Bejubelde Chinese werkers moeten buikriem aanhalen SOS versloeg teleurstellende Die Raeckse-ploeg in drie sets Het Oosten leed tegen Rolland eerste verlies in de N.H.S.B. Felle strijd zal weldra in Haarlems café ontbranden Haarlemmers faalden als ploeg Kijk-Uit en Zaandam kunnen het nog niet eens worden Groter vervoer voor staalproduktie ten koste van voedselaanvoer? De volleybalcompetitie Finale Davis Cap Amerikanen wonnen het dubbelspel in Brisbane Yorzik én Troy onder wereldrecord Russische baskethaiploeg versloeg Roemenië Wandelsport Vierdaagse Nijmegen) van 21 tot en met 24 juli Voetbal Westelijk amateurteam for E/ona drinks Beschuldiging tegen Jordan ingetrokken Brits sporthuwelijk Daling in zee van ballon waarschijnlijk geacht Do schaakcompetitie DAMKAMPIOENSCHAP VAN KENNEMERLAND Dammen WEL LOF MAAR GEEN KOOL Brits-Egyptische regeling lijkt nu waarschijnlijk Diplomatieke relaties zouden worden hervat EKGS niet verguld met gedevalueerde frank Specificatie Drie doden in het verkeer Oproep van C.P.N.-congres DINSDAG 30 DECEMBER 1958 ix L- flnewel het Utrechtse SOS tot de sterk te hoofdklasseploegen behoort, hadden wij van Die Racckse voor eigen publiek iets meer verwacht dan een nederlaag in drie sets. Individueel deden de roodwit len voor je gasten niet veel onder, maar als ploeg (aaide Die Raeckse volkomen. Het inzicht was niet sterk en het verband ontbrak, geer dan eens verstond men elkaar niet, jet men ten onrechte de taak aan een jnder over of werd de bal door twee speci fiers tegelijk gespeeld, met als gevolg vier maal spelen. In de derde set leidde Die Raeckse met 5-2, maar bij het opvangen van de strakke sOS.-serves bracht men de handen achter in plaats van onder de bal. De gasten be reikten 6-6 en sloegen door tot 9-6, waarna pie Raeckse via 9-9 en 10-10 nogmaals de leiding nam (13-10). Maar de Utrechtse jasten verkregen de serve en wisten hier ien volle van te profiteren: 15-13. Setstan- jen 15-10, 15-12 en 15-13. Zaterdag speelde Die Raeckse in Den Haag tegen RVC, dat met grote moeite in Haarlem van de volgelingen van De Nobel .-«wonnen had. Nu kostte het de leidsters naar heel weinig moeite om in nog geen iertig minuten de strijd in hun voordeel te («slissen: 15-3, 15-8 en 15-6. HBC verloor zaterdag in Heemstede van iet Alkmaarse Reactie, dat: met 10--] 5, 15-8, .5-10 en 15-3 de Berkenrode-combinatie de :aas bleef. In de eerste set ging HBC -nthousiast van start met een gunstig re- ailtaat, maar toen coach v. d. Werff voor ie tweede set. zijn ploeg veranderde, bleek iet ritme verstoord en kreeg Reactie de ,-olle gelegenheid tot: spelontplooiing. Als iluitstuk van de eerste competitiehelft van ie overgangsklasse wonnen de dames en ïeren van TOG met 3-1 van SES. Advertentie Géén harde hand,Vader! Geef ze liever... cacao. Dat is bovendien nog lekker en gezond ook. Geef Uw kin deren de beste cacao die van Houten. Het dubbelspel van de Challenge Round s vandaag in Brisbane (Australië) met een ensationele zege voor de Amerikanen ge- indigd. Ham Richardson en Olmedo ver joegen namelijk de linkshandige Neale fraser en Mal Anderson met 1012, 36, 16-14, 6—3 en 7—5. De ploeg der Verenigde Staten heeft nu in de Challenge Round een 21 voor tong. Tijdens universitaire zwemwedstrijden :n Fort Lauderdale in Florida hebben de Amerikanen Bill Yorzik en Mike Troy de 10 yards vlinderslag in dezelfde tijd, 1 min. 3 sec., afgelegd. Het wereldrecord staat met 1.03,2 op naam van Tim Jecko en de 1.03 zou dus een nieuw record be kkenen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat deze tijd voor erkenning in aanmer king komt, aangezien de lengte van het bassin niet officieel is geverifiëerd. De Russische baskethaiploeg (heren) beeft de interlandwedstrijd tegen Roe menië met 79—59 gewonnen. Bij de rust was de stand 23—20 in het voordeel van ie Russen. De internationale vierdaagse afstands marsen van de Kon. Ned. Bond voor Li chamelijke Opvoeding zullen in 1959 wor den gehouden van 21 tot en met 24 juli in Nijmegen. Eerste klasse In de eerste klasse dames heeft Velox zich door een overwinning op OSS verder gedistancieerd van de laatste plaats en is nu gelijk gekomen met de reserveploeg van Die Raeckse. Het duel was meer spannend dan fraai, waarbij wij willen aantekenen dat de speelsters van beide ploegen te veel de bal met. een hand spelen, wat men door snellere reactie en het lichaam achter de bal plaatsen, kan voorkomen. De tussen standen luidden: 15-8, 13-15, 15-11 en 15-12. HBC heeft de winst van de Die Raeckse- reserves niet cadeau gekregen, zoals uit de eerste setstanden dan ook blijkt: 16-14, 12- 15, 15-7 en 15-10. Heren Die Raeckse 2 (heren) heeft zich met een zege op hekkesluiter Santpoort 2 voorlopig in veiligheid gesteld. Setstanden 15-9, 15-10 en 15-13. Leider Santpoort won met spre kende cijfers van de Bloemendaaise politie: 15-7, 15-4 en 15-7. Maar ondanks dit enor me krachtsverschil was het spel van deze ontmoeting het aankijken waard, omdat beide ploegen vrijuit speelden. Santpoort sloeg er lustig op los en als de gelegenheid zich voordeed schroomden de PSCB-ers niet om met. een harde klap te antwoorden. Maar had scheidsrechter Verwoerd, althans in de laatste set, alle technische fouten van de politiemannen met een fluitsignaal afgekeurd, dan hadden wij zonder twijfel niet veel spel gezien en was dit treffen tot serveren beperkt gebleven. In dit duel kon de scheidsrechter zich deze beoordeling permitteren, omdat de zege van de technisch veel sterkere ploeg bij voorbaat vaststond. Deze wijze van arbitreren is echter in de afdeling Haarlem gewoonte geworden, een uitzondering daar. gelaten, met -als gevolg dat de technische kwaliteiten van bepaalde ploegen niet ge waardeerd worden. Dat de arbitrage meer dan eens een verschilpunt in de volleybal wereld opwekt en dit zelfs internationaal het geval is, mag uit het onderstaande blijken. Arbitrage De Europese volleybalkampioenschappen, die dit jaar in Praag gehouden werden, hebben ons aangetoond dat onze nationale interpretatie der arbitrage belangrijk af wijkt van de internationale opvattingen, althans van de toonaangevende landen. Op deze samenkomst der „groten" werden ver- dedigingsfouten alswel fouten gemaakt bij het opvangen van de serve streng beoor deeld: het netspel daarentegen mocht zich verheugen in een soepele arbitrage. Deze interpretatie van de spelregels blijkt voort te vloeien uit het feit dat de verdediging in de Oosteuropese landen boven de aanval is uitgegroeid. In ons land is dit nog niet het geval en men meende juist de laatste jaren dat de verdediging in de beoordeling iets bevoorrecht moest worden om een zeker evenwicht te scheppen. De arbitrage in de afdeling Haarlem ech ter zal men voorlopig nog niet op het inter nationaal peil behoeven te schoeien. In tegendeel, het zou aanbeveling verdienen als de scheidsrechters in Haarlem zich iets meer zouden richten naar het gemiddelde nationale arbitragepeil. Met name in de eerste klasse wordt, de voorsprong van de technisch bekwame ploegen, door de vaak meer dan soepele arbitrage, volkomen genivelleerd en dreigt het algemeen spelpeil weer af te zakken naar een niveau waar men zich in de prille jeugd van het volleybal met grote moeite aan heeft ontworsteld. Een strengere beoordeling, zonder het spel dood te fluiten en een redelijke tole rantie ten opzichte van een moeilijk of hard geslagen serve of smash, lijkt ons vooralsnog de juiste weg om het spelpeil in de afdeling Haarlem omhoog te stuwen, de huidige stilstand te doorbreken en de arbitrage in een meer evenwichtige positie in vergelijking met de andere afdelingen te brengen. De scheidsrechters die de hoofd- en overgangsklasse wedstrijden in het Krelagehuis leiden, mogen het grote en gewaardeerde scheidsrechterscorps van de afdeling Haarlem tot voorbeeld strekken. De uitslagen De resultaten van maandag luidden: Heren: PSCBSantpoort 0-3, Santpoort 2—Die Raeckse 2 0-3, OVRA 2—HVS 3 1-3. Gios 2Velox 1-3, RapiditasOVRA 3 3-1, GiosEclecta 2 3-1, De Blinkert 2DSS 2-2, WIK—HBC 2 3-0. Dames: Die Raeckse 2HBC 1-3. OSS— Velox 1-3, Die Raeckse—SOS 0-3. DSS 4— DSS 0-3, DSS 2—HBC 5 0-4, Vesmia 2—Die Raeckse 4 3-1, SpaarnestadDe Blinkert 3 1-3, De Blinkert. 2—Eclecta 2 4-0, OSS 2— Eclecta 3 3-0, OVRA 2Onze Gezellen 1-3. De Blinkert 5—WIK 1-3. Op nieuwjaarsdag wordt in Schiedam een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een westelijk amateurelftal en SVV. Het ama teurteam is voor deze ontmoeting als volgt samengesteld: doel: Lagarde (Emma); achter: Van Pelt (Emma) en De Dood (OSV); midden: Jesse (Ajax), Van Campen (UW) en Cocky Clavan (ADO); voor: Trouwborst (Slikkerveer), Dolder (VSV, Ten Hoopen (Quick), Kamerbeek (Laakkwartier) en Eckhardt (ADO). Advertentie In Squaw Valley in Californië wordt hard gewerkt om het strijdperk voor de Olympische Winterspelen, die daar over twee maanden beginnen, gereed te krijgen. Op de foto ziet men het stadion vanaf de plaats waar over enkele roeken de besten ter wereld elkaar zullen bestrijden. Nu ligt er nog zand, maar binnenkort zal er een spiegelgladde ijsvloer liggen. iW89gi Het openbaar ministerie bij de recht bank in Los Angelos heeft de beschuldiging tegen de wereldkampioen in het welterge- wicht, Don Jordan, dat hij in het bezit zou zijn geweest van narcotica, ingetrokken. Don Jordan werd zondag met drie vrien den gearresteeerd, nadat een politieagent een brandende marihuana-sigarct in zijn wagen had aangetroffen. Slechts tegen een der inzittenden bleef de beschuldiging ge handhaafd. Londen beleeft binnenkort een sport huwelijk. De atleet Chris Brasher, de Olympische kampioen steeple chase, en de bekende tennisspeelster Shirley Bloomer hebben namelijk dezer dagen in de Britse hoofdstad hun verloving bekendgemaakt. Shirley Bloomer neemt nog aan wed strijden deel. Brasher trok zich na de Olympische Spelen in Melbourne uit de wedstrijdsport terug. Hij werd sportjour nalist. NEW YORK (UPI) Het schijnt steeds waarschijnlijker dat de ballon „The small world", waarmee vier Engelsen de Atlan tische Oceaan willen oversteken, in zee is neergekomen. Het laatste nieuws van de ballon werd tien dagen geleden ontvangen. De geeste lijke vader van het project, Peter Elstob, verklaarde dat de ballon zeer waarschijn lijk in zee is gedaald. D" behoeft op zich geen zorg te baren, want de gondel is zo danig geconstrueerd, dat zij tevens een zee- ar ^aar^vg,..sehiiv -i*- i -V-I fT Zoals reeds wa§ voorzien is de afgebro ken wedstrijd tussen de Haarlemse schaak club Het Oosten en het Overvener Rolland in een 55 gelijk spel geëindigd. Deze wedstrijd, meetellend voor de overgangs klassecompetitie van de Noordhollandse Schaakbond, betekende voor Het Oosten tevens het eerste verlies. Daarentegen be tekende de uitslag voor Rolland de eerste bescheiden winst. Toch zal Rolland de laatste plaats voorlopig nog blijven be zetten nu Zaandam 2 vrij zeker aan de ontmoeting met het IJmuider Kijk Uit een punt zal overhouden. Beide verenigingen kunnen het nog niet eens worden over de uitslag. Zaandam Vrijdag 9 januari zal het jaarlijkse toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Kennemerland in café „Die Raeckse" te Haarlem beginnen. Hoewel de inschrij ving nog niet gesloten is hebben zich reeds zestig bekende dammers uit de IJmond gemeld. Er wordt gespeeld in de hoofdklasse, eerste, tweede en derde klasse. Ook zal er in een jeugdafdeling (tot zestien jaar) worden gespeeld. De hoofdklasse zal worden gevormd uit drie groepen van acht spelers. De spelers die op de eerste en tweede plaatsen eindigen (van elke groep) komen in de finale om het kampioenschap van Kennemerland. De volgende spelers nemen aan het toer nooi deel: H. J. Berk, J. Poppen, Abe de Jong (allen 't Oosten uit Haarlem), J. van Straten, ir. M. Krijgsman, T. Tielrooy, H. Zwier (allen DCIJ), de vier gebroeders Belien, J. Warmerdam, J. Draayer, W. Leuffen (allen St. Bavo te Heemstede), J. Visser, O. van Dijk, H. J. Rozijn. A. Dou- ma, C. Schelfthout, H. Schuringa, N. Blom, J. H. Meure, J. Bus (allen Haar lemse Damclub). De indeling en rang schikking van de spelers, alsmede de lo ting voor de eerste ronde wordt op de eerste speelavond bekendgemaakt. Eerste klasse In de eerste klasse komen twee groepen van acht deelnemers uit. De bovenste twee van elke groep spelen in de eindstrijd. De kampioen eerste klasse promoveert naar de hoofdklasse. Deelnemers zijn: W. Per soon, W. Roest, Th. Bot (allen damclub Hillegom), H. Diemei (damclub 't Oosten), Leo Binkhorst (DCIJ), A. Masteling en Th. Wort (VKD>, J. H. Jansen (Sportief), M. v. d. Meer, J. Oorthuis, F. Langveld (allen damclub St. Bavo), C. Daringa, A. Hoekke- ma (Zandvoort), J. B. ter Haak (KNC, Haarlem). Tweede klasse In deze klasse komen twee groepen van acht deelnemers uit. Evenals in de eerste klasse komende bovenste twee spelers in de eindstrijd. Deelnemers zijn: J Tijms, J. C. Apeldoorn, W. Gomes (DCIJ), A. Lem mers (Hillegom), H. Sassen (VKD), H. Holt (Sportief), J. Ovens (Zandvoort), J. Wol beek (Zandvoort), J. de Groot en Lem- ments (Haarlemse Damclub), C. C. Dijk- hof (Beverwijk), Zandbergen ('t Oosten), v. d. Wereld (Haarlemse Damclub). In de jeugdklasse zal de provinciale jeugdkampioen, de zestienjarige Varno Morseld, opnieuw een uitstekende kans maken de titel van jeugdkampioen van Kennemerland in de wacht te slepen. Er wordt vrijdagavond in Haarlem gespeeld. heeft één partij opgegeven en staat nu met 34 achter. Uit de drie resterende partijen heeft Zaandam bij de arbiters verzocht 2'li punt toebedeeld te krijgen. Kijk Uit heeft om 2 punten uit dezelfde partijen gevraagd. Merkwaardigerwijs heerst echter in krin gen van beide clubs de overtuiging dat de uitslag op 55 zal komen. Aannemende dat deze uitslag inderdaad tot stand zal komen ontstaat de volgende ranglijst: Kijk Uit 3 2 1 5 17V»15*/s Het Oosten 3 2 1 5 16 —14 Heemstede 3 1 1 1 3 16 —14 Pat Mat 3 1 2 2 15 —15 Zaandam II 3 2 1 2 14'/f—15'/t Rolland 3 1 2 1 11 —19 De vierde ronde zal de leiders Kijk Uit en Het Oosten tegenover elkaar brengen. De IJmuidenaren treden hierbij als gast heer op. Pat Mat krijgt in Beverwijk de reserves van Zaandam op bezoek en zal moeten winnen wil het niet in ernstige degradatiezorgen komen. Rolland zal in eigen huis ook Heemstede zeker een warme ontvangst bereiden. Bij de eersteklassers kwam in afdeling A het leidende Schaaklust wederom tot de volle winst. Ditmaal werd MSC met mini maal verschil (5Va4'/») verslagen. In de tweede klasse A zorgde Castri- cum voor een grote verrassing. Door Wie- ringermeer met 6'/23V2 met lege handen huiswaarts te zenden distancieerden de Castricummers zich van de laatste plaats. Voor Wieringermeer was het de eerste nederlaag. In 2 C heeft KSC Kijk Uit 2 in eigen huis verrast. Door een 4'/s5l/« nederlaag werden de IJmuidenaren van de eerste plaats verdreven. Deze wordt nu inge nomen door HWP. dat de score tegen Zaandam 4 tot 35 in haar voordeel op voerde. VVV 3 en Aartswoud bleken in 3 A aan elkaar gewaagd. Bij de stand 33 werd de ontmoeting verdaagd. In 3 D werd einde lijk de laatste parii' uit het treffen VHS 5 De Torens beslist. De overwinning uit deze partij voor VHS betekende een 5'/»4'/s overwinning waardoor alle teams in deze afdeling na twee ronden weer met gelijke papieren de competitie kunnen voort zetten. Weenink 3 moest in 4 B de leiding af staan aan Santpoort 2 door een 55 gelijk spel tegen plaatsgenoot Pat Mat 4. Als gevolg van bovenstaande resultaten zijn nu de volgende ranglijsten ontstaan: 1 A: Schaaklust 3—6 Schaakmat 34 MSC VVV 2 VHS 4 Oppositie 3 D: BI.daal 3 Halfweg 2 Heemst. 3 De Toren VHS 5 Zandvrt. 2 3—3 3—3 3—1 3-1 2 A: Edam 24 Wr.meer 3—4 Caïssa 23 KTV 3-3 2 C: Kijk Uit 2 HWP KSC Oosten 2 Castricum 32 Holland 2 Sch.mat2 30 Z'dam 4 3—4 2—3 2—2 2—2 2-1 1-0 4 B: 2—2 Santprt., 2 2—4 VW 4 1—0 2-2 Weenink 3 2—3 22 Bergen 2—2 2—2 Schoorl 2—2 nog niet 2—2 Pat Mat 4 2—1 besl. wedstrijd. 2—2 Oosten 4 1—0 PEKING (AFP) In Peking zou gro te ontevredenheid heersen onder de be volking tengevolge van de maatregelen in zake het voedselpakket, die door de com munistische regering zijn aangekondigd. Het gaat hier om een vermindering van de rantsoenen meel en kool, die de basis vormen van de voeding in Noord-China. De maatregelen zullen op 1 januari van kracht worden. De ontevredenheid is daarom zo groot, omdat de regering voor geen enkele com pensatie heeft gezorgd. Het rantsoen meel, waarmee de bewoners van Peking het na 1 januari moeten doen, is nog nooit zo klein geweest sinds het begin van de rantsoenering in 1954. TOKIO (UPI) -■ „In geheel communis tisch China worden gigantische pogingen aangewend om de tekorten aan consump tiegoederen in Peking, Sjanghai en ande re grote steden op te heffen", zo staat in het laatste nummer van de Pekingse Re vue. Deze tekorten aan gevogelte, slacht- varkens, groente, textiel, rookartikelen en dergelijke ontstonden, aldus het blad, om dat het vervoer de laatste tijd geconcen treerd was op de staalindustrie, die dit jaar elf miljoen ton produceerde tegen 5,35 miljoen in 1957. Nu poogt men de „tijdelijke tekorten op de stedelijke markten" op te heffen en te gelijk de staal- en andere basisindustrieën niet te laten lijden door het organiseren van speciale vervoersdiensten. In de pro vincie Hunan werden hiervoor drie mil joen mensen gemobiliseerd, aldus de Re vue en in de provincie Sjantoeng werden duizenden transportbrigades georgani seerd. Alle beschikbare ruimte wordt be nut. Op de treinen, die Sjanghai binnen rijden ziet men bakken pluimvee boven op ladingen ijzer en varkens in wagons, die verder gevuld zijn met ijzererts, al dus het blad. TAIPEH (UPI) Volgens het militaire persbureau Tatao is er bij de grens tus sen de provincie Kwangsi, communistisch China en Indochina, gevochten tussen hon gerige inheemsen en communistisch ka der tegen communistische troepen. Het persbureau meldde, bronnen van in lichtingen op het Chinese vasteland aan halend, dat in de afgelopen twee weken een reeks van opstanden is uitgebroken. De rebellen verloren meer dan duizend man maar de revoltes nemen in omvang toe. TOKIO (UPI) Berichten die uit Ti bet doorsijpelen naar de hoofdsteden van een aantal Aziatische landen bevestigen de indruk, dat er een opstand tegen de Chinees-communistische bezetting is uit gebroken. Deze opstand duurt reeds en kele maanden en zou tot dusver 65.000 do den hebben geëist. De dalai lama, de gees telijke leider van Tibet, zou op het punt staan asiel te zoeken in India. Radio-Pe king heeft gemeld dat de instelling van volkscommunes in Tibet voorlopig is uit gesteld. In Birma komen uit Tibet duizenden vluchtelingen aan die onder geen beding naar hun land wensen terug te keren. De voornaamste oorzaak van het verzet schijnt gelegen te zijn in het steeds gro ter wordend aantal Chinese „nederzettin gen" en de deportering van jonge Tibeta- nen naar communistisch China, waar zij, volgens radio-Peking, „hoger onderwijs zullen gaan volgen". Ongeveer vijfdui zend Tibetanen zijn op dit voorwendsel uit hun land weggevoerd. Bovendien willen de Chinese communisten Tibet in drie ge bieden verdelen de oostelijke staat Jam onder Chinees bewind, het centrum van het land onder de dalai lama, het Wes^ ten met als hoofdstad Shigatse onder de panchen-lama. Deze laatste wordt als een marionet van Peking beschouwd. Er zijn reeds verschillende moordaanslagen op hem gepleegd. Leden van zijn lijfwacht (Van onze correspondent in Londen) Het is mogelijk, dat de sinds de Brits- Franse militaire Suez-interventie in 1956 afgebroken diplomatieke betrekkingen tussen Groot-Brittannië en Egypte spoedig zullen worden hei vat. Sinds vrijdag heeft de president van de Wereldbank Eugene Black als bemiddelaar hierover met de Britse regering besprekingen gevoerd. Hij gaat vandaag naai Caïro voor een ont moeting met kolonel Nasser. Hoofddoel van het bezoek van de heer Black was een financiële regeling tussen Groot-Brittan nië en Egypte tot stand te brengen, waar toe reeds in mei vorig jaar, zonder succes, pogingen zijn gedaan, indien de financië le kwestie kan worden opgelost, zou dit vermoedelijk leiden tot een hervatting der diplomatieke betrekkingen. Verwacht wordt, dat deze in dat geval voorlopig aan beide zijden door zaakgelastigden zullen worden onderhouden. Tevens zou de weg worden geopend voor de hervatting van handelsbetrekkingen tussen de twee lan den. Ook is er hoop, dat de beide Britse onderdanen, die Egypte op beschuldiging van spionage gevangen houdt, zullen wor den vrijgelaten. Op 18 december werd overeenstem ming bereikt tussen de Shell en Egypte over inbeslaggenomen eigendommen van deze oliemaatschappij. Deze overeen komst heeft de weg vrijgemaakt voor een algemene financiële regeling. Ook Frank rijk, de Verenigde Staten en Australië heb ben vorig jaar over kwesties voortvloeien de uit de Suezactie overeenstemming met Egypte bereikt. Frankrijk stemde er mee in, als onderdeel van de regeling, Egypte twintig miljoen pond sterling vergoeding te betalen voor de door de Britsfranse landingen aangerichte schade in Port Said. Groot-Brittannië had in vroegere on derhandelingen geweigerd enige verplich ting van deze aard te erkennen, maar is met het oog op de Franse houding bijge draaid. Londen heeft nog steeds Egypti sche saldi, ten bedrage an honderd mil joen pond sterling, geblokkeerd. zijn gesneuveld en in Shigatse is meerma len gevochten, maar de panchen-lama heeft de aanslagen tot dusver overleefd. Er zijn berichten dat de dalai lama, die een groep Chinese „adviseurs" heeft ge kregen, asiel in India heeft gevraagd. De regering van India heeft deze berichten tot nu toe niet tegengesproken. LUXEMBURG (AFP) In kringen van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal meent men dat de devaluatie van de Franse frank naar alle waarschijn lijkheid op vier punten belangrijke gevol gen heeft voor de Gemeenschap. Als eerste gevolg wordt genoemd de stij ging met bijna 18 procent van de door Franse producenten te storten bedragen in het kader van de omslag-heffing. De verschuldigde bedragen zijn namelijk in dollars uitgedrukt. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. zal verder een koersverlies van enige miljoe nen dollars lijden op de bedragen die zijn geplaatst bij Franse banken. Hierbij wordt erop gewezen, dat de devaluatie met 20 procent in 1957 tot een verlies van zes miljoen dollar heeft geleid. Een derde gevolg zal zijn een stijging van de prijzen van door Frankrijk in te voe ren produkten, met name van steenkolen en cokes. Hierbij wordt nog afgezien van de prijsstijging met gemiddeld elf procent als gevolg van het afschaffen van bepaal de subsidies. Tenslotte wordt gewezen op de, ondanks het voorgaande, verbeterde concurrentie positie der Franse producenten, in het bijzonder voor wat betreft staal. De Franse exportprijzen zullen aanzien lijk lager komen te liggen. Hiermede wordt overigens weer op gevaarlijke wijze dui delijk hoe zwak de stemming thans op de Europese gemeenschappelijke markt is, een markt die toch reeds gedrukt wordt door de recessie. WEST COVINA, CALIFORNIë (UPI) De 18-jarige automobilist Herschel Lee Welch heeft het gepresteerd zich op een rit 54 bekeuringen op de hals te halen. De politie zag hem door een stoplicht rijden en joeg hem na toen Welch geen gevolg gaf aan de uitnodi ging te stoppen. Vlak bij zijn huis werd Welch toch gegrepen, nadat de par tijen gereden hadden met een snelheid van tegen de 150 kilometer per uur. Welch is opgeschreven wegens: 9 maal overtreding van de snelheidsbeperking, 15 maal door het stoplicht rijden, 10 maal ongeoorloofd rechtsaf slaan, 3 maal ongeoorloofd linksaf slaan, 13 maal aan de verkeerde zijde van de weg rijden, 1 maal over de dubbele lijn komen, 2 maal negeren van het inrij- verbod, 1 maal pogen zich aan arres tatie te onttrekken. Welch begon aan deze roekeloze vlucht omdat hij bang was zijn rijbewijs kwijt te raken. Er liep namelijk nog een- voorwaardelijke veroordeling tegen hem. Op de Kromme Zandweg te Rotterdam heeft zich een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 20-jarige automonteur J. D. Spruit uit Rotterdam. Hij reed als duopassagier mee op de motor van een collega. Uit de tegenover gestelde richting kwam een 27-jarige bromfietser. Bij het passeren raakten de motor- en bromfietsrijder elkander. De eerste verloor de macht over het stuur en schoot met zijn duopassagier de sloot in. Deze sloeg met zijn hoofd tegen een paal. Door voorbijgangers werden zij uit de sloot gehaald, evenals de bromfietser, die in de sloot aan de andere kant van de weg was gevallen. De monteur Spruyt is later in een ziekenhuis overleden. In Maastricht is de 62-jarige kantoor bediende M. Prickaerts, toen hij per fiets plotseling linksaf sloeg zonder richting aan te geven, door een em achterop rij dende autobus aangereden. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het ver voer naar een ziekenhuis is overleden. In het Friese dorpje Boelenslaan liep een 9-jarig zoontje van de familie Wedzin- ga plotseling de rijweg op om een bal te achterhalen, waarmee hij aan het spelen was. De jongen werd door een vrachtauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis te Drachten is overleden. Het congres der C.P.N. heeft in zijn slotzitting een „oproep aan het Nederlandse volk" vastgesteld. Er wordt o.m. in gezegd: „De onder nemerspartijen onder aanvoering van Romme en Weiter achten de tijd gekomen om hun politieke alleenheerschappij te ves tigen. Beel en zijn rechtse regering hebben de taak op zich genomen om de bestedings beperking voor de werkende bevolking verder door te voeren. Tegelijkertijd willen zij de oorlogsuitgaven verder te verhogen, meewerken aan een verscherping van de internationale toestand en het bestaande conflict met Indonesië op de spits drijven door van Nieuw-Guinea steeds meer een aanvalbasis tegen de republiek Indonesië te maken. De manier, waarop het kabinet- Beel zichzelf tot regering heeft uitgeroepen, is het getuigschrift voor een anti-democra tisch karakter. Eerst de machtsgreep, dan de verkiezingen, dat is de methode van de klerikale reactie. Deze aanranding der par lementaire democratie werd in de Tweede Kamer ondersteund en mogelijk gemaakt door de V.V.D., die een dubbelhartige rol speelt," zo wordt in deze oproep gezegd. Naar Ede. De predikant-dichter Jan Wit blijft, in tegenstelling met eerdere be richten, predikant van de Waalse gemeente te Nijmegen. Met ingang van 1 januari zal hij echter in Ede gaan wonen, waar mevrouw Wit het ambt van lerares heeft aanvaard.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11