Olafsson wint van Barendregt en komt aan kop voor Donner Twee Nederlandse equipes trekken zich terug uit Rallye Monte Carlo Prinses Irene had pech bij slalom: zij werd tweede achter Maria van der Wal Haarlem-Fortuna De opstellingen Lütgehetmann en Scherz voeren de ranglijst aan in Oberhausen Meer strijdlust in tweede ronde van het Hoogovenschaaktoernooi Peter Lukowski eerste bij de heren Teegelaar overwon de Belg Vingerhoedt 19 Uitslagen tweede ronde Hoogovenschaaktoernooi Interlandwedstrijden van Nederlands amateurelftal Geen veldhandbal in januari en februari Zondag geen hockey Amateurvoetbal voor zondag afgelast Consuls keuren velden van betaald voetbal SKIKAMPIOENSCHAPPEN BEGONNEN Toni Sailer verdedigt zijn amateurstatus Figurantenrollen voor buitenlandse paarden Zondag alleen korfbal in Den Haag OM EUROPESE TITEL BANDSTOTEN Biljarten De basketbaluitslagen ZATERDAG 10 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De tweede ronde van het 21ste Hoogovenschaaktoernooi werd vrijdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk gespeeld. In tegenstelling tot, de eerste ronde bleek ditmaal meer strijdlust aanwezig. Mogelijk was dit het gevolg van de oveiwinning die Olafsson in de morgenuren met vaardige hand op Barendregt had bevochten. Hij kreeg hierdoor namelijk meteen de leiding in de rangschikking, daar Larsen en Van Scheltinga in hun afgebroken treffen na een aantal snelle zetten remise overeen kwamen. Het was dus zaak voor de heren niet verder achterop te raken. Olafsson zelf had het op te nemen tegen Langeweg, die zoals mocht worden verwacht niet tegen de IJslandse schaakkunde opgewassen zou zijn. Larsen was kennelijk niet van plan een tweede remise te scoren, maar had in Eliskases bepaald geen tegenstander getroffen die zich zo maar onder de voet liet lopen. In vermoedelijk gewonnen stelling voor de Argentijn werd de partij afgebroken. Donner en Toran speelden een gave partij zonder voordeel voor één der partijen. Hetgeen dus met een remise werd gehonoreerd. Th. van Scheltinga en J. T. Barendregt kwamen ook tot een verdeling van het punt. De Belgische grootmeester O'Kelly de Galway zag een zich heftig verzettende Van der Berg tegenover zich geplaatst. De partij werd afgebroken zonder zichtbaar voordeel voor één der spelers. Na twee ronden ziet de ranglijst er nu als volgt uit: 1. Olafsson (IJsland) 2 2-4. Donner (Ned.) 2 Th. v. Scheltinga 2 Toran (Spanje) 2 2 - - - 2 - - 2 - - 2 - - 1 - - 1 - - 1 - - 1 - - 1 1 - 1 1 5-8. Eliskases (Arg.) 1 v. d. Berg (Ned.) 1 O'Kelly (België) 1 Larsen (Denemarken) 1 9-10. Barendregt (Ned.) 2 Langeweg (Ned.) 2 afgebroken wedstrijd. De partij die deze avond het eerst tot een beslissing kwam, was die tussen onze nationale kampioen J. H. Donner en zijn Spaanse collega Toran. Met zwart spelend verdedigde Donner zich met de Siciliaanse partij. Er werden reeds spoedig twee lichte stukken afgeruild. Toran kreeg toen een meerderheid van een pion op de dame vleugel tegen Donner op de koningsvleugel. Alle torens verdwenen van het toneel en even later nog een stuk. De stelling bleef bij dit alles zijn evenwichtig karakter be houden. De vage poging van Donner toch nog enig voordeel in de stand te brengen kon bij de rustige Toran geen doorgang vinden. Er werd toen maar tot remise besloten. Langeweg speelde tegen Olafsson met wit een Konings-Indische partij. Al spoe dig moest de Nederlander toezien hoe zijn gevreesde tegenstander dit centrum begon te ondermijnen (c5). Langeweg begon een min of meer dubieuze opmars met zijn a-pion, maar kon zijn rivaal daarmee nauwelijks verontrusten. Olafsson behield duidelijk het betere spel. kwam een pion voor, welke tot vrij-pion promoveerde toen de dames verdwenen. Toen Langeweg bovendien nog met tijdnood te kampen kreeg, moest hij een stuk geven om de opdringende vrijpion promotie te beletten. Hij koos de wijste partij en capituleerde. Ingewikkeld Th. van Scheltinga verdedigde zich Si- ciliaans tegen Barendregt. Er ontstond voor beiden moeilijk ingewikkeld spel. Met iets meer bewegingsvrijheid leek de stel ling van Van Scheltinga te prefereren. De partij kwam tot een opwindende climax toen bij beide spelers de tijd begon te dringen. De stukken vlogen her en der van het bord. Door een pion te blijven ver dedigen moest Van Scheltinga zich eeuwig schaak laten welgevallen waarmee remise dus een feit was. Een uitstekend spelende v. d. Berg heeft het O'Kelly in een Nimzo- Indische part>: niet gemakkelijk gemaakt. Lang werd door beide spelers naar de juiste positie gezocht waarbii de Leidenaar veel tijd verbruikte. In deze fase van de strijd drong de Belgische grootmeester sterk aan maar in een razend tempo ging v. d. Berg vindingrijk en behendig te werk. De Belg zag geen kans een bres in de vijandelijke linie te slaan. De Hollander deed op tijd zijn veertigste zet, waarna werd afgebroken. De stelling draagt een sterk remise-accent. Een fraai gevecht werd aanvankelijk geleverd door Larsen en Eliskases, Beide grootmeesters bleken voornemens hun achterstand op Olafsson niet verder te laten uitgroeien. Aangezien dit moeilijk bij béiden het geval kon zijn ontstond een spannend gevecht. Een Ko nings-Indische partij kwam ter tafel. Lar sen speelde nogal scherp. Kennelijk koes terde hij niet het voornemen deze avond met Deense sprookjes voor de dag te ko men. Het leek er dan ook op dat hij goede kansen kreeg. Maar de aan zijn stoei ge nagelde rivaal bleek nog niets van zijn vroegere listigheid te hebben ingeboet. Een geofferde pion van Larsen wist hij behendig voor te blijven daarbij tevens de eigen verdediging niet verwaarlozend. Diverse stukken sneuvelden maar Larsen zag zijn pion niet terug. Een formidabele pionzet. (32. a5) moet Larsen tot de con clusie hebben gebracht dat hij nog voor hete vuren zou komen te staan. Dat bleek dan ook spoedig. Een tweede pion ging verloren. De partij werd afgebroken. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de lopers van ongelijke kleur voor Eliskases een belet sel zullen zijn de volle winst te behalen Eregroep: EliskasesLarsen afgebroken: Ba rendregt -v. Scheltinga remise: LangewegOlafs son 0—1: O'Kellyv. d. Berg afgebr.; Toran Donner remise. Reserve groep A: E. Ditt—E. Gereben rémise; H. AaklersE. Remouehamps remise; J. G. T. Donk—E. Perez afgebr.; M. Jonkman—K. Apking afgebr.: Chr. Vlagsma -I. Branicki 1—0. Reserve groep 1 B: G. FüsterT. Gimeno 1 0: T Bas—A. M. Schneiders remise: D. van Geet P Sassen 1—0; M. KloostraA. Bozic niet gesp.; H. TanE. Diemer 10. Intern, damesgroep: F. HeemskerkM. Lazara- vic niet gesp.: L. BacicA. v. d. Veen Baas re mise: J. Langos—G. Szeimis 1—0: C. Roodzant E. Bilek Lang 01: C. VreekenChaudé de Silans afgebroken. Groep 2: DriesMolenbroek 1—0; In de Bosch —Suiker 0—1; Kerje—Preckwinkel 1—0; Philippe Conrady remise: Verhoef -Crcspo 1—0. Groep 2: Franken—Javanovic 01; v. d. Berg— van Vliet 1—0: A. Herfst—Sturm remise; Bonet Bos 0—1: Waling DijkstraBouma remise. Groep 3 B: v. d. Griendt—Inglada remise: Abra hams Pavlovic 01: S. Herfst—Mix remise; Lambrechts—Biesheuvel remise; v. d. Werff Dallmann 1—0. Groep 4: BultTijssen 10; Koomen—Tempel 1—0; G. de VriesDjordjevic 1—0; De Graaff Slagt jr. 0—1. Groep 5: Groos Peters afgebr.; Burgers Veis 1—0: Kwee Tjoe Liong—Steeman 0—1: Rodenberg —Geuzendam 10; v. Voorst Vader—J. C. de Haas 10. In reservegroep B bleef de jonge Am sterdammer H. Tan ook nu aan de win nende hand, zeer tot nadeel van de Duitser Diemer. Ir. A. M. Schneiders kwam hier door een voortreffelijke remise op l'/s punt. Ook de eerste winst van D. van Geet was van uitstekend gehalte. Bij de dames is de Joegoslavische Laza- ravic nog steeds niet komen opdagen. Dien tengevolge had mevr. Heemskerk dit keer een vrije ronde. De afgebroken partij tus sen de beide Hongaarse sneelsters Langos en Bilek Lang werd toch nog remise. Beide dames wonnen hun tweede partij en gaan nu samen aan de leiding. Programma Het programma voor vandaag luidt (aan vang 5.30 uur n.m.): Donner—Eliskases, v. d. Berg—Toran, Olafsson—O'Kelly, Van Scheltinga—Lan geweg en LarsenBarendregt. Zondag wordt de vierde ronde gespeeld (aanvang 13 uur). Als tegenstanders zullen dan aantreden: Eliskases—Barendregt, LangewegLarsen, O'KellyVan Schel tinga, ToranOlafsson en Donnerv. d. Berg. De partij tussen E. Eliskases (wit) en B. Larsen (zwart) had het volgende verloop: 1. c4 Pf6; 2. Pf3 g6: 3. g3 Lg7; 4. Lg2 d5; 5. cxd5 Fxd5; 6. d4 Pb6: 7. a4 a5; 8. Pc3 Pc6: Pb5 Pb4; 10 0—0 c6; 11. Pc3 0—0: 12. Pa2 Pxa2; 13. Txa2 Lg4: 14. e3 c5; 15. dxeö Dxdl: 16. Txdl Tf-d8: 17. Td4 c5; 18. Txg4 TxdL: 19. Lfl Txcl; 20. b3 Td8; 21. Kg2 Tbl22. Tc2 Td5: 23. Pd2 Tdl: 24. Pc4 Pd7; 25. Le2 Tbl: 26. Lf3 Pxeó; 27. Lxd5 Pxg4: 28. Pxao b6; 29. Pel Txb3: 30. Pe5 Tb4: 31. Pg4 h5: 32. a5 bxa533. Txc5 hxg4: 34. Txa5 Tb8; 35. Tai Tf8: 36. La2 Lc3; 37. Ta4 Kg7: 38. Tg4 Ta8; 39. Tc4 Leo: 40. Lbl Ta7: 41. h4 Tb7: 42. Le4 Tc7; 43. Ta4 Ld6; 44. Td4 Lc545. Td5 LbS. Afgebroken. Veertien Nederlandse equipes, en niet zoals eerder werd gemeld zestien, zullen deelnemen aan de 28ste Rallye Monte Carlo, die zondag 18 januari begint. De Haarlemmer T. Dik en de Amsterdammer O. Rosenblatt hebben hun inschrijvingen voor deze sterrit teruggenomen. De 14 Nederlandse combinaties zijn: Van Ben- nekom met Porsche, Blansjaar met Citroen id 19, Bootz-Swaab met DKW, Danicls- Van Sunder met Porsche 1500. Mulders- Gorris met BMW 501, Van Yperen-Wie- douw met Porsche 1600 super, Dooyes- Slotemaker met Porsche (allen startplaats Stockholm). Van Zijll jr.-Litsenburg met Opel. Gatsonides-Becquart (beiden start plaats Athene), Borgerhof Mulder-Den Hollander met Alfa Romeo, Huisman-Pol der met Volvo, Megens jr.-Brenners met Volkswagen, De Schutter-Hendrikx met Auto Union 1000 en Tak-De Boer met Mercedes 300 sl (allen startplaats Den Haag). Zondagavond 18 januari om 21 uur 56 zo luiden tenminste de gegevens van de rijders, vreemd genoeg werd de KNAC officieel nog niets meegedeeld start voor het Kurhaus in Scheveningen de eer ste wagen. Met onderlinge verschillen van een minuut vertrekken daarna de 20 andere equipes in de richting Utrecht. Via Den Bosch, Eindhoven en Valkenswaard wordt daarna koers gezet naar Luxemburg. Ook ditmaal hebben veel bekende rijders ingeschreven. In Lisabon zullen ondermeer Gunther Kolwes en Rut Lautmann, de winnende equipe van de tiende Tulpen rally. met een Volvo starten. Daar begin nen ook de winnaars van de vorige Rallye Monte Carlo, de Fransen Guy Montaisse en Jacques Feret,, de 3487 km lange tocht. Voorts koos de Frangaise Blanchoud, zo wel in 1956 als in 1958 winnares van de „Coupe des Dames", de Portugese hoofd stad als startplaats In Parijs beginnen verder twee ernstige gegadigden voor de damesprijs de mon sterrit, te weten de combinaties Pat Moss- Ann Wisdom en Ann Hall-Nancy Mitchell. Natuurlijk is er opnieuw een „echte" coureur van de partij. Ditmaal is het de veteraan Louis Chiron, die met een Citroën uit Athene vertrekt. Opvallend is tenslotte dat van de drie „gunstige" startplaatsen zo noemen de experts tenminste Athene, Warschau en Stockholm ditmaal slechts de Zweedse hoofdplaats bijzonder in de belangstelling stond van de rally-rijders. Maar liefst 92 teams kozen Stockholm als startplaats. Warschau bracht het niet verder dan 27 starters en Athene zelfs maar tot 18. De landenwedstri.iden van het Neder landse amateur-elftal voor het seizoen 1959 zijn thans definitief vastgesteld. Het programma ziet er als volgt uit: Neder landDuitsland op 15 april in Enschede, NederlandFrankrijk op 6 mei in Leeu warden en NederlandEngeland op 20 mei in Den Haag. Het bestuur van de afdeling Haarlem van het Nederlands handbalverbond heeft alle veldhandbalwedstrijden voor januari en februari uitgesteld. Het bestuur kwam tot dit besluit omdat enerzijds vele ploe gen aan de zaalhandbalcompetities in Lisse en Alkmaar deelnemen, anderzijds omdat de gesteldheid van de terreinen zeer slecht is. In verband met de weersomstandigheden en de toestand van de terreinen heeft de competitieleider van de Koninklijke Ne derlandse Hockeybond alle voor heden en morgen vastgestelde competitiewedstrijden afgelast. Evenals vorige week heeft het sectie- bestuur van het K.N.V.B.-amateurvoetbal besloten in verband met de slechte toe stand van de velden, de voor morgen vastgestelde wedstrijden af te gelasten. Het programma zal in zijn geheel naar een latere datum worden verschoven. De keu ring van de terreinen van het betaalde voetbal wordt aan de consuls overgelaten. Ook het programma voor de Haarlemse Voetbalbond de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. is In zijn geheel afgelast. Toni Sailer, wereldkampioen skiën en winnaar van drie gouden medailles bij de Olympische Winterspelen van 1956, is van plan maandag 12 januari te verschijnen voor de Internationale Skifederatie in Wen- gen (Zwitserland) om zijn amateurstatus te verdedigen. Sailer is van mening, dat hij de ama teurbepalingen niet geschonden heeft door in de Duitse film „Der Schwarze Blitz" op te treden, hoewel in deze film skiscènes voorkomen. Nadat een comité, bestaande uit 5 personen, in mei 1958 twee uur lang over het geval Sailer had beraadslaagd, deelde het mede, dat een beslissing hier over zou worden uitgesteld tot eind 1958 of begin 1959. Het comité kwam toen over een dat Sailer de amateurbepalingen niet heeft geschonden, als hij zijn filmrol ge kregen heeft voor zijn kwaliteiten als ac teur, maar dat hi.i tot professional ver klaard zou moeten worden als zijn skica paciteiten hiervoor de doorslaggevende factor waren geweest. De 23-jarige Sailer, die dit seizoen niet aan wedstrijden deelneemt, hoopt wel mee te doen aan de Olympische Winterspelen van 1960 in Squaw Valley. In 1956 won hij in Cortina d'Ampezzo gouden medailles op de reuzesialom, de slalom en de afda ling. Advertentie Aanvang 2 uur Vrijdagmiddag is in Val d'Isère (Fr.) een begin gemaakt met de wedstrijden om de Nederlandse skikampioenschappen. Als eerste onderdeel werd de slalom ver werkt. Bij de dames bleek Marina van der Wal de snelste. Prinses Irene werd twee de. Peter Lukowski zegevierde op dit on derdeel bij de heren. Na sneeuw en nog eens sneeuw, dooi en stormachtige wind scheen vrijdag de zon in het kleine Zuidfranse wintersport plaatsje, waar de deelnemers aan de wed strijden om de nationale skititels nu al da gen tevergeefs zaten te wachten op het moment waarop de strijd kon losbarsten. Doordat de temperatuur sterk daalde het vroor maar liefst 18 graden was het lawinegevaar geweken en dus konden de officials van de Nederlandse Ski Ver eniging vrijdag gelukkig vertellen dat het zover was. Jan Boon en Frits Minke werd hij vierde. Het verschil met Peter Lukowski, winnaar van de slalom, bedroeg slechts 16,6 sec. Zo enthousiast was chef d'equipe Arend Hu- brecht, dat hij vrijdagavond nog naar Ne derland belde om voor de 15-jarige uit Wassenaar toestemming te krijgen om volgende week te starten in de Nederland se ploeg voor de „lage landenwedstrijd". Overeenkomstig de verwachting ging het duel bij de heren voornamelijk tussen de jeugdige Peter Lukowski en „veteraan" Jan Boon. De laatste had pech. Hij miste bijna een poortje, weliswaar zag Boon kans nog tijdig te stoppen. Hij moest evenwel Op de eerste dag werd de slalom ver werkt. Het waren de jeugdigsten onder de deelnemers, die voor de grote verrassin gen zorgde. De 16-jarige Marina van der Wal zag zelfs kans zo'n overtuigende ze ge te behalen bij de dames, dat nu bijna reeds vast staat dat deze jeugdige skister de combinatie slalom-reuzeslalom en dus de nationale titel zal winnen. Marina heeft een voorsprong van niet min der dan 52,23 punten op prinses Irene en het is wel zeer onwaarschijnlijk dat de prinses, die door pech werd achtervolgd, deze achterstand zal kunnen wegwerken. Zowel in de eerste manche als in de tweede skiede Marina zeer regelmatig. Haar tijden waren 71.- en 62.6 sec. Zoals gezegd, werd de prinses door pech achter volgd. Al kort na de start viel zij en door dat de prinses een z.g. veiligheids-bindung had schoot haar ski los. Dat kostte vele kostbare seconden. Met haar 175,2 sec. was de prinses, die nogmaals viel, na de eer ste manche eigenlijk al kansloos. Olga Lukowski, verleden jaar winnares van de slalom, viel eveneens in de eerste manche. Ook haar kon een snelle tweede manche (70.- sec.) niet meer redden. De achterstand van het Wassenaarse meisje, dat derde werd, bedraagt meer dan 2V2 mi nuut. Ook bij de heren zorgde een jeugdige voor een verrassing. Het was de 15-jarige Frans van Glinsteren. Achter Peter Lukowski, VOETBAL Het lijkt alleszins waarschijnlijk dat het voetbalprogramma voor morgen weer ernstige vertraging zal ondervinden. Mis schien nog niet eens voor het betaalde voetbal, maar zeker wel bij de amateurs, die de laatste tijd toch al zo zelden hebben gespeeld. In de eerste divisie spelen zondag VSV en Haarlem thuiswedstrijden tegen respec tievelijk Helmond en Fortuna (Vlaardin- gen). Stormvogels, RCH en EDO reizen naar Helmondia. Sittardia en De \'alk. Het nog steeds wisselvallige VSV heeft een moeilijke tegenstander in Helmond, dat de vijfde plaats op de ranglijst bezet. Af gaande op de resultaten van de laatste weken zou er overigens best weer eens een gelijk spel in kunnen zitten. Haarlem, dat thuis speelt tegen Fortuna, staat sinds vorige week op de onderste plaats en de toekomst ziet er voor de roodbroeken bepaald niet rooskleurig uit. Nu is Fortuna ook niet bepaald een voor treffelijke ploeg, maar zoals de zaken er nu voorstaan, zit er op zij hoogst een gelijkspel in. In de eerste divisie B gaat RCH in Lim burg tegen topclub Sittardia een vrij zekere nederlaag tegemoet Stormvogels moet in de uitwedstrijd tegen Helmondia aan het langste eind kunnen trekken. Al speelt ook hier het terreinvoordeel een zeer belang rijke rol. De standen zijn op het ogenblik: Eerste divisie A Eerste divisie B Volendam 16 28 Leeuwarden 17 24 Sittardia 16 26 SVV 17 21 H V C 14 21 A G O V V 17 20 G V A V 15 20 Helmond 17 18 Heracles 16 20 Limburgia 17 18 Stormvogels 15 18 Z F C 17 17 H D V S 14 15 Wageningen 17 17 Vitesse 15 15 Eindhoven 16 15 Excelsior 15 14 D F C 17 15 R C H 16 14 Alkmaar 17 15 K F C 15 13 VSV 16 14 R B C 16 13 Fortuna (VI.) 16 14 Helmondia 16 12 B V V 17 13 Volewijckers 15 10 Graafschap 17 10 Rigtersbleek 15 10 Haarlem 17 9 Roda Sport 15 7 In de tweede divisie ontmoet EDO in een uitwedstrijd De Valk, dat zo ongeveer van gelijke kracht is. Een gelijk spel is dan ook waarschijnlijk. Hier is de stand. Hilversum 16 25 EDO 15 12 D H C 15 23 De Baronie 16 12 't Gooi 16 23 De Valk 14 11 U V S 14 18 O N A 13 9 Velox 15 18 D O S K O 15 9 EB OH 15 15 Wilhelmina 12 8 Xerxes 13 14 Zeist 15 8 Longa 14 13 De eerste- en tweede-divisieclubs uit het betaalde voetbal uit Haarlem en omgeving zijn voor hun wedstrijden van zondag als volgt samengesteld: Haarlem: Snijders; Oepkes en Beren- dregt; Boom, Sybrandi en Schilpzand; Dekker, Vreeken, Degenaar, De Graaf en Groeneveld. Stormvogels: De Graaf; Van den Oever en Freriks; Janssen, Snoeks en Lup- pens; Groot sr., De Boer, Janssen jr., Groot jr. en Brom. VSV: Geerlofs; Schoon en Pieterse; Mertens, Spaans en Uniken; Dolder, Vendel, Zwanenburg, Brederveld en Van der Heyden. RCH: Van der Voort; Schoonenberg en Romviel; Krist, v. d. Brink en v. d. Klugt; Brouwer, Biesbrouck, Peters, v. d. Lippe en Henke. EDO: Hurkmans; Petterson en Berends; Belfroid, Van Dijk en Leonhardt; De Vries, Nijman, Duivenvoorden, Klein en Van Vark. ZAALHANDBAL Het zaalhandbalduel tussen Concordia en het Amsterdamse Blauw Wit, dat zon dag in de Apollohal in de hoofdstad de aan dacht vraagt, wordt met veel belangstel ling tegemoet gezien omdat beide ploegen jongstleden zondag met een overwinning voor een verrassing zorgden en hun peni bele positie op de ranglijst danig verbe terden. Het eerste treffen tussen deze teams ein digde in een gelijkspel en ook zondag mo gen we een resultaat verwachten dat hier niet veel van afwijkt. De wedstrijd begint om half twee. Voorts willen we de aan dacht vragen voor AalsmeerAHC en Ni- locWVGV en bij de dames de hoofdste delijke ontmoeting SagittaZeeburg. In de veilinghal in Alkmaar speelt de herenploeg van De Blinkert leider in de veldhandbalcompetitie tegen de Adel borsten Handbalvereniging (AHV) en het Alkmaarse AVA. Zonder twijfel niet te onderschatten tegenstanders. In de veilinghal in Lisse spelen dames- ploegen van de afdeling Haarlem zaal handbal. Er wordt vanavond, aanvang acht uur, in het Sportfondsenbad in Haarlem uit sluitend een programma van herenwed strijden afgewerkt. Achtereenvolgens bin den de strijd aan: Haarlem 3 en DWT 4, DWR 3 en NVA 2, DWT 2 en DAW 3, Haarlem en HPC 2. De laatste wedstrijd kan een spannend duel worden tussen HPC en HVGB. Prinses Irene tijdens de slalom.. (Telefoto) enkele meters omhoog klimmen en dat kostte hem een tiental seconden. De strijd is echter nog open, alhoewel Peter Lu kowski met zijn 12,1 sec. voorsprong za terdag als favoriet voor de titel zal star ten. Nog geen toerklasse De inschrijvers voor de toerklasse kwa men vrijdag nog niet op de piste. Nog steeds is de baan niet ideaal en het be stuur van de Nederlandse Ski Vereniging achtte het niet verantwoord onder deze moeilijke omstandigheden de slalom-wed strijd voor de toerklasse te laten doorgaan. Vandaag zullen echter ook de minder snel le skiërs hun hart kunnen ophalen, want de reuzeslalom met een 2 km. lang par koers dat een hoogteverschil heeft van ongeveer 400 meter zal in de twee klas sen worden gelopen. De combinatie zal dus dit jaar bestaan uit een slalom en een reuzeslalom. Na tuurlijk hadden de officials vandaag lie ver een afdaling laten lopen uiteraard is de combinatie slalom-afdaling gebrui kelijker dan slalom-reuzeslalom doch de sneeuwtoestand staat dat nog steeds niet toe. De condities in het. internationale num mer, dat zondag in Hilversum wordt ge lopen. zijn thans zo zwaar voor de buiten landers, dat hen slechts een figurantenrol toebedeeld kan worden. Vooral de kop groep zal zich geducht weren, vooral als het veld zo zwaar bezet zal blijven als het er uit ziet. Indien Sandra haar oude vorm weer te pakken heeft zal zij alle aanvallen kunnen afslaan, zelfs van een F illy Har vester en de zeer snelle Tarantella. Een mogelijk outsider is de bij Wagenaar sterk verbeterde Rudi Trothan. In het leerlingennummer hebben de jon gelui de beschikking over een collectie zeer goede paarden. Indien O Lapize K zijn laatste verrichting herhaalt zal hij niet te achterhalen zijn door Sagne d'Or en Ruby Spencer. Outsider is de na een rustperiode terugkerende Ralph Erebus. In de Opera-prijs is de klasse der deel nemers nog slechts van een geringe kwa liteit. waardoor dan eindelijk de overwin ning terecht kan komen bij Willy Z, vóór Van II en de eveneens zo onfortuinlijke Walter Pluto. Voor de sterke Upper Ten ligt een zege in het verschiet in de Aïda-prijs. waarin hij de grootste tegenstand zal ondervinden van Venna Axkit en de heroptredende Vico BS. Uhlan Erebus en Uppsala Pluto zijn de outsiders. In de auto-startdraverij heeft Vlekloos Hanover de beste papieren, maar zijn zege staat in dit veel betere gezelschap lang niet vast. Tombola en Sieger zijn de andere kanspaarden, maar een outsidersguldentje op de wispelturige, doch razend snelle Tender Erebus kon nog wel eens rijkelijk worden beloond. Urariië is sinds zij een veulen geworpen heeft veel rustiger geworden en daar haar vorm uitstekend is, mag zij terecht als de grote favoriete worden aangediend in de Falstaff-prijs. Tabor Harvester D zal haar over deze vrij lange afstand geen voorgift kunnen geven, zodat hij de plaatsgelden wel zal moeten delen met Troubadour. De jonge trainer Dooyeweerd, die een uitstekend seizoen achter de rug heeft, staat in de Rigoletto-prijs met Upita op een winnende post, tenzij Us Jeltje Pluto voor een verrassende uitschieter zorgt. Veel interesse zal ook bestaan voor de thans 6-jarige Ulrica B, die als 2- en 3- jarige tot uitzonderlijke prestaties kwam. Tenslotte kan Vendu K het laatste num mer winnen, daar hij in tegenstelling met zijn concurrenten (Wita Pluto, Velvet Ere bus en Valuta) de afgelopen weken regel matig tot goede prestaties komt. Alle wedstrijden van de Koninklijke Nederlandsche Korfbalbond, met uitzon dering van die, welke voor Den Haag zijn vastgesteld, zijn in verband met de ge steldheid van de terreinen afgelast. Vrijdagmiddag trokken de grote vier Vingerhoedt, Scherz. Domingo en Lüt- gehetman de definitieve scheidingslijn met het overige viertal waarvan Wafflard beslist beneden zijn stand leeft in de strijd om de Europese titel bandstoten in Ober hausen. Scherz had het van de vier leiders tegen Teegelaar het moeilijkst. De Oosten rijker was met 33 punten in de eerste drie beurten uitstekend begonnen, maar zakte daarna ineen. Teegelaar wist voorlopig echter geen gebruik van de langdurige in zinking van Scherz te maken en kreeg pas aansluiting toen hij in zijn 27ste beurt met een serie van 21 zijn totaal op 93 bracht. Scherz stond toen op 105. I11 zijn 30ste beurt kwam Teegelaar met een tien gelijk met de Europese drieban denkampioen (110110). Met wat meer vechtlust had de Rotterdammer Scherz de eerste nul kunnen bezorgen toen hij met een serie van 15 in de 39ste beurt de leiding overnam (146131). Vechters als Scholte en Van Oosterhout zouden deze morele prikkel ongetwijfeld uitgebuit hebben. Teegelaar niet. Hij gaf Scherz weer de kans om het verlies te herstellen en de Weense matador maakte daar een dank baar gebruik van. Zijn serie van 18 in de 41ste beurt betekende een ommekeer en tien beurten later maakte Scherz de partij uit. Teegelaar had het niet verder kunnen brengen dan 173. De meeste indruk maakte Vingerhoedt, die in zijn partij tegen Witte in de eerste achttien beurten 76 punten had verzameld, toen pas goed loskwam en met series van ondermeer 28, 14, 14, 15, 16 en 13 in de volgende tien beurten de resterende 124 caramboles scoorde. Witte, die er steeds beter in komt. trok zich aan het peil van de Belg op en maakte in deze periode series van 32 en 21. Lütgehetman vernietigde in 35 beurten met een slotserie van 23 de laatste hoop van Wafflard. Domingo tenslotte produ ceerde series van 25, 29 en 37 en won ge makkelijk van de caramboleur Herve, ongetwijfeld veruit de zwakste deelnemer. Teegelaar wierp 's avonds laat alle prog noses omver door in een briljante partij titelhouder Vingerhoedt te verslaan. Om dat Johan Scherz er na een zeer spannen de partij slechts in slaagde op het nip pertje tegen Witte een remise te behalen gaat de jonge Oostenrijker samen met de Duitser Lütgehetmann aan de kop, gevolgd door Vingerhoedt en Domingo, ieder met 6 punten. Teegelaar speelde met het gemak van de man, die geen kans meer heeft, en hij speelde bovendien zeer sterk. Met een serie van 23 in zijn derde beurt tastte hy voor het eerst het moreel van de Belg aan. Toen daarop in de achtste en tiende beurt se ries van 17 uit de keu van de Rotterdam mer vloeiden, kwam hij ruim 50 punten voor (79-28). Vingerhoedt was nog niet verslagen. Dat kwam pas in de 19de beurt toen Teegelaar met een reeks van 24 de tegenstand van zijn rivaal definitief brak. „Ik ben kapot", zei Vingerhoedt na een van zijn vergeefse tochten naar de tafel. Doch vlak na die 24 kwam er nog een 20 van Teegelaar. Het antwoord van de Ant werpenaar bestond uit 6 poedels op rij. Het was met hem gedaan. Teegelaar voltrok in de 34ste beurt het vonnis en hoe deze verpletterende neder laag Vingerhoedt had aangegrepen, bleek wel uit de poedel van de driebandenspecia list in de nastoot. Hij bleef op 132 staan. De partij tussen Witte en Scherz had een sensationeel verloop. Tot de 37ste beurt was het gelijk op gegsan. Toen schitter de Witte met een serie van 25, dia hem een onder deze omstandigheden belangrij ke voorsprong (176-160) bezorgde. Scherz pareerde evenwel de aanval en kwam het eerst dicht bij de 200. Dat was in de 42ste beurt toen hij op 197 belandde. Maar hij slaagde er toch niet in de partij uit. te maken. Dat deed toen Witte onder luide toejuichingen in de 46ste beurt, waar na Scherz in de nastoot de ene carambole maakte, die hem van de verdiende re mise scheidde. De uitslagen waren: Domingo Herve Lütgehetman Wafflard Teegelaar Scherz Vingerhoedt Witte Lütgehetmann Herve Wafflard Domingo Teegelaar Vingerhoedt Witte Scherz De stand 11a de tweede dag luidt: matchp. h.s. gem. Lütgehetmann 7 37 5.44 Scherz 7 34 4A6 Vingerhoedt 6 32 5.90 Domingo 6 37 4.24 Teegelaar 3 37 4.09 Wafflard 2 29 4.60 Witte 1 41 3.96 Herve 0 18 2.81 Dames: HOC 3—Aurora 16—18, HOC 2— Schoten 425. Heren: Rapiditas—White Stars 2 36—37, White Stars 3—SC Haarlem 2 24—12, HCK—Sibaba 12—30, Typhoons—ZBVS 57—38, White Stars—Rode Duivels 62—37, 200 47 37 4.25 111 47 14 2.36 200 35 29 5.71 155 35 27 4.42 173 51 21 3.39 200 51 18 3.92 200 28 28 7.14 131 28 32 4.67 200 28 37 7.14 75 28 8 2.67 200 35 29 5.71 159 35 22 4.54 200 34 24 5.88 132 34 36 3.88 200 46 25 4.34 200 46 17 4.34

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13