Schatkist thans f 762,6 miljoen SCH0US Panda en de olie^boertjes DONDERDAG 15 JAN. om 9 uur aanvang van de januari-opruiming Het weer blijft veranderlijk Winststijging Meelfabrieken door concurrentiereservering gedrukt Prof. Hallstein kaatst beschuldiging van discriminatie onverminderd terug Wereldnieuws "AKKERTJES" Discontoverlaging deze week verwacht 2 EERSTE JAARVERSLAG OVER 1958 Gunstige gang van zaken De Amerikaanse begroting Tunesië trekt zich wellicht terug uit frankzone WEEKSTAATNEDERLANDSCHE BANK Mr. S. G. Binnerts te Bazel overleden Verzachting van Franse financiële maatregelen Geen faillissementen Goede zaken op souvenir- en lederwarenbeurs V.A.R. gaat nieuwe haven aanleggen voor olievervoer Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Girodienst boekte zijn 70 ftOOste klant Streven naar automatise ring wordt voortgezet E.E.G.-ministers vandaag te Parijs bijeen WOENSDAG 14 JANUARI 1959 DE N.V. MEELFABRIEKEN der Nederlandsehe Bakkerij te Rotterdam, de eerste onderneming die verslag uitbrengt over 1958, heeft over dat. jaar een exploitatiesaldo behaald van 2.023.343 (v.j. 2.022.483). De exploitatie van woonhuizen en beambten- woningen leverde op 61.511 (v.j. 56.344) Na diverse afschrijvingen en een dotatie aan de reserve voor diverse belangen resteert een saldo winst van 1.102.237 1.044.105). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 12 percent. Daar de hoeveelheid grondstoffen, vermalen voor produkten met binnenlandse bestemming, in 1958 groter was dan in enig voorafgaand jaar en toch het kostenpeil vrijwel gehand haafd kon worden, terwijl daarnevens de fluctuaties in de prijzen van grondstoffen en produkten een tamelijk rustig verloop te zien gaven, was het mogelijk belangrijk hogere brutobedrijfsresultaten te behalen. Op de laatste dag van het verslagjaar ontbrandde echter in de maalinduslrie een hevige concurrentiestrijd, die tot gevolg had, dat de bloem- en meelpryzen in het verloop van enkele dagen tot een abnor maal laag niveau daalden. Het Aalt nog geenszins te bezien wanneer aan dit ge vecht een einde zal komen. De directie acht het daarom raadzaam bij voorbaat de no dige voorzieningen te treffen en vormde daartoe een belangrijke interne reserve, die op de gebruikelijke waardering van de voorraden in mindering werd gebracht. Als gevolg hiervan vertoonde de nettowinst slechts een matige stijging. De directie meent toch van een alleszins bevredigend eindresultaat te mogen spreken. Euromarkt Over de verdere consequenties van de Euromarkt zegt het verslag, dat het nog onduidelijk is welke concrete maatregelen in de naaste toekomst zullen worden geno men ter effectuering van een vrijer han delsverkeer tussen de E.E.G.-partners. De directie heeft de indruk gekregen dat bij een aantal onderhandelingen de Neder landse vertegenwoordigers meer supra nationaal dachten en handelden dan hun buitenlandse collega's. Voor de specifiek Nederlandse belangen schuilen hierin grote gevaren, zodat de directie niet zonder be zorgdheid de resultaten van verdere be sprekingen afwacht. De binnenlandse afzet van de produkten bewoog zich ook op een tot nu toe onge kend hoog peil. De bloemprijzen lagen dooreengenomen op een wat lager niveau dan in 1957. Voor de vele problemen, waar mede de bakkerij nog steeds te kampen heeft, bracht ook 1958 geen oplossing. Des ondanks meent de directie, dat de gang van zaken in 1958 niet ongunstig te noemen is. De resultaten van de dochterondernemin- g:en waren wederom zonder uitzondering gunstig. Vooruitzichten Wat de toekomst betreft, is de directie er zich van bewust, dat de komende jaren nog vele zorgen zullen kunnen geven. Het weerstandsvermogen wordt voorshands groot genoeg geacht om zonder al te ern stige gevolgen een zware strijd te kunnen doorstaan. Mede op grond van de verwach ting, dat de bakkerij haar eigen instelling Advertentie Geen tijd voor GRIEP F Pas op voor griepbacillen in de drukte van tram en trein, bus halte en stationAls U rillerig thuis komt vlug'n 'Akkertje'' ne men. "Akkertjes" bevatten pijn- verdrijvend, koortsverhclpcnd actief micro-poeder, datsneller in de maag oplost, zonder dat cén korreltje verloren kan gaan. Een "Akkertje" glijdt gemakkelijk naar binnen, nadat U het even in water hebt geweckt. Voor Li geen tijdverlies door griepverdriet - dank zij "Akkertjes"! flitsen uw klachten weg! ook in moeilijke tijden trouw zal blijven, wordt de toekomst met vertrouwen tege moet gezien. Door stijgingen van de garan tieprijs, die de uitzaai van tarwe moeten stimuleren, worden de meelfabrieken ge dwongen een steeds groter wordend per centage inlands tarwe in hun melange op te nemen en deze steeds duurder te maken. Bij een dergelijke ontwikkeling is de bloenikwaliteit op de lange duur niet te handhaven. Onder president Eisenhower's begro ting voor 1959/60, die maandag aan het congres zal worden voorgesteld, zal de Amerikaanse regering „de riem enigszins aanhalen", echter niet op het gebied van de veiligheid, zo deelden leidende republi keinse congresleden dinsdag mede. Zij hadden een bijeenkomst van twee uur met de president gehad. Senator Everett Dirksen (Illinois), lei der van de minderheid in de senaat, ver klaarde later, dat de begroting vermoede lijk een klein overschot van ongeveer 100 miljoen dollar te zien zal geven. Volgens Franse financiële deskundigen zal de president van Tunesië, Habib Bour- guiba, in een rede die hij donderdag voor de radio zal houden waarschijnlijk aan kondigen, dat Tunesië zich terugtrekt uit de frankzone. Financiële onderhande lingen, die te Parijs tussen Frankrijk en Tunesië werden gevoerd, zijn maandag in een impasse gekomen. Het Franse minis terie van Financiën heeft geweigerd com mentaar te geven, maar betrouwbare re geringsbronnen deelden mede, dat de Franse minister van Financiën, Antoine Pinay, Tunesische eisen heeft verworpen. Volgens dezelfde bronnen hielden de Tunesische eisen het volgende in: 1) meer financiële hulp van Frankrijk voor Tune sië: 2) de contracten, die Franse kopers vóór het losmaken van de Tunesische di nar van de Franse frank hebben geslo ten. moeten thans betaald worden volgens de nieuwe pariteit van 1.175,50 frank voor een dinar., 3) de financiële tegoeden van Tunesië in Frankrijk dienen met 17,55 percent te worden hergewaardcerd. De regering van Marokko heef) maat regelen bekendgemaakt, die ten doel heb ben een compensatie te bieden voor de moeilijkheden, die voor het land voort vloeien uit het feit, dat het de devaluatie van de Franse frank niet heeft gevolgd. Van maandag 12 januari af moet op alle kapitaalovermakingen uit. Marokko naar andere landen in het frankgebied een hef fing van 10 percent worden betaald, ter wijl voorts, eveneens van 12 januari af, een toeslag van 8 percent wordt geheven op iedere invoer in Marokko uit andere landen van de frankzone. De opbrengst van deze heffingen zal in een speciaal fonds worden gestort, dat zal dienen voor het beschermen van de produktie en de buitenlandse handel van Marokko. Ook zijn maatregelen genomen voor subsidies voor de Marokkaanse uitvoer en om dum ping van buitenlandse goederen in Marok ko tegen te gaan. UIT DE WEEKSTAAT PER 12 JANUARI van de Nederlandsehe Bank springt de gunstige stand van 's ryks schatkist in het oog. De staat heeft kennelijk grote uitgaven gehad, maar ook zeer grote inkomsten. Deze laatste waren in eerste instantie afkom stig uit de inschrijving op schatkistpromessen, welke ruim 164 miljoen heefi opge leverd. in tweede instantie uit de verkoop over de toonbank van schatkistbiljetten tot een bedrag van 108 miljoen. Voorts moeten ook belastingen, en wel vooniamelyk niet-kohier-belastingen, zyn binnengekomen, zoals aan het begin van een kwartaal gebruikelijk. Alles byeen werd de schatkist versterkt van 563 miljoen tot 762,6 miljoen. Op dit niveau kan het rijk rustig de aangekondigde grote staatslening afwachten, waarvoor de omstandigheden, naar men in bevoegde kringen meent, thans gunstig zijn. Op de geldmarkt is de situatie bijzon der ruim. Desondanks bleef daggeld op VA percent gehandhaafd. Men houdt terdege rekening met een verlaging deze week van het officiële disconto van de Nederlandsehe Bank, dat thans op 3 per cent staat. België en West-Duitsland zijn ons hierin voorgegaan. Wat de Bank of England donderdag zal doen, is nog een vraagteken. Het Engelse disconto staat op 4 percent. Goud en deviezen samen hebben een kleine vermindering ondergaan van 4 miljoen. Kwalitatief is de deviezenvoor raad er op vooruit gegaan, en wel door de stijging van het goud met 11,4 miljoen. Op 64-jarige leeftijd is te Bazel overle den mr S. G. Binnerts. adjunct-directeur van de Bank voor Internationale Betalin gen aldaar. Hij werd op 23 april 1894 ge boren te Itens in Friesland. Hij studeerde na 't gymnasium te Haar lem te hebben doorlopen, aan de univer siteit te Leiden, waar hij in 1919 promo veerde tot doctor in de rechtswetenschap pen. Hij begon zijn loopbaan in het bank bedrijf bij de Nationale Bankvereeniging te Haarlem in 1919. In 1920 trad hij in dienst van de Nederlandsehe Handelsmaat schappij te Amsterdam. Van oktober 1924 tot mei 1930 was hij werkzaam bij de Dawes-organisatie te Berlijn als mede werker van prof. Bruins, commissaris van de Reichsbank aldaar. Van mei 1930 tot 1934 was hij directeur van de Internatio nale Crediet Compagnie te Amsterdam. Van 1934 tot 1950 werkte hij op het hoofd kantoor der N.H.M. te Amsterdam, sinds 1936 als onder-directeur. Hij hield zich voornamelijk met het buitenlandse bank bedrijf bezig. Met ingang van 1 december 1950 werd hij benoemd tot adjunct-direc- teur van de Bank voor Internationale Be talingen te Bazel. (ANP/DPA). Morgen rede van De Gaulle De Franse regering heeft besloten haar economische en financiële maatregelen te verzachten. Generaal De Gaulle zal don derdag een boodschap tot het parlement richten. De minister van Voorlichting, Roger Frey, heeft dinsdag na een zitting van het kabinet, bekendgemaakt dat de regering enige der financiële maatregelen, aange kondigd in de begroting voor 1959, zal wij zigen. De wijzigingen zullen door de mi nister van Financiën, Antoine Pinay, en zijn staf worden uitgewerkt. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de navolgende faillissementen: F. Olthof, onderaannemer, Hanepad 52 te Zaandam. Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. D. Vermeulen, advocaat en procureur te Wormerveer. N. G. Kemp, autohandelaar, Huijgens- straat 38 te IJmuiden. Rechter-Commis- saris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Bever wijk, Vondellaan 20. Op de Lederwaren- en Souvenirbeurs die tot en met vrijdag te Utrecht in de jaar beursgebouwen wordt gehouden, worden ondanks de minder gunstige weersomstan digheden goede zaken gedaan, aldus deelt de Jaarbeurs mede. Niet alleen van de zijde van de binnenlandse handelslieden bleek belangstelling voor genoemde vak beurs, ook buitenlandse zakenlieden zijn naar Utrecht gekomen om zich op de hoogte te stellen van produkten van de souvenir- en lederwarenbeurs. De netto deviezenreserve is met f 16 mil joen en de convertibele voorraad met 7,5 miljoen verminderd. Op de open markt heeft de bank papier verkocht voor 5 mil joen, zoals blijkt uit de desbetreffende post die ingezakt is van 180,6 tot 175.6 mil joen. Voorschotten zijn afgelost door de banken tot een bedrag van slechts 1,4 miljoen. Het saldo van dë banken is met 59,4 miljoen verminderd en bedraagt nu 553 miljoen. Een zeer mooie stand heeft de biljetien- circulatie die een nieuwe inkrimping laat zien en wel met niet minder dan 130 mil joen. Hiermee keert de circulatie terug tot een normaler niveau van 4197,8 miljoen. De post „andere ingezetenen" is met 19,4 miljoen gedaald. Men moet bijna een vol jaar teruggaan om een zo hoge stand van de schatkist terug te vinden. Het was in februari 1958 dat de schatkist een stand aanwees van ƒ742.9 miljoen. Op 2R februari moet het rijk 270 miljoen betalen voor uitkeringen aan de gemeenten, hetgeen zonder moeilijkheden zal kunnen geschie den. De Verenigde Arabische Republiek zal te Tartus aan de Middellandse Zee een nieuwe haven bouwen en een eindstation voor een oliebuisleiding voor het vervoer van Syrische olie naar het buitenland, zo werd te Damascus bekendgemaakt. De voorzitter van de uitvoerende raad van het Syrische gebied van de V.A.R. deelde op een persconferentie mede, dat het onlangs opgerichte olie-instituut van de overheid maatregelen neemt voor de hervatting van het zoeken naar olie in Kaï-atsjok in Noord-Syrië, waar verleden jaar een oliereserve van 150 miljoen ton werd aangeboord. Werkloosheid in V.S. De Amerikaanse regering heelt bekend gemaakt dat het aantal werklozen in de Verenigde Staten in december 1958 met 275.000 is toegenomen en thans een totaal heeft bereikt van 4.108.000. Deze toeneming komt gedeeltelijk op rekening van de seizoensstremming in de bouwvakken, de land bouw en andere buitenberoepen. Advertentie Iedere afdeling heeft interessante restanten tegen zeer laag gestelde prijzen. Wlnterartikelen welke nu voor u belangrijk kunnen zijn. achter de oude St. Bavo Oude Groenmarkt 16-14 - Haarlem Tel. K 2500 - 11266 WALTER HALLSTEIN, voorzitter van het bestuur van de Europese Gemeen schappelijke Mai-kt heeft voor de Europese parlementaire assemblee verslag uit gebracht over de huidige stand van zaken bij de besprekingen over de voorgestelde Europese Vrijhandelszone. Hallstein was een van de eerste sprekers in het debat, dat in de bijeenkomst van de assemblee over de Vrijhandelszone werd geopend. Een andere spreker was Jean Rey, die Hallstein vertegenwoordigde op de bijeenkomsten in Parijs, van het comité-Maudling van verleden jaar, die op niets uitliepen. Dit comité probeerde een overeenstemming tot stand te bi-engen tussen de leden van de gemeenschappelijke markt en de andere leden van de O.E.E.S. over de kwestie van de Vrijhandelszone. De Westduitse minister voor Economische Zaken, Ludwig Erhard, voerde ook het woord. Hallstein zei dat het van essentieel be lang was, dat de „Kleine Zes" verenigd bleven, hoe ook het verloop van de onder handelingen zou zijn. „Zy. die vragen om van de voordelen te genieten van de Euro markt zonder enige verplichting hunner zijds, vragen tegelijkertijd om een discri minatie tot hun voordeel", zei Hallstein. Daarmee weerlegde hij niet alleen de be sehuldiging, dat de Euromarkt discrimi natie beoefende, maar keerde hij dat ver wijt tegen degenen die het naar voren braehten. Dinsdag is door een Rotterdammer de 700.000ste girorekening in Nederland ge opend. Hij ontving van de directeur van de Postchèque- en Girodienst een felicita tiebrief en een eerste storting namens de P.T.T. op zijn nieuwe rekening. Zijn eer ste giroboekje en chèqueboekje krijgt hij ter gelegenheid van deze gebeurtenis gra tis. Iedereen die in het afgelopen jaar in ons land een girorekening heeft aangevraagd heeft hem ook gekregen. De girostop be staat officieel nog wel. maar ook in 1959 wil men trachten, aan alle aanvi-agen voor girorekeningen te voldoen. Ook de decentralisatie van de Post chèque en Girodienst is thans een feit ge worden. Zoals men,.weet zijn vorig jaar, om het personeel van het Haagse hoofd kantoor te ontlasten 200.000 giro-klanten overgeboekt naar het tweede girokantoor te Arnhem. De 500.000 rekeninghouders van de randstad Holland, Utrecht, Zeeland, Brabant en Limburg blijven bij het hoofd kantoor in Den Haag geboekt. Elders in het land echter ki-egen honder den firma's een nieuwe gironummer. Daar toe moest o.a. hun briefpapier worden ver anderd, of vervangen. De kosten hiervoor zijn door de P.T.T. vergoed. In Arnhem zijn duizend personeelsleden bij het girokantoor te werk gesteld. In Den Haag heeft men nu een getrainde staf van 3.500 man. Proeven met ponskaarten De proef die de Postchèque- en Giro dienst verleden .jaar heeft genomen met een automatisch girostortingssysteem met „werkroosterbiljetten", heeft niet een re sultaat opgeleverd waarover de P.T.T. erg enthousiast is. Het bleek, dat de roosters, waarin met potloodstippen het bedrag en het gironummer moest worden aangege ven, te veel fouten opleverden. Toch is het P.T.T.-laboratorium nog bezig met de ontwikkeling van een machine, die dit soort biljetten kan „lezen". Komt deze machine tot stand, dan gaat men opnieuw trachten een werkroosterbiljet te ontwer pen. dat eenvoudiger in te vullen is. De afdeling, belast met het onderzoek naar automatische mogelijkheden, neemt ook proeven met ponskaarten, die te zij ner tijd door de klanten zelf kunnen wor den ingevuld. Ook in België en in Zweden is de giro intensief met dergelijke proeven bezig. Overal stuit men echter op de moeilijk heden, die het op een andere manier dan normaal invullen van een girobiljet voor het grote publiek veroorzaken. Ten onzent waar dagelijks 500.000 opdrach ten (dat wil zeggen een miljoen boekin gen) uitgevoerd worden, blijft men zoeken naar mogelijkheden tot automatisering. 62. De belastinginspecteur scharrelde be drijvig rond. Zijn rekbare nek schoot in en uit, terwijl hij overal in hoekjes en gaatjes keek. „Niet veel", bromde hij misnoegd. „Haast niet de moeite waard om beslag op te leggen". „Bij de Jensens zult u veel meer vinden", zei Panda, naar voren ko mend. De inspecteur wendde langzaam zijn hoofd naar Panda en nam hem met zijn vreugdeloze blikken op. „De Jensens?", herhaalde hij. „Daar heb ik jammer ge noeg niets mee te maken. Ik leg beslag op huis en goed van de bezitters van de olie bron en „Maar de oliebron is nu van de Jensens!", viel Panda hem in de rede. Zij hebben deze familie alle grond afge nomen en daar hoort ook de bron bij". „Aha!", kraste de inspecteur, „dat ver andert de zaak! Als dat zo is moeten zij de oliebelasting betalen en anders Het volgende ogenblik snelde hij met zijn kof fertje de hut uit. „Hoe bestaat het.!", hijgde Moeke, „nu gaat die grijpende stadsgriezel de Jensens fratsen!" „Arme Jensens", mom pelde Groova, plechtig zijn hoed afnem.end, „ze deugden niet, maar dit gun ik, ze toch niet Ondertussen is de raad van ministers van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap te Parijs bijeengekomen om te spre ken over de huidige crisis, die veroorzaakt is door de overproduktie van steenkool in West-Europa. Frankrijk is tegen het plan van het bestuur om die crisis te bestrijden omdat het vindt dat dit de Westduitse mij nen bevoordeelt. De Duitse delegatie wil hogere tarieven vragen' voor steenkool uit andere landen ingevoerd, in het bijzonder uit Amerika. Erhard In zijn rede tot de parlementaire assem blee pleitte Erhard voor een liberale poli tiek van de naties der Euromai-kt en hij voegde daaraan toe dat geen enkele kans op het sluiten van multilaterale akkoorden voorbijgegaan zou worden. De Westduitse socialist Ludwig Metzger, die uit naam van de politieke commissie van de assem blee sprak, zei dat er middelen van asso ciatie gevonden moeten worden tussen de Zes en de andere leden van de O.E.E.S. De ministerraad van de E.E.G. komt vandaag, woensdag, in Parijs bijeen om de Britse suggestie van de vorige maand te bespreken die uitbreiding van de drie- percentsclausule van het E.E.G.-verdrag tot het handelsverkeer van alle O.E.E.S.- la,nden beoogt. Naar verluidt zullen de mi nisters van de Zes het Britse voorstel ver werpen, maar mogelijk tegenvoorstellen doen. In ieder geval zullen zij zich ervoor hoeden de Britten voor het hoofd te sto ten. De drie-percentsclausule, vergroting van de invoer-contingenten tot minimaal drie percent van de nationale produktie dei E.E.G.-landen, wil Engeland op basis van wederkerigheid tot alle O.E.E.S.-lan- den zien uitgebreid om discriminatie te voorkomen. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, die vandaag als voorzitter van de E E G -mi nisterraad optreedt, heeft zaterdag ver klaard dat de „Zes" geen ruzie met Enge land en andere O.E.E.S.-landen wensen. Maar het antwoord op het vraagstuk van de betrekkingen tussen de „Zes" en de elf overige O.E.E.S.-landen moet gezocht wor den in onderhandelingen op bepaalde voor waarden, gericht op vergroting van de in ternationale handel. Deze onderhandelin gen mochten volgens de Franse minister niet verward worden door debatten over „beginselen" of „discriminatie". De mi nisterraad van de O.E.E.S. zou aanvanke lijk daags na de E.E.G.-ministerraad wor den gehouden, maar die bijeenkomst is tot 30 januari uitgesteld om de ministers meer gelegenheid te geven voor bestudering van het antwoord dat de E.E.G.-ministers van daag zullen opstellen. Geboortecijfer. Volgens de laatste statis tieken heeft Zweden het laagste ge boortecijfer van Europa. Het aantal in 1956 geboren kinderen bedroeg 107.960, ongeveer 700 meer dan dat van 1955. Maar noewel de bevolking daardoor toe nam bleef het gemiddelde ongeveer 14,8 per duizend inwoners. Afnemer. De wijnfeesten in Jerez de la Frontera zullen dit jaar gewijd worden aan Nederland, zo heeft het speciale comité, belast met de organisatie van het jaarlijkse festijn gisteren beslist. De druivenoogst, waarvan sherry wordt gemaakt, wordt ieder jaar plechtig en feestelijk ingehaald met parades, volks dansen, stierengevechten, lezingen en tentoonstellingen. In Nederland eert Je rez een grote afnemer. Hamer kwijt. Do fraai gebeeldhouwde voorzittershamer, die de president van het Europese parlement, Robert Schu- man, verleden jaar door de studenten uit Tilburg ten geschenke aangeboden kreeg, is sinds maandagavond plotse ling verdwenen. Vermoed wordt, dat hij door souvenirjagers ontvreemd is. De politie van Straatsburg stelt een on derzoek in naar de verdwijning van de ze hamer, waaraan voorzitter Schu- man zeer gehecht is. Vrouwen. Het schijnt dat vrouwen beter bestand zijn tegen de ongemakken, ver bonden aan een tocht in de ruimte, dan mannen. Proeven van de medische dienst van de Amerikaanse luchtmacht gedaan in het laboratorium van Wright Field in de Amerikaanse staat Ohio, hebben dit volgens deskundigen aange toond, twee en veertig uur bleek de langste tijd te zijn voor een man, ter wijl een van de vrouwelijke proefper sonen er in slaagde om vijf dagen in een proef ca bine te blijven. Arrestaties. Er zijn dinsdag te Londen twee organisatrices van de campagne tegen de waterstofbom gearresteerd, mej. Pat. Arrowsmith en mej. April Carter. Reeds zeventien mensen zijn veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken, omdat zij geweigerd heb ben te beloven zich niet schuldig te ma ken aan ordeverstoringen in verband met hun campagne tegen de bouw van raketbases in Engeland. Politiestaat. In Seoel is het dinsdag tot vechtpartijen gekomen tussen een ster ke politiemacht en ongeveer 7.000 be togers die protesteerden tegen een nieuwe veiligheidswet, die Zuid-Korea naar de mening van de oppositie tot een politiestaat zal maken. Achttien beto gers werden gearresteerd. Minder vrees. De regering van Columbia heeft vandaag in elf van de zestien pro vincies van het land de op 3 december vorig jaar afgekondigde staat van be leg buiten werking gesteld. In vijf pro vincies vreest men nog wanordelijkhe den, omdat aanhangers van Rojas Pi- nilla, die in december een staatsgreep wilden doen, daar nog actief zijn. Begrip. Kerkelijke leiders uit Oost- en Westeuropese landen en uit de Verenig de Staten hebben dinsdag te Frankfort een conferentie van vier dagen over „begrip tussen Oost en West" besloten met de ondertekening van een resolutie, waarin gevraagd wordt om instelling van een zone zonder kernwapens in Midden-Europa en 'n verbod om kern wapens voor vernietiging te gebruiken. Nieuw Riva. Het dorpje Riva de Lago, dat verleden week verzwolgen werd onder het water van een reservoir, nadat een dam doorgebroken was, zal herbouwd wor den, heeft een woordvoerder van de regering hier vandaag gezegd, zij het op enige afstand van de oorspronkelijke plek, waar het stond. Dinsdag was het officiële dodencijfer 24, terwijl er nog 121 mensen als vermist stonden opge geven. Excuus. Witte vogel" opperhoofd van een Indianenstam in Michigan, heeft het volgende aan Mikojan geschreven: „Aangezien u een bezoek hebt gebracht aan het voormalige Indiaanse gebied Michigan moet ik u mijn excuus maken voor de wijze, waarop sommigen van de moderne wilden zich jegens u gedragen hebben". Beter. Prof. Hans Schönfeld, directeur van het instituut voor radio en telefoon verbindingen van de technische hoge school in Hannover, heeft na drie jaar hard werken een nieuw radarappa raat ontwikkeld, dat volgens hem veel beter is dan de huidige radarappara- raten. Zijn „radar-echo-meetapparaat" doet voorwerpen veel sneller en scher per op het scherm verschijnen dan bij andere radarapparaten. hK-Str0°mde v.ochti.ge llicht uit de men voor het zuiden van het land toe, hoe- b'"nen' waai;in mist of laaghan- wel dit in sterke mate afhangt van het tem "te J^?arl1?, het 'r°nt fderbij komt De naar oostelijke richtingen. WEERRAPPORTEN lijke temperatuuidaling werd daardoor wind draait naar oostelijke tegengegaan, zodat op de meeste plaatsen slechts lichte vorst voorkwam. De laagste temperatuur min vijf graden werd op het vliegveld Eelde gemeten. Een kleine storing veroorzaakte in Zuid-Frankrijk en aan de voet van de Alpen sneeuw of regen. Een front, dat de voorste begrenzing van zachtere oceaanlucht vormt, strekt zich nu uit van de Alpen over Normandië naar het zeegebied ten westen van Ier land. Dit front verplaatst zich langzaam in noordoostelijke richting en komt morgen De Bilt dicht bij de Belgisch-Nederlandse grens. Eindhoven Temperaturen en binnenlant morgen 7 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente rug van hoge luchtdruk die vannacht pas seert. Daarbij zal vannacht lichte en plaat- Helsinki selijk matige vorst voorkomen. In de voch- Stockholm tige lucht zal de mist zich langdurig kun- 2sl° nen handhaven. De neerslagkansen ne- Donderdag 15 januari Zon op 8.42 uur, onder 16.57 uur. Maan op 11.14 uur, onder uur. Maanstanden 16 jan. 22.26 uur eerste kwartier. 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 januari Hoog water 7.05 en 19.19 uur. Laag water 2.38 en 15.00 uur. Donderdag 15 januari Hoog water 7.43 en 20.02 uur. Laag water 3.15 en 15.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers Duiten 00 - E 2 1 heden- Neerslag O uur 5 u 0) c Sc i ofl half bew wnw 2 1 mist zw 1 4 geheel bew zw 1 2 geheel bew wzw 0 1 sneeuw zw 0 1 mist zzw -0 0,1 geheel bew. w -0 1 geheel bew. zw 0 2 sneeuw nw -5 4 geheel bew 11W -7 3 licht bew. zo -10 0 sneeuw nnw -2 1 onbewolkt wnw -1 2,4 mist windst. -4 0 mist zzw 1 2,4 geheel bew wzw 0 0 geheel bew zw -1 0,5 geheel bew ozo 1 2,3 regen zw 9 12 sneeuw windst. 1 8 zwaar bew. nnw 4 0 zwaar bew. zw -5 0,2 sneeuw zw 0 0,6 licht bew zzw -3 0,5 sneeuw ozo -2 1 sneeuw wzw 0 18 onbewolkt ozo -3 0 zwaar bew z -1 0,1 geheel bew windst -7 0 regen z 7 1 regen no motregen zw 6 0,5 licht bew w 12 0 half bew. zzw 8 2

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2