Vrachtschip sloeg lek op de Zuiderpier van IJmuiden Hoge Raad verklaart toto van de KNVB onwettig Vrijheden der Belgen ook voor de Kongolezen HET WEER J. J. VAN KOOTEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Zeeland werd het water door de storm hoog opgestuwd Nieuwe sneeuwdepressie Sleepboten wisten bijtijds de zinkende „Steenwijk" uit de vaargeul te slepen Minister van Justitie a.i. geeft toestemming ermee door te gaan Voor uw feest avonden Talrijke executies in Havanna en Santiago r DINSDAG 13 JANUARI 1959 304e JAARGANG No 4 REGERINGSVERKLARING KONDIGT AAN: Overwegend droog Zee bedreigt kust Het woord is aan... Veersteigers onbereikbaar; stukken duin werden weggeslagen Voor de koopvaardij Wijziging Loterijwet voorlopig van de baan Huidige kabinet zal geen voorstel indienen tjeforei/ocfóut// Waardebonnen Is^LHALVE PRIJZEN/ .ikwil Bolletje/' J 73e JAARGANG No 156 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein,, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Brussel) De verklaring van de Belgische minister van Kongo, dr. Maurice van Heméïrijek, die hedenmiddag in de Tweede Kamer van het Belgische parlement werd voor gelezen, onderstreept in de eerste plaats „de graad van ontwikkeling van de Kon golese bevolking na een halve eeuw be schavingswerk onder de leiding van de Belgische koningen, welke ontwikkeling een nieuwe vooruitgang mogelijk maakt' België, aldus de regeringsverklaring, wil in Kongo een democratie organiseren, bekwaam om de prerogatieven uit te oefenen van de soevereiniteit en over zijn onafhankelijkheid te beslissen. Op het gebied van de politiek moet de staat beschikken over solide instellingen, die garant zijn voor een levenskrachtige democratie. „In ieder geval," aldus de verklaring, „zal geen enkele beslissing betreffende de toekomst van de Kongo lese volkeren worden genomen, zonder voorafgaande raadpleging van de poli tieke organen, die op dat ogenblik zullen functioneren". Wat de preciese punten betreft, kondigt de regeringsverklaring nieuwe verkie zingen aan op het gemeentelijke, geweste lijke en provinciale plan, voor eind 1959. De provinciale raden zullen hun taak in maart 1960 kunnen beginnen. Daarna zul len Staten-Generaal worden gevormd, welke de huidige algemene raad van het gouvernement zullen vervangen en in feite de rol zullen vervullen van een parlement. Parallel hiermee wordt een wetgevende raad of senaat in het leven geroepen. Van maart 1959 af zal iedere provincie-raad twee raadsleden benoemen om in de wet gevende raad te zetelen. In afwachting zullen direct adviserende colleges bij de gouverneux--generaal en de gouverneurs der zes provincies worden ingesteld. Alle vrijheden, waarvan de Belgen ge nieten, zullen eveneens door het funda menteel handvest voor Kongo aan de be volkingen aldaar worden gegarandeerd. Ieder spoor van rassendiscriminatie zal uit de praktijk en uit de teksten verdwijnen. Een eenheidsstatuut, waardoor de Kongo lezen tot alle functies van het bestuur in Kongo kunnen opklimmen, werd door ko ning Boudewijn zo pas ondertekend. Het statuut is op 1 januari 1959 van kracht geworden. Wanneer de mandaat-gebieden Roeanda en Oeroendi hetzelfde keerpunt in hun ontwikkeling hebben bereikt en het ritme van de aanpassing van de traditio nele maatschappij tot de democratische instellingen sneller wordt, zal de Belgische regering, conform de wens van de voogdij raad van de UNO, een groeiend aantal her vormingen in die gebieden voorstellen. (Van onze weerkundige medewerker) Merkwaardig hebben velen het gevon den dat er zondag tijdens de zware buien met sneeuw ook onweer voorkwam. Deze buien ontstaan boven het nog betrekkelijk warme water (ongeveer 7°!) van de Noord zee, waardoor de lucht boven het water zeer onstabiel wordt. Wanneer de opbouw van de lucht maar onstabiel genoeg is, dat wil zeggen met grote temperatuurverschil len tussen zeeniveau en 3000 meter hoogte, dan kan er onweer voorkomen op dezelfde wijze Is dit in de zome. tijdens flinke buien het geval is. Door de harde wind, die zachtere lucht van de Noordzee aanvoerde is de sneeuw in het westen op tal van plaatsen ver dwenen. In het noorden, oosten en plaatse lijk in het zuiden van Nederland ligt de sneeuw nog 15 tot 22 cm dik. Voorbij is het winterse weer nog niet, want de wind, die afneemt, draait verder naar noordelijke richting. Daarbij wordt het iets kouder met als gevolg dat de van de Noordzee binnendrijvende buien weer neerslag in de vorm van sneeuw kunnen brengen. Een gebied met opklaringen nadert onze omgeving en zal ook in de komende nacht lichte vorst tot gevolg hebben. Vanmorgen meldde Schiphol -2. IJmuiden 0 en Eelde -5 graden Jelsius. Een nieuwe depressie, die vanmorgen Stockholm naderde, komt naar het zuidwesten en zal morgen de be wolking weer doen toenemen met opnieuw kans op enige sneeuw. De wind, die langs de kust sterk afneemt, gaat morgen weer aanwakkeren uit noordoostelijke richting. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer, maar morgen later in het zuiden van het land mogelijk enige sneeuw. Weinig wind. Vannacht en mor genochtend lichte en in het bin nenland plaatselijk matige vorst en hier en daar mist. Morgen middag temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De Belgische regering zal in Kongo ge leidelijk haar macht overdragen, naar ge lang de nieuwe Kongolese instellingen be kwaam zullen zijn om de continuïteit van de orde, het eerbiedigen van de openbare en privé-verplichtingen en de bescher ming van personen en goederen te garan deren. Het Kongolese volk, aldus de ver klaring, zal zijn wijsheid en rijpheid be wijzen door met België de nieuwe struc turen op te bouwen en naar geweten de ernstige verantwoordelijkheid voor de toe komst op zich te nemen. De gouverneur-generaal van Belgisch Kongo, dr. G'ornelis, heeft gisteren dras tische maatregelen genomen. De inheem se burgemeesters Pinzi en Diomi, leden van de Abako-beweging, werden gearres teerd cn de Abako-beweging zelf is wet telijk ontbonden. Deze drastische maat regelen zijn genomen omdat enkele in landse burgemeesters voor het gerecht onder ede hebben verklaard, dat zij door hun beide collega's onder bedreiging met de dood voor hen en hun families gedwon gen werden het telegram aan koning Bou- dewyn en de Belgische regering „dat de inlandse bevolking haar doden zal wre ken" te ondertekenen. Pinzi, die het voorbeeld leek te geven van een burge meester, die de orde wenste te handhaven, zou een dubbel spel hebben gespeeld. De gouverneur-generaal heeft ook een boodschap gericht tot de blanken, die een soort standrechtelijke wraak willen oefe nen en ondermeer de gewapende blanke vrijwilligerskorpsen niet willen ontbinden. Per decreet is verder het verspreiden van naamloze pamfletten verboden. Het is hoog ty'd, aldus de gouverneur-generaal, dat aan het verspreiden van valse geruchten een einde wordt gemaakt, evenals aan extremistische verklaringen. België gaat spreken. Niemand mag twijfelen aan Bel- gië's goede trouw, aldus dr. Cornelis. Een ieder moet zich aan de beslissing van het parlement en de regering onderwerpen. De eerste burgemeester van Leopold- stad, Tordeur, heeft medegedeeld, dat de scholen morgen weer zullen worden ge opend. Ongeveer twintigduizend leerlingen zullen echter als gevolg van het vernielen van klasselokalen onderricht in de open lucht ontvangen. Gisteren schenen de autoriteiten in Leo- poldstad meer de heftige reacties van de blanke bevolking te vrezen, dan onlusten in de inheemse wijken. Na de angstige tonelen, die de Europese vrouwen en kin- derén hebben doorstaan, komt de reactie en er zal veel geduld nodig zijn om op- nieuwe enige goodwill van de blanken tegenover de negers te verkrijgen. De zee bedreigt de kust van Nederland. De Deltawerken zijn nog in volle uitvoering: de bedreiging blijft duren zolang die gigantische arbeid niet is voltooid. Daarom trekt bij hoog water en harde wind de dijkbewaking erop uit. Men ziet op de foto een groepje mannen, sneeuw en koude trotserend, langs de Hondsbossezeewering. Intussen gaat men onverdroten voort de zee aan te vallen in de zee zelf. De K.L.M. Thackeray Is een jonge moeder niet een van de liefelijkste dingen die het leven te aan schouwen geeft? Aerocarto-foto laat ons de bouwput zien bij Bruinisse op Schouwen-Duiveland, onderdeel van de werken aan het Deltaplan. (Men zie ook pag. 5). De storm over de Noordzee, die gisteren het water langs de kust hoog opzwiepte, zodat men het raadzaam achtte, de be perkte dijkbewaking in te stellen, flauwde 's avonds gelukkig af. In Vlissingen waren 's morgens uitschieters met windkracht 9 tot 10 genoteerd, waardoor het water hoog in de Ooster- en Westerschelde werd op gestuwd. De veerdiensten in Zeeland on dervonden veel stagnatie, omdat de aanleg steigers vaak onbereikbaar waren door het hoge water. In geheel Zeeland hadden de duinen het zwaar te verduren. Ook de scheepvaart ondervond moeilijkheden. Talrijke schepen zochten een veilige ankerplaats op de rede van Vlissingen. De storm en de hoge zeeën sloegen echter ook daar een Engels motor scheepje van 600 ton van zijn ankers, ech ter zonder dat er ongelukken gebeurden. In Kortgene en Perkpolder, waar de aanlegsteigers geheel onder water waren Door zeer snel ingrijpen van de sleepboten „Junior", „Nestor I" en „Nestor II" van bureau Wijsmuller in IJmuiden is de Amsterdamse haven vannacht tegen twee uur voor blokkering behoed, toen het in 1957 gebouwde en 6995 bruto register ton metende vrachtschip „Steenwijk" door de betonblokken van de IJmuidense zuidpier als door een scheermes werd opengesneden. De drie sleepboten, die gereed lagen om de „Steenwijk" de gebruikelijke assistentie te verlenen bij het binnenvaren van de IJmuidense haven, maakten onmiddellijk vast en sleepten het snel zinkende schip naar de bergingshaven achter het Forteiland, waar het aan de grond kon worden gezet. Wanneer de sleepboten niet onmiddellijk hulp hadden kunnen verlenen, zou het schip in de vaargeul zijn gezonken. Het scheepvaartverkeer naar en van Amsterdam had dan gestaakt moeten worden. De „Steenwijk" die eigendom is van Er- hardt en Dekkers in Rotterdam, was met een lading kolen van Baltimore op weg naar de hoogovens in IJmuiden. Het liep opvallend dicht langs de zuidpier de ha ven van IJmuiden binnen. De mannen op de sleepboten zagen vannacht om twee uur het ongeluk als het ware aankomen. Toen het schip de kop van de zuidpier had ge rond, maakte het plotseling zwaar slagzij aan stuurboord en ging sterk voorover hellen. Het stond voor de mannen van de drie sleepboten toen reeds vast, dat de „Steenwijk" de pier had geraakt. Nadat de zinkende „Steenwijk" met veel moeite in de bergingshaven was droogge- zet, bleek, dat de ruimen 1 en 2 finaal wa ren opengescheurd. Het water stroomde deze ruimen binnen. Men heeft het schip zover mogelijk naar de ondiepe kant van de haven getrokken, zodat het niet kan zinken. Het achterschip steekt thans om hoog, het voorschip zit vrijwel onder wa ter. In de ruimen staat ruim acht meter water. In de bergingshaven worden thans pogingen ondernomen om de schade voor lopig te herstellen. Met pompen en ander bergingsmateriaal is de Wijsmullervloot naar de „Steenwijk" getrokken. Deskundigen zullen nagaan of de lading kolen ter plaatse zal moeten worden gelost of dat het toch mogelijk zal zijn de lossing bij de hoogovens te doen geschieden. verdwenen, gingen de gedachten van velen terug naar de rampdagen van 1953, toen het water eveneens zo hoog was gestegen. Op Walcheren had duinafslag plaats tus sen Zoutelande en Westkapelle, in het ge bied bij Domburg en bij de zwakke plaats van de Walcherse zeewering bij Oranjezon- Oostkapelle. Ter plaatse zijn weliswaar vijf nieuwe strandhoofden gelegd door de pol der Walcheren, die deze zeewering in be heer en onderhoud heeft, opdat zich daar op het smalle strand en bij de smalle dui nenrij, weer zal afzetten. Tot dusver is van enige aanwas van dit gebied nog weinig terecht gekomen. De technische dienst van de polder Walcheren onderzoekt nauwkeu rig alle mogelijkheden om te trachten hier in verbetering te brengen. Bij Burgh op Schouwen is ook een groot stuk van de duinen afgeslagen. Bij het vuurtorenstrand was de afslag het grootst: zeven meter. De in de tweede wereldoorlog door de Duitsers bovenop het duin gebouw de bunkers liggen nu alle op het strand. Advertentie UNIFORMEN VAN BLAUW TERLENKA 165.— (direkt uit voorraad) UNIFORM-SPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM De minister van Justitie ad interim heeft meegedeeld, dat het huidige kabinet wegens zijn beperkte doelstellingen niet zal overgaan tot het indienen van een wets ontwerp tot wijziging van de Loterwijwet. De minister heeft dit meegedeeld in ant woord op vragen van het Tweede Kamer lid mr. Vrolijk (P.v.d.A.), die de minister gevraagd had of hij bereid was, het door zijn ambtsvoorganger in verband met het vraagstuk van de voetbalpool gereedge maakte ontwerp tot wijziging van de Lote rijwet op korte termijn bij de Kamer in te dienen. De minister voegt aan zijn antwoord toe, dat het rapport van de Loterijcommis sie thans wèl op korte termijn voor publi- katie zal worden vrijgegeven. Advertentie HAARLEM TEL. 13439 CAMEL MONTYCOATS 45.— De voetbaltoto van de KNVB is on wettig verklaard. De Hoge Raad heeft namelijk verworpen behou dens de kwalificatie het cassatie beroep van de heer L. Brunt, secre taris-penningmeester van de KNVB, die wegens overtreding van de lote rijwet door de rechtbank in Den Haag is veroordeeld. Dat wil echter niet zeggen dat de pool van de KNVB evenmin als die van Caritas tot het verleden behoort. De minister van Justitie a.i. heeft namelijk besloten op grond van de loterijwet toestemming te geven tot het houden van de pools Door speciale voorwaarden zal daarbij worden ge waarborgd dat deze pools zullen blij ven binnen de grenzen van de in de loterijwet gegeven voorschriften en dat er niet verder zal worden gegaan dan thans het geval is. Door twee arresten, die de Hoge Raad heden heeft gewezen, is dus komen vast te staan dat zowel de voetbalpool van de KNVB als die van de Caritas als loterijen in de zin van de loterijwet moeten worden aangemerkt. Het aanleggen van deze pools zonder toestemming van het bevoegde ge zag is derhalve verboden. Teneinde het komende kabinet en de ko mende volksvertegenwoordiging geheel vrij te laten ten aanzien van de oplossing van de met de voetbalpool samenhangende problemen en de daartoe nodige rustige sfeer te verzekeren, acht de minister van Justitie het gewenst de feitelijke status- quo op dit gebied in afwachting van die op lossing te handhaven. Dit is tevens ge wenst om te voorkomen dat de algemene belangen, die thans mede uit de opbrengst van de KNVB- en Caritaspool worden ver zorgd, zouden worden geschaad zonder dat er gelegenheid is daarvoor op korte ter mijn compensatie te vinden. In verband daarmede heeft de minister van Justitie besloten op grond van de lote rijwet toestemming tot het houden van de KNVB- en Caritaspool te verlenen. Door de bij deze toestemming te stellen voorwaar den zal worden gewaarborgd dat deze pools zullen blijven binnen de grenzen van de in de loterijwet gegeven voorschriften en dat, wat omvang en deelnemerskring betreft, niet verder zal worden gegaan dan thans feitelijk het geval is. De toestand van voor het arrest van de Hoge Raad wordt dus in feite gehandhaafd. De winnaars zullen evenwel geen geld prijzen meer ontvangen, doch waardebon nen. Bovendien zal de bestemming van de bruto-opbrengst enigszins worden ge wijzigd. De loterijwet bepaalt namelijk dat tenminste 60 percent van de bruto- opbrengst ten goede moet komen aan een goed of liefdadig doel. De totocommissie van de KNVB zal de nieuwe toestand van avond in Utrecht bespreken. Dan wordt tevens een beslissing genomen ten aanzien van de inleggelden van de laatste toto. Advertentie Show- en amusements-orkest „THE THORNWOOD PLAYERS" o.l.v. JAN DOORNBOSCH, Reigerstraat 112 HAVANNA (UPI) Op Cuba vindt de berechting van oorlogsmisdadigers en aanhangers van Batista voortgang. In Santiago zijn veertien personen terecht gesteld. Zesenvijftig worden nog gevan gen gehouden en wachten op berechting. Zaterdag zouden in Havanna vijftien leden van de militaire inlichtingendienst van Batista zijn geëxecuteerd. Sinds het slagen van de revolutie zijn on geveer veertig personen ter dood veroor deeld. HAVANNA (UPI) Inmiddels zijn de „26 de julio"-beweging van Fidel Castro en het „Revolutionaire Directoraat" tot een vergelijk gekomen. Castro had zondag een onderhoud met oud-premier Aurelia- no Sanchez Arango, een der voormannen van het directoraat, dat in het bijzonder onder de studenten van Havanna veel aan hang heeft. De strijdkrachten van het di rectoraat, geleid door Faure Chaumont, zullen hun wapens inleveren. Ruim vierhonderd geweren, die door het directoraat zijn besteld en met de Noorse vrachtboot „Aurora" naar Cuba worden vervoerd zullen aan het leger worden over gedragen. De „Aurora" was op 23 decem ber uit een Zuidamerikaanse haven ver trokken, maar kreeg averij. Elf ambassades in Havanna hebben vrijgeleide verzocht voor 77 aanhangers van Batista die na de val van de dictator asiel zochten. Advertentie g^j^BARTELJORISSTR. 30 TEL15751HAARHM 'ARTISTIQUfc »YM()SA''SERVIEZEN Advertentie Advertentie de meest verkochte 1 b faUf #4 scooter reeds v.a. I I 6UUa" Hoofddealer Houtplein 18-20 Grote Houtstraat 140 Telefoon 12000

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1