Het huis der conflicten met PHILIPS ..Photo flux" Herdenking van Puccini is met „Turandot" besloten Kort en bondig V Agenda voor Haarlem De negen Muzen Strassburger geeft weer goede circus kunst in Carré 4 Zonder hoogtepunten Radio en televisie in de Verenigde Staten Televisie in Portugal De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Toneelspreiding aan de orde op congres Max Nabarro zeventig Ook u maakt zulke leuke foto's flitslampjes Actie betere honorering schrijvers had succes Puin en Doppie Landelijk rooms-katholiek kerkhistorisch tijdschrift DOOR IRIS BROMIGE MAANDAG 29 DECEMBER 1958 Het televisieprogramma van de K.R.O. van zaterdagavond week weinig af van dat der vorige amusementsavonden. „Blijf er niet voor thuis", van Emile Lopez en Jan de Cler, het optreden van de Deense chansonnière Birthe Wilke, een moord- verhaal van Willy Corsari en de quiz onder leiding van Jan Blaaser werden achtereen volgens afgewerkt- Bepaalde hoogtepunten waren er niet, wei enkele aardige verras singen. Jan Blaaser heeft aangekodingd voor het laatst zijn vragenspel met op drachten gebracht te hebben, omdat hij van mening is dat een serie niet te lang mag duren. Gelijk heeft hij. Ook deze avond verleenden beroepsartiesten op allerlei ge bied aan de gebeurtenissen in het Singer- museum hun medewerking. Marianna Hilarides en Martin Scheepers van het Ballet van de Nederlandse Opera vertoon den een pas-de-deux en vertelden onder meer dat zij in februari voor de Engelse t.v. zullen optreden. Andere gasten waren de alt Annie Delorie en de Duitse film speelster Undina von Midvew. Beeldschermer In de Verenigde Staten is het afgelopen jaar het aantal televisietoestellen met bij na vier miljoen tot 48.300.000 gestegen. Het aantal radio's nam met tien miljoen tot naar schatting 150 miljoen toe. Aan recla me via de televisie werd dit jaar 1.420 miljoen dollar uitgegeven. Voor de radio was dit bedrag 641 miljoen dollar. LISSABON (UPI) In Portugal zijn op het ogenblik dertigduizend televisietoe- stelbezitters en naar schatting vijfhonderd duizend kijkers. Portugals hoge percenta ge kijkers is te danken aan het feit dat veel ontvangers zijn geplaatst in openba re gelegenheden als cafés en clubs. Ex perts zijn van oordeel dat de televisie in Portugal nog meer zal bloeien zodra het land wordt betrokken bij de Eurovisie. Men hoopt dat die aansluiting niet te lang meer op zich zal laten wachten. Eerst moeten de voorbereidingen in Spanje afgesloten zijn voor Portugal zich bij Eurovisie kan aan sluiten. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, causerie. 10.30 Chansons. 10.55 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Klok gelui. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 13.55 Kerst- muz. 14.20 Voordr. 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Surinaamse im pressies, door Carla Schulz. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Gram. 18.45 Dit is leven. caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Sportpraatje. 19.20 Gram- 20.15 Le jongleur de Nótre Dame, opera. 22.30 Gram. 22.45 Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 - 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gyrnn. voor de huisvr. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek- bespr. 10.00 Gram, 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 .Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: Een nieuwe machine, uitgevonden door een boer in Aalten. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Voor de jeugd. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 De moderne opvoeding en de gestoorde mens, caus. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U. De maan, door dr. H. Groot. Derde lezing: Fysische gesteldheid van de maan. Al dan niet reële veranderingen op de maan. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gevar. progr. voor de soldaten. 20.00 Nieuws. 20.05 Caba ret. 20.55 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje, 22.15 Kamermuz. 22.30 Alt en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. van New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Met de Franse slag. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel (vervolg). (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.30 Ork.concert. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisbeschrijving. 19.40 Gram. 19.50 Idem. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Gram. 21.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Clavecimbelrecital. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA: 20.20 Speelfilm. Advertentie De Vereniging van Culturele Organisa ties in Nederland houdt op zaterdag 3 januari in Amsterdam in het Koninklijk Instituut voor de Tropen haar jaarverga dering. In aansluiting daarop belegt zij óp dezelfde dag, eveneens in het Koninklijk Instituut voor de Tropen een congres, waarop het onderwerp „Waar liggen de grenzen der toneelspreiding" zal worden behandeld. De vereniging heeft daartoe enkele sprekers uitgenodigd, die van ver schillende standpunten dit vraagstuk be spreken. Het is de bedoeling, dat na iedere inleiding gelegenheid tot gedachtenwisse- ling zal worden geboden. Als gespreks leider tijdens dit congres zal de heer S. de Jong, burgemeester van Zutphen fungeren. Inleiders zijn de heren J. Kassies, secretaris van de Raad voor de Kunst, Guus Oster, directeur van de Nederlandse Comedie, Robert de Vries, directeur van de toneel groep Theater en J. D. van der Harten, bestuurslid van de afdeling Eindhoven van het Nederlands Theater Centrum. Zaterdag 17 januari hoopt Max Nabarro, een bekende explicateur ten tijde van de „stomme" film, zijn zeventigste verjaardag te vieren. Hij treedt nog vaak voor instel lingen en verenigingen op. Vrijdagavond 16 januari geeft de heer Nabarro tezamen met Alex de Haas in het Minerva-paviljoen te Amsterdam een feestelijke voorstelling, na afloop waarvan een receptie wordt gehou den. De actie van het bestuur der Vereniging van Letterkundigen voor een betere hono rering van schrijvers is zo wordt van die zijde medegedeeld een groot succes geworden. Onlangs zijn aan de leden vijf punten voorgelegd, met het verzoek deze door ondertekening als richtlijn te willen aanvaarden. De voornaamste zijn: het niet-uitgeven zonder voorafgaand schrif telijk contract, het niet-overdragen van het auteursrecht aan de uitgever en een minimum honorarium van tien percent royalty, ook voor pocketboeken. De Vereniging van Letterkundigen wil op deze manier komen tot een openlijke en algemene erkenning van bepaalde normen waarvan noch de uitgevers noch de schrij vers zullen afwijken, tenzij onder buiten gewone omstandigheden. Het bestuur meent, dat ook het publiek er recht op heeft te weten, dat er voor de geestelijke arbeid van de auteurs een verantwoorde honorering bestaat, en dat de boeken die men koopt niet ten koste van de schrij vers goedkoop zijn. Een grote meerder heid van de leden heeft de gestelde vra gen onvoorwaardelijk met hun handteke ning bekrachtigd en daarmee blijk gege ven van een verheugende solidariteit. Daartoe behoren onder meer de dich ters A. Roland-Holst, Hendrik de Vries, J. C. Bloem, Victor E. van Vriesland, Anton van Duinkerken en de prozaïsten A. Coo- len, Nine van der Schaaf, Simon Vestdijk, Teun de Vries, Willem van Iependaal, Harry Mulisch, Henriëtte van Eyk en Al fred Kossmann. Uit de talrijke brieven die het bestuur bereiken, blijkt, hoezeer deze kwestie voor de Nederlandse auteurs een erezaak is geworden. Een groot aantal ver zoeken om lid te mogen worden is bin nengekomen. Maar helemaal rustig zou die eerste nacht niet voorbijgaan Het was donker geworden. Pum lag te dromenHet was, of hij in een groot speldenkussen gevallen ivas; aan alle kanten prikte het! Opeens werd hij wakker. Maar wat was dat? Het was geen droom, maar werkelijk heid. Overal voelde hij het prikken, over zijn hele lijf. Toen schoot hij verschrikt overeind. „We liggen op een mierennest!", schreeuwde hij. Ook Doppie vloog overeind. Toen vluchtten ze samen de tent. uit. 3031 Uit de fusie van de diocesane periodie ken „Archief voor de geschiedenis van het aartsbisdom Utrecht" en „Haarlemse bij dragen" is een kerkhistorisch tijdschrift ontstaan, dat blijkens zijn naam „Archief voor de geschiedenis van de rooms-katho- lieke kerk in Nederland" in beginsel heel ons land bestrijkt. De in 1956 doorgevoerde herindeling der bisdommen is tot deze fu sie de naaste aanleiding geweest., maar de reden ligt in het reeds lang gekoesterde verlangen naar een kerkhistorisch orgaan met een wijder blikveld dan het diocesane bestek en naar de samenwerking van alle in Nederland beschikbare bevoegde krach ten, zowel leken als seculiere en reguliere geestelijken. Evenals de twee thans op geheven tijdschriften stelt het nieuwe zich ten doel bronnen voor de geschiedenis der Nederlandse kerk uit te geven en daar naast historische studiën uit de eerste hand te publiceren. In de eerste helft van ja nuari verschijnt het eerste nummer van Archief voor de geschiedenis van de rooms-katholieke kerk in Nederland". De redactie is samengesteld uit vertegenwoor digers van het aarsbisdom Utrecht, van de bisdommen Haarlem, Rotterdam. Gro ningen en Breda, van de katholieke uni versiteit en van de reguliere geestelijkheid. iDhaovtiu ab ai Carillon. Na een lange periode van besprekingen en plannenmaken met het comité „Nederlandse klokkentoren" en de parkcommissie in Washington, is thans de bouw van de klokkentoren voor het Neder lands carillon in Washington, naar een ont werp van architecten ir. J. W. C. Boks, W. Eijkelenboom en A. Middelhoek in Rotter dam, opgedragen aan de N.V. Petit en Frit- sen, klokkengieterijen en constructiewerk plaatsen in Aarle-Tixtel (Noord-Brabant). Een afscheid. Na een repetitie van het Residentie Orkest heeft de heer A. de Roo, die gedurende vierenvijftig jaar aan dit orkest verbonden is geweest, afscheid genomen. De heer De Roo werd bij zijn heengaan allereerst toegesproken door de voorzitter van het Residentie Orkest, jhr. E. J. van Holte. De heer Van Holte roem de, evenals de volgende sprekers, de grote verdiensten van de scheidende violist, die het Residentie Orkest vanaf zijn oprich ting had gediend. Ter herinnering over handigde jhr. Van Holte hem de legpen ning. die geslagen was bij het vijftigjarige jubileum van het orkest. De Nederlandse Opera te Amsterdam bracht op de middag van tweede kerstdag, tot besluit van haar herdenking van Puc cini, de laatste opera van de meester, de niet geheel voltooide, maar door zijn leer ling Alfano speelklaar gemaakte „Turan dot" tot vertoning. Hieraan waren in deze herdenkingsweek Het Drieluik, Madame Butterfly, Tosca en La Bohème voorafge gaan. De medewerking van eminente bui tenlandse krachten in de hoofdpartijen hebben deze Puccini-week tot een waar dige manifestatie gemaakt. Ook van de „Turandot" was een beroep gedaan op een vocalist van uitzonderlijke betekenis, de tenor Aldo Bertocci, waar door de vertolkster van de titelrol, Marijke van der Lugt, nu met een volwaardige tegenspeler geconfronteerd werd. Het dient ook een buitengewone figuur en markante, door bijzondere stemkwaljteiten opvallen de zanger te ziin, om in aanvaardbare ver houding naast deze „Turandot" op te tre den. Want Marijke van der Lugt heeft in deze partij een opgave, waarin zij haar vo cale kwaliteiten buitengewoon gunstig kan doen gelden, wat op deze tweede kerstdag tot een fenomenale prestatie van bril jante stemklank werd. Alles is in deze rol kracht en bewustheid, tot de ijskoude Chi nese prinses uiteindelijk-.ontdooit en ge woon mens wordt, met het woord „amore" op de lippen. Als het gemoed bij haar zou kunnen gaan meespreken, is het stuk uit. Toen was er trouwens geen Puccini meer om de ontwaakte liefde op zijn kenmer kende wijze te verklanken. Het was ook niet zijn bedoeling. Hij heeft in deze figuur vocaal een wezen getekend, dat in aanleg het grootste contrast met het „ewig weiblige" zou vormen, dat hij echter zou veroveren door middel van een tegenpartij, even hardnekkig als zij. maar dan onweer staanbaar gedreven door een liefde die sterker is dan de dood. De stem van Ma rijke van der Lugt gaf deze middag alles wat de sprookjesfiguur Turandot muzikaal aannemelijk kan maken. laar imponeren de gestalte van spel als uiting van in nerlijke bewogenheid kan hier haast geen sprake zijn deed de rest. Ik zeg nog eenr: het was fenomenaal! Aldo Bertocci was met zijn warmgetint gezond geluid, dat hem voor deze ver overende en krachtig bewuste rol zo ge schikt maakt, de gedroomde prins. Wat ons omtrent deze zanger allemaal meege deeld werd, onder meer dat deze autodi dact achtendertig jaar is, in zijn jeugd ont werper was van handschoenen, dat hij is geporteerd voor de dodecafonie dus met een absoluut gehoor begaafd en aan de Scala te Milaan verbonden was, waar hij belangrijke creaties op zijn naam boekte het interesseert ons betrekkelijk weinig. Maar de herinnering aan het optreden van deze zanger als prins Culaf zal ons bij blijven als een hoogtepunt in het seizoen. Het zou mij niet verwonderen, als de stem van Bertocci zich op de., duur en dit misschien al gauw zou ontwikkelen om Verdi's Otello de kracht en de glans te geven, die hiertoe vereist zijn. De creatie van deze rol zou ik van hem nog eens willen beleven. De bezetting was verder gelijk aan die der première van eind september. Jeannet- te van Dijck gaf als de slavin Lise, met ontroerend accent in haar mild geluid de grootst denkbare tegenstelling te horen met de gewild staalharde klank van dat der legendarische prinses. De suggestie van het echt menselijke werkte hierbij over tuigend. Het nobele geluid van Guus Hoek man was daarvan het aanvullende element. Chris Reumer was weer een aanvaardbare sprookjeskeizer en behoudens enige lichte inflexies, die de stem van Chris Taverne steeds kenmerken, was het Ping-Pang- Pongtrio, waarin verder Rudolf Kat en Paolo Gorin uitmuntten, een knap gereali seerde prestatie. En dan was er nog de Sonore heraut van Hans Wilbrink. De omvangrijke taak van het koor werd voor de koordirigent Henk van Wielink weer een succes. Het aa: deel van de cho reografie is van weinig betekenis. Verder bewees de regie van Hartrnut Boebei en Wolf-Dieter Ludwig haar logische waarde en betekenis in het fastueuze decor, dat Emil Preetorius voor Puccini's zwanezang geconcipieerd heeft. Het allermooiste ech ter heb ik voor het laatst bewaard: de ver klanking door het orkest onder leiding van Alfred Eichmann van het instrumentale deel der partituur, dat op sommige mo menten een Puccini te horen geeft, die zich in het raffinement van het koloriet een meester toont. Al is de officiële herdenking nu achter de rug, toch zal het Puccini-repertoire in het verdere verloop van het seizoen uiter aard van deze extra monteringen blijven profiteren. Jos. de Klerk Prof. J. Koopmans overleden. Te Amster dam is op 58-jarige leeftijd overleden prof. mr. J. G. Koopmans, hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de gemeentelijke universiteit. Een week voor de jaarwisseling ver schijnt in het hoofdstedelijke theater Car ré de „vaste bespeler", het circus Strass burger, dat er de Amsterdammers zijn programma voor het nieuwe seizoen komt presenteren. Dat is een traditie, die in het uitgaansleven van de hoofdstad niet meer weg te denken valt. Amsterdams eerste burger, burgemeester Van Hall, onder streepte dit door met zijn echtgenote aan wezig te zijn bij de première, die altijd een feestelijk tintje krijgt door een sympathiek woordje vooraf van Carré-directeur Karei Wunnik en door de gulle bloemenhulde voor de artiesten, die met hun zeer uit eenlopende prestaties het „hooggeëerd pu bliek" altijd weer versteld doen staan Ieder jaar zijn er verrassende nieuwig heden, zoals de twee Lupi's, die het zich zelf moeilijk maken door in en uit vaten te springen. Zes charmante Australische meisjes, voor de eerste keer op het conti nent, springen en buitelen als een mense lijk vuurwerk door de lucht in een num mer parterreacrobatiek, dat wij van de leden van het sterke geslacht nog nooit zó gezien hebben! En heel hoog boven de piste halen de twee Coleano's allerlei waag halzerijen uit op een maansikkeltje. Aan het eind passen zij een oud trucje toe om iedereen nog even de stuipen op het lijf te jagen. Dat doet ook Wolf Bellfis met zijn knetterende motorfiets waarop hij al rondzwaaiend op een schommel allerlei acrobatische toeren doet, die zonder het bestaan van de middelpuntvliedende kracht onbestaanbaar zouden zijn. En voor „evenwichtige" lieden als de Rethlems is een trompetsolo aan een metershoge per- che maar kinderspel, tenminste dat lijkt het. Italo Medini jongleert op een fenomenale manier met ballen en ringen en vangt op- het-houtje-tussen-de-tanden zonder man keren alle ballen op die hem, zelfs van het „schellinkje" af, worden toegeworpen Les Genias maken hun dolle sprongen op de trampol in en dit alles wordt gelardeerd met de grollen van de clowns Bocky en Randell en van hun collega's, de Ricor- di's. Maar de hoogtepunten in het program ma zijn als altijd weer de presentaties van Strassburgers prachtige paarden door Elly Belli-Strassburger, haar neef Adol- phe en Wenzel Korsmayer. Zij doen spec taculaire dingen met Arabische schim mels en Lippizaners, waar kenners en lief hebbers respect voor hebben. Mr. Charly brengt in de kooi een heel ge zelschap ijs-, kraag- en grizzlyberen bijeen en laat hen de gebruikelijke spring- en glijbaannummers uitvoeren, die men on langs ook in een t v.-uitzending heeft kun nen zien. Vooral dc bedrijvig rechtop rond lopende en -dansende kraagberen zorgen daarbij voor de vrolijkheid. Dat doen ook de grappige chimpansees van Pilade Christiani met hun toeren op een motor fietsje en op het strakgespannen koord. En de Ljesskows laten tenslotte zien hoe ko zakken kunnen paardrijden. Niets nieuws maar altijd weer imponerend. 7. Zij had zich afgevraagd of hij bij het wer ken aan die memoires enige emotie zou tonen, maar de enige opwinding die zij tot nu toe had kun nen ontdekken, was er een van verlangen om een juist beeld van zijn zoon te geven. Wanneer hij haar din gen uit het verleden dicteerde, leek het wel, alsof dat verleden voor hem meer levend was dan het heden en of hij maar al te blij was daarin weer terug te zijn. Pauline's gedachten werden onderbroken door een fluitje en zich omkerend, zag zij Judy, die achter haar aan kwam rennen. ,Oh, juffrouw Avon," zei zij buiten adem, toen zij Pauline bereikt had, „zou u het erg vinden, als ik met u meeging?".. „Natuurlijk niet, maar ik ben van plan de gehele dag weg te blijven, weet u." „M'm. Dat heeft Lallie me verteld. Ik greep gauw een stukje cake en een paar appels mee. Maar zegt u het alsublieft, als u alleen wilt blijven. Ik dacht, dat ik u misschien enkele interessante dingen zou kunnen aanwijzen." Pauline keek haar een beetje spottend aan. De vo rige middag had Judy nog aan het diner gedebiteerd, dat zij een hekel had aan wandelen en niet begreep, hoe iemand daar liefhebberij in kon hebben, wanneer men een wagen had. Bovendien was zij uitgegaan in een zomerse jurk en witte sandalen, die wel decoratief waren, maar totaal ongeschikt om mee over de hei te wandelen. Uit het wollen vest, dat zij meesleepte en de papieren zak, die te klein was om zelfs een ma tige lunch te bevatten, kwam Pauline tot de conclusie, dat Judy als gevolg van een plotselinge impuls ach ter haar aan gekomen was om reden, die niets te ma ken hadden met het verlangen om Pauline het land schap te laten zien. „Denk je niet, dat het verstandiger zou zijn wat steviger schoenen aan te trekken?" „Neen. Deze zitten heel gemakkelijk," zei Judy luch tig. „Wat een zalige morgen! Ik mag dus meegaan?" Pauline glimlachte. „Met plezier. Maar als je mij nu eerst eens <lö 3wer kelijke reden van het meegaan vertelde." Judy keek haar even van terzijde aan. „Oh. Dat is wel een beetje onverwacht. In feite wa ren er verschillende redenen." „Oh, ja?" „Ten eerste had ik het gevoel, dat als ik niet maak te, dat ik het huis uitkwam, ik zou ontploffen. Ten tweede vind ik u werkelijk aardig en interessant. En ten derde wilde ik iemand ontwijken, die mij vanmor gen zou komen opzoeken." „Juist. Nou, ik had gedacht naar Winsdale Bridge te gaan. Ben je het daarmee eens?" „Prachtig. Weet u de weg?" „Ik heb een kaart, die Mark mij gegeven heeft." Zij hadden het eind van de laan bereikt en staken langs een karrespoor de hei over. Zij voelden een bries nu zij de beschutting van de vallei hadden verlaten. Die deed het lange gras en de hei wuiven en bracht de geur met zich mee van turf. Hoog in de lucht zon gen de leeuweriken en Pauline trok haar schouders recht en voelde een nieuwe opwinding in haar bloed. „Nu, Judy, beken het nu zelf maar kun je je iets heerlijkers voorstellen dan dit? Het ligt, om zo te zeg gen, vlak voor je deur." „Het is niet altijd zo, weet u. U moest het eens zien, wanneer het onder een natte mist zit. De mensen, die zo enthousiast zijn over het platteland, zijn gewoon lijk degenen, die dat alleen maar in hun vakantie zien en tijdens mooie week-einden." „Maar ik heb in de provincie gewoond en ik weet, hoe het er in alle jaargetijden uitziet." „Ik dacht, dat u in Parijs had gewoond." „Dat heb ik ook; gedurende twee jaar. En daarvoor in Londen. Maar ik was op het platteland op school." „Parijs en Londen! Wat heerlijk. Ik snap niet, dat u het hebben kunt, om u dan hier te begraven. Ver telt u mij eens wat van Parijs. Daar zou ik zo dol graag eens heengaan. Het is mijn grootste verlangen eens de Champs Elysées af te wandelen." „Ben je dan nooit buitenslands geweest?" „Buitenslands? Mijn ouders realiseren zich niet, dat er buiten Darnford nog iets anders bestaat. Moe der waagt zich af en toe eens in Londen en dan gaan we voor onze vakanties naar Torquay. De jongens hebben wat dat betreft meer geluk gehad, omdat de oorlog ze naar het buitenland bracht. Derek was vlie ger en Marks' diensttijd bracht hem in Italië. Maar nu zitten ze weer in de fabriek vastgeschroefd. Dat zitten we allemaal en ik heb er een geweldige hekel aan. Al tijd dezelfde gezichten en altijd dezelfde sleur". „Wat zou je dan graag willen doen?" „Naar Londen gaan en daar werken als manne quin" Paluine glimlachte. „Ik vraag me af, of je wel weet hoe hard die meisjes moeten werken? Het is helemaal niet zo mooi, als het lijkt. Ik weet het, omdat een vriendin van mij het ge daan heeft, tot haar gezondheid het opgaf". „Nu ja, dat kan me ook niet zoveel schelen, zolang ik maar iets te doen heb, dat interessant is en ik veel mensen ontmoet. Het vervelende is, dat ik niet voor iets speciaals geschikt ben. Het enige, wat ik ter be schikking heb, is mijn figuur en een redelijke snoet". „Zeer redelijk, zou ik zeggen. En wat denken je ouders ervan?" „Dat ik te jong ben om al weg te gaan van huis en daar ik geen aanleg heb getoond voor de een of andere werkkring, die de moeite waard is, vindt vader, dat ik maar thuis moet blijven en moeder met haar plaatse lijke liefdadigheidswerk helpen, tot er eens een ge schikte man komt opdagen, die met mij wil trouwen". Pauline keek eens naar het opstandige jonge ge zichtje, maar op het moment, dat zij er naar keek, ver loor de mond die boze trek en loste zich op in een glim lach, die kuiltjes in haar wagen bracht en dansende lichtjes in haar ogen. „In ieder geval", zei ze, „zal één geschikte man van morgen eens de kous op z'n kop krijgen". „De bezoeker, waarvoor je weggelopen bent?" „Ja" „Nogal een onprettige manier om iemand te ont moedigen, is het niet? Had je hem niet kunnen opbel len?" „Ik neem mijn besluiten altijd op het laatste ogen blik. Plotseling voelde ik, dat ik het vanmorgen niet zou kunnen hebben een preek aan te horen. Ik denk, dat hij wel boos zal zijn. Het is een lange en vermoeien de rit om op een fiets de laan af te rijden!" „Judy!" (Wordt vervolgd) Ambassades. De Nederlandse regering en de regering van de Dominicaanse repu bliek zijn overeengekomen wederzijds hun diplomatieke vertegenwoordiging te ver heffen tot de rang van ambassade. Koninklijke belangstelling. Koningin Juliana en Prinses Irene hebben op uit nodiging van de Amsterdamse Oecume nische Jeugdraad in de Engelse Kerk op het Begijnhof te Amsterdam een voorstel ling bijgewoond van „Droom der Gevan genen" van Christopher Fry door de to neelgroep Studio. Brand in de Jordaan. Op de zolder verdieping van een woning in de Gouds bloemstraat in het hartje van de Jordaan in Amsterdam heeft zaterdagavond brand gewoed. De vlammen, die metershoog bo ven het dak oplaaiden, konden echter bin nen twintig minuten met vier stralen wor den geblust. Alleen de zolderverdieping brandde uit. B. van Bavel overleden. In 's-Her- togenbosch is op 66-jarige leeftijd over leden de heer B. van Bavel, secretaris penningmeester van de Bossche afdeling van oud-politieke gevangenen „Gekérkerd Verzet". Hij heeft als gijzelaar in St. Mi chielsgestel gevangen gezeten. Na de oor log leidde hij de reünies en de herdenkin gen van oud-politieke gevangenen. Verdacht van moord. De Maastrichtse recherche zoekt naar een man uit Rekem in Belgisch-Limburg, die verdacht wordt van het plegen van de moord op een 49- jarige ongehuwde vrouw uit Rekem, die vorige week woensdag in de keuken van haar woning dood werd aangetroffen. Er zijn aanwijzingen dat de dader naar Ne derlands-Limburg is uitgeweken. De man was werkzaam bij een verf- stoffenfabriek te Maastricht. Op 20 decem ber nam hij ontslag, waarna hij vroeg zijn loon te mogen ontvangen. Sindsdien is hij spoorloos. MAANDAG 29 DECEMBER Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Mercadet", 20 uur. Minerva Theater: Gezelschap Johan Kaart met „De nachtdienst", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN ,In 't Goede Uur": Expositie Henk Broer tot 22 uur. .Galerie Etroit": Expositie „Konkrete kunst", tot 20 uur. Huis Van Looy: Kerstexpositie van ..Kunst zij ons Doel", 13.3017 uur. St. Gerardus Majellaschool: Expositie „Van Van Gogh tot Picasso", tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Frans Halsthcater: „Sieben mal in der woche", 14 j., 19 en 21.15 u. Lido Theater: De vierkante recruut", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De mooiste dag van mijn leven", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Meisjes uit Wenen, alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De leeuwendoders", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: ,Mon Oncle", alle leeftijden, 19 en 21.15 u. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Een nacht om nooit te vergeten", 14 jaar, 20 u. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert van werk van Mozart en Haydn, 2122 uur. Dansschool Schroder: Haarlemse Jazz club houdt bijeenkomst, 20 uur. DINSDAG 30 DECEMBER Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Mercadet". 20 uur. Concertgebouw: N.Ph.O. geeft een extra concert, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie Henk Broer 1022 uur. .Galerie Etroit": Expositie „Konkrete kunst", 12—20 uur. Huis Van Looy: Kerstexpositie van „Kunst zij ons Doel", 19—12.30 en 13.30— 17 uur. St. Gerardus Majellaschool: Expositie „Van Van Gogh tot Picasso", 10—12 en 14—17 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Sieben mal in der Woche", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De vierkante recruut", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De mooiste dag van mijn leven", alle leeftijden, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Toneelgroep Podium met „Hans en Grietje", 14.30 uur. „The win dow", 18 jaar. 20.15 u. Rembrandt Theater: „Meisjes uit Wenen", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De leeuwendoders", alle leeftijden, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon Oncle", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De redder van fort Shallan", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN .,In 't Goede Uur": Klassiek grammo foon platenconcert. van werk van Mozart en Haydn, 2122 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4