DANSSCHOOL GRIEK HILAR ZUS Vele slippartijen tengevolge van de gladheid in Haarlem Russische circustrein mocht niet naar West-Duitsland NOTARISHUIS Maar de impresario wist er wel iets op... INBOEDEL VEILING 4 Advies tot lage vaste monopolieheffing graan Vijf jaar geëist tegen inbreker en -gros Raad voor de Luchtvaart Stuurknuppel van vliegtuig bleek los te zitten Amsterdamse politie gaat weer onbeheerde fietsen en brommers weghalen Jaarbeurs koopt half Expo-carillon met klokketoren Burgemeester Brandt gaat wereldreis ondernemen Chinees verkiest de dood boven celstraf Grondboorder wil verder zoeken naar uranium Kort geding over Franse leverantie aan de Kon. Luchtmacht Britse delegatie in Cairo voor hernieuwd overleg Conferentie van kerken te Nyborg uiteengegaan Oproep tot verbod van kernwapens „ontvangen" Krijgt U gasten OPZEELAND VERKOOFLOKAAL him STENO-TYPISTE ERVAREN STENO-TYPISTE AANKOMENDE KANTOORBEDIENDE ERVAREN TYPISTE ZATERDAG 10 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nadat hy reeds elders in het land zyn intrede had gedaan, waarby zyn komst zo als gewoonlijk met gemengde gevoelens werd begroet, heeft Koning Winter thans ook in Haarlem en omgeving zyn opwach ting gemaakt. Vrijdagmiddag vooral was dat op straten en wegen merkbaar. Door opvriezen waren vele straten spiegelglad geworden en slippartijen waren dan ook aan de orde van de dag. Ernstige persoon lijke ongelukken hebben zich echter ner gens voorgedaan. In de Zijlstraat kwam gistermiddag een 13-jarig meisje uit de Spoorwegstraat door de gladheid van de weg met haar fiets te vallen. Zij liep een hoofdwond op die in het Grote Gasthuis is gehecht. Een 64-jarige wisselloper, die in Sant poort woont, kwam gistermiddag om streeks half zes eveneens in de Zijlstraat in Haarlem ten gevolge van het gladde wegdek ten val. Daar hij klaagde over pijn in een van zijn schouders is hij voor een nader onderzoek naar het Grote Gast huis overgebracht. Omstreeks hetzelfde tijdstip slipte een 44-jarige wielrijdster uit de Pieter Maritz- straat op de Koudenhorn. Met een ge broken elleboog werd zij naar het Grote Gasthuis overgebracht. In de Floresstraat in Haarlem-Noord ontstond een aanrijding tussen een com pressorauto van de gemeente en een stil- stande auto doordat eerstgenoemde door de gladheid uit zijn koers raakte. Omstreeks vijf uur werden twee auto's op de Schipholweg bij een slippartij licht beschadigd. Op de Papentorenvest reed een auto tegen een lichtmast. De voorzijde van de wagen werd ingedeukt. Op de Amster damsevaart slipte een 54-jarige wielrijd ster en moest met een vermoedelijke bek kenfractuur per G.G.D. worden wegge voerd. Een 40-jarige automobiliste uit Til burg zag voor zich op de Schipholweg enige auto's slippen. Zij remde en geraakte met haar wagen in de berm, vanwaar deze later met een reparatiewagen werd weg getrokken. Eveneens op de Schipholweg reed een 22-jarige motorrijder door de gladheid tegen een bus van Maarse en Kroon op. Beide voertuigen werden licht beschadigd. Op de Dreef remde een be stelauto vrij plotseling, waardoor een ach teropkomende auto er tegen aan botste. Gistermorgen botste een vrachtauto, die met geringe snelheid op de Parnassia- kade reed bij de Pijlslaan tegen een stil staande ziekenauto, die werd beschadigd. Omstreeks zes uur gisteravond reed bij de Rotonde aan de Kleverlaan een vracht auto door de gladheid tegen een per sonenauto op. Deze laatste wagen werd licht aan de achterzijde beschadigd. Door de gladheid kwam een personenauto op de Westelijke Randweg ten noorden van de Na zeer uitvoerige discussies heeft het bestuur van het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten zich met achttien tegen negen stemmen uitgesproken ten gunste van een door de „commissie-Blink" aan de minister' van Landbouw gegéven' advies voor een ander systeem van mono polieheffingen. Op het ogenblik worden met de wereld marktprijzen voor tarwe en voedergranen op en neer schommelende heffingen op in gevoerde granen gelegd. Dit wordt gedaan ter bescherming van de producenten van graan in Nederland teneinde hun prijs garantie te geven. De door de minister ingestelde commis sie-Blink kwam, overigens niet eenstem mig, tot de conclusie, dat het beter zou zijn een vaste lage heffing per 100 kg in gevoerd graan te leggen en ten behoeve van de^Nederlandse graanboeren met een systeem van toeslagen per hectare, afhan kelijk van vruchtbaarheid en opbrengst, te gaan werken. Handel en industrie zien in een dergelijk systeem een betere aansluiting op de wereldmarkt. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers uit het land bouwbedrijf in het produktschap kantten zich ernstig tegen het systeem-Blink. Vijf jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie bij de Utrechtse recht bank geëist tegen een 59-jarige grondwer ker uit Amsterdam, die een uitgebreide serie inbraken had gepleegd, hoewel hij herhaaldelijk zware gevangenisstraffen had ondergaan wegens diefstal en inbraak. De raadsman liet het aan de rechtbank over te antwoorden op de vraag hoe deze gewoonte-misdadiger moet worden behan deld. Op 23 januari zal de rechtbank uit spraak doen. Op 25 mei 1958 maakte de heer A. M. Dwinger uit Amsterdam met een Piper Cup van de Nationale luchtvaartschool een vlucht in de buurt van het vliegveld Hil versum. Bij de landing raakte de stuur knuppel los, waardoor het toestel onbe stuurbaar werd en tegen de grond sloeg. De bestuurder werd ernstig gewond. Een vliegtuigmonteur en een werkmeester van de Rijksluchtvaartschool wisten, dat de knuppel los stond, doch hadden verzuimd hem vast te zetten met een pen en borg- veer. De Raad voor de Luchtvaart, die thans deze zaak behandelde, is van oordeel dat het ongeluk is veroorzaakt door nalatig heid van verschillende personen en dat de controle van de technische dienst van de N.L.S. in gebreke is gebleven. Een andere uitspraak gold een ongeval op 10 mei 1958 te Rotterdam, waarbij een vliegtuig, dat een reclamenet sleepte, een noodlanding moest maken omdat de motor afsloeg. Hierbij kon de vlieger nog net een fietser op een weg ontwijken, waardoor zijn toestel tegen een paal botste en ern stig werd beschadigd. De vlieger bleef on gedeerd. De oorzaak was dat zich in de fronttank van het vliegtuig bij de start nog slechts 15 liter benzine bevond. De achtertank was gevuld. Toen de 15 liter op waren, sloeg de motor af en startte niet, toen werd over geschakeld op de achtertank. Waarschijn lijk bevond zich in de aanzuigleiding hier van een lek. De raad vond geen aanleiding maatregelen te nemen. staan. Een vrachtauto reed de wagen in de flank aan. De personenauto werd be schadigd. In de Zuiderhoutlaan reed een taxi tegen een lichtmast en in de Schouwtjeslaan maakte een 49-jarige automobiliste met haar wagen plotseling een halve slag waardoor de auto tegen een stilstaande wagen botste, die aan portier en spat borden werd beschadigd. Zandstrooien De Haarlemse gemeentereiniging is gis termiddag omstreeks half vijf energiek be gonnen met het strooien van zand en zout In totaal waren zestien wagens hiermee bezig. Eerst werden de zogenaamde A wegen (straten, waar bussen rijden) be werkt, waarna onmiddellijk begonnen werd met de in belangrijkheid daaropvol gende wegen, de zogenaamde B-wegen. Gisteren zijn veel meldingen bij de reini ging binnengekomen van gladde wegen en kruispunten. Vanmorgen is men voor de hoofdwegen niet uitgerukt, omdat het voortdurende verkeer de straten vrij be gaanbaar maakte. Wel zijn verscheidene ploegen bezig met het strooien van zand en zout op rijwielpaden. Bij het voort duren van de sneeuwbuien is de reiniging ook vanmiddag weer uitgerukt. De gemeentereiniging van Heemstede is gisteravond met drie wagens tot ongeveer acht uur bezig geweest met het bestrijden van de gladheid. Vanmorgen was men aanvankelijk weer met twee wagens uit gerukt, maar door het voortdurend weer ondersneeuwen vanmorgen, heeft men de wagens in reserve gehouden om op de meest bedreigde punten in actie te komen De reiniging houdt voortdurend contact met de politie, die met mobilofoonwagens op straat is. In Heemstede zijn ondanks de gladheid geen ongevallen en slippar tijen van betekenis gebeurd. Ook de N.Z.H.V.M. heeft vertragingen ondervonden door de gladheid. Vooral op het spitsuur moest het publiek noodge dwongen wel even on de bus wachten. Toen er in de binnenstad gestrooid werd. waren de meeste moeilijkheden daar over wonnen, maar in de buitenwijken onder vonden de bussen nog vertragingen. Op de buitenlijnen ontstonden vertragingen tot een kwartier. Vanmorgen waren er minder haperingen in de dienstregeling, al konden er door ziekte geen extra-bussen worden ingezet. De Amsterdamse politie begint maandag met het tweede deel van haar rijwielac tie. Het ophalen van verwaarloosde fiet sen, die kennelijk geen eigenaar meer had den, is thans vrijwel voltooid. Van 15 oktober tot en met 31 december werden 3500 oude fietsen en bromfietsen opge haald. Nu zijn de fietsen en bromfietsen aan de beurt, die ongesloten en onbeheerd op de openbare weg worden aangetroffen. De resultaten van de in oktober begon nen actie waren in december duidelijk merkbaar door een daling van fietsen- en bromfietsendiefstallen met ruim 20 per cent. In 1958 werden, evenals in 1957, in de hoofdstad ruim 7800 fietsen en bromfiet sen gestolen. Van de gestolen bromfiet sen 1700 totaal werden 1000 tussen 19.00 en 24.00 uur ontvreemd. Op zater dagen was 't aantal diefstallen het grootst. In 1958 zijn totaal ruim 5500 fietsen en bromfietsen „gevonden". Van slechts 900 konden aan de hand van de framenum mers de eigenaren worden opgespoord. Ruim 3100 fietsen en bromfietsen werden verkocht. Van de in 1958 gestolen karre tjes stond 55 pet. niet of niet afdoende op slot De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs is voornemens de 32 meter hoge klokke toren, die op de wereldtentoonstelling te Brussel voor het Nederlandse paviljoen stond opgesteld, aan te kopen. Als het ge meentebestuur van Utrecht zijn medewer king verleent, zal de klokketoren een plaats krijgen op het terrein voor de in gang van de jaarbeurs aan de Graadt van Roggenweg. In de toren komt een carillon dat door middel van een mechanisch speelwerk ieder uur verschillende wijsjes ten gehore brengt. Er zal ook een speelklavier worden opgesteld, zodat een beiaardier het caril lon ook kan bespelen. De klokken. 23 in getal, maakten deel uit van het Expo-carillon, dat eigendom is van de gemeente Arnhem en in 1963 ln de dan herbouwde Eusebius-toren zal wor den aangebracht. Het carillon weegt, zoals het op de wereldtentoonstelling hing, 11.460 kg. Er is voor de 47 klokken tegen de 100.000 gulden betaald. In 1957 werd het voor de gemeente Arnhem gegoten. Aangezien het echter pas in 1963 in de Eusebiustoren kan worden geplaatst, is het mogelijk er een aantal klokken aan te onttrekken en die te gebruiken voor de nieuwe Utrechtse beiaard. Voor Arnhem zullen de ontbrekende klokken dan op nieuw moeten worden gegoten. Burgemeester Brandt van West-Berlijn vertrekt op 6 februari voor een reis om de wereld, die hem in de Verenigde Staten, Japan en een aantal landen in Zuidoost- Azië zal brengen. Brandt heeft in ant woord op vragen van een forum voor de BBC verklaard, dat Rusland tot het besef is gekomen, dat het Westen bereid is tot het nemen van ernstige risico's ten aan zien van Berlijn. Eerst dachten de Rus sen, aldus Brandt zonder veel risico hun gang te kunnen gaan met Berlijn. De NAVO-conferentie en diplomatieke be sprekingen hebben hen overtuigd van vast beslotenheid van het Westen, aldus Brandt. (Reuter). De Westberlijnse sociaal-demo craten en christen-democraten zijn het eens geworden over de samenstelling van een nieuwe coalitieregering van West- Berlijn. De sociaal-democraten krijgen acht zetels in de regering en de christen-demo craten vijf. In de vorige regering was de verdeling van het aantal zetels tussen deze partijen zeven en zes. Tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van de ruim vier maanden pre ventieve hechtenis hoorde een 60-jarige Chinese kok zich gisteren, na een moeiza me vertaling via het Engels en het zeldza me Foochow-Chinees, door de rechtbank te Amsterdam veroordelen wegens poging tot zware mishandeling van een landge noot aan boord van het Nederlandse tank schip „Westertoren". De kok kon de vrouwelijke Chinese tolk nauwelijks geloven toen hij uit haar ver taling van de eis begreep dat hij nog een tijd in de gevangenis zal moeten verblij ven. De officier van justitie had namelijk wegens poging tot doodslag twee jaar ge vangenisstraf met aftrek gevorderd. „Ik verkies de dood boven de gevange nis en ik laat aan de rechters over op wel ke wijze ik zal worden omgebracht," liet hij de rechtbank via de Chinese en de En gelse tolk weten. Aan boord van het tankschip was riva liteit ontstaan tussen de groep Hakka-Chi- nezen enerzijds en hun landgenoten uit de provincie Foochow anderzijds. De kok achtte zich ernstig beledigd door scheld woorden van zijn landgenoten uit Hakka over relaties die hij zou hebben met Ara bieren in Cairo, waardoor hij wat gemak kelijker dan de anderen in het bezit van opium zou zijn gekomen. Een Chinees scheldwoord, een duw in zijn rug en voor al een klap in zijn gezicht tijdens de reis van het schip in de Middellandse Zee op 11 augustus deed de kok een mes grijpen. Hij stak hiermee een van zijn landgeno ten, die doordoor ernstig werd gewond. De officier van Justitie wilde rekening houden met de voor Nederlanders zo moei lijk te begrijpen mentaliteit van deze Chi nezen en eiste twee jaar. De rechtbank deed terstond uitspraak en legde de Chinees wegens poging tot zware mishandeling negen maanden op. Dr. A. A. Thiadens, directeur van de Geologische dienst in Haarlem, heeft don derdag in Rotterdam een onderhoud ge had met de grondboorder J. Z. Lierop, die beweert in Overijsel uranium te hebben gevonden. De heer Lierop is bereid enkele proefboringen te doen. Tijdens het onderhoud met dr. Thiadens zei de heer Lierop graag van de regering een opdracht te ontvangen om massale proefboringen hij sprak van enkele dui zenden te verrichten. De Geologische dienst staat echter vrij sceptisch tegenover de mededelingen van de heer Lierop en is van mening dat hij eerst maar eens met bewijzen voor de dag moet komen. Van het onderhoud hebben de Wereldomroep en een Amerikaanse radiomaatschappij opnamen gemaakt. Officiële publikatie RIJKSSTUDIETOELAGEN De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen brengt ter kennis van belang hebbenden, dat personen met een zee* goede studie-aanlèg. die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen en die gedurende de- cursus 1959-1960 voor een rijksstudietoelage ter tege moetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, zich vóór 1 februari 1959 dienen te wenden tot zijn ministerie, afdeling Rijksstudietoelagen. Nieuwe Uitleg 1. 's-Gra- venhage. Rijksstudietoelagen kunnen worden aange vraagd voor: 1. Nederlandse universiteiten en hogescholen. Diegenen, die reeds aan een inrichting voor hoger onderwijs studeren dienen hun aan vragen in te dienen door middel van een staat van inlichtingen, die bij de administra tie van de universiteit of hogeschool verkrijg baar is. Op grond van het door de universiteit of hogeschool uit te brengen advies zal wor den beslist of deze toelage de vorm van een gift of renteloos voorschot zal dragen. Die genen, die voornemens zijn met ingang van 1 september 1959 voor het eerst een universi teit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h.b.s. of gymnasium hebben afgelegd. moeten hun aanvragen eveneens vóór 1 februari 1959 indienen. Deze toelagen worden verleend als renteloos voor schot. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij alle inrichtingen van middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. (Zij, die een toelage wensen voor de studie aan de Landbouwhogeschool te Waeeningen, kunnen terzake inlichtingen inwinnen bij de directeur van het landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, le Van den Boschstraat, nr. 4, 's-Gravenhage.) 2. Erkende inrichtingen voor: voorbereidend hoger en/of middelbaar onder wijs. uitgebreid en middelbaar technisch onderwijs, uitgebreid lager en middelbaar nijverheids onderwijs, scholen voor maatschappelijk werk, erkende opleidingen voor middelbare akten en het Centraal instituut voor opleiding van sportleiders. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot en dienen later te wordpn terug betaald. Voor het volgen van de driejarige vooroplei ding voor lerares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen toelagen worden ver leend. die niet behoeven te worden terug betaald. Deze toelagen bedragen maximaal t 400,—. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde inrichtingen van onderwijs, ulo scholen en de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie 3. Rijks-, gemeentelijke of aangewezen bij zondere inrichtingen tot opleiding van onder- wijzers(essen) en gesubsidieerde of aangewezen opleidingen voor kleuterleidsters. Deze toelagen bedragen maximaal 300,— per jaar en worden verstrekt als gift. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoeken school gedwongen zijn hoge reiskosten te maken of in pension te gaan, bestaat de mo gelijkheid een grotere toelage te ontvangen Opgemerkt wordt dat de helft van deze toe lage later moet worden terugbetaald, met dien verstande, dat op zijn minst I 300,— als gift wordt verstrekt. Degenen, die reeds leerling van een kweek school of opleidingsschool voor kleuterleid sters zijn, dienen hun aanvraag in le zenden door middel van een staat van inlichtingen, die bij deze scholen verkrijgbaar is. De overige gegadigden kunnen een aanvraag formulier verkrijgen bij alle h.b.s.-en, gym nasia, lycea, ulo-scholen en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. Aan diegenen, die na beëindiging van de studie als bevoegd leraar/lerares aan een er kende school voor voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs, nijverheidsonderwijs, de opleiding voor onderwijzer of als maat schappelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij, die als onderwijzer(es) of kleuterleidster gaan werken, kan na ieder jaar dienst 20 percent van de totale schuld worden kwijtgescholden. Namens een meetapparatenfabriek te Parijs is in een kort geding voor de presi dent van de Haagse rechtbank opheffing gevraagd van het beslag, dat gelegd is op een schuld van de Nederlandse staat aan de Parijse firma, ruim een ton, wegens door de Parijse fabriek aan de Koninklij ke Landmacht geleverde meetapparaten met radio-actieve isotopen, bestemd voor het controleren van oliepijpleidingen. De fabriek had dit geding aanhangig ge maakt tegen een ingenieur uit Amsterdam, die het beslag had laten leggen, omdat hij meent recht te hebben op een bedrag van ruim 40.000 gulden van de Parijse fabriek. Hij baseert zijn vordering op het feit dat hij voor 1958 alleenvertegenwoordiger met de uitsluitende verkooprechten voor Ne derland was voor de Parijse onderneming, die de meetapparaten echter desondanks buiten hem om aan de Koninklijke Land macht had geleverd. Namens de Parijse firma werd aange voerd, dat de omstreden leverantie bui ten haar vertegenwoordiger omgegaan is, omdat zij overeenkomsten betrof welke reeds in 1956 en 1957 gesloten waren en waarvan de uitvoering vertraagd was ten gevolge van technische besprekingen tus sen de Landmacht en de NAVO over de constructie van de meetapparaten. De president van de Haagse rechtbank zal op 16 januari uitspraak doen. Officiële publikatie BEURZEN VOOR MUZIEK- EN DANSSTUDIE (cursusjaar 1959/1960) De Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter algemene ken nis. dat in 1959 van rijkswege beurzen voor muziekstudie en voor dansstudie beschikbaar zullen worden gesteld ten behoeve van hen. die de Nederlandse nationaliteit bezitten en die zich aan de muziek of aan de danskuns' als vakbeoefening willen wijden doch in de onmogelijkheid verkeren de aan die studie verbonden kosten uit eigen middelen te dekken. Met betrekking tot de beurzen gelden de vol gende bijzonderheden. Ryksbeurzen voor muziekstudie. Aan leerplichtigen kan geen beurs worden verleend; evenmin aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan orden verwacht, b.v. in verband met de vereiste technische vaardigheid voor het ge kozen instrument. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een eerste onderzoek, waarna een ver gelijkend examen zal worden gehouden. Zij zullen alleen voor dit onderzoek worden op geroepen. indien zij bewijzen kunnen over leggen, dat zij hebben gestudeerd onder be kwame leiding en reeds een zekere hoogte in de techniek hebben bereikt. Het is niet mogelijk op het zo uitgebreide terrein der muziekstudie voor de sollicitan ten voor elk der vakken nauwkeurig om schreven muzikale eisen en leeftijdsgrenzen vast te stellen. De eisen lopen hiervoor te zeer uiteen. Hoofdzaak zijn een bijzondere muzikale aanleg en een goed muzikaal ge hoor. De maatstaf, die wordt aangelegd omtrent muziekkennis. technische ontwikke ling, enz., richt zich naar elk geval afzonder lijk. ook maar leeftijd. Aan het verlenen van een beurs wordt de voorwaarde verbonden van studie aan een van rijkswege „erkende" instelling voor mu ziekvakonderwijs. De beurzen, die worden vastgesteld met inachtneming van de finan ciële omstandigheden van de sollicitant(e) of het gezin, waartoe deze behoort, zijn in de eerste plaats bedoeld als tegemoetkoming in de kosten, welke rechtstreeks met de studie verband houden, zoals lesgelden, leermidde len e.d. Daarnaast kan tot op zekere hoogte rekening worden gehouden met eventuele reiskosten. Het is in het algemeen niet mo gelijk de kosten van levensonderhoud, ka merhuur e.d. in de beurs op te nemen' slechts in zeer bijzondere gevallen zal mei deze kosten, en dan nog zeer ten dele. bu het vaststellen van de beurs rekening kun nen worden gehouden. Verder zullen één of meer beurzen beschik baar worden gesteld teneinde belanghebben den. die daartoe' financieel niet bij machie zijn. in de gelegenheid te stellen een hier ts lande met succes volbrachte vakstudie in di- muziek in het buitenland onder leiding van een kunstenaar van internationale betekent f te sluiten; de keuze van de leraar behoeft de goedkeuring van de Staatssecretaris Bij het vaststellen van het bedrag van beur zen voor muziekstudie in het buitenland ordt. behalve met de studiekosten, mede rekening gehouden met de kosten van de reis naar en van het land van bestemming en met de verblijfkosten aldaar, alhoewe" ook hierbij geldt, dat het in het algemeen niet mogelijk zal zijn deze kosten volledig door de beurs te dekken. Ryksbeurzen voor dansstudie. Ter voorkoming van misverstand zij erop gewezen, dat geen beurzen kunnen worden verleend ten behoeve van hen die de gezel schapsdans wensen te beoefenen. Voor het verkrijgen van een beurs gelden uiteraard bepaalde eisen m.b t de artistiekf en technische hoedanigheden van de kandi daat. Deze normen richten zich naar elk gevai afzonderlijk, vooral ook naar leeftijd. Hoofdzakelijk zal worden gelet op bijzondere aanleg voor de danskunst. Geen beurs kan worden verleend aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Leerplichtigen zullen slechts in zeer bijzondere gevallen voor een beurs in aanmerking kunnen komen. Omtrent het vorenstaande zal de Staatssecretaris zich door een deskundige commissie doen voor lichten. Sollicitanten kunnen -worden opge roepen voor een in te stellen onderzoek naai aanleg en capaciteiten. De keuze van de instelling aan welke men wenst te studeren behoeft de goedkeuring ,van de Staatssecre taris. De beurzen, die worden vastgesteld met in achtneming van de financiële omstandig heden van de sollicitant(e) of van het gezin waartoe deze behoort, zijn in de eerste plaats bedoeld als tegemoetkoming in de kosten welke rechtstreeks met de studie ver band houden, zoals lesgelden, balletkleding. „spitzen" e.d. Het is in het algemeen niet mogelijk de kosten van levensonderhoud, kamerhuur e.d. in de beurs op te nemen slechts in zeer bijzondere gevallen zal met deze kosten, en dan nog zeer ten dele, bij het vaststellen van de beurs rekening kun nen worden gehouden. Het is in het algemeen niet mogelijk rijks beurzen voor dansstudie in het buitenland te verkrijgen. Zulks zal hoogstens overwogen kunnen worden, indien de studiemogelijk heden voor de betrokken kandida(a)t(e) hier te lande uitgeput zijn. Zij. die voor een der vorenbedoelde beurzen in aanmerking wensen te komen, behoren hun verzoekschrift daartoe vóór 1 februari 1959 in te zenden aan de afdeling Kunsten, onderafdeling Muziek en Danskunst van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Nieuwe Uitleg 1 te 's-Graven hage, met vermelding „Mededinging Rijks- beurs Muziekstudie/Dansstudie 1959". Aanvragen, welke na genoemde datum wor den ingezonden, zullen behoudens hoge uit zondering, niet in behandeling kunnen wor den genomen. Voor het aanvragen van vorenbedoelde beurzen zijn geen invulformulieren verkrijg baar. DORTMUND (UPI) De Westduitse impresario Helmut Mattner heeft nogal moeite gehad met het engageren van de Russische circusclown Oleg Popov, een stel tamme beren en enkele potige vrou welijke acrobaten van het Moskouse staatscircus, voor een tournee van twee maanden door de Bondsrepubliek. De Oostduitse autoriteiten herinner den zich dat enkele jaren geleden een heel circus kans zag, van achter het ijzeren gordijn naar het westen te vluchten en besloot daarom de Russische circustrein maar „even" vast te houden op het Oost duitse station Gera. Dat duurde zo een dag, twee dagen, drie, vier, vijf. Mattner, die al bijna een half miljoen mark in de zaak gestoken had, werd ongeduldig en reed persoonlijk naar de zonegrens. Daar werd hem verteld dat de trein op een dood spoor stond. Hij kreeg een idee. Op 23 december, slechts twee dagen voor de première van het circus in Stuttgart, ging de telefoon in het bureau van de Oostduitse staatsspoor wegen in Oost-Berlijn. De verbinding kwam tot stand en een he se stem zei in gebroken Duits: Hier is de Sovjetambassade in Bonn. Uw naam? De onthutste ambtenaar in Oost-Berlijn spel de bevend zijn naam en kreeg te horen, dat hij als de bliksem die gestrande trein LONDEN (Reuter) Het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat volgende week de Brits- Egyptische financiële onderhandelingen zullen worden hervat. Een delegatie onder leiding van Sir Denis Rickett is uit Lon den in Cairo aangekomen. Londen heeft tot hervatting van de onderhandelingen besloten op grond van de vorderingen, die de president van de Wereldbank, Black, bij zijn besprekingen te Cairo heeft ge maakt. Er zal worden onderhandeld over individuele schadeloosstellingseisen voor door Egypte onteigende bezittingen en over Egypte's geblokkeerde sterlingtegoe- den te Londen. CAIRO (Reuter) Volgens het Egyp tische blad „Al Sjaab", zou in de eerste helft van januari een overeenkomst wor den getekend. Volgens het blad heeft de Britse schatkist zich bereid verklaard, tien miljoen pond vrij te geven van de geblok keerde Egyptische saldi in Londen ten behoeve van de invoer door Egypte van Britse goederen en machines. Te Cairo wordt verwacht dat Egypte Groot-Brit- tannië tussen de 20 en 25 miljoen pond zal betalen. Het verschil tussen de genatio naliseerde Britse eigendommen en de oor logsherstelbetalingen die de Egyptenaren eisen. Joodse huisraadschade. Wegens een in het Westduitse parlement aangenomen verlenging van de aanmeldingstermijn voor vorderingen op grond van het „Bun- desrückerstattungsgesetz" heeft het be stuur van de stichting „Jokos" besloten, de aanmelding van huisraadonttrekkingen door de „Einsatzstab Rosenberg" (Puls) opnieuw en wel tot 31 januari open te stellen. („Jokos" is de stichting van Joodse kerkgenootschappen en sociale organisaties in Nederland voor schadever goedingsaangelegenheden). in Gera moest doorsturen naar West-Ber lijn". Toen de Oostberlijner vroeg of de spre ker zijn instructies nog eens via een tolk wilde herhalen om zeker te weten dat men hem goed had verstaan, schreeuwde de ander, dat hij moest ophouden met sug gereren en in actie moest komen. Een half uur later werd de Oostberlij ner opnieuw opgebeld. Hij verzekerde de Rus in Bonn, dat de trein in beweging was gekomen „en dat Moskou dus niet behoef de te worden ingelicht". Die „Rus" in Bonn was natuurlijk nie mand anders dan Mattner... De premiè re kon op tijd beginnen. NYBORG, (UPI) De kerkelijke con- fei-entie van protestantse en orthodoxe lei- dersuit Oost, en West-Europa te Nyborg in Denemarken is besloten met het „in ont vangst nemen" van een beroep op de atoommogendheden af te zien van het ge bruik van kernwapens, onder een doeltref fende internationale controle. De oproep werd voorgesteld door de 39-jarige Hon gaarse lutherse bisschop Kaldy. Over het al of niet doen van zo'n beroep werd niet gestemd. De delegatie van de Britse kerken was er sterk tegen het voorstel in stemming te laten bi*engen. Bisschop Hanns Lilje uit Hannover (West-Duitsland) die op de slotzitting als voorzitter optrad legde er de nadruk op dat hij het voorstel steunde, omdat het be roep gericht was tot alle atoom-mogendhe- den. De oproep luidt: „Het is de taak van de kerken te streven naar en te bidden dat alle atoom-mogendheden af mogen zien, onder doeltreffende internationale contro le, van het gebruik van kernwapens en dat de volken van Europa en van de gehele we reld verlost mogen worden van het gevaar van een kern-oorlog. Europa moet dienst doen als een grondslag van vredelievende samenwerking tussen alle naties en niet als grondslag van de vernietiging van het le ven". Bisschop Kaldy heeft bisschop Ordaz vervangen als hoofd van de Hongaarse lutherse kerk. Hoewel verscheidene weste lijke kerkelijke leiders van mening zijn, dat Ordaz op onwettige wijze van zijn func tie werd ontheven, was er op de conferentie geen animositeit tegen Kaldy. Zijn voor stel werd aan de conferentie voorgelegd als toevoegsel van een rapport, dat de vierde commissie van de conferentie heeft uitge bracht over het gemeenschappelijk christe lijk erfdeel en de verantwoordelijkheid van de Europese kerken. Het rapport plus het aanhangsel van Kal dy werd door de conferentie „in ontvangst genomen", maar niet op directe wijze goed gekeurd. Niemand heeft evenwel tegen deze procedure geprotesteerd. Bisschop Hanns Lilje verklaarde dat „er nog menings-ver- schillen zijn, maar dat de conferentie een succes was". Na. do voltallige slotzitting deelde een groep Westduitse kerkelijke leiders dr. Martin Niemöller, Oberkirchenrat Heinz Kloppenburg en dr. Willem uit Bielefeld— mee, dat een kerkelijke vredes-bijeen- komst. met vertegenwoordigers van beide zijden van het ijzeren gordijn in juni in Frankfort zal worden gehouden dhder aus- piën van de Evangelische Bruderschaft. Zij zal een voortzetting zijn van de bijeen komst, die verleden jaar in Brückeburg gehouden werd ter bevordering van de vre de in het algemeen. Zijlweg 4? - Tel. 14441 - Haarlem Clubs voor beginners, gevorderden. - Speciale clubs voor Tango, Rumba en Jive. - Aparte clubs voor gehuwden en ouderen. - Privéles op ieder gewenst uur. - Dagelijks geopend voor inlichtingen en inschrijving Heeft U voetklachten? Bezoekt dan onze gemo derniseerde PEDICURE SALON Alleen bezoek na telef. of mondelinge afspraak. Ook eventueel aan huis. Sport en lichaamsmassage H. v. BAKKUM Med. gedipl. voetkundige, ;port- en lichaamsmasseur IORDENSSTRAAT 49 Telefoon 18619 voor verhuur van modern glaswerk, serviesgoed, cou vertartikelen ZIJLSTRAAT 24—30 Vereeniging der Notarissen te Haarlem Dir. W. N. Wolterink Bilderdijkstraat (by de Zylweg) Haarlem Tel. (025001-11928 o.m. salon- en hu is omer ameublementen piano's, Gasojars, vloerkleden, vloer zeil, bergmeubelen, boekenkasten, t.o.v Notaris Mr. M. R. Krans, te Haarlem, op dinsdag 13 januari 1959 e. v. d. 's voor middags 9.30 uur. Kykdag: Maandag 12 januari 1959 van 10 tot 4 uur. De N.Y. Handel en Industrie Mij. H.I.M. TEMPELIERSSTRAAT 10 HAARLEM vraagt voor haar verkoopafdeling een beschaafde Voor deze interessante werkkring worden vlot steno-Nederlands en typen alsmede accuratesse vereist. Sollicitaties schr. te richten aan bovengen, adres. DRAADINDUSTRIE HANDELMIJ N.V Hendrik Figeeweg 4 - Haarlem - Telefoon 15314 vraagt voor spoedigste indiensttreding Vereist wordt: correspondentie- en steno diploma's Frans. Duits en Engels. Geboden wordt een prettige en afwisse lende werkkring. (mnl. of vrl.) met minstens mulo-diploma Vlot kunnende typen en met enige kan toorervaring. Voor geschikte serieuze kracht aantrekkelijke promotiekansen. Uitsluitend schriftelijke sollici taties met volledige inlichtingen aan bovengenoemde N.V., Post bus 550. Haarlem. De GEOLOGISCHE DIENST te Haarlem vraagt een die t.z.t. de postbehandeling en de archiefzaken kan overnemen. Leeftijd 21—25 jaar. Dipl. H B S./MULO. Sollicitaties aan de Directeur, Postbus 157.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6