Charles De Gaulle geïnstalleerd als staatshoofd van Frankrijk „Dit jaar bemande Russische raketten naar Mars en Venus" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Ceremonie in het Elysée sober en indrukwekkend Haerlems Studenten Gildt Koud winterweer met sneeuwbuien Sovjet-geleerde onthult: Planeet III thans in haar baan om de zon De Gaulle's kracht ikrnl Bolletje.' Weinig verandering Frankrijk en Guinea hebben hun betrekkingen hersteld Formele erkenning echter nog niet verleend Wind en sneeuw stagneer den verkeer in het noorden Labour critiseert westelijk antwoord inzake Berlijn Hongertochten in Brazilië Boeren- en burgerpartij J. Fabius en mr. JReyers op kandidatenlijst STANDPUNTEN EN GEZICHTSPUNTEN Twee doden in het verkeer Werkloosheidsstijging na seizoenscorrectie geringer Het woord is aan 73e JAARGANG No 152 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein* Tel. 57755 Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 8 JANUARI 1959 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 304 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (UPI) René Coty, de man wiens gezaghebbende stem de doorslag gaf toen het ging om de vraag of gene raal De Gaulle uiteindelijk moest ingrij pen, heeft vandaag tijdens een korte plechtigheid door Eurovisie uitgezonden, zijn ambt overgedragen op Charles de Gaulle, tot vanochtend premier, thans president van de vijfde republiek. Om twaalf uur kwam De Gaulle, gekleed in jacquet, op het Elysee aan. Voor een erewacht van 24 „gardes républicaines" in galatenue, verwelkomde de aftreden de president, René Coty, de lange gene raal op de trappen van het paleis. In de Salie des Fêtes werden officieel de uit slagen van de presidentsverkiezing voor gelezen door de gebaarde René Cassin, vice-voorzitter van de staatsraad. De Gaulle kreeg het grote erecollier van het Legioen van Eer omgehangen, en hield een korte toespraak. De Marseil laise volgde. Charles de Gaulle was ge ïnstalleerd als president van Frankrijk en de Franse Gemeenschap. Bij de Seine vuurde een kanon 21 saluutschoten af voor de nieuwe president. Coty en De Gaulle verschenen samen op het balkon van het paleis, een militair muziekkorps speelde de Marseillaise! Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) Hebben wij van sneeuw tot dusver in onze omgeving weinig last gehad, de pro vincies Groningen en Drente liggen al van zondagmorgen af met 2 tot 8 cm sneeuw bedekt. Gisteren trok een depressiekern midden over ons land naar Duitsland, waarbij aan de noordkant de wind ooste lijk bleef met langdurige sneeuwval en aan de zuidkant van de kern een sterke zuidwestelijke wind veel zachtere lucht van 5 tot 9 C. aanvoerde. De eerste week van januari is zeer nat. Tot hedenmorgen werd in IJmuiden 38 en op het vliegveld Schiphol al 45 mm neer slag gemeten. Dikwijls vertoont het temperatuur- niveau na Driekoningen (6 januariin ons land een daling. Ook nu is dit weer het geval, want achter de depressie, die gis teren passeerde, is een koude noordweste lijke tot noordelijke, luchtstroom tot ont wikkeling gekomen waarmee veel koudere lucht met gure buien wordt aangevoerd. De depressie lag vanmorgen al dicht bij Polen met over onze omgeving een koude noordelijke luchtstroming. Uit het westen nadert een langgerekt hogedrukgebied, waardoor de ivind morgen minder krach tig wordt. De aanvoer van koude lucht duurt evenwel voort, waarbij in onze kust gebieden nog enige hagel- of sneeuwbuien zijn te verwachten. De temperatuur komt overdag nauwelijks hoger dan 4 graden, s Nachts is lichte vorst waarschijnlijk. Advertentie EEN BRIL VAN K E IP DAT IS QOED GEZIEN GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Verwachting tot morgenavond: Enkele regen-, sneeuw- of hagel buien, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige noord westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur, maar vannacht voornamelijk in het noordwesten van het land lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Om half een lunchten beiden samen in het paleis. Daarna begaven zij zich De Gaulle gekleed in het uniform van brigade generaal, de rang die hij bekleedde toen hij aan het hoofd van de Franse troepen Parijs binnentrok naar de Are de Triomphe, om een krans te leggen. De plechtigheden waren, binnen het ka der van wat het protocol bij een presiden tiële ambtsoverdracht voorschrijft, sober van aard, naar de wens van De Gaulle. Er is nog veel te doen voor de „krachtige fi guur" die Frankrijks nieuwe president, blijkens zijn eigen woorden, moet zijn. De oorlog in Algerije duurt voort. De Franse economie is nog niet genezen, het prestige van Frankrijk in het buitenland is nog niet zo groot als De Gaulle het wil zien. Voor De Gaulle was het moment van het middaguur de vervulling van een droom die hij zijn leven lang moet hebben DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. (Van onze correspondent in Parijs) In het hotel Matignon, de residentie van de Franse minister-president, zijn giste ren de protocollen getekend, waardoor Frankrijk en Guinea de wederzijde cultu rele, economische en financiële betrekkin gen hebben hersteld. Guinea, dat het enige overzeese land uit de Franse volkenge meenschap was, dat bij het referendum van september met grote meerderheid de onmiddellijke en algehele onafhankelijk heid verkoos, wil nu, bij nader inzien, blij- baar alle banden met Parijs nog niet ver breken. De documenten werden van Fran se zijde door generaal De Gaulle en de mi nisters Pinay, Malraux en Berthoin on dertekend, terwijl uit Guinea een viertal excellenties was overgekomen. Een spe ciale boodschapper van de Guinese pre sident Sékou Touré had de afgelopen we ken en dagen al verschillende bezoeken bij De Gaulle afgelegd. De financiële overeenkomst lijkt geen onmiddellijke steun van Frankrijk aan Guinea in te hou den. Wel zou Guinea, dat zich op econo misch gebied, al intiem met het nabuur land uit het 3ritse Gemenebest Ghana had verbonden, in de franczone blijven. Van officiële Franse zijde werd gezegd, dat de plechtigheio van gisteren nog geen nadrukkelijke erkenning van Guinea in houdt. Frankrijk was het enige land, dat tegen 't toetreden van Guinea tot de UNO stemde. Officieel heeft Parijs de Guinese onafhankelijkheid nog steeds niet willen erkennen. Na de overeenkomsten van gis teren vormt die erkenning echter niet meer dan een formaliteit. Sékou Touré, de Guinese president, heeft generaal De Gaulle voor zijn offi ciële installatie vandaag als staatshoofd en als leider der Franse volkengemeenschap een symbolisch geschenk overhandigd, dat zeker naar waarde zal worden geschat. De tegenstellingen tussen Guinea en Frankrijk, waardoor ook de samenwer king en goede verstandhouding met de overige landen van voormalig Frans- Zwart-Afrika gemakkelijk gecompromit teerd konden worden, lijken te zijn bijge legd, zodat de toekomst van deze gebieden door president De Gaulle met wat meer vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Dr. W. F. Wassink heeft heden afscheid ■genomen als geneesheer-directeur van het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis te Amsterdam. Ten gevolge van de harde wind zijn in de afgelopen nacht op de spoorlijn Gro ningenNieuwe Schans bij Sappemeer en op de lijn GroningenLeeuwarden bij Bui tenpost telegraafpalen over de spoorbaan gevallen. Het treinverkeer ondervond hierdoor vertraging. Ook de autobusdien sten in het noorden van het land hadden te kampen met vertragingen als gevolg van sneeuwval. Op het vliegveld Eelde lag een sneeuw laag van 7 cm dikte. gekoesterd en die hij, meer dan twaalf jaar geleden, al nauwkeurig omschreven had: op 18 juni 1946 verklaarde hij in Bayeux dat alleen een krachtige president Frankrijk kon redden „van een voortdu rend heen en weer bewegen tussen drama en middelmatigheid". De vierde republiek is weggespoeld. De grondwet die hem in Bayeux voor ogen stond is bekrachtigd en tachtig percent van de Franse kiezers heeft De Gaulle en zijn doelstellingen aan vaard. De Franse televisie gaf een uitstekende reportage van de plechtigheid. De kwali teit van het beeld was evenwel niet best. Opmerkelijk was het volgen van de auto van De Gaulle op weg naar het Elysée, met een camera die op een meerijdende reportagewagen was geplaatst. Men had de gelukkige inval het onderdeel „handjes- drukken" niet uit te zenden, maar te ver vangen door filmbeelden uit het leven van De Gaulle, die onvermijdelijk grotendeels van militaire aard waren St Cyr, de eerste en de tweede wereldoorlog en uit eindelijk de actie in Algiers, hetgeen een merkwaardig contrast vormde met de beelden van de president die zojuist in jacquet is geïnstalleerd. De commentator voor de NTS was Joop Simons. LONDEN, (Reuter) De leiding van de Britse Labourpartij heeft in een officiële verklaring gezegd, dat de westerse mo gendheden door hun „niet van verbeel dingskracht getuigend antwoord" op de Russische voorstellen inzake Berlijn, voor het ogenblik de kans hadden gemist voor een regeling van het Duitse vraagstuk in zijn geheel. „De westerse mogendheden hadden natuurlijk gelijk dat zij de Russi sche voorstellen tot het vormen van een vrije stad West-Berlijn verwierpen. Zij hadden echter moeten aandringen op on middellijke onderhandelingen over het plan-Rapacki voor een zone zonder kern wapens, dat na de herziening aan de vroe gere westerse bezwaren een eindweegs te gemoetkomt. Door zijn negatieve houding zou het Westen de hoop van de bevolking aan beide zijden van Europa's scheidslijn die vermindering van spanning wenst, hebben vei-nietigd. Het vraagstuk Berlijn is het vraagstuk van Duitsland. Een regeling wordt niet be reikt door bedreigingen of door obstruc tie, maar door onderhandelingen. Het is tijd voor een meer positief initiatief van de westerse landen", aldus de verklaring. RIO DE JANEIRQ (Reuter) Groepen hongerende mannen, vrouwen en kinderen trekken in het noordoosten van Brazilië in de richting van de steden, op zoek naar voedsel en werk. Deze „flagellantes" (ge troffenen) zoals zij worden genoemd, zijn het slachtoffer van de droogte die het platteland teistert. In de steden, waar de voorraden levensmiddelen en water ook niet groot meer zijn. ziet men met angst in het hart hun komst tegemoet. In het be gin van deze maand zijn vierduizend uit gehongerde, in lompen gehulde „flagel lantes" de stad Caninde binnengetrokken. Zij plunderden winkels en huizen. Nu zijn ook naar andere steden in de staat Ceara troepen wanhopige mensen onderweg. De bedreigde steden hebben de" regering ver zocht levensmiddelen te sturen en troepen om de orde te handhaven. Advertentie SUèDE DAMES - HERENJASJES De Boerenpartij, die is voortgekomen uit de Bond voor Bedrijfsvrijheid in de Land bouw en die dit jaar voor de eerste keer zal meedoen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer, is niet langer een partij van alleen maar boeren. De naam is ver anderd in Boeren- en Burgerpartij. Op de kandidatenlijst van deze partij staan op de eerste vier plaatsen H. Koekoek te Bennekom, voorzitter van de Bond Be drijfsvrijheid Landbouw; J. Fabius te Am sterdam, hoofdredacteur van de „Nieuws brief"; mr. J. G. Reyers, substituut-grif- fier bij het gerechtshof te Amsterdam en G. W. Voortman te Eefde, secretaris van de B.B.L. De voornaamste programmapunten van de Boeren- en Burgerpartij zijn: het be strijden van het dirigisme, het bestrijden van de geleide economie, het ijveren voor een vrije loon- en prijsvorming en het be hartigen van de belangen van de boeren en de middenstanders, die volgens het partijbestuur momenteel te veel aan ban den worden gelegd. In alle kieskringen zijn de lijsten gelijk. Advertentie KENAUSTRAAT 8 g-h Inschrijving naproeftijd: vrijdag 21 uur. In Beek (Limburg) is de 30-jarige brom fietser G. H. Gulikers uit Schaesberg op een onbewaakte overweg door een trein aangereden en gedood. Arbeiders vonden vanmorgen vroeg het stoffelijk overschot en waarschuwden de politie. Uit het politieonderzoek is komen vast te staan, dat het ongeluk reeds dinsdag middag om kwart over vijf gebeurd moet zijn tijdens een hevige sneeuwjacht, waar door de bromfietser de trein waarschijnlijk niet heeft zien aankomen. Hij is met zijn bromfiets een tiental meters meegesleurd, zodat mensen, die naderhand de overweg passeerden, hem in de duisternis niet heb ben zien liggen. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is overleden de 54-jarige heer H. Jansen, die op 2 januari op de Hoofddorp- weg met zijn blindegeleidehond door een auto werd aangereden. De merkwaardige overeenkomst in gelaatsuitdrukking en sittiatie is er oorzaak van, dat de lezer twee foto's van geheel anders geaarde bijeenkomsten zo vlak bij elkaar treft. In Moskou heeft het presidium van de wetenschappelijke academie van de Sovjet-Unie een persconferentie gegeven. Aan het woord is professor A. Blagonrafov. Te Amsterdam was burgemeester mr. G. van Hall aan het woord. Hij zocht het niet zozeer in de ruimte als wel in de diepte de IJ-tunnel Wethouder Roos en wethouder mr. J. C. v. d. Bergh (met bril) luisterden naar hem met bijna dezelfde uitdrukking op het gelaat als de Sovjet-geleer den aan weerszijden van d'. geleerde Blagonrafov. KAAPSTAD (AFP) De Sovjet-Unie is van plan in september bemande raketten naar Venus en Mars te sturen, gevolgd door pogingen om op de maan te landen Dit heeft de Russische ruimtedeskundige prof. Blagonrafov in een vraaggesprek met het Zuidafrikaanse weekblad „De Land- stem" verklaard. Uit duizend vrijwilligers is de dertig jarige Ivan Igorsky uitgekozen om als eerste mens met een raket in de ruimte te worden gezonden. Deze ondergaat reeds sinds twee maanden een speciale opleiding. Zo wordt hij geoefend om zonder zuur stofapparaat vier minuten onder water te blijven en het twee en een halve minuut in een ruimte zonder zuurstof uit te hou den. Ook leert hij een raket te besturen, hoewel de raketten die voor de proeven zullen worden gebruikt, een automatische besturing zullen hebben met het oog op de mogelijkheid dat Igorsky het bewustzijn verliest. Met tabletten zal hij zich in het leven moeten houden. Via radioboodschap pen in code zal hij horen, hoe zijn positie is en of er een kans is dat hij naar de aarde terugkeert. Volgens prof. Blagonx-afov zullen de Rus sen eerst in juni trachten met een onbe mande raket op Venus te landen. MOSKOU (UPI) Het Russische pers bureau Tass heeft woensdagavond in een officiële verklaring bericht dat de Rus sische raket woensdag terechtgekomen is in zijn baam rondom de zon. De raket was, toen zij haar baan binnenging, ongeveer een miljoen kilometer van de aarde ver wijderd. Zij heeft totaal een afstand van 14,5 miljoen kilometer door de ruimte af gelegd. De afstand tussen de raket en de aarde zal thans in enorm tempo vergroten, aan gezien aarde en kunstmatige planeet zich thans van elkaar verwijderen. De gegevens die de ruimteraket naar de aarde gezonden heeft, zijn thans gedeco deerd en zullen ter beschikking van ge leerden over de gehele wereld gesteld worden. Het voor de seizoeninvloeden gecorri geerde werkloosheidscijfer wordt door het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid per 31 december berekend op 86.000 tegenover 83.000 per eind november. Het ministerie merkt hierbij op, dat aan gezien het cijfer over de maand november geflatteerd was door de tijdelijke ruime werkgelegenheid in de landbouw, men uit de stijging tot 86.000 per eind december niet mag afleiden, dat de algemene werk gelegenheidssituatie is verslechterd. Ver gelijking met het cijfer per eind oktober, dat 90-000 bedroeg, geeft een juister beeld van de ontwikkeling. Het cijfer blijkt sedert dat tijdstip gedaald te zijn met 4000. De toeneming van de geregistreerde ar beidsreserve was vrijwel geheel gecon centreerd in de seizoengevoelige bedrijfs takken. De geregistreerde arbeidsreserve van metaalbewerkers steeg in de verslag- maand met rond 1100. Ook hier is het sei zoen de voornaamste oorzaak van de stij ging, waarbij gedacht moet worden aan constructiebedrijven, loodgieters, enzo voorts. De invloed van de verslechterde situatie in enkele sectoren, zoals bijvoor beeld in de kleine scheepsreparatiebedrij- ven, werd gedeeltelijk gecompenseerd door het toenemen van de werkgelegenheid in andere sectoren. Berichten omtrent een verdergaande opleving kwamen met name uit de elektrische apparatenindustrie en de zinkfabrieken. Zakenwereld Wie de waarheid spreekt, behoeft geen scherp geheugen te hebben. Het is wel een heel ongewoon verschijn sel dat een generaal, die nooit een veld slag heeft gewonnen of de vijand door een veldtocht heeft verslagen, als een natio nale held wordt vereerd en aan die helden verering zijn verkiezing tot staatshoofd te danken heeft. Zonder iets te willen af dingen op de plaatselijke successen, die generaal De Gaulle in 1940 als divisie commandant bij Laon en Abbeville heeft geboekt, moet men toch constateren dat dit ongewone verschijnsel zich nu in Frankrijk heeft voltrokken. Als militair heeft De Gaulle helaas pas achteraf naam gemaakt door zijn pleidooien voor leger-mechanisering in een tijd toen zijn opvattingen het Franse leger nog in staat hadden kunnen stellen, een Duitse inval te weerstaan, als de generale staf toen naar hem had willen luisteren, hetgeen niet is gebeurd. Een symbool voor het Franse volk is De Gaulle pas geworden toen hij, van Londen uit, dat volk dag in, dag uit tot verzet tegen de Duitse bezetters bleef aansporen. Daarmee heeft hij toen een bijdrage van onschatbare waarde voor de geallieerde oorlogvoering geleverd maar dit was in hoofdzaak een politieke en psy chologische bijdrage, waarnaast De Gaul le's werk op zuiver militair gebied vrijwel in het niet verzinkt. Dit wil natuurlijk allerminst zeggen, dat de betekenis van De Gaulle als nationale figuur daardoor ook maar iets kleiner wordt. Integendeel, de kracht van zijn persoonlijkheid wordt, zo gezien, zelfs veel groter, want het winnen van veldslagen is beslist geen bewijs van talent voor het leiden van een regering. Wél gaat men zich echter realiseren, dat de grote verering van het Franse volk voor De Gaulle voor namelijk moet berusten op het min of meer magische karakter van zijn optreden op zijn talent om in de oorlog met zijn leuze van „Frankrijks grote toekomst" het verzet voortdurend op volle kracht te hou den en op zijn talent om nu, met diezelfde leuze, de natie maatregelen te laten accep teren die zij tot dusver van geen enkele regering zou hebben aanvaard gesteld al dat een regering ermee had durven komen! De Gaulle is de laatste tijd zo verstandig geweest, het niet te laten bij het schermen met „la grandeur frangaise", maar daar naast een andere leus aan te heffen: die van „Vérité et sévérité" („Waarheid en gestrengheid"), als woordcombinatie een prachtige vondst maar als begrip een in Frankrijk weinig populair en weinig aan trekkelijk politiek program. Geheel vertrouwend op zijn persoonlijk aanzien bij de grote meerderheid van de natie is De Gaulle al begonnen, dit program op waarlijk rigoureuze wijze te verwezen lijken. Hij heeft de waarheid wat de staat van de schatkist en de economische toestand van het land betreft onthuld zonder enige poging om de dingen minder lelijk voor te stellen dan ze zijn. En ge dachtig aan het spreekwoord, dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken, heeft hij radicaal het mes gezet in tal van zere plekken van het Franse economische en sociale bestel: de waarde van de frank, de mazen in het belastingnet, de regerings subsidies, de invoerbeperkingen, de be weeglijke loonschalen, de voorkeursbe handeling van de landbouw (inclusief de machtige wijnbouw) moesten het ontgelden. Dit was „gestrengheid" in de waarste zin van het woord. En dit alles werd bij de creet geregeld, zonder dat zelfs het nieuwe, pro-Gaullistische parlement een kans krijgt om er zich over uit te spreken. De vraag rijst nu, of De Gaulle zijn ver trouwen op zijn eigen magische kracht niet heeft overschat. De eerste berichten over protestdemonstraties van Parijse arbeiders, over dreigementen van boeren om de we gen weer een.' te barricaderen, zijn al binnengekomen. Hoe zal de vandaag als president van de Vijfde Republiek ge- installeerde De Gaulle zich tegenover deze oppositie gedragen? Zal hij haar in toom weten te houden met de belofte van „la grandeur frangaise", nu zij zö reageert op „vérité et sévérité"? Oppositie is in de Gaullistische staat moeilijk denkbaar. Maar nog moeilijker is hc! denkbaar, dat de oud-generaal, die tot nog toe zijn over winningen niet langs militaire maar langs politieke en psychologische weg heeft be haald, nu zijn toevlucht tot het leger zou nemen om de oppositie de mond te snoeren. Want dat zou aan zijn magische kracht onnoemelijke schade toebrengen. De nieuwe president van Frankrijk staat van de eerste dag af dus voor heel moei lijke beslissingen. Niet alleen voor Frank rijk, maar voor heel Europa is het te wen sen, dat hij de juiste beslissingen zal nemen. fimon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1