ISRAEL LEEFT VER BOVEN ZIJN STAND DE KRUIDENIERSWINKEL ALS SCHOOL VOOR HET LEVEN Persoonlijke verlangens doen pioniersgeest kwijnen Amsterdamse Beurs MAANDAG 2 9 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Haarlemse rechtbank Officier van Justitie niet eens met snelheidscontrole door rijkspolitie M. Dingemans koninklijk onderscheiden Drie Haarlemmers, verdacht van 30 inbraken, aangehouden Meisje „gesneden" door auto en gewond Saluh Indonesia" Steun van Australië inzake Irian uitgesloten Subsidie voor Kurzaal Vijf doden in het verkeer Klok „gestolen" uit het Dordtse carillon Scheepvaart Bezwaren tegen verhoging straatbelasting De Haarlemse rechtbank behandelde van morgen de appèlzaak tegen een 58-jarige bloembollenkweker uit Llsse. Deze was door de Haarlemse kantonrechter vrijge sproken van het hem tenlastegelegde feit dat hij in de bebouwde kom van Benne- broek de maximum snelheidsgrens van 50 kilometer zou hebben overschreden. De officier van Justitie was tegen dit vrij sprekende vonnis in hoger beroep gegaan. De bloembollenkweker had in augustus van dit jaar met zijn personenauto op de Rijksstraatweg in Bennebroek gereden. Volgens zijn zeggen met. een snelheid welke zeker niet boven de 50 kilometer lag. Een wachtmeester van de rijkspolitie, die zich ter plaatse met een speciaal appara tuur had opgesteld, had echter vastgesteld dat de verdachte over een bepaalde afstand sneller had gereden. „Dat bestaat niet," hield de verdachte vol, „want ik heb steeds mijn snelheidsmeter in de gaten gehouden en die wees steeds een snelheid aan van beneden de vijftig kilometer." De officier van Justitie, mr. G W. F. van der Valk Bonman had bezwaren tegen de wijze waarop de rijkspolitie in het onderhavige geval de controle had uitge voerd. Volgens hem was het hem aan twjjfel onderhevig of men inderdaad over een betrekkelijk korte afstand, waarbij het op onderdelen van seconden aankomt, met zekerheid had kunnen vaststellen of een automobilist vijftig of zestig kilometer per uur reed. Bij hogere snelheden zou dit wellicht wel mogelijk zijn geweest. Hij kon de kantonrechter in zijn vrij spraak van de verdachte dan ook wel volgen. Openbare weg af uitrit Is de uitrit van het parkeerterrein van de luchthaven Schiphol openbare weg of niet? Deze vraag heeft de rechtbank bezig gehouden in de zaak tegen een 53-jarige Amsterdamse taxi-chauffeur, die in hoger beroep was gegaan tegen een vonnis van de kantonrechter, die hem had veroordeeld omdat hij, rijdende op de Schipholdijk, geen voorrang zou hebben verleend aan een uit de uitrit komende automobilist, die de Schipholdijk wilde oprijden. De taxi-chauffeur zei in de mening ver keerd te hebben dat bedoelde uitrit geen openbare weg was zodat hij voorrang had. Een wachtmeester van de rijkspolitie verklaarde als getuige dat dit oók aanvan kelijk de mening van de politie was. Later waren echter nabij de uitrit ondermeer een stopbord en verkeerslichten geplaatst. Deze maatregelen zouden er dus op wijzen dat de uitrit van het parkeerterrein tot openbare weg was verklaard. De officier van Justitie vond de plaatse lijke situatie weinig duidelijk. Daar de schuld van verdachte naar zijn mening niet duidelijk vaststond vroeg hij met vernie tiging van het vonnis van de kantonrech ter diens vrijspraak. De rechtbank zal in beide zaken op don derdag 8 januari uitspraak doen. In het fraai versierde koetshuis van de buitenplaats „Waterland" in Velscn. voor deze bijzondere gelegenheid welwillend door baron en baronesse van Tuyll van Serooskerken-van Limburg Stirum be schikbaar gesteld, heeft de burgemeester van Bloemcndaal, dr. D. H. Peereboom Voller, de heer Maarten Dingemans uit Overveen, die vijfenvijftig jaar de be langen van de ruitersport met grote toe wijding heeft gediend en die zondag zeven tig jaar is geworden, mededeling gedaan van het heuglijk feit, dat hem de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau is toegekend. De burgemeester bracht namens de ge meente Bloemendaal hulde £an de man, die zovelen in deze omgeving in de gehei men van de ruitersport heeft ingewijd. Het deed spreker deugd, dat hij ook de Bloe- mendaalse jeugd de liefde voor de paarde- ■sport bijbrengt. Daarom verheugde het dr. Peereboom Voller, dat er ook van konink lijke zijde belangstelling voor deze huldi- ;ing bestond en gaarne spelde hij de heer Dingemans. die een mensenleven heeft ge wijd aan de mooiste aller sporten en zijn vriendschap voor het edele dier, de ver sierselen van de onderscheiding op de borst. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, sprak daarna als voorzitter van het huldigingscomité, doch ook als paarden vriend de heer Dingemans in warme be woordingen toe, waarbij hij tal van her inneringen en ook anecdotes uit de veertig jaar, dat zij elkaar nu kennen, ophaalde. Reeds als gymnasiast in Utrecht kreeg mr. Kwint rijles van de heer Dingemans en later ook als aspirant-kornet van de cava lerie. De persoon van Maarten Dingemans was daarom voor spreker een begrip ge worden, waarbij hij vooral de dertiger jaren, toen de heer Dingemans kennel- huntsman van de Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging was, een hoogtepunt in de ruitersport noemde. Mr. Kwint had in die dagen dagelijks contact met de huntsman en tezamen had den zij heel wat afgesprongen over ruige heggen met de honden achter hen aan. Spreker memoreerde de voortreffelijke eigenschappen van de heer Dingemans, diens grote kennis van paarden, zachte hand. voortreffelijke zit en diens integri teit. Namens zeer vele paardenvrienden bood burgemeester Kwint een geschenk onder couvert en een elektrisch scheer- apparaat aan. Tenslotte sprak de heer H. Heijbroek, oud-directeur van de Amsterdamse Rij tuig Maatschappij, bij welke maatschappij de heer Dingemans eerst als hoofd van de afdeling Rijpaarden en later als hoofd van de dépendance in Zandvoort en Overveen, zeer lang werkzaam is geweest. Daarna was er gelegenheid de heer Din gemans en diens echtgenote en kinderen Ie hand te drukken, waarvan zeer velen gebruik hebben gemaakt. In samenwerking met de politie van Haarlemmermeer heeft de Haarlemse re cherche zaterdag drie Haarlemmers aan gehouden, die er van worden verdacht in Haarlem en omgeving dertig inbraken, waarvan zestien in Haarlem, te hebben gepleegd. Het zijn een 25-jarige loodgieter, een 24- jarige bankwerker en een 18-jarige las ser. De politie verdenkt hen onder ande re van de inbraak bij de fustcentrale in de Spaarnwouderstraat in Haarlem, waar uit een brandkast ƒ1500 verdween, een in braak in een kindertehuis aan de Duven- voordestraat in Haarlem, verscheidene in braken in de omgeving van de Rijksstraat weg en in tuinhuisjes en schuren langs de Lorentzkade, een brandkastbraak in Hoofddorp, Aalsmeer en Sassenheim en inbraken in Heemstede, Bloemendaal, Vel sen. Halfweg en Beverwijk. Alleen de loodgieter is al eens eerder met de politie in aanraking geweest. Zondagmiddag om tien voor twee is een twaalfjarig meisje uit de Dr. Leydsstraat in Haarlem op het Frans Halsplein ge wond, nadat zij door een personenauto was „gesneden" en dientengevolge gevallen. Het meisje reed op het Frans Halsplein in noordelijke richting, de auto reed op genoemd plein in zuidelijke richting en sloeg bij de Schotersingel linksaf naar de Kloppersingel. Bij de val liep het wielrijd- stertje schaafwonden op. De politie ver zoekt getuigen zich te melden. Erna. Stad en ster. DJAKARTA (Reuter) Een redac teur van de Suluh Indonesia (P.N.I.), die juist is teruggekeerd van een reis door Australië, schrijft in dat blad, dat hij het uitgesloten acht, dat Australië ooit de In donesische eisen met betrekking tot. Ne derlands Nieuw-Guinea zal steunen. De ze redacteur, Isnaeni. deelt o.m. mee. dat de Australische minister voor Burgerlucht vaart had gezegd, dat de eisen van Indone sië geen nationale-, maar koloniale eisen zijn en Hat de Indonesiërs het Nederlandse bestuur alleen maar willen vervangen door een Indonesisch gezag, ook al wij ken in Nieuw-Guinea de toestanden ge heel en al af van die in Indonesië. Als zijn indruk van de kijk. die Australische rege ringskringen op deze zaak hebben schrijft Isnaeni, dat zij het een tere kwestie ach ten, doch in deze kringen had hij wezen lijk begrip voor de Indonesische eisen aan getroffen. Wel had hij bij verschillende Australiërs de vrees bemerkt, dat Indo nesië een basis van het communisme zou kunnen worden, die zou worden gebruikt als een springplank in' zuidelijke richting. In de afgelopen twaalf jaren heeft de Kurzaal te Scheveningen (waarvan de exploitatieverliezen tussen de zestig en tachtigduizend gulden per jaar belopen) van de gemeente Den Haag een subsidie ontvangen van gemiddeld ongeveer zestig duizend gulden. B. en W. hebben de ge meenteraad nu voorgesteld deze subsidie verlening te bestendigen in de vorm van een restitutie van de vermakelijkheidsoe- lasting, die op de entreegelden van evene menten in de Kurzaal wordt geheven. De exploitatiemaatschappij Scheveningen heeft B. en W. erop gewezen, dat bij een ver vallen van de subsidie het reclamebudget van de maatshappij te zwaar zou worden belast en dat men zich dan 'o het (verlies gevende) artistieke streven van de Kur zaal zou moeten beperken. B. en W heb ben nu aan hun subsidievoorstel de voor waarde gehecht, dat het culturele peil van d manifistaties in de Kurzaal onveran derd gehandhaafd blijft. Van onze correspondent in Jeruzalem) JERUZALEM, december. Wie niet aan wonderen gelooft is geen realist heeft dr. Weizmann, Israels eerste president, eens geantwoord toen men hem de vraag stelde waar de zionistische leiders eigenlijk hun optimisme op baseer den. Het lijkt alsof dr. Weizmann's lijfspreuk voor menigeen als leidraad gediend heeft gedurende het eerste moeilijke decennium van Israels bestaan. Er werd in de afgelopen periode veel bereikt, dat volkomen onbereikbaar leek te zijn en waaruit hij het onwankelbare vertrouwen heeft geput, dat zijn land zich eens zal kunnen handhaven als een militair sterke en economisch onafhan kelijke staat. Na de vreugderoes om het tienjarig bestaan van zijn staat, de periode van betrekkelijke rust als gevolg van de Sinaï-oorlog en de betrekkelijke economische stabiliteit ondanks een voortdurende Arabische economische blok kade, komt de ontnuchtering. Deze ontnuchtering was gemakkelijk te voorspellen, want geheel Israel leeft ver boven zijn stand. Men begint hier herhaaldelijk te bouwen zonder dat de benodigde gelden voor het bouwwerk binnen zijn gekomen. Men leeft verder, dank zij buitenlandse leningen en giften. Het is moeilijk te bepalen, wie vaar diger en stoutmoediger de verscheidene budget-tekorten tezamen jongleert, de re gering of de gemiddelde burger. De rege ringsinstanties hebben haast. Zonder im migratie en zonder de uitvoering van vitale ontwikkelingsprojecten in een verhoogd tempo zou men de wedloop met concur rerende staten en Israel vijandig gezinde landen eens op het laatste nippertje kun nen verliezen. In de worsteling om het bestaan kan men de strijd een dozijn keren op verschillende fronten winnen. Men kan echter ook alles op één enkel front weer verliezen. Immigratie is een van die ge vaarlijke fronten, merkte Israels regerings dagblad onlangs nog op. Zolang Israels be volking beneden de twee miljoen-grens blijft en vijftig percent van Israels in de Negeb-woestijn gelegen grondgebied zon der belangrijke industrie- en landbouw centra blijft, kunnen de handelsmogelijk heden bijvoorbeeld met Azië en Afrika niet ten volle benut worden. De verhoogde immigratiequota en de uitvoering van nieuwe ontwikkelingsprojecten hebben de gemiddelde Israëliër echter tamelijk murw gemaakt voor oude nationalistische of zio nistische slagzinnen. Op een zeer kleine groep van welgestelden na, leeft de gehele bevolking boven zijn stand en het land bevindt zich in een voortdurende toestand van inflatie. Het lijkt tevens alsof de tijden van massale pioniersgeest en avon tuurlijke ondernemingslust voorbij zijn in Israel. Men is mat en vol critiek op de regering, die de chronische kastekorten niet heeft weten aan te vullen ondanks de verhoogde leningen en schenkingen dei- Joden in het buitenland, Israels buiten landse belastingbetalers en ondanks de fiscale zware druk op de locale bevolking. Men accepteert hier met stoïcijnse moed de economische en militaire bedreigingen, die aan Israels ongunstige politieke ligging te wijten zijn. Veel meer echter schijnt de bevolking voorlopig niet meer te kunnen opbrengen, want het overgrote deel van hen wil eindelijk wat sociale en econo mische zekerheid, een huis met meubelen en een ijskast als minimum-eisen,"J eh'een carrière. Om dit te bereiken jongleert menigeen met even grote fantasie als de overheidsinstanties zijn krediet hiervoor bij elkaar. De gemiddelde Israëliër koopt zich een 'flatje zonder te weten op welke wijze en wanneer hij hiervoor in verschei dene plaatsen aangevraagde leningen, zal kunnen terug betalen. Tegen de raadgevingen van vele finan ciële experts in heeft premier Ben Goerion derhalve besloten weer eenmaal een groots beroep te doen op de offervaardigheid van iedere burger. In plaats van verhoogde belastingplichten werd het „nationale im- migratieleningfonds" in het leven geroepen, waarmede men binnen twee maanden ruim twintig miljoen Israëlische ponden (ruim 40 miljoen gulden) hoopt aan te vullen. Daags voor aanvang van deze nationale inzamelingsactie, welke op 25 november begon, vermeldden de Israëlische dagbla den: „Eilath zoekt wanhopig naar een spe cialist voor zijn stadsziekenhuis". Ruim een .jaar zoekt men in Israels zuidelijkst ge legen havenstadje aan de mond van de Rode Zee naar specialisten en vakarbeiders. De meesten, die erheen trekken, hopen over enige jaren „naar het noorden" terug te keren met een mooi spaarpotje. Een derde der in Eilath verdiende maandelijkse lonen van vakarbeiders gaat naar de spa rende familie in het noorden. Teneinde vakmensen aan te trekken, schiep men in Eilath een gevaarlijk precedent de salaris sen voor vaklieden liggen 20 a 25 percent hoger dan elders in het land en zijn boven dien belastingvrij! Eilaths 36-jarige burge meester en oud-Nederlander, de heer Nen- ner, heeft met een groepje pioniers, waar onder verscheidene Nederlandse gc-zinnen, jarenlang de harde strijd in deze ver afgelegen nederzetting aan het uiteinde van Israels woeste woestijnlandschap ver beten doorgezet. Zij hebben er jarenlang gewacht op hèt grote ogenblik voor Israel en Eilath de opheffing van de Arabische militaire blokkade van de Rode Zee. De Sinaï-oorlog maakte aan dit wachten een einde. Echter, evenals op vele andere kolo- nisatiepunten, wil het ook in Eilath niet zo goed vlotten met menig ontwikkelings object. Men heeft behalve gebrek aan geld 3-3 J4%> Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 "I. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. i gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl Amer Lijn K.NS.M N. Scheepv Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige slotkoerser 903/I8 94 «/.6 1 09°/I6 8614 9514 96 95(4 106% 245 395 188/4 330 206 295 46514 190 39914 197 147 702 176,10 175 86 f 102.- 16014 159 138 13014 240 12814 f 134. 245 136 180 204 17814 58/4 48% 8714 46% 8014 2214 Heden 13.45 uur 90% 9414 10914 246 400 190 330 208 297 ■472.. 407 196 147 725 180,40 175 91 f 101, 160 158 138 133 240 129'/. f 136,— 245 136 180 204% 60 49 90 47% 82% 22% ccoccccoxcccooe WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- 8 dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 8 rnyyyyXXXCCC&teOOCCCCCaXCCOSyXttïttXXXOX'yX De vijftien kruideniersboeken, die thans bij uitgeversmaat schappij De Bron zijn verschenen, heten Bei-Pockets en zij wegen samen 1675 gram en kosten 1875 cent, dat is 1% cent per gram. Het nieuwe artikel behoort dus tot het dure deel van het assortiment en men kan de kruideniers geen gebrek aan moed verwijten zoals men dat wèl de boekhandelaren kan. Want de laatstgenoemden houden angstvallig de gebraden kip pen, ganzelevers, kaviaar en tafelwijnen uit de rekken, omdat zij vrezen dat hun leus „vlieg er eens uit met een boek" het niet zou kunnen uithouden tegen „blijf er eens in met een kreeft". Het protectionisme van de boekhandelaren vindt ook heden ten dage nog steeds haar culminatiepunt in het feit, dat er in de boekhandels nog steeds niets anders dan boeken te koop is. Ook het woord boekhandelaar zélf wijst daar trou wens op. Dit heeft tot gevolg dat ieder die een boekhandel binnen stapt bij voorbaat wordt beschouwd als iemand die een boek wil kopen. Het is alsof de boekhandel niet wil weten dat het om mensen van vlees en bloed gaat, die houden van hun natje en hun droogje. Een mens, die een boekwinkel bin nenstapt, is méér dan een boekenwurm en de boekhandelaren, die dit miskennen door hun bedrijven uitsluitend met boek werken te stofferen, dienen te beseffen dat hun mensmisken ning wel eens een krachtig onderdeel van de verwording van deze tijd zou kunnen zijn. Het is hierom dat het kruideniersinitiatief zo geprezen moet worden. Het zijn nooit de slechtsten van een volk, die zich beijveren voor volksgezondheid en tegen de specialisatie waar de twintigste eeuw in ligt versnipperd als Narcissus in een gebroken spiegel. Laat ons een kruidenierswinkel binnenstappen. Men voelt meteen dat er zich gigantische keuzemogelijkheden voordoen. De ATMOSFEER is anders dan in de boekhandel, v/aar geen keuze mogelijk is want daar zijn alleen maar boeken. De uitdrukking: „Ik wil geen boek vtent ik heb een boek" is het laatste woord van een boekhandelbezoeker, die de kruide nier in zich voelde ontwaken, de niet-gespecialiseerde mens, de redding van deze tijd. Wij zijn nu bij de kruidenier en hebben een paar guldens op zak. Dat kan in een verhaal. Ons oog wordt aangetrokken door een pittig rekje delicatessen, een mals raam kippen, een hartig vak pasteien. Wij zien de Dostojewski-Bel-pocket „De dubbel ganger" en zien twee eendere kippen. Bij Van Berchems „De oude kracht" wenden we ons hoofd naar het vak belegen wijn. Bij Collins' „Het verzengende vuur" snellen we naar de voor gebruik gereed zijnde rijsttafel. Bij Armstrongs „Waar is Laila" roepen we de verkoopster om af te rekenen. We vragen kaas. ..Kaas" van Elsschot is niet in de Bei-pocket, dus we krijgen kaas. We vragen suiker. „Suiker" van Claus is niet in de Bel- ->ockèt. dus we krijgen suiker. Maar we voorspellen moeilijk heden in de toekomst tussen litteraire en andere merkartikelen. Bij de kruidenier moet ieder, die naar een boek verlangt, dat verlangen verdedigen door dik en dun, hartig en heerlijk. Bij de kruidenier voelt men zich pas mens. De fraaiste primi tieve hongergevoelens kunnen nu een open strijd voeren tegen de leesverlangens. Waar de boekhandelaar lijkt te fluisteren „Niet leven maar lezen" vedelt de kruidenier „Niet lezen maar lever". Alleen de kruidenier geeft de lettervreters bevrediging in banket en chocola. De liefde voor het boek wordt bij de kruidenier gehard en bestendigd en niet zoals bij de boekhan delaar week gemaakt. Voor we „De sprong in het duister" van Bertha Ruck kopen „een sprankelend verhaal waar de levenslust aan alle kanten afvonkt" hebben we onze eigen aan alle kanten schreeuwende honger overwonnen. En bij .Amourette op ski's" van Geissler „wat heeft men aan de KANS op geluk, zonder de MOED het te grijpen" is het niet anders. Het merkartikel „Miljonair met verlof" van Louis van Orden „Maakt geld de mensen tot huichelaars?" bevat voldoende gegevens over het volle leven om het benepen con flict, dat de boekhandelaren tegen de kruideniers hebben uit gelokt, een zalig einde te geven. „Maak je geen kopzorg over mijn miljoenen" smeekte zij de vlieger, „trouw toch met me" s uit „Avontuur in de wolken" van Robert Carson, een boekje met een bijzonder aardige politieke actualiteit. Manfred Conte's .Spaans avontuur" heeft een ademhalingsstoornis: „Een adem loos spannende roman". Maar het leuke bij kruidenierspockets is dat iedereen toch begrijpt wat er bedoeld wordt. Er zijn er nog vijf, want de kruidenier heeft voor elk wat wilds. Men zou hem een boekenpoeïier kunnen noemen. Dat zijn dan „De ring van de Koningin" van Rider Haggard; „Poor- tinga's met de Gysbert Japicxprijs bekroonde roman „Elbrich" en „De geheime passagiers" van Household; „De bruid van Schotland" door John Cox Speas en een bundel kerstvertellin gen „Gij zult het Kindeke vinden" van Nederlandse en Vlaamse auteurs. Al bij al een breed assortiment, historie, humor, span ning, liefde, sentiment, en met goede vertalers: Buddingh', Duwendijk, Vrijman en Halbo Kool onder anderen. Litteraire meesterwerkenstaan rug aan rug met stuiverromans, óók 1,25. Men kan er in de boekenkast een heel middenstandje nee vullen. Samenvattend moet worden gezegd dat de benauwende isolatie n boeken bij de boekhandelaar een verbreding bij de kruidenier ïeeft ondergaan tot het volle leven. Wie met een pocket de kruidenierswinkel verlaat kan vol trots zeggen, dat hij een lalve kip heeft laten liggen. Voor beheersing der hartstochten daat de kruidenier in de bres. Heb ik anders niets vergeten? ja, wie staat er in de bres voor de beheersing der hartstochten ran de kruidenier?, Ton Neelissen ook een chronisch tekort aan mensen. Zullen die er komen uit vrije wil of zal de regering nieuwe immigranten naar die ver laten punten moeten sturen? Zal de be volking, wier levensstandaard door de ver hoogde immigratiequota constant bedreigd wordt, in voldoende mate de avonturiers en pioniers opleveren, waaraan het land op het ogenblik een tenminste even gevaar lijk gebrek heeft als aan nieuwe leningen? Het succes van de dezer dagen ingezette nationale campagne het „nationale immi gratie-leningsfonds", zal het bevestigende antwoord op deze vraag kunnen geven. Het liberale dagblad „Ha' Aretz" merkte op: „onze afkeuring van de financiële rege- ringspolitiek mag onze bereidheid om mede te werken aan de opname van nieuwe im migranten niet verzwakken. Voor hun in tegratie in het land is geld nodig en als het ministerie van financiën het alleen niet heeft kunnen klaar spelen, zal het publiek actief mee moeten helpen. De burger zal in de komende verkiezingsdagen (oktober 1959) de regering zijn persoonlijke rekening indienen. Ondertussen behoren wij de nationale last vrijwillig te dragen". Door een breuk in de stuurinrichting is zaterdagavond bij Buitenpost op de rijks weg Leeuwarden-Groningen een personen auto met vier inzittenden tegen een boom gebotst. De 19-jarige mej. F. Bosma uit Hyum kwam daarbij om het leven. De drie andere inzittenden van de auto, een 16-jarig meisje, de bestuurder, K. Post uit Den Haag, en een 23-jarige zuster van het slachtoffer, werden meer of minder ern stig gewond naar het Diaconessenhuis in Leeuwarden overgebracht. De auto werd totaal vernield. Bij Ommen is zondagmorgen een perso nenauto van de familie De Jong uit Den Haag van het viaduct over de niet meer gebruikte spoorbaan van Zwolle naar Coe- vorden gereden. De auto stortte neer op de oude spoorbaan waarbij het 3-jarige zoontje van de familie De Jong uit de auto werd geslingerd. Het knaapje was op slag dood. De heer en mevrouw De Jong en een tweede kind liepen geen letsel op. Het ongeluk gebeurde doordat de auto in de bocht bij het viaduct slipte en door de leuning reed. De wagen werd ernstig be schadigd. In Veldhoven reed zondagmorgen een zesjarig meisje van de familie Van Beek plotseling op een kinderfietsje de rijweg op. Het werd aangereden door een auto en zo ernstig gewend, dat de dood vrijwel terstond intrad. In Rotterdam is de 10-jarige jongen J. v Es die hardlopend de Putselaan wilde oversteken door een tram aangereden. De knaap kwam onder de baanschuiver en werd acht meter meegesleurd. Tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis is hij overleden. In Den Haag werd zaterdagavond de 80- jarige C. van dei B„ die zonder op het verkeer te letten de Hobbemastraat wilde .O.y.^,s,tek,qn. door een, tram aangereden. Hij werd érnstig gewond en is hedenmorgen in een ziekenhuis- overleden. Dezer dagen constateerde de beiaardier van de Grote Kerk te Dordrecht dat een van zijn klokken niet functioneerde. Bij onderzoek kwam hij tot de verrassende ontdekking dat aan het mechanisme niets mankeerde, maar dat de desbetreffende klok verdwenen was! De politie kwam tot de conclusie, dat de 15 kg. wegende klok gestolen was en dat de dief via de om de toren staande steiger naar de klokkenzol- der moest zijn geklommen. Men heeft waarschijnlijk met een „grap" te doen want de klok heeft men naderhand ont dekt op het Bagijnhof. Aagiedijk. 28 360 m. z.z.vv. Kaap Finisterre naar Duinkerken. Aalsüi.ik, 28 173 m. o.z.o. Sokotra n. Djibouti. Abbedijk, 28 te Rotterdam. Abbekerk. 28 te Amsterdam. Acila. 31 te Punta Cardon venvacht. Albireo, 29 te Rotterdam. Albiasserdijk, 28 v. Rotterdam n. Londen/Bremen. Aldabi, 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Algol, 28 te Rotterdam. Alkes. 28 te Calicut. Almkerk, 28 20 m. z.w. Lissabon n. Rotterdam. Alphard, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Ampenan. 28 120 m. w. Malta n. Alexandrië. Amsteldiep. pass. 28 Bahamas n. Madras. Amstellaan. 28 tc Calcutta. Amstelpark. 23 150 m. w. Andamen naar West- Australië. Amstelsluis, 28 390 m. w. Rangoon n. Sydney. Amstelvaart, 23 125 m. w. Menado n. Surabaja. Appingedijk. 28 te Santos. Argos. 29 te Izmir verwacht. Arnedijk, 28 te Le Havre. Artemis, 27 v. Mobile n. Houston. Astrid Na ess; 28 v. Suez n. Rastanura. Attis, 28 te Philadelphia. Baarn. pass. 28 Flores Azoren n. Londen. Balong, 29 te Port Said verwacht v. Amsterdam. Batjan. 28 v. Saigon n. Khosigangh. Bawean, 28 75 m. o. Guardafui n. Belawan. Bennekom 27 te Maracaibo verw. v. Willemstad Bonita. pass. 28 Kp. San Antonio n. Charleston. Breda, 26 600 m. n.o. Barbados n, Rotterdam. Britsum, 25 te Whampoa verwacht. Bussum, pass. 28 Ras Fartak n. Suez. Calt. Arnhem, 28 93 m. w.n.w. Gibralt. n. Sidon. Caltex Delit, 28 ingang Straat Hormus n. Suez. Caltex Leiden, pass. 28 Masira n. Bahrein. Caltex Rotterdam. 28 120 m. o.n.o. Malta n. Sidon. Camerounkust, 28 te Amsterdam. Cartago, 29 te Los Angeles. Castor, 26 te Emden. Charis, 28 te Guanta. Cinulia, 28 602 m. n.o. Brisbane n. Brisbane. Concepcion. 27 105 m. z.z.w. Kaap Santa Martha naar Itajai. Congokust, 28 te Lagos verwacht. Coolsingel, 29 te Horta verwacht v. Rotterdam. Cradle of Liberty. 28 te Mena v. Port Said. Crania. 29 te Rotterdam. Delft, 27 v. Amsterdam n. West-Indië. Dongedijk pass. 28 Mona Passage n. Southampton Dorestad. 26 v. Liverpool n. Tripolis. Drente, 29 te Penang. Ena. 29 te Vitoria. Esso Amsterdam, 29 te Amsterdam. Esso Nederland. 29 te Port Said. Fravizo, 23 v, Valencia n. Almeria. Friesland SSM, 28 20 m. w.z.w. Westhinder naar Sluiskil. Gaasterkerk, 28 te Nagoya verwacht. Gaasterland, 28 v. Ilheos n. Bahla. Gabonkust, 28 te Hamburg verw. v. Amsterdam. Ganymedes, 28 v. St, Marc n. Port Au Prince. Garoet, 27 v. Rotterdam n. Tandjong Priok. Geertje Buisman, 28 te Amsterdam. Giessenkerk, 29 te Djibouti verw. v. Port Sudan. Gooiland, pass. 28 Kp. Finisterer n. Amsterdam. Cuineekust, 25 te Amsterdam. Haarlem, 27 v. Amsterdam n. West.-Indië. Hathor KNSM, 28 ten anker Rhodes. Hecuba, 28 te San Juan Del Sur. Heemskerk, 27 v. Lorenco Marques n. Durban. Helicon, 27 v. Guiria n. Mobile. Hera. 28 650 m. w.z.w. Landsend n. Liverpool. Hermes. 28 v. rede Cartagena n. Puerto Limon. Hestia. 28 te Bremen v. Amsterdam. Hilversum, pass. 25 Lissabon n. Hamburg. Hydra, 26 v. Buena Ventura n. Punta Renas. Japara KRL. 28 rede van Kuwait. Jason, 26 600 m. w. FaS'al n. San Juan. Johannes Frans. 31 te Panama verwacht. Jupiter, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Karimata, 28 v. Singapore n. Tandjong Priok. 'N Zandvoort De heer S. Attema in Zandvoort, bouw kundig rijkstaxateur en makelaar, heeft mede namens vele Zandvoortse huiseige naren een brief gericht aan Gedeputeer de Staten van Noordholland, waarin hij verzoekt goedkeuring te onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van Zand voort waarbij de straatlasten werden ver hoogd met rond 70 percent ofwel de be lastbare opbrengst werd gebracht van zes op tien percent. De heer Attema wijst er in zijn toelichting op dat door deze „on rechtmatige daad" juist dat deel der Zandvoortse bevolking wordt getroffen, dat door huurwetten en verordeningen het zwaarst is belast. De heer Attema meent dat zomin de eigenaar de huur mag verhogen ook de gemeente de vaste las ten niet mag opvoeren, tenzij hiertegen over een huurcompensatie gelijk aan de verhoogde aanslag staat. GEEN SPREEKUUR Morgen, dinsdag zal de Zandvoortse wet houder van publieke werken, de heer G. Tates, geen spreekuur houden. Karimun, 29 v. Basrah n. Bahrein. Katelysia, 28 v. Manilla n. Anacortes. Kelletia, 28 te Curasao. Kellia, 28 90 m. w.z.w. Ouessant n. Shellhaven. Kenia, 28 450 m. n.o. Azoren n. Curasao. Kennemerland, 28 te Bremen verwacht. Kertosono, 28 v. Tampa n. Newport News. Khasiella, 28 200 m. z.w. Madeira n. Napels. Kloosterdijk, 29 v. Havana n. Tampa. Koningswaard, 23 65 m. n.o. Ouessant n. Curasao. Kopionella, 28 rede van Lagos n. Lagos. Kosicia, pass. 28 Sint Vincent n. Curacao. Krebsia. 27 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Laagkerk, 28 Aden gepass. n. Akaba. Laarderkerk, 28 100 m. n.o. P. Sudan n. Ummsaid. Larenberg. 28 100 m. n. Kp. Ortegal n. A'dam. Lekhaven. 28 v. Bremen n. Rotterdam. Lelykerk. verm. 28 te Suez v. Basrah. Limburg, 23 60 m. z.w. Mihicoy n. Port Said. Loenerkerk, 28 te Rotterdam. Loosdrecht, 28 nog steeds te Khorramshahr. l.una, 27 v. Rotterdam n. Malta. Maas. 28 25 m. w. Kp. Matapan n. Algiers. Maashaven. 28 te Diamante. Maaskerk, 28 voor anker rede Karachi. Malea, 29 te Sydney. Mataram, 29 te Genua. Medon. 27 v. Amsterdam n. Bremen. Meerkerk. 28 te Madras. Memnon, 28 300 m. z.o. K. Hatteras n. La Guaira. Merwede 28 te Sapele. Modjokerto, 27 v Rotterdam n. Hamburg. Molenkerk, 28 te Amsterdam. Munttoren, 29 te Genua. Mi.idrecht, 28 v. Stockholm n. Rottendam. Myladv, pass. 28 Kp. Palmas n. Las Palmas. Naess Lion, 28 400 m. z. Azoren n. Houston. Naess Tiger, 27 v. Houston n. Aruba. Nanusa, 28 140 m. w.n.w. Vincent n. Freetown. Nieuw Amsterdam, 28 v. Curasao n. Cristobal. Nieuw Holland, 28 v. Pt. Swettenh. n. Singapore. Noordam, 27 v. Rotterdam n. New York. Noordholland, 28 160 m. n.o. Madeira n. Maracaibo. Nijkerk, 28 84 m. o. Hongkong n. Shanghai. Oberon, 28 te Amsterdam. Oldekerk, 28 te Hamburg. Oostkerk, pass. 28 Mogadiscio n. Suez. Ootmarsum, 27 v. New Orleans n. Savannah. Orestes, 28 v. Kingston n. Puerto Barrios. Orion, 29 te Messina. Osiris. 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Ossendrecht, 29 te Norfolk. Fapendrecht. 28 10 m. z. Pozzalo n. Novorossisk. Peperkust, 27 op rede Port Amboin. P. G. Thulin, 23 te Balboa. Polyphemus, 28 v. Manilla n. Hongkong. Poseidon, 29 te Funchal. Prins Casimir, 28 te Hamburg. Prins Willem II, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Prins Willem III, 28 v. Bilbao n. Valencia. Prins Willem V, 29 te Alexandrië v. Rotterdam. Prins Willem George Frederik, pass. 28 Finisterre naar Sevilla. Provenierssingel, 28 te Philadelphia. Purmerend, 28 v. Stanlow n. Willemstad. Pygmalion. 26 240 m. van Flores n. Point a Pitre Randfontein, 27 v. Amsterdam te Antwerpen. Rempang, 28 v. Singapore n. Penang. Reyniersz, 28 100 m. n. Mauritius n. Singapore. Ridderkerk, 28 v. Madras n. Rangoon. Riinkerk, 28 54 m. z. Mozambique n. Salaam. Roggeveen, 28 420 m. n.o. Amsterdam eiland naar Melbourne. Rondo. 26 1230 m. z.o. New York n. New York. Rotti. 28 v. Port Said n. Alexandrië. Salatiga, pass. 28 Kreta n. Iskenderun. Saroena, 30 te Sambu verwacht v. Pladju. Schie. 28 te Rotterdam. Schiedijk, 28 v. Rotterdam n. Antw./New York. Senegalkust, 28 te Freetown verwacht. Sibajak, 29 te Tahiti. Siberoet, 28 te Hongkong verwacht. Siamat, 29 te Aden. Sliedrecht, 28 v. Batoum n. Gothenburg. Sioterdijk, 28 v. Boston n. Philadelphia. Soestdijk. 28 te Rotterdam. Solon, 28 te Willemstad. Stad Alkmaar. 27 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico. Stad Rotterdam, 28 200 m. n. Dakar n. Pepel. Stad Schiedam, 29 te R'dam verw. v. Gibraltar. Stad Utrecht., 28 290 m. n.o. Bermuda n. Baltimore Stad Vlaardingen. 29 te Amsterdam v. Melilla. Stanvac Djirak, 29 te Buatan verwacht. Stanvac Pendopo. 28 te Chittagong verwacht. Stanvac Talangakar, 28 te Sungeigerong. Statendam. 28 v. Curasao n. Montreal. Statue of Liberty. 28 te Mena Al Ahmadi. Stentor, 27 v. New Orleans n. La Guaira. Straat Mozambique. 28 v. Nagoya n. Kobe. Sunetta, pass. 28 Thursday eil. n. Brisbane. Tahama, 29 te Port Said. Talisse. 28 v. Colombo n. Djibouti. Tamo. 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Tankhaven I, 23 v. Belawan n. Sungeigerong. Tappanzee, 28 te Bandar Shapour. Tnria. 28 20 m. n.o. Singapore n. Port Moresby. Tawali, 28 100 m. z.z.w. Ouessant n. Port Said. Telamon, 28 v. Puerto Limon n. Mobile. Teucer, 29 te Djakarta. Theobaldius. pass. 28 Wake Isl. n. Anacortes. Tiberius. 27 v. Port of Spain n. Högenass. Titus. 27 te Port of Spain. Tjibodas. 29 te Kobe v. Shimizu. Tjitjalengka, 28 te Singapore verw v. Hongkong Trajanus, 26 930 m. z.w. Flores n. Bremen. Triton. 28 te Houston. t rompenberg, 28 35 m. n.n.w. Bougie n. Pt. Said. Van Cloon. 29 te Hongkong. Van Heemskerk, 29 te Singapore. Van Neck, 28 600 m. o. Townsville n. Singapore. Van Noort. 28 v. Hongkong n. Shanghai. Van Waerwijck, 28 v. Durban n. Mauritius. Vasum, 28 25 m. n.o. Bizerta n. Le Havre. Waiwerang, 29 te Hongkong verwacht. W. Alton Jones, 28 te Philadelphia. Westertoren, 27 v. San Lorenzo n. Pta Cardon. Woltersum, 28 430 m. n.o. Azoren n. Houston. Wonorato, 28 te Manilla v. Singapore. Wonosari, 28 v. Singapore n. Port Swettenham. Zeeland, 29 te New York. SLEEPVAART Barentsz Zee, 27 v. Bordeaux te Rotterdam. Clyde, 25 v. Beaumont n. Perzische Golf. Cycloop. 29 570 m. w.z.w. Flores n. Perz. Golf. Friesland. 28 te Honolulu verwacht. Hudson. 27 te IJmuiden. Loire, 29 180 m. n. Belem n. Belem. Maas. 25 30 m. z.o. Kp. Finisterre n. Genua. Noordholl., 29 160 m. n.o. Madeira n. Maracaibo. Oostzee, 29 v. Rio de Janeiro n. Houston. Rode Zee. 25 150 m. n.o. Cartagena n. Europa. Schelde, 24 v. Hoek v. Holland te Rotterdam. Titan, 29 740 m. w.z.w. Flores n. Perzische Golf. Tyne, 26 80 m. n.o. Ouessant n. Trinidad. Witte Zee. 27 v. Maassluis n. IJmuiden. Zeeland, 29 150 m. w. Gibraltar n. Khorramshahr. Zwarte Zee, 25 v. Almirante n. Eugene eiland. KLEINE VAART Alcetas, 27 60 m. z. Beachyhead n. Rotterdam. Atlas, 28 te Cartagena v. Palermo. Bab T. 23 v. Oxelosund n. Gefle. Bloemgracht, 28 dw. Gotska n. Abö. Boreas, 26 v. Oran n. Tel Aviv. Brouwersgracht, 28 15 m. n.w. Hoek v. Holl. naar Helsinki. Draco, 26 v. Malaga n. Cadiz. Elsa. 23 v. Karskaer te Soderhamn. Flevo, 26 v. Ceuta n. Barcelona. Ilias. 27 te Rotterdam n. Algiers. Inspeel. Mellema, 27 dw. K. Sines n. Portsmouth. Kaap Falga. 22 Kiel gepass. n. Norrköping. Kaap St. Vincent, 24 v. Domsjö te IJsselmonde. Manto, 26 v. Amsterdam n. Bordeaux. Mare Liberum. 28 te Casquets n. Rotterdam. Marianne, pass. 28 ST 5 v. R'dam n. Gothenburg. Midas 28 5 m. z. Kp. Dagata n. Algiers. Nero, 26 te Amsterdam n. Rotterdam? Pavo, 22 v. Oxelosund n. Norrsundet. Plato. 28 10 m. w. Cuxhaven n. Kooenhagen. Ponza, 22 v. Karskaer te Skutskaer. Prinsengracht, 28 dw. Egmond n. Amsterdam. Quo Vadis, 26 te Startpoint n. Rotterdam. Schippersgracht, 27 30 m. z.w. Sandhammern naar Amsterdam. Strabo, 28 60 m. w.z.w. Casquets n. Amsterdam. Thaletas, 28 40 m. n.o. Villano n. Rotterdam. Tilly, 28 dw. Petten n. Zaandam. Twee Gebroeders, 27 te Sandettie n. Genua.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7