Coupons WYBERT Panda en de olie^boerties J Moderne evenwichtspolitiek vergt redelijke afweging van belangen O Wereldnieuws Windstoten van ÏOO km p. uur 'tToc/t ió Uet zo NAAIMACHINES 2 Prof. Verrijm Stuart in S.E.R.-vergadering Herwaardering van Finse, Zwitserse en Tunesische valuta De suikerbietencampagne in het noorden Franse vakbonden vragen Pinav bijzonderheden over nieuwe politiek Koperspaniek in Saarland Oostenrijk voert externe convertibiliteit in Versobering in Argentinië Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ZONNE KEIZER Strijd om de controle over de British Aluminium Dividend „Cobra" 12 pet. Fusie Polak en Schwarz met Amerikaanse n.v. Redelijke resultaten voor de pluimveehouders VRIJDAG 2 JANUARI 1959 OP DE EERSTE hedenmorgen gehouden openbare vergadering van de Sociaal- Economische Raad in 1959 heeft de voorzitter, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, in na volging van zijn zo gewaardeerde en diepbetreurde voorganger prof. F. de Vries een nieuwjaarsrede gehouden. Als uitgangspunt van zijn betoog nam de voorzitter van de S.E.R. de duurzame richtlijnen van het sociaal-economisch beleid, zoals die bondig werden geformuleerd in het veelbesproken bestedingsadvies, namelijk 1) het streven naar een in goederen en diensten gemeten maximaal nationaal inkomen, inhoudende het zo volledig mogelijk gebruik maken van alle produktiefactoren, met name het handhaven van een grote en stabiele werkgelegenheid; 2) het handhaven van even wicht in de betalingsbalans: 3) het handhaven van een investeringspeil. dat de levens standaard der toenemende bevolking geleidelijk verhoogt; 4) het streven naar een aanvaardbare verdeling van het nationale inkomen over de verschillende groepen van de bevolking en 5) het bevorderen van een stabiel prijsniveau. De spreker achtte het nuttig in een tijd van onzekerheden, zowel in het binnen- als in het buitenland, te wijzen op deze algemene doelstellingen, die men in de economische en sociale politiek voor ogen heeft, op de methoden die daarbij gevolgd kunnen worden en op mogelijke tegenstrijdigheden, die zich wellicht blijken voor te doen. Vooral ook achtte hij bezinning nodig op de vraag, of de verwezenlijking van doelstellingen, die uit nationaal oogpunt gerechtvaardigd worden geacht, kan worden belemmerd of ge- frusteerd door internationale bindingen. Deze gedachtengang is geïnspireerd op de denkbeelden inzake een algemene eco nomische en sociale evenwichtspolitiek, zo als deze zich met vallen en opstaan, met heel wat tegenstrijdigheden in den beginne en met heel wat fouten in de toepassing heeft ontwikkeld uit de grote strijd van meningen in de jaren dertig. Men mag wel zeggen, aldus de S.E.R.-voorzitter, dat de vrije economie van toen definitief het veld heeft moeten ruimen voor het beginsel der georiënteerde economie. In deze laatste wordt de noodzaak erkend van een bewust en systematisch te voeren evenwichtspoli tiek, waarbij naast de reeds vroeger toe gepaste middelen van monetaire aard en naast de reeds lang erkende noodzaak tot overheidsingrijpen op sociaal gebied, ook maatregelen ter regeling van de totale be stedingen en ter bevordering van een hoge graad van werkgelegenheid een essentiële rol spelen. Sinds de jaren dertig zijn er nog altijd zogenaamde liberale en dirigistische lan den, ook al stoelen zij beide od de grond slagen van een mengvorm, de georiënteer de economie. Nergens is een rotsvast ge loof in automatisch evenwichtsherstel in het economische leven overgebleven. Be dacht moet worden, dat ook binnen het kader van een evenwichtspolitiek. zoals deze ook in de raad aanhang heeft ge vonden, op een aantal punten niet één op lossing als de enig juiste kan worden aan gewezen. Binnen het kader van verstan dige richtlijnen zal gestreefd moeten wor- Advertentie Kruisstraat 11 Haarlem - Telef. 11491 STOCKHOLM (Reuter) De Bank van Finland heeft bekendgemaakt, dat zij, met zekere beperkingen, de Finse mark con verteerbaar voor niet-ingezetenen heeft ge maakt. De inwisselbaarheid geldt alleen voor de landen, waarmee Finland multi laterale overeenkomsten heeft: de Bene lux, Oostenrijk, West-Duitsland, Zwitser land, Italië, Engeland, Portugal, Zweden, Denemarken en Noorwegen. De converti biliteit geldt ook niet voor kapitaaltrans fers. Tunesië devalueert niet TUNIS (UPI) Tunesië heeft evenals Marokko besloten zijn valuta, de dinar, niet te devalueren Het land blijft echter deel uitmaken van de franc-zone. De koers is vastgesteld op een dinar 1.175 francs en 0.420 dollar. In de regeringsverklaring wordt gezegd dat er geen aanleiding bestaat om te de valueren aangezien de begroting in even wicht is en de handelsbalans met Frank rijk en andere landen positief is. Bern verlaagt wisselkoersen ZURICH (Reuter) De Bank van Zwit serland heeft bekendgemaakt, dat de valu ta van de Eui-opese landen, die onlangs ge heel of gedeeltelijk inwisselbaar zijn ge worden voortaan tegen iets lagere wissel koersen omwisselbaar zijn tegen de Zwit serse frank. De wisselkoers voor het pond sterling is bepaald op 11,94 kopen. 1254 7/8 Zwit serse frank verkopen. De vorige notering die op 24 december tot stand kwam, was 12,05/12,21 Zw. frank. De suikerbietencampagne bij de Noord- Nederlandse Beetwortelsuikerfabriek te Vierverlaten in Hoogkerk is thans ook be ëindigd. Het was dit jaar de langdurigste en de grootste campagne gedurende het ruim 60-jarige bestaan van de fabriek. Gedurende eenennegentig dagen werden ongeveer 397.000 ton bieten verwerkt, waaruit bijna 353.000.000 kilo suiker werd geproduceerd. De gemiddelde dagcapaci teit bedroeg bijna 4400 ton. De bieten opbrengsten per hectare waren hoger dan ooit tevoren. Zij bedragen voor de drie noordelijke provincies bijna 42 ton ge middeld. den naar een redelijke afweging van be langen. of als men het zo noemen wil naar een redelijk compromis. Aangenomen mag worden, dat de evenwichtspolitiek zo ver is gekomen dat zeer diepe depressies, zoals deze vroeger met name in de jaren dertig voorkwamen, tot het ver leden behoren. Met betrekking tot infla toire tendenties is nog heel wat in het ap paraat der evenwichtspolitiek te ver beteren. Prijsstabilisatie Prof. Verrijn Stuart zei van mening te zijn, dat stabilisatie van het algemeen prijspeil in de maatschappij, waarin wij nu leven, wenselijk moet worden geacht. Hoeveel voorbehoud men ook mag maken, in het licht van de cijfers mag stellig wor den gespr ":en van een zekere kruipende inflatie, een conclusie waartoe vooral het verloop van het prijspeil in de Verenigde Staten gedurende de laatste recessie aan leiding geeft. Mocht men er in slagen bin nen de S.E.R. monetaire coördinatie te be reiken op basis van de beginselen, die ook in de raad als de juiste zijn erkend, dan kan een tegenwicht tussen Engeland en de Verenigde Staten ontstaan, hetgeen de „import" van sluipende inflatie uit die ge bieden minder gemakkelijk maakt. Een reële calculatiebasis bij al onze eco nomische en sociale transacties is nood zakelijk. Transigeren met de stabiliteit van de geldwaarde leidt onherroepelijk tot het afglijden op een verkeerde weg. De strijd tegen geldbederf blijft bij voortduring ge boden. Met klem wees prof. Verrijn Stuart het tegen de doelstellingen van de raad geuite verwijt van tegenstrijdigheid tussen een hooggradige werkgelegenheid en een stabiele geldwaarde van de hand. Als een der verdiensten van de S.E.R.- lijst noemde prof. Verrijn Stuart het feit. dat zij volkomen in overeenstemming is met de doelstellingen van de internatio nale organisaties, waarvan Nederland lid is. het internationaal Monetair Fonds, het G.A.T.T. en de O.E.E.S. Juist de structuur van de Nederlandse economie waarborgt, dat ons land hier de lijn zal vblgen. die ook in internationaal onzieht de meest ge wenste moet worden geacht. De Euromarkt In den brede besprak prof. Verrijn Stuart de aspecten van de E.E.G.. waarbij hij tot de belangrijke conclusie kwam. dat de na-oorlogse beginselen van economische en sociale politiek niet in tegenspraak zijn met die. welke wij uit hoofde van onze internationale gebondenheden dienen in acht te nemen. De raad behoeft zijn grond stellingen dus niet te herzien. Maar nu de E.E.G. in werking is getreden, zal de raad meer dan vroeger bij elke behandelde zaak hebben te bezien, of wij wel in de geest van dit verdrag handelen en met name of wij ons niet aan het verwekken van distorsies :h'-idig maken. De raad dient naar de mate ziiner krachten mede te wer ken aan de verdere ontwikkeling van de gehele materie der Westeurooese integra tie. Ons economisch leven zal door de E.E.G. diepgaand gewijzigd worden. Vooral de vragen betreffende de wetgeving op het combineren van bedrijven ter verkrijging van grotere eenheden met mc<*r concur rentiekracht en ook de voorstallen op fis eaal gr-bied met de daarnet recu]1f>rende distorsies zal bii ToortduHne Rr. aandacht moeten hchhen. Verder wees d° voorzitter van de S E.R. op het belan«. dat Nederland met ziin onen economie (één van de m°est ..ooen" volkshuishoudingen van de gehele wereldl heeft bij de Europese Economische Associatie. Prof. Verriin Stuart, eindigde met' zijn vertrouwen uit te spreken in de toekomst ten aanzien van onze economische en so laio politiek. Do Commissie Ontwikkeling Nationale Economie zal in de eerstkomende maanden haar preadvies voor de raad ge reed moeten maken, waarover de raad ziin oordeel zal hebben te geven. Daarnaast vragen tal van vraagstukken, waarover ad vies is gevraagd, de aandacht, ook de uit bouw van de P.B.O. en de omvangrijke werkzaamheden, die in medebewind moe ten worden vevrorgd. De Franse vakbonds-Ieiders hebben ge neraal Charles de Gaulle's regering ge vraagd meer bijzonderheden te verschaf fen over haar nieuwe financiële politiek. Dit is een aanwijzing, dat er mogelijke ar- beidsmoeilijkheden in het verschiet lig gen. De socialistische „Force Ouvrière", de Katholieke C.FT.C. en de communisti sche C.G.T. hebben vandaag meegedeeld, dat zij de regering gevraagd hebben, haar politiek duidelijker uiteen te zetten. Alle drie bonden becritiseerden De Gaulle en de minister van Financiën, Antoine Pinay, om verscheidene redenen. Hun kritiek is een aanwijzing, dat de moeilijkheden tus sen de regering en de vakbonden over de stijgende kosten van het levensonderhoud vorm aan gaan nemen. „Force Ouvrière" veroordeelde in een communiqué, dat gisterenavond werd uit gegeven, de regering voor haar „sociale vergissing" in feite de lonen vast te hou den, maar de prijzen toe te staan door de nieuwe devaluatie van de frank omhoog te gaan. De C.F.T.C. vraagt in een brief aan de regering dat „de regering aandacht zal schenken aan de sociale categoriën van burgers, op wie zij een beroep wil doen". Daarmee zinspeelde de katholieke vak bond op beschuldigingen, die in scherper vorm door de communisten zijn gedaan, dat de nieuwe financiële maatregelen het leven harder maken voor de armere klas sen, zonder de rijken genoeg te treffen. De communistische C.G.T. hernieuwde zijn aanval door een onmiddellijke loon- ronde van verhoging te eisen en de invoe ring van de glijdende loonschaal in alle voornaamste industrieën. (Van onze correspondent in Bonn) De inwoners van het Saargebied, dat po litiek tot West-Duitsland behoort maar in elk geval tot oktober 1959 economisch aan Frankrijk is gebonden, verkeren in een soort financiële paniek ten gevolge van de devaluatie van de Franse frank. Gisteren begon, volkomen onverwacht, een ware vlucht van de frank, die officieel betaal middel in deze Duitse deelstaat is, in goe deren. Bij voorkeur kopen de Saarlanders Ihans schoenen, wintersportkleding, huis houdelijke artikelen( en textiel. Voor de grote warenhuizen en kleinere winkels stonden de mensen in lange rijen gedul dig te wachten tot zij aan de beurt kwamen. Advertentie Rokershoest n wordt voorkomen en bestreden met De Nationale Bank van Oostenrijk heeft woensdag bekendgemaakt, dat Oostenrijk op 1 januari het voorbeeld van de meeste O.E.E.S.-landen volgt en externe conver tibiliteit van zjjn munt invoert. De tegoe den van niet-ingezetenen bij Oostenrijkse kredietinstellingen zijn van die datum af te beschouwen als vrije schillingtegoeden, die in elke andere valuta kunnen worden omgewisseld of kunnen worden overge schreven naar vrije schillingrekeningen van andere niet-ingezetenen. De bank maakte tevens bekend, dat voortaan de Amerikaanse en de Canadese dollar, de Portugese escudo en de IJslandse en de Canadese dollar, de Portugese escudo en de IJslandse kroon op de beurs te Wenen worden genoteerd. Tenslotte maak te de Nationale Bank van Oostenrijk dc laagste en de hoogste koersen bekend van de valuta, die tot de beurshandel zijn toe gelaten. Voor de Nederlandse gulden zijn deze koersen respectievelijk 673,629 en 694,961 schilling. Aan de vooravond van de uitvoering van het nationale plan voor economisch her stel zijn op Oudejaarsdag in Argentinië de eerste versoberingsmaatregelen werkzaam geworden. De vervoerstarieven van de spoorwegen en van de stedelijke vervoers diensten werden met 50 tot 100 percent verhoogd en de prijzen van benzine en de posttarieven hebben een verhoging onder gaan. die het drievoudige van de oude prijzen en tarieven bedraagt. De registra tierechten van luxe auto's zijn met 1000 percent verhoogd. Dit zijn de eerste maatregelen, die de Argentijnse regering treft met het doel de begroting in evenwicht te brengen en de openbare diensten in staat te stellen zon der subsidies uit de staatskas te werken. Onder de vakverenigingsleiders is een golf van onrust ontstaan, daar massale loons verhogingen niet worden toegestaan. Bo vendien wordt het de werkgevers door kredietbeperkingen moeilijker gemaakt loonsverhogingen te verlenen. Koersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaaibedrijven n.v. verstrekt de volgende infonnatiekoersen van gouden munten: tientjes 23.00— 29.00 t 27.75— i 29,00). ponden 34,50—36.50 33.00—36,00», 20 Franse frs. (Napoleon) 28,00-/ 29,50 (onv.), 20 Zwitserse frs. (Vreneli) 28.00—29,00 27,75 -( 29,001 en 20 Belgische frs. 28.00—29,25 (cnv.i. De goud- en zilvernoteringen zijn onver anderd gebleven. Schaderegeling Suez De Suez Finance Company, opvolgster van de Suezkanaalmaatschappij, heeft bekendgemaakt, dat zij van de Verenigde Arabische Republiek de eerste van de zes jaarlijkse termijnen voor de schadeloosstelling der aandeelhouders heeft ont vangen. Zoals hekend. werd hierover op 13 juli 1958 overeenstemming bereikt. Suikerovereenkomst Woensdag is een nieuwe vijfjarige internatio nale suikerovereenkomst in werking getreden. De overeenkomst is gesloten in de suikerconfe rentie der Verenigde Naties, die in oktober j.l. werd gehouden. Nederland behoort tot de 22 lan den, die aan -de overeenkomst deelnemen. GROTE figuren worden na hun dood vaak in de legendevorming betrokken. Dit was natuurlijk ook met Napoleon het ge val. Voor vele eenvoudigen van geest was het immers een moeilijk te verteren feit. dat de heerser, die aan half Europa zijn wil had kunnen opleggen, in alle stilte op St. Helena had kunnen overlijden aan een zo weinig romantische ziekte als een maag kwaal. Kort na de dood van Napoleon doken dan ook berichten op over een avontuurlijke vlucht van St. Helena en sommige schrijvers lieten de Franse keizer weer opduiken f als opperbevelhebber der Turkse troepen in de gevech ten met de Russen. Een frisse en originele tegenhanger vor men in dit opzicht de fanta sieën van J. B. Pérès, die in de eerste helft van de vorige eeuw haarfijn bewees, dat Napoleon nooit geleefd heeft. Hij noemt Let „geloof" aan de Franse keizer een grote dwaling en een bron van talloze misvattingen die het his torisch onderzoek van die tijd op dwaal wegen heeft geleid. In zijn geschriften toont hij aan, dat Napo'eon niets anders is geweest dan een personificatie van de zon. De naam alleen al wijst (natuurlijk nog steeds volgens Pérès) in die richting. Immers, de naam Napoleon is afgeleid van Apollo, de Griekse zonnegod, die in het Frans Apollon heet. Volgens de Griekse mythologie maakt het eiland Delos aan spraak als geboorteplaats van Apollo te worden genoemd. Dienovereenkomstig moest de latere personificatie van Apollo eveneens op een eiland in de Middellandse Zee geboren worden, waarvoor in dit geval Corsica werd uitgekozen. Als moeder van Apollo wordt Leto genoemd, de geliefde van Zeus, die in het Latijn als Latona be kend stond. Ook hier meent Pérès een dui delijke overeenkomst te zien met de af- slamming van Napoleon, wiens moeder Laetilia heette, in welke naam de toe speling op Leto of Latona zijns inziens duidelijk aan het licht, treedt. Zoals be kend, had Napoleon drie zusters die tve moeten opvatten als de drie gratiën, die volgens de mythologie de omgeving van Apollo met hun aanwezigheid opluisterde i. De vier broers van Napoleon zijn daaren tegen de vier jaargetijden, die zich geheel dienen te schikken naar de gang van de zon. Dit centrale hemellichaam heeft vol- gens verscheidene mytholo- gische beschouwingen twee vrouwen, te weten de maan en de aarde. Welnu, ook Na poleon heeft twee echtge noten gehad, zodat de zaak sluit a.ls een bus! Pérès gaat echter nog een stapje verder door ook de omgeving van Napoleon in de mythe te betrekken. De twaalf bevelvoerende maarschalken worden daardoor tot personificaties van de twaalf tekens van de dierenriem, die on der de invloed van de zon staan en de vier maarschalken die buiten dienst waren moeten de vier hemelstreken verbeelden Zo voortredenerend, toont onze fantasie rijke schrijver aan, dat de Franse keizer een allegorische figuur is geweest, die in werkelijkheid nooit geleefd heeft en die in de verbeelding van de mensen ten onder is gegaan toen hij zich te ver naar he* noorden (Rusland) waagde, gelijk de zon in het noorden krachteloos wordt. Na deze fantasie die we niet 20 ner hebben uitgesponnen als Pérès heeft ge daan moeten we toch ook eens laten zien hoe het geleerden van faam soms aan fantasie heeft ontbroken. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 52. „Het is mijn heerlijke plicht, om jullie bezittingen in beslag te nemen", vervolgde de belastinginspecteur, terwijl hij de ge weertjes van Billy en Willy in zijn kof fertje wierp. „Dat noemen we „een voor lopige aanslag". „We zullen hem voorgoed aanslaan, broer", gromde Billy tegen Willy. En tegelijkertijd mikte hij een geweldige klap met het geweer van zijn vader op het hoofd van de inspecteur. Maar deze scheen aan dit soort dingen gewend te zijn. Hij trok slechts even zijn hoofd In zijn kraag terug en ving vervolgens het geweer netjes in zijn tas op. „Dat is nu al het derde geweer, dat hij in beslag neemt", dacht Panda. „Als hij zo voort gaat, heeft hij de Joppes straks allemaal ontwapend. Ik begrijp alleen niet, dat Groova zo kalm blijft". Doch de felle grijsaard was alleen maar uiterlijk kalm. Hij had begrepen, dat de inspecteur een tegenstander was, die je niet met gewone middelen, zoals slaan en schieten, kon kwijt raken. „Haal het grut weg, Moeke", zei hij langzaam, „er is nu geen tijd voor gruttenspel. We zullen deze stadsfrik nu eens op een degelijke Joppe- manier aanpakkenBreng me een zaag!" LONDEN (Reuter) Een syndicaat van 14 grote banken en effectenmakelaars te Londen heeft zich in de strijd om de controle over de British Aluminium Com pany gemengd met een aanbod om de helft van de gewone aandelen over te ne men. Het syndicaat biedt de aandeelhou ders 82 shilling per aandeel van 20 shilling aan. Dit is vier shilling meer dan het aan bod van de Tube Investment waarmede de Amerikaanse maatschappij Reynolds Metals Company is geassocieerd. In de circulaire, waarin het aanbod wordt gedaan, is de aandeelhouders aan bevolen om de aandelen, die zij niet aan het syndicaat verkopen, in eigen bezit te houden. Aanvaarden zij het aanbod, dan moeten zij zich verplichten hun resteren de aandelen niet voor 31 maart 1959 van de hand te doen. De revenuen uit deelnemingen in onder nemingen van de n.v. „Cobra" te Amster dam, „holding company" van aandelen in de buitenlandse belangen van Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij n.v., over 1957/'58 hebben 2.520.227 bedragen (v.j. 1.989.178). Interest en andere baten be liepen 416.818 (v.j.) 329.958), algemene onkosten vergden 293.854. Het saldo winst bedraagt 2.643.191 (v.j. 1.967.623). Voor gesteld wordt een dividend van 12 procent over een kapitaal van 15.750.000 (v.j. 10 procent). Naar nieuwe rekening wordt overgebracht 208.135. De aandelen van de n.v. werden, zoals bekend, ter beurze geïntroduceerd. Bij de deelnemingen in het buitenland zijn de financiële resultaten van de bras serie du Ruanda-Urundi gunstig geweest. De brouwerijen in Stanleyville en in Boma werden in bedrijf gesteld. De bouw van een zevende brouwerij in Kisenyi zal begin van dit jaar voltooid zijn. Met ingang van het nieuwe jaar is een fusie tot. stand gekomen tussen 't te Zaan dam en Hilversum gevestigde bedrijf „Polak en Schwarz n.v." en „Van Ame- ringen-Haebler Ine" te New York. twee ondernemingen die smaak- en reukstoffen vervaardigen. De naam van de nieuwe vennootschap zal luiden „Internationa] Flavours and Fragrances Ine". Hierin zullen beide bedrijven als zelfstandige on derdelen hun werkzaamheden voortzetten. De naam van Polak en Schwarz n.v. krijgt de toevoeging „International n.v.". Het te Zaandam en Hilversum gevestig de bedrijf bestaat 70 jaar, heeft 15 vesti gingen over de gehele wereld en telt 1200 employés. Het Amerikaanse bedrijf heeft ruim 800 personeelsleden en een geschie denis van ongeveer 40 jaren De heer Van Ameringen is Nederlander van origine. Hij emigreerde in 1917 naar Amerika. De leiding van de samengebundelde or ganisatie berust bij de directieleden van de samenstellende delen. Het jaar 1958 is voor de pluimveehou ders niet ongunstig geweest, zo heeft de voorzitter van de Nederlandse Christelij ke Boerenbond, de heer C. J. Simons, op de jaarvergadering van zijn organisatie in Tilburg verklaard De financiële rijks- steun maakt het mogelijk proeven op gro te schaal te nemen en de achterstand in het vakonderwijs wordt snel ingelopen. De export van broedeieren en kuikens verdub belde, de overige uitvoer heeft geen grote wijzigingen ondergaan. Tot. en met novem ber bedroeg de export van: consumptie eieren 322 miljoen ('57) en 310 miljoen (1958), broedeieren resp. 7 miljoen en 12 miljoen, slachtpluimvee 73 miljoen en f 86 miljoen, levend pluimvee 20 miljoen en 16 miljoen, eendagskuikens f 13 mil joen en 19 miljoen. De verwachting voor 1959 acht men niet onverdeeld gunstig wegens het Euro- marktverdrag. Men waarschuwt daarom voorzichtig te zijn met uitbreiding van de pluimveesta pel. Adcpripntie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houlstr. 181 Tel. 14444 Wcreldweer. De directeur van de Ameri kaanse commissie voor het thans ge- eindigde Internationale Geofysische Jaar, dr. Hugh Odishaw, heeft in 'n ar tikel voor een wetenschappelijk tijd schrift verklaard, dat, als gevolg van de samenwerking Amerika samen met Zuid-Afrika en West-Duitsland weerkaarten voor de gehele aardbol zal gaan maken. Hij verwacht dat de kaarten (twee per dag) over een of twee jaar zullen verschijnen. Verschrikkelijke sneeuwman. De Italiaan se bioloog Godwin Ciani, die onlangs een studiereis naar de Himalayaketens ten noorden van de Nepalese hoofdstad Katmandoe heeft gemaakt, rappor teerde aan de Nepalese regering dat hij op 28 november 's nachts een Jeti („verschrikkelijke sneeuwman") heeft gezien. De volgende morgen vond men voetafdrukken die op die van een mens leken. Leegloop. Het Westberlijnse vluchtelin- genbureau heeft bekendgemaakt dat ongeveer 119.300 Oostduitsers dit jaar de wijk hebben genomen naar West- Berlijn, 9.300 meer dan in 1957. Onge veer 90.500 werden per vliegtuig naar in Westberlijnse vluchtelingenkampen West-Duitsland gebracht. De rest bleef of vestigde zich in de stad. Inhalen. In het afgelopen jaar hebben on geveer 100 miljoen Chinezen in de Chi nese volksrepubliek lezen en schrijven geleerd. Meer dan negentig percent van de kinderen van de schoolgaande leeftijd genieten schoolonderwijs. Ho ger onderwijs wordt door 700.000 Chi nezen genoten. Pokken. Op last van de overheid zijn in het Westduitse stadje Kaiserslautern zeven café's gesloten om verspreiding van pokken te voorkomen. Eén café houder had pekken gekregen. Dit is het eerste geval van pokken dat is ge signaleerd buiten Heidelberg, waar negen mensen door deze ziekte zijn aangetast. Branden. Twee grote bosbranden hebben in de omgeving van Los Angeles meer dan 80 huizen in de as gelegd. De politie vermoedt dat de branden aangestoken zijn. Meer dan 4000 men sen moesten in de loop van de dag hun bedreigde huizen verlaten. Toen later de wind afnam en het vuur verminderde, konden de meeste van hen naar huis terugkeren. Jaarwisseling. Tenminste honderd men sen zijn in Italië in de nacht van oud- op nieuwjaar in ziekenhuizen opgeno men met verwondingen tengevolge van ongelukken met vuurwerk of 't werpen van lege flessen en aardewerk uit de ra men. Óp een oudejaarskermis te Syd ney in Australië zijn dertig mensen ge wond geraakt, van wie enkelen ernstig, door het omvallen van een reuzenrad. Het rad kwam met vele inzittenden te recht op omstanders en kraampjes. Uitgeput. Het Amerikaanse leger heeft op oudejaarsdag vergeefs geprobeerd con tact te krijgen met de Atlas-satelliet. Het was de bedoeling dat de satelliet een nieuwjaarsboodschap zou opnemen en heruitzenden, doch de satelliet ant woordde niet. Mogelijk zijn de batte rijen van de Atlas uitgeput. De Atlas zal naar raming nog anderhalve maand in zijn baan blijven. Vorderingen. Radio-Moskou heeft in een overzicht van het werk der Russische geleerden verklaard, dat het jaar 1959 een nog grotere ontwikkeling op het gebied van interplanetaire raketten en spoetniks te zien zal geven. Er zal een interplanetaire raket rond de maan wor den gezonden en de eerste proeven met atoomvliegtuigen zullen worden geno men. Onbekenden. Onbekenden hebben op oude jaarsavond bij een betoging tegen het huidige Bulgaarse regiem brand ge sticht in het Bulgaarse gezantschapsge bouw te Brussel De brand werd spoedig door de bewoners geblust. Voor het ge bouw werden anti-communistische strooibiljetten gevonden. Bom. Bij de Möhnedam in West-Duitsland is een onontplofte Britse bom van vijf- en-een-half ton, afkomstig van de be kende aanval van 1944 gevonden. Maan dag zullen een duizendtal mensen die in de omgeving van de dam wonen, wor den geëvacueerd, waarna Britse techni ci zullen proberen de bom te demonte ren. Nadat zich boven de oceaan een west circulatie ingesteld had, ontwikkelde zich ongeveer halverwege op de oceaan aan een koufront een storing, die zeer snel tot een stormdepressie uitgroeide. De kern trok met een luchtdruk van ongeveer 968 millibar over Schotland naar de kust van Zuid-Noorwegen. Op nieuwjaarsdag begon de wind in de middag toe te nemen. In de nacht daarop wakkerde hij tot storm aan tussen zuidwest en west. Op tal van plaatsen werden windstoten van meer dan 100 km per uur geregistreerd Bij het passeren van het front van de depressie luwde de storm en stroomde koudere lucht binnen. Dit ging met veel regen en buien gepaard, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw vergezeld gingen. De komende 24 uur wordt geleidelijk lucht van arctische oorsprong aangevoerd, waarin de temperaturen verder zullen dalen. In de nacht daalt het kwik tot om het vriespunt. Verder krijgt het weer de komende dagen een enigszins guur karak ter waarbij opklaringen worden afgewis seld door regen, hagel of natte sneeuw buien. De wind komt na het passeren van enkele randstoringen uiteindelijk in de noordwesthoek. Daarbij zal hij aan de kust af en toe nog stormachtig zijn. WEERRAPPORTEN Zaterdag 3 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.40 uur. Maan op 1.45 uur, onder 12.38 uur. Maanstanden 2 jan. 9 jan. 16 jan. 24 jan. 31 jan. 11.50 uur 6.34 uur 22.26 uur 20.32 uur 20.06 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 januari Hoog water 8.38 en 21.05 uur. Laag water 3.59 en 16.28 uur. Zaterdag 3 januari Hoog water 9.36 en 22.11 uur. Laag water 4.58 en 17.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort la 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- bs en binnenland heden c 3 2 3 morgen 7 uur Neerslag: ei laatste 7A. 1 uur SS i tl b s aS Den Helder zwaar bew wzw 7 13 Ypenburg geheel bew zzw 4 14 Vlissingen geheel bew zw 5 12 Eelde geheel bew zw 3 8 Twente lichte regen w 3 6 De Bilt geheel bew. zzw 3 10 Eindhoven lichte regen wzw 6 4 Vlv. Z.-Limb geheel bew. zzw 7 0 Helsinki sneeuw w 0 9 Stockholm geheel bew ozo -2 3 Oslo sneeuw o -2 0 Kopenhagen regen zzw 5 6 Aberdeen geheel bew. w 2 4 Londen zwaar bew. zzw 3 6 Amsterdam regen zzw 4 9 Brussel regen w 4 4 Luxemburg regen zw 4 0,1 Parijs regen zzw 8 0,1 Bordeaux zwaar bew. zzw 3 0 Grenoble geheel bew windst. 4 0,2 Nice zwaar bew. nnw 7 0 Berlijn geheel bew zzw 4 0 Frankfort geheel bew zw 4 0 München onbewolkt z -1 2 Zürich onbewolkt wzw 0 1 Genève onbewolkt w -2 0 Locarno onbewolkt zo -2 0 Rome onbewolkt o 3 0 Ajaccio half bew. no 6 0 Madrid onbewolkt nnw 3 0 Mallorca zwaar bew no 10 0,1 Algiers half bew. zw 8 0,2

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2