HET WEER Frans bezuinigingsplan roept verzet op bij de vakbonden Conflict op Cuba nadert snel een hoogtepunt SOCIALE VOORZIENINGEN KOMEN OP DE HELLING .^Bolletje- Russen tonen zich bereid tot een gesprek over Berlijn Rebellen hebben zich stevig genesteld Kerk met 15de eeuwse toren ging in vlammen op Het afgelopen jaar was aan de natte kant Meer wind mm. Dief rooft voor f 10.000,- uit juweliersetalage Adenauer meent dat Russen zullen onderhandelen leder zijn veiligheid Franse munt gereed voor drukken van zware franc Vervangen van de munten zou 7 jaar vergen In China's bergen Het woord is aan Noodwachtplichti gen worden opgeroepen Ministerieel antwoord op vragen over Anneke Beekman Gromyko's rede hield geen ultimatum in 'fjeforet/or/Sist// 73e JAARGANG No 146 DINSDAG 30 DECEMBER 1958 303e JAARGANG No 299 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 T I H li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. EIhhebA i P B f^F Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 1 J C 3 I ill I fL J1 IL Jl IL jP 8 C. J& fL. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 J" fr, p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks uriVDuniD nnni\UDiviüunD uuuivniN i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vermoedelijk als gevolg van kortsluiting in de verlichting van de kerststal is gis teravond de parochiekerk van Sint Petrus Banden in Son bij Eindhoven door brand verwoest. Om tien minuten over zes werd de brand ontdekt door de koster, die de kerk ging sluiten. Enkele ogenblikken later stond het schip van de kerk in lichter laaie. Om streeks zeven uur sloeg het vuur over op de 72 meter hoge houten gothische toren, die dateert uit de 15de eeuw. Tegen acht uur kwam de spits als een laaiende fakkel naar beneden. Omstreeks half negen volg den de drie klokken. Alle brandweren uit de omgeving, waaronder die van Eindho ven, stonden machteloos. Zij moesten zich beperken tot het nathouden van de omlig gende huizen, die door een enorme vonken regen bedreigd werden. Sommige huizen werden ontruimd. Direkt na het ontdekken van de brand heeft kapelaan Thuring de kerksieraden en paramenten uit de reeds brandende kerk gered. Omdat men in het begin geen druk op de waterleiding had, moest de brandweer het water halen uit de in de nabijheid stromende Dommel. De kerk stond onder toezicht van de Vereniging tot Behoud van Cultuurmonu menten. Er waren pas enige vernieuwin- (Van onze weerkundige medewerker) Gedurende het jaari 1958 was in De Bilt de gemiddelde etmaaltamperatuur 9,2 graden celsius, hetgeen normaal is. De winter was zacht met wel veel sneeuwda- gen en veel regen. Het voorjaar, vooral maart en april, bleef zeer koud met als gevolg dat er begin mei nog een zeer gro te achterstand was in de natuur. De mei maand was zeer groeizaam met echter weinig zon. De zomer kon moeilijk op gang komen. Toch bracht de voorzomer nog de meeste mooie, droge en zonnige dagen. Tussen 20 juli en 25 augustus was het vaak regenachtig en koel. Het aantal warme zo merse dagen bleef beneden normaal. De Bilt kreeg dit jaar 15 tegen normaal 24 zomerse dagen. Dit zijn dagen met een temperatuur boven 25 Celsius. De meest zonnige en zomerse periode kwam voor tussen 26 augustus en 7 sep tember met ideaal warm en zonnig zo merweer. De herfst was nog het gunstig ste seizoen met veel rustig weer en vrij hoge temperaturen Weinig zon De zon scheen in De Bilt in 1958 1405 uren tegen normaal op 1579 uren. Ook 1956 en 1957 bleven veel te somber. Juni gaf in De Bilt 50 uren te weinig zon en mei 42 uren Het aantal zonloze da gen kwam in De Bilt op 29 tegen normaal 18. De vele mooie zondagen maakten ech ter veel goed. In Haarlem waren de wintermaanden begin 1958 het natst met 229 mm. en het voorjaar met 165 mm. het droogste. No vember was hier met 30 mm. de droogste maand en september met 109 mm. de natste. Totaal viel er 808 mm. tegen nor maal 730 mm. zodat het jaar bijna 80 mm. te veel neerslag bracht. De Bilt kreeg 806, Amsterdam 765 mm. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige, later mogelijk harde zuidwestelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Gezicht op de brandende kerk van het Noordbrabantse plaatsje Son. gen aangebracht. Het blussingswerk heeft de gehele nacht geduurd. Gistermiddag is te Culemborg een bo venhuis uitgebrand. De brand werd ont dekt door een voorbijganger, die vlammen zag achter de ramen. Het bleek dat een kerstboom in brand was geraakt. Een po ging om het vuur te doven met een straal op de waterleiding had geen succes. De brandweer van Culemborg kon slechts met moeite het vuur tot het bovenhuis beper ken. De winkel daaronder en de huizen ernaast kregen waterschade. In de afgelopen nacht is bij een juwelier in de Hoogstraat te Rotterdam ingebro ken, waarbij voor een waarde van f 10.000 is gestolen. De dader heeft met een hamer de spiegelruit en de daarachter geplaatste alarmruit kapot geslagen. Hij maakte zich meester van een platina-, een gouden en een witgouden armband, die alle drie met briljanten zijn bezet en voorts van een paar diamanten oorknoppen en een dia manten broche. Dit is de vierde keer dat bij deze juwe lier is ingebroken. De eerste keer, in 1955, toen de zaak pas vier dagen geopend was, werd voor 30.000 vermist. In september 1956 leverde een diefstal niets op. Tijdens de kerstdagen in 1956 werd voor duizend gulden gestolen. Bewoners van de Hoog straat zijn de dader nog achterna gegaan, maar hij was hen te vlug af. (Van onze correspondent in Parijs) Nadat de Franse minister van Finan ciën, Antoine Pinay, ten overstaan van een massaal aantal persvertegenwoordi gers nadere bijzonderheden had gegeven over het financiële en economische sa neringsplan, dat afgelopen weekeinde in grote lijnen al door generaal De Gaulle voor de radio was toegelicht, hebben de voornaamste vakverenigingen te kennen gegeven, een actie te willen ontketenen tegen de sociale onrechtvaardigheden, die zij het project toeschrijven. Pinay heeft vooral de nadruk gelegd op de brede opzet van zijn plan. Wanneer wij niet besloten hadden, aldus de minister, een algehele financiële, economische en monetaire sanering door te voeren, zou Frankrijk het volgend jaar voor een te kort van tweeduizend miljard francs hebben gestaan. Frankrijk zou dan gewis een bankroet tegemoet zijn gegaan, zoals dertig jaar geleden sommige Centraal- europese landen hebben gekend. De voornaamste Franse kranten hebben de plannen van de regering, die ook voor zien in belastingverhogingen ter waarde van tweehonderd miljard francs, over het algemeen met begrip, zo niet met geestdrift ontvangen. Men erkent de noodzaak van een drastisch ingrijpen en men geeft ook toe dat het politieke en diplomatieke kli maat voor de regering onmiskenbaar gun stig is. Ook „Le Monde", een blad dat jegens de regeringspolitiek zijn onafhanke lijkheid nog niet heeft prijs gegeven, merkt op dat het plan-Pinay een weldoordacht en goed doortimmerd geheel vormt, dat redelijke verwachtingen voor de toekomst rechtvaardigt. Al ontmoet het project in technisch op zicht dus tamelijk weinig critiek. de poli tieke aspecten worden minder algemeen bewonderd. Het valt inderdaad niet te ontkennen, dat het sociale stempel van Pinay's politiek niet zeer overtuigend aan doet. Tegenover de directe belastingen, die in beginsel door de meer gegoede bevol kingslagen moeten worden opgebracht, staat een hele serie prijsverhogingen van brood, jam, rijst, chocolade, wijn, vermi celli, tabak, gas (4V2 percent), elektriciteit (zes percent), post- en treintarieven en steenkool (elf percent), die het zwaarst zullen drukken op de arbeiders en minder bevoorrechte groepen. Bovendien zal het systeem van de sociale verzekeringen en gezinstoelagen op de helling worden ge plaatst, terwijl ook de genationaliseerde bedrijven op nieuwe leest zouden worden geschoeid. De socialisten en de communisten hebben tot dusverre nooit gedoogd, dat een rege- NEW YORK (UPI) Fidel Castro, de opstandige advocaat die zijn verzet tegen de Cubaanse regering begon met 25 aan hangers, beschikt nu over een leger van tienduizend man. President Fulgenico Ba tista, die op 24 februari zal worden opge volgd door zijn gunsteling Andres Rivero Aguero, heeft van zijn hoofdstad een leger kamp gemaakt. Tussen Havanna, waar de rebellen zich dikwijls roeren, en de provin cie Oriente, waar hun bolwerk in de bergen ligt, neemt de spanning voortdurend toe. Het offensief dat de rebellen in de provin cie Las Villas begonnen zijn, maakt het waarschijnlijk dat het conflict zijn hoogte punt nadert. De grote verkeersweg die dwars door Cuba loopt, is halverwege onbruikbaar doordat scherpschutters van Castro zich in de omgeving genesteld hebben. Ongeveer driehonderd bruggen zijn door dynamiet- aanslagen onbruikbaar geworden. Men kan Cuba niet meer per trein doorkruisen. Tal- Advertentie V rijke suikerplantages betalen Castro belas ting op iedere baal suiker die het bedrijf verlaat, en de rebellen controleren drie kwart van de suikerproduktie. De grote Amerikaanse hotels in en buiten Havanna lijden aanzienlijke verliezen door de terug gang in het toerisme. „Bocaditos" Batista heeft tienduizend jongemannen, die de rebellen spottend „bocaditos" schreeuwlelijks noemen, onder de wape nen: na een opleiding van een maand gaan zij naar de drie oostelijke provincies, waar de rebellen zich heer en meester voelen. Zolang de rebellen in de provincies blijven kan Batista ze baas, maar zouden Castro en zijn onafhankelijke medestander Cartos Prio Soccarras besluiten naar Havanna op te trekken, dan dreigt de catastrofe. Castro en Batista beiden verklaren geen buiten landse hulp te wensen of nodig te hebben. De Amerikaanse ambassadeur in Havanna heeft Washington een interventievoorstel aangepraat, dat echter niet is uitgevoerd. De voornaamste Amerikaanse belangen, de suikerplantages, hebben een schikking ge troffen met Castro en hopen zich in de vloeiende situatie met eigen onderhandel kunst te redden. Handhaven van Batista of diens opvolger werd zelfs in het plan van de Amerikaanse ambassadeur onmogelijk geacht: er zouden vrije verkiezingen komen, een algemene amnestie voor poli tieke gevangenen, en een volksvertegen woordiging die representatief is. Sinds een week zijn de opstandelingen in opmars. Het leger, dat tegen hen niet is opgewassen, trekt zich vechtend terug en laat de rebellen in het bezit van steeds groter wordende grondgebieden. De vraag is hoelang Batista het op deze wijze vol wil houden tegen de advocaat die hij niet au sérieux nam toen deze, kort na Batista's politieke kleurbekentenis, de jungle introk met een kist sigaren en een geweer. (Reuter) De opstandelingen zeggen bijna de gehele provincie Las Villas op de regeringstroepen te hebben veroverd. Volgens berichten die in New York zijn ontvangen, wordt er verwoed gevochten om de hoofdstad van de provincie, Santa Clara, waar 150.000 mensen wonen. De regeringstroepen zouden de overhand heb ben. ring een vinger uitstak naar deze instellin gen, die tot de sociale verworvenheden der arbeidersklasse werden gerekend en ook dat taboe heeft De Gaulle nu dus over treden. Bij ontstentenis van een tribune in het gesloten parlement voor de overigens ge decideerde oppositiepartijen van links, zijn het voorlopig de drie vakverenigingen van socialisten, rooms-katholieken en commu nisten, die de bazuin van hun protest tegen de economische plannen van de regering hebben geheven. Ze beklagen zich er voor al over rechtstreeks noch zijdelings bij de voorbereiding van de nieuwe politiek be trokken te zijn geweest. Een politieke bedreiging voor de rege ring vormen deze stemmen vooral nog niet, en over de strijdlust der arbeiders behoe ven, lijkt het, ook de vakverenigingsleiders zich nog weinig illusies te maken. Mocht het echter later tot een sociale agitatie komen, dan kan het economisch hervor mingsplan van De Gaulle en Pinay onge twijfeld in zijn grondvesten worden aan getast. De komende weken zullen leren in hoeverre de eerste signalen voor een offen sief tegen de regering uit de kringen der vakbonden door stakingen gevolgd zullen worden. Indiscretie (Reuter) Op de vraag van welke zijde de Banque de France financiële steun had ontvangen teneinde in staat te zijn om het besluit tot inwisselbaarheid van de franc te nemen, antwoordde Pinay dat dit een indiscrete vraag was, doch hij voegde hier aan toe, dat Frankrijk de nodige hulp had aangeboden gekregen van de Bank of Eng land, de Westduitse federale bank (200 mil joen mark), de Nationale Bank van België, de Nederlandsche Bank en de Bank voor Internationale Betalingen. Pinay deelde mede, dat hij ook aanbiedingen van enige Amerikaanse banken had ontvangen, doch dat deze kredieten niet waren geaccep teerd. Hij heeft echter de mogelijkheid open gelaten hiervan in de toekomst ge bruik te maken. Smadclyk symbool Het enige avondblad, dat gisteren ook twijfel tot uiting bracht, was het rooms- katholieke blad „La Croix". dat er de aan dacht op vestigt, dat zo Frankrijks moei lijkheden voor een deel voortspruiten uit de zwakte van de franc, het ook niet te ontkennen valt, dat deze zwakte voort spruit uit Frankrijks politieke moeilijk heden, waarvan Algerije, temidden van alle hervorming het smartelijke symbool blijft. BONN (AFP) De Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, heeft in een vraaggesprek voor de televisie als zijn mening te kennen gegeven, dat de Fransen over een jaar de eerste vruchten zullen plukken van de nieuwe financiële maat regelen Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat zowel Groot-Brittannië als Frankrijk de moeilijkheden zullen overwinnen, die het herstel van de externe convertibiliteit van hun valuta met zich brengt.Volgens Erhard is het een goed teken, dat Frankrijk moedig aan de monetaire sanering is begonnen. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer hoeft ver klaard, dat een oplossing van het pro- bleem-Berlijn alleen via de hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid mogelijk is. Hij rekent er op, dat de Russische regering uiteindelijk dezelfde bereidheid tot onder handelen zal tonen, die de NAVO-ministers onlangs te Parijs aan de dag hebben gelegd. Adenauer acht het juist, dat met het vei ligheidsgevoel van de Russen rekening ge houden zal worden op dezelfde wijze als met dergelijke gevoelens van West-Duits- land en de westelijke grote mogendheden. Het Russische verlangen naar veiligheid kan echter alleen bevredigd worden, in dien de Sovjet-Unie zelf bereid is tot een verstrekkende ontwapeningspolitiek. ver bonden met overeenkomstige veiligheids maatregelen. De bondskanselier is vast- bosloten ook in de toekomst te trachten de Westduits-Russische betrekkingen te ver beteren. Overigens toonde hij zich zeer teleurgesteld over de Russische houding nopens de Westduitse opvattingen over de hereniging. Adenauer kantte zich verder tegen de ophitsende propaganda van de Russische peri tegen de bondsrepubliek. Deze gematigde verklaring van Ade nauer staat in tegenstelling tot de scherpe uitlatingen van gezaghebbende Russische dinlomaten en dagbladen van de laatste tijd, die de bondsrepubliek en de bonds kanselier fel hebben aangevallen. Men meent dat Adenauer over de beledigingen wil heen stanpen, teneinde de deur voor een gesnrek van het Westen met de Sovjet unie open te houden. Daarbij is het voor Bonn van groot belang Adenauer wees er gisteren zelf op dat de regeringspar tijen en oppositie het eens zijn geworden over de toekomstige Berlijn-politiek. Adenauer zal eind januari naar Londen gaan voor het gesprek met de Britse eerste minister Macmillan, dat in het begin van deze maand moest worden uitgesteld we gens zijn ziekte. Inmiddels is een van de problemen, die Adenauer met Macmillan had willen bespreken (de Vrijhandels zone) dichter bij een oplossing gekomen, dan drie weken geleden was te voorzien. In ieder geval blijven voor het informele overleg tur n beide staatslieden te Lon den nog over de kwestie-Berlijn en de al gemene verhouding tot de Sovjet-Unie. PARIJS (UPI) Bij de Franse munt wordt alles in gereedheid gebracht voor de aanmaak van de eerste „zware francs". Wellicht zal na de kabinetszitting van heden formeel opdracht worden gegeven met de fabricage te beginnen. Naar ver luidt zullen de nieuwe „zware franc"- biljetten vrijwel gelijk zijn aan de oude, met dit verschil dat het duizend-franc bil jet, met de beeltenis van kardinaal Riche lieu, tien „zware" francs waard zal zijn. De oude biljetten zullen geleidelijk wor den ingetrokken. Tot het einde van het volgend jaar kunnen zij als betaalmiddel worden gebruikt. Het vervangen van de tegenwoordige munten door zilveren, nikkelen en bron zen exemplaren brengt meer moeilijk heden mee dan het omwisselen van de bankbiljetten. Men schat dat er vier mil jard muntstukken in omloop zijn. Er zijn ongeveer twee miljard stukken van een, twee en vijf francs, anderhalf miljard van tien, twintig en vijftig francs en een half miljard van honderd francs. De munt, die over 46 persen beschikt, heeft een jaarlijkse capaciteit van zeshon derd miljoen. Dit betekent dat het gehele vervangingsproces zeven jaar zou vergen. Men verwacht echter dat met de invoe ring van de „zware franc" het aantal muntstukken in omloop sterk zal dalen. De Banque de France heeft de dollar pariteit voor de franc vastgesteld op 4,93706. Communistisch China zet reuzen schreden op de weg naar industriali satie. Deze hydro-elektrische centrale tussen de bergen, die volgend jaar ge reed moet komen, zal stroom leveren voor een nieuw industrieel centrum in Hsinankiang. De capaciteit wordt 580.000 KWU. Shakespeare: Een goede reputatie wordt vaak ver kregen zonder enige verdienste en ver loren zonder enige schuld. Dezer dagen zal aan ongeveer 20.000 jonge mannen, allen militair dienstplich tig, doch zonder mobilisatiebestemming, bericht worden gestuurd dat zij de nood- wachtplicht zullen moeten vervullen. In verscheidene gemeenten zijn de oproepin gen reeds verzonden. Op deze wijze zal voor de bezetting van 14 noodwachtposten, totaal omvattende 33 grote en kleine ge meenten, gebruik worden gemaakt van de wettelijk ingestelde Noodwachtplicht. Minister Struijcken heeft geantwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid mr. Roolvink (K.V.P.) over de zaak Anneke Beekman. Het is juist, aldus de minister, dat An neke Beekman op 21 november 1958 de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt. Daarge laten of zij als minderjarige zelfstandig aanspraak zou kunnen maken op het recht op vrijheid van gedachten, geweten en godsdienst, omschreven in het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijhe den en in de universele verklaring van de rechten van de mens, bestaat er naar het oordeel van de minister geen aanleiding voor de veronderstelling, dat, wanneer haar wettige voogd, de stichting Le- Ezrath Ha-Jeled, het gezag feitelijk over haar zou kunnen uitoefenen, aan haar vrij heid van gedachten, geweten en gods dienst te kort zou worden gedaan; dit te minder, aangezien deze stichting aan de betrokkenen heeft doen weten, dat zij in haar persoonlijke godsdienstige overtui ging volkomen zal worden vrijgelaten. Hieruit blijkt, dat, zo er al sprake is van een vrees, die het meisje ertoe zou kunnen brengen zich schuil te houden, voor deze vrees geen grond bestaat. Daar de minister ondanks veelvuldige nasporing onbekend is met de verblijf plaats van het meisje, beschikt hij niet over de mogelijkheid haar de ongegrond heid van een dergelijke vrees duidelijk te maken. LONDEN (Reuter) Een commentator van radio-Moskou heeft meegedeeld dat Rusland volstrekt niet ongenegen is de op vattingen te bespreken, die de westelijke mogendheden kunnen hebben over de Ber- lijnse kwestie. Hij legde er de nadruk op dat de verklaring die de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Gromyko de vorige week over Berlijn heeft afgelegd, geen ultimatum is geweest. Uit de opmer king van Gromyko dat West-Berlijn wei eens een tweede Serajewo kan worden, kan niet worden afgeleid dat Rusland een nieuwe oorlog wil ontketenen als de Rus sische voorstellen inzake Berlijn niet wor den aanvaard, aldus de commentator. PARIJS (Reuter) Uit gewoonlijk be trouwbare bron in Parijs wordt vernomen, dat de permanente NAVO-raad het ont werp voor de vier antwoordnota's van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en West-Duitsland op Kroesjtsjevs voorstellen inzake Berlijn heeft goedge keurd. De nota's, die vandaag of morgen aan Mos kou zullen worden gezonden, verwerpen de Russische voorstellen, doch laten de deur open voor onderhandelingen over hereniging van Duitsland, de Europese veiligheid en ontwapening. De vier afzon derlijke nota's zijn niet gelijkluidend, al hebben ze eenzelfde strekking. Advertentie BARTELJORISSIR HAARLEM TEL. 13439 SKI-JACKETS IN KLEUREN

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1