MAAN EN VENUS K.L.M.-ongeluk in Cairo voor de Raad voor de Luchtvaart FILATELIE. Zie Boven: Prins Bernhard laboratorium opent Haarlems van Brocades Twee weken ontzegging gevorderd tegen Canadese gezagvoerder ZATERDAG 10 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 fefe mm Hp! Finse kabinetscrisis nog steeds niet opgelost ANWB vraagt proef met parkeerschijf Natuurreservaten door het rijk aangekocht De geestelijke vader van Ot en Sien werd een eeuw geleden geboren Tegen heuvels gehotst Prof. Van Waesberghe tot voorzitter KRO gekozen Nederlander in België gearresteerd Baron Snoy et d'Oppuers verlaat E.E.G.-comité PORTO •2$30 Maastrichtse politie treedt op tegen jeugdige boefjes Pokken in Heidelberg bedwongen mMti PP i wmm H Met het ondertekenen van de eerste werkorder heeft Prins Bernhard vrijdag middag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie zich onder meer be vonden de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M, J. Prinsen; de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers; wethouders van Haarlem, hoogleraren en vertegenwoordi gers van de Kamer van Koophandel, het centraal laboratorium voor wetenschap pelijk onderzoek van de n. v. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v.h. Broca- des-Stheeman en Pharmacia aan de Gon- netstraat te Haarlem geopend. Deze eer ste werkorder betekende het begin van een onderzoek naar de ontwikkeling van een bepaalde geneeswijze tegen geestesziek ten. Des middags om drie uur kwam Prins Bernhard, die vergezeld was van zijn par ticulier secretaris dr. F. A. de Graaff, bij het nieuw ingerichte laboratorium aan, waar hij werd verwelkomd door de presi dent-commissaris van Brocades-Stheeman mr. R. E. Rost Onnes, alsmede door de twee directeuren der vennootschap, de he ren J. W. Noorduyn en dr. C. J. van Boxtel. Ter begroeting waren tevens aanwezig de Commissaris der Koningin en de burge meester van Haarlem. In het kantoor wer den de commissarissen van de vennoot schap aan de Prins voorgesteld. Het ge zelschap begaf zich naar een speciaal voor de opening op de binnenplaats' van het ge bouw opgestelde tent, die geheel gevuld was met genodigden. Mr. Rost Onnes heette de Prins met een korte toespraak welkom, waarna de oud ste directeur, de heer Noorduyn, een over zicht gaf van de geschiedenis van het con cern. Hij schetste de verschillende stadia in de ontwikkeling van het bedrijf, die aan de totstandkoming van het research-labo- ratorium waren voorafgegaan, waarbij hij met trots herinnerde aan het feit, dat Bro cades reeds sinds 1800 bestaat. Met dank baarheid memoreerde de heer Noorduyn, dat enige werkgroepen van het laborato rium bij de moeilijke aanloopperiode gastvrijheid en medewerking hebben mo gen genieten van de Vrije Universiteit in Amsterdam, alsmede van de Rijksuniver siteiten van Utrecht en Leiden. Het speur werk in het laboratorium heeft grote be dragen aan deviezen kunnen besparen en tevens door exportactiviteit de deviezen- positie kunnen versterken. Daarnaast biedt de ontwikkeling van de chemisch farmaceutische industrie een spring plank voor de Nederlandse plaats in de Euromarkt. Het wetenschappelijk labora torium heeft een zinvolle betekenis, aldus de heer Noordyn, omdat het mede kan bij dragen tot versterking van de Nederlandse positie tegenover de concurrentie, die voorlopig binnen de zes Euromarktlanden van grote E.E.G.-industrieën moet worden verwacht. Na een inleidend woord van de andere directeur van de vennootschap, dr. C. J. van Boxtel, gaf de leider van het weten-, schappelijk onderzoek, prof. dr. W. Th. Nauta, een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden van het nieuwe laborato rium. Hij wees er daarbij op, dat er ne gentig percent kans bestaat, dat een recept dat een arts thans voorschrijft, vijfentwin tig jaar geleden niet kon worden voorge schreven, omdat de ingrediënten ervoor toen nog onbekend waren. Buiten de in dustrie om worden thans geen nieuwe ge neesmiddelen meer ontwikkeld. Vele fa cetten van het moderne farmaceutische onderzoek behalve het clinische onder zoek worden in het nieuwe laboratorium ontwikkeld, terwijl daarnaast de nodige technische voorzieningen, als glasblazerij en werkplaats, alsmede een verblijf voor de proefdieren, aanwezig zijn. Prof. Nauta memoreerde in dank de ondervonden gastvrijheid en medewerking van andere wetenschappelijke instanties en hij eindig de zijn toespraak met de toezegging, dat het nieuwe laboratorium op zijn beurt thans gastvrijheid voor deze onderzoe kers wil verlenen. Hierna nodigde dr. Van Boxtel de Prins uit de officiële opening te willen verrichten. Prins Bernhard zei in zijn antwoordrede zeer verheugd te zijn het laboratorium te mogen openen, omdat hij altijd een grote belangstelling voor wetenschappelijk speurwerk heeft gehad. „In de laatste vijf tig jaar is er meer uitgevonden, dan in de vijfduizend jaar daarvoor", aldus de Prins, die eraan toevoegde, dat het ook no dig was veel uit te vinden, omdat er in de genoemde vijfduizend jaar veel kennis ver loren is gegaan. Hij herinnerde aan de Ne derlandse positie op de Euromarkt en meende, dat een verdere voortschrijding op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek zeker nodig was, wil ons land in internationaal opzicht niet achterblij ven. „Uw werk is een voorbeeld en een aansporing voor andere bedrijven en ik HELSINKI, (UPI) De voorzitter van het Finse parlement, Sukselainen, heeft president Kekkonen de informatie-op dracht moeten teruggeven. De Finse rege ringscrisis duurt reeds meer dan een maand. Een oplossing is zeer moeilijk ge worden nu ook de boerenpartij, waarvan Sukselainen lid is, zich afzijdig blijft hou den. Vrijdagmiddag opende Prins Bernhard het nieuwe laboratorium voor weten schappelijk onderzoek van Brocades- Stheeman n.v. in Haarlem. Tijdens de rondwandeling door het bedrijf hield de Prins zijn horloge voor een geiger teller, die onmiddellijk radio-activiteit (van de wijzerplaataangaf. Rechts van de Prins ziet men de leider van het wetenschappelijk onderzoek bij Brocades-Stheeman, prof. dr. V/. Th. Nauta. Rechts hiervan staat de president-commissaris van de vennoot schap, mr. R. E. Rost Onnes. betuig u daarvoor mijn diep respect", al dus besloot de Prins zijn rede. Vervolgens ondertekende de hoge gast de eerste werkorder, die doorhéén der la- borantes naar het laboratorium werd ge bracht, waar het onderzoek onmiddellijk begon. Hierna maakte het gezelschap een rond wandeling door het gebouw, waarbij alle afdelingen bezocht werden. De rondwan deling eindigde in de kantine, waar de Prins het gastenboek tekende en waar een deputatie van het laboratoriumpersoneel aan de vorstelijke bezoeker werd voor gesteld. Na het officiële gedeelte bleef de Prins nog geruime tijd in het gebouw, waarbij hij zich geanimeerd met enkele aanwezi gen onderhield. Om kwart voor vijf ver trok hij, op enthousiaste wijze door de voor het gebouw aanwezige belangstellenden, toegejuicht. De A.N.W.B. heeft de minister van Ver keer en Waterstaat verzocht te willen be studeren of de instelling van de parkeer schijf juridisch mogelijk is via een ge meentelijke verordening of dat hiertoe een wijziging van het Wegenverkeersre glement noodzakelijk is. Dit verzoek volgt op een voorstel van 10 december van een aantal in de Parkstraat te Den Haag ge vestigde bedrijven en organisaties, om tot een regeling te komen in deze straat waar bij controle uitgeoefend kan worden op de duur van het parkeren. Aan B. en W. is voorgesteld hiertoe de parkeerschijf te gebruiken. Het is een kartonnen schijf, waarop de automobilist het begin van het parkeren kan aangeven. De schijf wijst dan automatisch aan tot hoelang er geparkeerd mag worden. In de loop van het vorige jaar is geble ken, aldus de A.N.W.B., dat de ervarin gen met de parkeerschijf, opgedaan door de politie-autoriteiten in Parijs, Rome, Boulogne, Straatsburg en Salzburg, gun stig zijn uitgevallen. De parkeerschijf wordt een beter controlemiddel voor par keren geacht dan de parkeermeter. De A.N.W.B. vreest, dat de gemeenten in par- keermeters een welkome bron van in komsten zullen zien, hetgeen niet in over eenstemming zou zijn met de wijziging, enkele jaren geleden in de Motorrijtuigen- belastingwet aangebracht, waarbij het par keren op de rijbaan uitdrukkelijk van be lasting werd vrijgesteld. De A.N.W.B. verzoekt de minister van Verkeer en Waterstaat zijn medewerking te verlenen voor een proef met de narkeer- schijf. Speciaal dringt de A.N.W.B. er bij de minister op aan, pas dan tot invoering van parkeermeters over te gaan, als een verantwoorde proef met de parkeerschijf als mislukt zou moeten worden be schouwd. Het rijk heeft aangekocht het natuur reservaat „Luttenbergerven" in het Scha- nerbroek onder de gemeente Raalte. Het bezit een rijke flora en is natuurweten schappelijk van belang. Voorts is aange kocht de „Goudberg" ter grootte van 20,5 ha. in de gemeente Nieuw Ginneken. Dit gebied, dat bestaat uit bos, heide, moeras en vennen, is natuurwetenschappelijk, landschappelijk en recreatief van grote waarde. Door verdere aankoop werden vergroot de natuurreservaten ,.De Weer- ribben" in de gemeente Oldemarkt, de Molenpolder te Maarssen, het Leudal in Heythuvzen, ,.De Brand" in Udenhout. de Grote Peel in Nederweert, het weide vogelreservaat in de polder Arkemheen in Nijkerk en Putten, „De Oudenbos" te Wijnandsrade, de Borkeld en het Elzener- veld in Markelo en de Wylrebossen te Wylre. HET BEELD van Ot en Sien in het Haagse Zuiderpark en een gevelsteen in de school aan de Tuilinghstraat te Den Haag herinneren aan Jan Ligthart, de onderwijsvernieuwer, die het grootste deel van zijn leven in de residentie werkzaam is geweest, maar behalve deze gedenktekenen in steen zijn er voor hem ook andere monumenten: de boekjes uit de serie Het Volle Leven, die op vele scholen nog worden gebruikt, die hü schreef tesamen met H. Scheepstra (illustraties: C. Jetses) en waaraan vele ouderen dierbare herinneringen be waren. Op 11 januari zal het een eeuw geleden zyn, dat Jan Ligthart in een Amsterdamse volksbuurt geboren werd als zoon van een kleine kruidenier. Dat feit wordt vandaag onder auspiciën van een breed samengesteld comité in het Haagse Diligentia op eenvoudige wijze herdacht. Uitvoerig wordt de betekenis van Jan Ligthart door twee sprekers (prof. dr. N. Perquin S. J. en prof. dr. H. Nieuwenhuis) in het licht gesteld, als opvoeder, als didacticus, als pedagogisch schryver. ALS OPVOEDER: de grondslag van Jan Ligtharts pedagogiek (de „Jordaan"- pedagogiek) is ook voor onze dagen nog volkomen aanvaardbaar. Die basis is een intuïtief vertrouwen in de goede mogelijkheden, de „wil tot menselijkheid" van het kind. Kenmerkend voor zyn opvoedkunde, waarvan hij nooit een „systeem" heeft willen maken, is ook hel streven naar activering van het kind, naar zelfwerkzaamheid, alsmede een levenslange strijd tegen de memoriseer - 1 cultuur, tegen een stelsel van onderwijzen, dat zich te veel richtte op het bij brengen van louter verbale kennis. ALS DIDACTICUS: door zyn serie leesboekjes is Ligthart ook geworden tot een hervormer van het onderwijs. Zoals de naam van de serie reeds aanduidt, was het er hem om begonnen het kind door middel van het onderwijs in aan raking te brengen met het volle leven. Hij heeft de stoot gegeven tot vernieu wing van het onderwijs, maar was tevens zozeer kind van zijn tijd, dat de gedachten, die hij propageerde, een blijvende vorm hebben gekregen. ALS PEDAGOGISCH SCHRIJVER: de zeven jaargangen (1890—1897) van „Onder één dak" een soort huisorgaan van de lagere school aan de Tuilingh straat zijn van begin tot eind door hem en de aan zyn geest verwante onder wijzers en onderwijzeressen met de hand volgeschreven en vormen ingebonden een merkwaardig „document humain" in de collectie van het Haagse Pedago gisch Centrum. Ook publiceerde Ligthart in het onderwysorgaan „School en leven" talrijke artikelen over opvoeding. Zijn boeken: Jeugdherinneringen, Ver spreide Opstellen en In Zweden (ervaringen opgedaan tijdens zyn omzwer vingen langs Zweedse scholen) vonden een brede kring van lezers. Op vele kweekscholen vormen deze geschriften nu nog aanbevolen (een enkele keer zelfs verplichte) litteratuur. Op zyn graf in Dieren (Ligthart overleed in 191fi te Laag-Soeren, na een leven dat veel van zyn krachten vergde) heeft rfe beeldhouwer Kann een karakteristiek van Ligtharts streven en werken gegeven: „De gehele opvoeding is een kwestie van liefde, geduld en wijsheid. De laatste twee groeien, waar de eerste heerst". Hoe laat is het op het ogenblik dat u dit stukje begint te lezen? Als het zo omstreeks vijven is de zon moet dan net zijn ondergegaan kunt u aan de zuidwestelijke horizon nog juist de één dag jonge slanke maansikkel zien, ver gezeld door het helder ■wordende licht van pla neet Venus, bijna recht er onder. Slaat u deze pagina pas later in de avond op, dan is het ta fereel onder de horizon verdwenen. Maar mor gen komt er weer een dag, zij het dan dat morgen omstreeks de zelfde tijd de maan al weer iets hoger aan de hemel zal staan. Venus praktisch niet, v)ant die verplaatst zich ogen schijnlijk (door de veel grotere afstand) veel langzamer. Venus, momenteel on geveer 250 miljoen kilo meter van ons af, zou er in een sterk vergrotende kijker heel anders van gestalte blijken uit te zien dan de maan. De maan is vandaag piep jong (zij was gister morgen om half zeven nieuw), Venus daaren tegen ziet eruit als een maan die op tveg is van vol naar laatste kwar tier. Het verschil rvordt veroorzaakt door de stand ten opzichte van de zon. Het licht op de maan is schamplicht, want de maan staat vrij wel tussen de zon en ons n; Venus echter, die van ons uit bekeken ver achter de zon staat, wordt bijna vol be schenen. Venus is nog steeds de geheimzinnigste planeet- van ons zonnestelsel; de dichte dampkring die haar omhult laat alles te raden maar niets met stelligheid te beroeren over de gesteldheid van het oppervlak. Mis schien dat een raket, te brengen in een baan welke die van Venus benadert, daar te zijner tijd eens licht in zal kunnen brengen. Men broedt in Amerika (en waarschijnlijk ook wel in Rusland) op zulke plannen. In de tekening hierbij is aangegeven, wat voor baan zo een raket zou moeten volgen. De beide cirkels zijn de banen van de aarde (A) en Ve nus (V) om de zon (Z). Zij bewegen tegen de richting van de wijzers van de klok in. Een onderzoekingsraket zou van de aarde af gelan ceerd moeten worden ongeveer langs de hier als een streeplijn ge tekende baan, in de richting die de pijl aan geeft. Na een halve om loop om de zon zou zij de baan van Venus moeten bereiken op een ogenblik dat Venus zélf zich daar ook bevindt. Theoretisch is dit mo gelijk. Hoever de prak tijk is, weten slechts een paar ingewijden. Voorlopig is het nog niet eens gelukt, de maan te raken (ivat toch hoogst waarschijnlijk wel de bedoeling van de Rus sische „loenik" is ge weest: het woord be tekent zoveel als „die naar de maan reist" toen zij de maan voorbij was werd de naam ijlings veranderd in „droombeeld"!). Venus van nabij te bespieden is nog veel moeilijker, ook al staan ze dit weekeinde ogenschijn lijk vlak bij elkaar aan het firmament. G. v. W. De Raad voor de Luchtvaart heeft gisteren het ongeluk behandeld van het K.L.M.- vliegtuig „Jan Huygen van Linschoten", dat op 19 februari 1958 bij de landing op het vliegveld van Cairo tegen enige heuvels vloog en daarbij ernstig werd beschadigd. De tweede bestuurder, de heer J. Moraal, werd bij het uitlopen van het toestel uit het vliegtuig geslingerd en door een der luchtschroeven gedood. Als betrokkenen waren opgeroepen de Canadese gezagvoerder H. J. M. en de derde piloot W. J. K., die de landing had uitgevoerd. Na een uitvoerige behandeling van de zaak vroeg de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, de raad aan gezagvoerder M. de bevoegdheid vliegtuigen te besturen te ontnemen voor de tijd van twee weken. De heer M. was door de K.L.M. reeds disciplinair gestraft met schorsing, die nog voortduurt. Tegen de heer K. werden geen maatregelen gevraagd. Bij het dalen op het vliegveld was het toestel in aanraking gekomen met drie zandheuvels, waarbij de vleugel en het landingsgestel werden beschadigd en de luchtschroef van één der motoren werd afgerukt. Gezagvoerder M. had de be sturing daarna onmiddellijk overgenomen en was erin geslaagd het vliegtuig aan de grond te zetten. Het was toen bii het uit lopen van de landingsbaan afgezwaaid, waardoor de tweede piloot, de heer J. Mo raal, uit een noodluik was geslingerd. Doordat hij in aanraking kwam met een luchtschroef was hij op slag dood. Uit rapporten van Egyptische deskun digen was gebleken, dat het toestel bij de landing te veel oostelijk van de landings baan was geweest en te laag had gevlogen. Boordwerktuigkundige J. M. de Koning had de gezagvoerder tegen de heer K. horen zeggen dat hij te ver af en te laag was. Gezagvoerder M. verklaarde aan een brandend lichtbaken te hebben gezien dat het toestel te laag was. Hij had echter geen aanleiding gezien de besturing over te nemen. De derde piloot, de heer K. verklaarde dat hij niet goed op de hoogte was van de hoogte van de heuvels, die hij kon ont moeten. Maar hij achtte het niet nodig ge zagvoerder M. te vragen de besturing over te nemen. Door de normale landingsproce dure te volgen verwachtte hij geen moei lijkheden te zullen krijgen. Hij zei. dat hij zich na de opmerking van de gezagvoerder voorover had gebogen om naar de baan te kijken, waardoor mogelijk het hoogteroer iets naar voren is gedrukt. Deskundigen oneens Als deskundigen werden gehoord de ge zagvoerders A. D. Snitslaar, H. J. Nijdam en E. D. Govaars. Alle drie verklaarden zij de conclusie van de Egyptische deskun digen over de oorzaak van het ongeluk niet te kunnen onderschrijven. Zelf kon den zij echter geen verklaring geven. Langdurig praatten zij over een verschil in hoogte van enige honderden voeten, dat bij de berekeningen tevoorschijn was ge komen en dat onverklaarbaar was. Een der leden van de raad, prof. dr. ir. Van der DEZE OUDE FOTO LAAT ONS JAN LIGTHART ZIEN OMSTREEKS 1913 TEMIDDEN VAN ZIJN LEERLINGEN VAN DE SCHOOL AAN DE TULLINGHSTRAAT IN DEN HAAG. In zijn vergadering van vrijdag heeft het bestuur van de Katholieke Radio Omroep als opvolger van prof. dr. J. B. Kors O.P. tot voorzitter gekozen pater prof. E. H. J. van Waesberghe O.P., prior van het Do minicanenklooster in Zwolle. In overeen stemming met de statuten van de K.R.O. zal deze benoeming ter bekrachtiging wor den voorgelegd aan het episcopaat. Pater prof. E. H. J. van Waesberghe O.P. werd op 5 oktober 1911 geboren in Rotter dam. Hij studeerde aan de Schola Carolina in Den Haag, deed in 1932 zijn intrede in de orde der Dominicanen en werd op 25 juni 1937 tot priester gewijd. In 1939 werd hij lector in de theologie, studeerde vervol gens sociologie en economie in Tilburg en legde in 1945 het doctoraal examen in de theologie af aan de katholieke universiteit in Nijmegen. In datzelfde jaar werd pater Van Waesberghe professor in de theologie aan het Albertinum in Nijmegen en tevens magister van de fraters-theologanten. In 1953 werd hij tot prior gekozen van het Dominicanenklooster in Zwolle en het daaraan verbonden studiehuis. Neut, vond liet een verontrustend ver schijnsel dat er een hoogteverschil kan optreden van ongeveer 400 voet zonder dat men dit merkt. De directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst. de heer J. W. F. Backer, con stateerde dat het onderzoek volledige op heldering heeft gegeven, in tegenstelling tot de mening van de deskundigen. De hoogtemeters vertoonden geen afwijking. Hij zei, dat naar zijn mening de gezag voerder onvoldoende toezicht op de derde piloot heeft uitgeoefend. Deze had bij het naderen van het vliegveld zorgvuldiger te werk moeten gaan. De hoofdoorzaak van het ongeluk zag de heer Backer in de te geringe controle van gezagvoerder M„ hoewel hij grote waardering heeft voor zijn ingrijpen na de botsing met de heuvels. Hij verzocht de raad de heer M. de bevoegd heid een vliegtuig te besturen te ont nemen voor de tijd van twee weken. Tegen de heer K. vroeg hij geen straf. De verdediger van de gezagvoerder, de heer Briscoe, deelde mede, dat de gezag voerder pas twee dagen na het ongeluk te horen kreeg, dat de derde piloot in Cairo geen nachtlanding had mogen uit voeren. Dit was een algemene maatregel van de K.L.M. voor onervaren vliegers. De laatste jaren zijn op dezelfde landingsbaan in Cairo drie vliegtuigen verongelukt. Er schijnt daar een soort gezichtsbedrog in het spel te zijn. Verder kwam hij tot de conclusie, dat, daar de hoogtemeters goed aanwezen, de hoogte van de heuvels op de kaarten verkeerd moet zijn aangegeven. Hij was van mening, dat niet is aange toond, dat gebrek aan aandacht of een onoordeelkundige manoeuvre de oorzaken van het ongeluk zijn. De Raad voor de Luchtvaart zal op 6 fe bruari uitspraak doen. De politie te Verviers in België heeft een 21-jarige Nederlander gearresteerd, die geprobeerd had zijn broer die in de gevangenis te Verviers wegens diefstal was opgesloten, te helpen ontvluchten. Hij slaagde er in na een gewaagde klimtocht twee ijzerzagen in de cel te laten zakken. De zagen werden echter door bewakers ontdekt. Hij heeft voorts inbraken ge pleegd te Stembert, Adrimont en in het station te Dolhain, waar hij 950 kg. brons draad van telefoonleidingen ter waarde van 25.000 Belgische franks heeft gestolen. Hij vervoerde het draad met een te Lam- bermont gestolen auto. BRUSSEL (Belga) Baron Snoy et d'Oppuers, voorzitter van het comité van permanente vertegenwoordigers van de Europese Economische Gemeenschap, heeft deze functie neergelegd. Baron Snoy zal zijn vroegere ambt van secretaris-ge neraal van het Belgische ministerie van Economische Zaken weer opnemen. Hij blijft voorzitter van de uitvoerende com missie voor handel van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) die belast is met onder handelingen over de eventuele vorming van een Europees vrijhandelsgebied. Hij zal elke Belgische delegatie naar O.E.E.S.- bijeenkomsten op niet-ministerieel ni veau leiden. I ZWEDEN. Het vijftigjarig bestaan van het staatsenergiebedrijf zal onder meer worden gevierd met een serie postzegels in de waarden 30 ore (blauw) en 90 ore (rood). De zegel van 30 ore, ontworpen door Lennart Gram en ge graveerd door Arne Wallhorn, vertoont een elektriciteitslijn voor 380.000 volt, waarmee de distributie van de hydro- elektrische energie wordt gesymboli seerd. Op de zegel van 90 öre, ont worpen door Tor Hörlin en gegraveerd door Sven Ewert, is een waterkracht installatie afgebeeld. De zegels zullen op 20 januari voor het eerst ver schijnen. PORTUGAL. Vijfhonderd jaar ge leden werd koningin Dona Leonor (1458-1525) geboren. Dit feit is onder meer herdacht met een serie postzegels iiiöé üi IÜ van vier waarden: 1,1.50, 2.30 en 4.10 es- cudos. Op alle zegels komt zij in nonnenkleed voor. VERENIGDE STATEN. In de reeks „Kampioenen van de vrijheid" zal op 25 februari het vierde zegelpaar ver schijnen. De zegels zijn gewijd aan de Argentijnse vrijheidsheld generaal José de San Martin (1778-1850), de „held van de Andes". Op een 4 c. (blauw) en 8 c. (blauw, rood en goudoker) is zijn por tret afgebeeld. NOORWEGEN. Met een nieuw por tret van koning Olav V zullen op 12 januari vijf definitieve frankeer zegels uitkomen. De waarden zijn: 1 kr. (groen), 1.50 kr. (blauw), 2 kr. (rood), 5 kr. (violet) en 10 kr. (geel). TSJECHOSLOWAKIJE. Ter herinne ring aan het verschijnen van de eerste Tsjechoslowaakse postzegel vóór veer tig jaar is een postzegel van 60 h. (blauw) uitgegeven. De zegel vertoont een vrouw als symbool van de repu bliek, alsmede de eerste Tsjechoslo waakse postzegel. Het ontwerp is van Max Svabinsky en de gravure van Jin- dra Schmidt. OOST-DUITSLAND. Ter herdenking van het feit, dat één jaar geleden vice- premier Otto Nuschke (1883-1957) over leed, is een postzegel van 20 pf. (rood) uitgekomen met zijn portret. Het veer tigjarig bestaan van de Duitse commu nistische partij (K.P.D.) is onder meer gevierd door de uitgifte van een post zegel van 20 pf. (rood), waarop tegen een achtergrond van de rode vlag de voorpagina van de krant „Die Rote Fahne" is afgebeeld. POLEN. Ook in Polen bestaat de communistische partij veertig jaar. Een herinneringszegel van 60 gr. (violet en rood) is hier uitgegeven. De rode vlag met het opschrift K.P.P., vastgehouden door drie handen, vormt de afbeelding van de zegel. Voorts is een nieuwe luchtpostreeks uitgekomen, die vijf waarden omvat, namelijk 5, 10, 20, 30 en 50 zl. De zegels vertonen respectievelijk een vliegtuig boven de oude markt van Gdansk (Danzig), boven de ruïnes van het Liwa-kasteel, boven de kabelbaan op de top van de Kasprowy Wierch, boven de stuwdam te Poranka en boven het m.s. „Batory" met de haven van Gdynia op de achtergrond. De Maastrichtse politie houdt thans op ruiming onder groepjes straatjongens die sedert enkele maanden in de stad opere ren en talrijke diefstallen en inbraken heb ben gepleegd. Omstreeks Kerstmis zijn al enkele groepjes jongens in de leeftijd van 13 tot 20 jaar aangehouden en in het be gin van deze week werden zes jongens tus sen veertien en achttien jaar gepakt die in een winkel hadden ingebroken en een poging tot inbraak in een fabriek hadden gedaan. Ook hadden zij getracht sigaret tenautomaten open te breken. Door een merkwaardige samenloop van omstandigheden werden twee knapen van veertien en dertien jaar aangehouden in Heerlen, die ingebroken hadden in een wo ning te Maastricht. De jongens hadden daar dertig gulden, chocolade, bonbons en een fles wijn buitgemaakt en waren toen naar Heerlen gereisd. Zij hadden daar zo lang rondgedoold dat zij de laatste trein naar Maastricht misten. Brutaal hielden zij toen een surveillerende politieauto aan en vroegen de agenten wat zij moesten doen. De politie nam de jongens mee naar het bureau, waar bij een verhoor hun wan daad in Maastricht aan het licht kwam. Een der jongens had de gestolen choco lade nog in zijn zak. De knaapjes bleken „oude bekenden" van de politie in Maas tricht te zijn. De recherche stelt nu een nader onderzoek in naar hun gedragingen van de laatste tijd. HEIDELBERG (UPI) De pokkenepi demie in Heidelberg is bedwongen. In de afgelopen zestien dagen zijn geen nieuwe gevallen gemeld en de incubatieperiode be draagt slechts twee weken. Sinds het uit breken van de ziekte zijn ongeveer 50.000 personen ingeënt. De vaccinatielokalen zijn donderdag gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11