Frankrijk voelt in Eurafrika een kans op hernieuwde grootheid Eendracht In*Cuba*tïetïjd Maar achter grootscheeps idee gaat het gevaar van neo-kolonialisme en Frans nationalisme schuil Noordkaap niet bereikt WEST-AFRIKA XI Saehalïn tSCiï öp faprlföpn Mjö Van Noordkaap tot Kaap Goede Hoop? DINSDAG 13 JANUARI 1959 De eerste stap Paul Robeson opgenomen in ziekenhuis A merikaanse fabriek bouwt ruimtecapsule <~Praatótoel Ontvoerde baby Lisa Rose inderdaad gevonden Russische sterrenwacht kiekte natriumwolk 200 Jaai geleden (slot) De slechtste wil De beste wil -MAROKKOi rans.somalIland: imalia kameroenl ICOMOREN [madagascar 'la reunion; Het besluit van de Britse regering, de K.L.M.-vluchten op Singapore tot één per week te beperken, moet niet als een op zichzelf staand feit worden gezien maar als een onderdeel van een voor Nederland voortdurend teleurstellende Britse lucht- vaartpolitiek. Dit blijkt wel duidelijk uit de gisteren door minister Luns afgelegde verklaring dat Engeland de laatste acht jaar „alle verzoeken van de K.L.M., waar ter wereld ook, voor overvliegen, voor commerciële rechten of wat dan ook" steeds heeft afgewezen. Bij de recente onderhandelingen over de instelling van een Vrijhandelsgebied heeft de Britse regering telkens weer met veel pathos betoogd, dat de eensgezindheid der Europese volken er ernstig onder zou lij den als er geen overeenkomst tot stand kwam tussen de Europese Economische Gemeenschap en de andere landen van de O.E.E.S., waaronder Engeland. Die eens gezindheid tussen Groot-Brittannië en de rest van Europa schijnt in Britse ogen echter heel wat minder noodzakelijk te zijn als zij eens niet volkomen strookt met de Engelse commerciële belangen. De luchtvaartonderhandelingen immers ston den geheel in het teken van „Wat krijgen wij terug voor onze concessies?" En nu het kleine Nederland door het verlies van Indonesië weinig meer te bieden heeft op het gebied van landingsrechten en over- vliegruimte hebben concessies aan ons land weinig aantrekkelijks voor de Britten, die in dit geval géén krokodillentranen ver gieten over gebrek aan Europese eensge zindheid. Verleden week is er in Brussel een con ferentie gehouden van de vijf luchtvaart maatschappijen van de Europese Gemeen schap over de mogelijkheid van nauwe samenwerking tussen deze ondernemingen. Eind januari worden die besprekingen voortgezet. Het is van het grootste belang voor alle landen van de Euromarkt, dat zij succes hebben en dat het weldra tot een goed-gecoördineerd luchtvaartbestel en een eendrachtige luchtvaartpolitiek van de Gemeenschap komt. Als Engeland daar mee kan worden geconfronteerd, zullen we wel gauw van over de Noordzee te ho ren krijgen, dat eensgezindheid en samen- wei-king tussen Groot-Brittannië en het Europese vasteland toch zo uitermate wenselijk is. Het nieuwe regime van Cuba, dat na een korte, felle strijd aan het bewind kwam en de dictatuur van Batista tot een einde bracht, is nu al door bijna veertig landen erkend, waaruit zou moeten blijken dat het een goede reputatie geniet. Of die reputatie goed zal blijven, hangt af van de vraag of het op een aanvaard baarder en humaner manier zal weten te regeren dan het verfoeide bewind van Ba tista. En nu komen steeds ernstiger lui dende berichten van het tegendeel binnen: de nieuwe regering zou niet alleen massa arrestaties, doch ook massa-executies uit voeren. „Oorlogsmisdadigers" en aan hangers van het vorige bewind zouden na een „berechting" door revolutionaire recht banken bij tientallen ter dood worden ge bracht. Een revolutionaire regering, die op deze wraakgierige wijze huishoudt en bloed baden aanricht om af te rekenen met vroe gere tegenstanders, besmeurt de banier waaronder zij in opstand is gekomen en begaat dezelfde misdaden als die, waarvan zij de vroegere dictatuur beschuldigd heeft. Natuurlijk kan de vestigingsperiode van een nieuw bewind voedingsbodem voor uit wassen zijn, doch het is voor Cuba niet te hopen dat die periode slechts de incubatie tijd zal blijken te zijn geweest van een nieuwe ziekte, die de plaats van de oude heeft ingenomen. Het enorme eiland Sachalin, voor de Noordoostkust van Siberië gelegen en vol gens de tot dusver aanvaarde historische lezing ontdekt door de Nederlander Mar- tien Gerritz de Vries in 1643, is thans bin nen de ideologisch-nationalistische schat kamer der Russen gebracht. Niet de Neder landers, doch de Russen hebben het ont dekt, aldus wordt aan de hand van pas ontdekte documenten uit Moskou gemeld. Uiteraard past het ons niet, aan deze mededeling te twijfelen. Onze nationale trots kan echter gebaseerd blijven op de overwefing, dat „wij" er in ieder geval reeds drie jaar later voet aan wal hebben gezet. En verder op de gedachte, dat niet de ontdekking doch het nuttige gebruik van een „terra incognita" de waarde van historische activiteit uitmaakt. De Russen, die zo gewiekst waren Sachalin te vinden, hebben er toen niets aan gehad, omdat ze er niets mee gedaan hebben. Dit argument kan in Moskou worden ontzenuwd met het betoog, dat de zeven- tiende-eeuwse Russen nog niet geïnspi reerd waren door het nationalistische communisme zodat nog eens temeer blijkt hoe de twintigste-eeuwse Russen eigenlijk geboft hebben. Want deze laat- sten zijn heel wat actiever en ontdekken zelfs voortdurend landen en eilanden ter infiltratie en exploratie, die ver van het moederland liggen en aan anderen toe behoren. (Van onze reisredacteur) ALGIERS „Eurafrika", zei Mare Lauriol, hoogleraar en gedeputeerde in het nieuwe Franse parlement, en zijn ogen straalden een beetje, Eurafrika, een nieuwe derde macht tussen de Russische en Amerikaanse kolossen. Eurafrika, van de Noordkaap tot Kaap de Goede Hoop". Hij ving mijn sceptische blik op, kuchte en zei: „Nu ja, van de Noordkaap tot bezuiden de Kongo". Zelfs in zijn opperste geestdrift kon hij lastig de rassenscheiders uit Zuid-Afrika en Rhodesia betrekken in zijn droom van, de nieuwe blank-zwarte gemeenschap. Hetgeen jammer voor hem was, want zo'n grootscheeps idee en Frankrijk leeft weer eens in de tijd van grootscheepse ideeën wint natuurlijk aan geo-politieke glans wanneer het van Kaap tot Kaap kan gelden. Maar goed, ook met de iets be knopter versie „tot bezuiden de Kongo" kan men zich in Parijs, Algiers en Brazzaville naar believen laten volstoppen: „L'Eurafriquede laatste kans van het Westen". Wat betekent dat magische woord, waar u en ik de komende jaren misschien tot vervelens toe mee volgestopt zullen wor den? In de allerbreedste zin vertolkt 't een West-Europa, dat Azië verloor, of verlo ren meent te hebben, om niet ook Afrika te verliezen, maar integendeel met het zwarte werelddeel tot nieuwe samenwer king te komen, en om zonder bloedvergie ten de koloniale verbinding, waarvan het slaken een aanvang heeft genomen, te ver vangen door nieuwe banden op politiek en economisch terrein. Die wens is op goede gronden gebaseerd: Enerzijds wil Europa Afrika als grondstoffenleverancier en af zetgebied behouden, anderzijds zoekt het een politieke en militaire dekking van de zuidflank tegen het opdringend Rus sische imperialisme. Dat laatste heeft in Afrika weliswaar nog nauwelijks een voet aan de grond, maar zou in het neutralisme van een Afrikaans nationalisme mogelijk een opstapje kunnen vinden. En tenslotte schuilt er in de Eurafrika-gedachte nog een gewetenskwestie, een enigszins ver laat geval van „White mans burden", de last der beschavingsmissie, die de blanke man vrijwillig op de schouders torst. Tot zover kan men lastig bezwaren ma ken tegen deze innemende gedachte. Houdt men haar echter tegen het licht, om de mogelijkheden van praktische verwezen lijking te toetsen, dan blijken onmiddellijk haar beperkingen: Eurafrika is een erg groot woord. Bij de huidige stand van za ken in Europa zijn niet alleen (uiteraard) de communistische landen uitgesjoten, maar ook bijvoorbeeld de Scandinavische en bo venal de grote Afrikaanse mogendheid die Groot-Brittannië nog steeds is. Groot-Brit tannië heeft in Afrika gans andere aspira ties, hoopt veeleer op een Panafrikanis- me onder min of meer pro-Britse leiders Na deze berekening blijft er van Eurafri ka niet zoveel over. Om precies te zijn Klein-Europa en Klein-Afrika, te weten de Franse en Belgische gebieden: Belgisch Kongo, Madagascar, Somaliland, Algerije en de Sahara, de elf nieuwe autonome lid-staten van de Franse Gemeenschap, die tot voor kort Frans West- en Frans Equatoriaal Afrika uitmaakten. Een ge bied dat overigens groot genoeg is om de moeite waard te zijn. Hoe moet op dat beperkte terrein de Eurafrika-gedachte verwezenlijkt wor den? Economisch is de eerste stap gezet: de Euromarktlanden hebben zich verbon den in die gebieden in de komende vijf jaar voor een dikke vijfhonderd miljoen dollar aan economische en sociale projec ten te spenderen. Maar van een suprana tionale Afrika-politiek is nog niet de min ste sprake. De politieke evolutie voltrekt zich uitsluitend op het nationale vlak. Bel gië verkeert nog in het genot van een ko loniale administratie in Kongo. Frankrijk heeft, overigens op het nippertje, zijn Afrikaanse gebieden (met uitzondering van Algerije) bij de jongste grondwetswij- geven dat vol mondig toe, dat deze vorm van de gemeenschap niet eeuwig houdbaar zal blijken. De Franse Afrikanen zullen in de nabije toekomst medeT zeggenschap eisen op velerlei terrein, waar de beslis singen nu nog uit sluitend aan de Franse republiek toevallen. Het bui tenlands beleid bijvoorbeeld, al zou het slechts op het stuk van Afrikaanse aan gelegenheden zijn, zoals de rassen kwestie in Zuid- Afrika. De „Eur- afrikaanse" lei ders zullen op dat terrein willen concurreren met de Panafrikaanse. De Franse Ge meenschap zal zonder twijfel moeten evolueren, of naar een wer kelijke statenfede- ratie of naar de veel lossere band van een gemene best naar Brits model. De eerste lijkt nogal on waarschijnlijk, voor de tweede formule zal wel licht veel Franse realiteitszin vereist zijn. Met de beste wil van de wereld kan men die zin voor de werkelijkheid in de golf van nationalisme die over Frankrijk ge slagen is, maar lastig ontdekken. Het valt te duchten, dat Soustelle en zijn vrienden, dromend van hun „grande et prestigieuse France", in de Eurafrika-gedachte vooral een handige formule zien om Frankrijk een-twee-drie (en als het even kan op kos ten van de Euromarktlanden) weer op te hijsen tot de rand der wereldmachten. Dat zij er een nieuw voorwendsel in vinden om de heilloze strijd in Algerije dat zij als de brug van Europa naar Afrika zien MOSKOU, (UPI) De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson is in een zie kenhuis in Moskou opgenomen. Hij heeft een zware verkoudheid op de borst. Door zijn ziekte was Robeson maandagavond gedwongen een concert af te zeggen. Heden zou hij vertrekken voor een concerttour nee door India. Ook dit vertrek moest worden uitgesteld. Jong Afrika, een nieuw en zelfbewust gezicht. WASHINGTON (Reuter-AFP) Het Amerikaanse nationale bureau voor lucht en ruimtevaart, de N.A.S.A., is maandag onderhandelingen begonnen met de Mc- Donnell-vliegtuigfabriek over de bouw van een eenpersoons ruimtevaartuig. De be doeling is dat dit ruimtevaartuig in een baan rondom de aarde wordt gebracht en naar de aarde terugkeert. De kosten van de bouw zullen meer dan vijftien miljoen dollar bedragen. Het doel van dit project, „Mercury" genaamd, is het bestuderen van de psychische en lichamelijke invloed van de ruimtevaart op de mens. Het on derzoek betreft de reactie van de mens op gewichtloosheid, op de grote versnelling na de lancering en de grote vertraging bij de terugkeer in de dampkring. (Reuter) Men was al een jaar gele den aan het constructiewerk voor de „ruimtecapsule" begonnen. Toch ver wacht men, dat de eerste pogingen om een mens de ruimte in te zenden nog met een Atlasraket zullen worden gedaan. Waar het geld vandaan komt: In miljoenen .dollars Kal STOCKHOLM (NTB) Drie Franse officieren, die per auto een „propaganda- tocht" van Kaapstad naar de Noordkaap maakten, zijn in Zuid-Zweden blijven ste ken. Hun auto, die speciaal voor het rijden in de winter was uitgerust, slipte op een gladde weg en reed tegen een boom. De drie officieren zijn in een ziekenhuis te Helsingborg behandeld. 0p de Manie Laatst beweerde tijdens een televisie quiz iemand desgevraagd dat hij al zijn vrije tijd aan zijn hobby opofferde. „Zodra ik van mijn werk thuiskom, schiet ik naar boven", zei deze man met een trotse glim lach. „Naar m'n auto-modelletjes". Ofschoon deze figuur er tamelijk nor maal uitzag, moet men toch de conclusie trekken dat de ongelukkige aan een duide lijke maniakale obsessie van ingeklemde affecten lijdt. Auto-modelletjes zijn leuke dingen, maar als een getrouwd man met lieve kinderen na zijn werk naar boven schiet om ver zaligd te rommelen tussen drieëndertig duizend van die dingen en alleen be neden komt om te eten, duidt dat op een betreurenswaardige afwijking in zijn her senen en zou onverwijld de geneeskunde te hulp moeten worden geroepen. Een hobby kan erg leuk zijn, maar als die liefhebberij een bezetenheid wordt, is zij even gevaarlijk als iedere andere be zetenheid. Bovendien is iedere verzamélhobby eigenlijk al niet een ongezonde verenging van het denkvermogen? Voorliefdes heb ben betekent: gebrek aan liefde hebben. Wie voorliefde heeft voor lucifersmerken, plant een deel van zijn normale liefde voor het leven over op spanen doosjesdekseltjes. Hij onttrekt zijn normale belangstelling aan zijn omgeving en richt een overmaat van ongemotiveerde tederheid op één spe ciaal dood ding. Langzamerhand wordt.zijn bestaan een grote waanwereld van luciferdoosjes. En tenslotte wordt hijzelf een luciferdoosje, want iedereen wil altijd datgene worden wat hij het meeste liefheeft. Zo kan men mensen tegenkomen die een onmiskenbare gelijkenis vertonen met een bierviltje. Hun gezicht is bolrond en vil- tig, zij nemen vocht op en ze zien eruit alsof ze te lang plat op een tafel hebben gelegen. Anderen lijken op suikerzakjes. Die zijn er heel wat tegenwoordig. Zoet van binnen, bedrukt van buiten en ietwat beduimeld van het vele ruilen. Verzamelen is een manie. De maniak verliest gaandeweg het gezicht op alles be halve op zijn geliefd voorwerp - en raakt in de uitermate moeilijk te genezen zins begoocheling, dat hij zijn eeuwig heil kan vinden in de verkrijging van een zo groot mogelijk aantal verschillende specimina van hetzelfde voorwerp. Sommige gevallen zijn al eeuwenlang bekend bij de psychiatrie, zoals bijvoor beeld het verzamelen van geldstukken. Dat is trouwens een van de moeilijkst te genezen vormen. Het slachtoffer wordt met een wetenschappelijke naam aange duid met „vrek": Verzamelt Redeloos Elk Kasmuntje. Maar of het nu geld, auto modelletjes of sigarenbandjes zijn, zij liggen op de loer als de jaguar tussen de lianen: zoekend wie zij zullen verslinden, nadat zij zich eerst schijnheilig hebben laten liefkozen. R. Agteran NEW YORK (UPI) In samenwerking met de federale recherche heeft de politie van New York zondagavond de baby Chionchio, die tien dagen terug twee en half uur na zijn geboorte ontvoerd was, teruggevonden en een grootmoeder van 43 jaar gearresteerd als de ontvoerster. Zelfs nadat de baby eindelijk geïdentifi ceerd was als de ontvoerde, bleef de vrouw haar onschuld volhouden. Men had de baby zondagavond in een woning (aan St. Marks Avenue) in New York gevonden, nadat een telefonische tip ontvangen was. De baby Lisa Rose, had nieuwe kleer tjes aan toen de politie haar vond en was goed verzorgd. Haar ontvoerster had de kleertjes, die de baby in het ziekenhuis gekregen had, weggegooid. Kinderen, die in een bouwval op vijf km van het zieken huis speelden, hebben de kleertjes kort na de ontvoering gevonden. (AFP) Later heeft de weduwe tegen over de politie verklaard, dat zij haar vriend in de waan wilde brengen dat het kind van hem was om hem te verplichten met haar te trouwen. De echte moeder, me vrouw Chionchio, verklaarde dat de we duwe gerust nog eens naar het kind kon komen kijken indien zij dat zou willen. Spoor van Loenik MOSKOU vUPI) Een Russische ster renwacht op de berg Pulkowo in het noor den van de Kaukasus heeft op 3 januari een foto kunnen maken van de natrium wolk, welke is uitgestoten door de „Loe nik". Uit de positie van de wolk, die 113.000 km. van de aarde verwijderd was, kon worden afgeleid dat de „Loenik" niet is afgeweken van de berekende baan, al dus „Tass". (AFP) Tass deelt mee, dat de na triumwolk, welke als een soort kometen- staart achter de ruimteraket zichtbaar is geweest, tot stand is gekomen onder de omstandigheden van vrijwel algehele ge wichtloosheid en vacuum, die in de kos mische ruimte heersen. Hiertoe werd met behulp van een speciaal apparaat in de raket, in vijf a zeven seconden tijds, een kilo natrium verstoven. Uit de Opregte Dingsdagse Haerlemsche Courant van 9 January 1759 PARIJS— De Koning en Koningin be nevens de gantsche Koning- lijke Familie hebben te Versailles door de Princen en Princessen van den Bloede, de Heeren en Da mes van het Hof en van het Corps dezer Stad de Nieuw-J aars-Complimen ten ontvangen; ook heeft Zyne Majesteyt in het Cabinet aldaar Capittel gehouden, en twee Ridders der Orde van de H. Geest gecreërd, wier namen nog niet bekend zijn. Gedurende het gepasseerde jaar 1758 zijn binnen de Stad Parijs 19369 Kinderen gedoopt, 4089 Paar getrouwd, en 21120 Per sonen overleden. Het getal der Vonde lingen heeft 4969, en dus 247 meer dan 1757, bedragen. uit Ghana, Nigeria en Oost-Afrika. Zolang de kloof tussen het Europese contingent en Groot-Brittannië eerder wordt verdiept dan opgeheven, doet het woord Eurafrika wat overhaast aan. In Afrika zelf zet die beperking zich voort. Ghana en Nigeria op weg naar de leiding in het al-Afrikaanse onafhankelijkheids- en eenheidsstreven, zijn concurrenten van de Eurafrika-ge dachte, Brits-Oost-Afrika (Kenya, Tan ganyika en Oeganda) popelt van verlan gen aan dat streven deel te nemen. Tenzij men zich in de ogen der Afrika nen onherstelbaar wil compromitteren, moet men iedere samenwerking afwijzen met de blanke „bazen" in Rhodesia en Zuid-Afrika, tegen wie zich binnen enkele jaren de haat en de afschuw zal richten van Zwart Afrika, dat zich langzamerhand bewust begint te worden wat er aan de voet van het continent gebeurt. Kan men met het antieke gesloten Portugese kolonialis me in Angola en Zuidoost-Afrika samen werken? Het lijkt onwaarschijnlijk. Het noorden dan: noch Nasser, die zijn eigen Afrikaanse aspiraties heeft, noch Soedan, laat zich geredelijk invoegen. Zo min als Tunesië of Marokko dat zal doen eer er een eind komt aan de strijd in Algerije. ziging in feite de keuze tussen interne autonomie, met lidmaatschap van de Franse gemeenschap, en directe onafhan kelijkheid geboden. Met uitzondering van Guinea kozen de andere gebieden voor vrijwillige samenwerking met Frankrijk, die zij trouwens via een nieuw referendum voor onafhankelijkheid kunnen verruilen wanneer het Franse parlement met de mo daliteiten van de overdracht akkoord kan gaan. Met de slechtste wil van de wereld kan men niet ontkennen dat De Gaulle hier een bijzonder liberaal alternatief heeft ge steld. Maar vast staat, en alle Afrikaanse leiders die voor het „ja" geijverd hebben, Blanke bijstand: zonder af te dingen op de praktische waarde van humani tair werk, riekt het soms naar de oude missie-slagzin: „twee kwartjes voor de arme zwartjes". met verdubbelde hevigheid voort te zetten. Dat zij niet gauw geneigd zullen zijn nieu we politieke verlangens van hun Afrikaan se partners in te willigen. Dat zij de Fran se gewoonte om iedere bijdrage aan de Afrikaanse ontwikkeling te presenteren met een saus van „Franse edelmoedigheid en grootheid" zo tot in het absurde zullen doorvoeren, dat zelfs de meest pro-Fran se Afrikaan er zijn maag voor omdraait. Zwart-wit: een beeld dat de apart heidsvoorstanders in Zuid-Afrika tot jammerende verontwaardiging zou brengen, is in Frans Afrika oan de orde van de dag. Geprezen zij Frank- rijks opvatting van de menselijke waardigheid. Dat zij in feite achter de schutting van de Eurafrika-gedachte datgene zullen gaan bedrijven hetgeen de Afrikanen het mees te vrezen: neo-kolonialisme. Een van de Afrikaanse voorstanders van samenwerking met West-Europa, Gabriël d'Arboussier, zei tegen mij: „Wij vinden „Eurafrika" een nogal naar woord. Als we nu eens gewoon over Europees- Afrikaanse vriendschap gingen praten? Niet op de voet van materiële gelijk heid, maar op de voet van principiële persoon lijke gelijkwaardigheid". Hij die terecht in Europees- Afrikaanse samenwerking een levensbelang voor Europa ziet, knope die woorden in zijn oren. Het is verbazingwekkend dat Europa in Afrika veelal scheutiger is met econo mische hulp dan met bij dragen tot de persoonlijke waardigheid. In volledige erkenning van het prin cipe der Afrikaanse on afhankelijkheid, gevolgd door economische bij stand binnen onze be perkte mogelijkheden, ligt een beter uitgangspunt voor toekomstige vriend schap, dan in econo mische steun boven onze stand gepaard met poli tiek paternalisme onder een nieuw verfje.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5