Sunil wast stralend Excessen bij de jaarwisseling WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast Doden in Groningen en Heerlen; straatgevechten in Amsterdam ^Praatótoel Traditionele nieuwjaarsvoorstelling Nieuwjaarsboodschappen van staatslieden 3 Regering streeft naar zo snel mogelijke ontwikkeling van Nieuw-Guinea Prof. Beel sprak tot de Nederlanders in het buitenland Kartelbesluit overtreden Zuurkoolfabrikanten en hun verkoopkantoor veroordeeld Hier is met Sunil grewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Relletjes in Nottinghill tijdens jaarwisseling Vrouw vermoord in Den Haag Negen doden in het verkeer VRIJDAG 2 JANUARI 1959 In de radiorubriek Rijksdelen Overzee heeft de minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, gesproken over de verhou dingen binnen het koninkrijk in het afge lopen jaar. Er kan, aldus de minister, ge sproken worden van een voortschrijdende samenwerking binnen het koninkrijk. Het streven ook van de nieuwopgetreden regeringen in de beide transatlantische rijksdelen blijft gericht op een loyale naleving van het statuut en van de daar mede samenvallende regelingen. Hij sprak over de prestaties, die in Suriname en in de Nederlandse Antillen worden ge leverd, vooral op economisch terrein, en noemde het zeer moderne hotel op Cura sao, dat een gunstige invloed uitoefent op de verdere ontwikkeling van het toeris me, de nieuwe waterdestillatiefabriek op Aruba, de bouw van een groot hotel op Aruba, het bedrijven van tuinbouw-zon- der-aarde, hetgeen gunstige perspectieven biedt en de toeristen-„industrie" op St. Maarten, die zich gestadig ontwikkelt. Wat Suriname betreft sprak de minister over de bauxiet, de belangx'ijkste peiler van het economisch bestel. Dat de pro- duktie enigszins terugliep in 1958 is van ondergeschikte betekenis, vergeleken bij de grote plannen, die op stapel staan op dit gebied, het Brokopondo-project. De economische basis kon weer wat worden versterkt door de oprichting van een spaanderplatenfabriek. „Wanneer wij voor Nedex-lands-Nieuw- Guinea de balans over 1958 opmaken, dan meen ik te mogen zeggen, dat wij op de goede weg zijn", aldus minister Helders. Er is onder moeilijke omstandigheden weer veel vruchtbaar werk gedaan. De reeds eerder in gang gezette belangrijke projecten zijn met volharding voortgezet, voor tal van moeilijkheden is een oplos sing gevonden. Nieuwe plannen voor ver dere ontwikkeling zijn uitgewerkt. Alle ac tiviteiten zijn gericht op het grote doel: de bevolking op te heffen tot een zodanig peil van ontwikkeling dat zij in volkomen vrij heid zal kunnen beslissen over haar eigen toekomstige status. Belangrijk voorbereidend werk werd gedaan voor de verdergaande inschake ling van de autochtone bevolking in 't be stuur. De doelstellingen die de regering zich met betrekking tot Nederlands- Nieuw-Guinea heeft gesteld, nopen tot een zo snel mogelijke ontwikkeling, ook op po litiek gebied. Er wordt naar gestreefd te komen tot de vorming van vertegenwoor digende colleges eerst op plaatselijk en streekniveau. De gedachten gaan mede uit naar de vorming van een centraal verte genwoordigend lichaam, dat de zaken van geheel Nederlands-Nieuw-Guinea zal behartigen. De minister constateerde met voldoening dat steeds meer meisjes aan het onderwijs deelnemen. Zij maken thans bijna 50 per cent uit van het totale aantal leerlingen bij de .verschillende takken .van onder wijs. De jminlster-president, prof. dr. li. J. M. Beel, heeft op nieuws jaarsdag voor de microfoon van de Wereldomroep een toe spraak gehouden tot de Nederlanders in het buitenland. Hij zei onder meer, dat de beroeringen op politiek gebied, die in de laatste weken van het jaar vele Neder landers hebben opgeschrikt, tamelijk hevig zijn geweest. Elders in de wereld baren de toestanden echter veel groter zorgen. Er is een grootse ontwikkeling gaande, die soms een tempo ontwikkelt en een explo sieve kracht in zich bergt, welke heviger is dan ooit tevoren en welke ook veel uni verseler is en maar moeilijk te beheersen lijkt De snelle communicatiemiddelen, de moderne vindingen als radio, televisie, ra dar, atoomkracht, de jongste talrijke ge slaagde of minder geslaagde pogingen om onze dampkring te doorboren en te door vorsen met al wat daarachter ligt, zij zijn uitingen van wat het menselijk denken tot stand kan brengen, maar zij verbijsteren ons, aldus prof. Beel. Tegenover al deze dynamiek bestaat er bij velen te meer de behoefte zich te be zinnen op datgene wat voor ons gevoel van ideële waarde is. En dan is een van die dingen, vooral als men ver van zijn land weg is, een stem uit het moederland. „Het is daarom dat ik eens te meer besef hoe via de ether alle afstanden kunnen worden overbrugd. Waar ge ook zijt, hetzij in de rijksdelen overzee, hetzij in een land, dat u als emigrant gastvrij heeft opgenomen, of nog in Indonesië verblijft, hetzij elders, op zee of in de lucht, vanuit Nederland wil ik u toeroepen: „Houdt goede moed in het nieuwe jaar en ver breekt de band met het moederland niet. Wij hier in Nederland voelen ons met u verbonden en zijn trots op de Nederlandse naam, die gij helpt hooghouden. Er werken helaas vele negatieve krachten, die trach ten u en ons opzij te drukken, maar ook in deze tijd kunnen wij gelukkig op talrijke positieve factoren wijzen. Ik denk hierbij aan de pogingen om tot een gemeen schappelijke markt in Europa te komen, het streven de rassentegenstellingen te verzoenen, de hulp aan de achtergebleven gebieden, de inzet van de atoomkracht voor vreedzame doeleinden en vele andere vruchtbare gedachten, die in de volken gemeenschap naar voren treden. Prof. Beel besloot met een beroep op ieder, ook in zijn pex-soonlijk leven steeds het goede te doen en wenste alle luisteraars een ge zegend 1959. Acht zuurkoolfabrikanten en het Cen traal Verkoopkantoor voor de Zuurkool- handel zijn bij arrest van het Haagse ge rechtshof schuldig bevonden aan overtre ding van het Kartelbesluit. Zij gaven geen kennis aan het ministerie van Economische Zaken van de oprichting van het gezamen lijke vei'koopkantoor. Evenals de procu reur-generaal bleek het gerechtshof van mening, dat dit kantoor, ondanks het feit, dat er nog twaalf andere zuurkoolfabrie- ken in ons land zijn, wat de mededinging betreft regelend optreedt, waardoor een zekere machtspositie ontstaat. Ofschoon boetes van 1.000 waren ge vorderd werden de negen verdachten con form het vonnis van de rechtbank veroor deeld tot 300 boete. Advertentie Neem meteen het voordelige reuzenpak ■mmmk SUN 11.680 In vele plaatsen is het bij de overgang van het oude naar het nieuwe jaar nogal rumoerig toegegaan. In Groningen raakten twee mannen slaags in een woonschuit, waarbij een van hen een mes trok en de ander een dodelijke steek toebracht. In Heerlen ontstond onenigheid tussen Nederlandse en Duitse jongelui. Een der Duitsers loste enige revolverschoten, waardoor een 32-jarige inwoner van Heerlen dodelijk werd getroffen. In Amsterdam deden zich in de Jordaan en op de Stadhouderskade ernstige ongeregeldheden voor, waarbij brandweer en politie door een opgewonden menigte met stenen werden bekogeld. Ook in andere steden verliep de jaarwisseling zeer onrustig, al deden zich daarbij geen ernstige incidenten voor. De man, die tijdens-de- vechtpartij in een woonschip te Groningen om het leven is gekomen, is de ongehuwde 33-jarige los-arbeider W. van der Steeg. Hij was woonachtig in het scheepje waarin de twist plaats had. Als verdacht van doodslag is door de politie aangehouden de 46-jarige invalide wex*kman W. S., gehuwd en vader van een groot gezin, die reeds lang on enigheid met Van der S. had. De Groningse politie moest bovendien optreden tegen jongelui, die aan het Zui- derdiep een partij kex-stbomen, oude ban den en stoelen in brand hadden gestoken. De brandweer moest het vuur, dat al te hoog oplaaide, doven. De baldadige jeugd nam dat niet en begon met stenen te gooien. De politie voerde enige charges uit met de gummistok en er werden enkele waarschuwingsschoten gelost, waarop de jongelui tenslotte het hazenpad kozen. Op nieuwjaarsmorgen is tussen vijf uur en half zes in Heerlen onenigheid ontstaan tussen Duitse en Nederlandse jongelui in de voetgangerstunnel aan de Spoorsingel. Een van de Dupitsers, een 19-jarige jongen uit Ubach-Palenberg, had reeds tevoren met een vuurwapen een schot gelost. De andere jongemannen meenden echter toen, dat het een alarmpistool was. De Duitse jongens, ongeveer twintig in getal, die geen vervoergelegenheid meer hadden naar hun woonplaats, hielden zich in de voetgangerstunnel op, waar zij met enige Nederlandse jongelui om onbekende redenen onenigheid kregen. De 19-jarige Duitse jongen loste plotseling enige scho ten, waarvan één de 32-jax-ige J. A. uit Heerlen in de borst trof. Deze overleed na genoeg onmiddellijk. De dader nam de vlucht, maar de politie wist met een speur- hond zijn spoor door een groot deel van de stad te volgen. Onverwijld werden ,de grensposten op de hoogte gebracht en het gelukte aan de grensovergang Rimburg- Palenberg de gezochte aan te houden. Op hem werd een revolver gevonden. Hij ver klaarde zich er niet bewust van te zijn dat hij iemand had doodgeschoten. Hij is in gesloten in het politiebureau te Heerlen. Amsterdam De hoofdstad heeft het nieuwe jaar op traditionele wijze met sirenegeloei en het afsteken van een grote hoeveelheid vuur werk begroet. Maar niet alle Amsterdam mers hebben zich tot deze weliswaar luid ruchtige maar passende uiting van de feestvreugde beperkt. Vooral in de Jordaan is het na midder nacht tot ernstige ongeregeldheden geko men. De brandweer werd bij het blussen van een grote straatbrand op de hoek van de Anjeliei'straat en de Madelievenstraat door een menigte van enkele honderden personen zodanig gehinderd, dat de hulp van de politie ingeroepen werd. Dertig politiemannen trokken naar het bedreigde punt en probeerden de menigte met behulp van sabels en gummiwapenstokken uiteen te drijven. De Jordaners lieten zich echter niet onbetuigd en gingen met stenen en zelfs met flessen benzine de handhavers van de wet te lijf. Nadat versterkingen waren aangerukt en een agent een waarschuwingsschot in de lucht had gelost kon de rust worden her steld. Twee personen werden in arrest gesteld. De auto van de hoofdcommissaris van politie en een wagen van de Radio- autodienst werden door stenen beschadigd. Tegelijkertijd met het uitbreken van de rel in de Jox-daan werd de brandweer ook op de Stadhouderskade door enkele tien tallen jongelieden belaagd. Hier was een vuur ontstoken op een vuilnisschuit. Toen de brandweer ten tonele kwam begonnen de jongelieden met stenen té "gooien. Vijf agenten van politie, waarvan er een een grote buil op het hoofd kreeg door de ge worpen stenen, joegen met hun gummi stokken de jongens uit elkaar. Rotterdam In Rotterdam hadden jongelui in de Hudsonstx-aat een stapel kerstbomen in brand gestoken. Volgens omstanders was een automobilist door de vuurzee gereden, volgens de politie er rakelings langs. Maar hoe het ook zij, een 7-jarig jongetje viel, aangereden door de auto, in de vlammen zee en liep brandwonden over het gehele lichaam op. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Jongens die in de Anna Paulownastraat met rotjes liepen te gooien, wierpen er een door een openstaand raam van een lompen pakhuis. Het gevolg was dat het pakhuis geheel uitbrandde. Bij het afsteken van vuurwerk zijn de acteurs Ton van Duinhoven en Pim Dik kers van het Rotterdams Toneel gewond. Omstreeks middernacht was Van Duin hoven, die aan de Schieweg woont, met Lia Dorana en Ina van Faassen naar buiten gegaan. Daar zou Pim Dikkers vuurwerk afsteken. Deze acteur stak een voetzoeker aan, die hij in zijn hand hield. Voordat hij echter kans had gekregen die weg te wer pen, was het vuurwerk reeds ontploft. Dik kers -werd aan de hand gewond, maar Van Duinhoven was er erger aan toe. Hij kreeg de voetzoeker in het gelaat, waardoor ern stige brandwonden ontstonden. Voorlopig zal hij niet kunnen optreden. Den Haag De jaax-wisseling is in Den Haag rustig verlopen. Alleen in de Maasstraat heeft het even gedreigd mis te gaan, toen jongelui een politiejeep met stenen begonnen te bekogelen. De jeep stond daar met po litiemannen te wachten op de aankomst van de brandweer, die een klein brandje moest doven. Toen echter assistentie aan rukte verdwenen de jongelui ijlings. De Haagse brandweer is 24 uur achtereen in actie geweest om de vele kerstboombrand jes op straat te blussen. Ook moest in tal van keukens een brand geblust worden, omdat pannen met oververhit vet vlam vatten. In twee gevallen brak binnenshuis brand uit, omdat kex-stbomen in vuur op gingen. Drente In Drente heeft de jeugd zich wel op een bijzondere manier beijverd om het oude jaar uit te luiden en het nieuwe in te wij den. In Emmen sleepte de jeugd alles wat voor het wegpakken stond. Een auto werd in een muziekkoepel geplaatst. Op het dak van het bureau van een plaatselijke cou rant werden marktkramen neergezet en ex- hingen rijwielen aan gevels. Banken, kar ren, vuilnisemmers en dergelijke stonden overal op telefooncellen en andei-e bouw sels. Een landbouwer in Noordbarge nabij Emmen, die omstreeks eén uur tot de ont dekking kwam dat de jeugd een aantal landbouwwerktuigen op het dak van zijn boerderij had geplaatst, bracht de eerste uren in het nieuwe jaar op het dak door. De jeugd trok namelijk de ladder weg toen de landbouwer de werktuigen van het dak wilde halen. In de andere dorpen sleepte de jeugd eveneens alles op schoolpleinen bij elkaax-. Tientallen mensen zullen de komende da gen werk hebben om hun eigendommen op te zoeken. De jeugd was ook op andere wijze actief in het nieuwe jaar. Een tweetal 19-jarigen, van wie de een in de scheikunde en de ander in de natuurkunde studeert, lanceer de een door hen vervaardigde raket, een tweetraps projectiel met een lengte van LONDEN (Reuter) Bij de jaarwisse ling hebben zich in de straten van Londen donderdagmorgen vroeg wilde tonelen af gespeeld. Jeugdige bandieten en Ameri kaanse militairen raakten met elkaar slaags, een man werd neergeschoten en gewond naar het ziekenhuis gebracht en ongeveer veertig mensen werden door de politie gearresteerd. anderhalve meter en een gewicht van drie kilo. De „Hero III" ging enige honderden meters de lucht in, maar doordat de tweede trap niet ontbrandde, bereikte hij niet de hoogte die men verwacht had. Over\jsel Ook in de noordwest-hoek van Overijsel heeft de jeugd in de oudejaarsnacht weer alles wat niet spijkervast bevestigd was, weggesleept en op de daken van boerde rijen, scholen en 'cafés geplaatst. ïn Hatte- merbroek hadden de jongelui een patat friteskraam gesloopt, de stukken naar het dak van een boei-derij getransporteerd en de kraam op dit dak vakkundig weer opge bouwd. In Steenwij k zagen de eerste voor bijgangers op nieuwjaarsmoi-gen tot hun schrik aan het gemeentehuis een mense lijke gedaante hangen. Bij nader ondex-zoek bleek het een pop te zijn. Daar in de Steen- wijker raadzaal het afgelopen jaar nogal eens was gesproken over Steen wijk als in- dustriestad, waar dan natuurlijk minder plaats zou zijn voor de boeren, hadden en kele landbouwers hun misnoegen over deze gang van zaken tot uiting gebracht door in de oudejaarsnacht een als Steenwijker boer geklede stropop op te hangen. Gisteravond werd de politie door buren gewaax-schuwd, dat men sinds enige dagen de 47-jarige vrouw M. G. van E., wonende aan de Nieuwe Haven, niet meer gezien had. De politie verschafte zich toegang tot de woning en trof de vrouw, die bekend stond als „Blonde Marietje", dood op een divan aan. Er werden sporen van wurging geconstateerd. De vrouw moet reeds enige dagen dood zijn geweest. Een geldkistje bleek te zijn opengebroken. De 70-jarige B. F. van Klint is te Am sterdam na een aanrijding op de hoofdweg overleden. De man, die onder invloed van sterke drank verkeerde, viel van een vluchtheuvel op de Hoofdweg voor de wielen van een juist passerende scooter. Op de Hessenweg te Oud-Leusden is de 63-jarige voetgangster mevrouw G. H. SandingBremmer door een auto aange reden en op slag gedood De autobestuur der was door licht van een tegenligger verblind. Op de weg van Hoengen naar Tuddern is een auto, bestuurd door mej. Billens uit Hoengen, door tot nu toe onbekende oor zaak tegen een boom gereden. De 35- jarige ongehuwde zuster van de bestuur- ster, mej. C. Billens, werd hierbij op slag gedood. De bestuurster zelf liep een sche- delbasisfractuur op, terwijl haar 77-jarige vader, die achter in de auto zat, eveneens ernstig gewond wex-d.- Op de rijksweg bij Nunjjem is een auto, bestuurd door de 24-jarige ongehuwde Britse luitenant P. C. in volle vaart tegen een boom gebotst, waarbij de bestuurder op slag moet zijn gedood. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Op oudejaarsmiddag om half vier is de 13-jarige Henk Bos uit Delden, toen hij per bromfiets de onbewaakte overweg in de buurtschap Wiene passeerde, door een trein aangex-eden. Kort na het ongeval is de jongen overleden. De 28-jarige losarbeider A. de Keyzer, vader van vijf zeer jonge kinderen, is, toen hij te Geldermalsen op zijn brom fiets krachtig remde om twee voet gangsters te ontwijken, ten val ge komen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij aan een hersenbloeding te zijn overleden. Op de Vierlingsbeekseweg onder Over- loon is mevrouw A. Willems van Dijk Drabbels dodelijk aangereden door een vrachtwagen afkomstig uit Venray. De chauffeur was waarschijnlijk verblind door een tegenligger. Op een met knippex-lichten beveiligde overweg bij 't Haantje in de spoorlijn Delft 's-Gravenhage is een man door een trein oven-eden en gedood. Op de onbewaakte spooroverweg in de Broekslootkade te Voorburg is een voet ganger overreden dooi- de trein te 6.10 uit Voorburg naar Den Haag vertrok. Hij was op slag dood. de De meeste grote gezelschappen hebben gisteren naar traditie een nieuwjaars première gegeven. De toneelgroep „Theater" en het Rotterdams Toneel hebben hiertoe ieder een blijspel van Goldoni (respectievelijk „Het Koffiehuis" onder regie van Cruys Voorbergh en „Wie trouwt de weduwe?" in de bewerking van Dolf Verspoor onder regie van Ton Lutz) gekozen. De Haagse Comedie kwam met „De Koopman van Venetië" van Shakespeare in een nieuwe vertaling van Bert Voeten, gevolgd door een „wens" van Pierre H. Dubois voor het voetlicht. Alexander Pola maakte de gelegenheidsverzen voor Amsterdam, waar de Neder landse Comedie met „Gysbreght van Aemstel" ten tonele verscheen voor een publiek, waartoe ook de ministers profdr. L. J. M. Beel, mr. J. M. A. H. Luns, mr. G. Ph. Helders en mr. dr. R. H. Pos behoorden. Hierboven ziet men een scène uit deze door Johan de Meester geregisseerde voorstelling met Johan Schmitz in de titelrol. Tegenspraak verzocht Zou het heus waar zijn wat in de krant heeft gestaan, dat de Verschrikkelijke Sneeuwman helemaal geen verschrikke lijke sneeuwman is, maar een vegetariër van de Himalaya, met lange haren, die in zijn totale nakie in dat eindeloze sneeuw landschap aan 't kluizenaren is? Ik gun de krant alle gelijk van de hele wereld, maar ik hoop toch wel innig, dat die engerd een canard zal blijken te zijn, want ik kan mijn Verschrikkelijke Sneeuwman niet missen. Hij was altijd zo lekker geheimzinnig. Ik heb de romantiek van zijn raadselachtigheid zo nodig. Want hoe volwassener de mens wordt, des te doorzichtiger worden de öngeheim- zinnige sneeuwmannen, die hem dag-in dag-iiit zo niet persoonlijk, dan toch met hun daden en woorden omringen. Héél vroeger vond ik alle mannen, op mijn vader en mijn ooms na, geheimzinnig; ik zag er allemaal sprookjesachtige 'reuzen in: de bakker en de slager, de kapitein en de groenteboer en de kolenman. Een beetje later werd ik wat critischer toen kwamen de burgemeester, de kolonel, het hoofd der school en de stationschef aan bod als geheimzinnige sprookjesfiguren. Zo ging het maar door. Elk jaar vielen er veel af en kwamen er een paar bij; na mijn twintigste vertoonden zich ook dames op het zilveren venster der mysteriën; en misdadigers, en maharadjahs en dichters. Toen waren de professoren, de Kamer leden en de presidenten van gerechtshoven allang bij de schoorsteenvegers en de snoepwinkeliers beland. En n u was het, tenslotte, eigenlijk al leen nog maar de Verschrikkelijke Sneeuwman; daar moesten zelfs Brigitte Bardot, de president van de Hoge Raad en Johnny Kraaijkamp voor wijken. De Verschrikkélijke Sneeuwman was de enige die mij nog restte; voor de roman- tiek-op-twee-voeten. Wanneer werkelijk zou blijken dat dit alleen een engerd met lange haren is, die zich een beetje populair tracht te ma ken door in zijn bloterïk door de sneeuw te wandelen, dan gaat mijn laatste hou- vast-aan-het-sprookje aan gruzelementen. Ik wacht koortsachtig op tegenspraak. Want allen die bestaan, zijn te menselijk om. romantisch te zijn. Ik moet een vent hebben, dié niet be staat om mijn romantiek aan te voelen en uit te leven. Elias Eisenhower antwoordt Kroes jtsjeu denk aan de kwestie-Berlijn GETTYSBURG (Reuter en AFP) Pre sident Eisenhower heeft in een telegrafisch antwoord op de nieuwjaarsboodschap van premier Kroesjtsjev aan het Amerikaanse volk verklaard, dat de Russische leiders, moeten streven naar een vreedzame oplos sing voor de kwestie-Berlijn. Kroesjtsjev had de hoop uitgesproken dat de gevaar lijke spanningen tussen Oost en West zou den afnemen. Eisenhower zei in zijn ant woord, dat het van bijzonder groot belang is deze gevoelens toe te passen op de Ber- lijnse kwestie. Hij zei dat de Russische vei-klaring inzake Berlijn niet in overeen stemming is met de door Kroesjtsjev uit gesproken hoop. „De Amerikaanse regering herhaalt, dat zij graag in een atmosfeer, vrij van pressie en bedreiging, over de kwestie-Berlijn wil spreken in het grotere kader van het ge hele Duitse vraagstuk en de Europese vei ligheid", aldus Eisenhower. Positieve vor deringen met dit speciale vraagstuk zouden volgens hem werkelijke gi-ond geven aan de hoop dat 1959 getuige zal zijn van grote vorderingen in de richting van een recht vaardige en duux-zame vrede. Kroesjtsjev was een van de negentien wei'eldleiders van wie op nieuwjaarsavond voor de Amerikaanse radio een nieuw jaarsboodschap is uitgezonden. In zijn tele gram aan het Amerikaanse volk, voorge lezen door de Russische ambassadeur Mensjikov, zegt Kroesjtsjev dat er geen probleem is dat niet met vreedzame mid delen opgelost kan worden. Kroesjtsjev en president Vorosjilov van de Sovjet-Unie hebben .ook een nieuw jaarsboodschap gezonden aan de Oost- duitse leiders, waarin zij van de broeder lijke gevoelens tussen beide landen ge wagen en hun vertrouwen uitspreken in de gezamenlijke strijd voor de hereniging van Duitsland op vreedzame en democra tische manier. Verleiding MOSKOU (Reuter) Kroesjtsjev heeft op een receptie in het Kremlin verklaard, dat 1958 een prachtig jaar voor de Sovjet- Unie is geweest en dat 1959 het eerste jaar van een nieuw zevenjarenplan nog grotere vooruitgang zal brengen. Hij zei dat het voornaamste doel van de Sovjet- Unie het inhalen van de Amerikaanse na tionale produktie is. Tegen Mikojan, die eind deze week in Washington wordt ver wacht voor een niet-officieel bezoek van veertien dagen, zei Kroesjtsjev op de re ceptie, dat hij misschien wel in de ver leiding zou komen om in Amerika te blij ven. Mikojan barstte in lachen uit, waarop Kroesjtsjev. met een zijdelingse blik naar de Amerikaanse ambassadeur, zei: „In ieder geval hoop ik dat u dan niet tegen de Sovjet-Unie zult ageren. U gaat naar de Verenigde Staten, maar ik weet niet wat u mee terug zult brengen". President Tsjang Kai Tsjek van natio nalistisch China heeft in een nieuwjaars boodschap de bevolking van het Chinese vasteland beloofd hen binnen drie jaar te bevrijden: 1959 zal het jaar zijn. dat zal to nen dat het communistisch-Chinese re gime gedoemd is te vallen, aldus de Chi nese leider. Koning Frederik van Denemarken, die aan een longaandoening lijdt, heeft uit zijn ziekenkamer in het paleis Amalienborg in Kopenhagen zijn nieuwjaarsboodschap tot het Deense volk gericht. Tegen het advies van zijn artsen verliet de koning zijn bed om vanuit zijn stoel in de microfoon te sDreken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5