Puin en Doppie OPRUIMING Kiihling Het huis der conflicten Agenda voor Haarlem V J Nederland zal de verplichtingen van Euromarkt loyaal nakomen en NUWRUST TAPIJTEN, BEDDEN, DEKENS, GORDIJNEN enz Anegang 27 A 15 H radio ïetevisie Snert en judd Drie miljoen 1 nister aars hebben radio distri b u ti e De radio geeft donderdag 7 elevisieprogramma Negen mannen in arrest wegens graandiefstallen Gevolg van Nyborg: Band tussen de Europese protestantse kerken Geestelijke eenheid ondanks ijzeren gordijn Kerkelijk Nieuws Normen voor de kleuren van Nederlands vlag Tien maanden geëist wegens dodelijke aanrijding Mist legde scheepvaart op de Schelde stil Gerepatrieerde planters voor 20.000,- opgelicht Intern. Juristenorganisatie verhuist naar Genève Voorzitter Produktschap voor Zuivel: DOOR IRIS BROMIGE \G 14 JANUARI 1959 Men moet echt van kolder houden, wil men een film kunnen appreciëren als het gekke Engelse geval „Van je familie moet je 't hebben". Dinsdagavond werd het spektakelstuk op het, beeldscherm losge laten. Wij konden de persiflage op de hui lende crooner het best verteren. Wij von den dc vele nonsens wel ei-g op de spits ge dreven. Voor echte humor was bijna geen plaats meer. Enfin, men merkt wel dat wij er niet onverdeeld enthousiast over zijn. Vooraf ging een filmpje over Borneo en een demonstratie van de bereiding van het nationale gerecht van Nederland: erwten soep en van Luxemburg: judd met garde bonen. Een allegaartje dus met echte halve garen aan het eind. Beeldschermen Bij de Dienst Luister- en Kijkgelden wordt donderdag het drie miljoenste luis- terpunt geregistreerd. Dit houdt in, dat er dan drie miljoen radiotoestellen en aan sluitingen op het radiodistributienet zijn ingeschreven. Ter gelegenheid van dit feit zal de Ne derlandse Radio Unie, waarin alle om roepverenigingen samenwerken, enigszins feestelijk de drie miljoenste abonnee be groeten. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener, heeft zich bereid verklaard in een korte toespraak de betekenis, die de radio in ons volksleven heeft verkregen, te bespreken. Er zal een speciaal radiopro gramma worden uitgezonden, waarin de verschillende facetten van het radiopro gramma op het gebied van informatie, kunstzinnige beïnvloeding en ontspanning zullen worden belicht. In dit programma zullen met historische opnamen verschei dene grote figuren en gebeurtenissen uit het nationale en internationale leven weer in herinnering worden geroepen. Het is de bedoeling om dit programma in de avonduren over beide zenders op onderling verschillende tijdstippen uit te zenden. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 3.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 0.00 G.vmn. voor de vrouw. 0.10 De groen teman. 0.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.50 De nieuwe auto's komen op de markt, caus. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Orgel en zang. 13.55 Beursber. 14.00 Koorzang. 14.30 Enkele beschouwingen over de Nederlandse taal. caus. 15.05 Pianorecital. 15.40 Voordracht.. 16.00 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Voor de 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 10.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Ork.conc. 20.45 De rechter en de gouverneur, hoorspel. 22.20 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. van New York. 23.25—24.00 Discotaria. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Idem. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8 50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Klokgelui. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38. Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Viool en piano. NCRV: 14.00 Metropole-ork, 14.45 Koor zang. 15.25 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluit, hobo, fagot en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus.- muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Op de man af. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant19.50 A.R... pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Liederen. 16.45 Viool en piano. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Pol. causerie. 20 00 Verz.progr. 21.00 Fianoduo. 21 30 Jazz. 22.00 Nieuws. 22.15 Int.. radio universiteit. 22.30 Pianoduo. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weerbericht. NCRV: 20.20 Kunstkroniek. 20.45 Jiddische liederen. 21.05 Act. van vroeger en nu. 21.55 Dagsluiting. De Rotterdamse recherche heeft negen personen gearresteerd wegens omvangrij ke diefstallen van bijprodukten van tar we, gepleegd in een meelfabriek te Rot terdam. Voorzover de politie heeft kunnen nagaan, is er in nog geen twee jaar een partij van 60.000 kilogram bijprodukten ge stolen. Dit betekent voor de fabriek een nadeel van ongeveer 15.000.-. De cen trale figuur van de diefstallen was de 33- jarige J. P. uit Schiedam. Hij was bij de meelfabriek als graanreiniger in dienst, maar zijn werkzaamheden beperkten zich niet tot het reinigen van graan. Hij waste in zijn vrije tijd thuis de jutezakken van het bedrijf, waarmede hij 125.- per week verdiende. Bovendien had hij toestemming gekregen afval weg te halen waarvoor hij ook extra werd betaald. De zaken gingen zo goed dat hij zich voor het vervoer van zakken en afval een bestelauto had aan geschaft. Ook kocht hij een veeteeltbedrijf met 20 koeien en 10 varkens. In de maalderij haalde P. niet alleen afval weg, maar ook bijprodukten. Daarbij had hij hulp gekre gen van personeelsleden van het bedrijf. Ook in een tweede maalderij van de fa briek haalde P- bijprodukten op. Ook daar had hij medewerking van arbeiders uit het bedrijf. P. gebruikte een deel van de bijprodukten voor zijn eigen vee. Hij was met twee varkens begonnen, maar weldra breidde de veestapel zich uit. Later ver kocht hij het ges tol ene. Vaste afnemers waren een 52-jarige broer, die veehouder in Kethel bij Schiedam is en een andere Kethelse veehouder. Het is gebleken dat P. van tijd tot tijd zijn handlangers geld toesto) te, om hun stilzwijgen te kopen. Een van hen heeft totaal ruim 1.000.- gekregen. Van 6 tot 9 januari is te Nyborg in Dene marken een conferentie van Europese niet- kathoiieke kerken gehouden. Op een maan dagmorgen gehouden persconferentie heb ben dr. E. Emmen, dr. A. A. Koolhaas en dr. C. L. Palijn iets over genoemde confe rentie verteld. Dr. Emmen, scriba van de generale synode der Nederlands Hervorm de Kerk, was één van de drie voorzitters der conferentie, dr. Koolhaas, voorzitter van het moderamen van de synode, maak te deel uit van één der commissies en dr. Patijn woonde de bijeenkomst bij als voor zitter van de commissie voor de christe lijke verantwoordelijkheid voor Europese samenwerking. Op de conferentie waren uit Nederland vertegenwoordigd de Ne derlands Hervormde Kerk, de Evange lisch Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broederschap en de Gereformeerde Ker ken. De laatste door waarnemers. Verder waren niet-katholieke kerken uit geheel Europa, van zowel vóór als achter het IJzeren Gordijn vertegenwoordigd en re presentanten van de Oecumenische Raad van Kerken. Als algemeen onderwerp voor de confe rentie had men gekozen „De Europese christenheid in de huidige geseculari seerde wereld". Als sublhemata vermeldde de agenda: „Evangelie en industrie „Het einde van de Constantinische era", betreffende de verhouding van kerk en staat, „de Oosterse orthodoxie en de Euro pese beschaving" en „de gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid der kerken voor Europa". Gedurende de conferentie hebben vier commissies deze onderwerpen intensief bestudeerd en er rapporten over uitge bracht. Een vijfde commissie heeft zich bezig gehouden met de problematiek hoe mén de kerkelijke samenwerking in de toekomst zou kunnen voortzet ten. „Het lag niet in de bedoeling", aldus dr. Emmen, „om direct een Europese raad van kerken op te richten, maar wel voorlo pig een band tussen de niet-katholieke ker ken van geheel Europa te leggen". Dit doel is volledig in Nyborg bereikt, want alle kerken bleken bereid hieraan mede te werken. Er zal dan ook binnen een paar jaar een nieuwe conferentie worden gehouden en de voorbereiding daartoe is toevertrouwd aan een comité, waarin behalve dr. Emmen, aartsbisschop Kiivit, bisschop Lilje en dr. Harms nog kerkelijke vertegenwoordigers zitting heb ben uit Tsjechoslowakije, Polen, Honga rije, Rusland, Frankrijk, Zwitserland, Duitsland, Denemarken en Engeland. Dr. Emmen wees er op, dat in Nyborg geen enkele „groepering" viel waar te nemen, die bepaalde tendenzen had. Dr. Koolhaas zeide, dat men thans meer en meer continentale conferenties van ker ken ziet houden, waarop problemen aan de orde worden gesteld, die kenmerkend zijn voor het bewuste werelddeel. De pro blemen, waarmee de kerken in Europa te maken hebben, zijn onder andere de schei ding van Oost en West, de atomaire be wapening, de oude kerken met gescheiden ontwikkeling en de geseculariseerde en verteenniseerde wereld. Hij achtte het een gelukkige omstandigheid, dat de Europese niet-kathoiieke kerken zich over deze kwestie te Nyborg hadden beraden. Dr. Patijn vertelde dat zijn voornaam ste indruk van de conferentie was, dat Europa nog steeds een geestelijke een heid vormt. Zowel de kerken vóór als achter het ijzeren gordijn hadden een zelfde verlangen naar eenheid en gevoel den zich verantwoordelijk voor Europa. „Wij waren daar leden van een zelfde fa milie", zo zeide hij. Ook was het hem op gevallen, dat de orthodoxie zich zeer open had uitgesproken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wassenaar (vac. dr. H. J. Iionders) (toez.) K. J. H. Burgy te 's-Gra- venhage te Daarle (toez.) J. Vos te Gou- driaan. Bedankt voor Werkendam T. I-I. Oosten- brug. Geref. Kerken Beroepen te Borne A. Ykema te 2de Ex- loërmond te Oosterend (Fr.) R. van den Berg. kand. te Arnhem. Om een einde te maken aan de veelheid van kleur-nuanceringen bij de Nederland se vlag heeft de Hoofdcommissie voor de Normalisatie twee normen gepubliceerd die de kleuren rood en blauw van onze nationale vlag vastleggen. Deze normen zijn opgesteld in overleg met de Konink lijke Landmacht, de Koninklijke Marine, verscheidene departementen en enige grote scheepvaartmaatschappijen en in samenwerking rnet het vezelinstituut T.N.O. te Delft. Tien maanden gevangenisstraf en twee jaar intrekking van rijbewijs hoeft de offi cier van Justitie bij de Arnhemse recht bank, mr. J. van IJsendoorn, tegen de 54- jarige garagehouder H. E. te Aalten geëist omdat hij op 23 september te Terborg een voetganger zodanig heeft aangereden, dat de voetganger aan de gevolgen overleed. De politie stelde vast, dat zowel de auto mobilist als de voetganger alcohol hadden gebruikt. E. was naar Doet.inchem geweest cm daar een bijeenkomst van benzinepomphouders bij te wonen. Hij had zich echter vergist, het feest was een dag eerder gevierd. Hij besloot er nu in zijn eentje maar een fuif van te maken. Hij ontmoette iemand, die belangstelling voor zijn auto had en met deze aspirant-koper zette hij het feest voort. Ten slotte wilde hij de man naar huis brengen. In Terborg reed hij met te hoge snelheid twee voetgangers aan, die onzeker de weg overstaken. Een hunner werd geraakt, de inzittende had nog ge schreeuwd „stop", maar E. had niets gezien. De officier zei, dat hier duidelijk sprake is van een misdrijf. De verdediger wees er op, dat verdachte na tien maanden af wezigheid van zijn bedrijf, nog geruime tijd gehandicapt zou blijven doordat hij niet over een rijbewijs zou beschikken. De offi cier erkende, dat dit inderdaad een niet door hem bedoelde verzwaring van straf betekende, gezien het beroep van ver dachte en gaf de i'echtbank in overweging hiermede rekening te houden. De uitspraak volgt over veertien dagen. De scheepvaart over de Westerschelde, die maandag grotendeels werd stilgelegd door de storm, heeft dinsdagavond op nieuw stagnatie ondervonden. Een plot seling opkomende zware mist legde in kor te tijd het gehele scheepvaartverkeer stil. De Zweedse vrachtboot „Canada", groot 7211 brt., op weg van Antwerpen naar Zee, is in deze mist ter hoogte van Terneuzen aan de grond gelopen, 's Nachts om drie uur is het schip door zes sleep boten vlotgetrokken. Drie uit Indonesië gerepatrieerde plan ters zijn onlangs door een collega in Den Haag opgelicht voor ongeveer 20.000.--. De man had hun verteld een zeer lucratie ve geldbelegging te weten en omdat hij een zeer gunstige indruk maakte, hadden de planters hem het geld zonder kwitantie gegeven. Het geld was echter met roulet tespelen opgegaan. De Haagse rechtbank veroordeelde de man tot een jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk. De Internationale Commissie van Juris ten, die in Den Haag zetelt, zal half fe bruari haar zetel verplaatsen naar Ge nève. Men neemt aan, dat een der belangrijk ste redenen voor de verhuizing is, dat de Zwitserse autoriteiten bepaalde fiscale fa ciliteiten bieden aan internationale orga nisaties, hetgeen de Nederlandse regering niet doet (ANP). Die boefjes hadden nog gelijk ookPara en Doppie konden ze niet te pakken krijgen. Zonder dat ze er iets aan konden doen, peddelden die twee rustig verder, de beek af Het huilen stond Pum en Doppie nader dan het lachen, bij dat gemene gedoe. Wat waren ze woedend! „Moeten we die schooiers nou maar zo laten gaan met onze kano?!", riep Pum. „Neekom mee, we gaan ze achterna!", hijgde Doppie kwaad. „We moeten pro beren, ze voor te komen en op te vangen!" 5657 Tijdens de eerste vergadering in dit jaar van het Produktschap voor Zuivel, vanmorgen in Den Haag gehouden, heeft de voorzitter, ir. B. van Dam, zich met de grootste reserve gewaagd aan een prog nose voor het komende jaar. Hij sprak daarbij over de Euromarkt en zei, dat ons land bereid is loyaal en royaal zijn ver plichtingen na te komen, o. a. door contin genten vast te stellen voor de invoer van verse melk, room, boter en gecondenseer de melk zonder suiker. Mogelijk kan ons land profiteren van de nu op Duitsland en andere E.E.G.-landen rustende verplich ting om uit de partner-landen een hoeveel heid boter toe te laten, gelijk aan drie per cent van de eigen produktie. Anderzijds is het nu wel zeker, aldus ir. Van Dam, dat Frankrijk (overigens het enige E.E.G.-land dat zijn kaasinvoer nog niet heeft geliberaliseerd) bij het bepalen van een contingent voor de invoer van kaas een splitsing toepast naar soorten. Dit zal tot gevolg hebben, dat dit jaar de export van Nederlandse kaas naar dat land wel niet belangrijk zal toenemen. Ten aanzien van de verhouding tot België is de positie in het ruimere kader van de E.E.G. vooralsnog niet erg duidelijk. Er zijn, wat de toekomst betreft, ook enkele lichtpunten. In de eerste plaats is er het feit, dat over het geheel de Amerikaanse surplus-voorraden aan zuivelprodukten in het afgelopen jaar zijn afgenomen en voor boter en kaas vrijwel tot nihil zijn gedaald, waardoor althans voor het moment de we- Advertentie Onze vermaarde BEGINT DONDERDAGMORGEN 9 UUR Honderden werkelijke spotkoopjes in ZIET ONZE ETALAGES Haarlem's Grootste Speciaalzaak iri woningtextiel (hoek Warmoesstraat) - Tel. 12610 - Haarlem reldzuivelmarkt niet zodanig onder de druk dezer voorraden staat, als in vorige jaren het geval is geweest. Daarbij komt de gestegen boterconsumptie in Enge land, gepaard gaande met een zekere da ling van de Engelse melkproduktie en het nog steeds toenemende verbruik van zui velprodukten in West-Duitsland. Spreker had daarom hoop, dat ons land de gestegen kaasuitvoer naar dat land zal kunnen handhaven. Gunstige voorraden Verder is er de gestegen binnenlandse consumptie van boter en kaas. Tenslotte had ir. Van Dam het over de voorraad- positie in Nederland, die ook al beschikt het voedsel inkoopbureau nog over vrij wat magere melkpoeder over het ge heel toch bepaald gunstig is, vergeleken met die, in begin 1958. Wat het afgelopen jaar betreft, zei ir. Van Dam dat in de laatste maanden de opbrengsten van de produkten sterk zijn gestegen. Spreker constateerde verder dat in het binnenland het boterverbruik het vooroor logse peil heeft bereikt. De melkproduktie steeg in 1958 tot 6.240.000 ton, een nieuw record, waarbij het gemiddelde vetgehal te steeg van 3,74 percent tot 3,79 percent. De boterproduktie steeg tot 91.500 ton, te gen 76.000 ton in 1957. Het winterseizoen werd begonnen met een voorraad van 16.000 ton koelhuisboter, die met het da len van de produktie snel verminderde. Dit maakte het zelfs noodzakelijk, de ex port te staken, teneinde te voorkomen dat er niet genoeg voorraad zou overblijven voor de binnenlandse markt. Weinig koelhuisboter Voor het begin van het nieuwe produk- tieseizoen zal de thans aanwezige voor-7 raad Koelhuisboter we, geheel geruund j zijn. De kaasproduktie nam in 1958 toe met MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en Annexatie. Gemeenteraadsleden van Nijmegen hebben in de begrotingsvergade ring van de raad aangedrongen op an nexatie van gedeelten van Groesbeek (Berg en Dal) en Heumen-Malden met het oog op de uitbreidingsplannen van Nijmegen. De raad vroeg B. en W. om een nota over deze aangelegenheid. Verpleegster veroordeeld. De recht bank te Amsterdam heeft een 37-jarige wijkverpleegster uit Ouderkerk schuldig verklaard aan diefstal van ruim 1000 gul den ten nadele van een oude zieke klom penmaker, die zij verpleegde, en haar een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, op gelegd. Het voorarrest van vijf maanden werd niet in mindering gebracht. Derde crematorium. Het derde cre matorium in Nederland komt in Groningen op de begraafplaats „Selwerderhof". Het wordt gesticht door de Crematoriumver eniging Nederland, waarvan deel uitma ken de Vereniging voor Facultatieve Cre matie en de Vereniging voor Crematie A.V.V.L. (Arbeidersvereniging voor Lijk verbranding). Waarschijnlijk zal het nieuwe crematorium in 1960 gereed zijn. Operateur. De politie in Maastricht heeft een 33-jarige filmoperateur gearres teerd, die verschillende zaken aldaar en in Heerlen heeft opgelicht door totaal voor 4200 gulden aan foto- en filmapparaten, horloges en radiotoestellen te kopen zonder deze te betalen. Jongetje verdronken. In de haven van Breskens is het negenjarige jongetje J. Mookhoek verdronken, dat bij het spelen langs de kaden in het water was gevallen. Men heeft het lichaampje niet meer kun nen vinden. Men neemt aan dat het jon getje door de stroom is meegevoerd. Advertentie 11.000 ton, zij kan worden geraamd op 187.000 ton. Het binnenlandse verbruik van kaas steeg van 72.000 tot 84.000 ton, het geen een gemiddeld verbruik per hoofd be tekent van 7,5 kg. In 1957 was dat verbruik 6,5 kg. De produktie van gecondenseerde melk bleef tot medio mei 1958 aanzienlijk achter bij die in 1957; tegen het einde van de zomer trad evenwel een krachtig her stel op. Over de consumptiemeik moest ir. Van Dam een wat somber geluid laten horen. Bedroeg in 1957 het hoofdelijk verbruik in clusief de consumptieprodukten en room 197,8 kg., in 1958 daalde dit cijfer tot 190 kg. Van invloed hierop was de op 1 juli 1957 doorgevoerde prijsverhoging. Daaren tegen steeg het gemiddeld verbruik per hoofd van de zogenaamde koffiemelk van 4,5 kg. tot 5,4 kg., zodat in 1958 het eigen lijk verbruik van consumptiemelk met 6 kg. per hoofd daalde. 20. Er was in Mark's houding niets geweest, dat wees op iets meer dan een achteloze vriendschap, maar Mark was geen demonstratief mens. Over Linda's eigen houding bestond niet veel twijfel. Daaromtrent had Judy het zeker wel bij het rechte eind. En toen, later op de avond, Mark een paar stukken Chinees porselein uit een kast had gehaald om die aan Pauline te laten zien, zag Pauline dat Linda's blik met een taxerende uitdrukking op hen gevestigd was en werd zij zich bewust van een zekere erkenning van Judy's oordeel. „De Chinezen waren meesters in de kunst der pot tenbakkerij," zei Mark, terwijl hij de vaas in kwestie weer op haar plaats zette. „En het moderne industrialiseringsproces heeft de kunst vrijwel verdrongen, veronderstel ik.'" „Niet helemaal. Wij maken artikelen van een aan gename vorm en tekening en er is ook nog een hoge standaard van vakbekwaamheid nodig, hoewel de ma chines veel van het werk hebben overgenomen. Zou je er iets voor voelen de fabriek eens te zien, Pauline? Ik denk, dat je het wel interessant zult vinden." „Graag zelfs. Hoewel mijn vader een enthousiast verzamelaar was en ik zelf ook veel van mooi Chi nees porselein houd, heb ik er geen flauw idee van hoe het gemaakt wordt, of de minste kennis van het materiaal, waarvan het wordt vervaardigd." „Chinese klei plus nog enkele andere substanties. Als het even kan, zal ik een morgen voor je vrij maken om je rond te leiden. De oude heer zal je daarvoor graag afstaan. Chinese klei zit hem in het gebeente." „Is dat het?" „Vind je hem moeilijk om mee op te schieten?" „Neen. Voorzover net mijn wei-k betreft, is hij een ideale werkgever. Maar. „Ga door." „Soms maakt hij me bang, Mark. Ik kan niet uit leggen waarom. Het is alsof een gevoel van haat hem verteert." „Ja. Ik weet, wat je bedoelt. Het is erger gewor den, sedert hij aan die biografie van John is begonnen. Ik gelool, dat dit fout is geweest. Het rakelt alleen het oude vuur maar op." „Ik heb af en toe diep medelijden met hem. Maar er zit daar iets abnormaals en alle abnormaliteit is beangstigend." Mark keek met een eigenaardig glimlachje op haar neer. „Jij oordeelt ons volgens je eigen standaard van vriendelijkheid, Pauline. Vader is niet abnormaal., hij heeft alleen maar haat tegen de wereld. Daarin staat hij niet alleen. Sommige mensen ontsnappen daaraan door in een Klooster te gaan, of door de drank, maar het Cedar-bloed voelt niet veel voor ontwijkin gen. Het spuwt vuur en vlam en vecht. Ik kan hem begrijpen, hoewel ik weet, dat hij door zijn haat zich zelf nog meer benadeelt dan anderen en dat hij toch niets bereikt." „Maar het is zo dwaas om de kring van verdriet steeds te laten uitbreiden." „Het is dwaas, maar wat in het bloed zit, kan men niet veranderen. De mensen zijn nu eenmaal zoals ze zijn." „Dat kan ik niet accepteren. Je geest moet weten, wat goed en wat verkeerd is; wat rechtvaardig is en wat onrechtvaardig." „Jouw bloed stroomt rustig, Pauline en zal naar re de luisteren. Daar oen je werkelijk mee gezegend. Maar bega niet de vergissing te denken, dat het met iedereen hetzelfde is. „Het schijnt wel een speciale taak voor jou te zijn, Mark, om mij waarschuwingen te geven. Ik vraag me af, waarom?" Hij glimlachte. „Misschien omdat ik voel, dat je gevaar loopt aan ons dezelfde zachte zephyrs toe te schrijven, die jouw leven bewegen, zonder dat je enig vermoeden hebt van de orkanen, die een ander kunnen voortjagen. Ik had gelijk betreffende de hei. Het is niet helemaal de veilige en lieflijke plaats, die jij dacht dat ze was. Ik vrees, dat de Cedars je wel eens op dezelfde ma nier verbaasd zouden kunnen doen staan." „Ik zal op mijn hoede zijn," zei Pauline plechtig. „Je gelooft me nu net zo min als gistermorgen hè? Ik veronderstel dat alleen ervaring ons tenslotte iets kan leren." Meneer Cedar kwam op dit moment de kamer in en Mark ziende, zei hij: „Kom je een partijtje spelen, Mark?" Mark excuseerde zich en Pauline's ogen volgden hem toen hij de kamer verliet. „Judy vertelde mij, dat u in Parijs gewoond hebt, juffrouw Avon." Pauline schrok bij het horen van Linda's stem. „Ja, gedurende twee jaar." „Wat heerlijk. En wat een contrast moet Darnford dan wel niet zijn." „Ik hou erg veel van het buiten wonen." „En natuurlijk zijn de Cedars de aardigste mensen, die men zich denken kan. U zou geen prettiger werk gevers hebben kunnen vinden? dat weet ik zeker. Dat moet wel een geweldig verschil maken, als men er gens intern is." Pauline stemde hierin glimlachend toe. Deze kleine schermutseling gaf de toon aan voor al haar verdere ontmoetingen met Linda. Linda's opinies waren altijd onberispelijk en ze werden met de grootst mogelijke charme weergegeven, maar ze verzuimden ook nooit om, hoe delicaat het dan ook gedaan werd, te onder strepen, dat Pauline in dit huis een betaalde employee was. De volgende weken waren voor Pauline gemarkeerd door haar geluk in haar liefde voor Mark en de we tenschap dat de vriendschap, die hij haar betoonde, warmer en sterker werd. Zijn hart lag hem niet op de tong, en als zijn vriendschap zich dan al tot liefde verdiepte, dan zou hij daar toch niet zo snel uiting aan geven. Hij zou er eerst zeker van willen zijn. Mark was grondig in alles, wat hij deed. Maar hij nam haar in veel grotere mate in vertrouwen dan enig ander; daar was zij zeker van. Indien er al diepten waren, die hij nog voor haar verborgen hield, dan was zij bereid om te wachten, wetende, dat de sterkste planten het langzaamst groeien. Hij leerde haar paardrijden. Als leermeester was hij beslist, maar geduldig en niet gemakkelijk te vol doen. „Als je aan iets begint, doe hel dan behoorlijk" zei hij op zekere dag in antwoord op haar protest tegen wat een pietluttige Kritiek scheen te zijn. „Je moet je paard goed rijden, het niet uit de hand laten F,n nooit vergeten, dat jij het bent, die het voor het zeggen hebt". (Wordt vervolgd) vertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. WOENSDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg: Personeelsvereniging „Stadhuis" met „Het witte schaap van de familie", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, tot 22 uur. Galerie Etroit: Expositie „Konkrete kunst", tot 20 uur. Huis Van Looy: Kerstexpositie leden „Kunst zij ons doel", tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Haven der hartstochten", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Vergiss mein nicht", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Das Madchen Rosemarie", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De nachten van Cabiria", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „The Vikings", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „El Tigre, de vurige", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Con trabande uit Cairo", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Béla Bartök. 21—22 uur. DONDERDAG 15 JANUARI Coornhertlyceum: De heer H. H. Schutte geelt cursus „Tekenen naar levend model", 20 uur (V.U.). TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, 1022 uur. Huis Van Looy: Kerstexpositie leden „Kunst zij ons doel", 1017 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Haven der hartstoch ten", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Vergiss mein nicht", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Das Madchen Rosemarie", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Nachten van Ca biria", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Thea ter: „The Vikings", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „El tigre, de vu rige", 14 jr., 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Des nachts langs de boulevard", 18 jr., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Béla Bartök, 21—22 uur. Brinkmann: Voor de vereniging „De vrije gemeente" houdt prof. dr. R. van Brakell-Buys een lezing over „De dyna mische levensfilosofie van Ortega Y. Gar ret". 20 uur. Brinkmann: J. Bakker en D. A. Meesters voor: Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging over: „De flora van onze duinen", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17