Recente monetaire maatregelen brengen nieuwe mogelijkheden voor Europese handelsexpansie Panda en de olie^boertjes S)amP® bevrijdt Staatslening van f 400 min. a 4| °/o Nog meer sneeuw verwacht Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws^) Amerikaanse infiltratie in Europa Appreciatie intrinsieke waarde der aandelen Speculaties tegen de Belgische frank 2 NIEUWJAARSOPTIMISME OP DE BEURZEN Afgelopen jaar ongunstig voor houthandel Belgisch bureau voor Euromarkthandel Dividend Tricobest Uitgiftekoers 99 percent Bijeenkomst van de OEES- ministerraad uitgesteld De boerenleenbanken in december 1958 Overleg over lening van Amerika aan Indonesië Koersfluctuaties od de Amsterdamse Beurs van 5 tot en met 9 januari Dividend Blaauwhoed Zestig jaar CBS Amsterdam Rubber: vijf percent dividend Omstreden discontover laging in West-Duitsland Is ZATERDAG 10 JANUARI 195 9 (Van onze financiële medewerker) JANUARI IS DOORGAANS, ook op de effectenbeurzen, de maand van het optimisme en ook 1959 heeft hierop tot dusverre geen uitzondering gemaakt, zij het dan ook dat tegen het midden van de week een tijdelijke reactie is ingetreden die de aandelenmarkt, zowel in New York als in Amsterdam, slechts deugd kon doen. Dit optimisme is nu niet onbelangrijk bevorderd door de monetaire maatregelen van de Europese landen inzake de vervanging van de E.B.U. door de E.M.O. (Europese Monetaire Overeenkomst) en de externe convertibiliteit. De sterke positie, welke West-Duitsland thans inneemt, is deze week gebleken uit de afkondiging van de nagenoeg algehele convertibiliteit van de Duitse Mark, waardoor deze valuta vrijwel op één lijn komt te staan met de Amerikaanse en de Canadese dollar en de Zwitserse frank. West-Duitsland heeft zijn goud- en deviezenvoorraad reeds geruime tijd sterk zien stijgen (thans DM 26 miljard) door een uitermate gunstige ontwikkeling van zijn handelsbalans, welke in het afgelopen jaar een overschot van DM 6 miljard aanwees, voornamelijk als gevolg van een stabiele exportprijs en gedaalde prijzen \oor de import. De geweldige ontwikkeling van de V.S., zowel als de toenemende betekenis van Rusland en Japan op de wereldmarkten en de industriële opkomst van andere lan den dwingt de landen van Europa tot een positieve politiek van economische samen werking, welke in een geleidelijke vrijma king van het onderlinge handelsverkeer en het internationale betalingsverkeer tot uitdrukking moet komen. En de recente monetaire maatregelen scheppen voor de handelspositie van Europa nieuwe expan siemogelijkheden, zowel voor de verschil lende landen onderling als ten opzichte van de wereld buiten de kring van de Euro pese Gemeenschap. Amerikaanse infiltratie Dat men ook elders hiervan overtuigd is. bewijst de toenemende belangstelling van de grote Amerikaanse ondernemingen voor de vestiging van dochtermaatschap pijen in Europa of de deelneming in Euro pese bedrijven. Volgens recente gegevens hebben de Amerikaanse maatschappijen reeds voor meer dan 4 miljard in ons werelddeel geïnvesteerd, waarvan ruim 3 12 miljard alleen in ons land. Begin vo rig jaar telde men reeds meer dan 75 Ame rikaanse industrieën in ons land, terwijl in meer dan 20 Nederlandse ondernemingen met Amerikaans kapitaal werd deelgeno men en de V.S. blijven op dit punt in hoge mate actief. Als gevolg van de Gemeen schappelijke Markt ziet men voor Europa een toenemende vraag naar consumptie goederen en de produktie hiervan binnen de grenzen van de Europese Gemeen schap brengt het voordeel mee dat men kan profiteren van lagere tarieven, lagere Het afgelopen jaar moet voor de hout handel als ongunstig worden aangemerkt, luidt de conclusie van het jaarverslag van de Kamer van koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Het eerste halfjaar kenmerkte zich door een duide lijke voorzetting van de teruggang van de omzet tengevolge van de bestedingsbeper king bij de bedrijven in het district van de Kamer. Met name de overheidsbouw, de bouw in de particuliere sector, de onder houdswerken en verbouwingen ondervon den een duidelijk merkbare terugslag. Dat deze omstandigheid en de grote aanwezige houtvoorraad meewerkten aan een tendens van prijsdaling, te meer daar ook de bui tenlandse markt reeds in die richting wees, ligt voor de hand. Zelfs toen in het tweede halfjaar 1958 de omzetten groter werden, kwam aan deze daling geen einde. De totale omzet in hout zal voor 1958 aanzienlijk lager blijken te zijn dan in 1957, ondanks het feit, dat het aantal gereedge komen huizen in eerstgenoemd jaar niet veel zal verschillen van dat in 1957. Hier uit blijkt tevens, dat voor de omzet van naaldhout, de huizenbouw, ofschoon zeer belangrijk, toch niet doorslaggevend is. Bouwbedrijf De sector bouwbedrijf was het hele jaar zeer behoorlijk van werk voorzien. De op 15 juni 1958 van kracht geworden collec tieve arbeidsovereenkomst heeft over het algemeen aan de verwachtingen voldaan. De resultaten van het laten werken in ta rief wegen echter nog lang niet op tegen de hiervoor uit te geven kosten. De mechanisatie vergt enorme investerin gen, die slechts verantwoord zijn, indien men van een enigszins continue werkge legenheid kan spreken. Deze te bereiken is zeer moeilijk daar de bouwnijverheid te veel misbruikt wordt als het sluitstuk van de Nederlandse economie. (Van onze correspondent in Brussel) De minister vooi de Buitenlandse Han del in de Belgische regering, prof. Jacques van Offelen, heeft op een persconferentie meegedeeld dat maatregelen worden voorbereid om de Belgische handelsex pansie in de Gemeenschappelijke Markt te bevorderen. Er zal een bureau voor de Gemeenschappelijke Markt worden opge richt en Belgen, die in het buitenland ver blijven en de afzetgebieden van de Euro- markt grondig kennen, zullen tot advi seurs van het departement worden be noemd. Het statuut van deze functie wordt op het ogenblik geredigeerd. Handelsmissies, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de industrie, de vakbonden, de middenstand en de exporteurs, zullen binnenkort Duits land, Frankrijk en Italië bezoeken. In Italië en Zuid-Frankrijk worden binnen kort nieuwe consulaten geopend. In de loop van dit jaar zal België op veertien grote jaarbeurzen in Europa vertegen woordigd zijn. Wat de expansie in andere gebieden be treft, zeide minister Van Offelen, dat Bel gische handelsmissies naar de Arabische landen en Zuid-Amerika zullen worden gestuurd. lonen en een grotere arbeidsprod'uktivi- teit, waarin onder de Europese landen Bel gië aan de spits staat, maar ook Neder land geen slecht figuur maakt. Dr. G. A. Kohnstamm heeft enige tijd geleden over deze Amerikaanse „infiltratie" reeds zijn bezorgdheid uitgesproken, omdat de Ne derlandse vestigingen van Amerikaanse ondernemingen gebruik kunnen maken van het in de V. S. hoog ontwikkelde onder. zoekapparaat en hierdoor op vele Neder landse bedrijven een voorsprong hebben. Ook het feit dat nu reeds geruime tijd de Nederlandse internationale aandelen tot grote bedragen voor Amerikaanse reke ning worden gekocht, wijst er op dat men ginds in de ontwikkeling van het Neder landse bedrijfsleven een groot vertrouwen stelt en in die ontwikkeling een zo groot mogelijk aandeel poogt te krijgen. Men maalt daarbij als bekend niet over het rendement, evenmin als men dat ten aan zien van de aandelen der Amerikaanse on dernemingen doet. Het gaat in de eerste plaats om het „bezit", om de belegging van kapitaal in waardevolle activa, waar bij ook de vrees voor een waardevermin dering van het geld nog altijd een grote rol speelt, hoewel in de V.S., zomin als in ons land gedurende de laatste tijd van een zichtbare inflatie sprake is. De Newyorkse beurs en die te Amster dam zijn de eerste week van het nieuwe jaar dan ook weer met een verdere koers stijging begonnen na de hoogterecords, welke 1958 heeft gebracht. Het indexcijfer voor Amerikaanse, industriële aandelen is van 583.65 op 31 december tot 591.37 op 6 dezer gestegen; in Amsterdam is hp}; alge méén indexcijfer vóbr" de 'aandelen van 245.42 tot 257.23 opgelopen, voornamelijk door de stijging van het indexcijfer voor de internationale fondsen, dat van 358.33 tot 376.74 vooruitging. Het optimistisch geluid van de president-directeur van de A.K.U. en de mededelingen van de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Oost Brabant dat 1958 voor Philips een topjaar is geweest hebben hun invloed daarbij niet gemist. Bedrijvigheid in V.S In de V.S. wordt voor 1959 wel geen spec taculaire stijging van de economische be drijvigheid verwacht, maar een geleidelij ke verbetering voor de drie belangrijke sectoren van het bedrijfsleven, de bouw nijverheid, de staalnijverheid en de auto mobielindustrie, welke laatste in 1958 een dieptepunt heeft bereikt. Een feit is dat aan de daling van de investeringen in de V.S. een einde is gekomen. Eenerzijds dus de vrees voor inflatie als gevolg van nieu we looneisen in 1959, anderzijds de ver wachting dat consumptie en produktie weer in een opgaande lijn zullen bewe gen, dringen het beleggingzoekend kapi taal, zowel van de grote trusts, als van par ticulieren, naar de aandelenmarkt in New York en naar de aandelen van grote con cerns in Europa. Deze situatie betekent voor de Amster damse beurs uiteraard een aanhoudende prikkel. Het reeds meermalen geconsta teerde verschijnsel dat de Nederlandse be legger. die de verleiding om op zijn inter nationale aandelen winst te nemen niet kan weerstaan, in andere aandelen op de Amsterdamse beurs herbelegging zoekt, heeft zich ook in de afgelopen week in ster ke mate voorgedaan. Blijkbaar begint de Amerikaanse mentaliteit namelijk de ver waarlozing van het rendement en de waar dering van de intrinstieke waarde der aan delen, ook in ons land te groeien. Zij komt tot uitdrukking in de voorliefde voor de aandelen van grote concerns als de bier brouwerijen, Scholtens' Aardappelmeel fabrieken. Nederlandsche Ford, Sikkens' Lak, Zwanenberg-Organon, Brocades Stheeman, Van Gelder Papier e.a. Niet al leen omdat men niet ten onrechte de me ning is toegedaan dat de grote concerns zich onder de nieuwe voorwaarden op de wereldmarkt het best zullen kunnen hand haven en over de middelen beschikken om van de nieuwe vindingen op chemisch en technologisch gebied gebruik te maken, maar ook omdat het niet uitgesloten is dat men in de V.S., als men van de aandelen der bekende internationale concerns eens deels verzadigd is, zijn aandacht op de Ne derlandse bedrijven zal richten, welke in meerdere of mindere mate internationaal georiënteerd zijn. Het zijn niet in de laatste plaats deze concerns, welker aandelen intrinsiek een grotere waarde vertegenwoordigen dan de beurskoers en waarbij men zich derhal ve, als het gaat om waarborgen tegen de waardevermindering van het geld, het vei ligst voelt. Dat de Stoomvaart Mij.„Ne derland" bereid is voor de aandelen Hol- landsche Stoomboot, die om en bij 120 per cent noteerden. 170 percent te betalen, heeft op de intrinsieke waarde van de scheepvaart-aandelen, maar ook op die van de aandelen in het algemeen, weer eens de aandacht gevestigd. De nog altijd ruime kapitaalmarkt, wel ke ook de pas uitgegeven obligaties van Nederland, de Vereen. Machinefabxdeken en de Rotterdam-Rijn Pijpleiding één a twee percent boven de emissiekoers heeft doen stijgen, blijft daarbij voor de aande lenmarkt een voortdurende stimulans. Te hopen is overigen dat ook in ons land voor al de particuliere investeringen weer zul len toenemen, opdat door de vraag naar nieuw kapitaal een overwaardering van de oude aandelen zal worden voorkomen. Evenals in andere financiële centra van Europa viel ook op de Amsterdamse wis selmarkt een flauwe stemming waar te nemen voor de Belgische frank. Men meent in bevoegde kringen te Amsterdam, dat het voornamelijk de jongste gebeur tenissen in Belgisch Kongo zijn die de in ternationale speculatie, welke vooral ope reert vanuit Parijs en Ziirich. er toe heb ben gebracht een aanval op de Belgische valuta in te zetten. Wel heeft de Belgische Nationale Bank vrijdag enige malen ingegrepen door pon den en dollars af te geven, maar zodra de bank zich weer terugtrok keerde dezelfde flauwe stemming voor de Belgische frank terus. Dientengevolge ontwikkelde zich op de Amsterdamse wisselmarkt een ner veuze handel, die met ongekend grote fluctuaties gepaard ging. Terwijl de Bel gische frank on 2 ianuari, dus voordat de berichten uit Belgisch Kongo bekend wa ren, nog 7.56% noteerde, is daarna een voortdurende daling aan de dag getreden. Vrijdagmoi-gen noteerde de frank 7.53% en 's middags 7.52'/j. In kringen van de wisselmarkt alhier schenkt men weinig geloof aan de geruchten over een deva luatie van de Belgische frank. Men wijst in dit verband on het feit, dat de Belgische Nationale Bank juist deze week haar offi ciële disconto heeft verlaagd. Directie en commissarissen van Tricot best n.v. te Best hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het jaar 1958 een dividend van 5 percent uit te keren (v.j. nihil). De minister van Financiën ad interim is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 4percent lening groot 400 miljoen tegen een koers van 99 percent. Aflossing van de lening zal geschieden in dertig jaarlijkse termijnen en wel afwisse lend 3, 4 en 3 percent per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 10 percent van de lening wordt ge delgd, te beginnen op 16 februari 1960. Versterkte of algehele delging is de eerste tien jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 16 februari 1959, de coupons verschijnen jaarlijks op 16 februari. De storting op de toegewezen schuldbewij zen zal moeten geschieden op maandag 16 februari 1959. Schuldbewijzen in de nieu we lening zullen worden afgegeven in stukken van 1000.en 100,terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenminste 100.000,Het ligt in de bedoeling de inschrijving open te stellen op donderdag 22 januari van 9 tot 16 uur bij het agent schap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Opneming van deze lening in de notering aan de beurzen van Amster dam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort, vermoede lijk op 15 januari, verschijnen. De bijeenkomst van de ministerraad van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (O.E.E.S.) die 15 januari zou worden gehouden, is tot een nog niet bepaald tijdstip uitgesteld. Dit heeft een woordvoerder van de O.E.E.S. vrijdag te Parijs meegedeeld. De ministers zouden hun 15 december begonnen overleg over de methoden om de zes landen van de Europese Gemeen schappelijke Markt met de overige elf lan den van de O.E.E.S. te associëren, voort zetten. Bij de stichtingen spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coö peratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht, hebben de stortingen en terugbetalingen in december 1958 respectievelijk 176.900.000 en 119.700.000 belopen, zodat er een spaar overschot was van 57.200.000. In novem ber bedroeg het spaaroverschot 51.900.000. Volgens een bericht van Antara heeft een woordvoerder der Indonesische rege ring vrijdag medegedeeld, dat Indonesië besprekingen voert in Washington met de Verenigde Staten over een lening. Over het bedrag van deze lening werd niets meegedeeld. De besprekingen gaan voorname lijk over technische en economische kwes ties. De Indonesische woordvoerder deed zijn mededelingen naar aanleiding van een bericht in de „Chicago Sun Times", dat de Amerikaanse regering een krediet van 138 miljoen dollar aan Indonesië zou willen verlenen. Vrijdag 9 januari 1959 Laagste Hoogste koers koers 312% Staffellening 1947 903/is 91% 3% Invest, cert. Nederland 96:/u 97'/i# 3% Nederland 1962—64 94% 96'Vi» 6% Nat. Woningbouwlening '57 110 111 Amsterdam Rubber 85 89% H.V.A130% 140V2 Alg. Kunstzijde Unie 276'/2 287V2 Deli Mij135,— 139,50 Van Gelder Zonen 197 209 Kon. Ned. Hoogovens 337 341 Müller Co322 334 Ned. Kabelfabriek 304 312 Philips 471 494 Unilever 432Vz 457Vz Wilton-Fijenoord 200V2 205 Kon. Petroleum 117,20 1 182,20 K.L.M105,— 109,50 Holland-Amerika Lijn 158 I64V2 Kon. Ned. Stoomboot Mij159V2 169 Van Ommeren 2381/2 246 Ned. Scheepvaart Unie 137% 145 Vz Omzetten (nominaal): Deze week (voorl.) Aandelen f 21.948.407,— Laatste Koersverschil tijdvak t.o.v. 2 jan. l'Vnï V32 2 1 91% 962s/si 111 89% 139% 284 Va. f 139,25 209 340 322 312 491% 442% 202% /180,10 109,— 158% 162 239 137% 8% 22 Vs 4- f 4,05 4- 16 1 12 12 1% 8V2 7 - 3.— 4- 4,50 4- 4- 3 - 4% 4- 4- Obligaties 23.489.684.— 59. „Waarom zouden de Joppes opeens zo bang zijn geworden?", dacht Panda, „het is niets voor hen, om onder de bed den te kruipen wanneer er geklopt wordt". Een scherpe knal deed hem plots uit zijn gedachten opschrikken. Een kogel floot langs zijn oren en boorde zich in het raam kozijn. „Hela!", riep Panda, verschrikt om kijkend, „wie schiet daar op mij?!" „Dat doen WIJ!", antwoordden twee baardige bergbewoners, die met rokende geweren opdoken. „We schieten op iedereen, die op ons land durft te komen!" „Jullie land?", herhaalde Panda, „maar ik sta op de grond van de Joppes!" De baardige woestelingen lieten een onaangenaam gelach horen. „Hier in de bergen heb je net zo veel land als je ver de. 'gen kunt", gromden zij. „En de Joppes kunnen niks meer verdedigen sinds ze in de stad gefratst zijn. En ga nou die hut in! Vlug! Of je zult merken, dat wij Jensens raak kunnen schieten!" Het volgende ogenblik stoof Panda de hut bin nen, dansend en springend om de kogels te ontwijken, die de grimmige Jensens hem nazonden. Aan de tegen eind februari te houden jaarlijkse algemene vergadering van aan deelhouders van Blauwhoed n.v. zal wor den voorgesteld over het afgelopen boek jaar 1958 een dividend uit te keren van zeven percent (onv.). Vrijdag bestond het Centraal Bureau voor de Statistiek 60 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft het C.B.S. een bij zondere statistische publikatie samenge steld. welke de titel draagt „Zestig jaren statistiek in tijdreeksen". In dit 144 bladzijden tellende boek wordt, voor zover dit met behulp van cijfers mo gelijk is, een globaal beeld gegeven van de ontwikkeling van het economisch en maat schappelijk leven in Nederland sedert het begin van deze eeuw. Daartoe zijn ruim 1.000 cijferreeksen uitgekozen. De meeste daarvan konden niet in het jaar 1900 be ginnen. zodat er nogal wat „witte plekken" op de kaart zijn. De vermindering van deze leemten in de loop der jaren weerspiegelt echter de belangrijke groei van het statis tisch materiaal in de loop van deze eeuw. In de bestuursvergadering der n.v. Rub ber Cultuur Maatschappij „Amsterdam" is besloten aan de op maandag 16 februari te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het di vidend over het boekjaar 1958 vast te stel len op 5 percent in contanten (v.j. nihil). Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) De centrale bankraad van de centrale Westduitse bank, de Bundesbank te Frank fort, heeft besloten tot een discontover laging van 3 lot 2% percent. Sedert de op richting van de Deutsche Reichsbank in 1876 is het disconto steeds 3 percent of hoger geweest. De voornaamste officiële overwegingen voor de verlaging van gisteren zijn, zo deelde de minister van Economische Zaken Erhard te West-Berlijn mee: 1. De toestand op de geldmarkt, waar een grote liquiditeit heerst, die ijien via disconto- en dus interest-verlaging gaarne voor een deel naar het buitenland wil af stoten. Het verschil tussen het Duitse en het Britse discontopeil bijvoorbeeld is tamelijk groot: respectievelijk 2% en 4 percent; 2. De discontoverlaging vat Erhard voorts op als een bewijs van West-Duits- lands Europese gezindheid. Zij is in over eenstemming zei hij met de externe convertibiliteit, waartoe men twee weken geleden overging. De voorstanders van de maatregel wij zen er op, dat buitenlandse leningen de Westduitse kapitaalmarkt nu gemakkelij ker bereiken en dat West-Duitsland dat zit met een misschien nog wel eens infla- tionistisch wordende deviezen- en goud voorraad ter waarde van 25 miljard mark deviezen kan afstoten. De tegenstanders zeggen evenwel, dat vooral de minister van Financiën Etzel en de financiële leiders van de Westduitse deelstaten aangedrongen hebben op de discontoverlaging. Zij zijn thans immers in staat om via obligatieleningen op de kapi taalmarkt tegen 4% percent in plaats van. zoals totdusver, tegen 5% percent hun tekorten te dekken; zij verdienen dus aan de maatregel. Uitgebrand. Ten oosten van Kingsport in de Amerikaanse staat Tennessee is vrij dag op een berghelling het uitgebrande wrak gevonden van een DC-3 die sinds donderdagavond werd vermist. De tien inzittenden waren om het leven geko men. Polio. Het aantal gevallen van kinderver lamming in de Verenigde Staten bedroeg in 1958 3.112 tegen 2.176 in 1957. Volgens de dienst voor volksgezondheid zou het aantal gevalllen in 't afgelopen jaar veel hoger zijn geweest, als men niet de be schikking over het vaccin van dr. Salk had gehad. Zonnevlek. Op de oppervlakte van de zon is een zonnevlek verschenen met een doorsnede van ongeveer 125.000 kilome ter, aldus hebben Britse sterrenkundi gen meegedeeld. Aangenomen wordt, dat deze vlek de grootste zal zijn in de huidige reeks. Om de elf jaar komt er op de zon een reeks zonnevlekken voor op plaatsen waar de temperatuur aan de oppervlakte van de zon lager wordt dan normaal. De normale temperatuur is ongeveer 6.000 graden Celsius, die van de zonnevlekken 4.000 graden Cel sius. IJzeren gordijn. De Oostenrijkse politie meldt dat de mijnenvelden en prikkel draadversperringen langs de Hongaarse grens m de afgelopen maanden zijn versterkt. Hongaarse grenswachten zijn bezig de prikkeldraadversperringen te vernieuwen en uit te breiden. De mij nenvelden langs de 540 kilometer lange grens tussen Oostenrijk en Hongarije zijn soms tot 25 meter breed. Geïsoleerd. De zeventigjarige Tsjechische aartsbisschop Beran schijnt zich, vol gens de „Osservatore Romano" op het ogenblik niet in een gevangenis te be vinden, hoewel hij wel geïsoleerd is van de gelovigen. De Tsjechische rooms- katholieken beschouwen hem echter nog steeds als hun hoofd, aldus het blad. Buitenlandse hand. De opperbevelhebber van het Marokkaanse leger, kroonprins Moulay Hassan, heeft in Tetoean ver klaard dat de Marokkaanse regering „een buitenlandse hand" ziet in de on geregeldheden die zijn ontstaan onder de Berbers. De Arabische pers wijt de schuld voor de onlusten aan Spanje en Frankrijk. Hoewel een door de rege ring gesteld ultimatum al drie dagen verstreken is hebben twee groepen in het Rif-gebergte de wapens nog niet neergelegd. Dertien. De ambassadeurs van Communis tisch China en de Verenigde Staten zijn vrijdag voor de dertiende maal te War schau bijeengekomen om de kwestie Formosa te bespreken. Zij zullen op 13 februari opnieuw bijeenkomen. Hun ont moeting van vrijdag was de 86ste in de reeks die meer dan drie jaar geleden in Genève begonnen is. Afgelopen. De Amerikaanse luchtvaart maatschappij „American Airlines" heeft meegedeeld dat zij zondag haar diensten hervat. Zij heeft van de natio nale bemiddelingsraad de verzekering gekregen, dat het conflict met de sta kende vliegers in beginsel is opgelost. De staking duurt al 21 dagen. De maat schappij is de grootste van Amerika in het binnenlandse verkeer. Vergeten. Giuseppe Bottai, die zich bij het vreemdelingenlegioen gevoegd had om zijn diensttijd in de grote raad van Mus solini te vergeten, is in Rome gestorven. Hij was 63 jaar. Bottai was gouverneur van Addis Abeba in het door de Italia nen veroverde Ethiopië in 1936 en werd later minister van Onderwijs en hoofd redacteur van de „fascistische critiek". Hij was een van de negentien leden van de raad die in 1943 tegen Mussolini stemden en zo zijn val inleidden. Bottai werd ter dood veroordeeld maar ont snapte, nam onder een Franse naam dienst bij het vreemdelingenlegioen en streed tegen de Duitsers in de slag om de Rijn. Advertentie neus, keel en borst van vastzittend; siym Vrijdagochtend bewoog zich een kleine depressie over de Noordzee naar het zui den. Deze trok in de middag over onze westelijke provincies en ligt nu in de om geving van Frankfort. Vooral in het noor den van het land viel veel sneeuw. Op Terschelling ligt ongeveer 25 cm sneeuw, op verscheidene plaatsen in Groningen en Friesland bijna 20 cm. In de nacht is het boven Nederland vrijwel geheel opge klaard, met gevolg, dat boven dit sneeuw dek zeer lage temperaturen werden be reikt. Deelen meldde een minimum van 10 graden. Op het vliegveld Eelde werd 8 graden gemeten, in Leeuwarden 7 graden. Een lagedrukgebied boven de Pools- Russisehe grens diept uit en trekt naar de Oostzee. Het doet de luchtdruk boven Scandinavië weer dalen. Over de Noord zee blijven gedurende het weekeinde kleine storingen in zuidelijke richting be wegen. Dit heeft tot gevolg, dat in Neder land de wind overwegend noordwestelijk blijft. De aanvoer van onstabiele lucht houdt daarom aan en er zijn nog meer sneeuwbuien te verwachten. Overdag zal de temperatuur op de meeste plaatsen om het vriespunt schommelen. Des nachts is, afhankelijk van bewolking en wind, in de sneeuwgebieden matige vorst mogelijk. WEERRAPPORTEN Temperaturen Zondag 11 januari Zon op 8.45 uur, onder 16.51 uur. Maan op 9.35 uur, onder 20.03 uur. Maandag 12 januari Zon op 8.45 uur, onder 16.52 uur. Maan op 10.03 uur, onder 21.12 uur. Maanstanden 16 jan. 22.26 uur eerste kwartier. 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 januari Hoog water 4.20 en 16.37 uur. Laag water 12.21 en uur. Zondag 11 januari Hoog water 5.04 en 17.19 uur. Laag water 0.46 en 13.06 uur. Maandag 12 januari Hoog water 5.47 en 18.02 uur. Laag water 1.29 en 13.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers Dulten- 00 i heden- 1? 4 Neerslag: 2 1 uur sS g 8 5'2 3 half bew. nno 2 11 zwaar bew. zzo 0 5 zwaar bew. nw 1 4 mist windst. -6 11 sneeuw windst -7 3 half bew. wnw -2 5 onbewolkt w -3 2 half bew. w -2 1 geheel bew. zo -1 1 geheel bew wnw -2 8 onbewolkt nnw -10 0 zwaar bew. nw -3 0 onbewolkt nw -3 2 onbewolkt w -3 3 licht bew. windst. -2 4 geheel bew. wnw -1 2 geheel bew. nnw -2 5 licht bew. wnw 1 0 mist windst. -0 0,1 sneeuw nw 1 2 onbewolkt nnw 3 0 licht bew. nw -5 0 sneeuw windst. -2 1 zwaar bew wzw -4 0,2 sneeuw w -2 3 sneeuwbui nw -1 0,6 geheel bew. zo 1 0 zwaar bew. w -1 0 zwaar bew. verand. -6 0,2 sneeuw no 1 4 zwaar bew. nw 6 0,6 onbewolkt windst. 3 0 half bew. windst. 6 8 geheel bew zw 12 3

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2