Nachtelijke waterlawine verzwolg slapend dorpje OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER SPANNING NIET GEWEKEN IN LEOPOLDSTAD Eisenhower waarschuwt tegen koortsachtige bewapening Lottgering Bij meer sneeuw toenemende vorst STUWDAM IN SPANJE BEZWEEK EEN BRIL VAN K E I P Sneeuw Dief reed gestolen auto het water in CITROËN Sneeuwstormen in Zweden Reeds 116 slachtoffers geborgen WATERDICHT DAKWERK Telegrafische waarschuwing van burgemeesters aan koning Boudewijn en premier Eyskens Die Landstein' hek ent: Het woord is aan Londen voelt weinig voor Gemenebest-kunstmaan Congres is echter bezorgd over de defensie Duitse vredesconferentie door Moskou voorgesteld Moordaanslag op Fidel Castro verijdeld Afvallige rebellen scharen zich achter noodregime Dit jaar meer dan 80.000 nieuwe woningen „Interview met Russische professor was verzinsel" 73e JAARGANG No 154 ZATERDAG 10 JANUARI 1959 303e JAARGANG No Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 11 1 f T*". (6 lijnen) Directie. Redactie, Administratie. I—>J I fl 1 1 ]T\ I Of /"""f Verschijnt dageUjks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 1 f 1 f 1 1 §-* |f| S I JT 1 T 1 ]j Abonnement p. week 59 ct, p. Waal 7.65. kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 A A AAA kj XKrf" A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Advertentie DAT IS -GOED GEZIEN GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De populaire Portugese zangeres Amalia Rodriguez bij aankomst op het perron in Amsterdam. Een van haar begeleiders pakt zijn gitaar uit om te controleren of zijn instrument heel huids de reis heeft doorstaan. Amalia Rodriguez zal op maandag 12 januari, optredend voor de K.R.O. in de Singer-Concertzaal te Laren, op het televisiescherm verschijnen. Japonnen stomen. Tijd. f.2,50 LEOPOLDSTAD (AFP-Belga) - De inlandse burgemeesters van Leopoldstad hebben, in een telegram aan koning Bou- dewijn en premier Eyskens van België, gevraagd de speciale parlementaire com missie, die belast is met het onderzoek naar de relletjes in Leopoldstad onmid dellijk ter plaatse een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken van de volks woede en van de politieke crisistoestand, die al verscheidene maanden in Belgisch Kongo heerst. De bevolking, aldüs het telegram, eist de onmiddellijke invrij heidstelling van Kasa Vubu een van de inheemse burgemeester van Leopold stad en diens rehabilitatie. De burge meesters eisen dit ook voor de leden van het bestuur van de Abako. De bevolking is vastbesloten haar doden te wreken als haar klachten geen gehoor vinden, aldus het telegram. Het bestuur van de nationale Kongolese beweging heeft op een bijeenkomst, waar de toestand in Leopoldstad werd bespro ken, een motie aangenomen, waarin de plunderingen en het vandalisme worden betreurd, maar waarin ook de „geweld dadige onderdrukking in Leopoldstad, die talrijke slachtoffers heeft geëist" wordt veroordeeld. Het bestuur constateert in de motie dat het ontstaan van de onlusten is bevorderd door de aanwezigheid van meer dan dertigduizend werklozen, die aan hun lot waren overgelaten. Het eist dat de commissie uit het Belgische parlement de „verantwoordelijkheden voor de inci denten bepaalt" en getuigt voorts van zijn wil om de strijd voor de onafhankelijkheid van de Kongo op vreedzame wijze voort te zetten. Hoewel de openbare orde volledig her steld lijkt in Leopoldstad, schijnt de po litieke spanning in de stad bijzonder hevig te worden. Het grootste deel van de bevol king, en in het bijzonder de meer gematig- Volgens een Duitse voorspelling moet januari iets koud,er dan normaal worden met enkele vorstperioden. Daar gaat het inderdaad naar uitzien. Het winterweer is deze week zeer aarzelend ingezet. Alleen in de oostelijke helft van ons land merkte men daar nog het meest van, want daar ligt nu al van zondag af sneeuw. In de koude luchtstroom ontwikkelde zich een depressie, waarvan de kern vrij dagmiddag onze kust bereikte en tijdelijk een harde tot stormachtige wind veroor zaakte, die naar west tot noordwest ruimde. Ook viel er in een groot deel van Neder land sneeuw. Van veel belang is de ont wikkeling boven Scandinavië, want voor een vorstperiode van enige betekenis is het een eerste vereiste dat zich boven Scandinavië een sterk hogedrukgebied ont wikkelt, dat aanvoer van koude lucht met noordoostelijke winden teweeg brengt. Vooral door het al uitgestrekte sneeuw- gebied dat in ons land en Duitsland ivordt aangetroffen, kan de lucht 's nachts al sterk afkoelen. De uitstraling in heldere nachten is ech ter boven gebieden met sneeuw het grootst. Vriest het daarboven soms tien graden dan zal dit boven een gebied zonder sneeuw onder de overigens zelfde omstandigheden niet meer dan 3 tot 5 graden zijn. De toestand zag er vanmorgen als volgt uit: De depressie, die gisteren passeerde, bracht in het noorden en oosten van ons land veel sneeuw. Groningen en Leeuwar den meldden 20 en 18 centimeter, Twente en Eindhoven 10 centimeter. In Noord- en Zuid-Holland en Zeeland was de sneeuw val nog van weinig of geen betekenis. Boven het sneeuwdek daalde de tempe ratuur op de Véluwe al tot -10 graden, in Eelde tot -8, in Leeuwarden tot -7 en op Schiphol tot -2 graden Celsius. Van de Noordzee zullen dit weekeinde nog enkele sneeuwbuien binnendrijven, zodat de kans bestaat dat ook onze om geving met. sneeuw bedekt wordt. Wan neer er opklaringen voorkomen is in de nacht 3 tot 5 graden vorst en in gebieden waar sneeuw ligt 5 tot 10 graden vorst mogelijk. Een storing boven de Oostzee trekt met sneeuw in de richting van Denem,arken, zodat ons voorlopig geen belangrijk kou dere lucht kan bereiken, maar wel een nieuwe sneeuwstoring. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met op vele plaatsen sneeuwbuien. In het zuidwesten van het land matige tot krachtige noordwestelijke wind en temperaturen om het vriespunt. Elders zwakke tot matige veranderlijke wind met in de nacht en ochtend lichte plaatselijk matige vorst en hier en daar mist. Volledige weerrapporten op pagina twee. de lementen, hebben verzet aangetekend tegen het brute optreden van de politie. In vele gevallen zou de politie zo maar ge schoten hebben op „verdachte personen", hetgeen cle dood tengevolge heeft gehad van mensen die niets met het verzet te maken hadden. Het zal moeilijk zijn het vertrouwen tussen negers en blanken te handhaven. In kringen van de protestantse missie, die niet geleden heeft onder de volks woede, welke zich over het algemeen richtte tot de Vlaamse rooms-katholfeke missie, lijkt men het te betreuren dat men niet zijn toevlucht heeft genomen tot on gewapende interventie op grote schaal. De Kongolese studenten van de Leuvense universiteit hebben vrijdag geen college gelopen uit protest tegen het optreden van de politie in Leopoldstad. De politieke spanning in Leopoldstad zal volgens waarnemers kunnen blijven aan houden tot de Belgische regering haar be loofde verklaring over de politieke toe komst van de Kongo op 13 januari heeft afgelegd. De eerste burgemeester van Lepoldstad heeft bekendgemaakt dat de duur van de avondklok bekort zal worden. Het verkeer met Brazzaville, de hoofdstad van Frans Equatoriaal Afrika, op de andere oever van de Kongo tegenover Leopoldstad, zou vandaag hersteld worden. De scholen zul len waarschijnlijk maandag weer geopend worden. De verwoestingen in de schoolge bouwen van de rooms-katholieke missie, in de inheemsenwijk, zijn echter zo groot dat het lang niet zeker is dat alle lessen maan dag hervat kunnen worden. De Europese hoofden van de scholen hebben bovendien waarborgen voor de veiligheid geëist. De gouverneur-generaal van de Belgische Kongo, Cornelis, heeft vrijdag voor radio- Belgisch Kongo tot de bevolking gezegd: „Ik richt een plechtige oproep tot allen opdat ieder zal bijdragen om de gemoede ren tot bedaren te brengen en de middelen zal overwegen welke voor dit land een geordende evolutie overeenkomstig met zijn fundamentele belangen kunnen waar borgen". De Rotterdamse politie heeft gisteren een auto, die in Antwerpen was gestolen, nabij Katendrecht uit de Maas gehaald. De aanwijzing dat de wagen daar in het water was gereden, werd door de dief zelf gegeven. Het is een 25-jarige Rotterdam mer, die zich met twee stadgenoten bezig hield met 't verkopen van gestolen auto's. Hij was met de auto uit Antwerpen ge komen. In Rotterdam hield de politie con trole op remmen en verlichting van auto's. De dief meende echter dat deze controle speciaal hem gold en daarom reed hij de auto het water in. Hij was zo bang gewor den dat hij zich daarna bij de politie meldde. Zijn compagnons in de misdaad zijn in Eindhoven aangehouden. Na de nieuwjaarsreceptie voor de leden van het corps diplomatique ver lieten de Koningin en Prins Bernhard in een hevige sneeuwbui het paleis op de Dam te Amsterdam. De Koningin vertrok met haar dame du palais mevrouw V'. A. Repelaar van Driel- Van der Willigen naar Soestdijk, de Prins reed naar Haarlem, waar hij het nieuwe laboratorium van Brocades en Stheeman opende. Advertentie I.D. 19 f 3987 f 9375 Hoofdagent voor Haarlem en omstreken: VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 Bloemendaal Telefoon 51301 STOCKHOLM (UPI) De Zweedse oost kust is in de afgelopen nacht geteisterd door hevige sneeuwstormen, die de scheep vaart in de Oostzee en het verkeer op de meeste wegen in de oostelijke delen van het land lamlegden. Een doorbraak van een stuwdam in de rivier de Tera heeft, zoals reeds kort in onze vorige editie vermeld is, in de nacht van donderdag op vrijdag het dorpje Riva de Lago in de Noordspaanse provincie Zamora van de aardbodem weg gevaagd. Van de zeshonderd dorpelingen zijn er, volgens de berichten van van nacht, honderdzestien verdronken (wier lijken inmiddels geborgen zijn), terwijl er nog honderddertig vermist worden. Slechts een recent bouwsel in het plaatsje heeft de losgebroken waterlawine weerstaan. Alle oudere gebouwen en woon huizen zijn door het water verzwolgen. Men vreest dat er onder het puin nog vele doden liggen. Rivade Lago ligt in een ravyn, tweehon derd meter onder het punt waar de Tera- rivier zich verbreedt tot het Sanabria- meer. Op deze plaats werd twee jaar ge leden de dertig meter hoge betonnen stuw dam gebouwd die gisternacht bezweken is. Met donderend geweld, dat tot in de dor pen aan de andere kant van het Pena Ne- gra-gebergte te horen was, stortte het wa ter uit het zeven miljoen kubieke meter omvattende stuwmeer zich in het dal over het slapende dorpje, dat volkomen verrast werd. Men neemt aan dat de dam de wa terdruk van het door voortdurende regen val overvolle stuwmeer niet heeft kunnen doorstaan. De Spaanse regering heeft een commissie ingesteld die zal onderzoeken of dit aan een constructiefout of aan het gebruik van inferieur bouwmateriaal te wyten is. Een tragische bijkomstigheid was, dat het kolkende water niet alleen alle tele- Advertentie DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA's WAARIN OPGENOMEN ERBIJ NU met onze gebr. winter- korting voor vernieuwingen van mastiekdaken e.d. Vraagt prospectus N.H. VOCHTUNIE DEJOBO Haarlem - Marnixstraat 19 Telefoon 61419 toonleidingen vernielde maar tevens de enige weg die Riva de Lago met de buiten wereld verbindt, afsneed. Pas in de mid daguren van gisteren bereikte een red dingsploeg uit Zamora het dorp, bijna twaalf uur nadat de ramp zich voltrokken had. De redders vonden er een ontzettende ravage, maar gelukkig bleek hen, dat nog vrij veel inwoners in de bergen hadden kunnen vluchten. Anderen waren in bomen geklommen en enkelen hadden zich in bootjes kunnen redden. Op die manier zou den ongeveer 250 mensen aan de dood ont snapt zijn. De kinderen, de ouden van da gen en de zieken en gebrekkigen zijn ech ter grotendeels omgekomen. De dam be zweek tegen vier uur 's nachts. Het eerste bericht over de ramp kwam uit Puebla de Sanabria, een dorpje ten zuiden van Riva de Lago, dat kennis kreeg van de catastrofe, omdat er lijken begon nen aan te spoelen op het strand van het Sanabria-meer. Moeilijke redding Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door vrijwel onafgebroken regens. Men is be gonnen met de evacuatie van alle over levenden. Laaghangende wolken maakten lucht- verkenning onmogelijk en hielden Ameri kaanse vliegtuigen van de luchtmacht die gereed stonden medische hulpmidde len of voedsel te brengen op de grond op de luchtbasis van Torre jon bij Madrid. De dam, „Vegas de Tera" geheten, vorm de een deel van een zich uitbreidend hy- dro-elektrisch complex, dat in handen is van de staat. Het werd in september 1956 door generaal Franco ingewijd.. (UPI/Reuter/Cifra) Oscar Wilde: Niets is zo funest voor een romance als een gevoel voor humor bij de vrouw. LONDEN (UPI) Een aantal Britse geleerden en bladen oefenen op het ogen blik druk uit op de regering om ook En geland intensiever te laten deelnemen aan het onderzoek van de ruimte door middel van een eigen aardsatelliet, of, indien dit een te zware last voor het land zou zijn, door een van de Gemenebestlanden teza men. De regering heeft zich tot dusver terughoudend getoond. De kosten van zulk een ruimtevaartpro gram zouden twintig a dertig keer zo groot zijn als die voor het ontwikkelen van de „Black knight", Engeland's grootste ra ket. De kosten daarvan bedroegen tussen de veertig en vijftig miljoen gulden. BERLIJN (UPI) Volgens het Oost- duitse persbureau ADN heeft de Sovjet- Unie vandaag in een nota aan Oost-Duits- land voorgesteld binnen twee maanden een Duitse vredesconferentie te houden. De Russische nota bevatte verder voorstellen voor het opstellen van een Duits vredes verdrag. Gerekend tot en met november 1958 wer den sedert de bevrijding 677.199 woningen opgeleverd. Hiervan werden er 68.801 als systeemwoning gebouwd. Bij de in novem ber 1958 gereedgekomen woningen zijn 847 systeem woningen. Van 1 januari tot 30 no vember 1958 werden 8342 systeemwonin gen gebouwd. In november 1958 werd begonnen met de bouw van 6.958 woningen, tegen 5.248 in november 1957. Van 1 januari tot 30 november 1958 werden 77.295 woningen in aanbouw genomen, tegen 79.906 in de over eenkomstige periode van 1957. Doordat het aantal woningen dat in no vember gereed kwam, groter was dan het aantal dat in aanbouw werd genomen, liep het aantal woningen in uitvoering terug tot 86.430 op 1 december 1958. Advertentie HAVANNA (UPI) —Tijdens de intocht van Fidel Castro in Havanna heeft een patrouille van de rebellen vijf „aanhan gers van het Batista-regiem" gearresteerd die met tommyguns gewapend in hinder laag lagen, wachtend tot Castro hen zou passeren. Een van de gearresteerden is Lutgardo Martin Perez jr. bijgenaamd „de tijger" zoon van een gevluchte kolo nel van de politie uit Batista's tijd. Vrede getekend Verschillende dissidente revolutionaire groeperingen op Cuba hebben nu openlijk hun steun toegezegd aan Fidel Castro en de nieuwe regering. Het „revolutionaire directoraat" is reeds bezig, zich te ontwa penen. Een andere revolutionaire organisatie, die van de voormalige president Carlos Socarras, heeft Castro eveneens erkend als het hoofd van de revolutie. Een derde .groep, die zich „Het tweede nationale Es- cambray-front noemt, heeft aangekon digd, zich onvoorwaardelijk te scharen achter Castro's voorlopige president Ur- rutia. Rode Kruis klaagt aan GENèVE (UPI) Het Internationale Rode Kruis heeft vrijdag bekendgemaakt dat alle pogingen van de gedelegeerde in Havanna tijdens Batista's bewind, om het Rode Kruis te laten zorgen voor de slacht offers aan de zijde der opstandelingen mis lukt zyn. „De regering van Batista heeft het Rode Kruis voortdurend tegengewerkt en de speciale gedelegeerde heeft het land moeten verlaten zonder dat hij iets had kunnen doen," aldus het I.R.K. toekomst dat de nodige herzieningen op het gebied der belastingen zouden kunnen worden aangebracht. 4) „Er kan geen sprake zijn van een soort vesting Amerika". 5) „Onze vrienden in West-Europa ma ken intern een nieuwe periode van kracht mee en zijn in toenemende mate in staat bedreiging van buitenaf te weerstaan. 6) De westerse bondgenoten hebben op zich genomen de bevolking van „Vrij Ber lijn" te verdedigen tegen elke poging om haar vrijheid te vernietigen. „Intussen zul len wij voortdurend pogen zinvolle over eenkomsten tot stand te brengen om deze kwestie en andere vraagstukken tot oplos sing te brengen. 7) Hij wil later maatregelen voorstellen, waaronder een nieuwe bestudering van de positie van de Verenigde Staten ten opzich te van het Internationaal Gerechtshof te Den Haag, om te bereiken dat het recht en niet het geweld in internationale kwesties de doorslag geeft. Het lijkt wel zeker dat Eisenhowers waarschuwing tegen een „koortsachtige opbouw" van de defensie om het hoofd te kunnen bieden aan zogenaamd maxi mumgevaar, „nogal haastig voorspeld" op krachtig verzet zal stuiten in het Con gres. Uit zijn boodschap is voorts nogmaals gebleken dat het Eisenhowers voornaam ste zorg is de uitgaven zo laag mogelijk te houden. Zijn rede bevatte een ondub belzinnig appèl op het Congres hem te helpen verspilling te vermijden bij de bouw van ruimteprojectielen en te vech ten tegen het spook van de inflatie en het ontstaan of groter worden van financiële tekorten. Uit de toon van zijn rede meent men te kunnen opmaken dat hij niet zo erg be zorgd als sommige Congresleden is over de toestand van de Amerikaanse defen sie, vergeleken dan met Russische. Politieke waarnemers in Washington zijn van mening dat de boodschap van Eisen hower geen dramatisch appèl op het Ame rikaanse volk inhield. Sommige waarne mers vonden de rede gespeend van ver beeldingskracht en vuur, anderen onder kennen er een wijziging van Eisenhowers politieke filosofie in. Deze filosofie is geba seerd op een politiek van de „gulden mid denweg". Deze waarnemers zijn van oor deel dat Eisenhower, blijkens zijn rede, nu de neiging heeft aan een conservatieve po litiek de voorkeur te geven. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in november van het afgelopen jaar 8263 woningen op geleverd tegen 8567 in november 1957. Hiermede is voor periode 1 januarï-eind november 1958 het totaal aantal voltooide woningen gebracht op 80.641. In 1957 wer den van januari tot en met november 78.862 woningen voltooid. KAAPSTAD (UPI) De hoofdredacteur van het Zuidafrikaanse blad „Die Land- stem", Pieter Beukes, heeft bekend, dat het „telefonische interview" met de Russische professor Blagonrafov een „stunt" was. Zo als gemeld is, schreef het blad donderdag, dat de Sovjet-Unie in september raketten naar Venus en Mars zou zenden er. dat de eerste Russische ruimtevaarder reeds werd getraind. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft vrijdag in zijn bood schap de „State of the Union" aan het Congres verklaard, dat de Verenigde Sta ten ernaar streven „oorlog te eniger plaat se en in welke omvang dan ook te voor komen". De president waarschuwde dat uitgaven voor nieuwe wapens „evenwicht en perspectief in onze defensieplannen" vereisen. „Wij moeten waken tegen het koortsachtige opbouwen van een enorme bewapening met het oog op een overhaast voorspeld tijdstip van een zgn. grootst mo gelijke dreiging van gevaar. De dreiging waartegenover wij gesteld zijn is niet een sporadische of aan een bepaald tijdstip ge bonden dreiging, zij is er voortdurend," aldus Eisenhower. Andere punten van de boodschap van Eisenhower waren: 1) De uitgaven voor de defensie, kernenergie en buitenlandse militaire hulp zouden in het belastingjaar 1960 meer dan 178 miljard gulden bedra gen. 2) Hij zou een evenwichtige begroting indienen voor het komende jaar dat naar verwacht wordt de grootste welvaart in de geschiedenis van het land zou bren gen. 3) Indien het nationale inkomen en de uitgaven in evenwicht kunnen worden ge bracht, zouden de Verenigde Staten kun nen uitzien naar een tijdstip in de nabije Advertentie NOORSE TRUIEN - SOKKEN VERVEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1