Horen en zien Pum en Doppie et huis der conflicten Dr. Beijnes huldigt jubilarissen Venhcdk Slotwoord van spoorwegdirecteur een blik in de toekomst T. GRIEK Agenda voor Haarlem Elektrisch van Amsterdam naar Rome, veel aandacht voor overweg misère 4 t radio Udevhie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN „Anders dan anderen beter dan ooit De radio geeft woensdag 7 el evisieprogr am ma Schilder Barend Ferwerda in Heelsum overleden Annie Woud wordt lerares solozang in Maastricht Kerkelijk Nieuws Zevende dirigent encur sus Nederlandse Radio Unie Gift van Ford Foundation voor Haags instituut DANSSCHOOL Natuurbescherming in de verdediging DE HOUTWERFN. V. DOOR IRIS BROMIGE DINSDAG 30 DECEMBER 1958 Een uitermate vitale zeebonk van de oude stempel was gisteravond het mid delpunt van de VARA-televisieuitzending „Anders dan anderen" en radioreporter Bert Garthoff had een dankbaar slachtof fer aan hem. Het was de 76-jarige kapitein (..noem me maar liever schipper") Johan Den Duik, die bijna een halve eeuw lang onder de groen-wit-groene vlag van de Holland-Amerikalijn over de wereldzeeën heeft gezwalkt en daarbij rijkelijk zijn deel aan lief en leed te incasseren kreeg. Vaardig uit zijn tent gelokt door Bert Gart hoff deed hij de televisiekijkers in onver valst zoutwaterjargon het verhaal van zijn veelbewogen carrière, een verhaal dat met veel verve verteld werd en gekruid was met tal van boeiende en amusante anek dotes. Rustig en bescheiden, alsof hij in zijn eigen huiskamer zat. haalde hij her inneringen op aan zijn ontmoetingen met bekende personen als de Amerikaanse componist George Gershwin en de Neder landse operettezangeres Beppie de Vries, idool van een vorige generatie, die thans in Parijs haar levensavond slijt. Vandaar dat zij haar oude vriend Den Duik ter ere van zijn „t.v.-debuut" een brief had ge stuurd, waarin zij dankbaar herinnerde aan de zeemansbegrafenis, die deze vijf tig jaar geleden haar hondje Trixie be zorgd had. Maar het meest verguld was de grijze schipper toch met het geluids filmpje, waarop de Franse generaal König de kapitein nogmaals zijn waardering be tuigde met zijn bijdrage aan de helaas mislukte landing van De Gaulle's expedi- tieleger bij Dakar in 1940, aan welk wapen feit kapitein Den Duik tevens zijn zeldza me onderscheiding van erekorporaal van het Franse Vreemdelingenlegioen dankt. Ook de ontmoeting met de oude vrien den leverde vele prettige verrassingen op: de prille jeugdvriend uit de vlegeljaren, de kameraden van de zeevaartschool, het weerzien met collega-gezagvoerder Pieter La Gay, die met hem aan het Dakar-avon tuur deelnam en vooral de confrontatie met de charmante verpleegster, die kapi tein Den Dulks wonden verzorgde, toen en kele maanden later zijn schip „Penland" bij een poging tot evacuatie van de geal lieerde troepen uit Griekenland gebom bardeerd werd het waren evenzovele hoogtepunten van dit programma dat, me de door de uitstekende beeldregie, een der meest geslaagde uitzendingen uit de histo rie der vaderlandse t.v. geworden is. Beeldschermer Advertentie UW HAAR IS UW KROON! EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere Deurs. MAISON OERLEMANS GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF. 184*2 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 NCRV. 0.30—2.00 KRO. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7 10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws. 8.15 Gewi.ide muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. lu.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Die merk waardige Mac. hoorspel. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram 12 37 Oude- jaarsdienst. 13.00 Nieuws 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.10 Omr.ork. 1Ü.00 Voorde jeugd. 17.20 Gram. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 Gram. 18.45 Nieuws en weerber. 18.55 Klokgelui. 19.00 Oudejaarsavondkerkdienst. 20.15 Gram. 20.30 Muziekwensen van muziekmensen. 21.15 Jaar overzicht 1958. 22.15 Gram. 22.45 Oudejaarsavond toespraak. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.55 Repor tages. KRO: 0.30 Nieuwjaarstoespraak. 0.35—2.00 Gram. en oplossing SUS-krant. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 0.30 2.00 AVRO. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de huisvT. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Noorderzon, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Grani. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or gelspel. 13.00 Nieuws en tenloonst.ellingsagenda. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Jeugdconc.: blokfluit en clavecimbel. 14.45 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitzend Rijksdelen Overzee: 1958 Overzee, door Zijne Excellentie mr. G. Ph. Hel ders, minister van Zaken Overzee 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. en VARA-Varia. 18.35 Voor de kinderen. 18.45 Met oe schaar door een jaar. VPRO: 19.30 Ned. Herv. kerkd. 20.45 Toespr. 20.55 Nieuws. VARA: 21.00 Oudejaarsavondoverpein- zing. 22.00 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gevar. muz. 23.45 Strijkork., orgel, harp en voordr. 24.00 Uur slag. 0.01 Nieuw:aarstoespr. 0.10 Gram. AVRO: 0.30 Nieuwjaarstoespraak. 0.35—2.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.45 Kamermuz. 14.00, 14.30 en 14.45 Gram. 15.00 Kin derkoren. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.50 Boekbespr. 13.00 Liederen. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaam se volksliederen. 20.00 Hoorsp. 21.20 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Amus.ork. 23.05-1.00 Gevar. progr VOOR WOENSDAG KRO: 17.00- 17.40 Voor de kinderen. NTS: 21.00 —21.15 Rep. Schiphol. 21.15—22.00 Jaaroverzicht v. h. journaal. AVRO: 22.00—23.15 Gevar. progr. NTS: 23.15—23.30 Rep. Schiphol (II). 23.30 -24.00 Een woord van overdenking. 24.00 0.05 Pauze. NTS. 0.151.00 Gevarieerd programma. In Heelsum is op achtenzeventigjarige leeftijd overleden de kunstschilder Barend Ferwerda. Hij werd 3 april 1880 in Amster dam geboren. Zijn opleiding ontving hij aan de Rijksacademie aldaar. Ferwerda exposeerde op tentoonstellingen van „St. Lucas" en van „Arti et Amicitia"- Zijn onderwerpen zocht hij in het landschap, in stillevens en in bloemen. Betrekkelijk jong trok hem de Veluwe en in het bijzonder Renkum, waar Theophil de Bock tal van jonge schilders aantrok. De vereniging „Pietura Veluvensis" werd hier opgericht. Deze hield in Heelsum haar exposities. Ferwerda was er de stuwende kracht van. Ook was hij lid van de Renkumse kunste naarsvereniging „Rhijnauwe". Als voorzit ter van de cultuurkring „Renkum-Heel- sum" heeft hij veel werk verricht. De crematie is vastgesteld op woensdag in Dieren. Mevrouw Suze Lüger heeft per 1 sep tember van dit jaar haar contract als lera res solozang aan het Maastrichtse Conser vatorium niet verlengd. B. en W. van Maastricht hebben aan de raad voorgesteld thans mejuffrouw Annie Woud in Over- veen, die als lerares solozang aan de Toon kunstmuziekschool in Leiden verbonden is, en in Maastricht enige tijd de functie van zanglerares waarneemt, definitief als lerares solozang aan het Maastrichtse Con servatorium te verbinden. Ned. Herv. Kerk Beroepen tu Ameide en Tienhoven A. H. van Slooten te Onstwedde te Uitwijk (N.-Br.) A. Westra, kand. te Uitwijk te Werkendam T. H. Oostenbrug te Bussum. Bedankt voor Oosterwolde (Geld.) J. Lckkerkerker te Bergambacht. Geref. Kerken Beroepen te Gees en te Schoonoord G. O. N. Veenhuizen, kand. te Ede te Roden J. P. Kakes te Makkum. Aangenomen naar Mariënberg Th. P. van Bel/en, kand. te Arnemuiden, die bedank te voor Dussen (N.-Br.), Hoek (Z.) en voor Oosterend (Fr.) naar Witmarsum W. H. van Halsema, kand. te Zwolle, die bedank te voor Tholen en voor Sint-Pancras. Beroepen te Aduard (Gron.) W. Slruys te Krommenie te Anna .Jacobapolder W. Haverkamp, kand. te Kampen. Bedankt voor Gorredijk C. W. de Ruiter te Visvliet. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Ermelo M. Baan te Dor drecht. Bedankt voor Oud-Beijerland R. Slof- stra te Harderwijk. Geref. Gemeenten Beroepen te Oostkapelle H. van Gilst te Dirksland. In hel donker stonden Pum en Doppie daar te springen, terwijl ze de honderden mieren van zich afsloegen. Tjonge, wat beten die! Eindelijk hadden ze de laatste van die lastige insecten van zich afgeschud. „Nou, da's ook wat moois!", klaagde Doppie. „Dat we nou juist onze tent bovenop een mierennest moesten bouwen!" „Ja", zei Pum. „Maar hoe konden we dat weten!" In ieder gevalnu wisten ze het! Toen ze het licht van hun zaklantaarn in de tent lieten schijnen, zagen ze de beestjes daar rond krioelen3233 De scheidende president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. FQ. den Hollander, heeft maandag met een druk bezochte receptie af scheid van het spoorwegbedrijf geno men. Tot zijn laatste bezigheden be hoorde echter ook het inpakken van enige persoonlijke documenten. Ook in 1959 zal de Nederlandse Radio Unie een internationale dirigentencursus ge ven, waaraan twintig aankomende orkest leiders kunnen deelnemen, waarvan maxi maal twaalf Nederlanders. Als dirigenten zijn uitgenodigd Franco Ferrari, diri gent, pedagoog en hoogleraar aan de S. Cecilia Academie te Rome en Willem van Otterloo, de eerste dirigent van het Resi dentie-orkest. Zoals gewoonlijk staan de vaste ensembles van de Nederlandse Radio Unie voor de leergang de zevende suc cessie ter beschikking. De cursus, in clusief de toelatingsexamens, wordt in de periode van 17 juni tot en met 24 juli gegeven en met openbare lessen besloten. NEW YORK. (UPI) De Ford Found ation -heeft schenkingen toegestaan aan drie Europese instituten en een uitgebreid pridgrérrtrna voor het verspreiden- en de verbetering van het onderricht in het En gels in het buitenland gepubliceerd. De schenkingen, in totaal meer dan 3.397.000 dollar, gaan hoofdzakelijk naar Aziatische en Afrikaanse instellingen. Onder de instituten in Europa, die be dacht zijn bevindt zich het Institute for Social Studies in Den Haag: namelijk met 25.000 dollar voor een college en een ronde-tafelconferentie van vijf dagen ter bestudering van de vraagstukken ver bonden met de Europese parlementaire assemblees. De grootst schenkingen, een van 430.000 en een van 465.000 dollar gaan naar India en Pakistan voor de stich ting en ontwikkeling van nieuwe universi teiten. Advprtpntip (Van een onzer redacteuren De scheidende president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, heeft maandagmiddag ve le honderden handen gedrukt van de re laties die bij zijn pensionering nog eens van hun respect wilden getuigen voor al les wat hij ten behoeve van het vervoer in het algemeen en voor het railvervoer in Nederland, het voormalige Nederlands- Indië en in het buitenland in het bijzon der gedurende een meer dan veertigjari ge werkzaamheid heeft verricht Het is echter tekenend voor dr. ir. Den Hollander dat hij op een afscheidsbijeen komst met de verkeers- en vervoersjour- nalisten. welke aan de receptie in liet door groen en andere versiering wat opgefleur de, altijd enigszins halfduistere directiege bouw aan het Moreelsepark voorafging, veel meer over de toekomst heeft gespro ken dan over- het verleden; Tijdens een- vaak even briljante als gevoelige improvi satie ojiende hij voor zijn gehoor, een ver gezicht op een technische, economische en organisatorische ontplooiing van de Euro pese spoorwegen, waarvan de doorgaan de elektrische trein van Amsterdam naar Rome de onderweg te passeren vier stroomsoorten ten spijt slechts een der nabije mogelijkheden vormt. Aan dat gro tere Europa met kleinere afstanden dank zij snelle en comfortabele treinen heeft de heer Den Hollander zijn hart verpand. Aan dat idealisme dankt de internationa le reiziger de TEE-treinen, vrucht van de samenwerking van zeven spoorwegadmi nistraties, welke een gebied met honderd zestig miljoen inwoners bedienen. Het technische aspect van deze samenwerking heeft geleid tot het te Utrecht gevestig de Office des recherches et d'Essais (ORE), waaraan dr ir. Den Hollander voorlopig als voorzitter verbonden blijft. Dit instituut voor onderzoek cn beproeving op het gebied der spoorwegtechniek krijgt een complement in Wenen, dat speciaal ten dienste van de air-eonditioningvraag- stukken zal werken. Voor de vertrekken de president van N.S. vormt deze Europe se ontwikkeling als het ware een parallel van de concentiatie der vierendertig spoorwegmaatschappijen welke Neder land eens kende. Dr. ir. Den Hollander voorspelde overi gens 't railverkeer in Nederland eveneens een toekomst met grote mogelijkheden: „De delta van Rijn, Maas en Schelde zal een enorme verkeers- en vervoersverzor- ging vergen, te vergelijken met die in de grootste wereldsteden. De rail zal in dat gebied een uitzonderlijke rol spelen door haar snelheid, capaciteit en veiligheid. Zag de heer Den Hollander terug op een gunstig tijdperk sinds hij in 1946 tot pre sident-directeur van liet Nederlandse spoorwegbedrijf werd benoemd wegens de tot stand gekomen technische, economische en sociale ontwikkeling hij legde voor al op de laatste de nadruk, roemde het overleg met de vakorganisaties en prees het aanpassingsvermogen van het spoor wegpersoneel aan de zo snel verlopen mo- .cleroAS^Kipg, en automatisering van het be drijf hij ontveinsde zich niet dat hij een .ernstig probleem, dat hem vaak be nauwt, 'achterliet. 'Daarmee doelde Hij op het vraagstuk der snijpunten van weg en rail, welke voor beide schadelijk zijn. „De onbewaakte overweg is spoorwegvijand nummer één", zo zei de heer Den Hol lander. „waar nooit genoeg tegen gedaan kan worden". Hij vroeg daarbij niet al leen aandacht voor het lot der op over wegen verongelukte automobilisten, maar ook voor de dikwijls noodlottige spannin gen welke dit soort risico's voor de trein bestuurders opleveren. Zo getuigde ook dit slotwoord van de diepe verbondenheid van dr. ir. Den Hollander met zijn „spoor- jongens". Advertentie ZI3LWEG 49 - HAARLEM TEL 14441 NU inschrijven voor Januari-clubs Beg., gev., gehuwden en ouderen Dr. W. L. Beijnes heeft maandag vijf zilveren jubilarissen, de heren P. G. Ker sten, Ch. Okx, J. P. Blokker, P. Timmer en II. W. Drosl, toegesproken in de feeste lijk versierde kantine van het hoofdgebouw van zijn bedrijf in Beverwijk. Dr. Beijnes gewaagde van een merk waardig jubileum, daar alle vijf een of meerdere malen ontslagen waren wegens slapte in het bedrijf. De heer Timmer sloot hierbij een record: hij is zeven maal weg gegaan en teruggekomen. Natuurlijk stond de directeur even stil bij de genomen beslissing van de directie van Beijnes, met Werkspoor en Stork samen te werken, waarbij vooral de werk gelegenheid de doorslag had gegeven. Wel waarschuwde hij, dat dit samengaan niet een garantie zal zijn dat er volop werk loskomt. In de toekomst zal dit samengaan wel een grotere mate van zekerheid geven. Vervolgens richtte hij zich tot ieder der vijf jubilerende werknemers persoonlijk, waarna hij de heren P. G. Kersten, Ch. Okx, J. P. Blokker, P. Timmer en H. W. Drost, de versierselen behorend bij het vererend getuigschrift voor vijfentwintig jaren trouwe dienst, door de Maatschappij voor Handel en Nijverheid uitgereikt, op de borst speldde. Hij bood hun tevens namens de directie een enveloppe met in houd aan. De heren Kersten. Okx. Blokker en Tim mer, die respectievelijk als vuurwerker, autogeen-lasser, metaalboorder en bank werker in de metaalhal werkzaam zijn, werden ook door de chef van deze hal, de heer J. Okx, toegesproken, waarbij zich het bijzondere feit voordeed, dat de spre- De directeur van de Vereniging tot. Be houd van Natuurmonumenten in Neder land, de heer H. P. Gorter, heeft op het congres van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, te Amersfoort ver klaard dat de natuurbescherming op het ogenblik in de verdediging verkeert en zelfs terrein moet prijsgeven. Vooral in het westen van het land achtte de heer Gorter waakzaamheid geboden, aangezien daar door de grote bevolkingscentra steeds meer grond verloren gaat aan industrie, handel en vliegwezen. In 1980. zo voorzag hij. zul len wellicht 6 van de 13 miljoen inwoners van Nederland in het westen wonen. In de verplaatsing van industrie zag de heer Gorter nog weinig perspectief. In Rotter dam en omgeving staat de creatie van een tweede Ruhrgebied voor de deur, een ge bied waar een ernstig tekort zal heersen aan recreatieruimte. Ook het Gooi verkeert volgens hem in gevaar. Van de zijde der natuurbescher ming stelt men alles in het werk om te voorkomen dat in hét Gooi nog meer re creatiegebied aan stadsaanleg en villabouw verloren gaat. Daarom wordt aangedron gen op het verlenen van voorrang aan de drooglegging van Zuidelijk Flevoland. De vestiging van nieuwe steden en recreatie gebieden in Zuidelijk Flevoland zal de druk op het Gooi verminderen, zo meende de heer Gorter. ker, zijn broer Ch. Okx een pluim op de hoed moest spelden voor het accuraat en plichtsgetrouw vervullen van de hem op gedragen taken. Na de korte rede van de heer Okx, die vooral de karaktereigenschappen van zijn jubilerende werkers belichtte, deed de heer J. Reis dit ten opzichte van zijn voorman wagenmaker H. W. Drost. Namens het jubileum- en ontspannings fonds richtte de heer H. Woerde woorden van hulde tot de jubilerenden. De heer Timmer en Blokker ontvingen een enve loppe met inhoud, waarop de heren Ker sten en Drost stoelen aangeboden werden. De heer Okx had te kennen gegeven een nieuwe verwarmingsbron in zijn huis zeer te waarderen en hem werd een nieuwe kachel aangeboden. Het feest werd opgeluisterd door zang en pianospel van mejuffrouw J. Wijn en de heer E. Huiting, waarna de heer H. Roeree, met een voordracht van Annie M. G. Schmidt een daverend succes oogstte. Nadat namens de overige vier jubilaris sen, de heer Ch. Okx, directie, personeel en medewerkers aan dit feest had bedankt en de aanwezigen de jubilarissen de han den hadden geschud, bleef men nog ge ruime tijd gezellig bijeen. Advertentie BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN De plasticbekledingsplaat Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 8. „U behoeft me niet met zulke boze ogen aan te kij ken. U heeft er helemaal geen mond voor een streng gezicht te zetten. Ik weet wel, dat ik ondeugend ben, maar Peter Blake verveelt me. Hij heeft zo'n duidelijk gevoel voor wat goed en verkeerd is. Ik denk, dat dat er van komt, als je leraar bent. Ik kan nu eenmaal niet nalaten hem te plagen". „En wordt Peter geschikt geacht?" „Ja, Mammie is dol op hem. Hij is klaarblijkelijk so- liede en betrouwbaar en zal altijd doen wat juist is. En paps denkt dat hoe eerder ik getrouwd ben, hoe beter en dat Peter tenminste een respectabele, hardwerken de jongen is, die de gewenste standvastigheid heeft om mij in toom te houden en tot een rustig, geregeld leven te brengen." „Zou misschien het feit, dat je ouders hem begunsti gen, jou in de tegenovergestelde richting kunnen drin gen? Ik heb zo'n idee, dat jp eigenlijk verliefd bent op de opstandigheid als zodanig". Judy glimlachte. „Misschien wel. Inderdaad kan Peter heel aardig zijn. Hij geeft les in de wiskunde op Chorley College, aan de andere kant van Darnford. Maar hij preekt zo graag en daar ik gisteravond een afspraak met hem niet ben nagekomen op grond van voorgewende hoofdpijn en hem daarna tegen het lijf liep toen ik uit de bios coop kwam met iemand, die hij omschrijft als „waar deloos", heb ik zo'n idee, dat hij het vanmorgen op mij voorzien heeft". „Met een stok zou ik zeggen", zei Pauline lachend. „Nou ja, laat iedere dag maar zijn eigen lasten dra gen. Maar dat is nu genoeg over mij. Vertelt u mij nog wat over Parijs". Ze bereikten even over twaalf Winsdale Bridge en gingen aan de oever van de rivier zitten om wat te eten. Judy liet haar voeten, die heet en vermoeid aanvoel den, in het water afkoelen, terwijl Pauline op de kant naar haar lag te kijken. Uit haar af en toe happen naar adem concludeerde Pauline, dat het water nogal koud was. Er stond een sterke stroom en het water was maar een paar centimeter diep. Het sprankelde en scheen te zingen onder het voortstromen. Judy's gele jurk en glanzende haar werden vager, toen zij lopende door het water in de schaduw onder de kleine stenen brug verdween. Het was onmogelijk, om niet door haar in gepalmd te worden, dacht Pauline, hoe verwerpelijk haar gedrag dan ook soms mocht zijn. Te veel energie en niets om die op uit te leven.een gevaarlijke staat van zaken. Judy kwam weldra weer te voorschijn en klom naast Pauline de oever op. Terwijl zij met een nadenkend ge zichtje haar tenen heen en weer bewoog, zei zij: „Ik hoop, dat het u bij ons bevalt en dat u blijven zult, juffrouw Avon. Het is prettig u hier te hebben". „Dank je. Tot nu toe bevalt het mij best en als je va der over mijn werk tevreden is, denk ik wel, dat ik zal blijven". „Goed. Ik was al bang, dat paps u zou afschrikken. De rest van ons is wel dragelijk, geloof ik. U moet maar niet op Lallie letten. Aan de buitenkant doet zij een beetje grimmig aan, maar onder haar corset zit toch wel een zachtere laag. Vindt u het ook niet buiten gewoon, dat mensen als Lallie trouwen? Kunt u zich voorstellen..?" Judy begon te grinniken. „Het is moeilijk om je voor te stellen, hoe Bert zijn aanzoek moet hebben gedaan. Ik heb zijn stem nog niet gehoord. Hij praat toch wel, veronderstel ik?" „Zelden en dan nog zo min mogelijk. Lallie heeft hem eens en voorgoed er onder gewerkt. Maar hij schijnt rust te vinden tussen zijn koolplanten". Judy bekeek haar hiel en Pauline slaakte een uit roep, toen zij zag, welk een grote blaar er op zat. „M'n lieve meid, daar zul je nooit mee terug kunnen lopen! Waarom heb je niets gezegd?" „Dat kon ik niet doen na uw opmerking over mijn schoenen. Ik zal mijn zakdoek erom doen. Dat zal het stukwrijven wel voorkomen"... „Zijn er geen bushaltes in de buurt, waar je iets aan hebt?" „Kilometers in de omtrek is er geen transport te krijgen, tenzij we een pony konden opvangen. Maak u maar niet bezorgd. Het komt wel goed. Dit is wat Pe ter mijn verdiende loon zou noemen". Pauline bond de zakdoek om Judy's voet, zodat die de blaar zo goed mogelijk beschermde. „Het zal je niet meevallen om daarmee te lopen, meiske". Judy keek haar met een eigenaardige blik aan en zei toen bedaard: „Wat bent u toch vriendelijk". Daarna wierp zij een blik op de kaart en voegde er aan toe: „Het zal langs dit pad gemakkelijker lopen zijn, denk ik". Hoewel Judy niet klaagde en op de terugweg vrolijk bleef babbelen, veronderstelde Pauline toch, dat de hiel pijnlijk begon te worden. Er zat bloed op de zak doek en het meisje begon lelijk te hinken. Maar toen zij nog meer dan de helft van de af te leggen weg van huis waren, zagen zij een man te paard en Judy zei: „Dat ziet er uit, als de grijze merrie. Zo ja, dan is het waarschijnlijk Mark". „Dan moeten we zijn aandacht zien te trekken. Je kunt met die voet zo niet verder gaan. Is hij het?" „Ik geloof het wel. Bryan verhuurt Pearl zelden aan iemand anders. Het is een paard, dat moeilijk te rij den is, maar het schijnt hem te bevallen. Ik zal wel roepen". Judy wuifde met haar wollen vest en schreeuwde, waarop Dora begon te blaffen en het hoofd van het paard in hun richting ging. Een paar minuten later kwam Mark aangalopperen. „Hallo. Goedenmiddag, juffrouw Avon. Judy, je schreeuwt net als een uil." „Mark, zou je een engel willen zijn en mij Pearl geven en zelf met Pauline terugwandelen? Ik kan haar niet juffrouw Avond blijven noemen. Dat klinkt zo stijf. Ik heb een blaar op mijn hiel." En toen hij aarzelde, voegde Pauline er aan toe: „Het is werkelijk erg genoeg om wandelen tot een marteling te maken. Maar we zouden hier kunnen wachten, terwijl u een ander paard haalt, als u daar de voorkeur aan geeft." Hij was afgestegen en bekeek Judy's hiel „Sapperloot, wat een plek! Hier, ik zal je een been tje geven." „Oh, mooie brede rug van een paard," zei Judy, op hen neerkijkend. „Je zult ook moeten gaan rijden en dat barbaarse wandelvermaak moeten opgeven, Pau line." „Vooruit, schiet op en laat di© voet verbinden," zei Mark. „Bind Pearl aan de kerseboom in de tuin en ik zal haar wel naar Bryan terugbrengen. En denk er om, dat je haar ln stap de laan afbrengt." (Wordt vervolgd) DINSDAG 30 DECEMBER Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Mercadet", 20 uur. Concertgebouw: N. Ph. O. geeft een extra concert, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Expositie „Konkrete „In 't Goede Uur": Expositie Henk Broer tot 22 uur. „Galerie Etroit": kunst", tot 20 uur. Huis Van Looy: Kerstexpositie van „Kunst zij ons Doel", tot 17 uur. St. Gerardus Majellaschool: Expositie „Van van Gogh tot Picasso", tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Sieben mal in der Woche", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De vierkante recruut", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De mooiste dag van mijn leven", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The window", 18 jaar, 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Meisjes uit Wenen", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De leeuwendoders", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon Oncle", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: ,De redder van fort Shallan", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": foonplatenconcert van en Haydn, 21—22 uur. Klassiek grammó- werk van Mozart Expositie „Konkrete WOENSDAG 31 DECEMBER TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie Henk Broer tot 22 uur. „Galerie Etroit" kunst", tot 20 uur. Huis van Looy: Kerstexpositie van „Kunt zij ons Doel", 13.30—17 uur. St. Gerardus Majellaschool: Expositie „Van Van Gogh tot Picasso", tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika", a. 1., 14, 16.15 en 19 uur. Frans Halstheater: „De vlucht van Captain Blood", 14 jr., 14.30 en 19 uur. Lido Thea ter: „Stella's sleutel", 18 jr., 13.45, 16.15 en 18.45 uur. Luxor Theater: „Het meisje Rosemarie", 18 jr., 14 en 19 uur. Minerva Theater: Gesloten. Rembrandt Theater: „Laila", 14 jr., 14, 16.15 en 19 uur. Roxy Theater: „Texas", 14 jr., 14.30 en 19 uur. Studio Theater: "Mon Oncle", a.l., 14.15 en 19 uur. Alle bioscopen zijn na de eerste avond voorstelling gesloten. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert v. werk van Mozart en Haydn, 21—22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4