FILM EN ONTSPANNING Voordracht door Willy Moret Halve eeuw geleden brandden in Heemstede de eerste „gaspitjes" GRAFIEK VAN VELDHOEN Nederlands Ballet Naar aanleiding van „De Vikingen" Radio Moors SLOT DEFECT? Gascommissie vierde groots moment met pinten schuimend bier Brandje in huis op Zeeweg in Bloemendaal aan Zee Gladde wegen in Bloemendaal-Noord Postdistrict Haarlem Bakstenen over schutting van buur gegooid Wet op de uitverkopen in Haarlem overtreden Twee exposities in het Stedelijk Museum Veel succes voor sopraan Erna Spoorenberg Burgerlijke Stand van Haarlem Haven der hartstochten Drums across the river A rrivederci Roma De Vikingen Mon Oncle Familie Trapp in A merika Het meisje Rosemarie Vergeet mij nooit Journaals Jos Cleber werd „Skipper of the flying Dutchman" WASSERIJ DUYN ZATERDAG 10 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IN EEN COMMENTAAR, dat hij zelf over de film „De Vikingen" heeft geschre ven, komt de acteur Kirk Douglas tot een bevinding, welke als aanhef van deze be spreking zeker niet misplaatst is. „Films, zegt hij, zijn tenslotte een middel temeer om een verhaal te vertellen. En wat dat betreft is er voor mij geen magischer be gin'dan het er was eens.Ik weet niet of films een opium zijn voor het volk. Ik weet wel, dat wanneer een film je een paar uur lang zo gespannen kan bezighouden, dat je politieke strubbelingen, economische te ruggang en je particuliere muizenissen er door kunt vergeten, het zien van die film de moeite waard is. Zulke films leveren dezelfde ontspanning, die staffunctionaris sen vinden in 't lezen van detectiveboeken of legers ambtenaren in het zien van westerns. Ik heb met „De Vikingen" zo'n soort film willen maken. Ik had het ge voel dat het publiek ervoor was..." OVEREENKOMSTIG deze bedoeling is de film „De Vikingen" uitgevallen. Men kan er zich met Kirk Douglas over ver bazen dat er nog nooit een meter celluloid 'aan dit onderwerp is gewijd. Ofschoon... men kent de Noormannen niet bepaalde lijk romantiek toe. De „legende" welke in deze door Kirk Douglas geproduceer de film, is verweven, is duidelijk het voort brengsel van veel fantasie. Doch Douglas wilde een sprookje en geen historische re constructie voor professoren. Het kostte hem tien miljoen dollar om dat sprookje op het celluloid vast te laten leggen en het in roulatie te brengen. Geen wonder dat hij voor die tien miljoen geen risico nam, maar het publiek met zijn sprookje tege moet kwam. Dat zijn film dan ook in de eerste plaats gerekend moet worden tot de ontspanningsfilms is onloochenbaar. Dat zij in deze categorie beslist geen slecht figuur slaat, moet ook gezegd worden. Het is inderdaad een feit, waarmee men bij de beoordeling van de talloze films, die de filmstudio's verlaten, rekening moet houden, dat het publiek over het alge meen vraagt om films, die de vaak grau we realiteit van het leven van alle dag doen vergeten. Douglas heeft gelijk, wan neer hij rept over de ambtenaren, die westerns gaan zien en over staffunctiona rissen, die detectives verslinden. Wij zitten met onze emotie en moeten die afreage ren. Het kan niet onschuldiger dan geze ten in een bioscoopfauteuil... Westerns en avonturenfilms, die piraten en vermetele revolverhelden het witte doek opjagen, be antwoordden aan een behoefte. Wie ze met artistieke maatstaven te lijf gaat, legt verkeerde normen aan. Niemand ver langt wezenlijk dat zij artistieke wapen feiten worden, omdat het er eenvoudigweg niet in zit. Wel mag men verwachten dat zij hun stof boeiend vertellen, dat dus die stof met inachtneming van de voor de ver haalwijze geldende eisen, wordt geopen baard. Al naar gelang de aard van de stof zal het verhaal uitvallen. Soms blijkt een western met een op het oog heel eenvou dig gegeven bijzonder aan te slaan. Het gegeven bezit een grotere „algemene menselijkheid" dan men vooralsnog had ontdekt. Ik denk aan „High noon" en „Shane". Bij de confrontatie met het pu bliek in de bioscoop ontdekt men, dat de Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu zijLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.— per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid De brandweren uit Overveen en Bloe mendaal zijn vrijdagavond om halfelf uit gerukt naar Bloemendaal aan Zee, waar brand was uitgebroken in een houten huis je bij de rijwielstalling aan de Zeeweg. De zestienjarige dochter was alleen thuis en bemerkte, dat de wanden van het gebouw tje vlam vatten. Vermoedelijk is de brand ontstaan door te grote hitte van een kachel. De brandweerlieden hebben de brand ge blust met de mistblusser. Vrijdagmorgen om kwart over acht is de auto van een drieëndertigjarige IJmui- denaar op de Brederodeweg in Bloemen daal-Noord geslipt en tegen een boom ge botst. De auto werd beschadigd. Des mid dags om kwart voor vijf moest een drie ëndertigjarige dame uit Santpoort, die met een auto op de Joh. Verhulstweg reed, afremmen voor een fietser. Haar auto week uit en botste tegen een langs de kant van de weg geparkeerde auto. De voertuigen liepen schade op. Kirk Douglas en Tony Curtis in „De Vikingen film ook die mensen pakt, die nooit van hun leven westerns gaan zien. Zou men nu kunnen beweren, dat dit bij de maker voor heeft gezeten? Ik geloof het niet. Hij heeft eenvoudigweg een goed scenario gekregen en werd erdoor geïnspireerd tot een goe de film. Die scenario's zijn evenwel zeld zaam. Doorgaans beschikt men over een redelijk scenario. Zo ontstaan er redelijke films, die menigeen bezighouden en, om met Douglas te spreken, je je particulie re muizenissen doen vergeten. Het zijn geen meesterwerken. Men zal ze weer ver geten, maar men zal ze zich ook niet blij ven herinneren als grandioze „sof". Zo komt men tot de erkenning dat ze beter te verteren zijn dan menig groots opgezet kunstwerk, dat geen voldoende haalt en heel wat gezonder dan vele psychologisch zo verantwoorde drama's, films over hu welijken die mislukken, films over de zelf kant van het leven, films, die een aan klacht heten te zijn tegen wantoestanden. Tot de orde van de films, die daarmee niets van doen hebben en als ontspannings object een kataliserende werking hebben voor de gespannen menselijke geest, reken ik „De Vikingen" zonder dat ik tot iemand zal zeggen: „Die film moet je gaan zien". Er valt in ieder geval dit aan te beleven, dat het lieve meisje trouwt met de man, die ze bemint en dat de man, die haar belaagt toch geen beroerling is. De Noor mannen, die in de gebedenboeken tussen de jaren 800 en 1000 staan vermeld met de verzuchting: „Bewaar ons, Heer, voor de gesel der Noormannen", zijn heel net jes verbogen naar de heimelijke kant van onze fantasie, die,?q eigenlijlj; toch een beetje bewondert, net zoals wij dat Napo leon doen. Men mag gerust zeggen: te gen beter weten in. Er gebeurt veel tegen beter weten in voor wie „De Vikingen" ziet. Maar het is geen bezwaar, waarover men niet heenstapt. Als men liever een nieuwe verzenbundel leest, kan men dat doen. Als men de critieken op die bundels leest, gaat men misschien toch nog naar de bioscoop. P. W. Franse Advertentie i Verkoop van I;' BRUIDSTOILETTEN f verhuur van bruïds- engeïegenhéidsldeding Violist Charles Foidart t TUCSON (UPI) De violist Charles Foidart is donderdag twintig minuten na een concert aan een hartaanval overleden in de Amerikaanse plaats Tucson. Foidart heeft de laatste negen jaar gespeeld in het Paganini-kwartet. Voordien was hij na zijn opleiding bij de Brusselse professor Leon van Hout vele jaren lid van het Belgische strijkkwartet en van het strijkkwartet van Monte Carlo. De pianiste Janine van Mever, die door het bestuur van de Heemsteedse Kunst kring uitgenodigd was vrijdag in het Mi- nervatheater een klavieravond te verzor gen, heeft aan de uitnodiging geen gevolg kunnen geven. Haar optreden werd ver hinderd door een ongeval met haar han den. De voordrachtkunstenares Willy Mo ret heeft het bestuur uit de nood geholpen door de pianiste te vervangen. De trans formatie van het muziekrecital tot een pro gramma van litteraire kunst heeft de be langstelling van de zijde der leden van de Kunstkring zeker niet doen verminde ren. Met moeite kon voor de vele toehoor ders in de foyer van het theater plaats gevonden worden. Vanwaar deze grote toeloop? Het lijkt niet gewaagd deze toe te schrijven aan de grote bekendheid aan de populariteit in de gunstigste zin van het woord, die het gevoelige, romantische en menselijke ver haal „De liefde van de zeven poppen" van Paul Gallico in korte tijd verkregen heeft. Willy Moret had dit verhaal in de verta ling van H. M. Goudswaard voor haar voor dracht gekozen en daarmede een veel eisende taak op zich genomen. Want het ging bij het opbouwen van deze meester lijk ontwikkelde en in schone ontroerende vorm gebrachte psychoanalyse om het tot uitdrukking brengen van zeven karakter facetten, elk geconcentreerd in de symbo liserende figuren van een mwerkwaardig, ideaal poppenspel, in een consequent ge handhaafde typering en om het uitbeelden van het wezen van het meisje Mouche bij haar innige fantasiegesprekken. Willy Moret heeft haar moeilijke op dracht voortreffelijk kunnen vervullen en ik geloof dat zij daarbij weinig afgewe ken is van de algemene voorstelling die de lezers van het verhaal zich innerlijk over de gang daarvan en over de daarbij betrokken figuren en poppenkarakters heb ben gevormd. In enkele fragmenten is Wil ly Moret te veel in de plaats getreden van de lezersfantasie door een te concre te realiteit na te streven. Ik bedoel hier mede de episoden, waarvoor zij met het zingen van melodietjes een effect ging invoeren, dat haar de grens van het zui vere gevoel met de sentimentaliteit beden kelijk deed overschrijden. Het was een storend element in deze geladen, levendi ge en uitnemend opgebouwde voordracht, waarvoor de kunstenares haar rijkgenuan- ceerde expressieve stem en een uitsteken de dictie prachtig dienst baar kon maken. De toehoorders toonden hun dankbaar heid met langdurige bijval. Van deze dank baarheid getuigde ook de toespraak, waar mede de voorzitter van de kunstkring mr. dr. H. Kahrel de door hem aangeboden bloemen vergezeld liet gaan. P. Zwoanswijk Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is de directeur van het postdistrict Middelburg, de inspec teur in algemene dienst, de heer P. J. Waa- le, eervol ontheven van deze functie en is hij belast met de functie van directeur van het postdistrict Haarlem. Om ge zondheidsredenen kan de heer J. H. Kers ten zijn taak als directeur van het Haar lemse district niet vervullen. In de Leidsebuurt te Haarlem is vrijdag avond een ruzie ontstaan tussen twee bu ren en een van hen wierp zeven halve bakstenen over de schutting. Het gevolg was, dat vier ruiten werden vernield en dat de buurman zodanig aan het hoofd werd gewond, dat hij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd, om de wond te laten hechten. De Haarlemse politie heeft tegen drie winkeliers proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de wet op de uitver kopen. Volgens de politie was er reeds van uitverkoop sprake, hoewel pas met ingang van maandag hieraan begonnen mag wor den. Van 15 januari tot 16 februari wordt in het Stedelijk Museum in Amsterdam een tentoonstelling gehouden van Jean Lurqat. Eveneens in het Stedelijk museum, in het Prentenkabinet, wordt van 15 januari tot 23 februari een expositie gehouden van Faya Ostrower. STOCKHOLM (UPI) De Nederlandse sopraan Erna Spoorenberg heeft vrijdag avond in Stockholm een stormachtig ap plaus geoogst voor haar vertolking van de rol van Violetta in Verdi's „La Traviata". Na elke acte werd zij telkens vijf of zes keer teruggeroepen. De uitvoering, die plaats had als onder deel van de Nederlandse muziekweek, werd bijgewoond door koning Gustav Adolf en koningin Louise, aan wie de zangeres na de tweede acte werd voor gesteld, door de Nederlandse ambassadeur mr. J. Visser en andere Nederlandse func tionarissen. Het was Erna Spoorenberg's eerste op treden in Zweden. De mannelijke hoofd rol in de opera werd vertolkt door de Zweed Arne Hendriksen. HAARLEM, 9 januari 1959 BEVALLEN van een zoon: 8 jan.: S. H. van Menen-Zeeuw. BEVALLEN van een dochter: 8 jan.: H. M. Töning-van Zeggelaar; P. M. van der Aar-Ruigrok; C. van der Voort-Beijne; 9 jan.: J. Wielart-Duijns; C. M. Horvath- Eskens; A. A. L. M. Kiebert-de Wijs. OVERLEDEN: 7 jan.: A. B. J. Schmeink, 76 j., Kamperlaan; C. B. G. Beneker-van Duffelen, 70 j., Rijksstraatweg; J. Smit- Uijlenburg, 64 j„ Eendrachtstraat; N. Reg- tuijt, 88 j„ Leidsevaart; G. R. de Keizer, 3 d., Esdoornplein; 8 jan.: A. Knies-Coet- sier, 79 j.. Gen. de la Reijstraat: H. A. Koe horst, 83 j„ Kerklaan; L. Toornend, 80 j„ Hof van Egmond; A. M. Colen, 64 j„ Scho tersingel; J. G. Scholtens, 75 j., Gasthuis- vest. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Zondag is het vijftig jaar geleden, dat in Heemstede voor het eerst gas werd geleverd. Op 11 januari 1909 stroomde het gas door de nieuwe buizen naar de lantaarns, die door ijverige opstekers in werking werden gesteld. En een dag daarna konden de inwoners laten weten, dat zij voor een gasaansluiting in aan merking wilden komen. De petroleum- pitjes die hier en daar 's avonds in de donkere straten en lanen van het lande lijke dorp oplichtten, hadden hun glorie tijd achter de rug. Geleidelijk aan zou de straatverlichting met gas worden gevoed. Iedere inwoner was ervan overtuigd, dat hier van een radicale omwenteling sprake was. Het gastijdperk voor Heem stede was aangebroken. Met voldoening sprak de toenmalige burgemeester, jhr. mr. D. E. van Lennep, later over het moment, waarop de gas lantaarns voor het eerst brandden. „Ik her inner mij, dat ik mijn medeleden van de gascommissie opwekte te gaan kijken naar het opsteken van de lantaarns. In dank bare stemming gingen we na afloop een biertje drinken in een café, dat reeds gas verlichting had". Op 2 juli 1908 besloot de gemeenteraad tot de bouw van een gasfabriek, die binnen een half jaar door een Duitse firma werd neergezet. Aanvankelijk was het de vraag, of Heemstede gas zou produceren, of het van Haarlem zou betrekken en het alleen distribueren. Het Haarlemse gas zou ech ter veel te duur worden. Daarom.besloot men zelf te produceren. Tot directeur werd aangesteld ir. G. F. H. Houben, die op 1 augustus 1908 in dienst trad en tot 1916 met de leiding van het be drijf werd belast. Er bleek al meteen een flinke belangstelling voor de gasvoorzie- ning te bestaan. De directeur werd zelfs op de weg staande gehouden met de vraag: „Kan ik ook gas krijgen?" (Frans Hals). „Haven der harts tochten" is een Franse film, waarvan het verhaal geborduurd is op het stramien dat reeds vele Franse scenarioschrij vers heeft geïnspireerd: het noodlot. U begrijpt het al, het is geen overwegend vrolijke rolprent, al sluiten aan het eind held en heldin elkaar zielsgelukkig in de armen. Een zeeman (Daniel Gélin) ziet na jaren de zich van de oorlog herstellende havenstad Hamburg terug. Daar leerde hij als krijgsgevangene een Duits meisje ken nen, dat hij nog niet heeft kunnen verge ten. In een nachtclub herkent hij haar in een van de spaarzaam geklede meisjes, die ten pleziere van het „hooggeëerd pu bliek" een moddergevecht ten beste ge ven. Ook blijkt de jongedame in de Ham- burgse onderwereld geen onbekende te zijn. Desondanks voelen de jongelui zich nog steeds tot elkaar aangetrokken. Toch komt het tot een scheiding als beider toe komstplannen niet parallel blijken te lo pen. De zeeman valt in de haven ten offer aan een wraakneming en strompelt ster vend tot voor de huisdeur van zijn geliefde die daarachter steeds op zijn terugkomst heeft gewacht. Sommige elementen van het filmverhaal komen niet altijd even dui delijk uit de verf, het Hamburgse nachtle ven wèl. (R o x y) De haat regeert deze harde film, die ons de jungle binnenvoert, waar niet alleen de gevaren blijken te dreigen van mannen vol bittere gevoelens maar ook de wilde dieren gereed staan ons naar de keel te springen. Zij zullen dat doen tot maandag. Audie Murphy breidt in deze film zijn carrière met een nieuwe variatie op de mannenmoed uit. Van maandag af gaat „El Tigre, de vurige", ook al een op windende belevenis in de wildernis. De kunstzaal „In 't Goede Uur" in de Korte Houtstraat te Haarlem geeft deze maand werk van A. J. Veldhoen te zien. Misschien herinnert men zich mijn waarderende woorden over deze jonge kunstenaar (geschreven naar aanleiding van de expo sitie van grafiek bij de kunsthandel M. L. de Boer te Amster dam) en diens grote schilderij van een straaljagerpiloot. Wij mogen de heer Grommers van „In 't Goede Uur" dankbaar zijn, dat hij dit werk dichterbij heeft gebracht. Het is voor velen niet altijd gemakkelijk open te staan voor de -uitingen van zovele jonge kunstenaars. Vaak ontbreekt ons de mogelijkheid van het aanleggen van zekere maatstaven bij onze beoordeling. Veldhoens werk geeft ons niet de minste moeilijkheden. Hij verstaat zijn vak ruim voldoende. Waar hij technisch nog even te kort mocht schieten, behoeft dat niet hinderlijk te zijn, daar hij indringend weet te vertellen. Het ziet er danook naar uit, dat de middelen altijd ondergeschikt aan zijn uiten zullen blijven. Hij lijkt me zeker geen man van foefjes. Hij kan een ontroerende argeloosheid hebben. Het blijkt, dat men met een traditionele vormgeving toch heel goed van deze tijd kan zijn. Het is te begrijpen, dat in deze zo gecompliceerde wereld de Kunstenaar tot een abstract te noemen kunst komt, die zijn eigen en eenvoudiger wereld kan zijn. Hij leeft dan echter al gauw in die eerder al zo bevochten ivoren toren en is daarmee vaak net zo weinig modern als sommige als voorbij verklaarde Tachtigers. Veldhoen is van zijn tijd doordat hij gewoon maakt wat hij om zich heen ziet. Zijn straaljagerpiloot (met het toestel) was als schilderij nog niet helemaal geslaagd te noemen. Tendele komt dit door een te weinig vertrouwd zijn met het onderwerp. Het is de vraag of hij daarmee ooit vertrouwd zal worden. Men vermoedt van niet. De machine maakte nu eenmaal weinig kunstenaars geestdriftig. Veldhoens litho's naar hetzelfde onder werp en ook zijn ets, die ik hier voor het eerst zag, zijn veel beter. Hij is als graficus verder dan als schilder. Ook Veldhoen voelt zich voor zijn werk het meest op zijn gemak met zijn eigen kleine wereld. Maar wij herkennen deze wereld ge makkelijk. Deze had de onze kunnen zijn. Op een leeftijd als de zijne hadden we een dergelijke omgeving als de zijne kunnen hebben. In die wereld domineren een man en een vrouw en heeft zich een kind aangekondigd. Later is dat kind er gekomen en werd die wereld mooier. Dat was het belangrijkste voor Veldhoen: twee naakte mensen, die van elkaar houden en als enige rijkdom daarnaast de verwachting kenden. Moeten we uit het etsje „Moeder en kind" opmaken, dat nu ook de om geving een belangrijker rol gaat spelen? Een feit is dat deze prent veel wanner is uitgevallen. De kunstenaar lijkt nu meer te genieten. Veldhoens landschappen wijzen ons ook op een betrekkelijk gevoel van eenzaamheid. Het zijn veelal de duinen, waarin Veldhoen een aanleiding tot het projecteren van zijn gevoelens vond. In die duinen ontliep hij onze tijd niet. Men vindt de bunkers terug in zijn werk. Als realist aanvaardt hij de ar moede, hij zoekt die echter niet. Hij heeft geloof in het leven en dat is het mede wat zijn expositie zo aantrekkelijk maakt. Bovendien is zijn werk mooi en van behandeling soms rijk te noemen. Veelal past hij in zijn etsen de tonen van de aquatint toe, steeds weet hij toon en lijn tot eenheden te verbinden. De schilderachtigheid van zijn werk doet vermoeden, dat hij ook met verf wel iets te zeggen zal hebben. Direct nodig lijkt me dit overigens niet, omdat hij ons met zijn grafiek al zoveel te vertellen weet. Bob Buys (Minerva) De avondvoorstellingen van dit weekeinde brengen ons de „zoet gevooisde" Mario Lanza, afscheid nemend van Rome en er terugkerend om er grote successen te behalen. Des middags ver maken A. en C. ons met hun dwaze avon turen in Alaska. Maandag en dinsdag gaat een reprise van „The Window". "Woens dag en donderdag opnieuw de mooie Ita liaanse film „De nachten van Cabiria". (Rembrandt) Elders in dit num mer vindt men meer over deze aan avon tuur en liefde gewijde film. (Studio) De vierde week met Jacques Tati is ingegaan. Wij blijven de film in uw aandacht aanbevelen. (Cinema P a 1 a c e) Het avontuur van een geliefde filmfamilie in Amerika met zijn wel en wee. Het eind maakt het wee goed. (Luxor) Een der Duitse films, die tot de kassuccessen in Duitsland en het bui tenland behoort. Een beetje sensatie is er niet vreemd aan, al blijft het een feit, dat de film goed is gemaakt. Donderdag weer zien van Germi's mooie film „De machi nist". (L i d o) Dat de Italiaanse filmmakers wel van een flinke dosis weemoed hou den, weet ieder die de melodramatische werken kent, welke vooral de Italianen tot in het merg ontroert. Ditmaal echter is het de muziek en dan vooral de vocale prestatie van Ferruccio Tagliavini, die het niet originele verhaaltje dan toch nog een genietbaar aanschijn verleent in de stijl van de operafilms. Men moet natuurlijk daar op gesteld zijn en voor een portie roman tiek niet uit de weg gaan. Twee evenementen in het Polygoon journaal van deze week. Het eerste de trei- nenreinigingsinstallatie in Amsterdam, die een nieuw snufje blijkt te zijn. Het tweede reportage van het Driekoningen in Tilburg met een paar verrassende kin derkopjes in het grote beeld. Het journaal „Spiegel van Nederland" laat allereerst nog eens een kerstbomen verbranding zien, dit keer een georgani seerde in Den Haag. Vervolgens kan men de nieuwjaarsreceptie, die de S.E.R. hield aanschouwen en tot slot ziet men hoe de burgemeester van Den Bosch de Drie Ko ningen in zijn stadhuis ontvangt. De componist en dirigent Jos Cleber is door de K.L.M. benoemd tot „Skipper of the flying Dutchman". In de club van skippers kunnen personen, die zich in enigerlei vorm verdienstelijk hebben ge maakt voor de burgerluchtvaart worden opgenomen. De heer Cleber vloog onlangs met de K.L.M. over het Noordpoolgebied naar Tokio en Biak en vandaar via Bang kok en Karachi naar Amsterdam terug, hij componeerde naar aanleiding daarvan de „Golden circle song". Al spoedig groeide de bezetting van het bedrijf uit tot vijftien man: ondermeer fit ters, opstekers en een lantaarnpoetser. In het eerste jaar al werd een hoeveel heid van 660.000 kubieke meter gas afge leverd. Hiervan werden 243 lantaarns en 1038 huizen en bedrijven voorzien. De pro- duktie ging snel omhoog. Ruim tien jaar later werd 1.413.000 kubieke meter afgele verd en waren er 453 lantaarns en 2394 aansluitingen. Vlak voor de oorlog zorgden negenhonderd lantaarns voor de verlich ting. Pas na de oorlog deed de elektrische straatverlichting haar intrede. In 1957 wa ren er nog 445 gaslantaarns, maar geleide lijk werden zij vervangen door moderner materiaal. De cijfers maken wel duidelijk dat het gasverbruik in de loop der jaren enorm is toegenomen. Want in 1957 bedroeg de produktie 6.889.000 kubieke meter en wa ren er 7940 aansluitingen Bennebroek en Vogelenzang betrekken ook gas van Heemstede. Vergeleken met 1908 wordt thans dus zeven maal zoveel gas afgeno men. Men mag aannemen, dat alle huizen in Heemstede, Bennebroek en Vogelen zang van de diensten van het gasbedrijf gebruik maken. Sinds de oprichting van de fabriek is de leveringsprijs ongeveer ver dubbeld; zij steekt gunstig af tegenover die in andere gemeenten. Alleen distributie In de aard Van het bedrijf kwam in 1939 een grote verandering. Enkele verouderin gen maakten grondige voorzieningen nood zakelijk. De vraag kwam weer aan de orde, of het nu geen tijd werd het gas van Haar lem te betrekken. De raad wilde echter het produktiebedrijf handhaven, maar Ge deputeerde Staten gaven er de voorkeur aan, als Heemstede met Haarlem over de gaslevering tot een akkoord kwam. Aan vankelijk zag het hier niet naar uit, maar tenslotte werd toch met de gemeente Haar lem een contract aangegaan. In april 1940 begon men met het leggen van een buis van Haarlem naar Heemstede en op 1 juli 1940 leverde de gemeente Haarlem het eerste gas. De gehele oorlog door bleef het produktiebedrijf echter nog bestaan, maar in 1945 werd defenitief alle gas van Haarlem betrokken. Een gedeelte van het technische personeel ging in 1939 naar Haarlem over. Vele jaren lang heeft ir. W. J. A. Duyn- stee de leiding aan het bedrijf gegeven: van 1 november 1920 tot 30-12-'53. Het laatste jaar was hij met ziekteverlof. De leiding werd waargenomen door ir. L. Lim- borgh, die later tot directeur werd be noemd. Deze is thans met ziekteverlof. De heer A. J. V. Giesberger is nu voorlopig met de leiding belast. Het gouden jubileum is vanmorgen in interne kring gevierd in het verversings huis „Groenendaal". Ondermeer hebben de wethouder van bedrijven, mr. O. H. van Wijk, en de waarnemend directeur de op richting van het bedrijf herdacht. Advertentie AMSTERDAMSEVA,\HT20 TEL. 11053 Voor „Geloof en Wetenschap Het Nederlands Ballet heeft vrijdag avond in de Haarlemse Schouwburg een voorstelling voor de stichting „Geloof en Wetenschap" gegeven, waarbij geen novi teiten tot vertoning kwamen. Enkele wij zigingen in de rolbezettingen verschaften aanleiding tot een korte commentaar. In het „Concerto barocco" van Balan'chine op het langs mechanische weg weinig fraai ten gehore gebrachte Dubbelconcert van Bach bleek Leonie Kramer aanzienlijk ge vorderd te zijn in de richting der gewens te stijlbeheersing, al zijn nog steeds haar draaien in attitude in het laatste deel niet mooi (het onderbeen komt te hoog). Con rad van de Weetering deed zijn werk pri ma, maar Milly Gramberg dient heel wat af te leren, met name de Franse manua len uit haar tijd bij de Nederlandse Opera die zich geenszins met het lijnenspel la ten verenigen. Haar voettechniek is even min ideaal. Wederom kon men constate ren dat het Haarlemse toneel te klein is voor een dergelijke ruimtelijke composi tie, die tot de gaafste kunstwerken van het hedendaagse repertoire behoort. De weer geving van de muziek door middel van een geluidsband brengt het gevaar mee van een versterking der gelijkenis met sier- turnen. Hoe lang moet men zich nog schik ken naar deze beperkende omstandighe den? „De Disgenoten" van Rudi van Dantzig op drie delen uit het Concert voor orkest van Béla Bartók kreeg een geladen ver tolking en vond kennelijk veel waarde ring. Balletmeester Benjamin Harkarvy vertelde mij, dat kort geleden bij een tour nee door Duitsland een daar gevestigde impresario vervanging van dit werk voor stelde, omdat hij vreesde dat het publiek afkerig zou zijn van de gedragen „arbei- derskleding". Men is terecht op zijn sug gestie niet ingegaan en ziet: deze Ne derlandse schepping oogstte het duidelijk ste succes van het gehele reisprogram ma. „De Disgenoten" is een overtuigend voorbeeld van de mogelijkheid om in de taal van de verruimde academische dans kunst een hedendaags, zelfs delicaat on derwerp te behandelen. Voor velen is bal let echter nog steeds een aangelegenheid van louter sprookjesachtige romantiek. En zo moeten de bevorderaars van het artis tiek onafhankelijke ballet concurreren met de exploitanten van een ouderwetse vermaaksindustrie. Willy de la Bye en Jaap Flier gaven een weinig voldoening schenkende uitvoering van „Annabel Lee" van Georges Skibine, welk duet met figuratie te sterk aan per soonlijke kwaliteiten van de maker en zijn echtgenote (Marjorie Tallchief) gebonden lijkt om bij interpretatie door andere ty pen interessant te blijven. De avond kreeg met „De grillen van Cupido" ondanks wat rommeligheid hier en daar een vrolijk en met hartelijk applaus beloond besluit. Dit preromantische divertissement is dan ook een kostelijk toonbeeld van speelse vindingrijkheid van een vakman bij uitne mendheid. David Koning O

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9