Bonn verontrust over nieuwe anti-Joodse incidenten Sociale politiek in het Europese parlement r Mikojan geeft toe dat er om de macht gestreden is Van dag tot dag Garanties nodig Hamburgse burgemeester raadpleegt Adenauer %aat~tcuia de raatótoel '"Hoe is het ontstaan?~> 3 Weer voortgang te Genève in „zakelijke" sfeer „Technisch-politiek overleg aanbevolen Verkiezingsleuze van de Partij van de Arbeid Hij waardeert de aartsconservatieve Molotov Vier doden in het verkeer Nieuwe politieke partij: Nederlandse Volksbeweging Fransen worden voorzichtig inzake Europese eenheid Afgevaardigden toonden weinig belangstelling Werk van Van Gogh terug naar Nederland IEMANDEEN VLIEG AFVANGEN J ZATERDAG 10 JANUARI 1959 Terwijl de Russische vice-premier Mi- kojan op zijn rondreis door de Verenigde Staten nog druk bezig is met zijn pogin gen om de Amerikaanse publieke opinie over zijn land in gunstige zin te beïnvloe den, heeft president Eisenhower zich bij de opening van het Congres juist bijzon der scherp uitgelaten over de onbetrouw baarheid der communistische regeringen ten aanzien van internationale verplich tingen. Het meest recente bewijs van die on betrouwbaarheid noemde Eisenhower het voornemen van de Sovjet-regering om „de verplichtingen nopens Berlijn te verzaken" door aan te sturen op het scheppen van een situatie, waarin de vrije toegang tot Ber lijn alleen zou worden gegarandeerd door een belofte van de vroegere bezettende mogendheden. Mikojan schijnt volgens de berichten uit de V.S. in kringen van de Amerikaanse handel en industrie een vrij gunstige in druk te hebben gemaakt. Maar uit hetgeen Eisenhower in zijn openingsrede tot het Congres over Berlijn zei, kan men op maken dat de president ongetwijfeld afgaande op het oordeel van minister Dulles bij zijn aanstaand gesprek met Mikojan daden en geen woorden van de Russische staatsman zal verwachten. Eisenhower's verklaring, dat de Ameri kaanse regering geen vertrouwen kan heb ben in een verdrag waarbij communisten partij zijn „tenzij de nakoming van een dergelijk verdrag uit zichzelf verzekerd is", zal Mikojan niet prettig in de oren hebben geklonken. Hij moge dan, in de letterlijke zin van het woord, niet geraakt zijn door de rotte eieren waarmee demon stranten in Chicago hem probeerden te bekogelen, maar hij moet wel een dikke huid hebben om niet, in een andere be tekenis van dat woord, „geraakt" te zijn door de opmerking van Eisenhower. Het zal echter zeker zijn nut hebben dat Mikojan, alvorens bij de president te ko men aankloppen, weet dat hij bij hem geen welwillend gehoor kan verwachten als hij geen' garanties in het vooruitzicht kan stellen van meer concrete aard dan louter communistische beloften. GENèVE, "(Reuter)' Rusland is 'giste ren op de conferentie óver een verbod van kernproeven te Genève afgestapt van zijn eis, dat allereerst de duur van een ver drag wordt vastgesteld. Het hoofd van de Russische=>delegatie, Tsarapkin, heeft zich op de 33ste voltallige vergadering van de conferentie bereid verklaard over ande re onderwerpen te praten. De conferentie, die op 31 oktober begonnen is en waaraan de Verenigde Staten, Rusland en Groot- Brittannië deelnemen, zou enige voortgang hebben gemaakt. De sfeer wordt „zake lijk" genoemd. De Amerikanen hebben, naar verluidt, voorgesteld, dat een groep deskundigen uit de conferentie de kwestie van het ont dekken van kernontploffingen op grote hoogte bestudeerd. De Russen verklaar den zich daartegen. Zij zijn van oordeel, dat dit vraagstuk moet worden bezien door de internationale controlecommissie die in het leven wordt geroepen na het sluiten van een verdrag tussen Oost en West NEW YORK, (Reuter) Deelnemers aan de te Genève gehouden besprekingen tussen Oost en West over maatregelen tot beperking van het gevaar van onverhoedse aanvallen hebben in het hoofdkwartier van de UNO een officieel rapport uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat de bespre kingen nuttig zijn geweest en waarin de hoop wordt uitgesproken, dat ze zo spoedig mogelijk zullen worden hervat. Van westelijke zijde is vernomen, dat gecombineerde technische en politieke be sprekingen over het probleem „een reële hoop bieden op enige reële vooruitgang". Het idee van samenvallende technische en politieke besprekingen is nieuw voor het Westen en betekent een verandering van standpunt. Vóór de besprekingen wor den hei-vat, dienen de deelnemers aan de conferentie het hier over eens te zijn, het geen wel enige tijd zal kosten. Aan de for mulering van het rapport is bijna veertien dagen gewerkt. Uit westelijke bron werd verder vernomen, dat de Russen de con ferentie op 5 januari hadden willen her vatten. (Van onze correspondent in Bonn) De Hamburgse burgemeester Brauer heeft donderdag onverwacht een bezoek aan Bondskanselier Adenauer gebracht. Tijdens dit ongebruikelijke onderhoud, waarbij ook de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano aanwezig was, heeft Brauer de kwestie-Nieland uiteengezet. Deze affaire betreft het volgende: In Ham burg heeft de 62-jarige houthandelaar Nie- land een brochure gepubliceerd, waarin hij zegt, dat voor het vergassen van zes miljoen Joden tijdens de tweede wereld oorlog in Duitse concentratiekampen niet het Duitse yolk, maar „het internationale jodendom" zelf verantwoordelijk is, omdat het verantwoordelijk is voor de beide wereldoorlogen".. Voorts schreef Nieland, die overigens geen lid is geweest van Hitler's partij, dat het verboden moest worden, dat een Jood een leidende functie bekleedt. Het boekje is gedrukt in een op lage van 2000 exemplaren en gezonden aan de leden der parlementen van de West- duitse deelstaten en van de Bondsdag te Bonn. Een lid van het parlement van Noordrijn-Westfalen diende daarop een aanklacht in wegens belediging van de Jo den. Het gerechtshof te Hamburg meende evenwel dezer dagen, dat er geen reden was om tegen de schrijver en de drukker van dit anti-semitische geschrift een ver volging in te stellen. Er was volgens de rechter te Hamburg geen sprake van be lediging en Nieland zou een duidelijk on derscheid hebben gemaakt tussen het Jood se volk en „het internationale jodendom" en daardoor niet hebben opgehitst tot ge welddaden tegen de Joden. Het was hierom dat Brauer naar Ade nauer ging en men heeft hem deze stap direct al verweten! Hij deelde gisteren in Hamburg mee, dat de beslissing van het gerechtshof „politiek dynamiet" betekent en een zwarte dag voor Hamburg. Voorts, vertelde hij, dat Adenauer even ontzet als hijzelf was geweest over de weigering van het Hamburgse hof om schrijver en druk ker te vervolgen. Het ministerie van jus titie te Bonn zal nu een nader onderzoek instellen, zo nodig wil Hamburg de zaak voor het Bondsgerechtshof, het opperste hof van West-Duitsland te Karlsruhe, bren gen. Zeven gevallen In deze maand zijn overgens reeds ten minste zeven gevallen of rechtszaken be treffende anti-semitisme genoteerd. In Noord-Duitsland verordende het Slees- wijk-Holsteinse ministerie van Onderwijs bijvoorbeeld enkele dagen geleden, dat geen enkele school meer genoemd mocht worden naar de dichter Adolf Bartels, die tussen 1906 en 1925 anti-Joodse boeken heeft geschreven, onder andere over Hei ne, Lessing en het nationaal-socialisme, als „redding voor Duitsland". Een grote genealogische vereniging in Noord-Duits- land protesteerde energiek tegen dit ver bod en nam de „volkse" dichter in be scherming. In Berchtesgaden werd een 33-jarige verpleger tot drie maanden ver oordeeld, omdat hij na de vlucht van de S.S.-arts van Buchenwald, Eisele, naar Egypte had gezegd: „Wanneer er in de 1 AMATEURISME Het waren natuurlijk amateur inbrekers, waarop Ut rechtse h Nieuwsblad doelde met de kop: Inbrekers beten tanden stuk op brandkast van leeszaal. SNEETJE Volgens een advertentie in Het Vaderland bestond de voorspijs van een menu in Hotel de la Prome nade uit een „Sneetje Pathé". Da's weer eens wat anders dan dat eeuwige sneetje Métro Goldwyn. iNOBEL Wat de Maasbode mededeelt kan nooit de bedoeling van de oude Alfred Nobel zijn geweest. Het blad had het namelijk over de „winnares van de Nobelprijs voor de dictatuur, Selma Lagerlöf". ALTIJD In Leidsch Dagblad maken Jan de Nie Zonen anti-reclame |j voor hun gasfornuizen onder de kreet „Nooit geen koude voeten". HANDEL In Woensels Belang stond deze: Te koop kinderen, Pastorie- straat 137 voor 5 uur. AANBOD Een aanbod waarop hij niet is in- gegaan, gewerd ene Brusselse vriend van ons van de nachtwaker van De Nachtronde, die een kaart bij hem in de bus deed, waarop: „Uw nachtwaker biedt u zijne beste wensen en betuigt u zijne algehele verkleefdheid". Misschien zou een goed warm bad helpen. TALARIUS I bondsrepubliek heden ten dage vernieti gingskampen voor Joden zouden bestaan, zou ik me vrijwillig melden om de rest inspuitingen te geven". Zoals men weet, heeft Eisele vele concentratiekampbewo ners door injecties gedood. Voorts is een gerechtelijk onderzoek geopend tegen een geschorste officier van justitie te Frank fort, Schweinsberger, die verdacht wordt van anti-semitische uitlatingen. In Wies- baden zijn twee ambtenaren van het bu reau schadevergoeding voor nazi-slacht offers, geschorst, omdat ook zij verdacht worden van anti-semitische uitlatingen. In Herford staat voorts op 16 januari een man terecht, die vorig jaar het vermoor den der Jotjen „een goede daad" genoemd heeft en die ook verklaard heeft, dat de Joden in Israel „doodgeschoten of vergif tigd" moesten worden. Tenslotte is mel ding gemaakt van schennis van Joodse graven op een Westduits kerkhof. In officiële kringen te Bonn vreest men van dit alles een terugslag in het buiten land. Reeds wees de Londense „Times" er dezer dagen op, dat hoewel in West- Duitsland nog maar 30.000 Joden wonen, het anti-semitisme er toeneemt. „Dit gif wordt actief gehouden", aldus het blad, „doordat vele ex-nazi's nog altijd openba re ambten bekleden". Twee Spaanse vissers zagen een dezer dagen hun vloot uitgebreid met een duikboot. Zij haalden het vaartuig op in hun netten en konden het zonder al te veel moeite buit maken. De duik boot, de X 15, is van Britse origine en was onderweg naar de slopers in Engeland. Onderweg zonk het schip evenwel. De vissers wacht nu een aardig centje als bergersloon. De voorzitter van de P.v.d.A., de heer E. Vermeer, heeft gisteravond op een bijeenkomst in Naarden de verkiezings leuze voor de komende Kamerverkiezin gen gelanceerd: „Tegen een rechtse regering linksaf!" In zijn rede zei hij ondermeer: „Dat het opkomend conservatisme een politiek van zeuren en drenzen had gevoerd". Het heeft er veel van, aldus de heer Vermeer, dat de P.v.d.A. ook na de verkiezingen buiten de regering zal blijven. Prof. Romme stelde hij verantwoordelijk voor de breuk in de regering: „Men hoopt op een nederlaag van de P.v.d.A. om daarna in een coalitieregering hoog te paard te gaan zitten". Als voorwaarden voor deelneming van de P.v.d.A. aan een regering, zei de heer Vermeer, dat men dan als voorwaarden zal stellen: „Een man, een man, een woord, een woord", waarbij de P.v.d.A. zich onder geen beding zal laten dwingen in de rich ting van een langdurige bespreking". Verder zal als eis een progressief rege ringsprogram gesteld worden. CHICAGO (Reuter) De Russische vice-premier Mikojan heeft aan een diner met advocaten in Chicago waar hy de gast van de Democratische leider Adlai Stevenson was gezegd dat hij voor Molotov nog veel eerbied heeft. Ik be wonder hem nog zeer, maar hy is conser vatief. Hij denkt dat alles van vroeger goed is en alles van de toekomst slecht. Beria waardeerde hij niet. „Hy was een avonturier, die alles zou doen als hy er beter van werd. Hy was een man zonder beginselen, een soort zakenman in de poli tiek. Sedert zijn terechtstelling zijn er in de Sovjet-Unie geen doodvonnissen meer om politieke kwesties geveld", aldus de vice-premier. Mikojan gaf eer. openhartig verslag over de meningsverschillen die in de leiding ontstonden na de dood van Stalin. Aan vankelijk werden de geschillen uitgepraat en bijgelegd, doch later kwamen zij in scherpere vorm terug. Kroesjtsjev, onder meer gesteund door Mikojan, wilde her vorming van het bestuursapparaat, decen tralisatie van de produktie en industrie en meer verantwoordelijkheid voor de af zonderlijke gebieden. Tenslotte moest een beslissing vallen en verscheidene bekende en ervaren mannen werden van hun functie ontheven. Mikojan stelde Stalin verantwoordelijk voor rechtsverkrachting in de Sovjet-Unie. Nu wordt echter niemand meer om poli tieke redenen vastgehouden, niemand wordt gearresteerd zonder verlof van de aanklager en niemand kan meer door de geheime politie worden vervolgd. De poli tie is niet langer een politieke macht. Zij dient, evenals in andere landen, alleen ter bestrijding van de misdaad en straat schenderij. Aan het slot van zijn rede zei Mikojan. dat de Russische leiders geen ultimatums zullen aanvaarden. Met zijn hand op tafel slaand, besloot hij: „Laten we als gelijken met elkander praten". Vanochtend is op het Schenkviaduct te Den Haag de 35-jarige wielrijder "W. J. W. van het Vredeoord te Den Haag dodelijk aangereden door een H.T.M.-bus. De veertienjarige Jannie Sterk uit Vuren is, toen zij Rijksweg 15 (Rotterdam-Deil) overstak, door een uit Eindhoven afkom stige personenauto aangereden. Volgens de bestuurder van de auto stond het meisje met de fiets aan de hand te wachten. Toen de auto vlak bij haar was stak zij plotse ling de weg over. In het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft is overleden de 24-jarige R. Mensonides uit Wonseradeel (Fr.), die in de nacht van dinsdag op woensdag te Delft op de Van Miereveltlaan met zijn scooter tegen een stilstaande auto is opgereden en daarbij ernstig werd gewond. In het Stads- en Akademisch Ziekenhuis te Utrecht is in de nacht van vrijdag op zaterdag de heer O. de Jong uit Drie bergen-Rij senburg overleden. Hij reed 6 oktober 1958 bij de Bunnikse Weg in De Bilt; met zijn motor tegen een brandweer auto en werd daarbij zwaar gewond. Mikojan bracht in Chicago een bezoek aan een woning in een arbeiderswijk, waartoe de bewoners, een Amerikaanse oud-militair en zijn vrouw, hem hadden uitgenodigd. De oud-militair behoorde tot de eenheid die in 1945 bij de Elbe het eer ste contact met het Rode leger maakte. Mikojan bezichtigde ook een studio voor kleurentelevisie, waar hij werd gefotogra feerd met de schoonheidskoningin van Kansas. Uitgeweken Hongaren en andere vluch telingen uit Oosteuropese landen bekogel den Mikojan tot op enkele meters en dreig den hem met hun vuisten. Tientallen po litieagenten sloegen met gummistokken op de betogers in om hen terug te drijven. Mensen in de menigte riepen: „Moorde naar, ga naar huis". Mikojan zei later tot verslaggevers, dat hij de betogingen niet ernstig opneemt. Ze vertegenwoordigen niet de mening van het Amerikaanse volk, zei hij. De „New York Times" en de „Washing ton Post" hebben zich geschaard achter president Eisenhowers oproep om tegen over Mikojan hoffelijkheid te betrachten. De Washington Post noemde de demonstra ties te Cleveland en Detroit „stuitend" en niet in overeenstemming met de democra tische levenswijze". Een woordvoerder van de Amerikaanse organisatie van Hongaarse vluchtelingen in New York heeft ver klaard, dat de Hongaren Eisenhowers op roep zullen negeren en hun demonstraties met vergrote kracht zullen voortzetten. „De Nederlandse Volksbeweging in op richting" heeft zich telegrafisch tot minis ter-president Beel gericht met het verzoek alsnog in de gelegenheid te worden gesteld tot naameregistratie voor deelneming aan de verkiezingen op 12 maart. Oorspronke lijk had het in de bedoeling gelegen deze nieuwe politieke partij in de loop van dit jaar op te richten en dan aan de verkiezin gen in 1960 voor de eerste keer deel te ne men. De kabinetscrisis heeft de plannen in zoverre versneld, dat men nu hoopt alsnog te kunnen deelnemen en daarna voorne mens is de partij op te richten, aldus heeft de secretaris en initiatiefnemer, de heer M. Lewin, zakenman te Diemen, medege deeld. Aan de besprekingen tot oprichting van de N.V.B. hebben negen groeperingen deel genomen, groepen uit de K.V.P., die aan de laatste gemeenteraadseverkiezingen hebben deelgenomen, rechtse leden van de P. v. d. A., studenten, vrijgezellen, over heidspersoneel, industriëlen, boeren, mid denstanders en wereldfederalisten. De heer Lewin deelde mede voorts con tact te hebben gehad met vroegere leden van de C.P.N., die uit deze partij traden dan wel daaruit geroyeerd werden. De nieuwe partij zal volgens de heer Lewin een bundeling worden van: „Men sen die ontevreden zijn zowel over de bin nenlandse- als de buitenlandse politiek der tot nu toe opgetreden zijnde regeringen". WIESBADEN (ANP) In Wiesbaden is een driedaags congres der Europese federa listen voor de politieke vereniging van Europa begonnen, waaraan bijna vijfhon derd afgevaardigden uit alle Westeuropese landen deelnemen. Onder de vele vooraan staande Europeanen, die blijk van belang stelling geven, zal ook Prins Bernhard zijn, die zaterdag in Wiesbaden wordt verwacht. In de openingszitting van het congres verklaarde de voorzitter van de commissie der Europese Economische Gemeenschap, professor Walter Hallstein, dat de econo mische gemeenschap van zes landen in Europa moet worden gezien als een eerste stap op de weg naar een politieke eenheid, met behoud van een eigen levenssfeer. Prof. Hallstein betoogde, dat de beteke nis van de drie Europese gemeenschappen ver boven het economische uit gaat. Men moest er in zien dat de Europese volken „een nieuw ruimtebegrip" hebben ge kregen en dat het nationalisme zeer sterk is verzwakt. Groot-Brittannië is volgens Hallstein het enige land, dat zijn ruimte begrip nog niet heeft behoeven te wijzigen „omdat het een wereldmacht is gebleven". Bovendien maken de Europese organen de Economische Gemeenschap tot een politiek experiment. Deze organen zullen niet kunnen volstaan met het afbreken van tolmuren en het opruimen van han delsbelemmeringen, doch zij zullen de zes landen moeten oriënteren op een politiek van gemeenschappelijk belang. Er is vol gens Hallstein geen alternatief tussen „Klein-Europa" en „Groot-Europa". Deze beiden moeten elkaar veeleer aanvullen. De gemeenschap der zes is volgens hem nodig als een dynamische kern, waarvan steeds weer nieuwe impulsen zouden kunnen uitgaan. Onder degenen, die in de openingszitting korte toespraken hielden, waren de voor malige Britse minister-president Clement Attlee, mr. E. Sassen, lid van de Eura- toom-Commissie, en profesor H. Brug- mans, voorzitter van het hoofdbestuur van de Europese Beweging. Van Franse zijde werd een voorzichtige benadering van het vraagstuk bepleit. Frangois-Poncet, president van het inter nationale actiecomité van de Europese Be weging, zei dat men van het nieuwe Franse bewind niet mag verwachten, dat het zich zal ontpoppen als fanatiek voorvechter van een politieke gemeenschap. Men kan er echter wel op rekenen dat Frankrijk het politieke samengaan van de Europese re geringen zoveel mogelijk zal bevorderen. Antoine Pinay, de Franse minister van Financiën, spreekt in een boodschap aan het congres over een „voorzichtige en reso lute" benadering van het probleem. Hij geeft de verzekering, dat de Franse rege ring de verdragen van Rome zal blijven beschouwen als de grondslag voor de ver dere ontwikkeling van de Europese samen werking. De vice-voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, de Fransman Robert Marjolin, heeft in een rede de monetaire en handelspoli tieke hervorming in Frankrijk de dood steek voor het traditionele Franse protec tionisme genoemd. Na te hebben gewezen op de grote verschillen in inzicht en be langen, die bijvoorbeeld bestaan tussen een traditioneel handelsland als Neder land en een protectionistisch ingesteld Frankrijk, betoogde Marjolin dat de hier uit voortvloeiende problemen door de jong ste gebeurtenissen kleiner zijn geworden. Hij betoogde ook dat de mogelijkheid voor het associëren van andere landen met de gemeenschap der zes is verbeterd. In de boodschap van Pinay werden de Franse maatregelen „een geschenk aan Europa" genoemd. Marjolin verklaarde voorts, dat de vrijmaking van de handel en de conver tibiliteit van de muntsoorten niet mogen leiden tot de conclusie, dat de instellingen van de Europese Gemeenschap min der betekenis zouden krijgen. De Europese organen moeten de economische en finan ciële politiek der zes landen in toenemen de mate coördineren. Slechts daardoor kan Europa een economische eenheid worden, die op de wereldmarkt eenzelfde plaats zal innemen als Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, aldus Marjolin. Cadeau Tapsgewijs scheidde de handelsreiziger met het jofele hoofd van een wat achterop geraakte voetballer zijn mopjes-om-den- brode af, maar liet zijn vertelsel opeens in de lucht hangen alsof hij het vieze woord bij nader inzien toch maar liever inslikte. Het was geen vies woord, dat zijn verhaal had onthalst, maar de winkel bel, die op gezag van een slordig met ledematen behangen jongen heftig begon te luiden. De drie heren achter de toonbank van de verlichtingszaak schroefden moeizaam hun begrijpende glimlachjes op, maar keken toch volkomen perplex naar de deur alsof ze alles hadden verwacht, behalve een klant. Het was toch écht zo! Eén der heren trad naar voren en wilde weten welke onnaspeurlijke reden wat drom mel de jongen naar hier had gevoerd. De aspirant-klant schrompelde ziender ogen inéén en je zag hem denken: „Tsjée, nou praat-ie ook nog". Hij poogde zijn ledematen wat decoratiever te laten neer hangen en vroeg met onmiskenbaar agra rische tongval: „Ik wil een larnpie op een fles". Zo, dat was eruit! De verkoper hield de vraag als een dweil met twee spichtige vingers van zich af en zei: „Pardon?" „Ja, weet u", begon de jongen wanhopig. „Zondag gaan wij ons verloven, hè. Mijn verloofde en ik eh ik bedoel mijn verkering en ik, hè, en dan mot ik d'er wat geven, niet? Nou wil ze 'n lamp met een kap op een fles met riet De winkelheer nam het er even van om alles in zijn taal om te zetten. „Natuurlijk, dat kan", sprak hij toen hautain. „Heeft u de fles bij u?" Als zijn klant een héél klein jongetje was geweest, zou die nu schreiend gekreten hebben: „Nou, hóór want het was duidelijk, dat hij geen fles met zich mee voerde. „Heb u die dan niet?", vroeg hij, totaal uit het lood geslagen. „Dit is een verlichtingszaak en geen wijnhandel, meneer. Daar kunnen ze u misschien aan een lege chianti-fles helpen". „Och", zei de jongen. De verkoper zette nu een vriendelijk fröbel-toontje aan en legde uit, waar de dichtstbijzijnde wijn handel was gevestigd. De handelsreiziger kon weer verder bouwen aan zijn mop, maar hij was hem intussen vergeten en verliet de zaak na een fiks aantal gedrukte handen. Er kwa men nu meer klanten en de drie heren waren druk in de weer, toen de jongen van daarnet de deur andermaal opende. Zijn laaghangende, rode hand omklemde een stoffige chianti-fles alsof hij er drieste dingen mee ging ondernemen. Zijn gang was wat onvast en zijn ongezonde gelaats kleur had plaats gemaakt voor een opge wonden blosje. „Ik heb hem., hoor", bulderde het tussen de lampen. „Maar lege flessen hadden ze niet". De overige klanten keken bevreemd op en terwijl de winkelheer toeschoot, knalde er een dikke hik door de zaak. „Mag ik effe gaan zitten?", vroeg dë jongen overbodig, want hij zat al. Zwaaiend hield zijn hand de verkoper de lege fles voor. „Het was een hele teug, jong", dreunde het en een vólgende hik zette hem in een zure walm. „Hier moet de kap op?", vroeg de ver koper hautain. „Jazeker", riep de jongen, die tegelijk met een gelige gelaatskleur een onzekere blik in de ogen had gekregen. „Ze hadden geen glas en ik kon niet alles op, maar hier", hij wurmde in zijn binnenzak en diepte een apothekersfles vol gele wijn op, „heb ik de rest in gedaan. Voor van avond". Zaterdag kan uw verloofde de lamp halen", vond de verkoper. „Nee, dat doe ik zélf', hikte de jongen, wankelend naar de deur. Hij lachte goedig en op de drempel riep hij nog terug naar de verkoper: „Reuze lollig kedo Hans Keiler STRAATSBURG (ANP) Het Europese parlement heeft zich vrijdag beziggehou den met de bespreking van het rapport van de Westduitse afgevaardigde Heinrich Storch (christen democraat) over de so ciale politiek der Europese Economische Gemeenschap. De Europese parlementa riërs toonden weinig belangstelling voor deze discussie. Van de 142 waren er slechts veertig aanwezig. De Commissie der E.E.G. was slechts vertegenwoordigd door het Italiaanse lid Petrillo. De rapporteur wees er in zijn inleiding tot het verslag op dat het parlement zich rekenschap dient te geven van zijn verant woordelijkheid tegenover tachtig miljoen werknemers in zes landen waarin de so ciale zekerheid uiteen loopt. De verdrag sluitende partijen zijn ongetwijfeld van oordeel geweest, dat de resultaten van de maatregelen op economisch gebied moet worden afgewacht alvorens men zich zou gaan wijden aan de sociale wetgeving, maar het parlement zal zich moeten laten leiden door zijn vertrouwen in de vooruit gang van het sociale welzijn der bevolking, aldus de rapporteur. Tijdens de discussie werd van verschei dene kanten aangedrongen op een snelle gelijkmaking van de lonen voor mannen e vrouwen in de Gemeenschap. Tevens bleek men het wenselijk te achten tot een stelsel TOKIO (Réuter) De eerste zending schilderijen van Van Gogh, die in Japan tentoongesteld zijn geweest, is vrijdag de terugreis naar Nederland begonnen. De schilderijen werden onder geleide van po litie en museumpersoneel naar het vlieg veld gebracht. De tentoongestelde werken worden met vier vliegtuigen verzonden. De volgende zendingen vertrekken woensdag, vrijdag en woensdag over een week uit Tokio. voor overwerk te komen, dat voor de zes landen hetzelfde zou zijn en daarbij uit te gaan van het land met de gunstigste regeling. Aangedrongen werd verder op een zo groot mogelijke vrije circulatie van arbeiders in de Gemeenschap en het in het leven roepen van een coördinerend or gaan hiervoor. Van socialistische zijde werd gewezen op de noodzakelijkheid de vertegenwoordiging van de werknemers in de Gemeenschappen te vergroten. Petrillo zei bij zijn beantwoording van de sprekers, dat terecht kan worden ge zegd, dat het succes van de gemeenschap pelijke markt afhangt van de mate, waar in de sociale doelstellingen van het ver drag worden verwezenlijkt. De bespreking van het verslag van het Nederlandse lid dis. Hazenbosch werd uit gesteld tot heden. Hij die iemand een vlieg afvangt, neemt precies op tijd de kans waar en verzekert zich een voordeeltje, een ge noegen waarop een ander juist uit was. Men kan zich afvragen wat voor zin het heeft iemand nu precies een vlieg af te vangen, een volkomen waardeloos iets. Ten onrechte heeft men gedacht dat oorspronkelijk met de vliegafvanger een zwaluw of een spin was bedoeld- Er is voor deze opvatting geen enkele bewijsplaats aan te voeren. Men moet uitgaan van de gedachte dat iemand die een ander een vlieg afvangt, hem te vlug is. En wie met de blote hand een vlieg kan vangen, moet wel buiten gewoon vlug en handig zijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5