Barend Wolf overwint tegenslagen bouwt en rustig voort Energieke en enthousiaste repetities in Bergen door muzikale studenten Perez Dr. Van Baal over Nieuw-Guinea „REINO" Technische stunts presenteert hij vaak alleen voor zijn genoegen balans- opruiming KROUWELS wo:: :oag 14 januari 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 REINIGT REIN Oud-KNIL-strijders over pensioenregelingen Nieuwe hoogleraren Actie om ds. Van der Zaal als Kamerlid te behouden „Paghala" is het niet eens met rapport over cadeaustelsel Derde technische hogeschool Kort nieuws Boeiende openingsronde met verrassende uitslagen Haarlems koor werkt mee aan Handelherdenking Twaalf dagen heeft het Nederlands Stu denten Orkest de tijd om te repeteren voor de grote tournee, die op 19 januari in Gro ningen begint. Dinsdag was het de zevende dag, die de studenten in het Oranjehotel in Bergen doorbrachten. Dat betekende zeven dagen hard werken, want zowel 's ochtends, 's middags als 's avonds wordt er onder de inspirerende leiding van Jan Brussen hard gerepeteerd. Dit is de zevende tour nee van het studentenorkest, dat in 1953 werd opgericht door leden van erkende muziekgezelschappen van de studenten- corpoi'a in de universiteitssteden, met het doel de beste musici onder de Nederlandse studenten te stimuleren in orkestverband tot hoge prestaties te komen. Het orkest bestaat dit jaar uit zesen zeventig studenten, eenenvijftig heren en vijfentwintig dames. Het is als volgt sa mengesteld: zestien eerste violen, veertien tweede violen, tien altviolen, veertien cel lo's, drie contrabassen, twee fluiten, twee hobo's, twee klarinetten, één basklarinet, twee fagotten, twee hoorns, twee trompet ten, pauken, slagwerk en een harp. Het programma, dat het orkest geduren de deze tournee ten gehore zal brengen om vat de volgende werken „A simple sym phony" van Benjamin Britten, het Fluit concert in D van W. A. Mozart, de tweede symfonie van Rudolf Escher en tot slot de Tweede symfonie in Bes van Schubert. Het werk van de moderne Hollander Ru- dolf Escher werd speciaal voor het Ne derlands Studenten Orkest geschreven. Het werk zal bij de première op 19 januari in Groningen, door het Prins Bernhardfonds plechtig aan het N.S.O. worden overgedra gen. In 1956 is voor het eerst in het buiten land en wel in Leuven geconcer teerd. Dit concert werd door het N.I.R. uit gezonden. In 1957 was het orkest te gast bij de NAVO in Mönchen-Gladbach, in 1958 in de Freie Universitat van Berlijn en dit jaar wordt geconcerteerd in Luik ten bate van de Oeuvres Sociales van de uni versiteit aldaar. De overige tien concerten, die respectievelijk plaats hebben in Gro ningen, Bergen, Maastricht, Arnhem. Eind hoven, Den Haag, Haarlem, Utrecht, Rot terdam en Amsterdam, worden gegeven ten bate van het Nederlands Studenten- sanatorium en het Universitaire Asielfonds. De heer H. Taat. administrateur van het Nederlands studentensanatorium was dinsdag eveneens naar Bergen gekomen om te verklaren waarom het sanatorium het bijeengebrachte geld zo goed kan ge bruiken. Sinds het percentage studenten, dat aan tuberculose leidt, door de medi sche wetenschap zo is afgenomen, is het sanatorium er namelijk toe overgegaan behalve studenten ook middelbare scho lieren toe te laten. Zodra de arts het mo gelijk acht, dat de „patiënt" weer in staat is te studeren, wordt universitaire studie voortgezet of gaat de middelbare scholier verder werken voor zijn examen. Dat ook het Universitair Asielfonds het geld goed kan gebruiken, vertelde ons de heer J. C. C. Rupp, algemeen secretaris van deze stichting, die zich tot doel stelt studenten-vluchtelingen zo goed mogelijk in ons land onder te brengen. Op het ogenblik bestaat er bij het U.A.F. een wachtlijst van tien. Tien studenten dus, die in hun eigen land, door welke om standigheden dan ook. zich niet volledig kunnen ontplooien en die staan te popelen om naar Nederland te komen. Deze stu denten zijn hier welkom en men zou ze graag ontvangen, mits men er genoeg geld voor had. Het U.A.F. hoopt nu, dat men door toedoen van het N.S.O. een aantal mensen van die wachtlijst schrappen kan. Ernstig werken Dit werd ons dinsdagmorgen allemaal op "en persconferentie van het' Nederlands Studentenorkest, die gehouden werd in -De rustende jager" in Bergen, verteld. Dinsdagmiddag woonden we een repetitie bij. Er wordt gerepeteerd in Het Duinver- maak. een houten lokaal, dat iets van de weg afligt, midden in het bos. Het is kwart over twee als we er binnengaan. De meeste s' Menten zijn er al. Het is een hels la waai. De instrumenten worden gestemd, alles doorelkaar, violen, altviolen, contra bassen, hobo's en fluiten. We kunnen el- De dirigent Jan Brussen met de strijkers van het Nederlands Studenten Orkest, dat op 27 januari een concert geeft in het Haarlems Concertgebouw. kaar niet meer verstaan. Bij de grote kachel staat de heer Brussen, hij warmt zijn handen. Even later kijkt hij op de klok. Kwart over twee, de repetitie moet beginnen. Hij loopt naar voren, geeft met zijn dirigentenstok drie driftige tikjes. Het startsein is gegeven. Even is er dan die stilte. Dan zet het orkest nog wat aarze lend in: Het fluitconcert in D van Mozart. Door de grote ramen zien we dat het is gaan sneeuwen. Grote vlokken maken langzaam alles wit. Buiten is het stil, erg stil. Binnen is alleen de muziek. We luis teren, maar niet lang. Want steeds, steeds maar weer wordt het orkest onderbroken door de heer Brussen, die passages laat herhalen. Het maakt de studenten niet moe. Iedere keer beginnen ze weer met evenveel enthousiasme en energie, iedere dag negen uur lang, drie uur 's ochtends, drie uur 's middags en drie uur 's avonds. Dinsdagmiddag hebben we niet drie uur geluisterd, maar wel lang genoeg om een indruk te krijgen van het harde werken van de dirigent Jan Brussen en de zesen zeventig leden van het Nederlands Stu denten Orkest. Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSERIJ Telefoon 16254 In Utrecht is door afgevaardigden van elf organisaties van K.N.I.L.-veteranen en andere gepensioneerden een vergadering gehouden, waarop de huidige pensioenre gelingen werden besproken. De bijeen komst was georganiseerd door de Alge mene Militaire Pensioenbond, de Vereni ging van oud-korporaals en soldaten K.N.I.L. „Voorwaarts" en „Madjoe", de vereniging van oud-onderofficieren K.N.I.L. In principe werd besloten, gezamenlijk een commissie te vormen die zal streven naar verbetering van de bestaande pen sioenregelingen en naar een herziening van de „kortingswet" in verband met de A.O.W. De verschillende bonden zullen voor 24 januari besluiten, of ze definitief tot samenwerking willen overgaan. Het ligt in de bedoeling, dat de commissie op de eerste dinsdag in februari weer bij eenkomt om concrete plannen te maken voor de te voeren actie. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot: buitengewoon hoogleraar voor het tijdvak van 1 januari 1959 tot en met 31 augustus 1961 in de afdeling der werktuigbouwkun de in de tussenafdeling der metaalkun de aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de techno logie van het lassen: ir. G. Westendorp, onderdirecteur van de Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek n. v. te Nij megen; tot gewoon hoogleraar in de afde ling der elektrotechniek aan de Techni sche Hogeschool te Eindhoven om onder wijs te geven in de meet- en regeltechniek: dr. C. E. Mulders, thans hoofdingenieur van bijzondere diensten bij het Natuur kundig Laboratorium van het Dr. Neher- laboratorium der P.T.T. Het Centraal Comité van de Anti-revo lutionaire Partij heeft bij de vaststelling van de advieslijst. voor de komende ka merverkiezingen de zittende leden ds. J. Fokkema en ds. C. van der Zaal wegens hun leeftijd niet opgenomen. In de kring van de hervormde Anti-revolutionairen is, zoals reeds is bericht, een actie op touw gezet om ds. Fokkema wèl op de lijst te plaatsen. Het bestuur van de A.R. kies vereniging te Ierseke heeft thans het ini tiatief genomen om ook voor ds. Van der Zaal een dergelijke actie te voeren. Het bestuur van deze kiesvereniging heeft in een brief aan alle A.R. kiesverenigin gen in vissersplaatsen verklaard dat ds. Van der Zaal voor haar voorlopig „de eni ge A.R. volksvertegenwoordiger is, die met volledige kennis van zaken ten volle de visserijbelangen kan behartigen". Met klem wordt er op aangedrongen dat ds. Van der Zaal zal worden opgenomen in de kandidatenlijst er. wel op een der meest kansbiedende plaatsen. Het hoofdbestuur van de R. K. Bond van Winkeliers in de Huishoudelijke- Luxe- en Speelgoedbranche „Paghala" heeft stel ling genomen tegen de conclusies van het rapport inzake verdergaande beperking van het cadeau-stelsel, uitgebracht door een commissie van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel. Het rapport kwam tol de conclusie, dat er geen aanleiding be staat tot verdergaande wettelijke beper king van het cadeaustelsel. In het rap port werd gezegd, dat een half tot tweeën eenhalf percent van de totale omzet van ar tikelen uit de huishoudelijke branche door middel van cadeaustelsels geschiedt. Deze percentages, zo zegt „Paghala", zijn berekend ten tijde van een rustige en stabiele conjunctuur. Uit een onderzoek in eigen kring is gebleken, dat bij een omzet daling van 15 percent zelfs in de beste bedrijven in deze branche geen winst meer wordt gemaakt. Een omzetverlies van anderhalf a tweeëneenhalf percent betekent dus reeds een winstdaling van tien tot: zeventien percent. „Paghala" betoogt verder, dat naast di recte omzetdaling tengevolge van de con junctuur er een indirecte omzetdaling in treedt tengevolge van toeneming der ca deaustelsels. Hiertegen kan deze branche uitsluitend door wettelijke maatregelen beschermd worden, want het is wegens de uitgebreidheid van het artikelenassorti ment onmogelijk privaatrechtelijke rege lingen te treffen, zoals het Hoofdbedrijf schap Detailhandel voorstelde. Damtitel Kennemerland Advertentie ▼anaf donderdag a.s. Het Perzisch Tapijthuis Amsterdam Rokin 116 Rotterdam - Den Haag Utrecht Arnhem - Hilversum Verwacht wordt, dat de Commissie Uit breiding Technisch Hoger' Onderwijs (Commissie-Neher) de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen nog in het eerste kwartaal van dit jaar een ad vies zal geven over een derde technische hogeschool. De hoogleraren prof. Groen man, prof. Van Hasselt en prof. Van Heek zullen binnenkort een tweede rapport uit brengen over het technisch hoger onder wijs in het noordoosten des lands, aldus heeft burgemeester W. Thomassen van Enschede aan de gemeenteraad meege deeld. De oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, heeft dinsdagavond voor de a.r. kiesverenigingen in Haarlem-noord in het Hervormd Jeugdhuis aan het Soen- daplein gesproken over de kwestie Nieuw- Guinea. Na schriftlezing en gebed door de heer L. Silvis, gaf dr. Van Baal een over zicht van hetgeen zich vooral na de oor log rond dit rijksdeel overzee heeft afge speeld. Bij de besprekingen over het on afhankelijk worden van Indonesië is er aanvankelijk van uitgegaan dat Nieuw- Guinea naast Nederland en Indonesië een afzonderlijke status zou krijgen. De hou ding van Indonesië heeft dit verhinderd. Ons land kan thans Nieuw-Guinea onmo gelijk afstaan, ondermeer omdat tussen papoea's en Indonesiërs een grote tegen stelling bestaat. Het is dus zuiver een kwestie van politiek fatsoen, dat Neder land de papoea's niet uitlevert. Zou Indo nesië het in Nieuw-Guinea voor het zeggen krijgen, dan breekt er ongetwijfeld op stand uit. Daarbij komt dat ons land zich van zijn verantwoordelijkheid ten opzich te van dit onderontwikkelde gebied be wust moet zijn. Naar het oordeel van dr. Van Baal is In donesië niet gesteld op Nieuw-Guinea, al leen op de kwestie Nieuw-Guinea. Als In donesië gepoogd had een goede verhou ding met ons land te hebben, zou het vraag stuk al lang zijn opgelost. Indonesië heeft echter deze kwestie gebruikt om zich een tijdelijk leiderschap in het Oosten te ver werven. Opgeven van Nieuw-Guinea zou betekenen toegeven aan de dreiging van Azië. Nederland kan veel goeds in het land van de papoea's doen. Hier zijn nog onge limiteerde hoeveelheden energie onaange sproken. Men durft hier echter geen geld te investeren. Wil men Nieuw-Guinea hel pen, dan moet men hier ondernemingen stichten en het land zo snel mogelijk tot ontwikkeling brengen. In socialistische kring, aldus dr. Van Baal, weet men heel goed dat men niet van Nieuw-Guinea af kan. Men maakt echter elk middel on mogelijk om het land tot ontwikkeling te brengen. Dr. Van Baal zei dat het land moet wor den opgebouwd raar een eigen zelfstan digheid. Men mag het zeker niet als een kolonie beschouwen. Hij behandelde nog de vraag of het niet beter is het land on der beheer van de Verenigde Naties te brengen. Dit is naar zijn oordeel geen goe de oplossing, daar Indonesië zijn aanspra ken zal handhaven en uiteraard de steun houdt van het sterke Afro-Aziatische blok. Tenslotte sprak de oud-gouverneur over de zending, het onderwijs enz. Verdronken. In het Amsterdam-Rijn kanaal te Utrecht is de 56-jarige kraan drijver P. Rietveld verdronken. Hij beklom 's avonds om tien uur zijn kraan, waarvan de toegangsdeur boven de fabriekshaven ligt. Vermoedelijk door gladheid van de trap is hij omlaaggestort. Toen men merk te, dat de kraan niet in werking kwam, ging men zoeken. Men ontdekte toen dat de kraandrijver verdronken was. De eerste ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Ken nemerland heeft duidelijk aangetoond, dat de jeugdige spelers een belangrijke rol zul len spelen in de strijd om de finaleplaat sen. Verscheidene prominente dammers hebben de kracht ondervonden van de aan komende jeugd en moesten zelfs hier en daar de winst aan hun jeugdige tegenstan der laten. De in de onderscheidene groepen ge speelde partijen resulteerden in: Naar de Dolomieten. Op de bijeen komst die de afdeling Bennebroek en om streken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde vanavond in „Oud Berg en Dal" houdt zal de heer J. Bakker vertellen en kleurendia's vertonen van de Lienzer Dolo mieten. Hoofdklasse groep A: Ir. M. Krijgsman wist op verrassende wijze zijn clubgenoot P. v. d. Berg te verslaan. P. Belien ver sloeg op zijn beurt zijn clubgenoot H. Wil- lemse; J. J. Warmerdam speelde remise met A. de Jong; De partij A. DoumaN. Blom werd afgebroken en zal vermoede lijk door Douma worden gewonnen. Hoofdklasse groep B: H. Belien versloeg zijn jongere broer C. Belien. W. v. Leuf- fen was de eerste die kennis maakte met het uitstekende spel van O. v. Dijk, doch kon op tijd remise forceren. De jeugdige J. Bus versloeg zijn clubgenoot C. Schel- faut; H. J. v. Berk had geen pardon voor zijn clubmakker W. Roest en won. Hoofdklasse groep C: J. Belien. die ver leden jaar het eerste klasse kampioenschap op zijn naam bracht verraste vriend en vijand door J. Drayer volkomen verdiend te kloppen. Th. Tielrooy liet zich door zijn clubgenoot J. v. Straten een punt afsnoe pen: Hij kwam namelijk niet verder dan remise. De partij H. J. Rozijn—H. T. Schu- ringa werd afgebroken in een stand welke remise doet veronderstellen. Eerste klasse groep A: Th. Bot wint van W. Persoon; L. J. v. d. Werf toonde zich de meerdere van A. Koster en won; de partij A. MastelingH. Ie Noble werd af gebroken, doch zal waarschijnlijk door laatstgenoemde worden gewonnen. Eerste klasse groep B: N. v. d. Meer J. Oorthuis 20; J. B. ter HaakA. F. van Leuffen 20; W. RoestA. Hoekema 11; F. J. v. Ipenburg moest capituleren voor de jeugdige V. van Morsveld; H. Diemei Th. v. Wort afgebroken in een winststel ling voor Van Wort. Tweede klasse groep A: J. OvaaG. J. ter Wolbeek 20. De overige voor deze groep te spelen partijen moesten worden uitgesteld. Tweede klasse groep B: C. C. Dijckx J. Bravenboer 02; J. de GrootJ. v. d. Wereld 20; J. ThymsW. Gomes 02; C. J. v. d. DoesA. Zanbergen 20. De tweede ronde zal vrijdag 16 januari worden gespeeld in de grote zaal van „Die Raeckse" in Haarlem. Hl] STOND OP HET terrein van het PEN in Velsen aan de noordkant van het kanaal. Hij keek omhoog naar de gigantische toren van de nieuwe centrale, die zo langzamerhand het beeld van het driftig kloppende hart van de industriële IJ mond gaat beheersen. Barend Wolf, directeur van een grote technische handels onderneming in Amsterdam. Een niet te grote, stevige man in een donker en goedzittend kostuum. Een man met een open gezicht, waarin één oog is ver duisterd door een zwart brille^las. Een zakenman, die de techniek in zijn vingertoppen heeft. Een man, die plezier heeft in stunts. Naast hem stond op het terrein, bedekt met een grauw zeil, één van de grootste transformatoren, die er in Italië worden gemaakt. Een stunt van de heer B. Wolf. Twee van deze geweldenaren liet hij met speciale treinen uit het zuidelijke land naar Velsen brengen. Advertentie 30 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE KONINGINNEWEG 6 Maandag 26 januari zal de Nederlandse Handelvereniging in het Concertgebouw in Amsterdam een uitvoering geven van het oratorium „Israel in Egypt" van Handel. Hieraan zal medewerking worden verleend door Hélène Verkley (sopraan), Aafje Heynis (alt), Arjan Blanken (tenor), Albert de Klerk (orgel), Willem Hickmann (clave- cimbel), het J<oor van de Nederlandse Han delvereniging in samenwerking met de ko ninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" uit Haarlem en de Utrechtse Oratorium vereniging. Het geheel staat onder leiding van Jack P. Loorij. DE HEER BAREND WOLF met één F „ik heb er een hekel aan, wanneer zij mijn naam met twee F's schrijven" woont in Aerdenhout. Op het grote mo derne kantoor van zijn onderneming, die in een oud, voornaam en statig grachten huis in Amsterdam is gevestigd, prijkt een luchtfoto van dit huis, zijn trots, aan de wand. Het lijkt op een foto van een kasteel in een bosrijk bergland. Er hangt een oude kalender, waarop de datum 20 december een kruisje draagt. Zijn verjaardag. Zestig jaren, waarvan hij er tenminste vijfenveertig hard heeft ge werkt, telt het leven van deze in vele op zichten interessante man. Eén van die mensen in ons kleine landje, die nog altijd verduveld goed weten, waar „Abraham de mosterd haalt", die vaak in „het nieuws" zijn, die weten, dat voor harde werkers het geld op straat ligt, die dat kiinnen vinden ook Opnieuw beginnen HET LEVENSVERHAAL van Barend Wolf is moeilijk te schrijven. Het spreekt welhaast vanzelf, dat het opnieuw be ginnen" er een grote rol in speelt. Hij laat zich moeilijk interviewen. Het is een man, die meer den één ding tegelijk kan doen. Hij vertel over zijn leven. „Mijn vader was bankier in Steenwijk. Ik speelde daar vaak op een prachtige buitenplaats. Een keer in het fortuin van mijn vader, maakte het noodzakelijk, dat ik op vijftienjarige leeftijd Steenwijk verliet. We trokken naar Amsterdam". Er klinkt heimwee in zijn stem.. Hij schildert hoe mooi die buitenplaats wel was. Hij vertelt hoe hij op zesjarige leeftijd in het water werd gegooid en toen „op zijn hondjes" leerde zwemmen. Een bijna tedere klank is er in zijn stem aan wezig. wanneer hij zo vertelt. Eén van de telefoons op zijn kamer rin kelt "enadeloos. Hij pakt de hoorn. Zijn gezicht verandert, wordt energiek. „Neemt u mij niet kwalijk, heren". En in de hoorn: „Yess, mister JYess, that's possible". Hij bladert in zijn agenda. Schrijft wat op. Belt een ander nummer. Geeft een af spraak door. Vraagt meteen om koffie. Vraagt of de „Professor" kan komen voor het samen stellen van een „babbelje" voor een tech nische conferentie in Den Haag met „mis ter J". Draait zijn uiteraard draaibare stoel weer om en vervolgt zijn levensverhaal. Brokkelig. Met uitstapjes naar vreemde landen. Hij vertelt over zijn hobby: fotograferen. Hij bezit filmtoestellen en fototoestellen in velerlei soorten. Zijn werk is voor een amateur zeer behoorlijk. Van de fotografie springt hij onmiddellijk weer over op de vliegerij. „Ik heb gevlogen in de beginperiode. Dat moet u opschrijven. Ondermeer met Hinchcliffe. Ik werkte als monteur op het vliegveld. Op een dag zei Hinchcliffe: „Je wilt toch vliegen, nietwaar. Stap maar in". Ik vergeet het nooit meer. Het was niet zo'n prettige ervaring. Maar ik bleef vliegen. Ja, ik heb m'n brevet. Altijd makkelijk". BAREND WOLF heeft zjjn tijd goed ge bruikt, toen h(j jong was. Hij bezocht H.B.S. en M.T.S. In de nachtelijke uren werkte hij als monteur bij het aanleggen van elektrische leidingen, omdat hij zo graag financieel onafhankelijk wilde wor den. Als jonge man sticht hij een eigen technisch bureau. Het wil echter niet. In die periode blijkt zijn technische begaafd heid al heel duidelijk. Hij doet zjjn eerste uitvinding. Een methode om elektrische leidingen te lassen. Hij werd er geen cent beter van. ..Het patent ontging hem. Hij had zijn uitvinding onvoldoende omschreven. De uitvinding was wil gepubliceerd. Iedereen kon er toen gebruik van maken. De zakenman Wolf kreeg op dat moment één van zijn eerste harde lessen. Hij werkte stug door. Hij propageerde het verlenen van werkelijke service als één van de pijlers van een gezonde technische onderneming. Hij bouwde bij zo een tech nische onderneming een service-afdeling op, die klonk als een klok. „Helaas gooide de crisistijd roet in het eten". Een eigen zaak HET WAS 1937, toen h;' de grote stap weer waagde. Hij stichtte zijn tegenwoor dige bedrijf. En een doorslaand bewijs van het feit, dat. hij een man .net ideeën is, is de naam van dit bedrijf: „Industriewolf". „Dat heeft echter niets te maken met het feit. dat ik zélf Wolf heet. Als ik een an dere naam had gehad, had ik mijn bedrijf nóg „Industriewolf" genoemd. Omdat een wolf in de techniek een machine is, die alles naar zich toetrekt en die niets meer loslaat". Deze naam getrouw begon hij alle mo gelijke technische artikelen en machines te importeren en op dat gebied werd hij een groot man in ons land. Overal werken nu zijn monteurs. In de nieuwe centrale van het PEN in Noordholland, in talrijke K.V.-stations in ons land. Overal plaatsen zij transformatoren en andere technische installaties. Want het leveren en plaatsen van de technische inventaris voor elektrische cen trales is zo langzamerhand zijn speciali teit geworden. Hij staat daarbij steeds met één been in de toekomst en één been in het heden. Nog werkt hij met de traditio nele installaties, maar het atoom wenkt hem reeds. Ook op dit terrein zal Barend Wolf zijn weg vinden. Dat staat wel vast. Hij heeft plezier in stunts. Toen hij in het Franse blad „Science et Vie" las van De heer B. Wolf (rechts op de foto naast de installatie) is ook op de jaar beurs in Utrecht thuis. Hier ontmoet hij Prins Philip van Engeland, tijdens het Engelse koninklijke bezoek aan ons land in het voorjaar van 1958. de revolutie, die de uitschuifbare toren van de Fransman M. Michel de Rov zou be tekenen voor de radio, de vliegtuigverzor ging, het bouwbedrijf, het leger en talrijke andere instellingen, kocht hij razendsnel de licentierechten. De demonstratie van de toren was een stunt. Goed, van de bouw van deze torens is door allerlei oorzaken niets terecht ge komen. Men heeft ze nu niet meer nodig. „Maar het was een stunt". En zo zouden nog kolommen gevuld kunnen worden met de stunts, die de heer Barend Wolf reeds heeft gepresenteerd in ons lieve landje aan de zee. Het typeert de man als een zaken man, die niet bang is. BAREND WOLF heeft het heus niet op een presenteerblaadje gekregen. In de oor log werd hij en zijn bedrijf geknakt. Acht maanden bracht hij door op de kille vloe ren van de Scheveningse gevangenis. De gevolgen daarvan ondervond hij na de oorlog op dramatische wijze. Het was tij dens een reis door Italië. Op weg naar een belangrijke conferentie werd hij getroffen door de ziekte, die later als aethritis defor mans zou worden gekarakteriseerd. Een chronische gewrichtsontsteking, die handen en voeten afschuwelijk kan ver vormen. In één nacht werd de vitale zakenman een strompelaar. Hij gaf geen cent meer voor zichzelf. Hij kwam echter in contact met dokter Franco Negri in San Remo. Die genas hem met bewegings therapie en het geven van injecties. De kuur van dokter Franco Negri was zo goed, dat hij na vijftien d gen weer recht op kon lopen. DEZE VRESELIJKE reumatische ziek te, waarvan dokter Negri hem genas, be tekende voor de heer Wolf niet het einde van de lichamelijke beproevingen. Nauwe lijks terug in Amsterdam werd h\j ge troffen door het optreden van grijze staar, waardoor hij zjjn gezichtsvermogen dreig de te verliezen. „Een jaar zult u nog kun nen zien", zei een vooraanstaande oogarts tegen de ongelukkige heer Wolf. Vergezeld van zijn vrouw trok de heer Wolf na deze verpletterende mededeling naar de dierbare plekjes uit zijn jeugd jaren. Steenwijk, Amsterdam en Brussel. Naar Hengelo en Rotterdam, waar hij de techniek in zo velerlei vorm had gediend. Alle plekken, waar hij gewerkt en van gehouden had, wilde hij nog één keer zien. Daarna liet hij zich opereren met weinig kans op s>' ces. Driemaal moest hij zich zelf laten opereren, omdat de gevreesde grijze staar steeds weer terugkwam. De laatste keer moest de operatie bij vol- bewustzijn geschieden; door de talrijke behandelingen konden de oogzenuwen niet meer worden verdoofd. Het is tenslotte toch gelukt. Nog draagt hij een zwart oogglas voor zijn ene oog, maar hij kan zien. Hij kan zijn werk nog doen. Hij kan centrale's en K.V.-stations blijven inrichten met dè installaties, die hij uit. geheel de wereld naar Nederland haalt. Barend Wolfde jongen uit Steenwijk, de man uit Aerden hout, die met bewondering naar de gigantische toren van de PEN-centrale in Velsen kijkt en er een hekel aan heeft, wanneer men zijn naam met hcee F's schrijft.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13