TRIUMPH r Nieuw partijbestuur van C.P.N. Ik rook amerikaan Ik rook Virginia Beiden roken wij Triumph Van dag tot dag monetaire koers Ballonvaarders op oceaan geland Communisten in Syrië reeds aangepakt? Moeilijk bergingswerk in mergelgroeve te Ziehen ^Qraatótoel 3 Bemiddeling aangeboden in Cubaanse burgeroorlog Newyorkse kranten worden vandaag weer bezorgd Poolvorser Fuchs komt in Amsterdam spreken Autodieven leggen het af tegen fietsende hoofdagent Wim Sonneveld brengt nieuw programma Gevangenisstraffen wegens roofoverval en oplichting Viering van Raf Kapper's tachtigste verjaardag Woedende persreactie uit Iraks hoofdstad Westduitse antwoordnota inzake Berlijn gereed M. Gallas begint proces tegen Romeinse opera &p de 'n TIP VAN BOOTZ Brandt handhaaft coalitie met CDU in West-Berlijn Voorstellen van linkse socialisten afgewezen MAANDAG 29 DECEMBER 1958 De monetaire maatregelen, welke na Kerstmis min of meer bij verrassing door de Franse en Engelse regering zijn geno men, moeten aan de ene kant worden ge zien tegen de achtergrond van de op 1 januari 1959 in werking tredende Euro- markt, aan de andere kant als een verde re stap op de weg naar de algehele sane ring van de in en na de oorlog scheef ge trokken valutaverhoudingen. Men weet, dat daartoe destijds enige instanties in het leven werden geroepen onder an deren de O.E.E.S. (Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking) en de E.B.U. (Europese Betalings Unie) welke de internationale handel en internationale betalingen mogelijk maakten zonder dat de verschillende Europese valuta's geheel vrij tegen elkaar konden worden verwis seld. De desbetreffende bepalingen zijn nogal ingewikkeld en alleen valuta-experts en valuta-arbitrageanten weten daarvan het naadje van de kous. In de loop van 1957 trad de moeilijke positie van enkele Europese landen scherp aan het licht doordat men bij de Verenig de Staten tot steeds grotere bedragen in het krijt kwam te staan. In de E.B.U. een soort verrekeningsorgaan hadden met name Engeland en Frankrijk een groot tekort, Duitsland een groot tegoed. Voornamelijk tengevolge van de grote in voeren liepen de voorraden goud en de viezen van Frankrijk en Engeland voort durend terug, zodat de regeringen door enkele discontoverhogingen, kredietbeper kingen, verhoging van belastingen enzo voorts daaraan paal en perk trachtten te stellen. Frankrijk was, zoals men weet, ten prooi aan innerlijke verdeeldheid en een telkens wisselende regering, welke na latig bleef de voor het binnenland nood zakelijke maatregelen te treffen. De Franse franje is enige malen gedevalueerd zonder dat dit echter tot het gewenste re sultaat leidde, terwijl men ook over het Engelse pond niet gerust was, evenals trouwens ook ten aanzien van de gulden geruime tijd de vrees voor een devaluatie werd gekoesterd. De recessie heeft de ogen voor deze dreigende situatie ge opend en zowel in Engeland als in ons land werden drastische maatregelen ge nomen om de economische positie en het vertrouwen in de valuta te versterken. Voor ons land is dat gelukt en ook in Engeland zijn op dat punt goede resultaten bereikt. De Engelse handelsbalans toonde het eer ste halfjaar 1958 voor het eerst in deze eeuw weer een overschot, en op de En gelse betalingsbalans wordt voor het ge hele jaar weer een flink overschot ver wacht. De goud- en deviezenvoorraad van de Bank of England is aanmerkelijk ge stegen, ook al wordt zij nog niet voldoende geacht voor een algehele en onbeperkte in wisselbaarheid van het pond sterling. In Frankrijk heeft het optreden van De Gaul le wonderen gedaan. Niet alleen de staat kundige positie van het land onderging een gedaanteverwisseling, sinds medio 1958 kan, ook wat betreft de financiële positie en de valuta, van een vertrouwensherstél worden gesproken, geïnspireerd door De Gaulle, geactiveerd door Pinay. De infla tie kon worden gestuit. Het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud, ja ren achtereen gestegen, kwam in juni 1958 tot staan en is sindsdien zelfs gedaald. Het Invoersaldo van de handelsbalans voor de eerste elf maanden was aanmerkelijk kleiner dan in dezelfde periode van het voorgaande jaar, en Frankrijk is onge twijfeld op de goede weg. De Eux-omarkt, die thans geleidelijk in werking treedt, betekent een nieuwe fase in de economische ontwikkeling van ons werelddeel. De zes aangesloten landen Duitsland, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg zullen op 1 janua ri de invoertarieven met 10 percent van de thans geldende rechten verlagen. Frankrijk doet hieraan wel mee, maar voelt zich toch in de ontwikkeling van zijn economie blijkbaar bedreigd. Het vreest een verruiming van de invoer, welke juist de laatste tijd was beperkt, en teneinde deze tegen te gaan wordt de Franse frank officieel gedevalueerd. Dat wil zeggen dat men voortaan in Frankrijk voor de buiten landse valuta meex franken moet betalen en de buitenlandse importeurs voor de be taling van Franse goederen met een klei ner bedrag eigen valuta kan volstaan. Niet officieel was de internationale waarde van de frank trouwens reeds lager dan de of ficiële koers, zodat met deze nieuwe de valuatie dan ook op zekere hoogte een be staande toestand wordt gesanctioneerd. Duidelijk is echter dat de devaluatie van de Franse frank alleen succes kan heb ben, als sluitstuk van een veelomvattend geheel van saneringsmaatregelen en een sterk financieel beleid, waai-bij met name lonen en prijzen in de hand worden gehou den. De mogelijkheid bestaat thans ook, dat de verborgen goudschatten van de Franse „richards" voor de dag komen en aan de vei'sterking van Fx-ankrijks inner lijke en internationale positie meewerken. Wat Engeland betreft, werd de conver tibiliteit van het pond reeds enige tijd ver wacht Tot dusverre golden voor de om- wisselbaarheid van het pond verschillen de beperkingen, omdat de goud- en devie- zenpositie van Engeland geen vrije om wisseling van ponden in vaste valuta's, hij voorbeeld dollars, gedoogde. Nu het ver trouwen in het pond sterling is versterkt en Engeland in de Euromarkt en de de valuatie van de frank een bedi-eiging ziet, heeft men daar de mogelijkheid tot ver wisseling van ponden tegen de zogenaam de harde valuta's veiTuimd. Waren er tot dusverre twee verschillende wisselkoer sen een voor de vrije en een voor de min of meer geblokkeerde ponden thans zal er een enkelvoudige wisselkoers zijn voor de niet-ingezetenen over de ge hele wereld. Engeland tracht hierdoor het vertrouwen in het pond verder te verster ken en langzamerhand zijn in de oorlog verloren positie als bankier van Europa terug te winnen. Beide maatregelen, zowel die in Frank rijk als in Engeland, kunnen worden ge zien als pogingen om tot een algehele sa nering van de valutaverhoudingen te ko men, waarover men zich slechts kan ver heugen. Temeer nu alle landen van de O.E.E.S. zich bij de Engelse maatregel hebben aangesloten. Ook guldenstegoeden in het lopende betalingsverkeer van niet- ingezetenen, woonachtig in een van de an dere zestien landen van de O.E.E.S. zul len voortaan vrij kunnen worden overge dragen aan nietingezetenen, woonachtig in de Verenigde Staten of in een van de andere dollarlanden. Aan de ene kant zal door de recente maatregelen de interna- NEW YORK (Reuter) De zakelijke organisator van de reis van de ballon „The small world", waarmee vier Britten trachten de Atlantische Oceaan over te steken, heeft verklaard te geloven, dat de ballonvaarders door regen gedwongen zijn geweest op zee te landen en nu de gondel als boot gebruiken. Hij ver wachtte dat zij binnen enkele dagen in een Westindische haven zouden aankomen. De organisator, Peter Elstob, verklaarde dit in een vraaggesprek voor de Ameri kaanse radio. De ballon is op twaalf december met drie mannen en een vi-ouw van de Cana- rische eilanden opgestegen. Twee dagen later werd de ballon het laatst waargeno men. Op 17 december werd de laatste ra dioboodschap opgevangen. Zaterdag werd gemeld dat de ballon vaarders in het mondingsgebied van de Orinoco in Venezuela wax-en geland. Ve nezolaanse en Amerikaanse vliegtuigen die waren opgestegen om het gezelschap op te sporen en naar de bewoonde wereld terug te brengen, konden echter niets ont dekken. Het bleek later dat de radiobe richten over deze landing niet authentiek waren. Zij worden toegeschreven aan grappenmakers op de Canarische eilan den. BUENOS AIRES (AFP) In de Argen tijnse hoofdstad verluidt, dat Argentinië en andere Latijns-Amerikaanse landen be reid zijn tussen px-esident Battista van Cu ba en de opstandelingenleider Fidel Cas tro te bemiddelen om onderhandelingen op gang te brengen ter beëindiging van de burgeroorlog op het eiland. De Cubaanse ambassadeur in Buenos Aires, Bravo, heeft zijn functie neergelegd. Hij wil pro beren de bemiddeling tot stand te bren gen. De Argentijnse minister van Buiten landse Zaken zou Bravo hebben aange moedigd zijn pogingen voort te zetten. De radio der Cubaanse opstandelingen meldt, dat Cuba spoedig „bevrijd" zal zijn, omdat de opmars van de troepen van Fidel Castro niet meer te stuiten is. Vol gens de radio zal binnenkort een voorlo pige regering worden gevormd onder lei ding van Manuel Urrutia, een vroegere magistraat van Santiago, die zich aan de zijde der opstandelingen bevindt. De inwoners van de hoofdstad, Havan na, luisteren gespannen naar de uitzendin gen van de zender der rebellen. De offi ciële radio-omroep geeft geen nieuws over de gevechten in de provincie Oriente. De rebellen zouden op weg naar Santiago zijn om daar een nieuwe regering uit te roe pen. De stad is door de regeringstroepen versterkt. Een piloot van de Cubaanse luchtmacht, die verklaarde dat hij in de strijd tegen de opstandelingen gedwongen was Cu baanse steden te bombarderen en „on schuldige vi-ouwen en kinderen te doden", is in zijn toestel naar Miami in de Ame rikaanse staat Florida gevlucht. NEW YORK (AFP/UPI) De staking van de Newyorkse krantenbezorgers die op 11 december begon, is geëindigd. De sta kers hebben zondag met grote meerder heid een loonsverhoging van 5.30 dollar per week aanvaard en het werk onmid dellijk hervat. Men raamt dat de staking de negen kranten vijftig miljoen dollar heeft gekost. De twaalf miljoen Newyor- kers hebben het negentien dagen lang zon der dagbladen moeten stellen. De loons verhoging, die de bezorgers thans aan vaard hebben, is kleiner dan de verhoging die zij niet wilden aanvaarden en de re den was, dat zij in staking gingen De Britse Poolvorser Sir Vivian Fuchs zal donderdagavond 22 januari r.i de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een voordracht houden over de door hem geleide expeditie door het Zuidpoolgebied. Dr. Fuchs zal zijn voordx-acht toelichten met de film „The Foothold of the Antarc tic". De bijeenkomst is geoi-ganiseerd door het Koninklijk Nederlandsch Aardrijks- kundig Genootschap. Advertentie i >'v Advertentie Triumph - de nieuwe Triumph - is amerikaan en Virginia tegelijk! Door de tabakken op bijzondere wijze te behandelen en te melangeren, ontstond een nieuwe sigaret - een sigaret, die alle goede eigenschappen van Virginia en amerikaan in zich verenigt. De moderne, milde sigaret. De nieuwe Triumph.... natuurlijk ook in een gloednieuw pakje. Amerikaan-rokers, virginia-rokers, dames, heren.... hier is de sigaret die iedereen lekker vindt. Op naar de winkel, voor Triumph! HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA In het te Amsterdam gehouden negen tiende congres van de Communistische Partij Nederland is een nieuw partijbe stuur gekozen dat uit 35 leden bestaat, te weten de Tweede-Kamerleden Paul de Groot, algemeen secretaris, M. Bakker en C. Borst, de voox*zitter van de E.V.C. 1958, W. Hartog en de schrijver Theun de Vries. Verder bestaat het partijbestuur, dat uit zijn midden een dagelijks bestuur zal kie zen, uit: mevr. A. Averink, P. Bakker, F. Bax-uch, J. de Boer, F. Brandse, A. Giere, S. Groenendijk, H. Haren, R. Haks, Th. Hendriks, J. Hesselman, H. Hoekstx-a, Tj. Jager, H. Kleuver, W. Koolwijk, W. Kre- mer, N. Luirink, G. Maas, J. Maliepaard, C. Meyer, C. Muldex-, W. van 't Schip, B. Schmidt, H. Schuur, H. Teeuwen, A. van Turnhout, H. Verhey, mevr. H. de Vos, Jaap Wolff en Joop Wolff. Als plaatsver vangend partijbestuurders werden geko zen: F. Dragstx-a, mevr. A. van Dijk, N. Helmers, F. Meis, G. Pothoven, K. Stek, G. Verrips en C. IJmkei-s. Tijdens de zondagmiddag voortgezette discussie over de inleiding van de heer De Groot betoogde de heer B. Blokzijl, dat uit eenheid van actie niet automatisch een heid van de vakverenigingsorganisaties volgt. Het vraagstuk is volgens spreker: hoe kunnen in het N.V.V. communisten en sociaal-democraten in één organisatie voor de ax-beiders opkomen. „De publikatie van het rapport van het dagelijks bestuur over de C.P.N. in de oor log is een belangrijke bijdrage geweest bij de ontmaskering van de revisionisten in de partij", aldus de conclusie van de com missie uit het congres, die de documenten, waarop dit rapport is gebaseerd, had ge controleerd. Het partijbestuurslid H. Verhey betoog de, dat het er om gaat het sluipend revisio nisme te overwinnen. Het rapport over de tionale handel worden vergemakkelijkt, aan de andere kant zal allicht met een verscherpte concurrentie moeten worden rekening gehouden. De Engelse minister van Financiën heeft reeds gesproken over het begin van een Europese handelsoor log. Dit zal wel niet zo'n vaart lopen, maar zeker is dat Nederland op zijn qui vive zal moeten zijn. Twee autodieven hebben in de nacht van zaterdag op zondag het onderspit moeten delven tegen een Zanuvoortse hoofdagent, die slechts de beschikking had over een fiets. De surveillerende agent zag op het schoolplein in de badplaats om ongeveer half vier een auto staan, waarin twee mannen zaten. De hoofdagent vertrouwde de mannen niet en wilde hen aanspreken. Toen hij de auto naderde, reed de wagen er echter vandoor. Zonder te talmen sprintte de hoofd agent langs de kortste weg naar het Raadhuisplein, waar hij de wagen ver moedelijk weer zou tegenkomen. Op het plein aangekomen, zag hij de wagen al staan. Hij gunde de twee mannen geen kans om weer te ontsnappen. De hoofd agent slaagde erin de wagen zo dicht te naderen, dat deze er niet meer vandoor kon. De twee mannen bleken geen papie- x-en bij zich te hebben. Temeer daar zich in de auto inbrekerswerktuigen bevonden, werden de verdachten naar het politiebu- x-eau meegenomen. De hoofdagent had eer van zijn werk. Want de aangehouden 24- jarige Utrechtse chauffeur en de 21-ja- rige Haagse machinebankwerker bleken de auto in Amsterdam te hebben gestolen. De eigenaar van de auto in Amsterdam had de vermissing nog niet opgemerkt. De twee mannen zijn overgeleverd aan de hoofdstedelijke politie. Vanaf dinsdag 6 januari brengt Wim Sonneveld zijn nieuwe programma „Rim ram" in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam. Aan dit programma wex-ken mee Conny Stuart, Joop Doderer, Hans van Manen, Joeki van der Valk, Marijke Morley, Jan Blok, Henk van Dijk en David Niven. Wim Sonneveld blijft tot 1 mei in Amsterdam. Vanaf 1 augustus 1959 tot en met januari 1960 maakt hij een tournee door ons land. C.P.N. in de oorlog, waarin het optreden van de rechtse fractie wordt bloot gelegd, is daarbij een hulpmiddel. Deze periode begon in 1943 na Stalingrad. De revisionis tische politiek der C.P.N.-leidei-s na 1943 gaf de rechtse kant der sociaal-democra tie grote kansen. In die periode was vol gens de heer Verhey het Jdassebewustzijn uitgehold in plaats van versterkt. Die poli tiek leidde tot beperking van de activiteit der C.P.N. na de ooi-log. In zijn critiek op „De Waarheid" zei de heer Verhey, dat de krant voor een deel voorlichting over de- partijpolitiek geeft maar voor een ander deel een burgerlijke krant is. Om als tegenwicht van de politiek de krant wat luchtig te maken worden wel dubbelzinnige onderschriften en kop pen gemaakt. Voorts worden in de koppen talrijke ovex-drijvingen gemaakt. Uitspraken rechtbank Een 44-jarige timmerman uit Haarlem is vanmorgen door de Haarlemse rechtbank wegens oplichting veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf maanden. De tim- mei-man had door middel van advertenties contact gezocht met gegadigden voor een woning aan de Bakenessergracht, die eigendom van de timmerman was. Het huis was onbewoonbaar, doch de timmer man had een volledige vernieuwing in het vooruitzicht gesteld. Hiervan was echter niets terechtgekomen. Een 57-jarige vertegenwoordiger van een bloembollenfirma uit Hillegom werd wegens verduistering van 1.028.000 Belgi sche franks 77.000) veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De man had bollen in België verkocht, zonder de opbrengst daarvan aan een ex porteur af te dragen. Met het aldus ver kregen geld ging de vertegenwoordiger in de Belgische kustplaatsen gokken. Wegens een roofoverval op een alleen wonende boer in de Haarlemmermeer zijn een 22-jarige machinist uit Delfzijl en een 31-jarige hotelbediende uit Amsterdam veroordeeld tot respectievelijk twee jaar en zes maanden en twee jaar met aftrek. Een 25-jarige Amsterdamse handlanger werd veroordeeld tot vier maanden met aftrek, een 34-jarige Amsterdamse tim merman tot drie maanden en een 25-jarige monteur, eveneens afkomstig uit de hoofd stad, tot twee weken gevangenisstraf. Het drietal had in de nacht van 22 op 23 augus tus ingebroken in Zaandam. In „De Doofpot" te Amstei-dam is zater dag het Oude Rembrandtsplein herleefd. De talloze vrienden en collega's van de artiest Raf Kapper, onder meer bekend door zijn optx-eden als compère in revues in het voormalige Floi-atheater in Amster dam, zetten hem daar in de bloemetjes, want mij was tachtig jaar geworden. Meier Hamel, voorzitter van de arties tensociëteit Nar, memoreerde hoe Raf Kapper debuteerde bij Pisuisse. De heer Hamel benoemde Raf Kapper tot erelid van deze sociëteit, doch vertelde er bij, dat dit slechts een papieren onderscheiding was, aangezien het nieuwe erelid toch zijn contributie zal moeten blijven betalen. Ter compensatie van deze teleurstelling over handigde hij hem een zilveren aansteker, die Raf Kapper op zijn honderdste ver jaardag voor een gouden mag ruilen. Marie Hamel en Heintje Davids ver schenen vervolgens onder de naam „Dolly sisters" op het podium en haalden oude herinneringen op. De zoon van de jubilaris las een uit België afkomstig telegram voor van de schilder Filarski. Op algemeen verzoek zong de tachtig jarige Raf Kapper tenslotte het bekende liedje van Dirk Witte „M'n eerste". CAïRO (Reuter) Het Egyptische blad Al Ahram" schrijft, dat er een nieuwe samenwerking tegen het Arabische natio nalisme is ontdekt, waarbij imperialisten, zionisten en communisten zouden hebben samengespannen om de Egyptisch-Syri- sche eenheid te verbreken en een wig tus sen Cairo en Bagdad te drijven. De Syrische communistische partij had zich volgens „Al Ahram" plotseling tegen de Egyptisch-Syrische vereniging gekant zich aldus scharend aan de zijde van Is rael, de reactionairen en de imperialisten. Een andere facet van de samenzwering was volgens „Al Ahram" een plan voor een nieuw pact tegen Nasser dat Turkije, Israel, Ethiopië, Somaliland, Kenya, Aden en Perzië zou omvatten onder Brits-Frans- Amerikaans beschermheerschap Het bureau te Beiroet van het Arabische nieuwsagentschap haalt mededelingen van donderdag uit Damascus te Beiroet aange komen Syrische politici aan, volgens welke de autoriteiten van de Verenigde Arabische Republiek het communistische dagblad „An Noer" hebben gesloten evenals Sov- jetrussische culturele bureaus in enkele Syrische provincies. Dezer dagen sprak ook Serraj, minister van Binnenlandse Zaken, door velen als de sterke man van Syrië beschouwd, zich krachtig tegen de houding der communis ten uit. BAGDAD (UPI) Het in Bagdad ver schijnende blad „Al Ahrar" schrijft over „een nieuw gevaar voor de Iraakse repu bliek": een verbond van bepaalde Ara- bisch-nationalistische kringen met „de Amerikaanse imperialisten". Het is wel licht de politiek van Dulles en Rountree, Irak te isoleren om het daarna te kunnen vernietigen". „Al Zaman" drukte zondag de tekst af van een verklaring van de Syri sche communistische partij van januari 1958, over de Egyptisch-Syrische eenheid. Hierin wordt een federatie, maar niet een volledige fusie als thans voorgestaan. Naar voorts in Bagdad verluidt heeft de overheid het vroegere orgaan van de Sy rische communistische partij „Al Noor" verboden. BRUSSEL (UPI) De groep arbeiders, die in een „bult" in de vei-zakte grondlaag boven de mergelgroeve van Ziehen een gang naar beneden graven, hebben zon dagmiddag een diepte van twaalf meter bereikt. Zij stutten hun schacht met stalen buizen, die genoeg ruimte laten voor het passeren van een mens. Wanneer zij hun doel bei-eikt zullen hebben is niet bekend. Hun doel is de koelinstallatie van de champignonkwekerij. De bult, die is ont staan toen het centrum van de mergel groeve instortte, wijst er volgens deskun digen op dat het dak boven de koelinstal latie niet is ingestort. Hoewel men niet gelooft, dat de dertien mensen die nog be dolven liggen levend zullen worden aange- tröffen, maakt men haast met het werk aan de loodrechte schacht. Die schacht moet uitkomen in de ruimte waar de koelinstallatie staat, en waar ver moedelijk enkele mensen heengevlucht zijn toen de instorting zich voordeed. Is de schacht gereed, dan dalen de reddingsploe gen af om vanaf de koelinstallatie een nieuw onderzoek in te stellen. Levert ook dit niets op, dan zal het leger desnoods bulldozers en draglines gebruiken om de groeve open te graven en zo de stoffelijke resten van de dertien vermisten te bergen Reeds worden vier bulldozers gebruikt om een acht meter diepe geul te graven naar de plaats van de instorting. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse antwoordnota over Ber lijn aan de Russische regering is klaar De Noordatlantische Verdragsorganisatie zal zich vandaag beraden over de Duitse nota en de antwoorden van de westelijke Grote Drie op de Russische voorstellen in zake Berlijn. De Westduitse nota bestaat uit twee de len. In het eerste deel woi'dt een histo risch overzicht gegeven van het Berlijnse probleem sedert 1945. In het tweede deel wordt de Russische eis nopens Berlijn af gewezen, waarbij van Westduitse zijde te gelijkertijd wordt voorgesteld te onder handelen over het gehele Duitse probleem en over de Europese veiligheid en de ont wapening. Veel succes denkt men niet met de nota's te bereiken. Men meent dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromy- ko met zijn laatste rede de westelijke voor stellen in feite van de hand heeft gewe zen. Anderzijds is men er te Bonn van overtuigd, dat Moskou met de kwestie- Berlijn niet tot het uiterste zal gaan, maar zich bereid zal tonen tot een gespx-ek. In ieder geval is men verheugd over de sa menwerking tussen de regering-Adenauer en de socialistische oppositie, die het in grote lijnen eens zijn over de inhoud van de Westduitse nota. Dreigement (UPI) „Neues Deutschland", het blad van de Oostduitse communistische partij, verklaart dat de westelijke landen de der de wereldooiiog zullen beginnen als zij weigei-en zich terug te trekken uit Berlijn. „Menige Amerikaan zou verontwaax-digd zijn als hij besefte hoe misdadig het spel van de westelijke inlichtingendiensten is, dat in West-Berlijn met zijn eigen toe komst en de wereldvrede gespeeld wordt", aldus het blad. De beroemde zangeres Maria Callas is een proces begonnen tegen de Romeinse Opera die begin januari het contract met haar opzegde, nadat zij haar medewerking aan een galaconcert kort na de aanvang had gestaakt. De zangeres eist het honora rium voor de drie geschrapte concerten een bedrag van tweeëneenhalf miljoen lire een x-eiskostenvergoeding en een nader te bepalen schadeloosstelling wegens con tractbreuk. De advocaat van de Romeinse Opera noemde de beschuldigingen „belachelijk" en dreigde een tegeneis voor een schade vergoeding van vijftien miljoen lire in te dienen. Dieven Nee. Het Is nou niet om 's morgens, ter wijl moeder de ontbijttafel dekt na nog een verse, sterke kop thee voor je ingeschon ken te hebben, ik zeg, het is nou echt niet op zo'n moment te zeggen, „kom, ik ga es effe de krant gezellig doorkijken". Nee, dat is er nou écht niet meer bij. Ik praat maar niet eens van de overvallen; die zijn me te bar. Ik kan je wel in vertrouwen zeggen, dat ik, wanneer ik 's avonds naar de post wandel om de brieven voor de nachtdienst te bezorgen, ik dat niet meer doe zonder twee bloedhonden bij me en me ploertendoder aan me sleutelketting. Tus sen haakjes: (wat een heerlijk woord, dat ploertendoder"). Maar nou die diefstallen. Een jat-par- tijtje van een mieltje of tien, och, daar kijken we al niet meer van op. Eerst bij drie of vier ton, de volgende ochtend uit gegroeid tot vijf of zes, ga je even recht zitten en als het een miljoen wordt begin je te fronsen. Maar nou vanmorgen. Ik stak er een verse sigaret voor op: „SPRINGSCHANS GESTOLEN". Het stond er, in een vette kop, zoals ze dat bij de krant noemen. De kampioenschappen in Hessen konden niet doorgaan. De schans is gestolen! Kijk, ik kan me begrijpen dat een be paald hersenkronkeltje aan je grijpgrage vingers doorgeeft: ik ga een fiets stelen, of een blik doperwten, desnoods de En gelse kroonjuwelen uit de Tower, of, waar ik ook best in kan komen, die twee jeug dige boefjes die een kerstboom gepikt hebben. Voor de laatsten hoop ik alleen maar dat ze ook nog kans gezien hebben aan wat kleurige ballen en kaarsjes te ko men. Maar een springschansIk hoor mij al tegen een vrind zeggen: „Weet je wat wij doen? We gaan een springschans ste len!" En dat is toch echt gebeurd. En dat niet alleen. In het voorbijgaan hebben ze ook nog een platform, een glijbaan, als mede een opslagruimte achterover gedrukt. Daar zullen ze toch zeker een vrachtwagen met minstens één oplegger voor nodig ge had hebben. En wat doe je er mee, vraag ik me af. Ik geloof niet dat er één opkoper bestaat, die zegt: Geef maar aan mij. Zo'n combinatie-springtoestand, daar weet ik wel iemand voor. Het kan wél zijn dat ze 't gebruikt hebben als aanvulling voor de huisbrand. Ik had het er over met m'n schoonzoon, toen we dan aan het ontbijt zaten en deze onverkwikkelijke zaken bespraken. Overi gens een echt knus kerstlogeerpartijtje. „Ik zeg maar", zei hij, terwijl hij een ons kaas op zijn vliempje brood zat te boet seren. „Ik zeg maar, als een man steelt, dan heeft ie daar vast en zeker tóch zijn hele leven spijt van". Nou, toen kwam m'n dochter schalks: „En de kusjes die je allemaal gestolen hebt, voor we getrouwd waren?' „Je hoort wat ik gezegd heb!", zei hij met een volle mond. M'n vrouw zweeg, maar haar gelaats trekken verstrakten. Mijn dochter pruilde. De kiezen van m'n schoonzoon maalden hoorbaar. En ik ging op zoek naar misr schien tóch nog iets leuks in de krant. Jan van Ees Advertentie Lutt'Je uren van 't oude jaar resten, Dan komt weer een nieuw jaar ten leste; Neemt het goede u voor En zet dat ook door: „Houdt u stipt'lijk bij TIP, da's het beste!" k Inz. Hr. P. Z., Maastricht, ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe Limericks inz. aan H. Bootz - A'dam (Van onze correspondent in Bonn) De Westberlijnse S.P.D. heeft op voor stel van burgemeester Brandt, besloten ook in de komende vier jaar te West-Ber lijn met de C.D.U. te regeren. Dit ge schiedde na een urenlang debat over de voox-stellen van enkele linkse socialisten, die niet wilde samengaan met de chx-is- tendemocraten. In het Westberlijnse par lement zijn na de verkiezingen van 7 de cember, slechts twee partijen vertegen woordigd, de S.P.D. met 78 en de C.D.U. met 55 zetels. Brandt heeft te kennen ge geven, dat hij geen burgemeester wilde worden, als de C.D.U. zou worden uitge sloten van de regering. Opwinding in de S.P.D.-vergadering ontstond er voorts over het voorstel te waarschuwen tegen de gevaren van de kernbewapening en te gen het vasthouden aan een militaire denkwijze over de wereldproblemen. Dit voorstel was kennelijk bedoeld om de Westduitse S.P.D. te Bonn ruggesteun te geven, maar ook dit voorstel werd, zij het met een kleine meerderheid, afgewezen. Brandt verklaarde in een rede met ge noegdoening, dat West-Berlijn als een hoeksteen wordt beschouwd van de wes telijke wereld en de Europese vrijheid. Vrede en vrijheid, aldus Brandt, kunnen alleen bewaard blijven, wanneer het de Sovjet-Unie wordt duidelijk gemaakt, dat zij bij het voortzetten van haar huidige politiek het laatste risico zal moeten ne men. Hij viel de verklaring van de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko fel aan. Bei-lijn, aldus Brandt, brengt de vrede niet in gevaar en is geen tweede Serajewo, zoals Gromyko heeft be weerd. Brandt zal in januari voor de Raad van Europa te Straatsburg spreken en gaat in februari naar de Verenigde Staten. Nieuwe tabellen. Met ingang van 1959 worden de tabellen voor de inhouding van de A.O.W.-premie en loonbelasting door nieuwe tabellen vervangen wegens de ver hoging van het maximumbedrag waar over A..O.W.-premie verschuldigd is. Aan gezien de kinderbijslag per 1 juli 1957 is verhoogd, is bij de vaststelling van de nieuwe belastingbedragen met deze verho ging rekening gehouden, evenals met de in de laatste jaren tot stand gekomen wij zigingen van de premies voor de sociale verzekeringswetten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3