen zich verplicht hebben, de eigen valuta tegen betaling in U.S. dollars te zullen verkopen, respectie velijk te zullen terugkopen, zijn de offi ciële aankoop-, respectievelijk verkoop- koersen voor de U.S. dollar. De officiële aan- en verkoopkoersen voor de U.S. dol lar van de Nederlandsche Bank zullen on gewijzigd op 3,77-3,83 gehandhaafd blijven. Deviezenbanken Aan de deviezenbanken zal worden toe gestaan, U.S. dollars en E.M.O.-valuta's, alsmede tegoeden op convertibele en transferabele guldensrekeningen, door el kaar te verhandelen met banken in het buitenland, inclusief die in de V.S. Het feit, dat de centrale banken zich slechts verplicht hebben, de eigen valuta tegen U.S. dollars te kopen en te verko pen op hun officiële aan- en verkoopkoer sen, brengt mede, dat de uiterste koersen voor de E.M.O.-valuta's onderling thans een grotere spreiding vertonen dan tot dusverre onder de E.B.U. Onder de E.B.U. vond de afrekening der maandelijkse sur- plussen en tekorten plaats op basis van de parikoersen van de verschillende valu ta's ten opzichte van de U.S. dollar, ter wijl de afrekening in de E.M.O. zal ge schieden op basis van de officiële aan- en verkoopkoersen voor de U.S. dollar van de betrokken centrale banken. De president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft zaterdagmiddag voor de pers een uitvoerige toelichting ge geven op de monetaire maatregelen die thans in uitvoering z\jn. Voor Nederland zal een en ander betekenen dat aan de banken vergunning zal worden gegeven tot arbitrage waardoor de zogenaamde transferabele guldensrekeningen kunnen worden omgezet in dollars. Ingetrokken zal worden de aankoopmogelijkheid van effecten op Europese beurzen met EBU- valuta. Voorshands komt er geen verdere wijziging in 't bestaande deviezensysteem. Het geheel van maatregelen valt toe te juichen als een belangrijke vereenvoudi ging van het internationale betalingsver keer. Dr. Holtrop legde er de nadruk op dat men nog niet spreken kan van een volledige convertibiliteit in het kapitaal verkeer. Gevraagd naar het praktische effect van de maatregelen voor het zakenleven meen de de president van de centrale bank, dat er in eerste instantie voor het zakenver keer weinig verandert. Er komt in het deviezenregiem geen wijziging. Alleen de spreiding in de wisselkoersen wordt iets groter. Overigens zullen in het transito- verkeer de „valutaire prikkels" verdwijnen en zal ook de transitohandel niet meer onder invloed staan van de verschillen in de koersen der valuta's. Arbitrage I* de effectenhandel zal van vandaag af arbitrage met Amerika open blijven als tot dusver. Alleen de arbitrage in het Europese effectenverkeer zal iets moeilijker worden. Daarin kan zich even een stagnatie voordoen, maar na enige dagen zal men stellig een aanpassing heb ben gevonden. De Europese vrijhandels zone behoeft door de genomen maatregelen stellig niet te worden belememrd. In het algemeen moet men de besluiten zien als een stap naar een gemeenschappelijke monetaire actie, die dwars door de tegen stellingen van de zes leden der E.E.G. en de 17 der O.E.E.S. heenloopt. Wat speciaal de effecten-arbitrage met Zwitserland be treft, het gewone arbitrageverkeer zal geen verandering ondergaan omdat dit reeds verricht werd in de sfeer van de effecten dollar. Aanpassingsmoeilijkheden Uitgaande van de officiële aankoopkoers voor U.S. dollars van de Nederlandsche Bank ad 3,77 en de officiële verkoopkoers van de Bank of England voor U.S. dollars, welke koers eveneens ongewijzigd 2,78 blijft, zal de koers voor ponden ster ling in Nederland niet lager dan 10.48 kun nen zijn. Op soortgelijke wijze laat de hoogst mogelijke koers voor ponden zich becijferen op 10,80. Betalingen in guldens met een kapitaal karakter zullen als tot dusver slechts ver richt kunnen worden ten gunste en ten las te van zogenaamte K-rekeningen ten na me van niet-ingezetenen. In verband met de beëindiging van de E.B.U. is de moge lijkheid voor niet-ingezetenen om tegoeden op K-rekening om te zetten in E.B.U.-va- luta, afkomstig uit het lopende verkeer, ingetrokken. De mogelijkheid voor ingezetenen tot aankoop van E.B.U.- en dollar-effecten in E.B.U.-landen, met betaling in E.B.U.-va luta uit het lopende verkeer, is eveneens ingetrokken. Het ligt vooralsnog niet in de bedoeling voor de aankoop van effecten of voor .andere kapitaalbetalingen door in gezetenen, vreemde valuta afkomstig uit het lopende verkeer ter beschikking te stellen, aldus de Nederlandsche Bank. DJAKARTA (AFP) De Indonesische regering heeft een „comité van toezicht" op de exploitatie van alle olieprodukten in de Indonesische Archipel gevormd. De minis ter van Voorlichting, Sudibjo, die dit mee deelde, zei verder, dat deze maatregel al leen bedoeld is om het tekort aan olie te verminderen, de verdeling van de olie produkten op de plaatselijke markt te regelen en de Indonesische olie-onderne mingen de mogelijkheid te geven zich te ontwikkelen. Hij legde de nadruk erop, dat de vorming van het comité in het geheel geen verband houdt met een eventuele nationalisatie van de buitenlandse olie-ondernemingen in Indonesië. Behalve Shell en Stanvac is nu ook de Amerikaanse oliemaatschappij Caltex on der toezicht van de Indonesische regering geplaatst. Caltex exporteert alle in Indo nesië gewonnen olie. In het binnenlandse verbruik in Indone sië voorziet Shell voor 70 en Stanvac voor 30 percent. Enkele maanden geleden heb ben Shell en Stanvac meegedeeld, dat zij elk een verlies van vijf miljoen rupiah per dag lijden als gevolg van het feit, dat zij sinds juli dure exportcertificaten moeten kopen om de door verkoop in Indonesië verkregen rupiahs om te wisselen tegen vreemde valuta. Een verzoek van Shell en Caltex om de benzineprijs die thans 1.03 rupiah per liter (volgens de officiële koers circa 3.5 Amerikaanse dollarcents) bedraagt, met 50 percent te' mogen ver hogen, is door de Indonesische regering afgewezen. - - De indruk van de monetaire maatrege len in kringen van de Amsterdamse Wis selhandel is voorshands, dat deze besluiten van zeer grote betekenis zijn. „Wel zal er nog heel wat moeten gebeuren voordat de inwisselbaarheid der valuta's volledig in werking kan treden, maar als voorberei- ing hiervan zijn de thans genomen be sluiten toe te juichen". Wat de eigen be langen betreft, wordt opgemerkt dat de wisselarbitrage een grote armslag krijgt aangezien voor haar thans terreinen wor den opengesteld, die tot dusver gesloten waren. In meer dan een opzicht is er alle reden om met voldoening terug te zien op het jaar 1958. aldus schrijft de directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen in het personeels orgaan. Aangegane verplichtingen werden nagekomen in samenwerking van allen, geen grote tegenslagen hebben de onder neming getroffen en ondanks de dalende conjunctuur konden sociale verbeteringen van betekenis worden verwezenlijkt- Wel vergde het gevuld houden van de order portefeuille voor de toekomst bijzondere inspanning, maar toch kunnen wij, aldus de directie, dit jaar overziende, spreken van behoud van welvaart in die zin. dat geen personeel behoefde te worden ont slagen en dat de ontwikkeling der zaken geen. aanleiding geeft, zulks voor het ko mend jaar te overwegen. Het bestuur van Fongers' Rijwielen- fabriek n.v. te Groningen, deelt mede, dat het houden van een jaarvergadering In 1958 niet mogelijk is gebleken. De werkzaamheden van de raad van commissarissen en de commissie van over leg ingesteld op 12 december 1957 die gericht waren op een algehele reorganisa tie en heroriëntering, hebben dit uitstel noodzakelijk gemaakt. Begin 1959 zal een algemene vergadering van aandeelhouders worden gehouden, waarin de commissie van overleg rapport zal uitbrengen. Overleg tussen raad en commissie heb ben geleid tot de conclusie, dat de sanering ook uit de balans en verlies- en winstreke ning zal dienen te blijken. Op die wijze zal een gezond uitgangspunt voor de toe komst verkregen kunnen worden. Ten aanzien van de resultaten over het verstreken en thans lopende boekjaar kan worden opgemerkt, dat de raad in over eenstemming met de commissie geen aanleiding zal hebben de vergadering te adviseren, enig dividend te bepalen. Gebaseerd op gesaneerde grondslagen voor financiering en produktiemethoden, geeft de huidige gang van zaken reden tot meer optimistische verwachtingen ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling, aldus het bestuur. In de jaarvergadering van de Koninklij ke Nederlandsche Maatschappij voor Ha venwerken n.v. heeft de directie meege deeld dat de grootste activiteit van de n.v. in Mersin (Turkije) ligt. De werkobjecten aldaar bestaan uit twee groepen waarvan de een betaald wordt uit NAVO-fondsen en de andere door Turkije zelf. De maat schappij heeft zich wat de betalingen uit Turkije betreft bij de Nederlandsche Cre- dietverzekering Maatschappij gedekt. Een gering risico is voor eigen rekening. Van het werk in Mersin, ongeveer 160 mil joen groot, wordt per jaar voor 20 mil joen tot 24 miljoen voltooid. De directie hoopt, dat de liquiditeit in de loop van de tijd zal verbeteren. De vennootschap heeft thans twee wer ken in uitvoering en wel een in Malta en een in Auckland (Australië), ten bedrage van 40 miljoen. Over de bouw van een steiger in de Oslofjord bij de nieuwe olie raffinaderij van de Esso te Slagen kon de directie nog geen geldbedrag noemen. De opdracht is zeer interessant, maar niet bij zonder groot. De balansmethodiek is van dien aard, dat winsten pas worden geboekt wanneer het werk is opgeleverd. De achterstand in betaling, die Turkije aan Havenwerken op 4 augustus 1958 had, bedroeg 5,2 miljoen. De participaties in de dochtermaatschap pijen variëren van 50 tot 80 percent. De directie meent dat de winsten, door deze maatschappijen behaald, in die bedrijven moeten blijven. Een groep Amerikaanse maatschappijen onder leiding van de Mo- biloil zal een raffinaderij in Mersin stich ten. Dit werk zal ongeveer 50 miljoen dol lar groot zijn. De directie van Havenwer ken onderzoekt thans de mogelijkheid van éërf^participatie in de'uitvoering van dit omvangrijke werk. Bij Spanjaard te Borne zijn in 1958, blijkens het personeelsorgaan, onderbezet- tingsverliezen ontstaan. Voorts stegen de personeelskosten. Wel konden verdere be zuinigingen worden doorgevoerd en nam de produktiviteit toe, maar de ongunstige fac toren waren overwegend. Intussen is de modernisering van het machinepark doorgegaan. Verwacht mag worden dat de nog bestaande plannen in 1959 geheel kunnen worden voltooid. Van het produktieprogramma valt te vermel den de introductie van de eigen overhem den. waarmee een verdere stap is gezet op de weg van ruwe katoen tot gereed proaukt. Hierdoor is de basis van het be drijf weer verstevigd. Over de naaste toe komst „kan men slechts zeggen dat de lucht n;et meer zo donker is als deze geweest is; maar een stralende hemel is nog niet in zicht". Verwacht wordt, dat de Argentijnse pre sident maandagavond een valutahervor ming zal aankondigen, welke de totstand koming van een enkelvoudige fluctueren de wisselkoers zal inhouden. De lang ver wachte maatregel zou betekenen, dat er een einde komt aan de officiële wissel koers van 18 pesos per Amerikaanse dol lar. De vrije koers bedroeg vrijdag bij het slot 37 pesos per dollar. Regeringsfunctio narissen hebben er inmiddels reeds op ge wezen, dat het te nemen besluit geen op heffing van het toezicht op de handel zal betekenen, hoewel hierin een aanzienlijke verzachting zal komen. woording op mijn nek schuiven, hè? Maar ik heb je door! Neem jij dit zaakje maar over!" Toen kregen de beide ministers ruzie en riepen elkaar allerlei dingen toe, die een minister eigenlijk niet tegen een minister behoort te zeggen. Ook de heer Sneutjes was buiten zichzelf geraakt door alle tegenslag. Met overslaande stem deed hij Panda allerlei verwijten. „Jij hebt die wilde stam in mijn hotel gebracht!", riep hij bitter, „en nu moet ik maar zorgen, dat ik ze kwijt raak! De minister van Oor- Van de tweeduizend leden, die de Ne derlandse Jeugdbond voor Natuurstudie telt, waren er zaterdag ruim vijfhonderd naar Amersfoort gekomen om daar het vijfdaagse congres van de bond bij te wo nen. Congresvoorzitter Harry Wals uit Amsterdam zei in zijn begroetingswoord, dat de N.J.N. voor enkele problemen wordt gesteld, waarvan de invloed niet positief voor de jeugdorganisatie is. De mens raakt meer en meer in de ban van een econo misch rationalisme. De techniek schept enerzijds nieuwe mogelijkheden van ont spanning. maar anderzijds doodt ze het eigen initiatief. De heer Wals sprak de wens uit. dat de N.J.N. niettemin zijn dy namisch karakter zal behouden en dat de N.J.N.'ers zich nooit het eigen initiatief en de eigenscheppende bezigheden uit de hand moeten laten nemen. Burgemeester H. Molendijk van Amers foort, die het congres opende, zei, dat de N.J.N. eigenlijk de enige vereniging is, die zich met recht jeugdbeweging mag noemen. Al het andere is geleidelijk aan terecht gekomen in de sfeer van de jeugd zorg. De jeugdbeweging is geen reactie meer op de geest van de tijd. Zij gaat ten gron de aan conformisme. Toch zijn er tendenze in de wereld, waar de jeugd tegen moet rebelleren. Iedere dag wordt de Europese cultuur bedreigd door de wanprodukten, die via de nieuwe mechanische media wor den opgedrongen. Een geest van passi viteit en nivellering naar een lager niveau vaart ook over de lage landen. Het uit gangspunt van de N.J.N. is ondogmatisch. Men kan er allerlei idealisme aan ophan gen, aldus de heer Molendijk. Wie de din gen in, de.-gqede, verhouding, wil Ier,en ,7,ien, dient zich in de natuur te begeven met haar levenwekkende, levqnv.ernjeuwendp kracht. De jeugdbeweging kan dan leiden tot herziening der levensgewoonte, tot een andere levensinstelling en bestemming. De openingszitting van het congres werd onder meer bijgewoond door de heer Jac. Berkhout, directeur van de afdeling Jeugd- vorming en Volksontwikkeling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, door mej. G. Buwalda van het Unesco-centrum Nederland en door de heer H. P. Gorter namens de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Ne derland. Tussen de IJmuidense zuidpier en Bloe- mendaal zijn vanmorgen op het strand honderden kleine ronde paaltjes aange spoeld, die waarschijnlijk waren bestemd om in de kolenmijnen als stutten te wor den gebruikt. De paaltjes zijn vermoedelijk van het dek van een vrachtschip geslagen tijdens een storm. Zij komen nu ten goede aan de strandvonderij. Naar wij vernemen zal de letterkundige Johan van der Woude onderscheiden wor den met de jaarlijkse culturele prijs der provincie Groningen. Johan van der Woude is een geboren Groninger. Hij is thans tweeënvijftig jaar oud en woont in Velp. Tal van romans, schetsen en vertalingen verschenen van zijn hand. Overigens heeft hij tal van jaren toneelrecensies geschreven en ook als lit terair criticus is hij een vooraanstaande figuur in ons land log en de minister van Buitenlandse Zaken weten er geen raad mee! Wat nu? Wie be taalt mijn schade?!" Bij het horen van die woorden staakten de beide ministers hun twist en wisselden een blik van verstand houding. .Hoorde je dat, Oorlog?", zei Bui tenlandse Zaken, „hij had het over betalen. Dat brengt me op een idee!" „Mij ook", antwoordde Oorlog met een knipoogje. Vergeten was hun twist. Met de armen broederlijk om. eikaars schouders namen zij de telefoon op en belden de minister van Financiën In Stuttgart is overleden Willem Frede- rik Carel Hendrik Graaf Bentinck van Waldeck Limpurg, die ruim 45 jaar heer van Middachten en Kernhem (Ede) is ge weest. Graaf Bentinck, die tijdens de kerstdagen op zijn bezittingen in Duitsland vertoefde, moest wegens een maagkwaal in een ziekenhuis te Stuttgart worden op genomen. Na een operatie is hij daar over leden. WASHINGTON (UPI) Op voordracht van de presidentiële adviescommissie in wetenschappelijke zaken heeft president Eisenhower opdracht gegeven een „fede rale raad voor wetenschap en technologie" in het leven te roepen, die de regerings programma's op het gebied van weten schap en techniek, welke elkaar op ver schillende punten overlappen, te ordenen en coördineren. De raad zal onder lei ding staan van James R. Killian, Eisen howers speciale adviseur voor weten schap en techniek, die tevens voorzitter is van de commissie die het advies opstelde. In het advies van de presidentiële com missie wordt verklaard dat de instelling van een overkoepelend orgaan noodzake lijk is geworden omdat duidelijk te illus treren wetenschappelijke vooruitgang zoals satellieten, rekenmachines, nieuwe ziektebestrijdingen de voorkeur geniet boven het fundamenteel onderzoekings werk. Het gevolg hiervan is dat verschil lende onderzoekingsprojecten slechts met horten en stoten voortgang vinden en het moreel in verscheidene, van landsbelang zijnde instituten ernstig geschaad is. De vraag wordt gesteld of alle gevoteerde fondsen' Inderdaad' nuttig worden gebruikt. In het advies wordt voorts ondermeer Verklaard' dat aan verscheidene Amerikaan se universiteiten de uitgetrokken fondsen voor het doceren van filosofie, geschiede nis en litteratuur ingekrompen moesten worden, omdat anders geen geld beschik baar zou zijn voor onderzoekingswerk dat de regering aan deze universiteiten heeft opgedragen. (Reuter) In de Verenigde Staten zal van 1960 tot 1970 120 miljard dollar wor den uitgegeven voor wetenschappelijk en technisch speurwerk, aldus schrijft het Amerikaanse tijdschrift „Fortune". Dat is meer dan in de gehele voorgaande ge schiedenis van de Verenigde Staten. De mogelijke en verwachte ontdekkingen en nieuwe toepassingen van de wetenschap variëren van een bemand ruimteschip tot dieren, die met een inwendig kunsthart in leven 'blijven. VORIGE WEEK IS IN Washington de 125ste bijeenkomst van de „American As sociation for the Advancement of Scien ce", het Amerikaanse genootschap ter be vordering van de wetenschap, begonnen. Naar schatting vijfduizend geleerden, voor het overgrote deel Amerikanen, nemen er aan deel. Tien landen waar onder Neder land, hebben waarnemers gezonden De belangrijkste buitenlandse spreker is de Britse bioloog Sir Julian Huxley. Doel van de conferentie is het uitwisselen van denk beelden, nieuwe vindingen en ontdekkin gen op vrijwel alle gebieden van de we tenschap. Hiertoe zullen honderden afzon derlijke symposia en conferenties worden gehouden. De aandacht richt zich vooral op de activiteiten van de sectie natuur kunde, omdat hierin de onderwerpen ruimtevaart en aardsatellieten zullen wor den behandeld. Niet gewenst. De 21-jarige in Engeland studerende Bola Ogun uit Nigeria, heeft een beroep gedaan op het parlements lid van zijn district, mevr. Bessie Brad- dock, om contact op te nemen met het ministerie van koloniën in Londen om dat hij op kerstavond uit zeven hotels in Huddersfield was geweerd vanwege zijn huidskleur. Bestsellers. Men verwacht, dat vijf delen van de verzamelde werken van Lenin het volgend jaar tot de meest ver kochte boeken in China zullen behoren, aldus het persagentschap Nieuw-China. Bij de uitgeverij Pei Ping zullen voorts twee werken over het karakter van de communes in de plattelandsgebieden en de socialistische transformatie van de handwerksindustrie verschijnen. Toezicht. In het district Kanton van de provincie Kwangtoeng zijn zaterdag tienduizend soldaten gearriveerd om het toezicht op de communes te verscher pen, zo meldt het centrale persbureau uit Hong Kong. De aankomst van deze soldaten was volgens het persbureau be. kendgemaakt door de Chinese autoritei ten. Studie. Het Westduit.se ministerie voor „Al-Duitse aangelegenheden" heeft een studie gemaakt van de gevolgen van het „ijzeren gordijn" voor het transport wezen tussen Oost- en West-Duitsland. Hieruit blijkt, dat 36 spoorlijnen, drie „autobahnen" van vier rijbanen elk, 30 snelverkeerswegen en meer dan 130 z.g. secondaire wegen en duizenden we gen van plaatselijk belang en paden zijn geblokkeerd. Uitwijzing. Volgens betrouwbare zegslie den in het Jordaanse deel van Jeruza lem zijn een Armeense bisschop en zes priesters, onder wie drie Amerikanen, uit het land gewezen. Zij zouden aan hangers zijn van de voormalige aarts bisschop Deran Nesoyan, een Ameri kaan, die in augustus werd uitgewe zen. Nesoyan was beschuldigd van pro- communisme. Verdampt. De Amerikanen hebben in het afgelop enjaar ongeveer 5'/2 miljard dol lar voor sigaretten uitgegeven. Dit blijk uit een rapport van het ministerie van landbouw. De produktie van sigaretten is ten opzichte van 1957 met 4,4 percent toegenomen. Brand. De kustplaats Konije op het Ja panse eiland Amami van de Roe-Kioe- archipel is zondag geteisterd door een zware brand, die meer dan vijftienhon derd woningen verwoestte, waardoor zevenduizend mensen dakloos werden. Tien personen kregen verwondingen. Japanse schepen en acht Amerikaanse oorlogsbodems zijn op weg naar het eiland om hulp te verlenen. Catastrofe. Italië heeft zondag de aarbe- ving herdacht die vijftig jaar geleden de steden Messina en Reggio di Cala bria, alsmede een aantal kleinere plaat sen verwoestte en aan meer dan hon derdduizend mensen het leven kostte. Paus Joannes sprak voor de Vaticaan se radio een herdenkingsrede uit, waar in hij onder meer de catastrofe van vijftig jaar geleden vergeleek met de krachten die de r.k. kerk nu bedreigen. Remous. Een DC-7C van de B.O.A.C. is kort voor de landing op Idlewild, nabij Nassau (V.S.) in een bijzonder zware remous geraakt het toestel werd 300 meter omlaag getrokken en onmiddel lijk daarop ruim 550 meter omhoog ge stuwd. Elf passagiers werden door de plotselinge bewegingen van het vlieg tuig gewond, de steward kreeg zelfs een schedelbasisfractuur. Weddenschap. Een jonge Fransman is aangehouden wegens grafschennis. Hij trachtte namelijk twee eieren te bak ken boven de vlam van de Are de Triomphe, die brandt boven het graf van de onbekende soldaat. De jonge man zei. dat zijn daad het gevolg was van een weddenschap. Operaties. Negen maanden geleden open de de 36-jarige ex-hospitaalsoldaat Na- riyasu Miyata in Tokio een kliniek. Hij was geen gediplomeerd arts en nam daarom de 56-jarige Yoshisaki Okamo- to als chirurg in dienst. Na twintig ope raties en een sterfgeval kwam de po litie beide mannen arresteren. Zij wa ren zeer verbaasd van elkaar te ont dekken dat zij onbevoegd waren. VERGADERING BESTUUR VVD (Den Haag) Het dagelijks bestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft in Den Haag vergaderd ter bespre king van de politieke toestand en de voor bereiding van de kandidaatstelling voor de verkiezingen. Ook het hoofdbestuur van de V.V.D. heeft zich beraden over dezelfde onderwerpen. De buitengewone algemene vergadering van de V.V.D., waar de defi nitieve kandidatenlijsten zullen worden sa mengesteld, zal worden gehouden op 10 januari te Hilversum. In de echte effectenarbitrage speelde de gulden nimmer een rol. Men mag ook ver wachten dat de gulden van heden, maan dag, af in het arbitrageverkeer een ster kere valuta zal blijken. Op de valutamarkt van heden in Am sterdam zullen de banken, naar mag wor den aangenomen, trachten zaken te doen. Er zal wel affaire zijn maar er zullen zich aanpassingsmoeilijkheden voordoen. Dr. Holtrop geloofde voorshands niet dat de devaluatie van de Franse frank voor Ne derland grote verliezen zal meebrengen. 49. Nu meester diplomaten en mariniers op de vlucht waren gedreven, werd het heel moeilijk om iemand te vinden, die de wilde familie Joppe aandurfde. „Ik draag dit zaakje nu maar geheel aan u over, Oorlog", zei de minister van Buitenlandse Zaken diplomatiek tegen zijn collega. „Onze glo rierijke strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht zullen, geleid door uw vernuft, alles snel tot een oplossing brengen". „Pro beer nu maar geen diplomatieke foefjes tegen me uit te halen", snauwde de mi nister van Oorlog. „Je wilt alle verant- Tijdens het weekeinde is ten zuiden van IJsland een zeer diepe depressie aangeko men, die nu langzaam in oostelijke rich ting koerst en geleidelijk opvult. Aan de zuidflank van deze depressie stroomde een hoeveelheid zachte lucht, voorafgegaan door een regengebied, naar West-Europa. In ons land liepen de temperaturen in de voornacht op tot omstreeks tien graden. Later stroomde wat drogere lucht het land binnen met opklaringen, waardoor de temperatuur weer iets daalde. Op de oceaan ten zuidwesten van Ier land komen enkele randstoringen voor, die snel in de richting van Zuid-Engeland koersen en later ook in ons land weer eni ge regen zullen veroorzaken. De aanvoer van tamelijk zachte lucht houdt daarbij aan, zodat in het temperatuur-verloop niet veel verandering komt. WEERRAPPORTEN Dinsdag 30 december Zon op 8.49 uur, onder 16.37 uur. Maan op 22.00 uur, onder 10.49 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 december Hoog water 5.41 en 17.53 uur. Laag water 1.18 en 13.37 uur. Dinsdag 30 december Hoog water 6.17 en 18.32 uur. Laag water 1.55 en 14.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- en binnenland: heden ^0 1 3 •2 fl morgen 7 uur. Neerslag: e. laatste 24 uur S3 ï'S Den Helder licht bew w 8 Ypenburg licht bew. w 8 Vlissingen half bew. wnw 8 2 Eelde licht bew. w 5 2 Twente half bew. wzw 6 3 De Bilt zwaar bew w 6 Eindhoven licht bew. w 6 2 Vlv. Z.-Limb half bew. wzw 7 2 Helsinki sneeuw ono -11 0,1 Stockholm sneeuw ozo -2 Oslo geheel bew w -2 8 Kopenhagen half bew. w 4 2 Aberdeen licht bew. zw 3 0,2 Londen onbewolkt zw 4 0 Amsterdam zwaar bew. w 7 0 Brussel zwaar bew. wzw 7 0,3 Luxemburg zwaar bew. w Parijs licht bew. wnw 7 0 Bordeaux geheel bew w 10 1 Grenoble zwaar bew nw 10 0 Nice licht bew. n 7 0 Berlijn regen w 2 0,2 Frankfort geheel bew wzw 5 2 Zürich geheel bew. wzw 6 5 Genève licht bew. z 2 0 Locarno zwaar bew. z 0 0 Wenen sneeuw zw 0 2 Innsbruck regen windst. 1 9 Rome onbewolkt ono 4 Ajaccio licht bew. ono 6 0 Madrid onbewolkt windst. 0 0 Algiers zwaar bew. windst. 6 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2