Daadwerkelijk begin van de Europese Economische Gemeenschap Panda en de olie-boertjes J Wereldnieuws Wel kouder, maar geen vorst Circulatie op recordhoogte, geen deviezenaanwas HISTORISCHE DATUM: 1 JANUARI 1959 In 1970 is Euromarkt na Rusland en F.iS. grootste economische macht Geleidelijke tariefsver laging ook voor agrarische produkten Weekstaat Nederlandsche Bank Sporthuis SCHOLTE Nieuw systeem van koers- noteringen door centrale bank Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Van der WERFF J Argentinië gaat import en inflatie beteugelen Alles hangt af van houding der vakhonden Levensverzekeringsbedrijf tevreden over 1957 Omzet met f 2,8 miljard tot f 29,4 miljard gestegen Black gaat bemiddelen tussen Londen en Cairo Grootste oliepijpleiding van Europa gereed Hoogovens en Breedband Nasser wil meer olie .nSDAG 31 DECEMBER 1958 OP 1 JANUARI zullen de Euromarkt-lidstaten onderling overgaan tot een verlaging met 10 percent van de invoer rechten. Tezelfdertijd zullen de tussen de lidstaten bestaande bilaterale contingenten door globale contingenten worden vervangen, die zonder onderscheid voor alle andere landen der gemeenschap openstaan. Deze globale contingenten zullen gezamenlijk zodanig worden verhoogd dat eên ver meerdering van 20 percent van hun totale waarde wordt verkregen, waarbij elk globaal contingent per pródukt met minstens 10 percent moet worden verhoogd. Ten aanzien van de produkten waarvoor slechts geringe of in het geheel geen contingenten zijn opgesteld, moet de liberalisatie ten minste 3 percent van de nationale produktie van de betref fende staat bedragen. Het volgende voorbeeld moge een en ander verduidelijken. Het invoercontingent van Duitse en Italiaanse auto's in Frankrijk bedraagt op het ogenblik 6000. De verruiming van het contingent met 20 percent zou dit aantal op 7200 moeten brengen. Aangezien de Franse pro duktie in 1959 echter 900.000 auto's zal bedragen zullen bij een toepassing van de regel van 3 percent de Duitse en Italiaanse automobielfabrieken volgend jaar 27.000 auto's in Frankrijk mogen invoeren. De Gemeenschappelijke Markt zal een realiteit zijn na afloop van de over gangsperiode in 1970 of uiterlijk 1973. Het goederen-, personen- en kapi taalverkeer zal dan vrij zijn óver een gebied van 1.175.000 vierkante kilome ter met een inwonertal van 175 miljoen. De gemeenschappelijke markt zal dan een economische eenheid zijn, die door een gemeenschappelijk buiten tarief wordt omgeven en waarvan het potentieel slechts door dat van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie wordt overtroffen. De afschaffing van de invoerrechten zal in de loop van de overgangsperiode plaats vinden door middel van achtereenvolgende verlagingen, welke worden toegepast op de basisrechten die.op 1 januari 1957 van kracht waren. Deze verlagin gen worden gekenmerkt door haar definitieve en onherroepelijke aard. Per 1 januari 1959 zullen de lidstaten dus op alle invoer, afkomstig uit de part- nerlanden, Algiers en de landen en gebieden overzee, douanerechten heffen die gelijk zijn aan de basisrechten verminderd met 10 percent. Onder de verlaagde tarieven vallen slechts die goederen, waarvan de invoer gedekt wordt door het certificaat inzake goederenverkeer, waaruit blijkt dat aan de voorwaarden die in het verdrag worden voorzien, voldaan is. De geleidelijke af schaffing van de douanerechten tussen de lidstaten is van toepassing zowel op in dustriële als agrarische produkten. Het verdrag voorziet in een gezamenlijk land bouwbeleid van de lidstaten der gemeen schap. Euratoom De Europese Gemeenschap voor Atoom energie (Euratoom) zal eveneens op 1 januari een gemeenschappelijke markt op het gebied van de kernenergie openstellen, waarbij tussen de zes lidstaten de douane tarieven zullen worden afgeschaft voor reactoren, splijtstoffen en bepaalde grond en andere stoffen die worden aangewend bij de bouw en het gebruik van atoom- installaties. De Euratoom zal tezelfdertijd een gemeenschappelijk buitentarief voor deze produkten opstellen. De contingenten De lidstaten zullen vanaf 1 januari 1959 de eerste etappe ten uitvoer brengen van de geleidelijke vermindering van de kwan titatieve beperkingen van het handelsver keer door het wijder openstellen van hun grenzen voor de produkten van de ge meenschap. Dit zal dan geschieden door het instellen van globale contingenten met inachtneming van de percentages die wij in de aanvang reeds schetsten. Terwijl tot nu toe het grootste deel van de contingenten in bila terale onderhandelingen tot stand kwam en elk jaar in handelsverdragen werd vastge steld, zullen thans de nationale overheids instanties de oude bilaterale contingenten samenvoegen en voortaan voor de betref fende produkten één enkele globaal contin gent vaststellen, krachtens hetwelk de pro dukten van de vijf overige landen zonder onderscheid kunnen worden ingevoerd. De importeurs hebben bijgevolg de mogelijk heid zich tot de leveranciers hunner keuze te wenden en daarbij slechts te letten op de prijs en kwaliteitsvoorwaarden der goe deren. In het geheel van de gemeenschap In verband met de nieuwe Europese Monetaire Overeenkomst (E.M.O.) is het systeem voor de notering van de aan- en verkoopkoersen van de Nederlandsche Bank voor vreemde geldsoorten gewijzigd. De E.M.O. bepaalt o.m. dat de deelne mende landen vaste aan- en verkoopprij zen moeten vaststellen of voor goud of voor de dollar of voor een andere valuta. De Nederlandse regering heeft met een groot aantal E.M.O.-landen geopteerd voor vaste dollarkoersen. De aan- en verkoop- koersen van de Nederlandsche bank voor de dollar blijven, zoals reeds gemeld is, ongewijzigd gehandhaafd op 3.77-3.83. Voortaan zullen ter beurze van Am sterdam en Rotterdam nog slechts voor de U.S. dollar officiële noteringen worden gepubliceerd. De Nederlandsche bank is, behoudens intrekking, steeds bereid op de ze koersen met de deviezenbanken te han delen. Het ligt in het voornemen van de Ne derlandsche Bank voor de belangrijkste E.M.O.-valuta's onder een apart hoofd vrijblijvende aan- en verkoopkoersen te noteren. Deze koersen dienen in de eerste plaats te worden beschouwd als een indi catie voor de uiterste koersen welke voor deze geldsoorten tot stand kunnen ko men. De Nederlandsche bank behoudt zich voor, van geval tot geval te beoordelen of zij op deze uiterste koersen zal intervenië ren of niet. Een verplichting daartoe neemt de Bank niet op zich. Voor het pond sterling bedragen haar vrijblijvende aan- en verkoopkoersen 10.48 en 10.80. Zo spoedig mogelijk zullen op overeenkomstige wijze vastgestelde koersen voor de meeste andere E.M.O.- valuta's worden gepubliceerd. In de koerslijst zullen voorts onder het hoofd „overige noteringen" aan- en ver koopkoersen worden opgenomen van en kele andere valuta's. De Nederlandsche Bank is bereid, behoudens intrekking, op deze koersen met de deviezenbanken te handelen. wordt op commercieel plan het bilaterale stelsel dus door een multilateraal stelsel vervangen en de concurrentie tussen de producenten der lidstaten zal hierdoor ac tiever worden. Verwacht mag worden dat deze concurrentie uiteindelijk de verbrui kers ten goede zal komen. De overzeese gebieden Alle beperkende maatregelen en prak tijken die van gelijke werking zijn als de contingenten zullen eveneens geleidelijk worden opgeheven. De lidstaten die kwan titatieve beperkingen hebben gehandhaafd ten aanzien van produkten die afkomstig zijn uit landen en gebieden overzee, zullen op deze produkten maatregelen ter verrui ming van de contingenten toepassen, welke gelijk zijn aan die welke zij onderling toe passen. Op dezelfde wijze zullen de landen en gebieden overzee de kwantitatieve be perkingen, welke van toepassing zijn op de goederen afkomstig uit andere lidstaten dan die waarmee zij bijzondere betrekkin gen onderhouden, verruimen. Goederencertificaten Het instellen van een „certificaat inzake het goederenverkeer", voorgesteld door de E.E.G.-commissie, is noodzakelijk geworden door het feit dat de verlaging der douane rechten met 10 percent slechts het begin is van een vermindering van de douanetarie ven,. die aan het einde van de overgangs periode zal leiden tot een volkomen ver- Effectenregistratiebureau Het bestuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel deelt mede dat de heer G. H. Brandt, directeur van het Centraal Bureau voor Effecten registratie, wegens de vergevorderde afwikkeling van de werkzaamheden van dit bureau per 31 december 1958 zijn functie zal neerleggen. De fi nale afwikkeling van het bureau zal geschieden onder leiding van de heer E. Geelhuysen. Demka-mutaties In de te Utrecht gehouden buitengewone ver gadering van aandeelhouders van de koninklijke Demka staalfabrieken n.v. te Utrecht is aan de heer A. S. de Muinck Keizer op zijn verzoek we gens zijn leeftijd eervol ontslag verleend als pre sident-directeur. Hij is benoemd tot commissaris in de vacature ir M. H. Damme. De directie be staat thans uit de heren ir. E. D. Cartier van Dissel en ir. I. Dufour. Eerste Nederlandsche Bij de Eerste Nederlandsche Verzekering Mij. n.v. Zijn benoemd: tot directeur de heer J. W. Vorster. tot nu adjunct-directeur, en tot adjunct directeuren de heren mr. S. H. Bloemen én M. J. van der Bent. Bij de verzekeringsbank „De Nieu we Eerste Nederlandsche" n.v. is benoemd tot adjunct-directeur de heer mr. H. J. van Rossum. Bod op aandelen Lawoe Naar wij vernemen zal door de n.v. Stichts Beheer een bod van 6 pet. worden uitgebracht op de aandelen, respectievelijk certificaten van aandelen, in de n.v. Cultuurmaatschappij Ver- eenigde Lawoe Ondernemingen. (Laatste beurs koers: 5 pet. op 14 oktober 1958). Een bericht hierover zal binnenkort worden gepubliceerd. Toewijzing koelhuisboter Op de inschrijving van koelhuisboter van het V.I.B. werden biedingen uitgebracht tot. een to tale hoeveelheid van ongeveer 240 ton. Deze hoe veelheid werd heden geheel toegewezen tegen prijzen liggende tussen 3,1012 en ƒ3,12, met een gemiddelde prijs van circa 3,11 per kg. Directeur Ver. Glasfabrieken In de buitengewone vergadering van aandeel houders van de n.v. Vereenigde Glasfabrieken (United Glassworks) te Schiedam is tot directeur benoemd de heer F. C. H. Hattink. Interimdividend Commissarissen en directie van de n.v. Bouw stoffen v/h A. E. Braat hebben besloten over het j&ar 1958 een interimdividend uit te keren van 5 percent. dwijnen van de nationale tarieven. Deze zullen worden vervangen door een gemeen schappelijk buitentarief voor alle landen der gemeenschap. Het bedoelde certificaat is een soort paspoort voor de produkten, welke tussen de zes lidstaten in omloop zijn en waarop het preferentiestelsel op het gebied van douanerechten en kwanti tatieve beperkingen van toepassing is. Dit preferentiestelsel zal zowel de goede ren die afkomstig zijn uit de landen van de gemeenschap als die afkomstig uit derde landen, welke in de lidstaten door het betalen van douanerechten en heffingen van gely'ke werking voor het verbruik zijn vrijgegeven, betreffen Voor postzendingen en goederen die in de bagage van reizigers worden ingevoerd, behoeft evenwel geen certificaat te worden overgelegd. Veredelingsverkeer Wat de invoer van een grondstof of half fabrikaat betreft, afkomstig uit een derde land en bestemd voor de vervaardiging van goederen die bestemd zijn om te wor den uitgevoerd naar een ander land van de gemeenschap (het zogenaamde veredelings verkeer), kan in verband met de uitbrei ding van de tariefverlagingen ten opzichte van derde landen, die op 1 januari van kracht wordt, de invoer van de te verwer ken stoffen met vrijdom van douanerech ten geschieden. Bij de invoer in de lidstaat van bestemming zal dan op het eind- produkt een recht worden geheven volgens zijn totale waarde en naar de norm van het voorkeursrecht. Het certificaat inzake het goederenverkeer zal ook worden ge bruikt voor goederen die voor het ver edelingsverkeer bestemd zijn. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 224 is verschenen HEINEKEN'S BIERBROUWERIJ BUENOS AIRES (Reuter) Na haar besluit om de officiële wisselkoers van 18 pesos per dollar af te schaffen ten guns te van een vrije koersvorming heeft de Argentijnse regering thans heffingen van 20, 40 en 300 procent op importgoederen ingesteld. De hoogte van deze heffingen hangt, af van de graad van noodzakelijk heid van de invoer der betrokken goede ren. Het is nog niet bekend, welke goede ren onder deze heffingen vallen. Voorts is een einde gemaakt aan de be lastingvrijdom, dat ten zuiden van de 42ste breedtegraad bestond. Voortaan zal er alleen belastingvrijheid zijn in Tierra del Fuego (Vuurland). Mocht de vakbeweging niet bereid zijn tot medewerking aan de nieuwe maatrege len ter beteugeling van de inflatie dan kan het land een nieuwe golf van stakingen en onrust tegemoetzien, die kan uitlopen op een militaire dictatuur. Zou de vakbewe ging de regering daarentegen terwille zijn dan bestaat de kans, dat de economische crisis wordt overwonnen en dat het land een nieuw tijdperk van stabiliteit ingaat. Financiële deskundigen geloven, dat de thans aangekondigde maatregelen in de grond gezond zijn. Een van de voornaam ste vraagstukken is een beteugeling van de bureaucratie en besnoeiing van de re geringsuitgaven, die reeds meer dan tien jaren een zware druk op de financiële re serves van het land oefenen. Slaagt men hierin, dan zal het vertrouwen terugkeren, waardoor weer buitenlands kapitaal voor de ontginning van de enorme natuurlijke welvaartsbronnen van het land kan wor den aangetrokken. Blijkens het vgrslag van de Verzeke ringskamer hebben in 1957 in het levens- verzekeringbedrijf in totaal 95 onderne mingen onder haar toezicht gestaan. Hier toe behoorden 60 binnen- en 6 buitenland se maatschappijen, 6 spaarkasondernemin gen en 23 begrafenisfondsen. Het totaal verzekerd bedrag per einde 1957 beliep (in miljoen guldens) 30.329,5, het verzekerd bedrag zonder af trek van herverzekering bij „anderen" 28.414,1 miljoen. De produktie van de binnenlandse le vensverzekeringsmaatschappijen nam op nieuw sterk en wel met netto 2,8 miljard gulden toe, waardoor het verzekerd be drag steeg'van ƒ26,6 tot ƒ29,4 miljard. De premiereserve eigen rekening bedroeg per uit. 1957 in totaal 6,3 miljard. In 1957 werd 17,5 miljoen gulden extra aan de premiereserve toegevoegd. Per eind 1956 was boven de premiereserve een extra ze kerheid van 6.0 pet. aanwezig. Om deze extra zekerheid op hetzelfde peil te hou den zou, als gevolg van de aangroeiing van van de premiereserve, een vermeerde ring van de extra zekerheid met 31 mil joen nodig zijn geweest. Wel kon uit de winst een bedrag van 56 min. gulden wor den overgebracht, maar goeddeels als ge volg van koersverlies op effecten nam de extra zekerheid slechts met 17 miljoen gulden toe. Het percentage daalde tot 5,7 pet. De boekwaarde van de gezamenlijke be leggingsportefeuille beliep per einde 1957 6,7 miljard: een uitbreiding van ƒ0,5 miljard. Evenals vorig jaar was in 1957 ƒ1,1 miljard aan nieuwe en vrijkomende gelden te beleggen. De gemiddeld ge kweekte interest steeg van 3,91 tot 4,06 pet. De financiële resultaten van de onder toezicht der Kamer staande bouwkassen waren, bij een aantal mede tengevolge van de stopzetting van de produktie, ook in 1957 niet onbevredigend. Het aantal royementen van contracten bleef groot. De verlenging van de wachttijd en de ver hoging van de bouwkosten zullen, naast psychologische factoren die bij elke vorm van gedwongen sparen optreden, wel de voornaamste oorzaken zijn geweest, aldus het verslag. LONDEN (Reuter) Eugene Black, de president van de Wereldbank, zal infor meel gaan bemiddelen om een financiële regeling tussen Engeland en de Verenigde Arabische Republiek tot stand te bren gen aldus is door het Britse ministerie van Financien meegedeeld. Black heeft in Londen besprekingen gevoerd met de En gelse ministers van Financien en van Bui tenlandse Zaken. Hij zal wellicht nog he den naar Cairo vliegen, waar hij met pre sident Nasser zelf zal onderhandelen. Het voornaamste probleem is de vraag of vorderingen van Britse burgers jegens Egypte voor Egyptische gerechtshoven geregeld, of aan neutrale arbitrage on derworpen zullen worden. WILHELMSHAVEN (UPI) Europa's grootste oliepijpleiding, die de Duitse Noordzeekust met het Roergebied ver bindt, is maandagavond in gebruik geno men. De ruim vierhonderd kilometer lan ge leiding is door enkele oliemaatschap pijen aangelegd in de verwachting dat de vraag naar en het verbruik van olie zul len stijgen. Men voorspelt dat de jaarlijk se consumptie thans 17.000.000 ton tegen 1965 zal zijn verdubbeld. De pijpleiding begint voor de haven van Wilhelmshaven waar een pier zich tot 2.111 meter in zee uitstrekt. Aan deze pier zullen ook de grootste olie-tankers hun la ding kunnen lossen. Men wil volgend jaar 5.200.000 ton olie door de leiding pompen. In de dinsdag te Amsterdam gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Ne derlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. werd ir. A. H. Ingen Housz benoemd tot commissaris der vennootschap. Zoals reeds eerder werd medegedeeld, heeft de raad van commissarissen de heer Ingen Housz uitgenodigd, zitting te nemen in het college van gedelegeerde commissarissen hetgeen door hem is aanvaard. In de bui tengewone aandeelhoudersvergadering van Breedband n.v. werd ir. A. H. Ingen Housz benoemd tot commissaris der ven nootschap. De laatste, weekstaat van de Nederland sche Bank in 1958, die in feite slechts be trekking heeft op 23, 24, en 29 december, laat een nieuw hoogtepunt zien voor de bankhiljettencirculatic. Met een stand van 4450,9 miljoen liggen de bankbiljetten ruim 43 miljoen hoger dan de vorige week en bijna 250 miljoen hoger dan een jaar geleden. Op 30 december 1957 immers eindigde de circulatie met 4203 miljoen, met dit veföghü echter dat toen reeds iets was teruggevloeid. De sterke"'aan'was weerspiegelt de ruim te aan beschikbare middelen en de grote omzetten in verband met de kerstinkopen. Terwijl de geldmarkt de laatste tijd in het algemeen zeer ruim is geweest, is er met het einde van 1958 een verkrapping opge treden. Deze heeft zelfs een zodanige af meting aangenomen dat de banken ge noodzaakt waren, hun toevlucht te nemen tot de dure voorschotten. Deze post werd verdubbeld, mede doordat de banken mid delen hebben teruggetrokken om een goed saldo te hebben gedurende de feestdagen voor hun verplichte gemiddelde. Dat de banken het moeilijk hebben gehad en dus voorschotten nodig hadden, blijkt wel uit de vermindering van hun saldi met een totaal van ruim 74 miljoen, waarmee de ze gedaald zijn tot 488 miljoen. Dit sal do ligt aanzienlijk onder het verplichte ge middelde voor de lopende periode, dat ge raamd kan worden op 540 miljoen. De verkrapping heeft evenwel niet tot een wijziging in het tarief van call money ge leid, dat eigenlijk hoger had moeten lig gen. Het bleef gehandhaafd op V/2 percent waarop het al staat sinds half november. Het nieuwe jaar zal ongetwijfeld verlich ting brengen voor de geldmarkt. Vrijdag 2 januari komen er grote bedragen los uit hoofde van vervallend schatkistpapier en van aflossing op. de staatsschuld, een be drag van tezamen ruim 175 miljoen. Goud en deviezen Een bijzonderheid van deze weekstaat is, dat er geen aanwas is geweest van de viezen. Goud en deviezen samen zijn vrij wel in balans gebleven met een totaal van 5468 miljoen. Terwijl harde valuta in goud werd omgezet en dienengevolge de netto-deviezenreserve verminderde met 3 miljoen. Er moet dus aanwas van con- vertibele deviezen zijn geweest tegenover een afvloeiing van niet-convertibele. De goudvoorraad steeg derhalve tot 3972 51. Toen Panda met de belastinginspec teur boven kwam, trof hij de familie Joppe in een heel slechte stemming. „Wie breng je nou weer mee?", snauwde Groova. „Weer een kletsende stadsfrik? Daar heb ben we nu genoeg van! Wat let me, of ik schiet hem onder zijn hoed weg! Wat wil hij? Zeg op! Vlug!" „Hij is de inspecteur van belastingen", antwoordde Panda, hij„Wat zijn belastingen?", viel Groo va hem ongeduldig in de rede. Voor Panda hierop kon antwoorden, trad de belasting inspecteur naar voren. „Als jullie nog nooit van belastingen gehoord hebben, zijn jul lie een onbeschaafd volk", sprak hij. „Maar dat zal ik dan eens gaan bijschaven! Jullie hebben een oliebron. Daar moet belasting over betaald worden. Nu meteen. Anders leg ik beslag". Groova keek hem loerend aan. „Ik weet niet, waar je het allemaal over hebt, stadsbroékje"zei hij langzaam, „maar het klinkt bar stads en daar houden wij Joppes niet van. We willen wapens voor onze oliebron hebben en geen belas ting of beslag of andere stadse fratsen! Dus zeg op: kom je ons wapens brengen, ja of nee?!" „Nee", antwoordde de inspec teur, „ik kom wapens HALEN. Ik leg be slag. Ik neem jullie je wapens af!" En met deze woorden griste hij, met een razend snelle, klauwende beweging, de geweertjes uit handen van Billy en Willy. Een onheil spellende stilte volgde miljoen. Hoe het met de deviezenvoorzie- ning in 1959 zal gaan, is nog een vraagte ken. Men acht het in kringen van de geld handel niet uitgesloten dat de komende weken de aanwas zal uitblijven, doordat het vluchtgeld terugkeert nu de devalua tie van de Franse frank een feit is gewor den. Het saldo van de schatkist vertoont voor het eind van het jaar een mooie stand op ruim 600 miljoen (plus 57 miljoen). De andere saldo's zijn toegeno men met 5 miljoen in verband met de ultimo. CAIRO (AFP/RTR) Nieuwe conces sies voor het zoeken naar, en de exploita tie van olie in de Sinai en in het kustgebied van de Rode Zee zijn. volgens Radio-Cairo door de Verenigde Arabische Republiek verleend aan de „Société Oriëntale des Pé- troles". Dit olieonderzoek moet het mogelijk ma ken, dat de olieproduktie van de V.A.R. spoedig 8 miljoen ton zal gaan belopen. De „Société Oriëntale des Pétroles" werd als een Egyptische n.v. aangeduid. Haar produktie zou op het ogenblik 2 miljoen ton belopen. Advertentie wenst al haar clientèle EEN VOORSPOEDIG 1959. Gierstraat 59 Haarlem Tel. 21546 Vooruitzicht. De chef van de nationalis tisch Chinese militaire staf, generaal Wang Sjoe-Ming, heeft in een onder houd met het nationalistische centrale persbureau als zijn mening uitgespro ken, dat de Chinese communisten het komende voorjaar de strijd in de straat van Formosa zullen hervatten. Hij verwacht vooral veel luchtgevechten, omdat de communisten nu uitgerust worden met de nieuwste Russische straaljagers. Boten. Woensdag luidt de Britse federa tie van botenbouwers het jaar uit met een botenshow te Olympia. Men kan er ruim driehonderd jachten, motorboten, raceboten en andere vaartuigen van al lerlei vorm en omvang bewonderen, tentoongesteld door ruim 250 firma's. Ook het buitenland is vertegenwoor digd: Nederland komt met een plastic motorboot, Frankrijk met een opvouw en opblaasbare. De tentoonstelling duurt tien dagen. Brug. Maandag is de arbeid begonnen aan een brug van 23 miljoen dollar over het Panamakanaal, waardoor voor het eerst sedert dit kanaal gegraven werd weer een directe verbinding tussen Noord- en Zuid-Amerika zal ontstaan. De brug komt bij Balboa over het ka naal. De bedoeling is, dat zij omstreeks oktober 1962 gereed zal zijn. Corruptie. Volgens het orgaan van het Rode Leger, „Rode Ster", is generaal P. Babiitsjoek uit Lvov in de Oekraïne, ontzet uit zijn functie en uit het lid maatschap van de partij wegens spe culaties met regeringsgelden. De gene raal had bouwmaterialen van de staat, militaire voertuigen en personeel ^ge bruikt. om zich een landhuis bij Kiev te doen bouwen. Gezuiverd. Geheel Zuid-Malakka is nu van communistische terroristen gezui verd. De staat Johore is woensdag tot „gezuiverd" gebied verklaard. Er zijn nog twee communistische leiders op vrije voeten, maar men verwacht dat zij zich spoedig zullen overgeven. In Noord-Mal akka, aan de Thailandse grens, bestaan nog communistische benden van in totaal ongeveer duizend man. Begin 1950, toen het communisti sche verzet in het oerwoud van Ma- lakka zijn hoogtepunt bereikte, omvat ten de terroristische groepen circa 11.000 man. Lawines. Het aantal mensen dat de af gelopen dagen door lawines in Oosten rijk om het leven is gekomen, is reeds tot acht gestegen. De oplossing. De Syrische sociale volks partij heeft in brieven aan alle Arabi sche.staatshoofden, de UNO en de diplo matieke vertegenwoordigers te Beiroet de opvatting verkondigd, dat het eiland Cyprus op historische, geografische en etnische gronden Syrisch gebied is. Hoenders. De Leningradse geleerde Pjotr Sopikov heeft volgens een bericht van Tass een nieuwe hoender-variëteit ge kweekt door met behulp van bloedtrans fusies erfelijke veranderingen aan te brengen. De nieuwe variëteit is tot tweemaal zo zwaar als de soort waar van zij is afgeleid en de hennen leggen 170 a 180 eieren per jaar. Tournee. De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson is dinsdag met zijn echt genote in Moskou gearriveerd. De bas zanger zal onder auspiciën van het Rus sische ministerie van cultuur een tour nee door de Sovjet-Unie maken. Onverenigbaar. Een dorpspredikant uit de omgeving van de Deense stad Aarhus stond zondag voor een lege kerk omdat zijn gemeente er bezwaar tegen had, dat hij naast zijn predikambt, autorijles sen gaf. Die twee functies kunnen niet samengaan, zo meenden de lidmaten van zijn kerk. De predikant heeft, voor de keuze gesteld, de voorkeur gegeven aan de lesauto boven de kansel. Aanslag. Charly Chaplin, die op het ogen blik in Zwitserland woont, heeft met de Amerikaanse fiscus overeenstemming bereikt over de betaling van achter stallige belasting. De fiscus eiste aan vankelijk 700.000 dollar, maar wil nu genoegen nemen met 425.000 dollar. Bewapening. Volgens Atheense persbe richten wordt er Russisch oorlogsma teriaal, waaronder raketten en tanks, aan het Bulgaarse leger geleverd en wor den in Rhodope en Oost-Orvelon belang rijke strategische bases ingericht. Er wordt een algemene modernisering van het Bulgaarse leger verwacht en er zouden reeds drie van de vier tankdi visies zijn gevormd. Een storing, die gisteren tussen de Azo- ren en Ierland tot ontwikkeling kwam, ver plaatste zich, in diepte toenemend naar midden Engeland en vervolgt haar weg over de Noordzee naar Zuid-Scandinavië. De depressie stuwde een nieuwe hoeveel heid zachte lucht naar onze omgeving, ter wijl de wind naar zuidwest kromp en toe nam. Het koufront van de depressie zal oudejaarsavond en de nacht daarop het ge hele land passeren, waarna met westelij ke wind koudere en drogere oceaanlucht binnenstroomt, waarin opklaringen voor komen. Op de oceaan komt een westcir culatie tot stand, omdat bij IJsland de luchtdruk gaat dalen. Hoewel de tempera turen lager worden, blijven de kansen op vorst de komende paar dagen gering. WERKRAPPORTEN Donderdag 1 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.38 uur. Maan op uur, onder 11.42 uur. Vrydag 2 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.39 uur. Maan op 0.29 uur, onder 12.09 uur. Maanstanden 2 jan. 9 jan. 16 jan. 24 jan. 31 jan. 11.50 uur 6.34 uur 22.26 uur 20.32 uur 20.06 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 31 december Hoog water 6.58 en 19.17 uur. Laag water 2.32 en 14.55 uur. Donderdag 1 januari Hoog water 7.45 en 20.09 uur. Laag water 3.14 en 15.38 uur. Vrijdag 2 januari Hoog water 8.38 en 21.05 uur. Laag water 3.59 en 16.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- 60 en binnenland heden- c <3 s morgen 7 uur Neerslag: c'3 d j2 laatste 24 uur 5 U 0 a SB a S.s Den Helder lichte regen zzw 7 0,6 Ypenburg geheel bew. zzw 7 0,1 Vlissingen geheel bew. zzw 8 0,1 Eelde geheel bew. z 6 0,2 Twente geheel bew. z 7 0,1 De Bilt geheel bew zzw 7 0,1 Eindhoven geheel bew zzw 7 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew zzw 8 0 Helsinki sneeuw windst. - ■10 0,2 Stockholm geheel bew zw 1 0,2 Oslo geheel bew. windst. -9 0 Kopenhagen geheel bew. zw 2 0 Aberdeen licht bew. windst. 0 0 Londen regen z 8 2 Amsterdam regen zzw 6 0,1 Brussel geheel bew. z 7 0,2 Luxemburg geheel bew. nw Parijs geheel bew. zzw 5 0,6 Bordeaux mist zzo 4 0 Grenoble mist windst. -3 0 Nice zwaar bew. nnw 8 0 Berlijn geheel bew z 2 0,2 Frankfort zwaar bew. zzw 4 0,3 München licht bew. zzo -2 0 Zürich zwaar bew. z -1 0 Genève mist windst. -2 0 Locarno zwaar bew. 0 -1 0 Wenen onbewolkt zzo 1 0 Innsbruck zwaar bew. w -3 0 Rome onbewolkt windst. 3 0 Ajaccio licht bew. ono 5 0 Madrid licht bew. n -1 0 Mallorca zwaar bew. n 3 0 Algiers onbewolkt windst. 4 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2