Eerste dag van de geldvrijheid overal rustig verlopen Meer kennis van zonpolen zeestromen en oceaanbodem Frank en pond hielden zich goed; grote vraag naar Franse aandelen Ook Franse woede over levering van „Gannets" Nv Slavenburg's Bank DE BEURS Resultaat Geofysisch Jaar Betogers tegen raket basis veroordeeld Vreedzame mars van Arabieren naar Israel? Amsterdamse Beurs van gisteren Marokkaanse frank zal niet devalueren Labouroppositie bereidt tegenactie voor Soortgelijke order door Frankrijk afgewezen Bestandscommissie kapittelt Israel Kort nieuws Voor de „stille armen" Sprinkhanen verduisteren hemel hoven Jordanië HANDELSCREDIETEN Haardenfabriek zegt 50 man ontslag aan T nf>rlrfd ondrurVifon Scheepvaart LAATSTE NIEUWS Franse defensie wordt ingrijpend herzien DINSDAG 30 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN (UPT) Het grootste deel van West-Europa beleefde maandag zijn eerste dag van „valuta-vrijheid" in twintig jaar, doch er ontstond nergens een paniek of een ren om goud te kopen of papieren geld te verkopen. In Londen had het pond een zwakke start, doch later werd gemeld dat het zich goed hield. In Parijs, waar de frank zijn zevende na-oorlogs aderlating kreeg, schoten de prijzen van goud en goudstukken omhoog, gelijk verwacht werd. Doch ook hier ontstond geen wedloop op het edele metaal. West-Europa is de grote monetaire ontwikkelingen van het afgelopen weekeind kalm tegemoet getreden. De geno men stappen behoren alle tot een program dat ten doel heeft het geld van West-Europa een gezonde basis te verschaffen en de handel op te voeren met name met het dollar-gebied. Met „externe convertibiliteit" hebben de expor teurs in de V. S. en Canada meer reden om te pogen, hun goederen in Engeland en andere Westeuropese landen te verkopen. Europeanen kunnen nu op hun beurt ook aan Engeland meer verkopen en hun ponden dan inwisselen tegen „harde" Amerikaanse dollars. Tot dusverre konden exporteurs hun ponden alleen maar gebruiken in het sterling-gebiéd, of ze met flinke verliezen - verkopen op de „vrije" geldmarkten in Londen en Ztirich. Thans kunnen zij hun dollars zonder moeite krijgen in Londen zelf. Engeland hoopt dat dit aan Londen haar vooroorlogse plaats aan een van 's werelds grootste financiële hoofdsteden zal teruggeven. Wisselhandel afwachtend optimistisch PARIJS (Reuter) Op de goud- en deviezenmarkt te Pari.is is de koers van de Franse frank maandag gestegen. Op de effectenbeurs gaven de koersen bij grote omzetten over het algemeen een aanmer kelijke stijging te zien. Vele effectenhan delaars hadden een zeer gunstige indruk van de kloeke maatregelen der Franse regering. De koers van de Amerikaanse dollar op de onofficiële wisselmarkt lag maandag voor het eerst beneden de officiële pari teit. Er vonden transacties plaats tegen 492 frank per dollar, vergeleken met de nieuwe officiële koers van 493.70 dollar. Ook het pond sterling lag op de onofficiële wisselmarkt onder de officiële pariteit; het werd verhandeld tegen 1.375 frank (offi ciële koers 1.382,37 frank). Er was voorts grote vraag naar Franse aandelen. Volgens financiële kringen te Parijs moest dit worden toegeschreven aan de omstandigheid dat de lasten die de nieuwe begroting het bedrijfsleven oplegt, minder zwaar zijn dan men had verwacht. Aandelen van maatschappijen met een grote buitenlandse markt ondergingen scherpe koersstijgingen op grond van de Advertentie een Meudr Cooymansproduct RABAT (Reuter/ATT/UPI) De rcge ring van Marokko heeft maandag besloten de devaluatie van de Franse frank niet te volgen. Zfj stelde de wisselkoers vast op 1.000 Marokkaanse frank per 1.175 Fransf frank. Ten opzichte van de andere valuta blijft de wisselkoers van de Marokkaanse frank onveranderd. De Marokkaanse regering heeft voorts in beginsel besloten tot volledige externe convertibiliteit van de Marokkaanse frank. De bijzonderheden zullen later worden ge regeld. Marokko blijft in de zone van de Franse frank. Het feit dat de Marokkaanse franc niet is gedevalueerd is voor de Marokkaanse exporteurs aanleiding geweest bij de re gering te protesteren. Hun prijzen liggen thans immers 17,5 procent hoger dan die van hun onmiddellijke concurrenten van de Euromarkt. Het zijn de importeurs die het meest van dit regeringsbesluit zullen profiteren. Een groot deel van de Marokkaanse ex port gaat naar de frank-zone, Frankrijk zelf en Frans-Afrika. Tunis aarzelt TUNIS (Reuter) De regering van Tu nesië heeft alle financiële wissel- of over makingsoperaties tot 1 januari verboden. Zij zou drie mogelijkheden overwegen, namelijk aanpassing aan de gedevalueerde Franse frank, aanpassing na ontvangst van schadeloosstelling van Frankrijk of terug trekking uit de frank-zone. Tachtig pet van de Tunesische invoer komt uit Frank rijk. LONDEN, (AFP) Het Engelse „scha duwkabinet" zal woensdagochtend in een buitengewone zitting bijeenkomen om de politieke consequenties te bestuderen van de externe convertibiliteit van het pond sterling, het einde van de Europese Beta- lings Unie en de monetaire maatregelen in Europa. Men verwacht, dat Labour in het Lagerhuis zo snel mogelijk na het reces, dat op 20 januari eindigt om een debat over deze zaken zal verzoeken. De leiders van de Labourpartij aarzelen nog over te te volgen tactiek. Zij zijn volstrekt gekant tegen deze liberalisatie van het Engelse betalingsverkeer, die op lange termijn een kanitaalvlucht mogelijk kan maken voor het geval de dirigistische maatregelen, die zij voorstaan, worden genomen. Op lange termijn achten de leiders van de Labour partij de jongste maatregelen rampzalig, al zijn er in hun midden deskundigen, die geloven, dat de maatregelen op korte ter mijn, dat wil zeggen in de komende weken, gunstige gevolgen voor Engeland kunnen hebben. Het staat nog niet vast, of Labour overweegt een motie van wantrouwen in te dienen. verwachting, dat de concurrentiepositie van deze maatschappij als resultaat van de devaluatie van de frank aanzienlijk is verbeterd. De wisselmarkten elders werden maan dag gekenmerkt door een voorzichtige, licht-optimistische stemming. Men gaf over het algemeen de voorkeur aan een afwachtende houding totdat het duidelijk zal zijn, wat de uitwerking van de valuta hervormingen op de koersen der voor naamste valuta zal zijn. In New York reageerde de overgrote meerderheid der Amerikaanse zakenlieden gunstig. Het pond sterling noteerde te New York lager, gedevalueerde frank 490 tot 493 frank voor de dollar. In Zürich noteerde het converteerbare pond maandag in de onofficiële handel 12,07 tot 12,09 frank, terwijl het E.B.U.-pond op 24 december 12,16 tot 12,21 Zwitserse frank had gedaan. (Van onze correspondent in Parijs) De kwestie van de bestelling van acht tien Gannet-vliegtuigen, bestemd voor de strijd tegen de onderzeeërs, door de Indo nesische regering in Engeland, heeft ook in Frankrijk ontstemming, om niet te zeggen verontwaardiging gewekt. Som mige" Pat-ij se kranten wijzen erop, dat deze bestelling, die eën bedrag van 5 miljard francs beloopt, aanvankelijk voor Frank rijk was bestemd. Indonesische experts hadden afgelopen zomer al een bezoek aan de Franse vliegtuigfabrieken ge bracht en er was zelfs al een brief van de regering in Djakarta in Parijs ont vangen, waardoor de transactie op een oor na zou zijn gevild. Dat aan deze zaak door Frankrijk niettemin geen verder ge volg werd gegeven, zou zijn oorzaak heb ben gevonden in een diplomatiek verzoek van Nederland bij zijn Atlantische bond genoten om geen militaire hulp te ver lenen aan Indonesië, hulp die bij een actie bij Nieuw Guinea tegen de Hollan ders zou kunnen worden gebruikt. Het zelfde verzoek werd uiteraard door Den Maag ook tot Londen gericht, maar daai zouden zoals „Combat" zich vanmor gen uitdrukt de afspraken in het raam der Atlantische gemeenschap ten be hoeve van commerciële belangen zijn op geofferd. Het is zeker, dat Frankrijk onder de grote Westelijke mogendheden tot dusver het meeste begrip heeft getoond voor het Nederlandse standpunt, ten op zichte van Indonesië inzake het vraag stuk Nieuw Guinea. Het is daarom ook zeer wel mogelijk, dat de bestelling der iagers uitsluitend om die reden voor de Fransen verloren is gegaan. Toch zit voor ons gevoel aan de Franse verontwaardi ging over de woordbreuk en het Britse verraad aan de Atlantische solidariteit een klein luchtje. Men krijgt namelijk de indruk, dat het Parijs niet geheel on welkom is geweest nog een schepje extra kolen op het anti-Engelse vuur te wer pen, nu de krachtproef met Londen over de vrijhandelszone en de Euromarkt nog altijd niet is beslist. SINGAPORE (UPI) De vice-presi dent van de Engelse Fairey-vliegtuig- fabrieken, Richard Fairey is in Djakarta aangekomen om de verkoop van achttien Gannet-toestelen te bespreken Hij zeide, dat de vliegtuigen niet voor agressief ge bruik waren. Zij zulen dienst doen bij de kustwacht, voor verkenningsvluchten en om het optreden tegen smokkelaars te vergemakkelijken. De Gannets zijn voor zien van radar en bieden plaats aan drie personen. CAIRO (Reuter) De gemengde Egyp- tisch-Israelische bestandscommissie heeft maandag bekendgemaakt:, dat vier Israëli sche straaljagers op 20 december de be standsovereenkomst „op ernstige wijze" hebben geschonden door boven Egyptisch gebied te vliegen. De commissie noemde het incident van 20 december een „vijan dige daad" en verzocht Israel herhaling van dergelijke schendingen te voorkomen. De Israëlische afgevaardigde heeft de bij eenkomst van de commissie, toen deze kwestie aan de orde was, niet bijgewoond. Receptie. De nieuwjaarsreceptie, welke het koninklijke echtpaar jaarlijks houdt voor het corps diplomatique, zal plaatshebben op vrijdag 9 januari in het koninklijk paleis te Amsterdam. Hoogheemraad. Tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Rijnland zijn benoemd A. L. van Wijk te Leidschen- dam en G."/ Verdegaal te Noordwijker- hout. In Frankfort noteerde het pond, in tegen stelling tot de verwachtingen, vier punten lager dan op 24 december. Op de wisselmarkt te Brussel waren bij na alle, Europese valuta maandag duurder dan op 24 december. In Milaan was het pond prijshoudend, terwijl de koers van de frank, die op 122 tot 126 lire opende, steeg tot 127 a 128 lire per 100 frank. Men verwacht hier verdere stijgingen. In Stockholm steeg de officiële sterlingkoers maandag met 1 Ore. In Amsterdam In Amsterdam was de koers van het pond sterling vrijwel onveranderd in ver gelijking met woensdag, hetgeen neer kwam op 10,5814 tot 10,59, terwijl de koers van de dollar hoger noteerde op 3,77 Va - Een en ander betekende een pari teit van 2,80% dollars in het pond. De af faire verliep zeer normaal en later op de ochtend lag het pond vrij stabiel op 10,5814 tot 10,58/4 en de dollar op 3,77% tot 3,78)4. Er was meer affaire dan op de dagen voor Kerstmis, maar er heerste een onzekere stemming. De effectenarbitrage zag zich voorshands door de nieuwe monetaire maatregelen geremd. Inmiddels heeft de Nederlandsche Bank aan de deviezenbanken een alge mene vergunning verstrekt inzake multi laterale arbitrage in cónvertibele geld soorten en inzake overschrijving van transferabele naar cónvertibele guldens rekeningen. Deze vergunning treedt direct in werking. Zandvoort Het comité „Stille armen" in Zandvoort ontving de volgende bedragen; Afd. Zand voort Ned. Aan. Bond f 19,75, mevr. S. H.- D. 2,50, N. H. T. 2,50, A. K. 15, mr. C. M. J. de J., Haarlem, 10, L. f 2, mr. D. f 10, zr. A. Z. 2,50, B. 10, N.N. f 5, L. R. f 8,50, L. Z. f 5, mevr. F.-W. 5, fa. T. A. C. f 7,50, fa. Sch. 10, C. K. 10, J. F. E. 5, A. A. f 5, E. V.-De W. 5, totaal ƒ140,25. In totaal kwam nu binnen ƒ761,25. Er bestaat alsnog gelegenheid hijdragen te schenken, hetzij door persoonlijke afdra ging aan de heer S. Slagveld, Koninginne weg 26, of door storting op diens giro nummer 499496. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Rudi, z. van R. Bourgonje en J. van der Tooien; buiten de gemeente: Martha C. Hesse, Tolweg 35; Mildred A. J. Dumpel, Brederodestraat 36. ONDERTROUWD: E. J. Wilhelm en A. M. Heep, A. Ommering en I. H. Schone. GETROUWD: A. Kromhout en A. van den Bos, A. Bout en E. van de Geer, P. Vernède en Joh. G. Schulte, W. J. Hoffman en C. Reynecke, D. Lijnzaad en A. E. Reuijl. OVERLEDEN: G. Sipma, 76 j., wed. van D. H. Bolman; G. J. van der Linden, 74 j., ongeh. (wonende te Haarlem): E. Buurman, 71 j., echtg. van W. J. van Dijk (wonende te Haarlem). AMMAN (UPI) Grote delen van Jor danië worden bedreigd door sprinkhanen en het ministerie van landbouw heeft alle mannen verzocht behulpzaam te zijn bij de bestrijding van deze plaag. Zwermen ter grootte van vijf bij tien kilometer komen uit Saoedi-Arabië het land binnen. Advertentie Nieuwe Gracht 98 Schoterweg 3 Tel. 12580 - 16942 Tel. 1337b TONEELUITVOERING De r.-k. toneelvereniging „Benr.ebroek" geeft zondagavond in het r.-k. verenigings gebouw een opvoering van het toneelstuk „Vader Job" van Hans Nesna. WASHINGTON (UPI) Gedurende het Internatoinale Geofysische Jaar (dat acht tien maanden heeft geduurd) is de weten schap omtrent de zon enorm vooruit gegaan. Zonnevlekken, corona en straling werden zo nauwkeurig bestudeerd als nog nimmer het geval is geweest, en het uit wisselen van gegevens over invloeden van zon, ruimte, atmosfeer en aarde op elkaar hebben een meer exact beeld doen ont staan. Dit schrijft de voorzitter van de I.G.J.-commissie van de Verenigde Staten, Hugh Odishaw, in de jongste aflevering van het blad „Science". Aan de waarnemingen werd door 30.000 geleerden „n technici, op 4.000 observatie stations in 66 landen deelgenomen Het ge hele project heeft een bedrag van naar schatting anderhalf miljard dollar gevergd In het rapport worden enkele resultaten genoemd van het diepzee- en zee-onder zoek. Zo ontdekte men onder meer. dat de golfstroom een tegenstroom heeft, op een diente van ongeveer 3.000 meter en met een snelheid van 13 kilometer per dag. De zee bodem ten oosten van Tahiti bevat rijke voorraden mangaan, koper, kobalt en nik kel De waarde wordt geraamd^p^p. half .j SWAFFHAM (UPI) Het gerechtshof van Swaffham in Engeland heeft 46 paci fisten, die op 20 en 21 december deelna men aan de demonstratie tegen de bouw van de raketbasis bij Swaffham maandag veroordeeld tot het storten van een waar borgsom van tien pond, slechts terug te halen als zij zich een jaar lang niet meer aan ordeverstoring zouden schuldig ma ken Als zij de som binnen een week niet niet gestort hebben, zullen zij twee weken in de gevangenis moeten. Slechts zeven van de 46 gaven maandag te kennen, dat zij het geld zullen storten. De 47ste pacifist, die terecht stond, een Indiase zeeman, werd vrijgesproken. De 47 stonden terecht wegens verzet tegen de politie. Twee- en twintig van hen hebben de kerstdagen reeds in de gevangenis door gebracht. omdat zij niet wilden beloven weg te blijven van de raketbasis. Zij wer den maandag door de andere leden van het actiecomité met applaus begroet, toen zij het gerechtshof binnenkwamen. In de omgeving van het hof hadden zich paci fisten opgesteld met vaandels. De openbare aanklager zei onder meer: „het afwijzen van een atoomoorlog is iets, dat uit de aard der zaak ieder verstandig mens moet aanspreken. Maar het open baar ministerie is van oordeel, dat dit (de wijze, waarop de pacifisten optraden) niet de manier is om deze zaak aan te pakken". AMMAN (Reuter) Arabische vluchte lingen te Amman hebben maandag mee gedeeld, dat zij een vreedzame mars naar Palestina zullen ondernemen, indien de Palestijnse kwestie, een erfenis van de Israëlisch-Arabische oorlog van 1948, niet spoedig geregeld wordt. In een maandag bij de Jordaanse rege ring ingediende nota eisen zij terugkeer naar hun haardsteden en schadevergoeding voor bezittingen, die in de oorlog van 1948 verloren zijn gegaan of beschadigd wer den. De ambtenaar van de Jordaanse rege ring, die de nota in ontvangst nam, heeft de vluchtelingen beloofd de nota te zullen doorzenden aan de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld. De directie van de haardenfabriek en ijzergieterij Becht en Dyserinck deelt mede, dat de afzet in 1958 op een lager niveau lag dan in 1957. Voor zover thans valt te overzien, moet voor 1959 worden gerekend met een afzet, die eveneens beneden de produktiecapaciteit van de beide fabrieken te Weesperkarspel en Rucphen ligt. Begin 1959 zullen de diverse afdelingen worden geconcentreerd in Rucphen. Als uitvloeisel van deze maatregel moest een aanvraag tot. ontslag van 50 werknemers in Weesperkarspel worden ingediend. miljoen dollar per vierkant' mijl. Tot op 4.920 meter benqden het zee-oppervlak werden levende organismen aangetroffen, een groter diepte dan tot op heden is onderzocht. Het grootste hoogteverschil op een af stand van minder dan 100 mijl (bijna 161 km) werd geconstateerd voor de kust van Zuid-Amerika. Hier heeft de zee een diepte van 7.620 en het gebergte een hoogte van 7.010 meter. In het zuidwestelijk deel van de Stille Oceaan werd een bergketen ontdekt met een lengte van 1 600 km en een breedte van ongeveer 320 km. Door diverse waarnemingen is men tot de conclusie gekomen, dat de hoeveelheid ijs aan het zuidpoolgebied hoogstwaar schijnlijk 40 nercent meer is dan bij eer dere schattingen van 3.240.000 vierkante mijl werd genoemd. MCMURDO SOUND (AFP) - De Ame rikaanse zuidnoolbasis ..Little America" die tijdens het Geofysische Jaar als ver- zamelnunt heeft gediend voor geleerden uit talrijke landen, zal haar activiteit op 31 december te middernacht slaken. Het •nersone.pl 'ZaL.haiLf? januari pe&..setup worden geëvacueerd. OOkarrrlërë Itifrrien. die batsetfJn hpf~ zui'd- noolgebied hebben gevestigd, zijn tot der gelijke maatregelen overgegaan. De Franse basis ..Charcot" wordt ook opgeheven Met de Britse bases .RhackWon" en ..South Tce" is dit reeds gebeurd De Russen dra den in januari hun basis ..Oase" over aan Polen. Het sluiten van bases wi' niet zeggen dat het onderzoek in hef zuidnoolgehied tot stilstand zal komen De werkzaamheden zullen worden voortgezet onder leidmg van het „sneeiale internationale comité voor onderzoek in het zuidpoolgebied" De Amerikanen han^'^rpn vier bases waaronder die aan de MrMurdo Sound, de grootste in het zuidpoolgebied. 7'-n cf,e»'-Dr>r! ëeVnmen De letterkundige 4b Visser is gereed gekomen met de hem door de staatssecre taris van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen verleende opdracht tot het schrijven van een novelle. Deze novelle getiteld „De valstrik", maakt een los staand deel uit van de Jo Rutgerscvclus De letterkundige C. J. Kelk is gereed ge komen met de hem door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verleende opdracht tot het schrijven van een biografie van Jan Jacob Slauerhoff f1898—1936). I. 'I. 3-314% Nederl. '47 3% Nedl 1962/64 Woningbouw 6 Pr. A'dam '56 I Pr. A'dam '56 II Pr. A'dar i '56 III Pr. R'dam '52 Pr. R'dam '52 Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil Pref.Phil ipsGloeil Unilever Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd'. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 90 94% 107% 86% 96 957% 96% 95)4 106% 246% 400 189J4 33014 204% 298 475 190 40714 19714 148 711% t 180,60 175 8914 1 101 15914 158% 13814 131% 238 128% f 136. 246 133 183 205% 178 60 48% 90% 47% 82% 22% Heden 13.45 uur 90% 94%, 109% 247 402 190 331 205 298 476 412 198 148 700 f 178, 175 85 102,50 158% 158% 138% 134 238 128% f 134,50 247 133 206 60% 50% 94 49 82 22% AMSTERDAM De devaluatie van de Franse frank en de monetaire maatregelen van vele Europese landen waren maandag op het Damrak het gesprek van de dag. Hoewel deze maat regelen geen directe invloed hebben op de aandelen, werd een en ander ter beurze gunstig ontvangen. Na het lange week einde, wegens Kerstmis, waren de koersen voor de eerste beursdag van deze week over de gehele linie aan de vaste kant. De handel bleef echter binnen nauwe grenzen In verband met valutamoeilijkheden kon de arbitrage vrijwel niet tot zaken komen en gaf er tevens de voorkeur aan om de posities glad te stellen en de kat eerst eens uit de boom te kijken. De vaste stemming op het Damrak dient hoofdzakelijk te wor den toeg ;chreven aan de hogere slotkoer- sen van Wall Street van woensdag. De oliewaarden aldaar lagen goed in de markt in het bijzonder die van Royal Dutch (Ko ninklijke Olie). De koers van deze papieren schommelde om de f 180.60 tegen f 176 vorige slotprijs. De aandelen lagen pari teit New York. In overeenstemming met de vaste stemming voor de oliewaarden lag Philips op circa 474. 9 punten hoger terwijl de certificaten Unilever op 407 ruim 7 punten beter in de markt lagen A.K.U. was ruim een punt beter, doch K.L.M. werd lager geadviseerd. De scheepvaarten ontmoetten lichte vraag, waardoor de prijzen merendeels bo ven die van woensdag uitkwamen. Van de cultures opende Amsterdam Rubber op 92 Dit bleek wat te hoog gegrepen waardoor een reactie volgde tot 88'In het verdere beursverliop schommelde de koers rond de 90. waardoor een koerswinst ten op zichte van de vorige slotprijs kon worden behaald van circa 4 punten. Deli's en Se- nembahs ontmoetten goede vraag, waar door de prijzen hoger kwamen te liggen H.V.A. goed oriishoudend. Staatsfondsen aan de vaste kant. Heineken's werd zowel voor de nieuwe als voor de oude aandelen een paar punten hoger geadviseerd. Op dit fonds wordt door een bekend commissiehuis ter beurze nog eens de aandacht ge'- "d. De Vries 'izerhandel wen" hoger 'viseerd we gen^ hef voorgestelde di',: nd van 9 per- "pn1 f71/? percent). De intrinsieke waarde voor aandelen Am~Wdnm Rubber., volgens beursgeruch- tengëschah ver boven de 101. percent wordt door de directie van de maatschap pij als „overdreven optimistisch" aange merkt. Prolongatie 3% percent. ANP) NEW YORK Onder aanvoering van de staalwaarden en de chemische-, elektronische- en ban denindustrieën bereikte de markt maandag nieuwe recordnoteringen bij een vermeer derde omzet. De opgaande lijn werd reeds bij beursbegin ingezet met de belangrijkste industrieële fondsen als leiders. De tikkers raakten gedurende een half uur achter maar konden tenslotte hun achterstand in halen bij een omvangrijke handel. Het resultaat van de beursdag was een record- gemiddeld" voor de industrieën, een vaster gemiddelde voor de sporen en het beste indexcijfer sinds 28 iaar voor de groep dei- openbare nutsbedrijven. De staal fondsen beleefden hun grootste opleving sinds vele weken. Op zijn hoogste notering tevens de hoogste van dit jaar vertoonde United States Steel een winst van 5Va dol lar, Bethlehem. Inland en Republic Stee! verbeterden twee dollar of meer. De auto industrie leidde de markt wat het volume der omzetten betreft, met winsten tot een dollar voor American Motors. Olies begon nen flauw maar kwamen laatbeurs wat vaster te ligeri. Behalve de autofondsen waren ook Benguet Consolidated Mining Mathieson en New York Central actief. Het industriegemiddelde steeg van 572.73 tot 577.31. de spoorwegen kwamen van 157 op 156.86. de openbare nutsbedrijven van 89.22 op 90.26. Van de 1257 verhandelde fondsen eindigden er 654 hoger en 386 la ger- Omzet 3.790.000 aandelen. (U.P.I. Aagtèdijk-, pass. 29 Finisterre n. Duinkerken. Aalslijk, 30 te Djibouti. Abbekerk, 30 v. Amsterdam n. Oost-Azië. Acila. 31 te Punta Cardon verwacht, n. Algiers Albireo. 29 te Rotterdam. Aldabi, 29 te Antwerpen. rtlkes. 29 115 m. w. Calicut n. Aden.' Alkmaar. 29 te Calcutta v. Madras. Almkerk, pass. 29 Finisterre n. Rotterdam. Alnati. 30 te Montevideo. Amstelkroon, 29 450 m.' mo..Flores n. Jacksonville Amstelpark, 29 420 m. n.w. Sabang n. W.-Austr. Amsteisluis, 29 460 m. z.w. Rangoon n. Sydney. Amstelveen, 30 v. Aden n. Karachi. Angolakust, 30 v. Lagos n. Freetown. Argos, 29 te Izmir. Arkeldijk, 29 140 m. w. Minicoy n. Penang. Ast.r. Naess, 29 200 m. w.z.w. Medina n. Rastanura Attis. 29 v. Philadelphia n. New York. Baii. 29 v. Tjirebon n. Semarang. Balong, 30 v. Suez n. Aden. Banggai. 29 300 m. n.o. Wake island n. Manilla Batjan. 30 te Kohsichan verwacht. Baud. 30 te Penang. Rloemendael. 30 te Trinidad. Borneo. 29 v Amsterdam n. Hamburg. Breda 28 870 m. z.w. Flores Az. n. Rotterdam. Caiamares, 29 v. Bolivar n. Los AngeleS. Caltex Arnhem, 29 127 m. w. Algiers n. Sidon. Caltex Delft, 29 44 m. z. Ras Al Hadd n. R'dam. Caltex Leiden, 30 ie Bahrein. Caltex Nederland, pass. 29 Cochin n. Hongkong Caitex Pernis, 29 tc Singapore. Caltex Rotterdam, 29 dw. Kreta n. Sidon. Caltex Utrecht, 30 te Auranga verwacht. Camerounkust, 28 te Amsterdam. Camitia. pass. 29 Fernando Noronha n. Curasao. Castor, 29 v. Emden n. Amsterdam. Ceronia. 29 v. Bangkok n. Singapore. Cinulia. 30 te Brisbane. Cistuia. 30 te Devonport verwacht. Oeodora, 29 v. Balikpapan n. Singapore. Coolsingei. 29 v. Horta n. Puerto Ordaz. Corilla, 7/1 te Mauritius verwacht. Cradle of Liberty 29 v. Mena n. Philadelphia. Daphnis, 30 te Kp. Haitien. Delft, 29 30 m. n.n.w. Ouessant n. La Guaira, Dinteldijk, 30 te Panama. Dongedijk, 29 170 m. n.o. Pto. Rico n. South.ton. Diente, 29 v. Penang n. Belawan. Duivendrecht, 29 15 m. n. Kp. Matifu v. P. Said. Eenhoorn, 30 te Bremen verwacht v. Ceuta, Elizabeth B, pass. 29 Kp. B.ougaroni n. Ceuta. Ena. 29 te Vitoria verwacht v. Bahia. Eos, 29 v. Eleusis n. Cartagena. Fsso Nederland. 29 te Port Said verw. v. Fawley. Ftrema. 29 v. Istanbul n. Iskenderun. Fravizo, pass. 30 Gibraltar n. Rotterdam. PARIJS (UPI) De Franse ministerraad heeft, bij monde van minister Soustelle, bekendgemaakt dat de Franse defensie in grijpend zal worden herzien. De grondge dachte zal zijn dat voortdurende paraat heid noodzakelijk is, zowel tegen gewapen de aanvallen van buitenaf, als tegen onder mijnende acties van binnen uit. Het idee van een mobilisatie is in de huidige mili tair-technische constellatie ouderwets en afgedaan, aldus de Franse regering. Friesland SSM, pass. 23 Vlissingen n. Terneuzeri. C-aasterkerk, 29 te Kobe. Gaasterland. 30 v. Bahia n. Las Palmas. Gsnymedes. 30 v. Port Au Prince n. Gonaives. C-aroet, 29 te Le Havre. Giesscnkerk. 29 te Djibouti. Gooiland, pass. 29 Ouessant n. Amsterdam. Groote Beer. 29 230 m. z.z.o. Suez n. Suez. Kothor KNSM. 29 v. Rhodes n. Kavalla. Heelsum. 29 v. Brownsville n. Mobile. Heemskerk, 30 v. Rotterdam n. Bremen. Helder, 29 900 m. w.z.w. Madeira n. Trujillo. Helicon, 28 260 m. o. Curasao n. Mobile. Hera, 29 420 m. w.z.w. Landsend n. Liverpool. Hersilia. 29 te Barahona v. Puerto Limon. Hilversum, pass. 29 Wight n. Hamburg. Holendrecht. 29 330 m. z.w. Ouessant n. A'dam. Houtman, 29 670 m. n.o. Amsterdam eiand naar Mauritius. Hydra. 27 210 m. z. Panama n. Punta Arenas. Isis. 29 te Curacao verwacht v. Amsterdam. Ivoorkust. 29 30 m. z.z.w. L. Palmas n. Le Havre. Jacob Verolme, 29 te Baltimore. Japara KRL. 29 v. Kuwait n. Tandjong Priok. Jason. 28 1220 m. n.o. Guadeloupe n. San Juan. Jupiter, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Kaap Hoorn, 29 te Dar Es Salaam. Kabylia, 29 v. Rotterdam n. Stockholm. Kalinga. 29 470 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Kara, 29 450 m. w.z.w. Finisterre n. Landsend. Karachi, 29 te Norfolk, v New York. Karakorum 29 v Próbolingo, 30 te Surabaja. Karimun, 29 le Basrah n. Bahrein. Katelysia, 29 dw. Kp. Engano n. Anacort.es. Kellia, 29 te Shellhaven. Kenia. 29 100 m. n.w. Azoren n. Curacao. Kerkcdijk, 29 500 m. o.n.o. Kp. Race n. N. York. Kermia, 29 te Rotterdam. Khasiella, 29 100 m. o.n.o. Madeira n. Napels. Kloosterdijk, 29 te Havana verwacht v. Tampa. Koningswaard, 29 240 m. n. Finisterre n. Curagao. Koratia. 30 v. Stanlow n. Curacao. Kosieia, 29 te Curacao. Kiebsia. 30 te Rotterdam. Kreeft 29 v. Monrovia n. Rotterdam. Kryptos, 29 te Suez verwacht. Laarderkerk. 29 240 m. n.w. Perim n. Umrnsaid. Larenberg, 29 45 m. z.w. Ouesant n. Amsterdam. Lekhaven, 29 te Rotterdam. Lc-kkerkerk, 30 te Suez. Lelykerk, 30 v. Port Said n. Rotterdam. Leopoldskerk, 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Liberty Bell, 29 200 m. n.w. Ras Al Hadd naar Philadelphia. Lieve Vromvekerk, 30 v. Genua n. Port. Said. Limburg, 29 720 m. o. Sokotra n. Port Said. Lindekerk, 29 te Gibraltar. Maas. 29 85 m. o.n.o. Malta n. Algiers. Maetsuycker, 30 te Port Swettenham. Malea. 29 te Sydney. Marnelloyd, 29 1270 m. n.w. Midway n. L. Angeles. Mataram. 29 te Genua v. Napels. Memnon, 29 450 m. n. Mona n. La Guaira. Mentor. 28 60 m. n.w. Paramaribo n. Pto. Ordaz. Merwede. 29 te Sapeie. Mijdrecht. 29 135 m. o.n.o. Kiel n. Rotterdam. Moordrecht, pass. 30 Kuria Muria eiland n. Suez. Munttoren, 29 te Genua v. Berre. Naess Lion, 29 650 m. z.z.w. Azoren n. Houston. Nieuw Amsterdam, 29 te Cristobal v. Curacao. Nijkërk, 29 60 m. z. Formosa n. Shanghai. Noordam, 29 300 m. w. Scillys n. New York. Noordwijk, 29 dw. Kp. Blanco n. Las Palmas. Noordzee. 29 v. Port of Spain n. Gulfport. Omala, 30 te Stockholm. Oostkerk, 29 210 m. o.n.o. Mogadiscio n. Suez. Oranjefontein, 30 te Kaapstad. Oranjestad, 29 te Amsterdam. Orion, 29 te Messina v. Kalamata. Osiris. 28 te Hamburg n. Bremen. Ossendrecht, 29 te Norfolk verw. v Rotterdam. Ou\verkerk. 2,9 200 m. z.o. Str. Messina n. Genua. Oyerijsel. 29 v. Manilla n. Hongkong. Ovula, 29 180 m. z.o. Penang n. Singapore. Papëndrecht, 30 te Istanbul n. Novorossisk. Pendrecht. 29 v. Piraeus n. Napels. Peperkust, 29 rede Novoredondo v. Pt. Amboin. P. G. Thulin, 2.9 te Balboa verwacht v. Caldera. Pieter S 29 v. Swansea n. Rotterdam. Polyphemus, 29 te Hongkong v. Manilla. Prins Alexander, pass. 29 Gibraltar n. Antwerpen. Tenia, 29 460 m. z.o. Ras Ai Hadd n. Abadan. Poseidon, 29 te Funchal v. Amsterdam. Pr Will. III. 29 90 m. n.o Kp. Villano n. Valencia. Prins Willem V, 29 te Alexandrië. Prins Willem George Frederik, 29 35 m. n.n.w. St. Vincent n. Sevilla. Provenierssingel. 29 te Philadelphia verwacht. Pygmalion. 28 200 m. w.z.w. Flores n. Pt. a Pitre. Rempang. 29 te Penang. Ridderkerk, 29 280 m. o. Madras n. Rangoon. Kiouw, 29 v. Kuwait n. Kharg eiland. Rijndam, 29 v Rotterdam n. New York. Roepat. pass 29 noordp. Banka n. Tandj Priok. Rondo, 28 620 m. o. New York n New York. Rctti, 29 v Alexandrië n. Gibraltar. Salatiga, 30 te Iskenderun. Schelc'clloyd. 30 te Penang. Schiedijk. 29 tc Antwerpen. Schouten, 29 750 m. o. Amslerdam eil. n. Dunedin. Senegalkust. 29 v. Freetown n. Le Havre. Sibajak, 29 te Tahiti v. Balboa. Silindoeng, 29 140 m. n.o Southcape n. Hollandia. Slamat. 29 te Aden verwacht v. Sydney. Sloterdiik. 30 te Philadelphia. Solon, 28 v. Willemstad n. Savannah. Stad Arnhem. 29 30 m. o.z.o. Cagliari n Bagnoli. Stad Rotterdam, pass. 29 Dakar n. Pepel. Stad Schiedam 29 te Rotterdam Stad Vlaardingen. 29 te Amsterdam. Stanvac Benakat, 29 210 mijl n.o. Sabang naar Chittagong. •Stanvac Riau. 20 in Straat Doerian n. Buatan. Stanvac Talangakar. 30 te Tandjong Uban. Statendam. 29 v. Curacao n. Montegobay. Statue of Liberty. 29 v. Mena n. Philadelphia. Stentor, pass. 29 Cuba n. La Guaira. ■Steven. 30 te Malta. Str Banka, 29 840 m. w. Str. Torres n. Brisbane. Straal. Cook, 31 t.e Port Elisabeth verwacht. Straat Madura, 29 v. Tanga n. Dar Es Salaam. Str. Mngelhaen, 29 150 m. o.z.o. Malie n. Singapore. Straat Mozambique. 29 te Kobe. Sumatra. 29 v. Sorong n. Manokwari. Tslisse, 29 pass. Minicoy n. Djibouti. Tamo. 29 te Hamburg verwacht v. Rotterdam. Tankhaven I. 30 te Sungeigerong v. Belawan. Tappanzee. 29 te Bandar Shapour. iara. verm. 31 v. Santos n. Montevideo. Tarakan. 29 v. Beyrouth n. Port Said. Taria. 29 20 m. n.w. Alor n. Port Moresby. I'awali, 29 60 m. z.z.w. Finisterre n. Port. Said. Teiresias. 29 Scillys n. Liverpool. I'olamon. 29 in Straat Yucatan n Mobile. Themis. 28 325 m. w.n w. Key West n. Maracaibo. Theobaldius, 29 510 m. z.z.w. Midway n. Anacortes. I'iha. 29 v Buenos Aires n Santos. Tiberius, 27 v. Port. of Spain n. Hoegeness. Fjiluwah. 29 v Makassar n Buleleng. Tjimenleng, 29 200 m. w. Anderhalf Gr.kanaal naar Mombasa. Tomocyclus. 1/1 te Curagao verwacht. Trompenburg, 29 11 m. n.w. Bizerte n. Port Said. Tweelingen. 30 v. Rotterdam n. zee (proefvaren). Van Heemskerk. 29 v. Singapore n. Kaapstad. Van Linschoten, 29 te Hongkong. Van Noort, 29 100 m. w. Formosa n Shanghai. Vasum. pass. 29 Algiers n. Le Havre. Vivipara. 29 120 m. w. Kreta n. Port De Bouc. Waal. 29 v. Piraeus n. Alexandrië Waterman. 29 400 m. w.z.w. Cocos eil. n. Fremantle. V', esteriorcn, 29 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Willemstad. 29 v Demerara n. Pa.ramaribo. Woensdrecht, 29 95 m. n.o. Paramaribo n. Puerto La Cruz. Wonosobo. verm. 4/1 v. Khorranishar n. Calcutta. IJssel, pass 29 Kp. Bon n. Alexandrië. Zeeland, 29 te New York v. Halifax. Zuiderkerk, 31 te Port Said verwacht. SLEEPVAART Cycloop, 28 570 m. w.z.w. Flores Az. n. Perz. G. Loire, 80 te Belem. Maas. 30 v. Gibraltar te Genua. Noordholland, 28 160 m. n.o. Madeira n. Maracaibo. Oostzee, 30 100 m. o.z.o. Vittoria n. Houston. Rode Zee. 30 100 m. z.z.w. Pass. Mona n Europa. Tasmanzee. 30 te Karachi. Tyne, 30 150 m. z.w. Ouessant n Trinidad. Titan, 27 740 m. w.z.w. Flores Az. n. Perz. Golf. Zeeland. 28 150 m. w. Gibraltar n. Khorramshar. KLEINE VAART Bloemgracht, 29 te Abö. Boreas. 29 dw. Kp. Bon n. Tel Aviv. Brouwersgracht., 27 v. Antwerpen n. Helsinki. Draco, 27 v. Cadiz n. Amsterdam. Flevo, 28 te Barcelona n. Tarragona. Ilias, 28 v. Rotterdam n. Algiers. Insp. Mellenia, 29 100 m. n.o. Villano n. Portsm. Jupiter, 28 60 m. n.n.w. St. Vincent n. Antwerpen. Manto, 29 in monding Thames n. Huil. Mare Liberum. 29 20 m. van Goeree n. Rotterdam. Phidias, 29 40 m. o. Kp. Dagata n. Rotterdam. Schippersgracht. pass. 29 ET 11 v. Abö n. A'dam. Strabo. pass. 29 Noordhinder n. Amsterdam. Thaletas. 29 dw. Ouessant n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7