Kabeljauwbruiloft" bezorgt Lofoten eilanden een legendarische naam Si-Si Haarlemse socialisten luiden opgewekt het jaar uit Twintigduizend vissers nemen met vijfduizend witte boten deel aan seizoen nü gevitaliseerd In de schouwburg: „Mercadet" Gastdirigent van extra-concert C. J. Stoute veertig 'jaar bij PTT in Haarlem Tuberculose-onderzoek op Haarlemse scholen Kerstboomverbranding op oudejaarsmiddag Visser snelste in oliebollenrit Wielrenners gaan weer voetballen Sinds 1 januari 991 GEWONDEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED KIJK EERST NAAR LINKS EN DAN PAS NAAR RECHTS Oudejaarsmarkt op dinsdag en woensdag Kerstboomverbranding in Heemstede Betaling abonnementsgeld per giro MAANDAG 29 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ER IS EEN KANS aanwezig, dat het Nederlandse hospitaalkerkschip „De Hoop" na een reis van een maand naar de Ierse Zee, waar Nederlandse vissers op haring jagen, begin februari opnieuw de steven naar de Lofoten zal wenden. Een eilandengroep met een legendarische naam. Deze naam hebben de Lofoten te danken aan de ontmoeting van de warme golfstroom met het polaire water in de Westfjord. Deze ontmoeting vormt de basis voor een ongehoorde rykdom aan voedsel voor de scholen kabeljauw, die omstreeks februari naar de West fjord trekken om kuit te schieten. Scholen kabeljauw, die uit de IJszee en de Barentszee afkomstig zijn. DEZE „KABELJAUWBRUILOFT" is het sein voor het „Lofotenseizoen". De grootste kabel jauwvissery ter wereld. Twintigduizend Noorse vissers met vijf duizend helder wit geschilderde vissersvaartuigen nemen aan deze kabeljauw- visserij tussen februari en april deel. Er is dan volop leven in de brouwerij op de Lofoten. Daarna wordt het weer stil op deze klippeneilanden. In nevenstaand verhaal wordt het een en ander over deze verre eilanden groep verteld. De Lofoten, die boven de Poolcirkel tussen 68 en 70 graden noorderbreedte op een afstand van 150 mijlen van het Noorse vasteland liggen. Zaterdag 3 januari zal de heer C. J. Stoute, employee 1 bij P.T.T. in Haarlem, wonende Wilgenstraat 6 in Haarlem-noord de dag herdenken, dat hij veertig jaar ge leden in dienst trad. In 1920 werd de heer Stoute benoemd tot besteller, in augustus 1941 tot assistent en in 1946 tot assistent eerste klas. Vele jaren werkte hij op het bureel expeditie, maar na zijn benoeming tot employee 1 ging hij over naar de afdeling geldzaken op het postkantoor Zijlstraat. Hier werkt hij aan het pasmuntloket. De jubilaris is geen onbekende voor de filatelisten, daar aan zijn loket ook bijzondere zegels uit gegeven worden. Op 3 januari om half tien 's morgens zal men de heer Stoute huldigen in het cursuslokaal in het postkantoor aan de Zijlstraat. (Van een onzer verslaggevers) DE ZON BALANCEERDE ALS een verrukkelijke oranje schijf op de glinste rende sneeuwkappen van de zwartblauw tot roestig bruin getinte klippen, toen de „Nordstjernen" langzaam de natuurlijke haven van Svolvaer op het Lofoten- eiland Austvagoy naderde. Het leek op een prachtig fatamorgana Als het ware een verzameling roestige wolken aan de horizon, met mutsen van schitterend geslepen diamanten. De Lofotenwand. Een barre, woeste schoonheid. Een handvol grillig gevormde eilanden doorsneden door diepe fjorden en bezaaid met oeroude klippen. „Vind je het mooi?, vroeg de kapitein Ivar lvarsen uit Bergen. „Zijn dat nu de Lofoten?" Dat was alles wat ik op dat moment aan de kapitein kon vragen. Hij knikte bevestigend. Advertentie Vruchtenlimonade Daardoor nóg fijner! Nóg gezonder! In Si'Slls-tra het sap van d© nieuwe verso sinaasappeloogat verwerkt, waardoor aroma, geur en smaak jonger en verlevendigd eijn! Vraag Si-Si! Per familieflea slecht* 07cent* En in t handige visiteflesje: 87 conti VRUMONA-fABRIEKEN - 8UNN1IC Naar wy vernemen hoopt de Haarlemse gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst tussen half en eind januari een begin te maken met een algemeen onderzoek naar tuberculose op de Haar lemse scholen voor voortgezet onderwijs. Bij de behandeling van de begroting zijn hierover reeds vragen gesteld, waarbij B. en W. nadere voorstellen hebben toege zegd. De ouders van de leerlingen van ge noemde scholen zullen per circulaire over dit onderzoek worden ingelicht. DE LOFOTEN, het is de naam van de grootste kabeljauwvisserij ter wereld, waaraan twintigduizend vissers deelnemen, die in nauwelijks twee maanden zwoegend, zwetend en bevriezend rijkdom of ai-moede vergaren. Het is óók een herinnering aan de Vikings, de Noormannen, die duizend jaar geleden de kabeljauwrijkdom van de Westfjord het water tussen het vaste land van Noorwegen en de eilandengroep Lofoten ontdekten. Zij voeren met hun ranke, smalle, doch zeewaardige viking schepen uit vele Noorse dorpen naar deze Lofoten om kabeljauw te vangen en deze vissen op de klippen te drogen. De Lofoten, de dorpjes Svolvaer, Stam- sund, Kabelvag met de Vogakallen ge naamde WippenDe „Bokkehoorns" van Svolvaer, die als twee kromme en benige vingers op de klippen naar de Hemel wijzenDóér liggen ze voor ons. Voorbij de Poolcirkel. Tussen 68 en 70 graden noorderbreedte. DE SNEEUW knerpt onder je voeten, zo dra je laat in de avond op de schaars ver lichte kade van Svolvaer stapt. Er is een handjevol mensen ter begroeting van de kustboot „Nordstjernen" aanwezig. Een paar soldaten en matrozen, die met verlof uit Oslo naar hun eiland terugkeren, om helzen hun meisjes op de kade. De eerste kennismaking met deze noordelijke eilandengroep. enDe kinderen, die op het vasteland naar school gaan en vandaag thuisvaren, lopen vlug over de loopplank en hollen op een drafje naar huis. Er staat geen moeder en geen vader op de kade om de kinderen te begroeten. Vreemd eigenlijkHeeft moeder heus de moeite niet genomen om haar kroost af te halen? Ach, ze ziet ze thuis nog wel. We zijn per slot van rekening niet in het zuiden, maar ver in het noorden, waar het in de winter maandenlang donker is. En waar in de zomer de zon wekenlang niet onder gaat. De mensen hier zijn anders. Stugger? In de zomer kunnen ze heel uitgelaten doen en vrolijke feesten houden om de terugkomst van de zon te vieren. Maar het feit, dat de kinderen op het vasteland naar school gaan is niets bij zonders. Als moeder „eventjes" naar Oslo moet is zij drie dagen onderweg SVOLVAER is een aardig stadje, dat grotendeels uit houten huizen bestaat. Er leunen wat grote houten huizen tegen de klippen. Op de laagvlakte bij de haven is het stadje gebouwd. Er is een winkelstraat, een houten en roodbruin geschilderd hotel, dat vanzelfsprekend „Lofoten" heet, en een prachtig en hypermodern zeemanshuis, waarin het goed toeven is. In het restaurant van dit zeemanshuis schept het dienstertje grote schalen vol met „lapskaus", een dampend gerecht, dat op wortelen en uien met veel vlees in soepvorm lijkt. Het ruikt er naar walvis vlees. Aan de tafels, die voor de met rood leer beklede banken en stoelen staan, zit ten mannen in roodzwart geblokte Noorse truien. Vissers en zeelui van de. grote vaart. Svolvaer is een stadje met stijl oplopen de straatjes. Er spelen kinderen met prach tige wollen mutsen op het hoofd en laarzen aan in die straatjes. Veel mensen wonen er eigenlijk niet. Op het hele eiland Aust vagoy ongeveer zevenendertighonderd. Je krijgt er dan ook de indruk, dat het stadje teveel winkels heeft. Die indruk is juist. Svolvaer heeft zich met opzet een té grote jas aan laten meten om ruimte te scheppen voor de vissers, die hier in het voorjaar aan het grote kabel jauwseizoen deelnemen. Zij doen aan het einde van een zware werkdag hun inkopen in de „winkels van-sinker', waar alles te koop is. Soms gaan zij naar de bioscoop. Svolvaer heeft er één. Of zij drinken een kopje koffie zonder melk in één van de koffiehuisjes aan de haven. Daar komt dan vaak een borreltje bij in de vorm van een glaasje brandend hete aquavit. OOK DE LofotenadmiraalHans Bjornstad, heeft zijn hoofdkwartier in Svolvaer. Want Svolvaer is het middelpunt van de Lofotenvisserij' op kabeljauw. Zijn titel luidt in het Noors „Öppsy'nsjef", het geen zich gemakkelijk in het Nederlands laat vertalen. Alle vissers en alle bewoners van de Lofoten noemen hem echter „de Admiraal". In deze naam ligt gelijk het respect be sloten, dat zij voor hem hebben. Hij heeft een staf van bekwame politiemensen, die zeer snelle motorboten bemannen. Deze staf zorgt er nauwgezet voor, dat de twin tigduizend vissers de van regeringswege vastgestelde regels voor het kabeljauw seizoen naleven. Elke morgen om zeven uur geeft het „admiraalsschip" het sein voor het uitvaren van de vloot. Het is een machtig schouwspel, dat vijf duizend grote en kleine en altijd witge schilderde kotters leven wanneer zij in een snelle vaart de haven uitlopen. Een spectaculaire race naar de kabeljauwgron- den. Tegen het vallen van de avond geeft het „admiraalsschip" ook het sein voor het beëindigen van de visserij. In de nachte lijke uren is het vissen verboden. De massale trek van vissers naar deze eilanden heeft geleid tot een aparte wet geving, die alleen van toepassing is tijdens het kabeljauwseizoen. De vissers kiezen dan raden, die hun belangen behartigen De Admiraal ziet toe, dat de wetten wor den nageleefd. De regering heeft in de loop der jaren tal van voorzieningen voor de duizenden vissers, die naar deze eilanden trekken, getroffen. In Kabelvag staat een hospitaal, dat al leen tijdens het kabeljauwseizoen is ge opend. Er komen nogal eens bevroren vin gers voor. Dokter Ouwerkerk van het Ne derlandse hospitaalkerkschip „De Hoop" kan daarvan meepraten. Heel vroeger is het weltjns tot veldslagen gekomen tussen de vissers van het zuiden en die van het noorden. Dié van het noorden beschouwden dié van h'et zuiden als indringers. Vooral de komst van de trawlers, die een einde dreig den te maken aan de Westfjord als broed plaats van kabeljauw, leidde tot. heftige vechtpartijen op zee. Johan Bojer heeft deze strijd in zijn boek „De Lofotenvissers" prachtig beschreven. Het trawlen is later verboden. Tegenwoordigheeft de admiraal geen klagen over zijn vissers. „Zij werken hard en hebben eigenlijk geen tijd om zich met andere zaken dan vissen en nettenboeten bezig te houden. Een vrouwenprobleem, Het vertreksein is gegeven. De vloot stormt de haven uit. De kabeljauw tegemoet. Een visserman van de Lofoten. Het zonnetje schijnt. De man, noem hem maar Sven, heeft geen last van de kou. Hij ziet de schroef na van zijn kotter, die op de scheepshelling van Solvaer is geplaatst. zoals in de grote havensteden, kennen wij op de Lofoten niet. En een alcoholpro bleem ook niet", zegt de admiraal. OP DE LOFOTEN draait eigenlijk alles om de visserij. De bewoners van de kleine plaatsen aan de uitmondingen van de fjor den moeten het van de visserij hebben. Overal treft men op de eilanden de lage en hoge rekken van houten staken aan, waaraan de schoongemaakte kabeljauwen te drogen hangen in de zilte en koude pool- wind. Het Lofotenseizoen bepaalt de pry's van de stokvis op de wereldmarkt. Klipvis maakt men er zelden. Als het seizoen mis lukt en dat is nu al tweemaal achtereen gebeurd, is dat voor de vissers en eiland bewoners een ramp. Dan moet de Noorse regering bijspringen. Het is heel gewoon, dat de vissers dan als wegwerkers worden tewerkgesteld in Noord-Noorwegen. Overal op de Lofoten, in Svolvaer. Kabel vag of in Stamsund, treft men zogenaamde factorijen aan, die door de eilandbewoners worden gedreven. Hier stookt men in grote, houten kuipen levertraan. Men maakt hier stokvis en men bewerkt de kuit van de kabeljauw tot een voorprodukt van Zweed se kaviaar. Natuurlijk vervaardigt men ook vismeel op de eilanden. Daarnaast zorgen de houders van de fac torijen veelal voor onderdak voor de vis sers, die 's nachts aan wal blijven. Zodra het seizoen voorbij is, heerst er weldra stilte op de eilanden. Soms zorgen toeris ten voor ..wat leven in de brouwerij. Er komen nogal wat Zwitsers en Amerikanen. De sneeuw op de hellingen van de klippen landinwaarts is droog en goed voor de wintersport. Naast de „officiële" kerstboomverbran ding na Driekoningen zal Haarlem dit jaar een meer „officieuze", maar toch goed ge organiseerde, verbranding van kerstbomen op oudejaarsmiddag beleven. De minder goed georganiseerde bomenverbranding op de laatste dag van het jaar kende men in de Spaarnestad al lange tijd. Het was daar bij niet altijd even eenvoudig om de schade tot de kerstbomen te beperken, omdat men veelal niet de beschikking had over afge legen terreintjes, waar het „vuurtje stoken" kon geschieden. Dit jaar zal het voor het eerst anders en naar men hoopt: beter worden. De jeugd zal hierbij een belangrijk aandeel hebben. Op oudejaarsdag namelijk kunnen kin deren van tien uur 's morgens tot één uur 's middags bij die Haarlemmers, die hun boom niet langer willen bewaren, kerst bomen verzamelen, die zij dan kunnen inleveren op zeven plaatsen in de stad. Daarbij zullen de jongens en meisjes, die aan die inzameling hebben deelgenomen, mogen grabbelen naar snoepgoed, dat op de verzamelpunten in een grote grabbelton aanwezig is. De kerstbomen kunnen wor den ingeleverd op de volgende plaatsen in de stad: het sportterrein aan de Klever laan, de vrije speelplaats op het Leidse- plein, de speeltuin „Oosterkwartier", de vrije speelplaats aan de Hendrik Roozen- laan, het onbebouwde terrein aan de Pla- netenlaan, het onbebouwde terrein aan het Marsmanplein en de speeltuin „Weltevre den". Op dezelfde plaatsen zullen de bomen 's middags van half vijf tot half zes onder deskundig toezicht worden verbrand. De traditionele kerstboomverbranding na Drie koningen zal echter desondanks doorgaan. Niet te spreken. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken en Huis vesting mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal dins dagavond geen spreekuur houden. HET LEVEN is hard maar tóch gemoe delijk op deze prachtige eilanden. Hoe ge moedelijk het leven op de Lofoten wel is, wordt bewezen door het aardige feit, dat de gevangenen, veelal verkeersovertreders van het vasteland, zichzelf mogen op sluiten in de houten gevangenis van Kabel vag. Overdag werken deze „boeven" op de eilanden. Na het werk gaan zij rustig een borreltje drinken en zodra het tijd voor slapen is, kruinen zij in hun cel en sluiten zichzelf op Vluchten is er niet bij. In het seizoen éénmaal per dag en na het seizoen twee maal per week komt de boot van de kust lijn, die het verkeer tussen Bödo aan de vastewal en Stamsund en Svolvaer onder houdt. „Mercadet" van Honorde Balzac, vijftig jaar geleden door Willem Royaards voor het eerst in ons land vertoond, wordt vandaag en morgen door het Rotterdamse Toneel voor abonnementshouders in de Haarlemse Schouwburg gespeeld. De xworstelling is door Georges Vïtaly xiit Parijs ge regisseerd, Max Nord maakte een nieu we vertaling en Hans van Norden ont wierp het decor. Op de foto ziet men Bob de Lange in de titelrol. Een be oordeling zullen wij in ons blad van woensdag geven. De traditionele oudejaars-oliebollenrit van de Haarlemse wielerclub „De Kam pioen", welke zondag op de Zeeweg in Bloemendaal werd gehouden, is bij de A- en B-klassers gewonnen door de Santpoor ter Coen Visser. De uitslag luidde: 1. Visser, 2. Straver, 3. F. Vaars, 4. Van der Geest, 5. Sminia, 6. Jansen, 7. Blommaert, 8. L. Vaars, 9. v. d. Aar 10. Van Tintelen. De uitslag van de C-klasse luidde: 1. Bouma, 2. Fennis, 3. Nijssen, 4. Peters, 5. Croeze, 6. Van Steyn, 7. Bogaard, 8. Van der Horst, 9. Van Schie. Bij de donateurs too»de Mathot zich de sterks* De voetbalwedstrijden tussen wielrenners en bestuurders van de verenigingen „Olym- pia" (Amsterdam) en „De Kampioen" (Haarlem) beginnen op Nieuwjaarsdag in Haarlem zo langzamerhand een vaste tra ditie te worden. Want ook nu zullen de wielerfavorieten uit heden en verleden op de eerste dag van het nieuwe jaar weer binnen de lijnen van het voetbalveld komen. In tegenstelling tot vorige jaren, toen in het Noorder Sportpark werd ge speeld, zullen de wedstrijden ditmaal in het „Van der Aartsportpark" worden ge houden. Om tien uur spelen de nieuwelingen en amateurs van „De Kampioen" tegen elkaar en daarna komen de bestuurs- en renners elftallen van „Olympia" en „De Kampioen tegen elkaar in het veld. Aanvalsleider in het Haarlemse rennerselftal is Piet Steen voorden. Zijn medevoorwaartsen zijn allen nieuwelingen. Nochtans zullen zij het tegen het „sterrenelftal" van „Olympia". waarin o.a. sprintkampioen Joop Captein en de professionals Peter Post, Daan de Groot en Ad Schotman staan opgesteld, wel kunnen bolwerken. Ook in de bestuurselftallen van beide clubs zijn verschillende oud-wielerkam pioenen opgesteld. Bij „Olympia" zijn dat o.a. Piet van Heusden en Henk Faanhof en bij „De Kampioen" Gerard Peters, Cor Bijster en Piet van Roon. De opstelling van het Haarlemse be- stuurselftal luidt: Bijster; Van Egmond en Gort; Hoogland, P. Peters en Van Slooten; G. Peters, Van Roon, W. Voorting, v. d. Stolpe en Steenkist. En van het rennerselftal: F. Vaars; Van Dijk en v. d. Geestt; Blommaert, Van Wee- ren en L. Vaars; J. van Egmond, Bouma, Steenvoorden, Fennis en Walters. Na afloop van de wedstrijden kunnen de voetballende wielrenners en hun suppor ters zich weer te goed doen aan de „snert fuif" in het clublokaal „Kennemerland" aan de Rijksstraatweg. In de afgelopen week zijn in Haarlem en omstreken elf ongelukken gebeurd, waarbij lichamelijk letsel werd ver oorzaakt. Bovendien viel er een dode te betreuren. Daardoor is het aantal gewonden in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeersgebied gestegen tot negenhonderdeenennegentig. Boven dien waren er achttien dodelijke onge vallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid, van uzelf en uw medemensen door grote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik. Als onderdeel van de december-markten zal ook dinsdag en woensdag tot 18 uur op het terrein van de Botermarkt in Haarlem nog een oudejaarsmarkt worden gehouden voor de verkoop van bloemen, fruit, poe lierswaren en andere consumptie-artikelen. De weekmarkt in de Floresstraat wordt deze week gehouden op woensdag. De automarkt van woensdag vervalt. Evenals vorige jaren heeft de Heem- steedse politie vijf plaatsen in de gemeente aangewezen, waar men afgedankte kerst bomen ter verbranding kan deponeren. Dit zijn de hoek Bernard Zweerslaan-Mozart- kade, de westzijde van de Glipperdreef, de Constantijn Huygenslaan bij de Brederode- laan, het terrein aan de Sportparklaan bij de autoparkeerplaats en het terrein aan de Jacob van Ruysdaellaan. Op maandag 5 januari kan men de bo men hier van drie uur af neerleggen, waarna zij om vijf uur onder toezicht van de brandweer worden verbrand. „De Party van de Arbeid is in de oppo sitie gegaan om nu eens duidelijk het ver schil aan te tonen tussen progressieve en conservatieve politiek. Te lang al is de Partij van de Arbeid als regeringspartij gehinderd in de uitvoering van haar pro gram. Men duldde ons in de regering, maar weigerde in tal vain punten van ons partijprogram met ons mee te gaan. Wan neer de vruchten van de welvaart ver deeld moeten worden komen daarvoor op de eerste plaats de minder kapitaalkrach tigen in aanmerking. De arbeiders in Ne derland zullen inzien dat zij daarvoor bij de rechtse partijen aan het verkeerde adres zyn. Oók indien de heer Romme na de verkiezingen eindelijk de moed zou heb ben om een rechts kabinet te formeren." Aldus sprak ir. S. A. Posthumus, lid van van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., op de oudejaarsbijeenkomst van de fede ratie Haarlem van deze partij die zater dagavond in het gemeentelijk Concertge bouw is gehouden. Het comité, dat deze jaarlijkse „olie bollen-avond" voorbereidde, had gezorgd voor een afwisselend en attractief pro gramma, dat over de verschillende zalen was verdeeld. In de grote zaal begeleidde het huisorkest van de Harmonie „Haar lem" de paren ten dans. Het cabaretge zelschap „De Valreep" hield zijn publiek in de tuinzaal op genoegelijke wijze be zig en de poppenspelers Maaike Hobbel en .Rien Baartmans oogstten in de bovenzaal met de uitbeelding van de Javaanse sage „De regenvorst en zijn bruid" veel suc ces. Verdiende bijval ontlokte ook het Su rinaamse orkest „De Guyana's", dat ka rakteristieke en meeslepende muziek uit West-Indië ten gehore bracht. Uit de aard der zaak kon men zich tussen de be drijven door volop te goed doen aan de lekkernij die nu eenmaal bij het uitluiden van het jaar past. Anders dan vorige jaren, toen het ge sproken woord op deze traditionele oude- jaarssamenkomst van de Haarlemse so cialisten de boventoon voerde, had men thans de nadruk gelegd op het amuse mentsgedeelte van het programma. Te oordelen naar de grote belangstelling U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. naar schatting bevolkten 1500 bezoekers het Concertgebouw geloven wij dat de samenstellers wel tevreden geweest zul len zijn. Aanval Het Tweede Kamer-lid ir. S. A. Posthu mus begon zijn toespraak met een verge lijking te trekken tussen het feestvieren nu en vijftig jaar geleden. Hij meende dat ten aanzien daarvan dank zij de socialisti sche beweging veel ten voordele van de arbeiders was veranderd. De spreker waarschuwde voor de aan val, welke thans naar hij zeide weer van conservatieve zijde op het socialisme wordt gedaan. „Dertien jaar lang hebben de socialistische ministers in de regering getracht iets van onze idealen te verwe zenlijken. Zij zijn daarin vooral in de laat ste jaren hoe langer hoe meer gedwars boomd door de rechtse partijen, die met lede ogen moesten aanzien dat diezelfde socialistische ministers een groot stuk sociale zekerheid tot stand hielpen bren gen". De vraag of de socialisten, nu zij in de oppositie zullen gaan, evenals voor de oorlog als verschoppelingen zullen wor den beschouwd, beantwoordde de heer Posthumus ontkennend. „Die tijd is voor goed voorbij, de arbeiders zijn zich thans van hun macht en kracht wel bewust", al dus was zijn mening. Het niet meer deel nemen van de Partij van de Arbeid in de regering noemde de spreker het bevrijd zijn van een hinderlijke last. „Wij kunnen nu tenminste duidelijk stellen wat wij wil len. De scheidingslijn tussen progressief en conservatief, tussen vooruitstrevend en behoudend kan nu scherper worden getrok ken". Tenslotte was de heer Posthumus ervan overtuigd dat het veel gewraakte financiële beleid van minister Hofstra bij een groeiend aantal Nederlanders erken ning zal vinden als de enige weg welke naar nieuwe welvaart voert. Morgen heeft in het Concertgebouw in Haarlem het traditionele extraconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest plaats, dat ditkeer onder leiding staat van de Amerikaanse dirigent Reginald Stewart, wiens foto we hierbij afdrukken. Reginald Stewart werd in Edinburgh geboren, maar ging reeds op jeugdige leeftijd naar Canada, waar hijdirigent van de „Cana- dian Operatie Society" werd. Sedert 1934 leidde hij bij de „Toronto Philharmonic" tweehonderdvijftig concerten. Reginald Stewart is thans door Europa op tournee. Het programma van het extraconcert, waarin als solist de pianist Cor de Groot optreedt, bevat werken van Tsjaikofsky, Rachmaninov en Barber.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5