Conjunctuur beweegt zich weer in opgaande richting N.H.M. wil egalisatiefonds voor goud en deviezenbeheer (^Pamela en de olïe^boertjes J Financieel jaaroverzicht (II) Chefarine 4 Opnieuw regen en wind Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Normalisering van internationale munt- en geldverhouditigen BETER EN SNELLER Bij stimulering der conjunctuur blijft voorzichtigheid geboden" MOPS ZccU ió het zo r~ 2 Nederland gereed voor een nieuwe start Britten bevreesd voor crisis in de scheepvaart Vrije wisselkoers voor Argentijnse peso Economische commissie van UNO voor Afrika GEVOLGEN DER DEVIEZENVLOED DONDER- BEESTEN De Nederlandse Antillen en het pond sterling Drie skiërs door lawine bedolven in Oostenrijk ll U D A G 3 U UEUtMUEK 1 V 5 8 (Van onze financiële medewerker) Zoals wij zaterdag reeds hebben opgemerkt, zijn het vooral de verminderde industriële investeringen geweest, die in 1958 tot de ontspanning op de kapitaal markt hebben bijgedragen. In het eerste halfjaar zijn de totale investeringen in ons land, vergeleken met die van dezelfde periode van 1957, met rond 12 percent verminderd. Bij de industrie bedroeg de teruggang zelfs 14 percent. De mede hierdoor ontstane werkloosheid noopte ook de Nederlandse regering, in navolging van de V. S., de teugel der kredietbeperking ietwat te vieren en 180 miljoen voor aanvullende werken beschikbaar te stellen, teneinde een verdere stijging van de werkloosheid te voorkomen. Hoezeer dit doel moge worden toegejuicht, ook de regering zal moeten inzien, dat de werkgelegenheid in de naaste toekomst allereerst door het bedrijfsleven zal moeten worden geschapen, dat in hoofdzaak- tot de sanering van de kapitaalmarkt en de monetaire positie van ons land heeft meegewerkt. In welke mate dit het geval is geweest, blykt wel zeer duidelijk uit de ontwikke ling van de Nederlandse handelsbalans, die in 1957 het verontrustende tekort van 3800 miljoen aanwees en de voornaamste oorzaak was van het tekort van 600 mil joen op de betalingsbalans. Vooral door de vermindering van de bedrijfsvoorraden daalde reeds in het eerste halfjaar van 1958 het invoersaldo tot 910 miljoen tegen 1361 miljoen in de tweede, en 2465 miljoen in de eerste helft van het vorig jaar. Met een raming voor december kan het invoersaldo voor het tweede half jaar van 1958 op rond 560 miljoen wor den aangenomen, voor het gehele jaar op omstreeks 1500 miljoen; een resultaat, waartoe, zoals wij vorige week hebben aangetoond, ook de export in bescheiden mate heeft kunnen bijdragen. Als de Nederlandse betalingsbalans voor 1958 een overschot van rond anderhalf miljard zal aanwijzen, gelijk te verwachten is, zal dit in de eerste plaats aan de in krimping van voorraden en de verminder de investeringen van het bedrijfsleven zijn te danken, terwijl voorts de verkopen van effecten naar het buitenland daarbij een grote rol hebben gespeeld. Geforceerd overschot Het is echter duidelijk dat hierdoor het overschot op de betalingsbalans een min of meer geforceerd karakter draagt, even als de nog steeds voortgaande stijging van de goud- en deviezenvoorraad bij de Ne- derlandsche Bank, die thans ca. f 5200 miljoen bedraagt tegen rond 3900 mil joen bij het begin van dit jaar en ruim 3000 miljoen op 9.september-1957. Van een normaal overschot op de betalings balans zal pas weer sprake zijn, als zulk een batig saldo zonder verkoop van effec ten en mèt een stijgende invoer van grond stoffen mogelijk blijkt, dat wil zeggen: als het in hoofdzaak door een verdere ver groting van de export ontstaat. De werk loosheid zal dus niet in de eerste plaats moeten worden bestreden door het uit voeren van overheidswerken, maar door het stimuleren van rendabele bedrijfsin vesteringen, waaraan ook de belasting- politiek ondergeschikt moet worden ge maakt. Niettemin is er bij een terugblik op het afgelopen jaar alle reden om met dank baarheid van de "hierboven genoemde cij fers kennis te nemen. Zij illustreren im mers een zodanige versterking van Neder lands monetaire positie, dat van wantrou wen ten aanzien van de gulden, gelijk dit in de tweede helft van 1957 in ontsparing. kapitaalvlucht en een agio van de effec tendollar tot uitdrukking kwam, geen sprake meer is. De depreciatie van de gulden heeft voor een appreciatie plaats gemaakt. Vertrouwen hersteld Hierbij heeft zich in de loop van het jaar ook het merkwaardige verschijnsel voorgedaan, dat recessie en vrees voor een depressie van langere duur de spaarzin van de Nederlandse bevolking heeft ge stimuleerd. Terwijl het totale spaartegoed van Rijkspostspaarbank, bondsspaarbanken en boerenleenbanken in 1957 met slechts 250 miljoen steeg, hebben de eerste elf maanden van 1958 een spaaroverschot van ruim f 700 miljoen opgeleverd. Het was dus een samenspel van factoren ver mindering van het nadelig saldo op de handelsbalans, verkoop van effecten naar het buitenland, terugkerend vertrouwen in de gulden en een geleidelijke toeneming van de besparingen waaraan de ver ruiming van de geld- en kapitaalmarkt moet worden toegeschreven. Tot op zekere hoogte geldt dit verschijnsel voor de meeste landen van West-Europa, dat zich onder de invloed van de recessie econo misch en financieel van de Verenigde Staten afhankelijk heeft gemaakt. Tegen over een vermindering van het importsaldo der Europese landen staat voor 1958 een daling van het Amerikaanse exportover schot van drieëneenhalf miljard dollar tot 1.9 miljard dollar, ten gevolge waarvan een bedrag van rond 2 miljard dollar aan goud uit de Verenigde Staten aan West- Europa ten goede kwam. Hierdoor wordt voor een deel verklaard dat. terwijl de meeste landen van ons werelddeel tot een geleidelijke discontoverlaging konden be sluiten, de Verenigde Staten na een ver laging tot eenendriekwart percent, in april 1958, sindsdien tweemaal tot een verhoging zijn overgegaan. De discontopercentages beliepen dan ook respectievelijk aan het begin en aan het einde van dit jaar, in Frankrijk 5 en iVz percent, in West-Duits- land 4 en 3 percent, in België 4V2 en 3V2 percent, in Engeland 7 en 4 percent, in Nederland 5 en 3 percent en in de Ver enigde Staten 3 en 2V» percent. Deze ver laging van de disconto's duidt op een ge leidelijke normalisering van de internatio nale monetaire en financiële verhoudingen en heeft als zodanig het geschokte ver trouwen in de ontwikkeling van de con junctuur doen terugkeren. Consumptie stabiel Hiertoe heeft ongetwijfeld ook de be trekkelijke stabiliteit van de consumptie bijgedragen als een typische trek van de na-oorlogse maatschappij in tegenstelling tot vroeger, toen een daling van de inves teringen ook een scherpe daling van de consumptie-uitgaven veroorzaakte. Het nationale inkomen is tijdens de recessie in de Verenigde Staten wel gedaald, maar niet in belangrijke mate en in de laatste tijd is het weer stijgende. Ten onzent kun nen volgens de jongste miljoenennota de consumptie-uitgaven voor 1957 op 20.71 miljard, voor 1958 op f 21.21 miljard wor- den aangenomen. De cumulatieve wissel werking tussen investeringen en consump tie blijkt in de huidige conjunctuurbe weging niet meer aanwezig te zijn, zoals prof. Witteveen een paar maanden geleden heeft opgemerkt. De werkloosheidsvoor zieningen, die immers onmiddellijk in wer king treden zodra werkloosheid optreedt, hebben ten aanzien van de consumptie stabiliserend gewerkt, terwijl ook de aan vullende werken van de overheid het hunne daaroe hebben bijgedragen. Hoewel in verscheidene grondstoffenprijzen een scherpe daling is ingetreden, die pas sinds kort tot staan is gekomen, is de daling van de goederenprijzen op de wei-eldmarkt dan ook zeer beperkt gebleven. Moody geeft bij een hoogste stand van 441.6 der index cijfers voor 1957, voor 1958 een laagste stand van 387.6 te zien. waarop thans weer een herstel tot 395 is gevolgd. Ook hieruit mag de conclusie worden getrokken dat thans, aan het eind van 1958, de recessie als geëindigd kan worden beschouwd en de conjunctuur zich, zij het in zeer matig tempot-weer in opgaande richting beweegt. Ruimer exportkrediet Het is verl.eugend, in dit verband te wijzen op een belangrijk besluit dat de regering dezer dagen heeft genomen om in navolging van een in Engeland gevolg de praktijk, de mogelijkheid open te stel len tot de toepassing van een nieuw systeem bij de verzekering van kredieten op middellange termijn voor de financie ring van de Nederlandse export. Voorts heeft ook de heer Verolme, directeur van Verolme's Dok- en Scheepbouw Maat schappij. het initiatief genomen tot de op richting van een maatschappij, die ten doel heeft zijn exportorders in de toekomst te financieren. Reeds geruime tiid was de fi nanciering van de Nederlandse export de LONDEN (Reuter) Leidende figuren in Britse scheepvaartkringen hebben in artikelen in het heden gepubliceerde jaar lijkse overzicht van Lloyds gewaarschuwd voor een „ernstige crisis" in de5 scheep vaart, die eveneens ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de Britse scheeps bouw. De president van de Britse Kamer voor de Scheepvaart, Robert Ropner schrijft, dat de situatie op de vrachtenmarkt voort durend slecht is gebleven. De over de ge hele wereld opgelegde scheepsruimte van 8 miljoen, geeft zijns inziens aanleiding tot grote bezorgdheid. De president van de vereniging van werkgevers in de scheeps bouw R. W. Johnson, deelt mede dat de depressie in de scheepvaart heeft geleid tot het annuleren of opschorten van or ders. Momenteel heerst er een stilstand in het verstrekken van orders die zorgen baart, aldus Johnson. zwakke plek in het patroon van onze han delsontwikkeling. Dat de verruimde kapi taalmarkt in sterkere mate ook de finan ciering van de export ten goede zal komen, mag daarom van grote betekenis worden geacht. Niet het minst ook omdat op 1 ja nuari a.s. in het kader van de Eux-omarkt de invoerrechten tussen de deelnemende landen met 10 percent van het bestaande tarief zullen worden verlaagd en deze ver laging voorlopig ook van kracht zal zijn tegenover alle landen, die zijn aangesloten bij de O.E.E.S. of de G.A.T.T., als hierover tenminste overeenstemming wordt bereikt, wat nog niet zeker is. Terwijl men een jaar geleden met angst en beven de ontwikkeling van de recessie tegemoet zag gaat het Nederlandse be drijfsleven ditmaal met een voorzichtig op timisme het nieuwe jaar in. Na enige pas sen terug te hebben gedaan, is men thans gereed voor een nieuwe start. Over het beursverloop hopen wij in onze edities van 3 januari nog enkele opmer kingen te maken. BUENOS AIRES (RTR.) President Frondizi van Argentinië heeft heden in een nieuwjaarsrede bekendgemaakt, dat de controlemaatregelen ten aanzien van de peso met ingang van 1 januari zullen wor den afgeschaft. Dit betekent het einde van exportcontingenten en invoervergunnin gen. Voorts zal per 1 januari een enkele fluctuerende vrije wisselkoers worden in gevoerd in plaats van het huidige meer voudige stelsel. Deze maatregelen komen in feite neer op een devaluatie van de peso. De officiële wisselkoers voor de peso bedraagt op het ogenblik 18 voor een dollar, de vrije koers is 70 peso's voor een dollar. De Amerikaanse regering, elf Ameri kaanse banken en het Internationale Mo netaire Fonds hebben aan Argentinië le ningen en „stand-by"-kredieten van in to taal 329 miljoen dollar verstrekt om dit land in staat te stellen zijn plannen voor een financiële hervorming en voor de eco nomische ontwikkeling uit te voeren. (AFP) De Centrale bank van Argenti nië heeft met het oog op de voorgenomen monetaire hervorming, alle wisselopera ties tot 5 januari a.s. gestaakt. Ook de escudo vrij LISSABON (UPI) De Portugese re gering.heeft besloten, de escudo vrij inwis selbaar te maken in het vertrouwen, dat de Portugese goud- en dollarreserves hoog genoeg zijn. De waarde van de escudo is vastgesteld op zijn huidige koers tegenover de dollar, namelijk 28.60. ADDIS ABEBA (Reuter) Dag Ham- marskjoeld de secretaris-generaal van de UNO heeft in zijn openingstoespraak op de eerste bijeenkomst van de economische commissie voor Afrika van de UNO ge zegd, dat de vorm van een internationale organisatie zich uitstekend leent voor het behandelen van de problemen der econo mische ontwikkeling in Afrika. Op de agenda van deze eerste bijeen komst staan onder meer bespreking van de economische positie van Afrika en de rol, welke de commissie kan spelen bij het bevorderen van de economische ont- wikkelin'g. Het lidmaatschap van de com missie is opengesteld voor België, Ethio pië, Frankrijk, Ghana. Italië, Liberia, Ma rokko, Portugal, Spanje, Soedan, Tunesië, de Unie van Zuid-Afrika, de Verenigde Arabische Republiek en Engeland en elk land in Afrika, dat later mogelijk lid zal worden van de UNO. Het hoofdkwartier der commissie is gevestigd in Addis Abe ba. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt Chefarine .,4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doel werkelijk wonderen 1 Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helarox. 99 Als over enige tijd een opleving tot een nieuwe hausse mocht leiden, is de ruimte voor een eventuele bestedingsinflatie ge schapen in deze recessieperiode, waarin als gevolg van de deviezenvloed en de wijze van overheidsfinanciering, nieuwe reserves aan binnenlandse betaalmidde len worden opgebouwd. Deze ruimte is minder groot dan vóór 1955, maar enige voorzichtigheid bij het nemen van maat regelen ter stimulering van de conjunc tuur is toch wel geboden. Dat is de conclusie van een beschou wing in het jongste kwartaalbericht van de Nederlandsche Handelmaatschappij, ge wijd aan de monetaire gevolgen van de deviezentoevloeiing. Deze manifesteren zich vooral in een toeneming van binnen landse liquiditeiten, die hoofdzakelijk in de vorm van kas, banktegoeden, schat kistpapier er gemeentelijke kasgeldlenin gen worden aangehouden. Het bedrijfsle ven zorgt, door aflossing van bankkredie ten, voor een zeker tegenwicht van de toe neming van liquiditeiten. Door de stijging van de vlottende schuld van rijk en ge meenten in handen van ondernemingen en institutionele beleggers, is dat tegenwicht echter weer geheel opgeheven. De over heidsfinanciering biedt daardoor het voor naamste aangrijpingspunt van monetair beleid. Een ander gevolg van de deviezenvloed Advertentie Uw levenslust bewaren met nobnssm ejaie n? oude klare! rsnrbifori s ofzuwsd oib OP drukkende zomerdagen worden we soms gekweld door heel kleine, langwer pige insectjes, die een onuitstaanbaar ge kriebel op de huid veroorzaken. Dat zijn dan de zogenaamde onweersbeestjes, die in sommige streken van hel land ook wel donderbeestjes worden genoemd. Deze kleine diertjes hebben de lengte van nog geen halve millimeter en staan onder de meer officiële naam thripsen bekend. De orde waartoe zij behoren draagt de prach tige naam Thysanoptera, wat zoveel be tekent als „franjevleugeligen". Dat de hele orde van zeer kleine insecten deze naam draagt is eigenlijk onverdiend, want deze orde telt. ook soor ten die in het geheel geen vleugels bezitten, en andere soorten zijn weer van rudi mentaire vleugels voorzien, terwijl ook gevleugelde individuen naast ongevleugelde voorkomen. Maar ondanks al dergelijke onordelijkheden kunnen de thripsen zeer terecht franjevleugelig wor den ge. xemd, want de twee paar smalle vleugels zijn aan de randen inderdaad van zeer lange franjeharen voorzien, waardoor het draagoppervlak aanzienlijk wordt ver breed. Alleen al in ons land. zijn ongeveer zestig soorten Thysanoptera bekend, maar algemeen ivordt aangenomen, dat het wer kelijke aantal veel groter zal zijn. De dier tjes zijn echter te klein om de aandacht te trekken, waardoor zij gemakkelijk over het hoofd kunnen worden gezien. Zij worden vaak aangetroffen in bloemen, maar ook onder boomschors en tussen verdorde bla deren. Verder zijn er schadelijke soorten, die vooral op granen, bonen, vlas, uien en kasplanten voorkomen, zodat zij bij boeren en tuinders in een niet al te best blaadje staan. De vraag, waarom de mens op druk kende zamerdagen plotseling hinder van de thripsen ondervindt, is hiermee natuur lijk niet beantwoord. De oorzaak daarvan moeten we zoeken bij het verschijnsel, dat de thripsen bij broeiend en drukkend zo merweer enorme vluchten vormen en in massa's optreden, zodat niet alleen u en ik, maar ieder in onze omgeving als rust en steunpunt moet dienst doen. Het onuit staanbare gekriebel dat zij teweeg brengen is een gevolg van de bijzondere poten, waarover deze diertjes beschikken. Die po ten zijn namelijk voorzien van uitstulpbare hechtblaasjes die een nare prikkeling van de huid bewerkstelligen. Daarom is het u toegestaan de mooie naam Thysanoptera, waartoe de thripsen behoren, te vergeten, en in plaats daarvan de naam „blaaspotigen" in het ge heugen te prenten. Dat is aanzienlijk eenvoxidiger en iedere kenner van insecten zal bovendien direct begrijpen wie u daarmee bedoelt. Er is een belang rijk punt, dat in verband met de onweers- of donderbeestjes, aanleiding tot misver stand zou kunnen geven. In bepaalde stre ken van ons land worden de gevleugelde mannetjes en wijfjes van bladluizen, die tijdens warme dagen eveneens massaal kunnen optreden, ook wel als donder beestjes betiteld. Maar dat is grove na maak, xvaarvoor een ieder zich dient te hoeden! De echte, onvervalste onweers beestjes zijn de thripsen en niemand moet zich van de wijs laten brengen door het feit dat dergelijke populaire namen op ver schillende soorten worden toegepast. Gelij'u tl zich evenmin van dc. wijs moet laten brengen door een geschrift uit de vorige eexiw, waarin haarfijn werd be wezen, dat Napoleon nooit heeft bestaan, maar dat hij als de personificatie van de zon moet worden gezien. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon 50. „Ah, daar is onze collega, de minister van Financiën reeds", zei de minister van Oorlog, toen een blinkende dienstauto voor het hotel stopte. Panda keek verbaasd naar het kleine heertje, dat uitstapte. „Moet hij het tegen die gevaarlijke familie Joppe op nemen?", vroeg hij. „Hijzelf niet", ant woordde de minister van Oorlog, „hij zal zijn strijdkrachten inzetten". „Strijdkrach ten?", herhaalde Panda. „Maar meneer Oorlog, uw mariniers konden het niet op knappen. Welke strijdkrachten heeft dan de minister van Financiën?" Het heertje hoorde deze opmerking. „Ik zal de meest gevreesde macht in het geweer brengen, die er bestaat", sprak hij. „Kijk, daar komt hij juist aan". „Arme familie Joppe. Dit is werkelijk het verschrikkelijkste, wat men op iemand los kan laten!", prevelden Bui tenlandse Zaken en Oorlog, hun steken af nemend. Een onheilspellende figuur was het hotel binnengekomen. Het was de in specteur der Belastingen.... is de sterke toeneming van de liquide mid delen der banken. Ter beperking van de daardoor veroorzaakte ruimte op de geld markt, wordt door de Nederlandsche Bank geregeld schatkistpapier aan de banken verkocht en worden middelen „gesterili seerd" door verhoging van het percenta ge der verplichte kasreserves. De N.H.M. vestigt de aandacht op de voordelen ver bonden aan de instelling van een egalisa tiefonds dat, zoals in Engeland, het be heer zou voeren over de goud- en devie zenreserves. Verder bepleit de N.H.M. een door het bankwezen te financieren vervroegde af lossing van buitenlandse schuld, waar door niet alleen een incidentele oplossing voor de te grote ruimte op de geldmarkt wordt verkregen, maar ook voor de schat kist een aantrekkelijke vermindering van rente-uitgaven wordt bereikt. Voldoende geld voor de overheid? De vraag rijst, in hoeverre de goud- en deviezenreserves een peil hebben bereikt, waarop tot verruiming van bestedingen kan worden overgegaan. Het overzicht wijst ook op de moeilijkheden om de door minister Hofstra gestelde norm van de nationale besparingen van 20 procent van het nationale inkomen te verwezenlijken. Ten aanzien van de raming van de voor de overheid in 1959 beschikbare kapitaal middelen, meent de N.H.M. dat bij een voor de schatkist gunstige gang van za ken waarschijnlijk juist in de kapitaalbe hoefte van de overheid kan worden voorzien. Voor consolidatie van de vlot tende gemeenteschuld zal er dan echter weinig -ruimte meer zijn. De N.H.M. be cijfert dat in het eerste'halfjaar van 1958 niet meer dan ongeveer 300 miljoen kan zijn geconsolideerd. De statistiek van de schuldposities dei provincies en gemeen ten geeft een geflatteerd beeld doordat daarin de schuldpositie van de Bank voor Nederlandsche gemeenten niet is opge nomen. WILLEMSTAD (ANP) De Britse mo netaire maatregelen zullen vermoedelijk vérstrekkende gevolgen hebben voor de Nederlandse Antillen, waar immers ten behoeve van de olie een speciale regeling bestond voor converteerbare ponden. De deviezencommissie en de directie van de Curagaosche Bank kwam maandag in con ferentie bijeen ter bespreking van de ont stane situatie en voor eventuele adviezen aan de regering. WENEN (UPI) Lawines hebben zon- dga en maandag in verschillende delen van Oostenrijk het leven geëist van drie skiërs, allen Oostenrijkers. In totaal zijn deze win_ ter in Oostenrijk nu zes mensen door lawi nes om het leven gekomen. Dit weekeinde kwamen om: Josef Wege- bauer, bij Salzburg; Franz Grimmer bij Innsbruck en Dieter Thalhammer bij de Brennerpas. Ingevroren. Nog steeds zijn ijsbrekers er niet in geslaagd op de St. Lawrence een weg te banen voor de dertien buiten landse schepen, die in de haven van Montreal liggen. Tot deze schepen be hoort onder meer de prins Frederik Hendrik. De schepen kunnen de oceaan niet bereiken doordat de vorst dit jaar veel eerder inviel dan was verwacht. Boete. De vroegere Duitse minister van economische zaken, dr. Walter Funk is te Berlijn veroordeeld tot een boete van 10.900 mark, die zal worden be steed voor schadevergoeding aan nazi slachtoffers. Naar het oordeel van de rechtbank heeft Funk het nationaal-so- cialisme in partij en regering actief gesteund. Vooral wordt hem zijn veror dening van 1938 tot inbeslagneming van Joodse vermogens aangerekend. Hij is in 1957 wegens zijn slechte gezondheid op vrije voeten gesteld. Levenslang. Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft desgevraagd bevestigd dat Istvan Bibo, die tijdens de opstand minister van staat in de re- gering-Nagy was, tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld. Hij is leider van de nationale boerenpartij geweest. Oorlog. De radio van de Cubaanse opstan delingen heeft medegedeeld dat rege ringsbommenwerpers van de Boeing 26 maandag de steden Cruces, Fomen- to en Caigaiguan in de provincie Las Villas hebben gebombardeerd. Te Tri nidad, eveneens in Las Villas, worden het plaatselijk hoofdkwartier en de gevangenis door opstandelingen bele gerd. Per minuut. De Denen zijn houders van het wereldrecord sigarenroken, zo heeft de bond van Duitse sigarenmakers be kend gemaakt. Ten dele hebben de De nen deze plaats te danken aan de liefde van de Deense vrouw voor de sigaar. Per hoofd van de bevolking roken de Denen 207 sigaren per jaar. De Neder landers komen op de tweede plaats met 106 sigaren, gevolgd door de Zwitsers met 97 en de Westduitsers met 90. Per minuut. Volgens een door de Japanse politiek uitgegeven witboek zijn in 1958 elke minuut twee misdaden in Japan bedreven. Tot 30 november telde men in totaal 1.298.038 misdaden. Paus Joannes XXIII heeft maandag tweehonderd circusmensen in audiën tie ontvangen. Tweehonderd acrobaten clowns, temmers, oppassers, kortom de hele bevolking van het Italiaanse circus Orfei was bij bij Paus Joannes komen binnenwandelen. De leeuwen temmer toonde een welp, die nogal speels was. „Kalm, kalm", zei de Paus toen het dier kopjes gaf. „Ik ben alleen gewend aan de leeuwen van Venetië". Hij bedoelde daarmee die in het wapen van deze stad, waarvan hij patriarch was. Man van het jaar. Het Amerikaanse week blad „Time" heeft generaal De Gaul le tot „man van het jaar" gekozen. Zijn terugkeer in het politieke leven wordt „het meest indrukwekkende vertoon van politiek meesterschap" genoemd. Hij was de enige politicus die „de ex plosieve wens naar verandering die de wërëld in 1958 kenmerkte bedwong en in positieve banen leidde". Dè nieuwe. Alleen harmoniegezelschappen van blanken zullen mogen meemarche- ren in de inhuldigingsoptocht voor de nieuwe gouverneur van de staat Alaba ma, John Patterson. Negerbands, die tot dusver altijd zijn uitgenodigd, zul len deze keer geen uitnodiging ontvan gen. Gouverneur Patterson heeft in het verleden nogal wat juridische geschil len moeten bevechten met de N.A.A.C.P., de vereniging ter beharti ging der belangen van kleurlingen en dat zit hem blijkbaar nogal dwars Geschenk. Van de zijde van het keizerlijk paleis in Japan is maandag bekendge maakt, dat de uitwisseling van verlo vingsgeschenken tussen kroonprins Akihito en Mitsjiko Sjoda op 14 janua ri zal geschieden. De verloving zal for meel worden wanneer een lakei naar de woning van Mitsjiko gaat en haar een geschenk van rijstwijn, zeebrasem en vijf rollen textiel overhandigt over eenkomstig de traditie. Ander land. Wat betreft de plannen van pater Pire vooi het stichten van een „Anne-Frankdorp" voor vluchtelingen dat eventueel in Noorwegen zou moe ten komen, heeft de Noorse vluchtclin- genraad verklaard, dat dit beter in een land in Midden-Europa zou kunnen ge schieden, waar het klimaat en de psy chologische omstandigheden grotere mogelijkheden voor integratie der vluchtelingen zouden bieden. De raad zou financiële steunverlening hieraan in overweging willen nemen. In de hogere luchtlagen heeft zich een krachtige zuidwestelijke stroming inge steld. die zich uitstrekt van de Azoren naar Midden-Europa. Aan het aardoppervlak loopt hiermede een front parallel, waar langs een aantal storingen zachte oceaan- lucht uit de Golf van Biscaje naar het Europese vasteland stuwt. Eén van deze storingen passeerde in de nacht van maan dag op dinsdag met regen ons land. Daar na stroomde droge lucht binnen met en kele verspreide opklaringen. Ten zuid westen van Ierland heeft zich langs het front een nieuwe storing ontwikkeld, die waarschijnlijk actiever wordt dan zijn voorganger. Ook deze zal het komende et maal enige resen veroorzaken en de wind opnieuw doen aanwakkeren. In het tempe- ratuurverloop komt weinig verandering. WEERRAPPORTEN Temperaturen, buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur •o -3 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven zwaar bew. w zwaar bew. w licht bew. wzw licht bew. w geheel bew. zw geheel bew. wzw licht bew. wzw Vlv. Z.-Limb. licht bew. zw Woensdag 31 december Zon op 8.49 uur, onder 16.38 uur. Maan op 23.14 uur, onder 11.16 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 30 december Hoog water 6.17 en 18.32 uur. Laag water 1.55 en 14.14 uur. Woensdag 31 december Hoog water 6.58 en 19.17 uur. Laag water 2.32 en 14.55 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers 8 8 7 6 6 7 6 8 -5 -1 -8 4 1 4 5 6 3 sneeuw 0 geheel bew. z .zwaar bew. n regenbui wzw onbewolkt zw licht bew. zzw zwaar bew. w half bew. zw motregen wzw motregen zw 8 geheel bew. zo 2 onbewolkt windst. -1 zwaar bew. nnw 10 regen z 3 regen wzw 3 geheel bew. wzw 4 zwaar bew. zzo 5 mist wzw -2 mist windst. -1 half bew. windst. 3 onbewolkt no 2 zwaar bew. no 6 onbewolkt windst. 0 onbewolkt windst. 4 zwaar bew. windst. 9 e| o» c ës 1 9 15 2 6 8 4 1 7 0,5 0 1,3 0 10 7 2 1 0,3 0,1 0 0 2 1 0.2 0,1 0 0 6 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2